PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : veee Mobil EDS Hizmetinizde (:

KA®ANLIK
18-11-2015, 16:02
Geçmiş olsun demek mi lazım ne lazım :)

Haber linkinde videoları da var...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mühendisleri tarafından geliştirilen Mobil EDS’ler trafiğe çıkıyor İstanbul trafiğinde artık yeni bir dönem başlıyor. Park, duraklama, emniyet şeridi, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi birçok işlevi bir arada gerçekleştirebilen Mobil EDS teknolojisi hizmete sunuluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile koordineli yürütülen çalışmalar başlıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin sebep olduğu olumsuzlukları engelleyebilmek amacıyla ‘Mobil Elektronik Denetleme Sistemi’ni (Mobil EDS) uygulamaya geçiriyor. Bir sürücünün kural ihlali nedeniyle yüzlerce kişinin etkilendiği İstanbul trafiğinde, Mobil EDS’ler ile yeni bir dönem başlıyor.

HER UYGULAMAYI YAPIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketi İSBAK mühendisleri tarafından, kural ihlallerinin önüne geçmek, daha konforlu ve güvenli İstanbul trafiği için Mobil EDS teknolojisi geliştirildi. Yerli tasarım ve üretim olan, birçok fonksiyonu üzerinde barındırması açısından dünyada ilk olan Mobil EDS araçları; park ihlali, duraklama ihlali, emniyet şeridi ihlali, hız ihlali tespitleri ve olay yönetimi gibi pek çok uygulamayı gerçekleştiriyor.

http://www.milliyet.com.tr/sukruculer-dikkat--gundem-2149872/

Schumi
18-11-2015, 16:05
Şuna kısaca mobil darphane yada mobil vibratör deseler ya.

Remon
18-11-2015, 16:08
Devletin 'trafik denetleme' adı altında millete geçirme teknolojisi.

GuneyOnur
18-11-2015, 16:09
Önce şu son artan trafiğe çözüm bulunda cezanız kusur kalsın.Nerden kitlesek diye yeni uygulama geliştiriyorlar işlerine böyle geliyor.

onursumer
18-11-2015, 16:09
bayağıdır yokmuydu ? goruyordum ben surekli

johnie
18-11-2015, 16:10
bence güzel bir uygulama. Özellikle başı boş sokaklara bırakılan arabalar.
ofis şişlide, otopark cumhuriyet gazetesinin orada.
Cumhuriyet gazetesinin orası 2-3 haftadır kapalı, ara yola ard arda her gün 2 tane ayrı ayrı araç çekiyor..
Olur olunmadık yerlere araba çekenlere ders olur umarım.

MDeniz
18-11-2015, 16:12
dövlet bize bakmiyy demezsiniz artık :D her yerden bakıyor inceliyor :D

XoR
18-11-2015, 16:14
bayağıdır yokmuydu ? goruyordum ben surekli

Rodaj yapıyorlardı :D

Neden artık e5 bağlantı yollarında motorsikletli zabıtalar duruyor bilen var mı ?

mody
18-11-2015, 16:18
Rodaj yapıyorlardı :D

Neden artık e5 bağlantı yollarında motorsikletli zabıtalar duruyor bilen var mı ?

ben dilenciler için diye düşündüm, mecidiyeköyde rastladım 2-3 kere

XoR
18-11-2015, 16:21
ben dilenciler için diye düşündüm, mecidiyeköyde rastladım 2-3 kere

Okmeydanı köprü arası her bağlantıda varlar. Seyyar satıcıları caydırmak için sanırım, onlardan dolayıda trafik oluyor elma, su, muz derken para al ver vs vs

alp1903
18-11-2015, 16:25
Bence mobil eds çok güzel olmuş sevdim, fotograflı kanıtlı olduktan sonra cezai işlem uygulasınlar en güzeli

S.Saka
18-11-2015, 16:33
Güzel oldu güzel trafikte ki yayla sığırlarına bi iyi geçirsinler

Seven7
18-11-2015, 16:34
Eğer bunlardan dolayı fahri müfettiş denilen şahısları kaldıracaklarsa ben destekliyorum.

by.gkn
18-11-2015, 16:36
Bunların üstü yazısız olanları da var esas onlara dikkat edin.

Geçenlerde şile yolunda gece vakti 130-140 giderken sol şeritte önümde yavaş gidene epey geriden selektör yapa yapa geldim. Dibine girdiğimde adam çekildi bu üstü yazısız olan mobil eds önünde gidiyor diye adam yavaş gidiyormuş o çekilince mobil eds ile dip dibe kaldık hemen asıldım frene ama bakalım daha ceza gelmedi henüz :D

Berkan
18-11-2015, 16:38
birtanesi haramidere tem baglantı yoluna gelsin yemin ederim harddiskinde yerkalmaz hafriyat kamyonu yada normal kamyonları cekmekten

birazdan işten cıkcam yine önüme atlıycaklar yine aynı hikayeleri yasayacam :Deli: :Deli:

Ogedov
18-11-2015, 16:44
Hakkıyla çalıştıracaklarsa güzel iş.
Emniyete gireni, kavşakta en önden kaynayanı,şerit ihlali yapanı(bir sağ şeridindeki araba ile aynı hızla gidip sol şeridi işgal edenleri) ,otobüs duraklarını işgal eden ve olur olmadık yerde durup yolcu alan-bırakan taksicileri engelleyebileceklerse ne ala...
Sadece buları engelleseler trafik %10-15 rahatlar

fdoganb
18-11-2015, 16:47
esas amaçları para mıdır hizmet midir bilmem de sağlıklı çalışacaksa bence güzel bir uygulama.

