PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 208 GTİ Cadde kullanımı için modifiye yardımı

Sayfa : [1] 2 3

ZX-636R
11-11-2015, 14:32
arkadaşlar merhaba, bu hafta 208 GTİ ımı aldım. performanstan genel olarak memnunum önceki 106 ve 206 tecrübelerime göre stock olarak daha stabil yürüyor. Belki de yaşlandım artık eski yıllardaki kadar zorlamıyorum

208 i günlük ulaşım amaçlı kullanmayacağım için haftada 1-2 günlük keyifli kullanımlarda biraz da sert olmasını istiyorum. bu doğrultuda bazı değişiklikler yapmak istiyorum. aşağıdaki konular hakkında tüm THP severlerin desteğini bekliyorum

1- intercooler, bu aracın bence olmazsa olmaz değişmesi gereken parçası i.c . daha önce bazı arkadaşlar anlatmıştı aracı aldıktan sonra kendim de bizzat hissettim 3-4 dip gaz sonrasında bariz araçta yumuşama-salma diye tabir edebileceğim performans düşüklüğü oluyor. bunun sebebi de i.c. nin çok dandik olması
Forge un 208 için ürettiği intercooler mevcut, performansı da firmanın kendi sayfasında yayınladığı verilere göre gerçekten tatminkar. Gerçek hayatta bukadar güç artışı olur mu yada yakıt kullanıldı mı? bilmiyorum
Forge gerçekten çok iyi ancak çok pahalı. Bugun sordum 208GTİ için 3.800 TL fiyat aldım, içimden yuhh diyip kapattım telefonu. Peki Mishimoto için ne dersiniz, universal olarak Z serisi var.Bar-and-Plate olan
Overall size 8,6 lt core size 5,24 lt. max önerilen basınc 22psi 1.5 bar yani. fiyatı 195USD yaklaşık 110USD gibi kargo var. gümrük için ne öderiz bilmiyorum ama hepsi 400USD olsa kabaca 1.200TL üstüne montaj için gerekenler 1.500 gibi biter diye düşünüyorum sizin görüşünüz ne olur. bizim araçlara uydurabilir miyiz. veya siz 207 lerde ne kullandınız?
http://www.mishimoto.com/front-mount...ler-turbo.html

2- egzoz sistemi, araç için yapmayı düşündüğüm değişiklikler sonra benzer örneklere göre 260-275hp gibi bir aralıkta güç oluşacağı için egzozun dp dahil 70 lik full ve 76 lık son ile custom olarak yaptırmayı düşünüyorum. yada son için HKS alabilirim. sizce 70-70-76 için çok basınç kaybı olur mu. yada siz 207 lerdeki ort 270hp civarı güçlerdeki uygulamalara göre ne tavsiye edersiniz. 63 full ve 70 son mu.
ben aracı haftada 1 yada 2 gün kullanacağım bu yuzden vanalı egzoz düşünmüyorum ayrıca vanalı egzozlarda yine performans kaybından bahsediliyor vana açıkken bile. sizce bu doğru mu?
vanalı egzoz üzerindeyken full egzoza göre karşılaştırma imkanınız oldu mu?

3- dv, olarak forge düşünüyorum gönlüm sesliden yana ancak seslilerin biraz da olsa basınç kaçırdığı konuşuluyor sizce bu şehir efsanesi mi yoka gerçek mi. sizin kendi tecrübelerinize göre sesli yada sessiz ne tavsiye edersiniz. Ayrıca GFB yada HKS için görüşleriniz nedir?

4- araca hava filtresi düşünmüyorum, sislerin arkasından beslenmeyen cai yapılmadığı sürece orjinal sistem en performanslı olan, en azından daha az sıcak hava emiyor. siz ne düşünüyorsunuz orjinal ile devam mı.

5- 5cm lik eichbach düşünüyorum, sizce yeterli olur mu. 1-2 cm press yaptırsak nasıl olur yada gerek varmı? press yaptıran arkadaşlar oldu mu yol tutuş yada sekme için olumsuzluklar yaşadınız mı

şimdilik bunları düşünüyorum, sonrasında biraz daha sert uygulamalar için görüşlerinizi almak isterim
teşekkürler

orhan_guney
11-11-2015, 15:16
Öncelikle hayırlı olsun , aradığın her şey burada var konu içi aramalarda tek tek cevapları mevcut kardeşim.
http://www.techturkey.com/forum/genel-teknik/28480-207-rc-cadde-kullanimi-icin-modifiye-yardim.html

ZX-636R
12-11-2015, 15:39
o konuya da baktım ancak 1158 sayfa içinden tüm cevapları bulamadım, kısaca tecrübeleriniz paylaşırsanız memnun oluruz
teşekkürler

buraek4
12-11-2015, 16:32
o konuya da baktım ancak 1158 sayfa içinden tüm cevapları bulamadım, kısaca tecrübeleriniz paylaşırsanız memnun oluruz
teşekkürler

yay olarak vogtland kullanıyorum ben 3.5 luk basıklığıda sertliği çok iyi bence tavsiye ederim.kaput altı sıcaklığı ölçümü yaptım ben orjinal filtrenin olduğu yerde açık filtreyi oraya yerleştirirsen hareket halindeyken 21 derece hava çekiyo eğer akü altına takarsan 23 derece..

ZX-636R
12-11-2015, 16:48
yay olarak vogtland kullanıyorum ben 3.5 luk basıklığıda sertliği çok iyi bence tavsiye ederim.kaput altı sıcaklığı ölçümü yaptım ben orjinal filtrenin olduğu yerde açık filtreyi oraya yerleştirirsen hareket halindeyken 21 derece hava çekiyo eğer akü altına takarsan 23 derece..

Bilgiler için teşekkürler
Peki orjinal kutuiçi filtre için ölçüm yapabildiniz mi

canozgur106
12-11-2015, 17:23
Stage3 olan 207rc imde forge filtre kiti vardı sol sis altında sıcaklığı düşürme olarak + yönde katkısı olduğunu düşünüyorum ancak havanın motora ulaşmasında mesafe bir hayli uzadığı için bu kısmı düşündürücüydü şimdi olsaydı açık hava filtresi şeklinde Green marka büyük tip olandan kullanır etrafına ısı yalıtımı yapardım..Yada kutu içi BMC kullanırdım..Setup'a uyum sağlar mıydı orası muaamma tabii..

buraek4
12-11-2015, 17:51
Kutu içinden deneme yapmadım çünkü açık filtre kullanıyorum

Yigit-Y
13-11-2015, 19:26
https://youtu.be/IfqOZ3gd9Uk

Şöyle bir video var.

Turbo degismeden sanırım daha fazla birsey olmaz sanırım

Masterpiece
14-11-2015, 00:40
Bence mishimoto alın intercoolerı 500+ ciddi setup araçlarda dahi tercih edilen bir marka , aracınızı oem turbo ile kullanacaksanız zaten z-line tam ilaç model 1.5 bar üstü basılmicak zaten. 208 GTI ların zaten intercooler giriş-çıkış sağlı sollu değil mi turbodan dolayı ? Yanılmıyorsam yani bu şekildeyse zaten seat sport gibi i/c girişi-çıkışı tek taraftan olan coolerlar olmaz aracınıza , oldurmaya çalışmakda gereksiz zahmet olur.

Mishimoto alın geçim bence düşünmeye gerek yok.

free13
14-11-2015, 00:55
Eski aracımda (207 GT) 5cm lik eichbach yay kullanıyordum görünüş ne kadar iyi ise konforda o kadar kötüydü. İmkan varsa coil yapılmalı
Açık hava filtresi için soğuk hava çekecek bir yere konumlandırılmaz ise faydadan çok zararı var forgenin kitleri vardı o tarz birşeylerle yapılabilir yoksa orj.daha sağlıklı.
Coller için fiyat olarak seatın collerı forgeden daha uygun olması lazım benim tanıdığım çoğu 207 gt/rc sahibi seat kullanıyordu ve hiçbirinde bir sorun olmamıştı. Tabi sizin aracınıza uygunmu seatın collerı tam bilemiyorum.
Tabi bunlardan sonra güzel bir yazılım olmazsa olmaz
Hayırlı olsun.

ZX-636R
15-11-2015, 08:10
arkadaşlar intercooler konusunda araştırmalarım devam ediyor. giriş çıkış sol taraftan alt ve üst olarak keşke sol-sağ olsaydı o zaman hiç düşünmeden mishimoto alırdım. Gönlüm halen mishimoto dan yana olsa da montaj için ara bağlantı boruları dolayısıyla neredeyse i.c parasına yakın ustalık ve parça masrafı olacak. Ayrıca uzun boruların lag oluşturma ihtimali de var. Lag sorunu olmasın diye bu montajı yapacak gerçekten ne yaptığını bilen bir usta bulmak da zor. Bu işlem için fikirlerinizi ve usta önerilerinizi paylaşabilir misiniz

Forge dışında 208 için özel intercooler yapmış markalara baktım. Airtec in ürünün buldum, performansı hakkında ne düşünüyorsunuz

http://www.airtec-cooling.co.uk/wp-content/uploads/2015/04/pug_208_21.png

ürünün özellikleri baktım ebatları 207 RC modeli ile aynı dolayısıyla diğer seçenekler olmazsa 207 RC ye takılan seat sport i.c de ölçüleri aynı olduğundan 208 için de düşünebilirim

buraek4
15-11-2015, 10:08
Kullananların tecrübesi bulunabilirliğinin ve uygulanabilirliğinin kolay olması sebebiyle seat sport daha mantıklı bir karar bence

Yigit-Y
15-11-2015, 10:12
cooler da marka önemli değil bence doğru setup ve litre tercih edilip doğru konumlandırıldıktan sonra uygun olanı alın derim ben böyle düşünüyorum.

meSs
17-11-2015, 13:17
seat cooler 6,97LT çekirdek yapısına sahip, net 7 litre diyebilirsiniz.
ayrıca marka bence onemli. kullanılan alaşımından tutun petek tipine kadar hepsi marka marka degismekte.
208 lerde seat uygulaması biraz zorda olsa mümkün. bi kac hafta icerisinde takıcam ben, resimleri paylasırım.
THP motorlarda 7lt üstü aracın laga kalmasına sebep oluyor hemde, 7 litreyi Mehmet ustamıızın arabasındada kullandık +400hp için bile gayet yeterli methanol kit destegi ile ki stock turboda hayli hayli yeterli olacaktır!

sag-sol giris cıkıs istiyosan intercooleri RCZ-R oem intercoolerı düsünebilirsin, 1000-1100TL fiyatı var, stock 270hp THP motor için fabrika üretim olarak sorunsuz olacağı hesaplanıp tercih edilmiş ürün ;)

ZX-636R
17-11-2015, 22:05
aslında RCZ-R intercoolerı mantıklı ancak aracın üzerindeki gibi soldan alt-üst giriş çıkış istiyorum
sağ-sol olduğu zaman illaki ilave borulama yapılacağından gaz tepkisi yada geri tepme açısından kayıp olacaktır diye düşünüyorum.

intercooler konusunda aklıma en çok yatan airtec oldu. hazır boost pipe da var, birlikte sipariş yapmak en mantıklı olan

canozgur106
18-11-2015, 19:22
aslında RCZ-R intercoolerı mantıklı ancak aracın üzerindeki gibi soldan alt-üst giriş çıkış istiyorum
sağ-sol olduğu zaman illaki ilave borulama yapılacağından gaz tepkisi yada geri tepme açısından kayıp olacaktır diye düşünüyorum.

intercooler konusunda aklıma en çok yatan airtec oldu. hazır boost pipe da var, birlikte sipariş yapmak en mantıklı olan
Ali kit halinde alman hesaplı uyumlu ve mantıklı olacaktır..

ZX-636R
18-11-2015, 21:19
bakıyorum Can, yakında karar vereceğim şuanda gidişat airtec yönünde:)
tüm parçaları alıp toplu halde montaj sonrasında da yazılım planlıyorum.

Birçok THP sahibi ile görüştüm, çok faydalı bilgiler aldım başta sen ve desteğini eksik etmeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim

USTAaa
19-11-2015, 07:49
bakıyorum Can, yakında karar vereceğim şuanda gidişat airtec yönünde:)
tüm parçaları alıp toplu halde montaj sonrasında da yazılım planlıyorum.

Birçok THP sahibi ile görüştüm, çok faydalı bilgiler aldım başta sen ve desteğini eksik etmeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim

yazılım için hangı fırmayı düşünüyorsunuz ?

ZX-636R
19-11-2015, 13:36
ilk başta yerli markalar vardı aklımda ancak birçok THP sahibi ile konuştuktan sonra e-tuners olarak karar verdim.

Ogedov
19-11-2015, 15:16
Yazılım konusunda yurtdışından yaptırmak çok uğraştırıcı olacaktır. Kendi dilinde bişeyleri anlatmak gibi olmuyor hiçbir zaman... Türkiye'deki en hızlı thplerin birçoğu Dr.Ecu tarafından yapıldı. Kendi aracımda da sağolsun çok yardımcı oldu ve çok güzel sonuçlar aldık.

ZX-636R
05-12-2015, 23:07
arkadaşlar bugün aracıma eibach yay taktım, sonuç tahminimden daha da iyi oldu,

öncesi

http://s13.postimg.org/6v0nicps7/208_gti_stock_springs.jpg

http://s14.postimg.org/y2ux3sexd/IMG_20151114_WA0030.jpg

ZX-636R
05-12-2015, 23:22
eibach sonrası

http://s14.postimg.org/5mesok2hd/208_gti_eibach_springs.jpg
http://s10.postimg.org/idrl30ny1/208_gti_eibach_springs2.jpghttp://s21.postimg.org/q5mi2ly6v/208_gti_eibach_springs3.jpg
http://s18.postimg.org/lrkesnl7t/208_gti_eibach_springs4.jpg
http://s28.postimg.org/bofogtn0d/208_gti_eibach_springs5.jpg

Eray35
06-12-2015, 11:56
Maşallah coil gibi düşürmüş :) Spacer lazım diyor ama artık araç kazasız belasız kullanın konfor ne alemde ?

buraek4
06-12-2015, 13:17
Bu arabaların kaderi yay ile değişiyo.maşallah çok güzel olmuş

emirarslan34
06-12-2015, 21:11
Maşallah güzel durmuş, önlerde sürtme oluyormu tam turlarda falan? Önler sürtücek gibi duruyorlar. 208 gti jantları gerçekten iğrenç ötesi. Bence jantları piano black OZ ultraleggera veya alleggerita yapmayı düşünün derim. Çok daha sex i durur kırmızıda.

canozgur106
06-12-2015, 21:50
MaşAllah Ali'm:) Çok güzel olmuş yaylarla Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin iyi günlerde kullan kardeşim her zaman elimden geldiğince yanındayım İzmirde bi kapın var unutma..

ZX-636R
06-12-2015, 23:02
Maşallah coil gibi düşürmüş :) Spacer lazım diyor ama artık araç kazasız belasız kullanın konfor ne alemde?

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Ewet Spacer olsa daha güzel olacak ancak tahminen max 0.75cm gibi sonrasında sürtme olacak gibi. Konforda henüz olumsuz bir fark hissetmedim ancak bulunduğum ortamda yollar kötü değil. Ayrıca E5 te de sekme olmadı

Bu arabaların kaderi yay ile değişiyo.maşallah çok güzel olmuş
Çok teşekkür ederim, daha güzelleri sizlerin olsun

Maşallah güzel durmuş, önlerde sürtme oluyormu tam turlarda falan? Önler sürtücek gibi duruyorlar. 208 gti jantları gerçekten iğrenç ötesi. Bence jantları piano black OZ ultraleggera veya alleggerita yapmayı düşünün derim. Çok daha sex i durur kırmızıda.

Çok teşekkür ederim.

Tam turda yada park ederken kesinlikle sürtme yok, jantlar biraz içeride kaldığı için olsa gerek. Yoksa kesin sürtme yapar. Jantlar piano black olsa çok güzel olur şuan için olmasa da ileride düşünebilirim.

MaşAllah Ali'm:) Çok güzel olmuş yaylarla Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin iyi günlerde kullan kardeşim her zaman elimden geldiğince yanındayım İzmirde bi kapın var unutma..

Amin, çok teşekkür ederim kardeşim, daha iyileri sizlerin olsun inşaallah.
Aynı şekilde senin de İstanbul da kapın var kardeşim.

buraek4
07-12-2015, 15:55
[QUOTE=ZX-636R;7996304]İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Ewet Spacer olsa daha güzel olacak ancak tahminen max 0.75cm gibi sonrasında sürtme olacak gibi. Konforda henüz olumsuz bir fark hissetmedim ancak bulunduğum ortamda yollar kötü değil. Ayrıca E5 te de sekme olmadı

benim arabamda spacer var arkadalarda 1.5 luk.arkada 3 kişi oturduğunda bile sürtmüyo bilgilendireyim :)

R.S.C
07-12-2015, 16:17
yol tutuşu nasıl stok halde? 206 varken arkası ne ara yanıma geliyordu anlamıyordum. küçük arabalar bu yüzden hep bana riskli geliyor hata affetmiyor

beakmenek
07-12-2015, 17:15
Tam turda yada park ederken kesinlikle sürtme yok, jantlar biraz içeride kaldığı için olsa gerek. Yoksa kesin sürtme yapar. Jantlar piano black olsa çok güzel olur şuan için olmasa da ileride düşünebilirim.

