PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siz olsanız ne yaparsınız? Sevgili abilerim...

mehmet6r
11-11-2015, 21:11
Selamün Aleyküm abiler, şu aralar aklımı kurcalayan bir mesele var. En iyisi siz abilerime danışmak dedim ve konuyu açtım.
Bu sene KYK öğrenim kredisine başvurdum. Ayda 400 lira kredi alıcağım. Krediyi tamamen aracım üzerindeki planlarım için alacağım; egzozdu, spoilerdı, r tampon, detailing malzemeleri vs liste uzarda uzar.
Şimdi diyorum ki 400 lira az değil 10 ayda 4 bin yapar; benim aracı yaz sezonunda 42 bine satsam diyorum( tamamen varsayım ama gidebilir bir fiyat) bu arada aracım 2014 Polo 1.4 comfortline 13 binde. Konusu buyrun; http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/204055-bizim-kirmizi-tavsan.html
Yani lafın kısası şu 42 bine satsam kyk hesabımada hiç dokunmasam 10 ay 46 bin yapar. Bu niyetle başlarsam 1-2 bine biriktirir artı borçta bulabilirim. 48 bin lira bandında boyalı, bir değişenli ibiza cupra- polo gti falan bulunabilir, diyorum.
Sizce olan aracımla projelere devam mı, yoksa parayı biriktir daha hızlı-seri araca niyet edeyim mi?
Şimdiden değerli yorumlarınız için çok sağolun.

vectra-tuner
11-11-2015, 21:17
Aleyküm Selam, en temizi çok daha donanımlı mümkünse boyasız bir gti alıp binmek...

ckrc
11-11-2015, 21:21
KYK' yi arabana harcayacak kadar basit bir universite hayati yasama.(mezuniyeti yaklasmis bir kardes tavsiyesi olarak al)
Hele istanbuldaysan, yapacak cok seyin var, universite hayatimda keske sunu yapsaydim dedigim hic bir sey yok. Senin de olmasin.
Bende zaten para var keyfimden harciyorum diyorsan 10 ay biriktir kiz arkadasinla avrupa turu yap.

fthdrn
11-11-2015, 21:47
Kız arkadaşı yoksa eğer ?
Ben olsam parayi biriktirir model yukseltirdim.

painkller
11-11-2015, 21:53

Bende krediyi arabaya harcayanlardanim, ozel giderlerime vs de arada birakiyorum ama en az 250si her ay arabaya gidiyor. Bence cok buyuk nimet.

mrtysn
11-11-2015, 21:59
Kisa vadeli dusunuyosan krediyi diledigin gibi harca ister arabaya harca, ister kizlarla ez. Uzun vadeli dusunuyosan eger kredinin getirdigi paraya ciddi manada ihtiyacin yoksa direk krediyi alma. Geri odemesi faizi vs ilerde aldigin paradan daha fazlasini odemek manasiz.

Caesar
11-11-2015, 22:02
Asdadf millet okumak için para bulamaz, bizimkilerde devletin alın okuyun diye verdiği parayı arabaya yatırır:)

Eğitim amaçlı kullanabiliyorsanız kullanın fazla geliyorsa bir fakirin okumasına yardımcı olun. Araba falan her zaman yapılır ama birisinin okumasına katkıda bulunmak her yiğidin baba harcı değildir.

Yiğid olun panpalarım yiğid olun.

RedCan
11-11-2015, 22:02
Sosyal biriysen arabana harcama.
Bugünlerini özlersin. Sonuçta mezun olunca ibiza polo gti gibi araçların sıfırını alabilecek durumda olacaksın ama, kız arkadaşınla veya arkadaşlarında doya doya gezme, yeme, içme ve hayatına renk katacak aktivitelerde bulunamayacaksın.
Work and travel, interrail gibi seyahatlere çıkmadığına pişman olabilirsin.

Paradan daha önemlisi zamanın varken bunları yap. Paran olduğunda zamanın olmayabilir.

mehmet6r
11-11-2015, 22:21
Aleyküm Selam, en temizi çok daha donanımlı mümkünse boyasız bir gti alıp binmek...
Gönül ister tabiki, inşaAllah diyelim.

KYK' yi arabana harcayacak kadar basit bir universite hayati yasama.(mezuniyeti yaklasmis bir kardes tavsiyesi olarak al)
Hele istanbuldaysan, yapacak cok seyin var, universite hayatimda keske sunu yapsaydim dedigim hic bir sey yok. Senin de olmasin.
Bende zaten para var keyfimden harciyorum diyorsan 10 ay biriktir kiz arkadasinla avrupa turu yap.