Seven7
18-11-2015, 16:51
Hakkıyla çalıştıracaklarsa güzel iş.
Emniyete gireni, kavşakta en önden kaynayanı,şerit ihlali yapanı(bir sağ şeridindeki araba ile aynı hızla gidip sol şeridi işgal edenleri) ,otobüs duraklarını işgal eden ve olur olmadık yerde durup yolcu alan-bırakan taksicileri engelleyebileceklerse ne ala...
Sadece buları engelleseler trafik %10-15 rahatlar

Artı bunlara ek olarak sol şeritteki kamyon ve otobüsleri, sıkışık trafikte aynalara silme geçen motorsikletleri, yolun ortasında hars diye duran minibüsleri..

atituti
18-11-2015, 16:56
Artı bunlara ek olarak sol şeritteki kamyon ve otobüsleri, sıkışık trafikte aynalara silme geçen motorsikletleri, yolun ortasında hars diye duran minibüsleri..

Motorsikletleri soyleme lutfen yoksa asıl trafik teroristi sen ilan edilebilirsin.

mami_makinen
18-11-2015, 17:20
Bugün maslak yolunda yanından 200 üstü geçtim siren yaktı :) bende diyorum bu ne :(

RSX
18-11-2015, 17:29
Trafik kurallarına uyan insanları kesinlikle bağlamayacak bi uygulama. Bence güzel olmuş makas atarken kaza yapanlara burada demediğinizi bırakmıyorsunuz, suçsuz insanların arabasına çapıp kaçanlara sövüyorsunuz, peki bunları tespit edecek kamera ile kanıtlayacak yedekleyece ve ceza kesilmesini sağlayacak uygulamaya neden geçirme soygun vb yaftalar yapıştırıyorsunuz ben de bunu anlamıyorum ? Adam herşeyi kamera ile çekip öyle ceza kesecek zaten sen haklıyken haksız yere kesilmiş bir ceza varsa açarsın mahkeme istersin görüntüleri fazlasıyla karşılığını alırsın.

Ozan Özer
18-11-2015, 20:17
TEM'de de gezsinler bir zahmet.emniyet şeridindekileri fişlemekten yoruldum artık.

berk34
18-11-2015, 22:59
E5te hız kameraları var kaç tane , kaç kişiye ceza gitti acaba ? Ben geceleri 80 ile en sağda giderken millet basa basa gidiyor. Umarım eşit adaletli şekilde çalışır , belki trafik düzene girer.

Aktaş61
18-11-2015, 23:05
e5 de yan yol dışında, ana yolda yolcu indirip bindiren servislerede bir çözüm bulunmalı.direkt kaza sebebi.

sanctuary35
18-11-2015, 23:17
istanbulu bilemicem ama izmirde cidden böyle bir ihtiyaç var. dolmuşcu ankara yolunda durup yolcu indirebilio, adam kangoyla tünel içinde durup telefola konusabilio, park etmeyi bilen hic yok zaten sadece insanların aptallıkları yüzünden trafik oluo izmirde

Mert Safa
18-11-2015, 23:34
Bende sahil yolunda gördüm bugun :D Trafikte kaldık :D

Yigit-Y
18-11-2015, 23:34
Adamlar trafiğe çözümu bulmuşlar:)

darkmoon
19-11-2015, 07:34
istanbulda araba devri bitti.. eskiden 90 lılarda 2000 lilerin başına kadar istanbul da araba süren sürüyordu..

ne eds ne kameralar ne hız radarları vardı nede denetlemeler bu kadar sıkıydı hepsini geçdim bu kadar araba trafik yoktu.. millet kırmızıda geçerdi makasını atardı herşeyi yapardı.. o zaman gazlıyanlar şanslı bir nesildi.. şimdi o abilerine özenen bir yeni nesil var ama yapamıyorlar yapamazlarda devir değişdi çünkü..

her yer kamera, hız radarı, sabit eds , gezen eds onu bunu geç vatandaş bile telefonundan resmini çekip direk android yada ios üstünden trafiğe yollayabiliyor yani vatandaş bile bir nevi fahri müfettiş oldu.. o yüzden bitti o devirler herkes uslu uslu yolunda gitmeli bence..

istanbulda keyif motorsikletle çekilir bu saatten sonra.. hem trafiğe takılmıyorsunuz hem park yeri derdiniz yok hem radar eds falan fazla derdiniz yok..

Jön Türk
19-11-2015, 08:38
Dünyaları yakan connect yerine daha ekonomik bir araç seçselerdi keşke.

Er34
19-11-2015, 08:43
Ben nedense radar, eds, yüksek ceza bunları seviyorum. Çünkü insan gibi kurallara uyun deyince insanoğlu anlamıyor.

kelalper
19-11-2015, 09:13
Bunlar Solak Atölyede yapıldı. İlk geldiklerinde komik haldelerdi. Bi tane mouse ve normal klavye vardı. Araba viraja girdiği zaman monitör bi tarafa mouse bi tarafa klavye bi tarafa uçuyormuş. İhaleyi verdikleri adamlar bu şekilde teslim etmişler. Daha sonra projesini Halil yaptı tamamladı ilk arabayı verdi. Mouse yerine trackball ve ankastre klavye falan yaptı. Bayaa teknolojikti içerisi.

Diyadin
19-11-2015, 09:21
Güzel uygulama bayadır bende görüyordum.

Neden sivil araç görünümlü yapmamışlar merak ettim bunları gören makasçılar gaz keser emniyet şeridinden çıkar.

Umarım bilinçli görevliler kullanır saçma sapan ceza kesmezler.