Daha önce düşündüğünüz gibi press yaptırmadığınıza sevindim, hayırlı olsun :) Yalnız bana da fazla alçalmış gibi geldi, park ederken sürtme yapmıyor olabilir ama gene de siz bir süre lastik yanlarını kontrol edin derim ben. Yüksek hızlı ya da ağrılık transferinin fazla olduğu virajlarda sürtme yapabilir gibi geldi. Gerçi orjinal yaylardan daha serttir ama olsun :)

benim arabamda spacer var arkadalarda 1.5 luk.arkada 3 kişi oturduğunda bile sürtmüyo bilgilendireyim :)

Sizin arabada sadece arkada mı spacer var? Sadece arkanın genişletilmesi aracın önden kayma eğilimini artırır normal şartlarda, bir fark hissettiniz mi?

yol tutuşu nasıl stok halde? 206 varken arkası ne ara yanıma geliyordu anlamıyordum. küçük arabalar bu yüzden hep bana riskli geliyor hata affetmiyor

Ben standart halinden çok memnunum, isteyince çok güzel yol tutuyor isteyincede gazdan ayak çekilip arkasıyla oynanıyor :) Açıkcası ben aracın yürüyenine dokunup standart halini bozmaktan çekiniyorum, şu hali ile gayet keyifli ve yeterli bence (en azından şimdilik :D).

buraek4
07-12-2015, 22:49
Daha önce düşündüğünüz gibi press yaptırmadığınıza sevindim, hayırlı olsun :) Yalnız bana da fazla alçalmış gibi geldi, park ederken sürtme yapmıyor olabilir ama gene de siz bir süre lastik yanlarını kontrol edin derim ben. Yüksek hızlı ya da ağrılık transferinin fazla olduğu virajlarda sürtme yapabilir gibi geldi. Gerçi orjinal yaylardan daha serttir ama olsun :)

Sizin arabada sadece arkada mı spacer var? Sadece arkanın genişletilmesi aracın önden kayma eğilimini artırır normal şartlarda, bir fark hissettiniz mi?

Ben standart halinden çok memnunum, isteyince çok güzel yol tutuyor isteyincede gazdan ayak çekilip arkasıyla oynanıyor :) Açıkcası ben aracın yürüyenine dokunup standart halini bozmaktan çekiniyorum, şu hali ile gayet keyifli ve yeterli bence (en azından şimdilik :D).

Kendi bildiğim kendimce limitlerimin olduğu yerlerde denedim aracı hiç birşekilde bana bir güvensizlik yaşatmadı.daha öncesinde lemansım vardı ondan eicbach prokit vardı spacer yoktu.yol tutuş olarak bir fark hissetmedim aralarında belkide okadar zorlayamıyorumdur :)

ZX-636R
08-12-2015, 00:59
[QUOTE=ZX-636R;7996304]İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

aracınızda yay var mı? Ben sürter derken 5cm yay sonrası spacer takılırsa max 0.75 olur daha fazlası ile sürter demek istemiştim.

Kardeşim ben de eski 206GTİ kullanıcısıyım, stok 206 ve sonrasında 3.5 yay ile de kullandım. Aradan uzun yıllar geçti ancak çok net söyleyebilirim ki aralarında ciddi konfor farkı var. 206 yı hatırlarken aklıma sürekli içeriden gelen plastik sesler(özellikle bagaj ve panzut) geliyor. Zaten bu durum peugeot un genel eksikliğidir. 106 GTİ da da benzer eksiklik vardı.

208 GTİ malzeme kalitesi ve konforda artış var. Ayrıca ESP gerçekten çok ciddi görev yapıyor ve yol tutuşa büyük fark sağlıyor. 206 da ESP olmadığı için çok spin atlışmığım var. :) ESP açıkken 208 i yoldan çıkartmak için çok zorlamak gerek, araç virajda güvenli bir his veriyor. Aslında bu da çok iyi olmayabilir (nasılsa yoldan çıkmaz diyip çok zorlamak gibi :) ) ikarus sendromu yaşatır. :D

virajda hızlı gaz açınca ESP sürekli devreye giriyor. ESP off yapınca araç resmen zincirleri kırıyor o yüzden trafiğin yoğun olduğu ortamlarda kapatmayı pek tavsiye etmem :) Ayrıca yolda sekme olmadığını özellikle belirteyim. 206 zıp zıp gibiydi E5 te yoldaki esneme yerlerinde altının yere sürttüğünü hatırlarım.

bu şekilde fazlasıyla yeterli, aslında ben de bu kadar beklemiyordum, aracı lift ten indirdiğimizde şaşırdım açıkçası

Yanakları yakından takip edeceğim, yayların daha sert olduğunu yolda hissediyorsunuz özellikle frene basınca öne olan yığılmanın azaldığını yakından fark ettim.

tuFAN
08-12-2015, 01:20
hayırlı olsun 208 için birebir eibach sadece pro-kit var o mu takıldı ?

ZX-636R
08-12-2015, 11:43
Tufan, pro kit değil sportline. Ewet 208 e uygun sadece prokit var neyseki PSA yelpazesi geniş.:D

kısmet olursa bu hafta yada önümüzdeki hafta intercooler a geçeceğim, sonra ufak ufak para biriktirip devam edeceğim. şuanda aracı gizli spec olarak hazırlıyorum :hihih:

buraek4
08-12-2015, 11:52
Tufan, pro kit değil sportline. Ewet 208 e uygun sadece prokit var neyseki PSA yelpazesi geniş.:D

kısmet olursa bu hafta yada önümüzdeki hafta intercooler a geçeceğim, sonra ufak ufak para biriktirip devam edeceğim. şuanda aracı gizli spec olarak hazırlıyorum :hihih:

intercooler işini nasıl çözdünüz? bu arada benim aracımda vogtland yay var ve spacer var arkalarda.

ZX-636R
08-12-2015, 14:25
intercooler işini nasıl çözdünüz? bu arada benim aracımda vogtland yay var ve spacer var arkalarda.

intercooler için usta ile yüz yüze ön görüşme yaptım. 4 araç olarak söz verdim ona göre fiyat çıkartıyor. ewet kimler almak istiyor :D
airtec in i.c. brüt ölçüleri 760x175x60 8lt (kazanlar dahil). eğer isterseniz aynısı yapalım ancak ustamız dışarıdan yaptığı ölçümlerde 85cm ye kadar yolu var dedi kazan dahil.
bir de i.c nin daha verimli olması yani daha iyi soğuması için hava ile temas eden yüzeyin arttırılması gerekiyor bu yüzden max sığdığı kadar geniş yaptırmayı düşünüyorum gerekirse fazla büyük olmasın diye 60 olan kalınlığı 55 yaparız
yada 175 olan yüksekliği 165 yaparız. brüt 8 - 9 lt ideal daha fazlası gereksiz. giriş-çıkışları da 60 lık yapmaya karar verdik. gerçi mishimoto yu incelediğimde 3inch yaptıklarını gördüm yani 76mm bu konuda sizin fikriniz ne olur?

şimdi şu sorulara birlikte karar verelim ona göre yaptıralım derim
1-) ölçüler airtec gibi 760x175x60 mi olsun yoksa genişliği 85cm ye kadar arttıralım mı ( 850x175x60 olduğunda brüt 8,9 lt oluyor)
2-) giriş çıkış oem i.c nin 51 lik sanırım çok değerli bir THP uzmanı ustamız 60 lık yap dedi. yine başka bir THP uzmanı da 60 iyi olur dedi
3-) ki en kararsız kaldığım tube&fin mi bar&plate mi yapıcaz? herkes bar plate bir tık önde der ancak artı ve eksileri ile değerlendirdiğimizde tube&fin sanki daha kullanışlı olacak

bar&plate artıları ve eksileri
+durur vaziyette yada sıkışık trafik dur kalklarda daha iyi soğutma sağlıyor.
+yüksek basinca dayanıklı
+ bozuk yollarda gelecek taş kum vs karşı dayanıklı
+kalın olduğu için geç ısınıyor ancak geç soğuyor. Bu hem artı hem eksi
-ağır(bire bir bu hafta baktım bar plate en azından 7-8 kg daha ağır olacak aynı ölçüler için)
-daha pahalı

Tube&fin
+hafif
+ucuz
-çabuk ısınıyor çabuk soğuyor sıkışık trafikte iat yükselecektir ama otoyol gibi hızlı gidildiğinde sorun olmaz.
- çakıllara karşı dayanıksız
-genel görüş 35psi ya kadar çok rahat kullanılır ki yaklaşık 2,4bar. Biz zaten yüksek basınç yapmayacağız
Ustamızın, bar plate i iş makinaları için yaptığını söyledi yani durur vaziyette çalışan makinalarda ve kırıcı delici aletler gibi sarsıntılı ortamlarda çalışan araçlarda tercih ediliyor. 50psi vs basmayacaksan hiç gerek yok dedi.
ben sonuçta belirli bir hızın üzerinde ve yürür vaziyette kullanacağım için tube fin daha mantıklı gibi.

beakmenek
08-12-2015, 14:56
Kendi bildiğim kendimce limitlerimin olduğu yerlerde denedim aracı hiç birşekilde bana bir güvensizlik yaşatmadı.daha öncesinde lemansım vardı ondan eicbach prokit vardı spacer yoktu.yol tutuş olarak bir fark hissetmedim aralarında belkide okadar zorlayamıyorumdur :)

Doğrudur. Kağıt üstünde hesabın dediğim gibi olması lazım ama belki bu kadar bir fark biz normal sürücülerin anlayabileceği bir değişiklik yaratmıyordur :)

intercooler için usta ile yüz yüze ön görüşme yaptım. 4 araç olarak söz verdim ona göre fiyat çıkartıyor. ewet kimler almak istiyor :D
airtec in i.c. brüt ölçüleri 760x175x60 8lt (kazanlar dahil). eğer isterseniz aynısı yapalım ancak ustamız dışarıdan yaptığı ölçümlerde 85cm ye kadar yolu var dedi kazan dahil.
bir de i.c nin daha verimli olması yani daha iyi soğuması için hava ile temas eden yüzeyin arttırılması gerekiyor bu yüzden max sığdığı kadar geniş yaptırmayı düşünüyorum gerekirse fazla büyük olmasın diye 60 olan kalınlığı 55 yaparız
yada 175 olan yüksekliği 165 yaparız. brüt 8 - 9 lt ideal daha fazlası gereksiz. giriş-çıkışları da 60 lık yapmaya karar verdik. gerçi mishimoto yu incelediğimde 3inch yaptıklarını gördüm yani 76mm bu konuda sizin fikriniz ne olur?

1-) ölçüler airtec gibi 760x175x60 mi olsun yoksa genişliği 85cm ye kadar arttıralım mı ( 850x175x60 olduğunda brüt 8,9 lt oluyor)
2-) giriş çıkış oem i.c nin 51 lik sanırım çok değerli bir THP uzmanı ustamız 60 lık yap dedi. yine başka bir THP uzmanı da 60 iyi olur dedi
3-) ki en kararsız kaldığım tube&fin mi bar&plate mi yapıcaz? herkes bar plate bir tık önde der ancak artı ve eksileri ile değerlendirdiğimizde tube&fin sanki daha kullanışlı olacak

-ağır(bire bir bu hafta baktım bar plate en azından 7-8 kg daha ağır olacak aynı ölçüler için)
-daha pahalı

Tube&fin
+hafif
+ucuz
-çabuk ısınıyor çabuk soğuyor sıkışık trafikte iat yükselecektir ama otoyol gibi hızlı gidildiğinde sorun olmaz.
-genel görüş 35psi ya kadar çok rahat kullanılır ki yaklaşık 2,4bar. Biz zaten yüksek basınç yapmayacağız
Ustamızın, bar plate i iş makinaları için yaptığını söyledi yani durur vaziyette çalışan makinalarda ve kırıcı delici aletler gibi sarsıntılı ortamlarda çalışan araçlarda tercih ediliyor. 50psi vs basmayacaksan hiç gerek yok dedi.
ben sonuçta belirli bir hızın üzerinde ve yürür vaziyette kullanacağım için tube fin daha mantıklı gibi.

Eğer benim bütçeme uyarsa alacaklardan biri ben olurum coolerı :) Daha öncede söylediğim gibi cooler değiştirmeden araca bir şey yapmak istemiyorum.

Eminim Airtec üzerinde çalışıp bu ebatları yapmıştır, ama bir yandan da 207 ler ile olan aynı tasarımı yapıştırmış ve geçmiş olabilir :D Ebat farklılığı yapılınacak ise asıl verimine göre kıyaslamak gerekir bence. Radyatörü ne kadar keseceği de önemli bir ölçüt bence. Airtec tasarımı seat sport a göre o açıdan daha iyi gibi görünüyor mesela.

Benim daha önce yaptığım araştırmalar sonucu bana tube/fin tasarımı daha mantıklı gelmişti ama daha önce böyle bir tecrübem olmadığından pek de yorum yapamıyorum. Zaten daha sonra baktığımda da çoğu firmanın bar/plate olarak sunduğunu görüp ne bulursak onu alacaz artık kıvamına gelmiştim :) O yüzden tube/fin daha ucuza geliyorsa daha mantıklı olabilir. Zaten önde duracağından motor ve turbo ısısından da uzaklaşmış olacak cooler, dediğiniz gibi hareket etmeye başladıktan sonra pek sorun teşkil etmez sanırım.

Bu arada yayların, fren esnasındaki dalmayı azaltması iyi olmuş bence, biraz gıcık ediyor beni fazla dalıyor gibi :)

buraek4
08-12-2015, 16:42

-daha pahalı

Tube&fin
+hafif
+ucuz

seat sport replicası olmucakmı cooler.daha farklı bir tasarımmı yaptırıyorsunuz?

ZX-636R
08-12-2015, 17:14
airtec seat sporttan daha iyi olacağı görüşündeyim
seat sport un yüksekliği fazla ve şasedeki darbe demirinin arkasına monte edildiği için radyatörde kırpma biçme veya fanda değişiklik ihtiyacı doğabilir
airtec ise yatay ve aşağı monte edildiği için hem daha çok hava ile temas ediyor (ki böylece daha çabuk soğur ) hem de extra biçme yok direk üstten şaseye monte ediliyor
ben de bu şekilde üstten monte edeceğim. forge de aynı tasarım hem üstten hem de alttan plastiğe monte etmişler(videoda o şekilde gördüm)

airtec

http://www.airtec-cooling.co.uk/wp-content/uploads/2015/04/pug_208_21.png

buraek4
08-12-2015, 22:46
207 lerin hepsin aynı şekil seat sport cooler kullanıyo radyatör önü sıcaklık problemi yaşayan olmadı daha.giriş çıkış aynı yerdemi olucak peki yoksa borumu dolanıcak??

ZX-636R
08-12-2015, 23:16
bana borulayıp dolaştırmak pek verimli gelmiyor. gerçi Forge öle yapmış ama bana yine de verim kaybı olarak geliyor. airtec gibi giriş çıkış sol tarafta olacak(yolcu koltuğu tarafından alt-üst )
acaba 207 ler için seat sport gibi yapan arkadaşlar bar plate mi fin tube mu kullandı. bu akşam ufaktan bir test yaptım intercooler kötü ötesi. birazdan ELM görüntülerini yükleyeceğim.

http://s3.postimg.org/vfwjrsmnn/peugeot_208_gti_airtec_front_mount_intercooler_k.p ng
http://s21.postimg.org/ofkk9a507/peugeot_208_gti_airtec_front_mount_intercooler_k.j pg

ustanın elindeki tube&fin den örnek parçanın görüntüsü. giriş ağzı bar&plate gibi ancak bar&plate de havanın geçtiği kanallar daha kalın aten bu yüzden geç ısınıp geç soğuyor.

hava girişi
http://s13.postimg.org/ax8ze43br/IMG_20151206_WA0054.jpg

finler
http://s7.postimg.org/8pa79cyqj/IMG_20151206_WA0052.jpg

bu da ustanın tavsiye ettiği tube&fin . bununla verimli soğutma yaparız dedi.

http://s4.postimg.org/8mi05ifp9/IMG_20151206_WA0036.jpg
http://s23.postimg.org/l1odz9cx7/IMG_20151206_WA0034.jpg
http://s18.postimg.org/6p8n0vrrd/IMG_20151206_WA0055.jpg

meSs
09-12-2015, 08:22
kesinlikle 9LT lere cıkmayın, seat sport'un core yapısı 7 LT, o bile turbo doluşunu 1k yukarı çekiyor stock intercoolera göre.
cooler büyüdükce dolma noktası artacaktır, aynı sekilde boost borularıda etken tabi, 70lik 76lık aman haa.. 60 idealdir THP motorlara!
en güzeli Front mount nekadar hava ile temas ederse o kadar güzel olur, ona göre core yapısını düzenlemek lazım!

beakmenek
09-12-2015, 11:24
Fotoğraflara bakınca tube and fin tipin girişi daha iyiymiş gibi geldi. Tabi görüntüyle performans ne kadar alakalıdır bilemiyorum. Bu arada iki tipin girişleri de yukarı doğru çıkıntılı, bunlar etrafları ile aynı yükseklikte olunca daha iyi oluyormuş sanırım. Bununla ilgili bir yazı okumuştum linki şimdi bulamadım akşam bulursam paylaşırım burada.

Standart borular sanırım 51mm. Bu boruların standart turboda büyütülmesi bir şeyi değiştirir mi? Intercoooler giriş/çıkışı farklı ebatta olunca sanırım tüm boruların buna göre değiştirilmesi gerekir mi? Airtec tasarımı hakkında fikriniz var mı?

meSs
09-12-2015, 14:50
Fotoğraflara bakınca tube and fin tipin girişi daha iyiymiş gibi geldi. Tabi görüntüyle performans ne kadar alakalıdır bilemiyorum. Bu arada iki tipin girişleri de yukarı doğru çıkıntılı, bunlar etrafları ile aynı yükseklikte olunca daha iyi oluyormuş sanırım. Bununla ilgili bir yazı okumuştum linki şimdi bulamadım akşam bulursam paylaşırım burada.

