PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabayı tanımak için mobil uygulama

220T
12-11-2015, 16:37
"Uygulama, mobil cihazlara yükleniyor ve mobil cihazlarda bulunan kameraları kullanarak çalışıyor. Uygulamayı açtığınız sırada cihazın kamerasından görünen araç parçaları, uygulama tarafından tanınıyor. Bu tanınan parçalar, yan kısımlarında isimlerinin bulunduğu bir bildirim göstergesi ile size gösteriliyor ve siz isterseniz bu bildirim göstergelerine tıklayarak aracın bu parçası hakkında daha fazla bilgiye erişebiliyorsunuz.

Örneğin yolda kaldınız ve arabanın hangi kısmında sorun olabileceğini bilmiyorsunuz. Hyundai'ın uygulamasını kullanarak arabanın parçalarını kamera yardımıyla cihazınıza taratıyorsunuz ve bu parçalar hakkındaki bilgilere uygulama sayesinde kolayca erişebiliyorsunuz. Böylece araçta bulunan bir sorunu ve bu sorunun nasıl çözümlenebileceğini sadece bu uygulamayı kullanarak öğrenebiliyorsunuz.

Ayrıca bu uygulama sayesinde araçta bulunan bazı parçaların nasıl takıldığını, nasıl temizlendiğini ve hatta nasıl yapıldığını bile öğrenebilir, araç parçalarını 3 boyutlu şekilde inceleyebilirsiniz. Uygulama şimdilik isimlendirilmiş değil ve sadece 2015 model Hyundai Sonata ile çalışıyor. Fakat yapılan açıklamaya göre uygulamanın kullanılabildiği modellere yenileri eklenecek."

https://www.youtube.com/watch?v=8iVSCpk0xOw
https://www.youtube.com/watch?v=8iVSCpk0xOw

Kaynak:Webtekno

2jz
12-11-2015, 16:58
Düzgün çalışıyorsa harika bir uygulama.

Sert@ç
12-11-2015, 17:24
Kaputu açıp yağ çubuğu nerde silecek suyunu nereye dökeyim akü neye benziyor diye bu tarz programdan öğrenmeye çalışanlar boşverip işi bilenlere bıraksınlar

Arabadan zerre anlamayan "oğlanlar" ve bayanlar eminim bu tarz uygulamaları indircektir

cabrioleter
12-11-2015, 17:27
çok basit bir teknolojinin oldukça efektif kullanımı. helal olsun adamlara..

oselami
12-11-2015, 17:44
Eminim gelişerek devamı gelecektir.

melihyilmaz
12-11-2015, 23:23
Kaputu açıp yağ çubuğu nerde silecek suyunu nereye dökeyim akü neye benziyor diye bu tarz programdan öğrenmeye çalışanlar boşverip işi bilenlere bıraksınlar

Arabadan zerre anlamayan "oğlanlar" ve bayanlar eminim bu tarz uygulamaları indircektir

arabanın yağ cubugunun yerini bilmemekle oğlan olunmuyor. Herkes arabanın heryerini bilmek zorunda değil.

TALİHSİZ bir yorum olmuş.

Bu arada üstüme alındıgımdan yazmadım. arabamın yagını bile kendim değiştiririm.

-Murat Özcan-
12-11-2015, 23:38
arabanın yağ cubugunun yerini bilmemekle oğlan olunmuyor. Herkes arabanın heryerini bilmek zorunda değil.

Bu arada üstüme alındıgımdan yazmadım. arabamın yagını bile kendim değiştiririm.

Sertaç kardeşimiz biraz sert yorum yapmış melih bey haklısınız, fakat kendi düşüncesine göre arabanın sağ solunu bilmeyenler araba kullanmasın demek istemiş sanırım..

Maxi
13-11-2015, 00:03
bence süper uygulama
daha akü nerede bilmeyen insan var (akü nedir onu bilmeyende var)
yani, dürüm bildiğin gibi değil ;)

Sert@ç
13-11-2015, 00:59

Yakın bir arkadaşım ekranda çıkan "soğutma sıvısı ekleyin" uyarısını görünce bakkaldan su alıp radyatör kabına değil yağ kapağını açıp oraya döküyor ve 45km sonra motoru kırıyor
Şimdi diyeceksiniz böyle uygulama olsaydı yanlış yapmazdı diye
Ancak daha kaputun nerden açıldığını veya yağ çubuğunun işlevini bilmem o kadar adam varki
Şimdi bu tarz uygulamalardan ufak bişeyler kapan iş yerinin veya mahallenin "motor ustası" ilan ediliyor veya kendini öyle görüyor...
Sonuç olarak dediğiniz gibi herkes arabanın heryerini bilmek zorun değil ama böyle tabletten öğrencekse boş yormasın kendini servise götürsün

Sertaç kardeşimiz biraz sert yorum yapmış melih bey haklısınız, fakat kendi düşüncesine göre arabanın sağ solunu bilmeyenler araba kullanmasın demek istemiş sanırım..