Eworen
19-11-2015, 09:58
Bunlar aslen güzel uygulama çok hoşumuza gitmesede ( :) ) tabikide yaygınlaşmalı
Ama benim gözlemlediğim bu uygulamaların asıl amacı trafik düzenini sağlamaktan çok para kaynağı yaratılması
Bakın halen emniyet şeritlerine çare yok bağlantı yollarında sağda solda kaynak yapanlara çare yok
Hele hele şu emniyet şeridine girenler yok mu onlar..
Kesinlikle çözülmesini istemedikleri açık ve net çünkü mutlaka ucu bu işi çözene çıkıyor..

alperkirman
19-11-2015, 09:58
araç trafiğine yeşil yanarken koştur koştur karşıya geçmeye çalışan kendisini metal zanneden yayalarıda çekermi acaba
ceza kesmesinler ya videosunu yayınlasınlar yeter

HaKo
19-11-2015, 10:06
birtanesi haramidere tem baglantı yoluna gelsin yemin ederim harddiskinde yerkalmaz hafriyat kamyonu yada normal kamyonları cekmekten

birazdan işten cıkcam yine önüme atlıycaklar yine aynı hikayeleri yasayacam :Deli: :Deli:

orda bende radar yedim geçen ay :D Tam çıkışta koyuyorlar sabahları sabit araç dikkat :)

B.Koçer
19-11-2015, 10:10
Dünyaları yakan connect yerine daha ekonomik bir araç seçselerdi keşke.

Farkedermi sence yakıtı :D

İzmir gişelerde 2.0 Megane duruyor mk1 kasa :D

cabrioleter
19-11-2015, 10:37
Güzel uygulama bayadır bende görüyordum.

Neden sivil araç görünümlü yapmamışlar merak ettim bunları gören makasçılar gaz keser emniyet şeridinden çıkar.

Umarım bilinçli görevliler kullanır saçma sapan ceza kesmezler.

Çünkü bir hukuk devletinin amacı ceza kesmek değil, insanların normlara uygun yaşamasını sağlayıp kamu düzenini korumaktır.

Farkedermi sence yakıtı :D

İzmir gişelerde 2.0 Megane duruyor mk1 kasa :D

Lpg varsa hiç sıkıntı değil oldukça ekonomik araç :)

Berkan
19-11-2015, 10:48
orda bende radar yedim geçen ay :D Tam çıkışta koyuyorlar sabahları sabit araç dikkat :)

e5 yakın carrefour tarafımı yoksa gişelere yakın kısımamı, senelerdir hergün enaz 1sefer git gelim var denk gelmedim ama dikkat ediyim :D

Tunacan
19-11-2015, 10:55
Deveyi diken, insanı EDS...
Maalesef barzoları hizaya getirmek için ceza şart.
Keşke Ankada'ki davarları gütmek için de Ankara'da uygulansa..

darkmoon
19-11-2015, 10:55

Sivil radarlar zaten var.. onlar bildiğin binek araçlar bir kaç tanede connect var ben göktürke giderken otoyolda denk geldim.. sağ şeritten gidiyordu ..
bunların tepesinde önünde kameralar falan vardır radar antenleri algılıyıcaları falan vardır yani sivil araç dörünümlü olsalarda vatandaş anlar bir zaman sonra..
makas atan nerden farkına varsın o farkına varana kadar arkadan cezayı yazarlar.. biraz izledim çünkü tepesinde ldws fcws dfa gibi kameralı sistem var galiba yani yüzlerce metre öteten makas atanı rahat izler plakayı çeker..

YavuzNaz
19-11-2015, 11:25
Çok beğendim uygulamayı, umarım trafik kültürümüzün gelişmesinde, birbirimize karşı olan tahammül sınırımızın, hoşgörümüzün artmasına yardımcı olur.
Dün akşam haberlerde izledim, aracına çakar lamba taktıran, kendini amir memur gibi lanse edip kendisine yol vermeyen adamın arabasına kurşun yağdırıp kayıplara karışan dallamalara çözüm olur inşaallah.

Yigit-Y
19-11-2015, 13:12
Aklima bu geldi simdi :)

https://38.media.tumblr.com/f8b7db4165e42649b4899076ebb91c32/tumblr_mlhrj6TF641qdlh1io1_400.gif

Mr.K
19-11-2015, 14:48
bugun okmeydanı 2.köprü yolu ayrımında sabit duruyodu içinde uyuyan biri vardı park etmişler..

-Murat Özcan-
19-11-2015, 15:31
Bu olay iyice milleti araba sürmekten soğutacak

Emre Ekrem
19-11-2015, 16:16
Hayırlısı olsun.

Gunes G.
19-11-2015, 16:46
istanbulda araba devri bitti.. eskiden 90 lılarda 2000 lilerin başına kadar istanbul da araba süren sürüyordu..

ne eds ne kameralar ne hız radarları vardı nede denetlemeler bu kadar sıkıydı hepsini geçdim bu kadar araba trafik yoktu.. millet kırmızıda geçerdi makasını atardı herşeyi yapardı.. o zaman gazlıyanlar şanslı bir nesildi.. şimdi o abilerine özenen bir yeni nesil var ama yapamıyorlar yapamazlarda devir değişdi çünkü..

her yer kamera, hız radarı, sabit eds , gezen eds onu bunu geç vatandaş bile telefonundan resmini çekip direk android yada ios üstünden trafiğe yollayabiliyor yani vatandaş bile bir nevi fahri müfettiş oldu.. o yüzden bitti o devirler herkes uslu uslu yolunda gitmeli bence..

istanbulda keyif motorsikletle çekilir bu saatten sonra.. hem trafiğe takılmıyorsunuz hem park yeri derdiniz yok hem radar eds falan fazla derdiniz yok..