Standart borular sanırım 51mm. Bu boruların standart turboda büyütülmesi bir şeyi değiştirir mi? Intercoooler giriş/çıkışı farklı ebatta olunca sanırım tüm boruların buna göre değiştirilmesi gerekir mi? Airtec tasarımı hakkında fikriniz var mı?

sanırım intercooler takıp stock yazılım binmeyeceksin :D yani flowun artacagından boost borularınıda 60lık yapmanda fayda var ki önerilende o şekilde ;)

ZX-636R
09-12-2015, 21:21
kesinlikle 9LT lere cıkmayın, seat sport'un core yapısı 7 LT, o bile turbo doluşunu 1k yukarı çekiyor stock intercoolera göre.
cooler büyüdükce dolma noktası artacaktır, aynı sekilde boost borularıda etken tabi, 70lik 76lık aman haa.. 60 idealdir THP motorlara!
en güzeli Front mount nekadar hava ile temas ederse o kadar güzel olur, ona göre core yapısını düzenlemek lazım!

9lt core değil kazanlar dahil dışarıdan ölçüm ile yapılan basit bir hesaplama core olarak 7.5-8lt arası olacak. 70-76 ölçüleri mishimoto nun kini incelerken dikkatımi çekti ama onun core kalınlığı da 76 yani 3’’. Ben max hava teması için max yatay yüzey planlıyorum. Kalınlığı da 60 yaptığımda 7.5-8lt core oluyor. Kalınlık zaten 60 olduğundan boruları da 60 yapıyorum böylece çok iyi olacaktır. :)

Ewet ben de standartları 51 diye duydum. Çok iyi bir ustamız 60 lık yap dedi. Bu da zaten çok faydalı olacaktır özellikle üst devirlerde.

sanırım intercooler takıp stock yazılım binmeyeceksin :D yani flowun artacagından boost borularınıda 60lık yapmanda fayda var ki önerilende o şekilde ;)

+ 208

ZX-636R
09-12-2015, 21:44
ewet arkadaşlar dün geceden ELM sonucu.

aracı 5dk kadar ısındırdıktan sonra yola çıkıp 3km kadar max 2500dd şehir içinden gidip E5 e bağlandım.

1. deneme 3.vites ile başlayıp 60-190kmh gibi ara hızlanma yaptım sonrasında yol müsait olmadığından yavaşladım.
3km kadar max 100kmh hızla gidip sıcaklığın düşmesi ve yolun uygun olmasını bekledim

2.deneme 3.vites ile başlayıp 50-195kmh yapabildim yine trafiğe takıldım ve yaklaşık 3km yolu 60kmh gibi gidip sıcaklığın düşmesi ve yolun uygun olmasını bekledim. Buraya kadar sadece ara ara anlık iatlara baktım. Sonrasında yolun daha boş olduğu bölüme geldim. önceki deneme sonrasında baktığımda iat 38C gibiydi bekledikten sonra 17C ye kadar indi(dış hava 10-11C) :(

Sonra son bir kez daha denemek istedim. başlarken iat a baktığımda 17C di. bu denemede amacım max hız yapmaktı aslında oyuzden eğimli bir yolda hızlanmaya başladım
tam gaz hızlandıktan sonra düze geldiğimde hızım 170kmh gibiydi biraz daha tam gaz gittikten sonra 185kmh gibi arabanın bariz şekilde yavaşladığını ivmenin tamamen kaybolduğunu hissettim. IAT a baktığımda o an için 51C di yuh dedim biraz daha gidip 210kmh gibi tamamen gaz kestim. sonrasında iatın hızlı şekilde düştüğünü izledim. 2sn içinde 45C ye sonrasında yine 2sn geçtikten sonra 40C ye indiğini gördüm. Ardından yine kısa zamanda 35C ve 30C ye indi ama dış hava sıcaklığı dediğim gibi 10-11C di bu denemelerin tamamında.
Ekran görüntüsü aldığımda max iat 58C olduğu gördüm. herhalde max hıza yakın zamanlarda olmuştur. Araç tamamen stock olduğunu belirteyim.
Bu deneme sonrasında Forge un dyno da stage2 yazılım ile 105C iat görmesine gerçekten inandım. ben 200kmh hızda stock araçta 58C gördüysem adamlar dynoda stage2 ile görmüşlerdir. :soru:

Sonuç olarak bu araçta intercooler ın adı var kendisi yok diyebilirim. :fire: :fire: :fire:

ELM sonuçları için fikriniz nedir. Sadece iat değil diğer göstergeler için de ne diyorsunuz?

http://s17.postimg.org/xxw15b573/IMG_20151208_WA0012.jpg

Not. Buradaki ölçülen HP ve Tork değerlerini dikkate almayın. Aracın surucu benzin ve diger hersey dahil yürür ağırlığı bu degerler icin cok onemli. Ben ağırlığı hatalı girmişim zaten sonrasinda kantara çıkartıp net olarak ölçtüm

buraktelek
12-12-2015, 18:59
selam öncelikle, bende geçenlerde egsoz ve yazılım yaptım test ettikten sonra bende değerleri paylaşırım, bu arada işim geregi sabah ve aksamları kısa yol yapıyorum araba tam ısınmıyor bu yuzden coolerı kışın düşünmüyorum. yaza dogru benimde cooler alma niyetim var uygun bir seçenek bulursak güzel olur :)
hea bu arada,egsoz komple krom 70'lik downpipe, 63 duz boru, son susturucu replika warex var ses ve performans tatminkar.

Schumi
13-12-2015, 18:16
Cooler çok küçük gerçekten. Bir tık daha büyük turbo olsaydı bu kadar ısıtmazdı havayı 200hp civarlarında. Cooler şart THP'lere.

beakmenek
14-12-2015, 11:51

Abi doğru diyon da amaç sonunda yazılım işine girmekte ama eldeki bütçem ilem cooler yaptıktan sonra bir süre standart yazılım ile binip daha sonra yazılıma geçmem gerekebilir :) Yurtdışı forumlardan okuduğum kadarı ile cooler değişince stock yazılım daha verimli çalışıyor zaten :D Bunlar ingilterede bir adamın aldığı sonuçlar:
Stock:
180whp
203ft-lb (275nm) torque

Sadece Airtec intercooler:
187whp
221ft-lb (300nm) torque

Intercooler, hava filtresi ve stage 2 yazılım:
213whp
255ft-lb (345nm) torque

meSs
14-12-2015, 13:08
Abi doğru diyon da amaç sonunda yazılım işine girmekte ama eldeki bütçem ilem cooler yaptıktan sonra bir süre standart yazılım ile binip daha sonra yazılıma geçmem gerekebilir :) Yurtdışı forumlardan okuduğum kadarı ile cooler değişince stock yazılım daha verimli çalışıyor zaten :D Bunlar ingilterede bir adamın aldığı sonuçlar:
Stock:
180whp
203ft-lb (275nm) torque

187whp
221ft-lb (300nm) torque

213whp
255ft-lb (345nm) torque

yakıt ne kullanmışlar acaba, oda büyük etken.
şöyleki;
etuners ailesi olarak bizim yaptığımız iki örnek yazılım:

98 ron yakıt ile;

98 RON fuel
Stage 1 ECU remap

Maximum power: 205 whp @ 5500 RPM (measured 170whp as stock), gains 35whp
Maximum torque: 32 Kgm @ 2900 RPM (measured 26 Kgm as stock), gains 6Kgm

95 ron yakıt ile;

95 RON fuel
Decat downpipe or downpipe with a sports cat
Stage 2 ECU remap

Maximum wheel hub horsepower: 197 whp (measured 175 without the remap)
Maximum wheel torque: 31 kgm (measured 27.5 kgm without the remap)

örneğe bakarsan 95-98 ron yakıt kalite farkı, 98 oktan kullanılan stock egsoz sistemli aracta stage1de bile daha fazla güç çıkartmış. ;)

stage1 98ron
http://www.etuners.gr/wp-content/gallery/peugeot-208-gti-1-6t-stage-1-98ron/peugeot208_gti_stage1_dynoplot.jpg

stage2 95 ron
http://www.etuners.gr/wp-content/gallery/peugeot-208-gti-1-6t-stage-2-98ron/10494743_700585580012909_5795943480475589394_n.jpg

ZX-636R
15-12-2015, 00:22
selam öncelikle, bende geçenlerde egsoz ve yazılım yaptım test ettikten sonra bende değerleri paylaşırım, bu arada işim geregi sabah ve aksamları kısa yol yapıyorum araba tam ısınmıyor bu yuzden coolerı kışın düşünmüyorum. yaza dogru benimde cooler alma niyetim var uygun bir seçenek bulursak güzel olur :)
hea bu arada,egsoz komple krom 70'lik downpipe, 63 duz boru, son susturucu replika warex var ses ve performans tatminkar.

egzoz ve yazılım hayırlı olsun, araç daha keyifli olmuştur kesin.
Araçta dip gaz yapınca intercooler direkt ısınıyor, bunun için çok fazla km yapmanıza gerek yok. Aracı rolantide normal olarak ısıttıktan sonra yola çıkınca 2.vites ve 3. vites dip gaz yaptığında iat= dış hava sıcaklığı+20C üstüne bir de 4.vites dip gaz yaparsan = +30C :)
Bu bahsettiklerim standart yazılım için ecu tuning sonrası daha fazla ısınacağı aşikar.

Yazılım olarak tercihiniz ne oldu? Stage 1 mi 2 mi yapıldı

Cooler çok küçük gerçekten. Bir tık daha büyük turbo olsaydı bu kadar ısıtmazdı havayı 200hp civarlarında. Cooler şart THP'lere.

Oem cooler çok küçük evet, eğer değiştirirsem ölçeceğim core olarak 4lt yi geçeceğini sanmıyorum

Stock:
180whp
203ft-lb (275nm) torque

187whp
221ft-lb (300nm) torque

213whp
255ft-lb (345nm) torque

İlk denemede yani soğukken olmasa da ikinci dyno ölçümünde intercooler ın farkı ortaya çıkacaktır. İmkan olursa ben de stok ve i.c sonrasında dynoya çıkmak istiyorum. Belki bu hafta belki de haftaya :)

emirarslan34
15-12-2015, 08:18
egsoz komple krom 70'lik downpipe, 63 duz boru, son susturucu replika warex var ses ve performans tatminkar.

Düz boruyu keske 70 lik yapsaydın, taktığın replika varexin kaçlık girişi. 63 diyelim içi 60 mm gelir. Çunku dıstan ölçüldügü için kumpasla.
Replika oldugu için bağzı custom egzos'ların içini dar yapabiliyor 51 gibi ona dikkat ettiniz mi? 51 haddinden fazla sıkıstırır. Orj varexlerin 63 de 76 sıda girişi neyse içide, cıkısıda odur. Customlarda değişken olabiliyor.

emirarslan34
15-12-2015, 08:37
Yalın bu GTI ların km leri nedir?

95 ayarlı GTI. 5 binde diyelim

98 ayarlıda 60 binde diyelim

THP ler kurum yapıyor biliyorsun, Kapaktaki subaplardaki kurumlu araç bir çıkmaz citti güç kaybına neden oluyor. 60 binlere kadarda + pcv lerin boost borularını cooleri yağlamasıda cabası, buda iat'ın yüksek cıkmasına neden olup güç kaybı yasatır.

Çok etkiliyor biliyorsun onuda ögrenmek gerekiyor, tamamen yakıt kalitesi demek için.

Stage 2 bir aracın Stage 1 karsısımda 8 hp gibi düşük cıkması çok sasırtıcı bu kadar fark olurmu yakıt kalitesinde. Yunanistanda 95 varmı pompalarda bilmiyorum ama eyer varsa ordaki 95 ile burdaki 95 inde bir olması imkansız bence bizim pompalar belli 92, 93 oktan.

ZX-636R
15-12-2015, 12:37
Düz boruyu keske 70 lik yapsaydın, taktığın replika varexin kaçlık girişi. 63 diyelim içi 60 mm gelir. Çunku dıstan ölçüldügü için kumpasla.
Replika oldugu için bağzı custom egzos'ların içini dar yapabiliyor 51 gibi ona dikkat ettiniz mi? 51 haddinden fazla sıkıstırır. Orj varexlerin 63 de 76 sıda girişi neyse içide, cıkısıda odur. Customlarda değişken olabiliyor.

arkadaşın aracı sanırım 207 RC Lemans (avatar fotodan varsayımla)
207 ler de en yaygın görüş komple 63 lük ben daha üstünü tavsiye eden görmedim, eğer 208 GTİ ise komple 70 en ideal olan gibi duruyor.

beakmenek
15-12-2015, 13:01
yakıt ne kullanmışlar acaba, oda büyük etken.
şöyleki;
etuners ailesi olarak bizim yaptığımız iki örnek yazılım:

98 ron yakıt ile;

98 RON fuel
Stage 1 ECU remap

Maximum power: 205 whp @ 5500 RPM (measured 170whp as stock), gains 35whp
Maximum torque: 32 Kgm @ 2900 RPM (measured 26 Kgm as stock), gains 6Kgm

95 ron yakıt ile;

95 RON fuel
Decat downpipe or downpipe with a sports cat
Stage 2 ECU remap

Maximum wheel hub horsepower: 197 whp (measured 175 without the remap)
Maximum wheel torque: 31 kgm (measured 27.5 kgm without the remap)

örneğe bakarsan 95-98 ron yakıt kalite farkı, 98 oktan kullanılan stock egsoz sistemli aracta stage1de bile daha fazla güç çıkartmış. ;)

Valla doğru yakıt önemli bayağı, o forumu kurcalıyıp bulmaya çalışırım ne kullanmış ya da sorarım cevap gelirse söylerim ama denemeler arasında yakıt değiştirdiğini sanmıyorum adamın. Yoksa yazardı çünkü diğer iletilerini okuduğumda bayağı ayrıntılı yazıyor :D

Abi sizden bu yazılımları yapmak istesek nasıl oluyor? Direk Steliosun hazırladığı mı konuluyor yoksa araca göre ayar çekiliyor mu?

egzoz ve yazılım hayırlı olsun, araç daha keyifli olmuştur kesin.
Araçta dip gaz yapınca intercooler direkt ısınıyor, bunun için çok fazla km yapmanıza gerek yok. Aracı rolantide normal olarak ısıttıktan sonra yola çıkınca 2.vites ve 3. vites dip gaz yaptığında iat= dış hava sıcaklığı+20C üstüne bir de 4.vites dip gaz yaparsan = +30C :)
Bu bahsettiklerim standart yazılım için ecu tuning sonrası daha fazla ısınacağı aşikar.

Oem cooler çok küçük evet, eğer değiştirirsem ölçeceğim core olarak 4lt yi geçeceğini sanmıyorum

İlk denemede yani soğukken olmasa da ikinci dyno ölçümünde intercooler ın farkı ortaya çıkacaktır. İmkan olursa ben de stok ve i.c sonrasında dynoya çıkmak istiyorum. Belki bu hafta belki de haftaya :)

Abi senin gene iyi çıkmış sıcaklık farkı. +20,+30 derece iyi bence benim aldığım ölçümlere göre :D 19-20 derecede aldığım ölçümlerde 70-75 dereceye kadar çıkıyordu sıcaklık. Yokuş aşağı ise 70 lerde yokuş yukarı ise 75 lerde tavan yapıyordu. Düzgünce incelemek için aşağıdaki grafiği hazırlamıştım.

http://i.hizliresim.com/O96Zz0.jpg (http://hizliresim.com/O96Zz0)

Ben kaputu açıp ölçmeye çalışmıştım coolerı yanlış hatılamıyorsam kabaca 2litre gibi bir şey hesaplamıştım :D 4 fazla iyimser geldi yani :D

Valla coolerınızı ve sonuçları heyecan ile beklemekteyim. Toplu sipariş için falan fiyat belli oldu mu acaba?

ZX-636R
15-12-2015, 13:50
grafik güzel hazırlanmış ama sonuçlar kötü :)
ben 9-10C hava sıcaklığında 58C İat gördüm yaklaşık 190-210kmh aralığında

kabaca +50C ye kadar yolu var ki senin tablo da bunu yansıtıyor. çok zorlamazsan +20-30C :D

2lt mi yok artık hiç koymasalardı, ben sökersem mutlaka ölçeceğim eti butu meydana çıkar ozaman.

onur_S
15-12-2015, 13:56

Cooler 9 ve üzeri olursa çok lag olur ve gitmez mi yani?

ZX-636R
15-12-2015, 17:15
genel görüş şu şekilde; Tube&fin lerin iç yapısı gereği havanın fazla direnç ile karşılaşmadığı, flow yüksek olduğundan hacim artışı yapıldığında lag ın fazla olmayacağı

bar plate lerin ise yine iç yapısı gereği havanın direnç ile karşılaştığı kısmende bu sebeple daha iyi soğuttu ve flow da düşüş olduğu

buradan çıkan sonuç tube&fin lerde hacim artışlarında lag olmaz ama makul soğutma sağlarsınız.
bar plate de iyi derecede soğutma sağlarsınız ancak fazla hacim artışlarında lag da oluşur.

ihtiyaca göre tercih yapmak gerekir

emirarslan34
15-12-2015, 18:29
%100 katılıyorum.

O yüzden flow da sorun yasamamak adına ve güzel bir soğutma sağlamak içinde tube&fin 24 hava kanallı orjinal seat sport Cupra intercooleri alıp takmak gerekiyor. Flow u etkilemez 24 kanal.

Ben seat cooleri takmadan önce coolerin giriş ve cıkısların'ın içini önce portlayıp sonra 800 zımpara son olarak 3000 lik zımpara ile güzelce polisledim. Ayna gibi oldular, havayı tutmasın diye fantazi yapmıstım. Fotoları pc den bulursam atarım.