Önerileriniz için sağolun, Kız arkadaşım yok. Farklı yaşam tarzım var öyle gezmeyi tozmayı çok seven biri değilim. Yani 2 saat kitap okuyayım yanımda sıcak kahvem veya 2 saat arabamı yıkayıp temizleyeyim karşısında çay içeyim benim için interrailden daha mutluluk verici birşey. Yaşam tarzı diyelim farklılık gösterir o yüzden arabama harcadığım para bana göre basit değil neticede elime bir daha ne zaman fırsat geçer bilemeyiz.

EyvAllah abim sağol.

Bende krediyi arabaya harcayanlardanim, ozel giderlerime vs de arada birakiyorum ama en az 250si her ay arabaya gidiyor. Bence cok buyuk nimet.
Özel giderlerim için zaten ara sıra çalışıyorum, aîlemde sağolsun arada harçlık atıyor. Krediye aslında ihtiyacım yok tamamen arabam için başvurdum ama işte insanoğlu her daim fazlasını istiyor. Mesele burda aracımla biraz daha oynamak mı yoksa yeni seri bir araç mı arasındayım. Teşekkürler yorumun için.

Kisa vadeli dusunuyosan krediyi diledigin gibi harca ister arabaya harca, ister kizlarla ez. Uzun vadeli dusunuyosan eger kredinin getirdigi paraya ciddi manada ihtiyacin yoksa direk krediyi alma. Geri odemesi faizi vs ilerde aldigin paradan daha fazlasini odemek manasiz.
Kısa vadeli düşünüyorum, çünkü bir daha bu zaman ve fırsatı bulabilek mîyim bilmiyorum, bu yaş ve bu enerji her zaman insanda olmuyor. Geri ödemeyi dert etmiyorım açıkcası Neticede üniversite bitince inşaAllah bir iş sahibi olduğum zaman öderim, o sıkıntı değil benim için. Çok sağol cevabın için.

Yigit-Y
11-11-2015, 22:36
Her aksam rus ayarla namin yürüsün.

Arabayi ne yapacan yawww.

Okul bitince alırsın bi tane...

Dalgana bahhhhh sen :D

mehmet6r
11-11-2015, 22:38
Asdadf millet okumak için para bulamaz, bizimkilerde devletin alın okuyun diye verdiği parayı arabaya yatırır:)

Eğitim amaçlı kullanabiliyorsanız kullanın fazla geliyorsa bir fakirin okumasına yardımcı olun. Araba falan her zaman yapılır ama birisinin okumasına katkıda bulunmak her yiğidin baba harcı değildir.

Yiğid olun panpalarım yiğid olun.
Malesef dediğin gibi abi, bizdeki kaşıntı biraz. Arabam yokken 4 teker olsun; olunca da biraz daha hızlı olsun istiyorsun.
Bir talebeyi okutmayı en çok yine bir talebe anlar. İhtiyacığım olduğu zamanlar da oldu anlamak gerçekten kolay benim için ama bir talebeye yardımcı olmayı kendi kazandığım parayla yapmak daha manalı olur diye düşünüyorum.

Sosyal biriysen arabana harcama.
Bugünlerini özlersin. Sonuçta mezun olunca ibiza polo gti gibi araçların sıfırını alabilecek durumda olacaksın ama, kız arkadaşınla veya arkadaşlarında doya doya gezme, yeme, içme ve hayatına renk katacak aktivitelerde bulunamayacaksın.
Work and travel, interrail gibi seyahatlere çıkmadığına pişman olabilirsin.

Paradan daha önemlisi zamanın varken bunları yap. Paran olduğunda zamanın olmayabilir.

Yukarıda da dediğim gibi gezeyim tozayım yiyip içeyim tarzım değil. Yakın arkadaşlarımın çoğu interrail yaptı. İmkanımda oldu yapmadım. Kesinlikle interrail yaparım diyorum ama listemde başlarda değil açıkcası.

Cevaplar için sağolun.

johnie
11-11-2015, 22:40
Bence listeni güncelle, daha var yaz'a onca ay.
Hem kafanı toplarsın, belki başka fikirler gelir aklına.
Genç adamsın, ne gerek var parayı arabaya yatırmaya.
Şimdi yaptım, gezdin dolaştın dolaştın. Sonra buraya girer çok ararsın bu yazılanları.

rcourb
11-11-2015, 22:41
o kyk kredisinin geri odemesi var hiç bulaşma :) okul bitip mezun olunca küt diye cıkartıyorlar karşına. sonra yok taksitlendirme yok ödemesi uğrasıp duruyorsun. okurken tatlı geliyor para ama mezun oldugunda evlat acısı gibi o kredi

mehmet6r
11-11-2015, 22:44
Her aksam rus ayarla namin yürüsün.