Kirmizida gecip, makasini atip kafasina gore gazlayanlar sansli degil olsa olsa sanssiz nesil olur. Esas sansli olanlar yeni nesil, insan gibi kurallara uymak zorundalar, gazlamak isteyene pist var, kurallari uygulatmak icin mobil eds gibi uygulamalar, kameralar vs gibi bir suru teknolojik yaptirim var.

Bu olay iyice milleti araba sürmekten soğutacak
Kural ihlali yaparak trafikte arac kullananlar lutfen sogusun zaten, hatta nefret etsinler arac kullanmaktan toplu tasima ile gitsinler gidecekleri yere.

Kisaca diyecegim sudur:
Her kim ki bu haberi okuyup bir rahatsizlik duyar, o ki trafikte hiyarlik ettiginin bilincidedir.

Mutu
19-11-2015, 16:55
Motorlu bi trafik polisinin arkasından emniyetten gazlayan linea sürücüsü vardı. Pols bi durdu arkasına baktı. Eleman şerite girdi. Polis devam edince o da emniyete tekrar girip sıktı peşinden. Bizim ar damarımız çatlamış. Mobil falan fayda etmez. Emniyete girer ceza yeriz, gidip bu ceza ne diye itiraz bile ederiz hatta.

alfistahmet
19-11-2015, 16:56
Gunes G. +99..

Kesinlikle güzel uygulama. Doğru uygulayabilirlerse tabi 3 gün sonra hiç alakanız olmayan yerlerde yapmadığınız bir ihlal yüzünden eve ceza gelirse isyan ederiz o ayrı :)

Yoksa gayet güzel uygulama kimsenin trafikte kendisini geçtim başka insanların canını yakmaya hakkı yok. Zaten hukuk, adalet düzgün ve hızlı işlemiyor en azından bir düzen olur.

volkan_gs
19-11-2015, 20:12
Kirmizida gecip, makasini atip kafasina gore gazlayanlar sansli degil olsa olsa sanssiz nesil olur. Esas sansli olanlar yeni nesil, insan gibi kurallara uymak zorundalar, gazlamak isteyene pist var, kurallari uygulatmak icin mobil eds gibi uygulamalar, kameralar vs gibi bir suru teknolojik yaptirim var.

Kural ihlali yaparak trafikte arac kullananlar lutfen sogusun zaten, hatta nefret etsinler arac kullanmaktan toplu tasima ile gitsinler gidecekleri yere.

Kisaca diyecegim sudur:
Her kim ki bu haberi okuyup bir rahatsizlik duyar, o ki trafikte hiyarlik ettiginin bilincidedir.

Alakası yok. Herkese eşit uygulanmayacağına inandığımız için şüpheyle yaklaşıyoruz.

Taksi minibüs servis emniyetten deli gibi gidiyor devamlı Allah aşkına bu adamlar her gün ceza mı yiyor yani inanalım mı buna?

E-5' te herkes 100+ gidiyor, biraz dikkat çeken araçlara 82-85 vs hızlarla ceza gönderiliyor.

Ben önümdeki gerizekalı 110 ile gidiyorum nasolsa sol benim modunda kapatırken önümü, hızlanıp sağından geçince makas attı yada yüksek hızda kullandı diye ceza gelebilir düşüncesiyle mutlu olamıyoruz bu tarz uygulamalardan.

Elli tane eds var hala emniyet şeridi vızır vızır biz enayı gibi bekliyoruz devamlı, bunu engellemek için böyle yöntemlere gerek mi var? Zaten mevcut teknolojik altyapı ve emniyetin insan gücüyle rahatlıkla engellenebilir trafik ihlalleri.

Şirket araçlarıyla 30 yaşında araba görmüş kekolar trafiğin anasını belliyor, sonra çevirmede efendi modunda geçiyor biz gram gazlamadan her çevirmede 10 araba öteden alınıyoruz.

Ben 5 yıl acıbadem-kurtköy otoban kullandım hergün, bir kere modifiyeli bir araç tarafından rahatsız edilmedim. Hep 40-50 yaşlarında passatlı mercedesli amcalar mal mal sıkıştırıp durdu geçmeye çalıştı ne çekiyorsak kuzu görünümlü kurtlardan çekiyoruz ama emin olun yine stock araç kullanan trafik teröristleri değilde modifiyeli kendi halinde kimseyi rahatsız etmeyen insanlara patlar bu uygulama.

TarikS
19-11-2015, 20:21
Cezalar istisnasız olarak "caydırıcı" tutarlarda olup da insanları kural çiğnemeye bi tarafı yemeyecek duruma getirmeden bu iş çözülmez.

Burada ne kamera var ne sensör, ama polisin nereden çıkacağı belli olmuyor, sarıda geçtim diye karanlıkta bir yerden adam peşime daldı geldi katil muamelesi yaptı bana. Bir park cezası yiyorsun oturup ağla :D Kırmızı ışıkta geç direk mahkeme, binlerce dolar ceza.. E sonunda kimse ne şerit ihlali yapıyor ne kaynak yapıyor ne makas atıyor.