Airtech de 9 kanal var, neyin kafasıyla yaptıylarsa artık. 8 yap 10 yap 12 yap 9 nedir ya. Turbodan gelen boost borusu 4 hava kanalından yollicak, emmeye giden boost borusunda da 5 hava kanalından mı sürkilasyon yapıcak. Saçmalık. Sanırım seat sporta göre kalında bir cooler daha zor soğur.
Ama işte 208 inde çok kapalı bir tamponu var, umarım sorunsuz halledersiniz.

buraek4
15-12-2015, 20:54
Yalin hocamin seat sport cooler projesini merakla bekliyoruz ama oda hafta sonu magazin programlari gibi az sonrada :)

buraek4
15-12-2015, 20:56
Birde sormak istedigim aracima dp eksoz var ama ara borular orjinal performans icin qtp mi yapsam yoksa araborulari 63 emi cikarsam.aracim 208 allure?

ZX-636R
15-12-2015, 21:51
Ben seat cooleri takmadan önce coolerin giriş ve cıkısların'ın içini önce portlayıp sonra 800 zımpara son olarak 3000 lik zımpara ile güzelce polisledim. Ayna gibi oldular, havayı tutmasın diye fantazi yapmıstım. Fotoları pc den bulursam atarım.

Temiz işçilik :bravo: mutlaka faydası olmuştur

Bir aksilik olmazsa bu hafta cooler işlemine başlıyorum
Haftaya cuma full egzoz sistemi, cumartesi methanol kit ve intercooler icin water sprey
Sonra artik yazılıma geçebiliriz aksilik olmazsa

canozgur106
15-12-2015, 22:19
Birde sormak istedigim aracima dp eksoz var ama ara borular orjinal performans icin qtp mi yapsam yoksa araborulari 63 emi cikarsam.aracim 208 allure?

Ara boruları ellemene gerek yok bence kardeşim stage3 e kadar orjinal borular yeterli..

meSs
16-12-2015, 07:59
Abi sizden bu yazılımları yapmak istesek nasıl oluyor? Direk Steliosun hazırladığı mı konuluyor yoksa araca göre ayar çekiliyor mu?

araca göre custom mapping yapılıyor dostum. aracı okuyup Stelios'a yolluyoruz, düzenleyip geri yolluyor, yüklüyoruz. okadar :)

meSs
16-12-2015, 08:20

QTP iyidir :) best exhaust no exhaust :)

tuFAN
16-12-2015, 13:59

araca göre custom mapping yapılıyor dostum. aracı okuyup Stelios'a yolluyoruz, düzenleyip geri yolluyor, yüklüyoruz. okadar :)
+ olarak burdaki yan koltuğunda oturan yazılımcının palavradan yaptığı sözde ayardan çok daha iyi bir yazılıma sahip olursunuz
adam çayını kahvesini yudumlarken vuruntusuz sıkıntısız arabanı uzaktan yürütüyor

ZX-636R
16-12-2015, 14:00
208 GTİ ağırlığı nedir? bu araç kaç kilodur, ıslak mı kurumu :)

Arkadaşlar hatırlarsınız 208 GTİ TR de ilk lanse edildiğinde aracın ağırlığı 1060kg diye konuşuldu. Daha sonra fabrika verisi 1160 olarak açıklandı. Benim ruhsatta ağırlık 1260 olarak yazınca nedir bunun gerçeği diye merak ettim ve tanıdık bir arkadaşımızın vasıtasıyla geçen hafta elektronik kantara çıktım :)

Ölçüm esnasında araçda çeyrekten bir tık fazla depo benzin vardı(takribi 16-17lt) + stepne + yangın tüpü + ilk yardım çantası + 1lt su :)

Sonuç: 1180kg çıktı yani benzin ve diğer ağırlıkları düşersek evet araç 1160 kg diyebiliriz(stepne dahil)

http://s3.postimg.org/lr82lffgz/208_gti_wet_weight.jpg

meSs
16-12-2015, 14:47
+ olarak burdaki yan koltuğunda oturan yazılımcının palavradan yaptığı sözde ayardan çok daha iyi bir yazılıma sahip olursunuz
adam çayını kahvesini yudumlarken vuruntusuz sıkıntısız arabanı uzaktan yürütüyor

kesinlikle! bunu ben söylesem adam distribitor tabi kendini övecek denilecek, ama hizmetten memnun bir müsteriden duymak gerçekten göğüs kabartıcı :)

emirarslan34
16-12-2015, 17:06
Temiz işçilik :bravo: mutlaka faydası olmuştur

Bir aksilik olmazsa bu hafta cooler işlemine başlıyorum
Haftaya cuma full egzoz sistemi, cumartesi methanol kit ve intercooler icin water sprey
Sonra artik yazılıma geçebiliriz aksilik olmazsa

Hadi hayırlısı geç olsun güç olmasın. Umarım herşey istediğin gibi olur.

ZX-636R
17-12-2015, 00:17
evet projenin startı nı verdik.

ilk adım henüz zamanı gelmese de daha sonra egzoz sök-tat uğraşmamak adına aracı muayene ettirmek olacak :D bu haftaya randevuyu aldım, 2 sene kafam rahat olsun istedim

anladığım kadarı daha önce yazılım konusunda şanssızlıklar yaşamışsın, şuanda yeni yazılımdan memnun olmana çok sevindim.
ben genelde bu tip durumlarda Nasrettin hocayı takip ederim
ne demiş ünlü düşünür ve halk adamı :) "bana tabip lazım değil damdan düşeni getirin"

snrk
19-12-2015, 10:55
Şu anda satılan 208 gti'lar 30th anniversary edition ile tamamen aynı özellikte mi acaba?

ZX-636R
19-12-2015, 20:11
Şu anda satılan 208 gti'lar 30th anniversary edition ile tamamen aynı özellikte mi acaba?

hayır, sadece Euro6 normları gereği emisyondan dolayı ikisinin de motor güçleri 208HP
30th larda ilave olarak kilitli dif, + brembo kaliperler +18inc jant ilk aklıma gelenler
motor olarak 2013, 2015 ve 30th lerin farklılıkları yok

ZX-636R
19-12-2015, 20:16
208 GTİ orjinal intercooler ın ölçüleri nedir?
208 GTİ orjinal intercooler kaç litredir?
208 GTİ intercooler ile yaklaşık olarak max min iat nedir?
intercooler ı değiştirsem iat max min ne olur?
208 GTİ da intercooler ı değiştirmek turbo basıncında , ara hızlanmalarda, max hızda, intake psi da değişiklik yapar mı ne kadar yapar?

ewet arkadaşlar tüm bu soruların cevaplarını bu akşam aldım :D

buraek4
19-12-2015, 20:41
Evet sonuçları alalım :)

Commander696
20-12-2015, 00:03
208 gti ile rcz 200lük deneyen oldu mu?İnternetteki kadran videolarına baktığımda rcz daha ağır olmasına rağmen daha hızlı görünüyor.Anlam veremedim.Deneyenler oldu mu aramızda merak ettim doğrusu.

meSs
21-12-2015, 13:52
208 GTİ orjinal intercooler ın ölçüleri nedir?
208 GTİ orjinal intercooler kaç litredir?
208 GTİ intercooler ile yaklaşık olarak max min iat nedir?
intercooler ı değiştirsem iat max min ne olur?
208 GTİ da intercooler ı değiştirmek turbo basıncında , ara hızlanmalarda, max hızda, intake psi da değişiklik yapar mı ne kadar yapar?

ewet arkadaşlar tüm bu soruların cevaplarını bu akşam aldım :D

cooler yaklasık 2,5Lt stock
iat dış hava şartlarına göre sürekli değişir, büyütsende küçüktsende.
7lt cooler yaklaşık 1000 devir turbo doluşunu yukarı alacaktır. yani 2000 de dolacaksa 3000de dolacaktır.

ZX-636R
22-12-2015, 00:21
208 GTİ ın orjinal intercoolerı

http://s16.postimg.org/vga63nvqt/208_oem_intercooler.jpg

core ölçüleri(kazanlar hariç) 30X15,5X8cm = 3,72lt

bu intercooler dış havanın 10C olduğu zaman 5.viteste bana 58C göstermeyi başardı :D neyseki değiştirip iat ı makul seviyelere çektim

bu arada kendi gözlerimle görüp ölçtüm ki 508HDİ da da aynı intercooler var :D

emirarslan34
22-12-2015, 08:08
3.72 Lt iyiymiş valla 207 RC ilede aynı diye düşünüyorum coolerin. 2 litre hürafesini kim attıysa ortaya artık 207 cadde konusunda yanlış bilgiymiş. + 207 RC lerin coolerları fabrika cıkıslı siyaha boyalı olduğu için iat'ın performans'ını citti anlamda olumsuz etkiliyor. 208 GTI da boyasız fabrika cıkıslı.

Kışın 10 derecelik havada stock yazılım ile 5 in sonunda 58 iat gördüysen eğer, yaz'ın yazılımlı gtı larda çok citti rakamlara ulasır. Tek sıkımlık canı vardır resmen. İat yükselip ecu nun tedbir amaçlı basıncıda kısması hem iat'dan hem boost dan yana performans kaybına neden olur. Cooler artık kesinlikle şart. + yazın yazılımlı gti larda detonasyon a bile neden olup motora üst üste roll denemelerinde citti zararlar verebilir. + filtre yi kesinlikle tampona biyere al bence motor içi filtre ile tampona alınan filtre arasında 2 den 5 in sonuna kadar 10 derece fark ediyor. İşi sadece cooler soğutuyor diye coolere yüklenmemek gerekiyor, soğuk hava çeken bir filtre coolerin çok büyük yardımcısı.

508 HDI ile GTI - RC serilerinde aynı cooleri kullanan mühendislere selam olsun.. İnsanı mecburen aftermarket parça alımına yönlendiriyorlar. Bari stage 1 yazılımda coolere gerek kalmıcak şekilde bir cooler yspılsaydı iyiydi. Bu cooler stock a bile yetmez yazın.

Cooler işini çözdünüz sanırım yaptıpınız işlemleri merakla takipteyim

buraktelek
22-12-2015, 10:13
arkadaþýn aracý sanýrým 207 RC Lemans (avatar fotodan varsayýmla)
207 ler de en yaygýn görüþ komple 63 lük ben daha üstünü tavsiye eden görmedim, eðer 208 GTÝ ise komple 70 en ideal olan gibi duruyor.
Valla açıkçası ben 63luk tercih ettim nedeni de su prjinali 60tanda ufak 54 mu neydi tam hatirmiyorum olcmem lazim bakip, ve stage 4 207 de bile 70 civari kullananlari gordukce 63 bana mantikli geldi, izmirde egsozcu okanda yaptim iscilik ve bilgisi iyidir tatmin oldum ben, önceki aracimm 3 yil 207 rc lemans idi haklısınız yeni arabanin fotolari daha cekemedim ☺

buraktelek
22-12-2015, 10:19
208 GTÝ aðýrlýðý nedir? bu araç kaç kilodur, ýslak mý kurumu :)

Arkadaþlar hatýrlarsýnýz 208 GTÝ TR de ilk lanse edildiðinde aracýn aðýrlýðý 1060kg diye konuþuldu. Daha sonra fabrika verisi 1160 olarak açýklandý. Benim ruhsatta aðýrlýk 1260 olarak yazýnca nedir bunun gerçeði diye merak ettim ve tanýdýk bir arkadaþýmýzýn vasýtasýyla geçen hafta elektronik kantara çýktým :)

Ölçüm esnasýnda araçda çeyrekten bir týk fazla depo benzin vardý(takribi 16-17lt) + stepne + yangýn tüpü + ilk yardým çantasý + 1lt su :)

Sonuç: 1180kg çýktý yani benzin ve diðer aðýrlýklarý düþersek evet araç 1160 kg diyebiliriz(stepne dahil)

http://s3.postimg.org/lr82lffgz/208_gti_wet_weight.jpg

Bende kantara ciktim jbl ses sisteminde bass ve amfi var bagajda tup vs ceyrek depo benzin 1180 cikti benimde muhtemelen 1160-1150 kg gelir arac saf halde ☺

buraktelek
22-12-2015, 10:27
Yazılım konusunda da ecufast var bende, evet haklısınız e tuners candır daha onceki arabamda e-tuners vardi ama artik ugrasmak istemedim pek izmirde tanidik yakin yer olmasi beni ecufaste yönlendirdi,daha dyno cikmadim ama tahmini guc 230 civaridir motorda, cok sert bir yazilim istemedim stage 1ile 2 arasinda birsey oldu.

PiscocuK
22-12-2015, 12:53
hani stocktu hani dostane olacaktı denemeler hani yazılım egzoz i.c olmicaktı
küstüm oynamıyorum :)

maşallah biran önce deneyelim de aracına neler kattın birlikte görelim

beakmenek
22-12-2015, 13:22
grafik güzel hazırlanmış ama sonuçlar kötü :)
ben 9-10C hava sıcaklığında 58C İat gördüm yaklaşık 190-210kmh aralığında

kabaca +50C ye kadar yolu var ki senin tablo da bunu yansıtıyor. çok zorlamazsan +20-30C :D

2lt mi yok artık hiç koymasalardı, ben sökersem mutlaka ölçeceğim eti butu meydana çıkar ozaman.

208 GTİ ın orjinal intercoolerı

http://s16.postimg.org/vga63nvqt/208_oem_intercooler.jpg

core ölçüleri(kazanlar hariç) 30X15,5X8cm = 3,72lt

bu intercooler dış havanın 10C olduğu zaman 5.viteste bana 58C göstermeyi başardı :D neyseki değiştirip iat ı makul seviyelere çektim

bu arada kendi gözlerimle görüp ölçtüm ki 508HDİ da da aynı intercooler var :D

Valla yanlış ölçtüğüme sevindim dicem de 2 litre yerine 3.7 litre olması bir şeyi değiştirmemiş gene kötü :D
Aynen söylediğiniz gibi grafiğimin sonuçları kötü :) yeni sonuçlarınızı merakla bekliyorum. Ara borularda değişiklik yaptınız mı bu arada acaba?

Araca özel olması güzelmiş cidden ama Ankara-Antalya mesafesi gözde büyüyor :D Bu etuners flasherthp olayı nasıl acaba sizde de bulunuyor mu onlardan?

Bu arada Fransız 208 gti forumunda şöyle bir setup gördüm 207 için yapılmış sanırım, ama Fransızcam olmadığı için sonuçlarla ilgili bir şey var mı yok mu anlamadım :D
http://images.tapatalk-cdn.com/15/12/13/826a09403aba5b776c51fb9eabb10918.jpg
Bu da linki: Echangeur Air/Eau 208 BPS - Page 19 (http://www.208gti.fr/showthread.php?2224-Echangeur-Air-Eau-208-BPS/page19)

En ucuz seçenek bu olacaktır tabii ama en iyi sonucu vermeyeceği kesin :)

buraek4
22-12-2015, 15:28
Benimde aklımda böyle birşey geçti.orjinal coolerı direk hava alan yere çeksek acaba nasıl bir etki verir

beakmenek
22-12-2015, 15:53
Benimde aklımda böyle birşey geçti.orjinal coolerı direk hava alan yere çeksek acaba nasıl bir etki verir

Bunda yalnız iki tane orjinal cooler var :hihih:

buraek4
22-12-2015, 16:03
Bunda yalnız iki tane orjinal cooler var :hihih:

telden baktığım için görmemişim :) fantezi de sınır yok tabi :D

meSs
22-12-2015, 16:25
Valla yanlış ölçtüğüme sevindim dicem de 2 litre yerine 3.7 litre olması bir şeyi değiştirmemiş gene kötü :D
Aynen söylediğiniz gibi grafiğimin sonuçları kötü :) yeni sonuçlarınızı merakla bekliyorum. Ara borularda değişiklik yaptınız mı bu arada acaba?

Araca özel olması güzelmiş cidden ama Ankara-Antalya mesafesi gözde büyüyor :D Bu etuners flasherthp olayı nasıl acaba sizde de bulunuyor mu onlardan?

Bu arada Fransız 208 gti forumunda şöyle bir setup gördüm 207 için yapılmış sanırım, ama Fransızcam olmadığı için sonuçlarla ilgili bir şey var mı yok mu anlamadım :D
Bu da linki: Echangeur Air/Eau 208 BPS - Page 19 (http://www.208gti.fr/showthread.php?2224-Echangeur-Air-Eau-208-BPS/page19)

çift OEM intercooler (resimdeki olay) 207'lerde de denendi fakat sonuç tahim edilebileceği gibi tek büyük coolera göre hüsran :)

bu arada flasherTHP olayı bizdede bulunuyor. zaten şehir dışı müşterilerimiz için flasherthp kullanıyoruz. sadece almanız gereken "USB kablolu bir elm327", bluetooth olmuyor illaki kablolu olacak. 40-50TL ye belli baslı bilindik sitelerde bulabilirsiniz. gerisi için bir laptop ve internet bağlantısı yeterli :)

ZX-636R
23-12-2015, 20:20
arkadaşlar biraz yoğundum yeni girebildim siteye.

3.72 Lt iyiymiş valla 207 RC ilede aynı diye düşünüyorum coolerin. 2 litre hürafesini kim attıysa ortaya artık 207 cadde konusunda yanlış bilgiymiş. + 207 RC lerin coolerları fabrika cıkıslı siyaha boyalı olduğu için iat'ın performans'ını citti anlamda olumsuz etkiliyor. 208 GTI da boyasız fabrika cıkıslı.

Kışın 10 derecelik havada stock yazılım ile 5 in sonunda 58 iat gördüysen eğer, yaz'ın yazılımlı gtı larda çok citti rakamlara ulasır. Tek sıkımlık canı vardır resmen. İat yükselip ecu nun tedbir amaçlı basıncıda kısması hem iat'dan hem boost dan yana performans kaybına neden olur. Cooler artık kesinlikle şart. + yazın yazılımlı gti larda detonasyon a bile neden olup motora üst üste roll denemelerinde citti zararlar verebilir. + filtre yi kesinlikle tampona biyere al bence motor içi filtre ile tampona alınan filtre arasında 2 den 5 in sonuna kadar 10 derece fark ediyor. İşi sadece cooler soğutuyor diye coolere yüklenmemek gerekiyor, soğuk hava çeken bir filtre coolerin çok büyük yardımcısı.