Arabayi ne yapacan yawww.

Okul bitince alırsın bi tane...

Dalgana bahhhhh sen :D

Yok abi sağol o taraklarda hiç bezim yok...:)

Okul bitince evo9 projem var, ben sadece yapacağım; bu araca daha fazla harcama yapmalı mıyım veya daha üst bir araca binmeli miyim deyim?

2jz
11-11-2015, 22:48
Ben iki yıl üst üste avrupa turu yaptım. İlkinde yunanistan, bosna, macaristan, hırvatistan, sırbistan..... İkincisinde 45 gün gezdik isviçre, italya, fransa, ispanya, portekiz, iskandinav ülkeleri, avusturya, almanya.....

2'sindede arabayla gittik 3 kişi. Çok keyifli ve güzel oluyor. Sene başından biriktirin sene sonu gezin. keşke vaktim olsa şimdi. 3 gün vakit bulup bi yere gidemiyorum.

doncarlo
11-11-2015, 22:49
Okuma hevesi olan bir yoksula verirdim yada kişisel gelişimime yatırırdım :D Sırf arabaya para bağlamak ahmaklık gibi.

ckrc
11-11-2015, 23:17
Gel etme 2 sene buyuk neden bana "abilik" tasliyor deme bana.
Araba hep hayatinda olacak, para hep hayatinda olacak
bu kadar bos zaman ve bu kadar enerji olmayacak ileride, ilk stajina gidince anlayacaksin hayatin ne kadar acimasiz oldugunu.

arabaya-eve mazot, genel bakim disinda 5 kurus harcayinca uzuluyorum ben, disarida "ezecegim" paradan gitti diye.

R.I.P
11-11-2015, 23:24
zamanında ben de almıştım 2006-2007 falandı oradan gelen para ile corsa gsi'ım vardı adam etmiştim, mezun olalı 5 yıla yakın oluyor, keşke o krediyi almasaydım diyorum şuan :) çünkü azda olsa gelecekte kazanacaklarından harcamış oluyorsun

Uur
11-11-2015, 23:38
Gerçekten Kyk kullanıp geri seve seve ödeyen biri olarak. Tatlı yemenin birde acı çıkarması var ödemek dert oluyor keşke çekmeseydim diyor insan.
Kesinlikle imkanın varsa araba için kullanma hatta hiç o krediyi kullanma yok abi ben kullanacağım diyorsan da kesinlikle eğlenmene bak model yükselt :)

Mpower
11-11-2015, 23:39
Dostum sen benimle aynı kafadasın bence paraya hiç dokunma biriktir cupra al pişman olmazsın ayrıca bu kyk kredisini ödemeyide dert etme daha ben ödeyen görmedim her sene af çıkıyor hele seçim falan zamanına denk gelirse kesinlikle ödemene gerek kalmaz

Sezgin
11-11-2015, 23:53
Alma o krediyi. Hazir para banada tatli gelmisti zamaninda 2016 da odemesi basliyor. Hayata direk borcla basliyorsun, gereksiz bi para zaten. Tek bir faydasini gormedim

mehmet6r
12-11-2015, 00:08
Bence listeni güncelle, daha var yaz'a onca ay.
Hem kafanı toplarsın, belki başka fikirler gelir aklına.
Genç adamsın, ne gerek var parayı arabaya yatırmaya.
Şimdi yaptım, gezdin dolaştın dolaştın. Sonra buraya girer çok ararsın bu yazılanları.

EyvAllah abi cevabın için çok sağol.

o kyk kredisinin geri odemesi var hiç bulaşma :) okul bitip mezun olunca küt diye cıkartıyorlar karşına. sonra yok taksitlendirme yok ödemesi uğrasıp duruyorsun. okurken tatlı geliyor para ama mezun oldugunda evlat acısı gibi o kredi

Anladım abi çok sağol cevabın için.

Ben iki yıl üst üste avrupa turu yaptım. İlkinde yunanistan, bosna, macaristan, hırvatistan, sırbistan..... İkincisinde 45 gün gezdik isviçre, italya, fransa, ispanya, portekiz, iskandinav ülkeleri, avusturya, almanya.....

2'sindede arabayla gittik 3 kişi. Çok keyifli ve güzel oluyor. Sene başından biriktirin sene sonu gezin. keşke vaktim olsa şimdi. 3 gün vakit bulup bi yere gidemiyorum.