Bizim sülalemiz rahat TR'de, uzun süre de bir şey değişmez. :D

Quantum
19-11-2015, 20:43
İşine gelince "biz de taşıtız ağğbi, saygı göstermiyorlar bize" diye ağlayan, işine gelmeyince şerit çizgisinde giden, emniyet şeridine giren, sol şeridin solundaki boşluktan umarsızca gaza basan, arabaların arasında tamponları çizerek aynalara vurarak vızır vır gezen, yedikleri naneyi bildikleri için ceza gelmesin diye plakasının üzerine kilit asan, kaskına taktığı 20liralık kamera ile insanları tehdit eden, sözüm ona "kültürlü" ama tam şehir eşkiyası olan motosikletçileri de tespit edecekse sonuna kadar desteklerim.
İsteyen istediğini yazabilir benim yazdıklarıma ancak önce adam olsunlar, ondan sonra trafikte de hakettikleri saygıyı görürler trafikte. Kimse şikayet etmesin.. Etki tepki herşey..

atituti
19-11-2015, 20:52
İşine gelince "biz de taşıtız ağğbi, saygı göstermiyorlar bize" diye ağlayan, işine gelmeyince şerit çizgisinde giden, emniyet şeridine giren, sol şeridin solundaki boşluktan umarsızca gaza basan, arabaların arasında tamponları çizerek aynalara vurarak vızır vır gezen, yedikleri naneyi bildikleri için ceza gelmesin diye plakasının üzerine kilit asan, kaskına taktığı 20liralık kamera ile insanları tehdit eden, sözüm ona "kültürlü" ama tam şehir eşkiyası olan motosikletçileri de tespit edecekse sonuna kadar desteklerim.
İsteyen istediğini yazabilir benim yazdıklarıma ancak önce adam olsunlar, ondan sonra trafikte de hakettikleri saygıyı görürler trafikte. Kimse şikayet etmesin.. Etki tepki herşey..

Yazdiklarinin biraz degisigini ben yazdim asıl cahil ben ilan edildim klavyene yazik sozde medeni insanlara anlatamazsin bosver ugrasma.

Gunes G.
20-11-2015, 01:20
Alakası yok. Herkese eşit uygulanmayacağına inandığımız için şüpheyle yaklaşıyoruz.

Taksi minibüs servis emniyetten deli gibi gidiyor devamlı Allah aşkına bu adamlar her gün ceza mı yiyor yani inanalım mı buna?

E-5' te herkes 100+ gidiyor, biraz dikkat çeken araçlara 82-85 vs hızlarla ceza gönderiliyor.

Ben önümdeki gerizekalı 110 ile gidiyorum nasolsa sol benim modunda kapatırken önümü, hızlanıp sağından geçince makas attı yada yüksek hızda kullandı diye ceza gelebilir düşüncesiyle mutlu olamıyoruz bu tarz uygulamalardan.

Elli tane eds var hala emniyet şeridi vızır vızır biz enayı gibi bekliyoruz devamlı, bunu engellemek için böyle yöntemlere gerek mi var? Zaten mevcut teknolojik altyapı ve emniyetin insan gücüyle rahatlıkla engellenebilir trafik ihlalleri.

Şirket araçlarıyla 30 yaşında araba görmüş kekolar trafiğin anasını belliyor, sonra çevirmede efendi modunda geçiyor biz gram gazlamadan her çevirmede 10 araba öteden alınıyoruz.

Ben 5 yıl acıbadem-kurtköy otoban kullandım hergün, bir kere modifiyeli bir araç tarafından rahatsız edilmedim. Hep 40-50 yaşlarında passatlı mercedesli amcalar mal mal sıkıştırıp durdu geçmeye çalıştı ne çekiyorsak kuzu görünümlü kurtlardan çekiyoruz ama emin olun yine stock araç kullanan trafik teröristleri değilde modifiyeli kendi halinde kimseyi rahatsız etmeyen insanlara patlar bu uygulama.

Modifiyeli kendi halinde kimseyi rahatsiz etmeyen" senin kendi subjektif yorumun, kanunun dedigi modifiye yapmanin yasak oldugu. Sende farkindasin bunun boyle oldugunun, kalkip kendi modlu aracini legalize etmeye calisiyorsun boyle yazilarla ama o oyle olmuyor maalesef. Modluysan bulasabilirler, trafik kurallari sadece seridinde kimseyi rahatsiz etmeden gitmekten ibaret degil, modifiyenin yasak olmasi da trafik kuralidir.

Yine diyorum, bu haberi okuyup bir rahatsizlik duyanin mutlaka bir falsosu vardir, aracinin modlu olmasi da bunlardan biri olabilir. Soylemim aynen gecerli. Kurala uyarsin ya da uymazsin senin keyfin, ama sonuclarina katlanirsin.

Kurallarin bazilarina aykiri davranirken "nerde bu devlet?" demek kadar trajikomik bir yazi daha olamaz, az dusunun yazarken ben ne yaziyorum, acaba gercekten objektifmiyim diye sonra gelin yazin rica ediyorum yahu.

Mobil EDS caydirici bir uygulamadir, onunde o arac giderken 100 tane hiyarin anca 10'unun yer emniyetten gitmeyi ****, onlarda "yuksek yerlerden" hatirlidirlar.

Konunun ozu caydirici olmak, hiyarliklar yapilmadan engellemek. Kameralarla ancak yapilan hiyarliga ceza kesersin cunku icinde yasadigin toplum bilincsiz ve bilinclenmeye karsi tepki gosteren bir toplum. Kamera ile bu aracin arasindaki farki yeterince acik olarak anlattigimi dusunuyorum.

Ayrica motorlarda kurallara uymadiklari surece saygi maygi beklemesin, daha once de yazdim gene yaziyorum, once kurala uyulacak ankara merkez kafasina gore herkes modeli takilinmayacak, sonra gelip konusmaya insanin yuzu olacak.

ahk
20-11-2015, 07:58
eds, mobil eds veya her türlü kameralı arkadan gelen cezalar yol kesilip ehliyete yazılan cezalar gibi caydırıcı olamaz.
Çünkü 1000TL maaş alan adama 367TL hız cezası kessen birincide küfür eder ikincide ya arabayı-motoru satar ya da kuralı uygular. Ama 10.000TL geliri olan adama aynı cezayı kesitiğinde ilkinde önemsemez ikincisinde küfreder daha sonrakilerinde biraz daha dikkat eder ama ceza yerse daha ağır küfür eder ne arabayı bırakır ne de artık hız yapmayayım der. 10.000TL üstü geliri olanı konuşmaya gerek yok.
Kısacası gelire göre ceza olmazsa bu iş boş gene garibanı vurur tabi şöyle bi gerçek var geliri düşük olanların oranı yüksek olduğu için bu tür işler ciddi yapılırsa trafiği rahatlatır.