508 HDI ile GTI - RC serilerinde aynı cooleri kullanan mühendislere selam olsun.. İnsanı mecburen aftermarket parça alımına yönlendiriyorlar. Bari stage 1 yazılımda coolere gerek kalmıcak şekilde bir cooler yspılsaydı iyiydi. Bu cooler stock a bile yetmez yazın.

Cooler işini çözdünüz sanırım yaptıpınız işlemleri merakla takipteyim

Ewet siyah boyalı olması fark edebilir. Özellikle sıcak havalarda. Bence oem in performansının kötü olmasının tek sebebi hacminin 3.72 olması değil aynı zamanda far a yakın yani içeride ve kalın da olması. Biliyorsunuz ısınan kalın bir maddenin soğuması ile ince bir maddenin soğuması aynı hızda olmaz. Aynı zamanda biz intercooler ı frount mouth olarak yaptığımız için hem daha iyi soğuk hava alıyor hem de hava ile temas yüzeyi daha fazla olduğundan daha iyi soğuyor. Benim i.c nin kalınlığı 60mm oem 80mm

Özetle hacmi çok arttırmak yani lag oluşumuna izin vermeden en iyi soğutma için
max yatay genişlik ve yükseklik yaparak kalınlığı azalttık. Zaten yer dar daha fazla yapılamaz bundan fazlası için kalınlığı arttırmanız lazım ki ozamanda lag oluşacaktır. Bizim kalınlık 60mm , aynı ölçülerde 80 mm olsa lag oluşur. Burada yükseklik max 18cm olabilir biz 20 yapacaktık sığmıyor 18 yaptık :D

Forge denemiş yazılımlı GTİ da 105 iat görmüşler :)

filtre yi kesinlikle tampona biyere al bence motor içi filtre ile tampona alınan filtre arasında 2 den 5 in sonuna kadar 10 derece fark ediyor. İşi sadece cooler soğutuyor diye coolere yüklenmemek gerekiyor, soğuk hava çeken bir filtre coolerin çok büyük yardımcısı.

Mutlaka fark eder, 10C yi ölçtünüz mü yoksa tahmini değer mi? Eğer 8-10C gibi fark ederse yaparım. Zaten yakında egzoz yaptıracağım o zaman direkt ustaya yaptırabilirim. buarada iat düşürmenin diğer etkili yolu da methanol kit.

Valla açıkçası ben 63luk tercih ettim nedeni de su prjinali 60tanda ufak 54 mu neydi tam hatirmiyorum olcmem lazim bakip, ve stage 4 207 de bile 70 civari kullananlari gordukce 63 bana mantikli geldi, izmirde egsozcu okanda yaptim iscilik ve bilgisi iyidir tatmin oldum ben, önceki aracimm 3 yil 207 rc lemans idi haklısınız yeni arabanin fotolari daha cekemedim ☺

Orj 55 gibi hatırlıyorum, ben 60 yaptım. 70 oem turbo için biraz fazla olabilir gerçi big turbo varsa ayrı tabi.

Bende kantara ciktim jbl ses sisteminde bass ve amfi var bagajda tup vs ceyrek depo benzin 1180 cikti benimde muhtemelen 1160-1150 kg gelir arac saf halde ☺

Bakalım ben de aksilik olmazsa yarın bir daha çıkacağım, custom cooler nekadar farketmiş bakıcam, kantar tanıdık olunca. Bizimkisi yağı bol bulan misali :D

Yazılım konusunda da ecufast var bende, evet haklısınız e tuners candır daha onceki arabamda e-tuners vardi ama artik ugrasmak istemedim pek izmirde tanidik yakin yer olmasi beni ecufaste yönlendirdi,daha dyno cikmadim ama tahmini guc 230 civaridir motorda, cok sert bir yazilim istemedim stage 1ile 2 arasinda birsey oldu.

Daha önce Ege turbo vardı bildiğim kadar ile ama enson konuştuğumda Arda artık bayiliği bıraktığını söylemişti.

hani stocktu hani dostane olacaktı denemeler hani yazılım egzoz i.c olmicaktı
küstüm oynamıyorum :)

maşallah biran önce deneyelim de aracına neler kattın birlikte görelim

Emre selam kardeşim. Evet araç stoktu geçen hafta deneme konusunda o kadar yazdım Cumartesi intercooler yaptırıcam öncesi ve sonrasını görelim, taktırmadan çıkalım diye. Ama kısmet olmadı
Gerçi ben Torque den aynı düzlükte dip gaz ile ölçerek biraz farkı gördüm ama en iyisi gerçek yol testi. İnşaallah bu akşam buluşup yüz yüze tanışacağız, bu akşam tek kazanan var dostluk. Seni tanıdığıma şimdiden çok memnun oldum. Selamlar.

İntercooler çıkışı ve krom borular 60 lık. Silikonları 55 kullandık zaten ısınınca esneme olacak. Montaj cuk oturdu, ben de ustaya iyi sık bazı arkadaşların ki yolda çıkmış diyince sağ olsun sıkarken 2 kelepçe kırdı :D biz de tedbir amaçlı daha büyük ve kalın kelepçe kullandık.

Bu tam twin cooler olmuş mutlaka fark edecektir ama mekanikte her zaman 1+1= 2 yapmaz :D

canozgur106
25-12-2015, 18:47
Ali doktor olcan doktooooor:)

ZX-636R
26-12-2015, 21:16
Ewet arkadaşlar egzoz ve boost pipe da bitti ustamızın ellerine sağlık

Low-Rider
26-12-2015, 23:16

Bugün Maslak'ta ki gti siz miydiniz ? Sesi güzeldi baya aracın eğer sizseniz.

emirarslan34
27-12-2015, 07:19

Hadi geçmiş olsun.

DP / Düz boru'nun çaplarını ne yaptın? son susturucuyu hangi marka kullandın?

PiscocuK
27-12-2015, 08:47
Oooo desene araya bi tir garaji sokacaksn artık

Hayirli olsun sesi merak ediyorum

ZX-636R
28-12-2015, 00:43
Bugün Maslak'ta ki gti siz miydiniz ? Sesi güzeldi baya aracın eğer sizseniz.

ewet cuma ve cumartesi neredeyse tüm gün Maslak taydım. ustamız iyi iş çıkarttı kendisine tekrar teşekkür ederim.
ses üst devirlerde çok iyi altlarda sanki bir tık fazla gibi geliyor bana :)

Hadi geçmiş olsun.
DP / Düz boru'nun çaplarını ne yaptın? son susturucuyu hangi marka kullandın?

henüz tüm istediklerim tamamlanmadı o yüzden şimdilik gizli spec :hihih:
şaka bir yana fotoları koyuyorum.

Oooo desene araya bi tir garaji sokacaksn artık
Hayirli olsun sesi merak ediyorum

sağ ol Emre,
iddiamız yok kardeşim biz seninle tatlı tatlı dolaşırız :) ses bence çok iyi sadece şehiriçi biraz gürültülü o kadar
haftaiçi kar geliyormuş gelmeden MC de bir sıcak çikolata içelim :D

henüz kaynaklar yapılmadan, devamı 70mm
http://s17.postimg.org/60hjy0vz3/downpipe_76mm.jpg
http://s7.postimg.org/aso0ozvnf/downpipe_76mm_2mm_tick.jpg

http://s29.postimg.org/vfpl74c3r/IMG_20151225_WA0037.jpg
http://s13.postimg.org/6q161wkrb/IMG_20151225_WA0038.jpg
http://s8.postimg.org/x8s6apk91/IMG_20151226_WA0004.jpg
http://s16.postimg.org/9vfdw4kdx/IMG_20151226_WA0006.jpg
http://s17.postimg.org/aziuhs3xb/IMG_20151225_WA0020.jpg
http://s4.postimg.org/jr42vdvzx/IMG_20151226_WA0060.jpg
http://s27.postimg.org/vl5st8kdf/IMG_20151225_WA0059.jpg

bu da bonus :)

http://s6.postimg.org/f5i0natap/IMG_20151226_142610.jpg
http://s6.postimg.org/x715l3nbl/IMG_20151226_142632.jpg

Sol baştaki Emil usta yanındaki kardeşi Sevan onun yanındaki benim sağ baştaki de Emil in diğer kardeşi Avni.
http://s27.postimg.org/c5v104r37/IMG_20151225_WA0061.jpg

ZX-636R
28-12-2015, 00:48
egzoz un montajı sonrasında ilk marşa bastık

https://www.youtube.com/watch?v=uXkmYdvcpA4

https://www.youtube.com/watch?v=F-KRs_XIx4U

buraktelek
28-12-2015, 09:04
Masallah abi guzel olmus.

ZX-636R
30-12-2015, 20:28
arkadaşlar geçen hafta egzozu komple değiştirdikten sonra kendim kumpas ile oem egzozu ölçtüm.
işte 208 GTİ egzoz ölçüleri

Down Pipe: Dp nin turbo tarafından girişi 70mm, sonrasında bildiğiniz gibi katalizör var dp nin çıkışı da 63mm
Front Pipe: dp den sonra gelen fp 51mm
Center Pipe: ortadaki susturucudan sonrası da 47mm

aracın egzoz ölçüleri, özellikle de front pipe ve sonrası gerçekten çok küçük. Sanırım emisyon değerlerini tutturmak için.

Av. CO2 oem egzoz ile 250-300g/km arasındayken custom egzoz sonrası 450-500g/km ye kadar yükseldi.
Henüz tam olarak uygun yol koşullarında test edemedim ama şu kar yağmur kalktıktan sonra daha net verilere sahip olacağım

ZX-636R
11-01-2016, 02:28
bu hafta havaların iyi olması ile biraz deneme fırsatım oldu :)

https://www.youtube.com/watch?v=o1lYychMKJI

https://www.youtube.com/watch?v=R2uf5AJAxrU

buraek4
11-01-2016, 08:02
Ses çok iyi oldu abi yazılımı da attınmı daha da güzel olucak :)

PiscocuK
11-01-2016, 08:50
redkit gibisin mubarek gölgenden hızlısın :)
yerler kurusun havalar ısınsında tekrar deneyelim

bende ufak bir filtre değişikliği yaptım içinden geçicem senin :D

cnatkr
11-01-2016, 12:53
Yazılımla birazdaha degisicek tabi :)
Dün gazladık keyifli baya :))

emirarslan34
11-01-2016, 13:42
Maşallah iyi bir yazılımla kaderi değişecektir.
Cooleri taktın sanırım?
Forge dv + iyi bir remap ile çok keyifli hale gelecektir.
Başka bir eksiğin yok sanırım stage 3 de.

ZX-636R
11-01-2016, 20:12
arkadaşlar iyi dilekleriniz için teşekkür ederim
benim ses fazla diyordum taki dün Can ın cupra yı görünceye kadar. 2 araba yan yanaykan park halinde birbirimizi duyamadık:)

egzozun içinin oturması ile birlikte ses artık daha net gelmeye başladı dün çevreden ilk şikayeti de aldım:)
soğuk rolantide ses db baya yüksek:) gece marşa bastığımda komşular direkt uyanıyor bakalım bir süre sonra bir freeflow takıp biraz sesi azaltabilirim

Emre, bu sefer daha sesli bir gece olacak, geçen akşam çıktığımızda iki sedan gibi tin tin dolaşmıştık :D

Can, dün fark ettim ki senin gönlün 208 de kalmış, yapalım sana big turbo projesi, efsane ol !

EmirAslan, şuanda stock yazılım ile turboback egzoz + intercooler . yakın zamanda meth kit projem vardı ancak yazılım sonrasında ihtiyaca göre yapmaya karar verdim. önümüzdeki ay kısmet olursa dv ve yazılım yapmayı düşünüyorum

PiscocuK
11-01-2016, 20:50
Neyse bizim tirlara garaj bulucaz demekki onumuzdeki ay :)

KeremBV
11-01-2016, 23:22
Konuyu baştan sona kadar okudum baya iyi bir araştırma sonucu yapılan bir proje olmuş. Araç, ses, gidişi gayet yerinde maşallah yazılımla daha keyifli olucaktır eminim :) Yakın bir arkadaşımda aynı araçtan var ısınma ve patinaj sorunu var biraz. Siz sanırım coolerı özel olarak yaptırdınız performans, rahatlama olarak neler farketti acaba? Kendisi yazılım dp yapmak falan istiyor coolerda şart tabi bursada yaşıyor sanırım dr.ecu'da yapıcak yazılımı dp de yapıcak ama arabayı rahatlatmak için ses istemiyor acaba dp yapsa orjinal susturucular kalsa bi sorun olur mu? Özel yapım bir cooler istemeyebilir marka olarak hangisi daha iyi olur? Çok soru sordum kusura bakmayın gece gece :)

ZX-636R
12-01-2016, 23:48
Konuyu baştan sona kadar okudum baya iyi bir araştırma sonucu yapılan bir proje olmuş. Araç, ses, gidişi gayet yerinde maşallah yazılımla daha keyifli olucaktır eminim :) Yakın bir arkadaşımda aynı araçtan var ısınma ve patinaj sorunu var biraz. Siz sanırım coolerı özel olarak yaptırdınız performans, rahatlama olarak neler farketti acaba? Kendisi yazılım dp yapmak falan istiyor coolerda şart tabi bursada yaşıyor sanırım dr.ecu'da yapıcak yazılımı dp de yapıcak ama arabayı rahatlatmak için ses istemiyor acaba dp yapsa orjinal susturucular kalsa bi sorun olur mu? Özel yapım bir cooler istemeyebilir marka olarak hangisi daha iyi olur? Çok soru sordum kusura bakmayın gece gece :)

merhaba,
kendi araştırmalarım ve tecrübelerim doğrultusunda söyleyebilirim ki
bu araca intercooler olmazsa olmaz. yazılımlı araçlarda oem intercooler ile iat +100C a kadar çıkıyor bu konu hakkında Forge un kendi internet sayfasında test sonuçları var. ben custom yaptırdım eğer marka alacak olsaydım airtec alırdım gerek fiyat/performans gerekse de tasarım olarak(üstten-sıcak giriş alttan soğuk çıkış).

henüz her türlü hava yol şartlarında kullanamadım ama net olarak söyleyebilirim ki
intercooler bana aynı yolda yakın hava şartlarında max speed de + kattı ayrıca iatı da net 30C aşağı çekti.

dp ve egzoz olarak ben gelecekte daha farklı bir setupa geçebilirim oyüzden biraz büyük yaptım ama
yazılım da olacaksa oem den biraz daha büyük kullanmak iyi olur
oem dp yi ölçtüm girişi 70dp çıkışı 63mm dolayısıyla dp yi büyütecekseniz min giriş 70mm çıkış 70mm olacaktır.
oem de front pipe 51 center pipe da 47mm orjinal borular kullanılabilir tabi bir sakıncası olacağını sanmıyorum ama ozaman net fayda sağlamak mümkün olmayabilir.
amaç sesi yükseltmemek ve performans ise 70mm dp +57 yada 63 düz boru yapıp orta boruyu free flow susturucu ile destekleyip son susturucuyu oem yapabilirsiniz.

beakmenek
31-01-2016, 22:34
çift OEM intercooler (resimdeki olay) 207'lerde de denendi fakat sonuç tahim edilebileceği gibi tek büyük coolera göre hüsran :)

bu arada flasherTHP olayı bizdede bulunuyor. zaten şehir dışı müşterilerimiz için flasherthp kullanıyoruz. sadece almanız gereken "USB kablolu bir elm327", bluetooth olmuyor illaki kablolu olacak. 40-50TL ye belli baslı bilindik sitelerde bulabilirsiniz. gerisi için bir laptop ve internet bağlantısı yeterli :)

Abi bayağı vakit geçti, bayağı yoğundum cevap verememistim, bilgilendirme için teşekkür ederim :) Sorup kaçmadım yani :D Hayırlısı ile şu cooler ve egzoz işini halledeyim sonra yazılım işine de bakacağım inşallah :) Tekrardan teşekkürler.

Ali abi bu arada, buradan da yazmış olayım, hayırlı olsun modların :) Devamını bekliyoruz, ben de cooler ile izinden gideyim :D

meSs
06-04-2016, 07:50
2 aydır kimseden tek kelime çıkmamış, napiyosunuz 208 camiası? :)

mannerboy
06-04-2016, 07:56

207 cilerden ayrı tuttular kendilerini :D

R.S.C
06-04-2016, 11:12
beyler 308 gti gelecek mi 270 lik olanı ?

ali kulup
06-04-2016, 21:00
beyler 308 gti gelecek mi 270 lik olanı ?

Gelicek Haziran gibi heralde

ali kulup
06-04-2016, 21:01
Burdayız :)

ZX-636R
06-04-2016, 21:14

soğuk havalarda biraz motivasyon düşüklüğü oldu:)
şu aralar gizli spec hazırlığındayız.

207 cilerden ayrı tuttular kendilerini :D

olur mu öyle şey, THP kardeşliği :icon_tup:

ali kulup
06-04-2016, 21:51
Sezona hazırlık :)

meSs
07-04-2016, 08:02
sezon tam anlamıyla geldi, havalar turbo havası.. geç kalmayın :) sıcaklarlar bayılmaya başlayacak arabalar :) antalyada mayıs-eylül arası sezon tatili, 38derece dış sıcaklık var gece IAT'yi siz düşünün artık :)

canozgur106
07-04-2016, 08:29
Turboların tam havası maşAllah Ali'nin 208 e :)

buraek4
07-04-2016, 09:08
gelsin cooler lar yazılımlar :) bende şuan cooler araştırmasındayım seat sport-rcz r arasında kararsız kaldım.rcz r cooler ile borulama uzuyacağı için lag olayı olurmu diye tereddütteyim..seat sport ilede tampon demirinin kesilmesi gerekicek.kafamda deli sorular :)

ali kulup
07-04-2016, 12:13
gelsin cooler lar yazılımlar :) bende şuan cooler araştırmasındayım seat sport-rcz r arasında kararsız kaldım.rcz r cooler ile borulama uzuyacağı için lag olayı olurmu diye tereddütteyim..seat sport ilede tampon demirinin kesilmesi gerekicek.kafamda deli sorular :)

Rcz r cooler de laga kalma skntısı yok

USTAaa
07-04-2016, 15:34
arkadaslar elimde sıfır alıp aracımı satıcagım ıcın cok az kullandığım malzemeler var burdan bırılerıne gıtmesını tercıh ederım araç 208 1.6 thp allure
kn kutu içi filtre
iskender yapımı downpipe
varex 63 lük cift çikiş egsoz(orjinal)
sprintbooster
hr 3,5 cm yay
özelden yada 544 799 77 22 ulaşabılırsınız

tuFAN
07-04-2016, 17:05
Rcz r intercooler nasil uyuyor/uyduruluyor ?