Avrupa seyahati arabayla olunca kafama yattı abi, çok sağol değerli yorumun için.

Okuma hevesi olan bir yoksula verirdim yada kişisel gelişimime yatırırdım :D Sırf arabaya para bağlamak ahmaklık gibi.

EyvAllah kardeşim sağol yorumun için.

Gel etme 2 sene buyuk neden bana "abilik" tasliyor deme bana.
Araba hep hayatinda olacak, para hep hayatinda olacak
bu kadar bos zaman ve bu kadar enerji olmayacak ileride, ilk stajina gidince anlayacaksin hayatin ne kadar acimasiz oldugunu.

arabaya-eve mazot, genel bakim disinda 5 kurus harcayinca uzuluyorum ben, disarida "ezecegim" paradan gitti diye.

Yok abi est. ben yaştan daha çok yaşanmışlık yüzünden birine abi derim, samimi yorumun ve tavsiyelerin için çok sağol.

zamanında ben de almıştım 2006-2007 falandı oradan gelen para ile corsa gsi'ım vardı adam etmiştim, mezun olalı 5 yıla yakın oluyor, keşke o krediyi almasaydım diyorum şuan :) çünkü azda olsa gelecekte kazanacaklarından harcamış oluyorsun

Anladım abi çok sağol cevabın için.

Gerçekten Kyk kullanıp geri seve seve ödeyen biri olarak. Tatlı yemenin birde acı çıkarması var ödemek dert oluyor keşke çekmeseydim diyor insan.
Kesinlikle imkanın varsa araba için kullanma hatta hiç o krediyi kullanma yok abi ben kullanacağım diyorsan da kesinlikle eğlenmene bak model yükselt :)

EyvAllah abi cevabın için, çok sağol.

Herkese tekrardan teşekkür ediyorum, gerçekten konuyu laf olsun diye değil danışmak için açtım. İştişarede çıkan karar benim için haktır. O yüzden krediyi başvurdum ama almama kararı aldım, hakkımda hayırlısının bu olduğu kanısına vardım sizin yorumlarınızla beraber. Altımdaki aracın kıtmetini bilip yola devam edicem inşaAllah. Tekrardan sağolun.

mehmet6r
12-11-2015, 00:13
Dostum sen benimle aynı kafadasın bence paraya hiç dokunma biriktir cupra al pişman olmazsın ayrıca bu kyk kredisini ödemeyide dert etme daha ben ödeyen görmedim her sene af çıkıyor hele seçim falan zamanına denk gelirse kesinlikle ödemene gerek kalmaz

Demek bizim yaşımızda öyle düşünülüyor, tabi düşünmeyenlerde var. Ama bu kadar yaşanmışlık varken ve bağıra bağıra alma deniliyorsa söz dinlerim ben.

Alma o krediyi. Hazir para banada tatli gelmisti zamaninda 2016 da odemesi basliyor. Hayata direk borcla basliyorsun, gereksiz bi para zaten. Tek bir faydasini gormedim

Allah yardımcın olsun abi, dediğiniz gibi yapıp almıyacağım artık.

Diyadin
12-11-2015, 07:21
Araba için değil hayatını yaşa okulda araba iş hayatında alırsın ama okul ortamı her zaman olmaz keyfini çıkar la pompa

Orhan
12-11-2015, 08:02
arabaya para harcama gerek yok öğrenciliğin keyfini çıkar o kredi de her şekilde öpe öpe ödeniyor kaçarsın ama sonsuza dek değil maaşına hacizi koyuverirler er ya da geç

Anıl E.
12-11-2015, 08:20
Keşke imkan olsa da tekrardan öğrenci olabilsem . Zevk senin kredi senin :) ama bence öğrenciliğin keyfini çıkar zorlama kendini

Ome_RS
12-11-2015, 08:29
elindeki parayı biriktirip daha sonra aracı satıp gti a girmek isteyeceksin ama piyasa günden güne pahalılaşıyor. Yani senin seneye 4 bin tl fazla paran olacak ama gti piyasası ne olacak onu kesitmen gerek.
yine polo ya niyetleneceksen bu araca daha sonra gti da kullanabilceğin parçalarla yatırım yap derim. WRC tampon spoiler coil vs. hem süreçte sıkılmamış olursun

mimarsertac
12-11-2015, 08:32
Sen kredi falan alma bence. Ben almadım şuan çok rahatım. Borcum yok, derdim yok.