Quantum
20-11-2015, 08:05
Yazdiklarinin biraz degisigini ben yazdim asıl cahil ben ilan edildim klavyene yazik sozde medeni insanlara anlatamazsin bosver ugrasma.

"Salak mısınız siz de araba kullanıyorsunuz" deyip de sözüm ona "medeni" kisvesi altında, trafik kurallarının anasını ağlatarak, milleti de eşşek yerine koyan "pek zeki" motosikletlilere yol vermemeye, beni sıkıştıranların üzerine de sürmeye devam edip, kaskına taktığı kamerayla kendini derebeyi sananların ise kaskındaki kameraları söküp kırmaya devam edeceğim.
Bıdı bıdı yapanlarla motosikletleriyle dışarıda denk gelelim.. Buradan kaile almıyorum kimseyi..

İstediğini yapmak için, gişelerden kaçak geçmek için, daha sonra da bulunmamak için / ceza yememek için plakanın üzerine kilidi asarak okunmamasını sağla, ondan sonra gel burda klavye ile erkeklik yap.. Hadi ordan..

XoR
20-11-2015, 08:16
Cezalara kesinlikle caydırıcı değil. Aşağı İngiltere'de uygulanan cezalar listesine bakabilirsiniz. Cezalar aşağıdaki gibi olsa bir Allahın kulu ihlal yapamaz.

https://www.gov.uk/guidance/the-highway-code/annex-5-penalties#penaltytable

En basit örnekler olarak.

*Dangerous driving 2 years’ imprisonment - Tehlikeli araç kullanımı 2 yıl hapis cezası

Speeding £1,000 fine (£2,500 for motorway offences) / Discretionary disqualification 3 to 6, or 3 (fixed penalty) - Hız cezası
Traffic light offences £1,000 fine / Discretionary disqualification - Trafik ışık cezası
No MOT certificate £1,000 fine - Muayenesiz araç kullanımı
Seat belt offences £500 fine - Emniyet kemeri cezası

1 Pound = 4,35 Türk lirası

Dangerous cycling £2,500 fine - Tehlikeli bisiklet kullanımı
Cycling on pavement £500 fine - Kaldırımda bisiklet kullanımı
Failing to identify driver of vehicle £1,000 fine - Ehliyeti ibraz etmemek

Failure to have proper control of vehicle or full view of the road and traffic ahead, or using a hand-held mobile phone when driving £1,000 fine - Cep telefonu kullanımı

Kaanb34
20-11-2015, 09:09
oh cok iyi olmus Allahim insallah tum kaynak yapanlar (basta taksiciler), yaya yoluna park edenler, engelli insan yoluna park edip gecislerini imkansiz hale getirenler, 2. sira yapanlar hepsi kol boregi gibi ceza yer insallah.

imprezaWRC
20-11-2015, 09:50
Benim endişem şu; 80km/h yazan yerde sen 81km/h ile geçersin arkandan ceza itelerler. Kenara çekip telefondan trafik durumuna bakarsın yolda giderken telefon elinde görüşme yapıyordu der cezayı iteler.
10:30'dan önce kamyonlar yola çıkamıyor ama kim takıyor veya kim bunlara ceza yazıyor. Hafriyat kamyonları sol şeridi bırakmıyorlar bunlara hiç ceza yazılıyor mu? Eğer ceza yazılıyorsa bu arkadaşlara kamyonun ağırlığı ile orantılı ceza yazmaları lazım ki canı ve cebi yansın bir daha akıllı uslu kullansın, trafiğin anasını bellememek için trafiğe çıkmaması gereken saatte ortalıkta dolaşmasın. Gidin bakın özellikle Şile Yolu'nda maşallah hafriyat kamyonu hiç eksik olmuyor, 7/24 yoldalar, ve kimsede aga ne işin var trafikte demiyor.
Adam koşturuyor, en sağdan gelip tam ayrımda önüne saplanıyor, bu herife herhangi bir ceza var mı, bence yok ki yapmaya devam ediyor. Yani demek istediğim özellikle hafriyat kamyonları kameralarda bir şekilde görünmez olduğunu düşünüyorum, artık nasıl görünmediklerinin adını siz koyun. Keza, geçen gün motorsikletli polislerden biri otobanda çekmiş emniyet şeridine, yola arkası dönük şekilde oturmuş motoruna bıd bıd telefonu ile oynuyor, arkasından o saatte trafikte olmaması gereken kamyonlarda vızır vızır geçiyordu. Boncuk gibi dizse hepsini kenara bak bakalım bir daha uyanıklık yapıp çıkıyorlar mı yola.
Memleketin her yanına kamera koysan yine bir değişiklik olmaz. Sen vaktiyle o ehliyetleri kör topal, cahil cühela ne kadar adam varsa helikopterden dağıtır gibi dağıttığın için bu saatten sonra eds ile falan zor adam edersin. Çünkü, kameranın çalışmadığını süs niyetine konulduğunu da keşfederse yine hıyar gibi kullanmaya devam edecektir. (Taksi şoförlerini izleyin ne demek istediğimi anlarsınız.)

hakandal
20-11-2015, 09:57
Bu sabah Sadabad viyadüğünde, Okmeydanı yönünde park etmiş halde bekliyorlardı. :)

darkmoon
20-11-2015, 10:44
uygulama iyi arabalar için geliştirilmiş bir uygulama daha çok.. motor zaten makas falan atamaz.. yapanda ağır trafik canavarıdır her şeyi hakeder..