Rcz r intercooler çıkışı sağ ve solda 207 ve 208in intercooler çıkışları yanyana

ali kulup
07-04-2016, 23:12
Rcz r intercooler nasil uyuyor/uyduruluyor ?

Rcz r intercooler çıkışı sağ ve solda 207 ve 208in intercooler çıkışları yanyana

İşinin ehli bi usta olursa uydurulabiliyor

ZX-636R
08-04-2016, 08:50
arkadaslar elimde sıfır alıp aracımı satıcagım ıcın cok az kullandığım malzemeler var burdan bırılerıne gıtmesını tercıh ederım araç 208 1.6 thp allure
kn kutu içi filtre
iskender yapımı downpipe
varex 63 lük cift çikiş egsoz(orjinal)
sprintbooster
hr 3,5 cm yay
özelden yada 544 799 77 22 ulaşabılırsınız

Merhaba
KN nin parça kodu nedir?

ZX-636R
08-04-2016, 08:51

Bulut ta hazır bold-on intercooler var :-)
İrtibat içün whatsapp D:)

USTAaa
08-04-2016, 11:39
parça kodu 33-2936

buraek4
09-04-2016, 19:22
https://youtu.be/YiOq2LT1Hpk

Evet arkadaşlar 208 allure nin yürürünü merak edenler vardı.b16 eg vti ile denedik dün.honda filtre egosz dedi sahibi sadece.bende filtre dp varex s3 dv var.

ZX-636R
09-04-2016, 20:53
Allure nin performansı gayet tatminkar.
Beklediğimden bir tık daha iyi

buraek4
09-04-2016, 22:05
Abi benide tatmin ediyo performansı birde stage3 yaptım mı tamam olucak :)

ZX-636R
09-04-2016, 22:13
Az kaldı İntercooler ve yazılım ile tamam olacaktır

tuFAN
10-04-2016, 00:20
https://youtu.be/YiOq2LT1Hpk

Evet arkadaşlar 208 allure nin yürürünü merak edenler vardı.b16 eg vti ile denedik dün.honda filtre egosz dedi sahibi sadece.bende filtre dp varex s3 dv var.
Ben olsam o S3 dumpvalve i hemen sökerdim

S3 dv uyumlu değil
Stock dv yazılımlı hali ile bile gayet iyi basınç tutuyor

İlla bir dv takayım diyorsan da 208 gti/rcz r dvyi
ya da r56 cooper s lerin en güncel dvyi takabilirsin
https://www.ecstuning.com/b-genuine-mini-parts/electric-valve-diverter-valve/11658636606/

buraek4
10-04-2016, 10:11
Ben olsam o S3 dumpvalve i hemen sökerdim

S3 dv uyumlu değil
Stock dv yazılımlı hali ile bile gayet iyi basınç tutuyor

İlla bir dv takayım diyorsan da 208 gti/rcz r dvyi
ya da r56 cooper s lerin en güncel dvyi takabilirsin
https://www.ecstuning.com/b-genuine-mini-parts/electric-valve-diverter-valve/11658636606/
Benim eaki lemansımdada s3 dv vardı herhangi bir problem yaşamadım ama son zamanki yorumlardan sonra orjinale dönüp birazda öyle kullanmayı düşünüyorum..

meSs
11-04-2016, 14:45
Benim eaki lemansımdada s3 dv vardı herhangi bir problem yaşamadım ama son zamanki yorumlardan sonra orjinale dönüp birazda öyle kullanmayı düşünüyorum..

kesinlikle dönmelisin!

ZX-636R
25-04-2016, 20:50
Arkadaşlar bir süredir turbo ile alakalı araştırma yapıyorum bir aksilik olmazsa yakın zamanda turboya el atacağım sonrası doktorumuz da.

i-vtec07
25-04-2016, 22:28
Arkadaşlar bir süredir turbo ile alakalı araştırma yapıyorum bir aksilik olmazsa yakın zamanda turboya el atacağım sonrası doktorumuz da.

Abi baya hızlandırdın sanırım makineyi.varsa video atarmisin merak ediyorum 208 leri :)

Naman
26-04-2016, 10:15
Merhaba,

ben de aranıza katıldım. Bir GTi da ben aldım THP208 olarak.
Aracım mat gri. Cam tavan, alarm, JBL, Nav, vs akla gelen ne varsa koyduk.

Modifiye olayına girmeyi düşünmüyorum ama zevkle okuyacağım yazdıklarınızı.

Selamlar,

TaGo
26-04-2016, 10:17
dolu ve mümkünse az hasarlı önerebileceğiniz araç varmı?

meSs
26-04-2016, 11:10
Merhaba,

Selamlar,

Deniz hayırlı olsun, kazasız belasız insallah :)
bekleyemedin dimi 308'i, içten içe dürttü bişeyler hadi artık al şunu diye :))

meSs
26-04-2016, 11:15
biri videomu dedi?? :D

ilk test videosunu paylaşiyim sizinle ozaman :)
oylesine iki tur sıktım bide video çekiyim dedim. güzel vites atışlar ve deviri iyi kullanırsak videodakinden dahada iyi yürüyecektir. bide güncelleme sonrası bakalım ne olacak son durumumuz?

https://youtu.be/GW3khJmP4e0

https://www.youtube.com/watch?v=GW3khJmP4e0

Naman
26-04-2016, 11:22
Deniz hayırlı olsun, kazasız belasız insallah :)
bekleyemedin dimi 308'i, içten içe dürttü bişeyler hadi artık al şunu diye :))

Valla evlendim, eşim RC'yi hiç sevmiyordu buna zor ikna ettim ama bayıldı, inş. bir dahakine 308 olur zaten daha büyük birşey lazım olur yakında :D:D

meSs
26-04-2016, 11:25
Valla evlendim, eşim RC'yi hiç sevmiyordu buna zor ikna ettim ama bayıldı, inş. bir dahakine 308 olur zaten daha büyük birşey lazım olur yakında :D:D

tekrardan hayırlı olsun dostum :) aynen aynen bebek arabası falan filan derken 308 şart olur, yada hanımı doğuma fln yetistirmeye hızlı biseyler lazım olabilir 308GTI THP270 gibi :) sen alttan alttan yolunu yapmaya basla simdiden :D :D

ZX-636R
26-04-2016, 11:51
Merhaba,

Selamlar,

Hayırlı olsun kazasız keyifli sürüşler
En kıza zamanda foto bekliyoruz mat gri yi merak ediyoruz

ZX-636R
26-04-2016, 12:05
Bu sabah E5 teki küçük denemem ;)
http://i.hizliresim.com/0n3XzD.jpg (http://hizliresim.com/0n3XzD)

onurgoyunc
26-04-2016, 18:49
Merhaba,

Selamlar,

hayırlı olsun güle güle kullanın, bayağı doluymuş :)

@meSs:

tekerde ne kadar veriyor aracınız?

ben geçtiğimiz cuma teslim aldım, teslimattan ilk pozu:

http://i.hizliresim.com/OAjg03.jpg

ZX-636R
26-04-2016, 19:24

@meSs:

Size de hayırlı olsun

Kazasız belasız keyifli dürüşler dilerim

buraek4
26-04-2016, 19:43
Evet hızlanaın 208 piyasası hakettiği değeri görmeye başlıyo yavaş yavaş.İzmir deki mat gri gti ı alan arkadaşa da turuncu gti sahibine de hayırlısı olsun diyorum.Turuncu ağız suyu akıtır cinsten :)

Antalyalogy
26-04-2016, 19:48
Merhaba,

Selamlar,

Deniz, hayırlı olsun dostum. Modifiye olayını düşünmüyorum olmaz ama :P

halitilker
26-04-2016, 22:12
Selamlar
Turuncu rengi varmıydı yoksa 2016 damı çıktı acaba ?

i-vtec07
26-04-2016, 22:28
MeSs@ maşallah abi aracına :)

Turuncu 208 de muhteşem duruyo hayırlı olsun sizede :)

emre106gti
26-04-2016, 23:36
Merhaba,

Selamlar,

oooo profesör hoşgeldin tekrardan;) Bence ufak tefek yine oynarsın cunku cok tatmin etmicek kanımca;) Hayırlısı olsun kazasız belasız;)

onurgoyunc
27-04-2016, 04:53
Size de hayırlı olsun

Kazasız belasız keyifli dürüşler dilerim

Evet hızlanaın 208 piyasası hakettiği değeri görmeye başlıyo yavaş yavaş.İzmir deki mat gri gti ı alan arkadaşa da turuncu gti sahibine de hayırlısı olsun diyorum.Turuncu ağız suyu akıtır cinsten :)

MeSs@ maşallah abi aracına :)

Turuncu 208 de muhteşem duruyo hayırlı olsun sizede :)

Teşekkürler sağolun :)

Selamlar
Turuncu rengi varmıydı yoksa 2016 damı çıktı acaba ?

Makyajla beraber çıktı turuncu ve mat renkler

buraktelek
27-04-2016, 06:44
Merhaba,

ben de aranýza katýldým. Bir GTi da ben aldým THP208 olarak.
Aracým mat gri. Cam tavan, alarm, JBL, Nav, vs akla gelen ne varsa koyduk.

Modifiye olayýna girmeyi düþünmüyorum ama zevkle okuyacaðým yazdýklarýnýzý.

Selamlar,

Vazgeçmiyorsun abi griden :) hayırlısı olsun simdiden.

Naman
27-04-2016, 08:28
tekrardan hayırlı olsun dostum :) aynen aynen bebek arabası falan filan derken 308 şart olur, yada hanımı doğuma fln yetistirmeye hızlı biseyler lazım olabilir 308GTI THP270 gibi :) sen alttan alttan yolunu yapmaya basla simdiden :D :D
Hahaha aynen aslında psikolojiler hazır da ne bileyim bir an evvel olsun istedik.

Hayırlı olsun kazasız keyifli sürüşler
En kıza zamanda foto bekliyoruz mat gri yi merak ediyoruz
Teşekkürler, en kısa zamanda.

@meSs:

doldurduk ama 1-2 ufak yerde Peugeot ile yanlış anlamışız birbirimizi :)

Teşekkür ederiz.

Deniz, hayırlı olsun dostum. Modifiye olayını düşünmüyorum olmaz ama :P
Sağol kardeşim, ne bileyim ya geçen sefer Ar-Ge yi biz yaptık bu sefer en azından onaylananlardan yürürüm dedim :)

Vazgeçmiyorsun abi griden :) hayırlısı olsun simdiden.
Aslında turuncu düşünüyoduk biz de sonra nazar olayı devreye girdi, çok dikkat çekiyor :)

Naman
27-04-2016, 08:30
oooo profesör hoşgeldin tekrardan;) Bence ufak tefek yine oynarsın cunku cok tatmin etmicek kanımca;) Hayırlısı olsun kazasız belasız;)

Bir CPR değil ki tatmin etsin müdür :):) Teşekkür ederim :)

karsiyakaliozi
28-04-2016, 16:15
Bir CPR değil ki tatmin etsin müdür :):) Teşekkür ederim :)

deniz kazasız belasız diyelim selamlar

Ogzhndurmaz58
03-05-2016, 13:48
Selamun Aleyküm Antalya'dan yazıyorum geçtiğimiz temmuz ayından beri 208 gti kullanmaktayım sene başında lacivert olan gti mi satıp kırmızı gti aracımı aldım.Allaha şükür çok memnunum aracımda stage 1 tatminkar parçalar ve yazılım var.Uzun zamandır bakıyorum 208 thp için bi Whatsapp veya benzeri bir medya ayağından grup kurup parça alım satım veya araç alım satım hakkında birbirimize bilgi verebiliriz diye düşündüm.

ZX-636R
06-05-2016, 10:50
Aleyküm selam Oğuzhan
Aramıza hoşgeldin
Mevcut durumda Whatsapp grubumuz var.

Exhaust
12-05-2016, 10:58
Evet dostlar aranıza bende katıldım , 2016 kırmızı gti olarak 1 Haftadır yollardayım. İnanılmaz memnunum almayı düşünenlere tavsiye ederim.
Fotoğraf atmayı bir türlü bulamadım...

Fabrikadan gelen 205 45 r17 Pilot sport 3leri biraz komik buldum açıkçası 208hp araba 205 tabanda genelde tutunamıyorum ilerye dönük 215-225 tabana çıkmayı planlıyorum. Birde kilit + coilover attıktan sonra ciddi güzel araç olucak.
Herkese keyifli sürüşler dilerim :)

R.S.C
12-05-2016, 11:12
208 gti da kilit dif var mı ?

2016 lar da var galiba ?

Exhaust
12-05-2016, 11:45
208 gti da kilit dif var mı ?

2016 lar da var galiba ?

Maalesef yok... Sadece Türkiyeye gelmeyen 30. Yıl Özel versiyonunda var, emin değilim ama RCZ-R'dakinin aynısı

Naman
13-05-2016, 07:25
Haziran'da satışa çıkacak 208GTi by Peugeot Sport modelinde Brembo fren sistemi ve 18" jantlarla birlikte olacak. Standart GTi'larda yok. Brembo sadece caliper değil, diskler de daha büyük. 17" janta uyuyor mu bilmiyorum.

ZX-636R
13-05-2016, 13:37
Aramıza yeni katılan arkadaşlar hoşgeldiniz. Bizler de çok memnunuz araçlarımızdan . herkese kazasız sürüşler...

Haziran'da satışa çıkacak 208GTi by Peugeot Sport modelinde Brembo fren sistemi ve 18" jantlarla birlikte olacak. Standart GTi'larda yok. Brembo sadece caliper değil, diskler de daha büyük. 17" janta uyuyor mu bilmiyorum.

Umarım Brembolar 17'' e uyar
Genel olarak mevcut fren performansından memnun olmak la birlikte Brembo lar çok büyük katkı yapar özellikle stage2 ve üstü için

Naman
13-05-2016, 20:19
Cam tavanlı arkadaşlar;

110-120'den sonar tavandan rüzgar sesi geliyor mu perde açıkken?

buraek4
14-05-2016, 20:35
Bende allure var.Şimdiye kadar hiç rüzgar sesi duymadım.yol sesi çok benim arabada oda lastiklerden diye tahmin ediyorum

buraktelek
15-05-2016, 08:06
Bende allure var.Þimdiye kadar hiç rüzgar sesi duymadým.yol sesi çok benim arabada oda lastiklerden diye tahmin ediyorum

Yanlış tahmin ediyorsun burak, arabanin bariz derecede yalıtımı kötü ruzgar sesi cok alıyor

buraktelek
15-05-2016, 08:07
bu hafta bakımda bobin ve bujileri degistircem, 3.35 bobin ile oem bobin arasinda teknik olarak farki bilen var mi ? Buji olarakta orjinal mi yoksa rcz r bujisi mi taksam karar veremedim ondaki farkida bilmiyorum ya da fark var mi ?

meSs
16-05-2016, 09:55
bu hafta bakımda bobin ve bujileri degistircem, 3.35 bobin ile oem bobin arasinda teknik olarak farki bilen var mi ? Buji olarakta orjinal mi yoksa rcz r bujisi mi taksam karar veremedim ondaki farkida bilmiyorum ya da fark var mi ?

bobinde farklılık yok, marka değişik sadece. biri bosch biri delphy. oem de kullanabilirsin, üst devilerde patırdama yoksa. 3.35 diye satılan bobinler m5 6.40 5.40 7.60 vb dede kullanılıyor. ateslemedeki fark bence hurafe, farklılık hissedenler var oda bana sorarsanda 60binde bir bobin ile sıfır bobin arasındaki oluşabilecek ateşleme farkı diyebiliriz. buji olarak 208 rcz200 rczr jcw kullanabilirsin farklılıkları soğukluk değerleri. sakın ola psa'nın kullandığından farklı bir buji kullanma. aracta yazılım var ise gap derecesini 0,60 a ayarlat takmadan orjinal buji ile devam edebilirsin.

buraek4
16-05-2016, 11:56
Yanlış tahmin ediyorsun burak, arabanin bariz derecede yalıtımı kötü ruzgar sesi cok alıyor

dediğim gibi benim arabadamda rüzgar sesi yok ama yol sesini çok alıyo içeri...

R.S.C
16-05-2016, 20:39

308 gti geliyormu peki 270 lik

ZX-636R
16-05-2016, 21:49
Burak bobin olarak oem den şaşma derim rcz r da da aynı bobin kullanılıyor
Buji olarak ben rcz r bujiyi bulamadım bulabilsek tercihim olurdu

Naman
17-05-2016, 07:44
308 gti geliyormu peki 270 lik

Evet, geliyor.
Bu gelince zaten buji de bulunmaya başlar :)

R.S.C
17-05-2016, 11:05
Evet, geliyor.
Bu gelince zaten buji de bulunmaya başlar :)

Hmmm :rolleyes: kaç paradan giriş yapar sence ?

meSs
17-05-2016, 14:31
Hmmm :rolleyes: kaç paradan giriş yapar sence ?