Evrenoz
12-11-2015, 08:49
Öğrenim kredisini arabaya harcamak..
Allah akıl fikir versin

uluckaban
12-11-2015, 08:59
O para birikmiyor, benden söylemesi. :D

EREN34
12-11-2015, 09:08
Öğrenim kredisini öğrenimin dışında bir şey için harcayacaksan, yani tabiri caizse çar-çur edeceksen kesinlikle kendine harca.

Gez-toz, üni hayatını doyasıya yaşa. Araba her zaman alınır, ancak iş güç sahibi olduğunda öğrenci hayatındaki kadar boş vaktin olmuyor.

yilmazcatalbas
12-11-2015, 09:41
Tavsiye 1 : Arabayı boşver çatır çatır ye o parayı.
Tavsiye 2 : O para hiç gelmiyormuş gibi düşün ve bırak okul hayatın boyunca biriksin. Paran tamamen biriktiğinde arabanı satıp sıfır faizli kredi çektim mantığıyla daha iyi bir araba alırsın taksit taksit ödersin

mehmet6r
12-11-2015, 09:53
Araba için değil hayatını yaşa okulda araba iş hayatında alırsın ama okul ortamı her zaman olmaz keyfini çıkar la pompa

EyvAllah sağol yorumun için.

arabaya para harcama gerek yok öğrenciliğin keyfini çıkar o kredi de her şekilde öpe öpe ödeniyor kaçarsın ama sonsuza dek değil maaşına hacizi koyuverirler er ya da geç

Yok canım niye kaçayım :) borç benim borcum

Keşke imkan olsa da tekrardan öğrenci olabilsem . Zevk senin kredi senin :) ama bence öğrenciliğin keyfini çıkar zorlama kendini

EyvAllah abi sağol yorumun için.

elindeki parayı biriktirip daha sonra aracı satıp gti a girmek isteyeceksin ama piyasa günden güne pahalılaşıyor. Yani senin seneye 4 bin tl fazla paran olacak ama gti piyasası ne olacak onu kesitmen gerek.
yine polo ya niyetleneceksen bu araca daha sonra gti da kullanabilceğin parçalarla yatırım yap derim. WRC tampon spoiler coil vs. hem süreçte sıkılmamış olursun

Aslında krediyi bu araç için çekicektim ama düşündüm de az para değil ayda 400. Değindiğin konuda çok mantıklı seneye yazın gti yada cupra fiyatları yerinde duracak mı? Varsayım yapabilirim ancak. Teşekkürler cevap için.

Sen kredi falan alma bence. Ben almadım şuan çok rahatım. Borcum yok, derdim yok.

Öyle yapıcam gibi gözüküyor.

Öğrenim kredisini arabaya harcamak..
Allah akıl fikir versin

Ami , cümlemize :)

O para birikmiyor, benden söylemesi. :D

Senin gibi diyenlerde var ama ben amaç edindinmi şaşmayan biriryim maddi anlamda özellikle.

Öğrenim kredisini öğrenimin dışında bir şey için harcayacaksan, yani tabiri caizse çar-çur edeceksen kesinlikle kendine harca.

Gez-toz, üni hayatını doyasıya yaşa. Araba her zaman alınır, ancak iş güç sahibi olduğunda öğrenci hayatındaki kadar boş vaktin olmuyor.

Teşekkürler abi cevap için.

Aslında olay tamamen yanlış anlaşıldı daha doğrusu ben yanlış anlattım. Günlük yaşantımda sosyal hayatım da harcayabileceğim param var çok şükür hem part time çalışıyorum hem de ailemden harçlık alıyorum. Yani krediye ihtiyacım yok aslında . Arabam var çok şükür üniversite hayatım için aldım o arabayı yani 4 yıl için aldım o arabayı. Ufak ufak ta birşeyler yapıyorum. Bunları yaparken de kendime üstüme başıma harcayacağım paradan kısıyordum. Ve dedimki zaten arabayı satacağım üniversite bitince elimde para olucak o yüzden kredinin borcunu hiç dert etmedim, öderim diye. O yüzden krediye başvurdum ne kendimden kısayım ne de arabadan hesabı. Sonra dank etti parayı biriktir son iki sene daha seri araç binebilirsin diye, kaşıntı işte ... :)

Yani aslında olay şu anki aracıma para harcamak mıydı, yoksa farklı araç için para biriktirmek miydi?
Zaten iş hayatına atılınca çok farklı projelerim var. Ben sadece önümdeki 2.5 - 3 sene için tavsiye istemiştim ama anlatamdım.
Büyüklerin lafını mantıklı çerçevede dinleyen biriyim , gerçekten onca yorumdan sonra krediyi almama kararı aldım.
Hepinizden Allah razı olsun.