ben arabada kullanıyorum motorda .. gördüğüm şuki motordan çok korkan binemeyen ve bu korksunu öfkeye nefrete çevirmiş bir kesim var yani bir nevi korkaklığını ben binmeyi beceremiyorum bunlar nasıl biniyor gidip şunu sıkıştırıyım vurıyım gibisinden düşünen insanalrda var bence benim fikrim en azından...

bu insanlar bu nefret ve öfkelerini bir şekilde trafikdede yansıtıyorlar.. kurallara harfiyen riayet etmeme rağmen motorcuları ille zorla emniyet şeridine iten yönelten illa ikişerit arasında görmesine rağmen sıkıştıran illa her tür pisliği yapan insanlarda var..

delikanlıya kaportanın airbaglerin ardından sıkıştırıyor üstüne sürüyor hatta vuruyor kaçıyor.. motorsikletli adamın vücudu eti kaporta..

Araba sürerken özellikle motorcu görürsem artık daha duyarlıyım yol veriyorum bazen geçebiliceği kadar açıklık oluşturuyorum %90 da karşı tarafdan bir teşşekkür mahiyetinde el sallanıyor yada kafa ile selam veriliyor.. aynısını yayalar içinde yapıyorum duruyorum yaşlı teyzeler yada amcalar hamileler geçsin diye arkadan ne kadar kornaya bassalarda umrumda olmuyor aynı şeyi zor durumda bencilce bilinçsizce bir arabaya yol vermeyen sıkıştıranlarada yapıyorum o araca durup yol veriyorum gerekirse onu sıkıştıran arabayı özenle sıkıştırıyorum rahat çıksın diye sokakdan bir garajdan yada artık neresiyse..

insanlar kişisel ve egosal hırslarını ciddi anlamda hırs yapıp trafiğe yansıtıyor.. işde incir kabuğunu doldurmıycak yol verdin vermedin kavgalarından millet birbirini öldürüyor.. bu eds sistemi en azından insanların biraz daha duyarlı olmasını sağlarsa ne mutlu..

darkmoon
20-11-2015, 10:46
Benim endişem şu; 80km/h yazan yerde sen 81km/h ile geçersin arkandan ceza itelerler. Kenara çekip telefondan trafik durumuna bakarsın yolda giderken telefon elinde görüşme yapıyordu der cezayı iteler.
10:30'dan önce kamyonlar yola çıkamıyor ama kim takıyor veya kim bunlara ceza yazıyor. Hafriyat kamyonları sol şeridi bırakmıyorlar bunlara hiç ceza yazılıyor mu? Eğer ceza yazılıyorsa bu arkadaşlara kamyonun ağırlığı ile orantılı ceza yazmaları lazım ki canı ve cebi yansın bir daha akıllı uslu kullansın, trafiğin anasını bellememek için trafiğe çıkmaması gereken saatte ortalıkta dolaşmasın. Gidin bakın özellikle Şile Yolu'nda maşallah hafriyat kamyonu hiç eksik olmuyor, 7/24 yoldalar, ve kimsede aga ne işin var trafikte demiyor.
Adam koşturuyor, en sağdan gelip tam ayrımda önüne saplanıyor, bu herife herhangi bir ceza var mı, bence yok ki yapmaya devam ediyor. Yani demek istediğim özellikle hafriyat kamyonları kameralarda bir şekilde görünmez olduğunu düşünüyorum, artık nasıl görünmediklerinin adını siz koyun. Keza, geçen gün motorsikletli polislerden biri otobanda çekmiş emniyet şeridine, yola arkası dönük şekilde oturmuş motoruna bıd bıd telefonu ile oynuyor, arkasından o saatte trafikte olmaması gereken kamyonlarda vızır vızır geçiyordu. Boncuk gibi dizse hepsini kenara bak bakalım bir daha uyanıklık yapıp çıkıyorlar mı yola.
Memleketin her yanına kamera koysan yine bir değişiklik olmaz. Sen vaktiyle o ehliyetleri kör topal, cahil cühela ne kadar adam varsa helikopterden dağıtır gibi dağıttığın için bu saatten sonra eds ile falan zor adam edersin. Çünkü, kameranın çalışmadığını süs niyetine konulduğunu da keşfederse yine hıyar gibi kullanmaya devam edecektir. (Taksi şoförlerini izleyin ne demek istediğimi anlarsınız.)

geçen cumhurbaşkanı bir törende diyordu şöför bulamamışlar vietnamdan baya bir şöför getirtmişler bu harfiyatlar için.. vietnamlı adamda türk ehliyeti ne arar.. hatta ehliyeti varmıdır acaba o bile meçhul.. vietnam avrupa birliği üyeside değil uluslar arası ehliyetleride olduklarını pek sanmam..

Quantum
20-11-2015, 16:22
uygulama iyi arabalar için geliştirilmiş bir uygulama daha çok.. motor zaten makas falan atamaz.. yapanda ağır trafik canavarıdır her şeyi hakeder..

ben arabada kullanıyorum motorda .. gördüğüm şuki motordan çok korkan binemeyen ve bu korksunu öfkeye nefrete çevirmiş bir kesim var yani bir nevi korkaklığını ben binmeyi beceremiyorum bunlar nasıl biniyor gidip şunu sıkıştırıyım vurıyım gibisinden düşünen insanalrda var bence benim fikrim en azından...

bu insanlar bu nefret ve öfkelerini bir şekilde trafikdede yansıtıyorlar.. kurallara harfiyen riayet etmeme rağmen motorcuları ille zorla emniyet şeridine iten yönelten illa ikişerit arasında görmesine rağmen sıkıştıran illa her tür pisliği yapan insanlarda var..

delikanlıya kaportanın airbaglerin ardından sıkıştırıyor üstüne sürüyor hatta vuruyor kaçıyor.. motorsikletli adamın vücudu eti kaporta..