125-140 aralığından aşşağı gelmez bana sorarsan.

ERkut 205
17-05-2016, 16:37
Showroomda ki satış personeli Haziran da 110-115 Civarlarına gelir demişti. Bilemiyorum,

Fazlası olursa zor olur bence.

meSs
18-05-2016, 08:04
Showroomda ki satış personeli Haziran da 110-115 Civarlarına gelir demişti. Bilemiyorum,

Fazlası olursa zor olur bence.

rcz-r 98-99 bin gibi geldi sonrasında zamlandırdılar 125 civarına cıkarttılar fiyatı, ikinci elde bile 122 ye satılıyor simdi :)

308in daha ucuz gelmesi beklenemez bence, rcz-r piyasadan kalkalı döviz kurları aldı basını gitti sonucta. benim beklentim bu yönde. pahalımı, gereksiz pahalı ona sözüm yok tabikide.

Naman
21-05-2016, 12:50
Kendi aracımı teslim alırken Peugeot Türkiye'nin Satış Müdürü de şansa oradaydı, lafladık biraz, 140-160 aralığında olur demişti. 1600cc avantajı olması gerekir bu fiyat bence yüksek dediğimi hatırlıyorum.
Leon Cupra 144 küsür bin TL idi bizim konuştuğumuz sırada 23 Nisan.
Şase nolarını görmedim ancak Paris'teki fabrika üretecek sanırım bunları RCZ'ler gibi.. O fabrikadan çıkan modeler hep pahalı gelmiştir bana.

Naman
21-05-2016, 17:54
230da limitör var sanırım

onurgoyunc
21-05-2016, 18:39
230da limitör var sanırım

Ben daha rodajdan deneyemedim, kadran zaten devrilmiş oluyor 230 da

Naman
22-05-2016, 14:53
230a rahat geliyor rc ye göre sonra bi anda duruyo orda.

Schumi
22-05-2016, 15:21
Şase nolarını görmedim ancak Paris'teki fabrika üretecek sanırım bunları RCZ'ler gibi.. O fabrikadan çıkan modeler hep pahalı gelmiştir bana.

Paris'de fabrika var mı ki ? Ben yok biliyorum. Gittiğimde bilakis bakmıştım. Fransa fabrika listesi aşağıda.

France PSA Poissy Plant
France PSA Mulhouse Plant
France PSA Sochaux Plant
France PSA Rennes Plant

Ogzhndurmaz58
22-05-2016, 17:43
Arkadaşlar yanlış anlamazsanız konu başlığımız altında konuşursak birbirimize faydamız olur

ZX-636R
22-05-2016, 18:32
230a rahat geliyor rc ye göre sonra bi anda duruyo orda.

Limitör olduğunu sanmıyorum ancak 225 ten sonra ivme çok düşüyor. Ben 231kmh gördüm:)
Yazılım ile 250kmh gören arkadaşlarımız war

Naman
22-05-2016, 19:02
Paris'de fabrika var mı ki ? Ben yok biliyorum. Gittiğimde bilakis bakmıştım. Fransa fabrika listesi aşağıda.

France PSA Poissy Plant
France PSA Sochaux Plant
France PSA Rennes Plant
Bunlardan birine Paris deniyor ama hangisi bilmiyorum.

Naman
22-05-2016, 19:04
Arkadaşlar yanlış anlamazsanız konu başlığımız altında konuşursak birbirimize faydamız olur

Hangi konuyu?

Naman
22-05-2016, 19:05
Limitör olduğunu sanmıyorum ancak 225 ten sonra ivme çok düşüyor. Ben 231kmh gördüm:)
Yazılım ile 250kmh gören arkadaşlarımız war
En kısa zamanda bir kez daha denicem

ZX-636R
22-05-2016, 20:31
En kısa zamanda bir kez daha denicem

Ben de uzun süre 228kmh yi geçememiştim
Ancak peugeot un kadran sapmasının çok düşük olduğunu unutmamak gerek birçok markanın kadranına göre 250kmh yapar

Naman
22-05-2016, 23:05

France PSA Poissy Plant
France PSA Sochaux Plant
France PSA Rennes Plant

Bir bilene sordum. Bendeki bilgiler karışmış. Paris olarak kastedilen Poissy ancak 308'i pahalı üreten Mulhouse.

Grimlord
22-05-2016, 23:15
Arkadaslar merhaba,
Yaklasik 42-43 bin lira butce ile DS3 veya 208 THP ikilisinden hangisini secerdiniz? Kalite olarak hangisi daha agir basar? Bildigim kadariyla ayni motorlari kullaniyorlar, onun disinda sanzumanlari falan da ayni midir? Bi kac degisiklik ile 200 hpyi bulabilir miyiz?

BaybuRtlu69
23-05-2016, 19:55
İstanbul da filtre egzoz yazılımlı veya stock 208 Gti var mı anadolu yakasında ?

ZX-636R
23-05-2016, 20:04
İstanbul da filtre egzoz yazılımlı veya stock 208 Gti var mı anadolu yakasında ?

Bulunabilir, deneyecek araç nedir:)

BaybuRtlu69
23-05-2016, 22:25
206 RC, ay başına kadar hazır olur araç. 208 Gti ile bi denemek istiyorum mümkünse:)

Victiz
24-05-2016, 09:32
Arkadaslar orjinal RCZ 200 intercooleri satiyorum.

Ürün kodu:1440R9
2 ay önce Peugeot Deniz'den alinmistir. Garantisi devam etmektedir. Toplam 120 km kullanilmistir, sorunsuz. Ds3 ve 207 icin sagdaki girisi tampon demirinin arkasindan boru cektirerek kullanabilirsiniz. Fiyati siz belirleyin.

ZX-636R
24-05-2016, 23:44
206 RC, ay başına kadar hazır olur araç. 208 Gti ile bi denemek istiyorum mümkünse:)
Benim araç şuanda her iki tanıma da uymuyor
Yani ne yazılım var ne de stock denebilir. Yazılımsız ama stage2 setup bu haftadan sonra yazılım tamamlanınca denemek isterim. Deneme tamamen dostane olmak şartıyla tabiki.

meSs
25-05-2016, 11:00
Arkadaslar merhaba,
Yaklasik 42-43 bin lira butce ile DS3 veya 208 THP ikilisinden hangisini secerdiniz? Kalite olarak hangisi daha agir basar? Bildigim kadariyla ayni motorlari kullaniyorlar, onun disinda sanzumanlari falan da ayni midir? Bi kac degisiklik ile 200 hpyi bulabilir miyiz?

merhaba,

kesinlikle 208 derim, sonuçta daha yeni nesil, daha modelli, araç içi konsol bakımından daha dolu. Allure THP156 versiyonu ile DS3 motor ve sanzıman bakımından aynılar. tercih size kalmışt tabikide.

canozgur106
25-05-2016, 21:22
Beyaz 208 çok daha şık bana göre değerlendirin

Ogzhndurmaz58
25-05-2016, 23:44
Kardeşim güzel bir 208 thp allure alıp içine sinerek binersin arabanıda seversin ben 2. 208gti mi kullanıyorum kuzenimde 208 thp kardeşimdede ds3 var hepsinden çok memnun kaldık aldığımız için sende memnun kalacaksın eminim

BaybuRtlu69
26-05-2016, 00:00
Benim araç şuanda her iki tanıma da uymuyor
Yani ne yazılım var ne de stock denebilir. Yazılımsız ama stage2 setup bu haftadan sonra yazılım tamamlanınca denemek isterim. Deneme tamamen dostane olmak şartıyla tabiki.

Aynen olur abi. Amac araci gormek zaten. Benimde eksiklerim var zaman içerisinde bu denemelere göre yol cizicem.
Ne zaman aracın hazır olursa Pm atarsanız uygun bi günde deneyebiliriz.

semh61
31-05-2016, 20:33
Merhabalar aranıza yeni katıldım . Çok kısa bir süre önce aldım aracımı .aracımda bir kaç gözlemlediğim problemi sizlerlede paylaşmak istedim.acaba bunlar sizlerinde başına geldimi yakında arabayı 2500 km bakımı için servise götüreceğim.sorunların şunlar:
1.sabah motor soğukken devir yüksek çalıştığında sanki araba gaz kesiyormuş gibi oluyor. Motorda sarsıntı oluyor devir bandı sabit oynama felan olmuyor.ama sanki araba kasılıyormuş boğuluyor gibi.rolanti normale dönünce hiç birşey yok.
2.mesela 3 viteste gidiyorum arabayı kendi haline bırakıyorum bırakınca vıhıltı sesi geliyor rampa aşşağıya bıraktığımda daha çok geliyor.arabayı boşa atınca ses kesiliyor.
3.sabit bi şekilde boşta dururken debriyaja bastığımda tık tık tık tık tık ses geliyor ayağımı çekince ses kesiliyor.
Eğer başına gelen arkadaşlar veya yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yorumlarınızı yazabilirseniz sevinirim.

buraek4
31-05-2016, 20:41
Rolantide sersem çalışması benim çoğu thp de şahit olduğum bir durum ısınınca sıkıntı kalmıyo zaten.Diğerleriyle ilgili bir bilgim yok maalesef

semh61
31-05-2016, 21:04
Rolantide sersem çalışması benim çoğu thp de şahit olduğum bir durum ısınınca sıkıntı kalmıyo zaten.Diğerleriyle ilgili bir bilgim yok maalesef

Peki aynı sıkıntı Sizdede varmı ?yani bende arabaya yabancı olduğum için bilmiyorum servistede sağını solunu kurcalatmak istemiyorum.

Ogzhndurmaz58
01-06-2016, 00:53
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun kardeşim bendede 208 gti var ayrıca grubumuz var istersen özelden numaranı at grubumuza alalım her türlü soruna daha çabuk cevap veririz ve arkadaş ortamı gibi olduğu için eğlenceli olur.Sorularına gelirsem 1. soru cevabı olarak bu Thp motor teknolojinde olan ve hiç bir şekilde sorun olmayacak birşey biliyorsun bizim motorlarımız Bmw,Mini,Citröen de de kullanılıyor ve Sabah soğukken veya uzun zaman çalışmayınca rolantiyi yüksek kavrar 1dakika sonra normal rolantisini bulur ayrıca sana tavsiyem rolanti düşmesini bekleyip ondan sonra devam edebilirsin güzelce.2. sorun aracında egzoz vs yok büyük ihtimal o katolizör den geliyor egzoz takılınca susuyor bir sorun değil yani :)
3.sorun benim 2. 208 gti aracımı kullanıyorum ikisindede var o sakıncası olmayan sadece öyle ses çıkaran birşey çok takılmadım 2 yıldır hiçbirşey olmadı kardeşim:)
Numaranı mesaj atmayı unutma alalım seni gruba sende istersen

semh61
01-06-2016, 07:01
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun kardeşim bendede 208 gti var ayrıca grubumuz var istersen özelden numaranı at grubumuza alalım her türlü soruna daha çabuk cevap veririz ve arkadaş ortamı gibi olduğu için eğlenceli olur.Sorularına gelirsem 1. soru cevabı olarak bu Thp motor teknolojinde olan ve hiç bir şekilde sorun olmayacak birşey biliyorsun bizim motorlarımız Bmw,Mini,Citröen de de kullanılıyor ve Sabah soğukken veya uzun zaman çalışmayınca rolantiyi yüksek kavrar 1dakika sonra normal rolantisini bulur ayrıca sana tavsiyem rolanti düşmesini bekleyip ondan sonra devam edebilirsin güzelce.2. sorun aracında egzoz vs yok büyük ihtimal o katolizör den geliyor egzoz takılınca susuyor bir sorun değil yani :)
3.sorun benim 2. 208 gti aracımı kullanıyorum ikisindede var o sakıncası olmayan sadece öyle ses çıkaran birşey çok takılmadım 2 yıldır hiçbirşey olmadı kardeşim:)
Numaranı mesaj atmayı unutma alalım seni gruba sende istersen

Güzel yorumlarınız için çok teşekkürediyorum gerçekten içim rahatladı numaramı özelden gönderiyorum.

buraek4
01-06-2016, 10:02
Peki aynı sıkıntı Sizdede varmı ?yani bende arabaya yabancı olduğum için bilmiyorum servistede sağını solunu kurcalatmak istemiyorum.

evet benim aracımda ısınana kadar dediğiniz tepkileri gösteriyo.rolanti yüksek sonra devir biraz düşüyo sonra tekrar devir yükseliyo benim aracmda eksoz da var o sıra ses cızırtılı senfoni gibi geliyo :)

semh61
01-06-2016, 10:15
evet benim aracımda ısınana kadar dediğiniz tepkileri gösteriyo.rolanti yüksek sonra devir biraz düşüyo sonra tekrar devir yükseliyo benim aracmda eksoz da var o sıra ses cızırtılı senfoni gibi geliyo :)

Cevabınız için teşekkürederim.Anladım benim araçta yüksek rolantide çalışıo devir sabit ama motor kasılıyormuş gibi çalışıo ve sarsıntı yapıyor fakat devir bandında düşme olmuyor.bende anlamadım sanki arabayı kasan bişeyler vargibi fakat devir bandı sabit.

Naman
05-06-2016, 20:57
Klima açıkken motorun sesi aşırı değişen var mı? 100-200 devir artışını kastetmiyorum.

R.S.C
06-06-2016, 11:28
308 Gtı gelmemiş hala ?

meSs
06-06-2016, 15:22
308 Gtı gelmemiş hala ?

Ay sonu showroomlarda yerini alıyor, limana ulaştı bilgisi geldi ;)

R.S.C
06-06-2016, 16:48
bursaya test aracı gelir mi ? :rolleyes:

onurgoyunc
06-06-2016, 18:18
bursaya test aracı gelir mi ? :rolleyes:

Bursa'ya araç gelecek ama teste çıkarmazlar herhalde :)

Klima açıkken motorun sesi aşırı değişen var mı? 100-200 devir artışını kastetmiyorum.

Bende değişiyor, farklı bir sesi var

Naman
09-06-2016, 23:41
Bursa'ya araç gelecek ama teste çıkarmazlar herhalde :)

Bende değişiyor, farklı bir sesi var
Beni çok rahatsız ediyor özellikle şehiriçi trafikte.

Naman
09-06-2016, 23:42
230 da limitör var bugün bir daha denedim direk gaz kesiyor

ZX-636R
10-06-2016, 14:36

belki 2015 modellerde farklı olabilir oem yazılım ile 231kmh lı videom var ekran görüntüsünü paylaşırım eve gidince
ama ben de uzun süre 228kmh yi geçemedim belki de vardır benim 231kmh anlık oldu çünkü sonra tekrar 228kmh ye indi.

mannerboy
10-06-2016, 14:41
sprint booster isteyen varsa bende bi tane var 207 den sökme

orhan_guney
10-06-2016, 15:24
yazılımda olsa 230-231 arası kalıyor,bildiğim kadarıyla can nın aracıda yazılım öncesı sonrası aynı gibiydi.

ZX-636R
10-06-2016, 17:37
yazılımda olsa 230-231 arası kalıyor,bildiğim kadarıyla can nın aracıda yazılım öncesı sonrası aynı gibiydi.

Dr. Ecu ya güveniyoruz
Gerekli aksiyonu alacaktır:)

Ogzhndurmaz58
10-06-2016, 22:22
233 Km/h sondur,yazılım ile 251 Km/h görenler oldu kardeşim.

