PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigorta Sorularınız / Sorunlarınız

turkerrr
11-11-2015, 12:13
Arkadaşlar uzun zamandır forumu aktif takip ediyorum bilmediğim konularda bayaa bilgi edindim.

Bende kendi alanımda sizlere bir şeyler katmak istediğim için bu konuyu açıyorum.

Diğer sigortacı arkadaşlar ile birlikte merak ettikleriniz ve sorunlarınız hakkında sizi bilgilendirebiliriz.

Ticari bir başlık değildir. Fiyat almak için veya fiyat vermek için msj kirliliği olmazsa sevinirim.

Evrenoz tarafından izinlidir.

mehmetRS
11-11-2015, 21:34
92 model ford sierra araca 800 küsür liraya sigorta yaptırdık, en ucuzu bu idi hatta.. en çok merak ettiğim bu sigortayla ilgili şu an ;
aracın 10 da biri fiyatının sigorta tutarı cıkmasında rol oynayan olaylar neler acaba? 2 adet gerçekten ufak hasar dışında geçmişimde kayıtlı işlem yok, geçmişimde derken, arac kullanmaya başladığımdan bu yana. Ne bileyim öyle sigorta şirketlerinin sinirini bozacak bir işlemde yapmadık :)
Nedir bunun olayı :)

Oldschool
12-11-2015, 00:59
edindigim bilgiye göre sigorta şirketleri fiyatlandırma konusunda biraz serbest bırakılmış bende 91 hondayı aldıgımda daha önceki araçlarımda 250 300 cıkarken 2014 de 800lira cıktı sonra babanın üzerine yaptık aracı 430 cıktı

AyrtonSenna
12-11-2015, 07:45
edindigim bilgiye göre sigorta şirketleri fiyatlandırma konusunda biraz serbest bırakılmış bende 91 hondayı aldıgımda daha önceki araçlarımda 250 300 cıkarken 2014 de 800lira cıktı sonra babanın üzerine yaptık aracı 430 cıktı

Artık sigorta şirketleri haziran ayından itibaren belli kriterleri var hem yaş etkeni hem hasarsızlık geçmişi ve m.a.lu.m haziran ayında zam geldi

Not:@turkerrr Diğer sigortacı arkadaşlar ile birlikte merak ettikleriniz ve sorunlarınız hakkında sizi bilgilendirebiliriz.Abi yazından istinaden elimden geldiğince bende yardımcı olmaya ve forumdaki arkadaşların sorularını yanıtlmaya çalışcam.

CNR
12-11-2015, 09:28
Aracımın plakasını ismim şeklinde istediğim için konyadada en son benim plaka kaldığı için çıkma plaka almak zorunda kaldım.Arabam 2015 model 2015 trafiğe çıkışlı.

2011'den 2010'dan hasar kayıtları gözüküyor ha benim için dert değil ama halletmenin bi yolu varmıdır tramere mi mail atıyoruz nasıl oluyor bilginiz var mı?

turkerrr
12-11-2015, 10:28
Trafik sigortalarında serbest tarifeye geçeli uzun zaman oldu. Sonrasında Trafik Sigortası için her dönem ucuz poliçe kesen bir şirket vardı sonları da hep aynı oldu battılar.

Neden mi battılar;

Trafik sigortası
bu yıl 29.000 TL maddi hasar, 290.000TL kişi başı/1.450.000TL kaza başı kan parası ödüyor yani 100 liraya 200 liraya yapılacak poliçe değil aslında zamanında rekabet adı altında bazı şirketler fiyatları dibe çekti piyasayı düşürdü sonuç büyük zarar oldu tüm sektöre.

Fiyatların bence bu kadar artmasında ki en büyük sebep, kan paraları eskiden kaza sonrası kan parası talebi pek gelmezdi. Şuanda her ölümlü-yaralamalı kazada talepler geliyor sırf bu işleri takip eden avukatlar var ve kan paraları şirketlere ciddi yük bindiriyor.

turkerrr
12-11-2015, 10:32
Aracımın plakasını ismim şeklinde istediğim için konyadada en son benim plaka kaldığı için çıkma plaka almak zorunda kaldım.Arabam 2015 model 2015 trafiğe çıkışlı.

2011'den 2010'dan hasar kayıtları gözüküyor ha benim için dert değil ama halletmenin bi yolu varmıdır tramere mi mail atıyoruz nasıl oluyor bilginiz var mı?

http://www.sbm.org.tr/tr/Sayfalar/Hasar-Bilgi-D%C3%BCzeltme-(Otokontrol-5664).aspx

buradan başvuruda bulunabilirsin.

turkerrr
12-11-2015, 11:01
92 model ford sierra araca 800 küsür liraya sigorta yaptırdık, en ucuzu bu idi hatta.. en çok merak ettiğim bu sigortayla ilgili şu an ;
aracın 10 da biri fiyatının sigorta tutarı cıkmasında rol oynayan olaylar neler acaba? 2 adet gerçekten ufak hasar dışında geçmişimde kayıtlı işlem yok, geçmişimde derken, arac kullanmaya başladığımdan bu yana. Ne bileyim öyle sigorta şirketlerinin sinirini bozacak bir işlemde yapmadık :)
Nedir bunun olayı :)

Trafik fiyatlarını belirleyen üç ana kriter var;

1- Plaka : Şirketler her il için ayrı tarife çıkarırlar.

2- Basamaklar : Her ilin fiyat tarifesinde 7 basamak vardır. İlk kez yapılan poliçe 4. basamak tarifeden yapılır, hasar alınmayan her yıl bir kademe indirim olur 7. basamak en ucuz tarifedir, her alınan hasarda 1 basamak yukarı çıkılır en pahalı tarife 1. basamaktır.

3- Kullanım tarzı : Otomobil, kamyonet, otobüs vs. için ayrı tarifeler belirlenir.

Bunların dışında,

Aracın marka modeli
Araç sahibi yaşı cinsiyeti
Araç sahibi ikametgahı
vb. benzeri ayrıntılara göre fiyatlar 3 aşağı 5 yukarı değişiklik gösterir.

XoR
12-11-2015, 11:21
Arabalarım 15 senedir sürekli annemin üzerine tescil ettiriyorum. İlk yıllarda pek bir faydası yoktu ama 1999'da ingilterede okurken örneklerini görmüştüm düşük yaş genç ehliyet vs unsurlarının sigorta fiyatlarını uçurduğu yönünde ve ülkemizde de ileride bunun yaşanacağını düşünerek annemin üzerine yaptırdım arabaları ki bugün meyvasını yiyorum :)

En kısa sürede arabanızı sizden araklamayacak anne ve babanızın üzerine arabanızı aktarın genç arkadaşlar