Araba sürerken özellikle motorcu görürsem artık daha duyarlıyım yol veriyorum bazen geçebiliceği kadar açıklık oluşturuyorum %90 da karşı tarafdan bir teşşekkür mahiyetinde el sallanıyor yada kafa ile selam veriliyor.. aynısını yayalar içinde yapıyorum duruyorum yaşlı teyzeler yada amcalar hamileler geçsin diye arkadan ne kadar kornaya bassalarda umrumda olmuyor aynı şeyi zor durumda bencilce bilinçsizce bir arabaya yol vermeyen sıkıştıranlarada yapıyorum o araca durup yol veriyorum gerekirse onu sıkıştıran arabayı özenle sıkıştırıyorum rahat çıksın diye sokakdan bir garajdan yada artık neresiyse..

insanlar kişisel ve egosal hırslarını ciddi anlamda hırs yapıp trafiğe yansıtıyor.. işde incir kabuğunu doldurmıycak yol verdin vermedin kavgalarından millet birbirini öldürüyor.. bu eds sistemi en azından insanların biraz daha duyarlı olmasını sağlarsa ne mutlu..

Motor kullanmayı becermediğim için mi bu kadar laf ettiğimi sanıyorsun :)

Dervişin fikri neyse zikri de oymuş olmuş bu seninkisi.. :)

Bu sığ düşüncen için kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum.. Tebrikler! :)

ZZR 1100 lerden, ZX-12R lardan ineli 15 yıl oldu.. Bıraktım o işleri.. Yanlış hedefim ben :)

Benim ne yazdığımı gayet güzel herkes anladı.. Ama senin de işine gelmiyor demek ki anlamak..

O değil de plakanın üzerinde mi kilit var, yoksa emniyet şeridini motosiklet şeridi sananlardan mısın?

Eworen
20-11-2015, 16:57
Bu mobil eds nin kamerasi cikiyormus niye demediniz yahu :D
Sabah hasdaldaki ust gecide ufo inmis sandim megersem mobil eds nin mobil kamerasini cikarip ust gecite koymuslar :)
Donustede yere koymuslardi
Istanbulda bu kadar sıkı takip edilen ( ayni anda sabit radarlar gezici radarlar ve mobil eds)baska nokta varmi ?

surungen
20-11-2015, 22:19
Trafikte seyir halinde giden araclarda bebekler cocuklar var,tapagaz giden egzozlu araba ve racinglerden cikan sesten korkuyorlar onu nasil yapcaz?

Low-Rider
20-11-2015, 22:27
Bu motorcu tripleri artık çok sıkıcı ve komik olmaya başladı, astronotlarda yok bu kibir.

Blackbird
03-12-2015, 21:07
Bugun öğlen mobil EDS aracıyla tanıştık, Kadiköy den başlayıp minibüs yolu boyunca sağ tarafta park halinde olan tüm araçların fotoğrafını çekerek Bostancı gösteri merkezinden aynı şekilde geri dönerek alayının fotoğrafını çekti, ben söylecek birşey bulamıyorum artık.

sercanaktasss
03-12-2015, 21:11
alibeyköy yeşilpınar küçükköy yolu üzerinde yanı vialand yolunda kosede pusuda gordum 3gundur ust uste eger o yolu kullanan varsa lutfen dıkkat edınız

fthdrn
03-12-2015, 22:09
Bilsem ki hakkıyla yapacaklar bu işi kimseye müsamaha göstermeyecekler o zaman eyvallah.. Ama yok plakaları kayıtlı araçları kayırıp, taksicilerin minibüsçülerin şerit ihlallerini görmezden gelip, kamu araçlarının sanki ambülans gibi siren yakıp emniyetten devam etmelerine ses çıkartmayıp, tüm kurallara uyduğu halde 80le giden adama ceza göndereceklerse küfür küfür küfür.

by.gkn
04-12-2015, 07:33
Soyak yenişehirin alt tarafındaki şenol güneş bulvarına da ara ara bu yol mobil eds ile izlenmektedir yazan tabela koymuşlar. O yolun nesini izliyorlarsa acaba :D

ALPE-R
04-12-2015, 09:09
Minibüs yolu üzerine park edenlere ceza yazması iyi olmuş artık oranın cıvısı çıktı 8kmlik yol 1 saatte bitiyor.

emresener
04-12-2015, 09:52
Valelere verdiğiniz arabaların nereye park edildiğine dikkat edin arkadaşlar.
Genelde kaldırım üstlerine park ettikleri için bu Mobil Eds haracı hiç acımadan yazıyor. Park ihlali ceza yediğiniz yerde bir de vale ücreti ödemeyin..
Etiler bebek leventte çok raastlıyorum bir ince tavsiye benden

ckrc
04-12-2015, 10:25
Valelere verdiğiniz arabaların nereye park edildiğine dikkat edin arkadaşlar.
Genelde kaldırım üstlerine park ettikleri için bu Mobil Eds haracı hiç acımadan yazıyor. Park ihlali ceza yediğiniz yerde bir de vale ücreti ödemeyin..
Etiler bebek leventte çok raastlıyorum bir ince tavsiye benden

Ben 3 senedir valeye arac birakmiyorum, arabama cok kiymet verdigimden degil, vale hizmetinden para kazananlarin haksiz kazancindan dolayi.
Herkes bu mantaliteye gelse vale denen igrenc sistem ortadan kalkar sahil yolu trafigi rahatlar.