Naman
10-06-2016, 22:46
Map i değiştirmeden sadece 230 limitini kaldıran yazılım var mı ep6fdtx için?
Video çekeyim diyecem ama anlaşılmazki :(
O limit olmasa std. Hali yokuş aşağı rahat 240 görür sonra da vites biter zaten :))
Peugeot sevmiyo top speed olayını :)) rcde de 227de devir biterdi yanımızdan tdi octavialar geçerdi :))

ZX-636R
11-06-2016, 01:59
ep6fdtx için Tr de henüz yazılım yapıldığını sanmıyorum ama ep6cdtx ile araların sadece emisyon farkı olması lazım bu bakımdan limitörü kaldırmak zor olmasa gerek.

ewet peugeot un top speed sevmediği doğru ancak hepimizin bildiği gibi kadran sapması en az olan markalardan biri
bu sebeple bizim 230kmh ile yakın rakiplerin 230kmh ları aynı olmayabilir :)

208 in vites oranları çok uzun sadece 5. vitesin bile max speed i RC den uzun ki 6 yı da hesaba katınca 300kmh ye yaklaşıyor.
benim kendi yol verilerinden yola çıkarak hesaplamamdan bulduğum vites oranları
6500dd redline başlangıcı
6850dd oem yazılımda devir kesinin devreye girdiği yer
7000dd motor devir sonu, yazılım ile kesici kaldırıldığında

http://s33.postimg.org/ppyxveskf/208_gti_vites_oranlar.jpg

keza stage2 gti ile Can 5. vitesde 250kmh da hala kesiciye giremediğini söylemişti.
yukarıdaki hesaplamanın çok sapacağını sanmıyorum son vites için max 8-10kmh dır

Naman
11-06-2016, 14:01
Yok maalesef farklar var arada. Dün mesajdan sonra biraz araştırdım. Eskisi gibi full detaya erişemiyorum artık ama bulabildiğim kadarıyla
Enjektörler farklı ve 200bar basınçları var cdtx te 120barmış
Ecu farklı mevd17.4.4 varmış cdtx te 17.4 müş
Fransızcam çok yetmedi ama bir tür anti-tuning koruması varmış. Müdahaleyi hissettiği an P3028 veriyormuş vb. Bundan çok emin değilim.
Emisyonu yakalamak için carbon like diamond diye özetledikleri bi ekipman varmış. Cdtx te yokmuş
3-5 madde daha var böyle

Ben de açıkçası yazılım + stop start farkı vardır diye düşünüyordum

Öte yandan tablodaki rakamları deneyeceğim. Ama son viteste 90kms@2000rpm yapan 270kms@6000rpm yapar diye düşünüyorum.
Heyecanlandım :)

Naman
11-06-2016, 14:05
https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://citrotemp.cricou.net/EP/MOTEUR%2520EP6%2520TURBO%2520EURO6.pdf&ved=0ahUKEwjnu6719p_NAhXDC5oKHW-_CeEQFggaMAA&usg=AFQjCNH0lWvmnkoB8im1vuwsyig_h_ct_Q&sig2=KjJ1LLed9084_C-9JgCnCw

Dosya bu. Anlayan tercüme edebilir mi?

meSs
11-06-2016, 14:21
ep6fdtx için Tr de henüz yazılım yapıldığını sanmıyorum ama ep6cdtx ile araların sadece emisyon farkı olması lazım bu bakımdan limitörü kaldırmak zor olmasa gerek.

ewet peugeot un top speed sevmediği doğru ancak hepimizin bildiği gibi kadran sapması en az olan markalardan biri
bu sebeple bizim 230kmh ile yakın rakiplerin 230kmh ları aynı olmayabilir :)

208 in vites oranları çok uzun sadece 5. vitesin bile max speed i RC den uzun ki 6 yı da hesaba katınca 300kmh ye yaklaşıyor.
benim kendi yol verilerinden yola çıkarak hesaplamamdan bulduğum vites oranları
6500dd redline başlangıcı
6850dd oem yazılımda devir kesinin devreye girdiği yer
7000dd motor devir sonu, yazılım ile kesici kaldırıldığında

http://s33.postimg.org/ppyxveskf/208_gti_vites_oranlar.jpg

keza stage2 gti ile Can 5. vitesde 250kmh da hala kesiciye giremediğini söylemişti.
yukarıdaki hesaplamanın çok sapacağını sanmıyorum son vites için max 8-10kmh dır

208 GTi THP200 3.55, 1.92, 1.32, 1.03, 0.82, 0.68 Diff 3.56 Lastik 205 - 45 - 17

Tyre Diameter = 1935.18 mm
Rev Limiter = 6850rpms
1st Gear = 62.93 km/h - 39.02 mph
2nd Gear = 116.36 km/h - 72.14 mph
3rd Gear = 169.25 km/h - 104.94 mph
4th Gear = 216.91 km/h - 134.48 mph
5th Gear = 272.46 km/h - 168.92 mph
6th Gear = 328.55 km/h - 203.7 mph

vitesler gerçekten çoooook uzun ve bu hızlar motor cevirebilirse gerçekleşir diye tahmin ediyorum. ama illaki şişecektir stok intercooler ile :D zaten lastikde desteklemiyor orasıda ayrı mevzu :D

Yok maalesef farklar var arada. Dün mesajdan sonra biraz araştırdım. Eskisi gibi full detaya erişemiyorum artık ama bulabildiğim kadarıyla
Fransızcam çok yetmedi ama bir tür anti-tuning koruması varmış. Müdahaleyi hissettiği an P3028 veriyormuş vb. Bundan çok emin değilim.
Emisyonu yakalamak için carbon like diamond diye özetledikleri bi ekipman varmış. Cdtx te yokmuş
3-5 madde daha var böyle

Öte yandan tablodaki rakamları deneyeceğim. Ama son viteste 90kms@2000rpm yapan 270kms@6000rpm yapar diye düşünüyorum.
Heyecanlandım :)

Deniz,
EP6FDTX için yazılım yapılabiliyor fakat ECU'yu BootMode'a almak zor ve karışık biraz, henuz OBD üzerinden 208GTI'lara yaptığımız gibi müdahale edemiyoruz.

Naman
11-06-2016, 14:44
208 GTi THP200 3.55, 1.92, 1.32, 1.03, 0.82, 0.68 Diff 3.56 Lastik 205 - 45 - 17

Rev Limiter = 6850rpms

vitesler gerçekten çoooook uzun ve bu hızlar motor cevirebilirse gerçekleşir diye tahmin ediyorum. ama illaki şişecektir stok intercooler ile :D zaten lastikde desteklemiyor orasıda ayrı mevzu :D

Deniz,
EP6FDTX için yazılım yapılabiliyor fakat ECU'yu BootMode'a almak zor ve karışık biraz, henuz OBD üzerinden 208GTI'lara yaptığımız gibi müdahale edemiyoruz.
Zaten 3 kuruşluk bilgime göre bu tür bir koruma varsa bootta devreye giriyor olması lazım.
Şimdi baktım 6.vites 2000de sürat 85kms. Şu durumda 6850de 291.125kms oluyor. Sizin rakamlarla da tutmuyor anlamadım.
Biraz daha vakit ayırcaz demektir..

ZX-636R
13-06-2016, 11:15
3-5 madde daha var böyle

enjektörler iyimiş ancak bu kadar basınç farkı biraz fazla geldi cdtx de oem enjektörler 300hp yi destekliyor sanırım. etuners ın stage4 gti ında enjektör değişimini okumadım
bakalım biz de yazılım yapınca göreceğiz nereye kadar destekleyecek

anti-tuning koruması olması üzücü ama mutlaka birgün kırılacaktır :)

Rev Limiter = 6850rpms

5.vites dahil oem turbo ile bu hızlar hayal :( keşke 5 biraz daha kısa olsaydı 6 zaten ekonomi modu

Zaten 3 kuruşluk bilgime göre bu tür bir koruma varsa bootta devreye giriyor olması lazım.
Şimdi baktım 6.vites 2000de sürat 85kms. Şu durumda 6850de 291.125kms oluyor. Sizin rakamlarla da tutmuyor anlamadım.

Ben de 6.vites net 90kmh, siz de 86kmh ise anlaşılan 6.vites oranları da farklı
Acaba diğer vitesler nasıl

meSs
13-06-2016, 12:35

ama verdiğim değerler THP200 için, sizinki sanırım THP208, doğrumu? THP208 için transmission ratio'lar daha farklı olabilir, keza 208 30th ile aynı motor ki onun sanzıman oranları daha farklı.

208 GTi 3.55, 1.92, 1.32, 1.03, 0.82, 0.68 Diff 3.56 Tyres 205 - 45 - 17
208 GTi 30th 3.456, 2.041, 1.433, 1.103, 0.881, 0.745 Diff ??? Tyres 205 - 40 - 18

ZX-636R
13-06-2016, 15:29
4-195kmh
5-230kmh
6-265kmh
Olacak şekilde son 3 dişliyi değiştirsek
Çok farklı bir gidişi olur. Şehirdışı Yakıt sarfiyatı artar ama performans a değer diyorum

Naman
15-06-2016, 13:53
ama verdiğim değerler THP200 için, sizinki sanırım THP208, doğrumu? THP208 için transmission ratio'lar daha farklı olabilir, keza 208 30th ile aynı motor ki onun sanzıman oranları daha farklı.

208 GTi 3.55, 1.92, 1.32, 1.03, 0.82, 0.68 Diff 3.56 Tyres 205 - 45 - 17
208 GTi 30th 3.456, 2.041, 1.433, 1.103, 0.881, 0.745 Diff ??? Tyres 205 - 40 - 18

Evet motor thp208 lakin teker ölçüleri 205/45-17.
Hatta brembo ların olabilitesini araştırıyorum şu an bu janta

R.S.C
15-06-2016, 16:33
haziranı yarıladık 308 GTI yok hala listede ?!?!? :rolleyes:

ZX-636R
15-06-2016, 19:33
Evet motor thp208 lakin teker ölçüleri 205/45-17.
Hatta brembo ların olabilitesini araştırıyorum şu an bu janta

Brembo için listeye beni de ekleyebilirsin :)

Naman
15-06-2016, 20:30
haziranı yarıladık 308 GTI yok hala listede ?!?!? :rolleyes:
Peugeot'da olay şöyle işler. Önce araç Türkiye'de lanse edilir. Muhtemelen Yağız Avcı'nın da katıldığı bir event ile duyrulur. Reklamları filan döner. Sonra 3-5 araç bayileri gezmeye başlar. Sipariş toplanır. Bu aşamada websitesinde fiyat da belli olur. Millet sipariş geçer ama bu sefer araç bulunamaz sonar hayırlısıyla herkes Ağustos'ta araçlarına kavuşur :D
Websitesindeki liste EUR kurunda ciddi bir değişiklik olmadığı sürece her ayın ilk Çarşambasından sonar güncellenir.

Brembo için listeye beni de ekleyebilirsin :)
Bir tecrübe eden var mıdır konuyla ilgili?

Schumi
16-06-2016, 00:21
Brembo'cu geldi. Siz Brembo'mu istiyorsunuz. :) Kim ne istiyor söyleyin yardımcı olayım. :)

ZX-636R
16-06-2016, 14:03
Bir tecrübe eden var mıdır konuyla ilgili?

bizim grupta arkadaşlar ile de konuşmuştuk, 17 lere uymaz yada uysa bile kullanımı pek verimli olmaz diye hatırlıyorum

Brembo'cu geldi. Siz Brembo'mu istiyorsunuz. :) Kim ne istiyor söyleyin yardımcı olayım. :)

Şuayb selam
frenlerden genelde memnumum ama Brembo olsa daha güvenli gazlarım :) sen bir alt yapıyı oluştur
ancak benim bir talebim daha var final ratio yada 4-5-6 dişliler için desteğini bekliyorum
bu şekilde 6.vites çok hantal bana 306GTİ ları hatırlatıyor :)

Naman
16-06-2016, 14:07

Stock Bremboları inceleme fırsatın oldu mu hiç?

Naman
16-06-2016, 14:09
bizim grupta arkadaşlar ile de konuşmuştuk, 17 lere uymaz yada uysa bile kullanımı pek verimli olmaz diye hatırlıyorum

Şuayb selam
frenlerden genelde memnumum ama Brembo olsa daha güvenli gazlarım :) sen bir alt yapıyı oluştur
ancak benim bir talebim daha var final ratio yada 4-5-6 dişliler için desteğini bekliyorum
bu şekilde 6.vites çok hantal bana 306GTİ ları hatırlatıyor :)

Ben de stock frenleri beğenemedim ya biraz zayıf geldi gerçi sorun arkalardan da kaynaklanıyo olabilir.

MeRtCaN
16-06-2016, 14:12
Ankara da 38 plaka 208 gti buradamı ? :)

meSs
17-06-2016, 07:35
Ben de stock frenleri beğenemedim ya biraz zayıf geldi gerçi sorun arkalardan da kaynaklanıyo olabilir.

Deniz,

aslına bakarsan frenler oldukca güzel, RC'deki fren ölçüleri ile aynı diye biliyorum (Allure dahil). ama bi terslik var nedir ne değildir bende anlamadım, sanki şişme yapıyo bi balonluk var gibi frenlerde dimi? benim 207GT hatırladığım kadarı ile daha iyi tutuyodu daha küçük disklerle. :S anlam veremiyorum açıkcası. ebay vb'de gördüğüm kadarı ile ilk çıkan mod parçalarından biri çelik fren hortumları oldu, belki işe yarayabilir diye düşünüyorum.

i-vtec07
17-06-2016, 07:47
Kac mm abi diskler? :)

meSs
17-06-2016, 10:42
Kac mm abi diskler? :)

302 x 26 mm olması lazım.

ZX-636R
17-06-2016, 15:45
Deniz,

aslına bakarsan frenler oldukca güzel, RC'deki fren ölçüleri ile aynı diye biliyorum (Allure dahil). ama bi terslik var nedir ne değildir bende anlamadım, sanki şişme yapıyo bi balonluk var gibi frenlerde dimi? benim 207GT hatırladığım kadarı ile daha iyi tutuyodu daha küçük disklerle. :S anlam veremiyorum açıkcası. ebay vb'de gördüğüm kadarı ile ilk çıkan mod parçalarından biri çelik fren hortumları oldu, belki işe yarayabilir diye düşünüyorum.

frenler konusunda haklısınız, ben genelde memnunum ancak ısınınca gevşeme bariz belli
çelik fren hortumu ve DOT +5 hidrolik yeterli olacaktır. opsiyon olarak fredo-ebc balata düşünülebilir.

muhtemelen ben de 20.000 km bakımında yenilerim

ZX-636R
17-06-2016, 16:21
302 x 26 mm olması lazım.

gönlümüzden geçen peugeot sport da olduğu gibi 323 X 28 mm :)
sığdırabilir miyiz acaba

meSs
17-06-2016, 16:56
gönlümüzden geçen peugeot sport da olduğu gibi 323 X 28 mm :)
sığdırabilir miyiz acaba

gönül kilitte ister ama ister yani :D

onurgoyunc
18-06-2016, 11:18
308gti hep soruluyor, merkeze gelmiş bir araç. Herhalde test aracı olacak

Ayrıca çift renk 208gti geliyormuş Fransa'dan, Peugeot sport modeli olabilir

meSs
20-06-2016, 07:45
308gti hep soruluyor, merkeze gelmiş bir araç. Herhalde test aracı olacak

Ayrıca çift renk 208gti geliyormuş Fransa'dan, Peugeot sport modeli olabilir

sifir arac alımında istersen sipariş üzerine getirebiliyorusn by PS modelini. zaten yeni GTI katalogunda renk secenekleri içerisinde yer alıyor.

Naman
20-06-2016, 14:19
Deniz,

Ayynen. Ölçüler aynı kasa daha hafif ama dandik izlenimi veriyor. Yine çok kısa mesafede duruyor ama pedala öyle bir tepki veriyorki frene basasım gelmiyor :))

Naman
20-06-2016, 14:29
Yeni gti kataloğunu dikkate almayın derim. Çok özensiz hazırlanmış zaten türkiye ürün gamını da yansıtmıyor. Benim aracın hemen her detayını sipariş ederken yazılı verdim ki ona rağmen atladığım 1-2 detay oldu.
İngiltere de 17 jantta brembo fren kullanılıyor diye biliyorum.

Çift renk olan 208 byPS adıyla gelicek ama 308in çift renklisi gti olucak adı.
Hepsi haziran sonu. Fiyat bilgisi de var aslında ama burdan yazmam yanlış olur.

Torsen'in performans ve sarfiyata etkisini bilemedim. Ama torsen var diye 230 limitini kaldırmışlarsa harbi üzülürüm.

Bu arada çok net 230 kilidi var. Dik yokuş aşağı otoyolda 220den 230a çok çabuk gelirken 230da kalıveriyor ve zaten gaz kesiyor.
Çeşme otoyolunu bilenler için: urla sapağından sonraki düzlük ve karabarun çıkışı sonrasındaki sollu yokuş aşağı bölümde denedim.
RC buralarda 227 228 kesiciye giriyordu stock yazılımla.

Cepten yazdım üslup için pardon

meSs
20-06-2016, 15:27
Yeni gti kataloğunu dikkate almayın derim. Çok özensiz hazırlanmış zaten türkiye ürün gamını da yansıtmıyor. Benim aracın hemen her detayını sipariş ederken yazılı verdim ki ona rağmen atladığım 1-2 detay oldu.
İngiltere de 17 jantta brembo fren kullanılıyor diye biliyorum.

Çift renk olan 208 byPS adıyla gelicek ama 308in çift renklisi gti olucak adı.
Hepsi haziran sonu. Fiyat bilgisi de var aslında ama burdan yazmam yanlış olur.

Torsen'in performans ve sarfiyata etkisini bilemedim. Ama torsen var diye 230 limitini kaldırmışlarsa harbi üzülürüm.

Bu arada çok net 230 kilidi var. Dik yokuş aşağı otoyolda 220den 230a çok çabuk gelirken 230da kalıveriyor ve zaten gaz kesiyor.
Çeşme otoyolunu bilenler için: urla sapağından sonraki düzlük ve karabarun çıkışı sonrasındaki sollu yokuş aşağı bölümde denedim.
RC buralarda 227 228 kesiciye giriyordu stock yazılımla.

Cepten yazdım üslup için pardon

lastik hız indeksine baktınmı kaç görünüyor? Allure'da H yada V 'di tam hatırlamıyorum ama düşüktü (V büyük ihtimalle), belki o yüzden limitlenmiş olabilir.

Naman
20-06-2016, 16:56
lastik hız indeksine baktınmı kaç görünüyor? Allure'da H yada V 'di tam hatırlamıyorum ama düşüktü (V büyük ihtimalle), belki o yüzden limitlenmiş olabilir.

Evet lastik V. Eğer bundan dolayı ise limit diagbox tan iptal edilebiliyor olması lazım.

canozgur106
21-06-2016, 20:41
Bilgiler harika :) 308R dan bi haber yok mu?

öncel
23-06-2016, 11:17
iki araç sipariş ettik bayii olarak.208 gtı by ps ve 308 gti. 208 gti gemide su anda.308 gti fransa limanda.sanırım temmuz ortasını bulur araçların gelmesi.rakamlarda temmuz kampanyası ile birlikte duyrulur.her iki araba da çift renk

meSs
23-06-2016, 12:41
iki araç sipariş ettik bayii olarak.208 gtı by ps ve 308 gti. 208 gti gemide su anda.308 gti fransa limanda.sanırım temmuz ortasını bulur araçların gelmesi.rakamlarda temmuz kampanyası ile birlikte duyrulur.her iki araba da çift renk

benim allure u takasa alırmıyız bro by ps'le :D

ZX-636R
23-06-2016, 12:56
208ps çok güzel gerçekten umarım fiyat da mantıklı olur

heran bizim gruptan takas teklifleri gelebilir :)

meSs
23-06-2016, 13:08
208ps çok güzel gerçekten umarım fiyat da mantıklı olur

heran bizim gruptan takas teklifleri gelebilir :)

valla 208GTI'ın fiatına +10 koy bence o civara gelir rahat :D

öncel
23-06-2016, 16:01
benim allure u takasa alırmıyız bro by ps'le :D

takas ederik tabi brom.by ps fiyat belli olmadı ama 308 gti ın fiyatı az önce açıklandı 139.000 gayme :)