Yok aslında yukarıdada belirttim sağını solunu bilmeyen kullanmasın değil
Sağını solunu bilmeyen kurcalamasın mümkünse kaputu bile açmasın demek istedim
Bunları öğrenmenin yeri kesinlikle tablet değildir sanayidir veya ustanın başında durmaktır

melihyilmaz
13-11-2015, 10:18
Yakın bir arkadaşım ekranda çıkan "soğutma sıvısı ekleyin" uyarısını görünce bakkaldan su alıp radyatör kabına değil yağ kapağını açıp oraya döküyor ve 45km sonra motoru kırıyor
Ancak daha kaputun nerden açıldığını veya yağ çubuğunun işlevini bilmem o kadar adam varki
Şimdi bu tarz uygulamalardan ufak bişeyler kapan iş yerinin veya mahallenin "motor ustası" ilan ediliyor veya kendini öyle görüyor...
Sonuç olarak dediğiniz gibi herkes arabanın heryerini bilmek zorun değil ama böyle tabletten öğrencekse boş yormasın kendini servise götürsün

Bunları öğrenmenin yeri kesinlikle tablet değildir sanayidir veya ustanın başında durmaktır

Aynen simdi dediklerinize tam katiliyorum. Tabletten olacaksa hic olmasin ama bazi yerlerde hayat kurtarabilir. Ama bence su uygulamadan once araba arizalandiginda adam akilli ariza tespit uyarilari olsa ekran daha iyi olur.

umut01
13-11-2015, 11:29
Teknoloji hayatımızın ayrılmaz bir parçası, güzel uygulama olmuş. gelişmeye açık. Tıpkı akıllı ev uygulamaları gibi giderek artacaktır.

darkmoon
13-11-2015, 12:05
uygulama güzel youtube da izlediğim kadarı ile sadece tanıtım ve parçaların genel ismi var.

hani hangi parçanın seri kodları ve parça numaraları muadil araçlarla olan ortaklığı falan yazarsa o zaman inanılmaz harika bir uygulama olur ama oda çok zor iş.. bir araçda binlerce ufaklı tefekli parça var. binlerce model var eskisi yenisi.. birde muadilleri eşleştirmek sağlam bir arge ekip mühendislik çalışması ister ama şahane olur..

bunun dışında bu haliyle bedavaysa telde tablette bulunsun zararı yok paralı ise bence para vermeye değmez.. yağ çubuğunun akünün yerini usta olmıyan arabadan çok iyi anlamayan hatta arabası olmıyan birine bile sorsanız size yerini gösterir onun için gidipde para vermenize gerek yok..

herkesin akünün yağ çubuğunun nerede olduğunu bilme zorunluluğuda yok bence neticede artık yeni nesil arabaların motorları kapalı kutu bir bakıma girip çıkdımı tamamdır zaten artık hepsinde işlemci bilgisayar akıllı sistemler var.. bir şey olursa araç kendini korumaya alıyor yada servis ışığını anında yakıyor..

sürücüye artık eski nesil araçlar gibi yağına bakıyım aküsünün suyu bitmişmi ona bakıyım radyatörde kaçak varmı ona bakıyım gibisinden şeyler bırakmıyor yeni nesil araçlar. gerçi onun tadı tuzu keyfide ayrıdır..

Berkan
13-11-2015, 12:25
Medcezir konususndada aynı seyi yaptın Sertaç ayarsız kalıpların ve benzetmelerin hoş olmuyor. Alabilecek durumu olan cahilide bilgiliside gerizekalısıda akıllısıda hafızası iyi kötü vs olanda 18 yaşında kızdan tut 70 yasındaki dedeye kadar yelpazenin genişliginin farkına var.

herkes herşeyi bilmek zorunda değil. herhangibi birşey bozulurda bilmediginde bomba diye karakola götürcegine servise s.ke s.ke goturmek zorunda kalırsın kotu olur sonra :)

Sert@ç
13-11-2015, 13:39
Aslında hemen hemen aynı şeyi söylüyoruz bilmeyen meraklı insan için güzel ancak iş uygulamaya gelince afallar
Ülkede hala yağ filtresinin değiştirmeyip "fabrikadan çıktığı gibi orjinal" diye övünen hava filtresini değiştirmek yerine hava tutturup sıfır gibi oldu diyenler varken bu uygulmaya ya kalın gelir yada ince
Kiralama firması olan bir arkadaşım var bi tane sıfır araç 2000de baskı balata bitirmiş sonradan öğrenmişlerki "adam" hızlanmak için dip gaz basarken aynı zamanda debriyaja basıp çekip arabayı tekmeler gibi hızlandırıyomuş... Şimdi bu adama yağ çubuğu şurda, akü şurda vs dersen yarın çıkıp motor ustasıyım ben diyecektir

Size kendinizinde yapabilceği bir test söylüyorum arabayı kullanan ancak motor hakkında bilgisi olmayan birinin önünde kaputu açıp yağ seviyesini kontrol edin. Aynı işlemi onun yapmasını isteyin muhtemelen %95i yapamayacaktır...
Bu durumda canlı örnekle yapamayan kişiye sen sanalda göstersen fayda etmez

2jz
13-11-2015, 14:53

Valla sertaçın dediğine bi yere kadar katılıyorum. İnsanlar arabaya biniyorsa temel bazı şeyleri (akü, yağ, su, lastik değiştirme) bilmeli. Cam suyu haznesine yağ döken adam var, yağ kısmına su döken var.

Geçen aküm bitti araba bulamayınca akü takviyesi yapan birini aradım geldi. Adam aküye nasıl takviye yapılır bilmiyor. Benimde bildiğimden değil kitapçığı açtım baktım. Adama dedim böyle demiyor kitapçıkta yanlış bağladın. Adam yok ben günde kaç tane yapıyorum deyip 4-5 sefer deneyip yapamadı. Sonra abi senin marş motoru bozulmuş diye *** attı. Aldım kabloları bağladım ilk seferde çalıştı. Hiç utanmadan parasını aldı gitti.

Diyadin
13-11-2015, 15:03

Bu yorumun ve sonraki yorumun doğru ama arabadan anlamıyor diye kimse oğlan olmaz yada çok anlıyor diye damarlı olmaz :D

İfade etmek istediğin konuda haklısın ama oğlan kelimesi hoş olmamış :D