PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza Tespit Tutanağını Sigortaya Vermeme!!

cabrioleter
19-11-2015, 16:48
Bugün ufak bir trafik kazası atlattım ve ***** vize haftası sınavı kaçırdım. Akşam 5'i geçirdiğim içinde rapor alamamış bulunmaktayım.
Mazeret sınavına girmem için arkadaşımla anlaşması kaza tespit tutanağı doldursam;
1- Sigortaya vermesem sıkıntı yaşar mıyım? -sadece okula vermeyi düşünüyorum-
2- Üstündeki poliçe numarası gibi yerlerde bilgi değiştirsem sıkıntı yaşar mıyım?

acil bir cevap bekliyorum ona göre özel hastaneden güzel bir muayene ücreti ödeyerek rapor alacağım gerek yoksa çok hora geçecek.. Kayıt yenileme belgeleri okul sistem hatasından ötürü anca bu hafta doğru bilgili belge geldi sgk'ya gidip işletemedim..

Gunes G.
19-11-2015, 16:52
Imzasinda "Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur. " yazan birinin arkadasi ile anlasarak okulunu dolandirmaya calismasi, police numarasi gibi yerlerdeki bilgileri degistirmek suretiyle belgede sahtecilik yapmaya kalkismasi, bunun icin public bir forumda akil danisip diger kisilerden tepki gormesi gercekten paha bicilemez...

cabrioleter
19-11-2015, 16:55
Imzasinda "Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur. " yazan birinin arkadasi ile anlasarak okulunu dolandirmaya calismasi, police numarasi gibi yerlerdeki bilgileri degistirmek suretiyle belgede sahtecilik yapmaya kalkismasi, bunun icin public bir forumda akil danisip diger kisilerden tepki gormesi gercekten paha bicilemez...

evet kesinlikle haklısınız ama bu benim sorunumu çözmüyor. Tek taraflı kaza yaptım okul benden belgeli ispatli içinde saat bilgilerinin olduğu resimleri kabul etmiyor. hasta değilim sağlık durumumda sıkıntı yok rapor al gel diyor, rapor saatini geçirdiğim için hem maddi hem fiziksel sorunlar yaşıyorum hastane şu anda rapor vermiyor. Yarın sgk işini halletsem geriye dönük rapor alamıyorum. Sınavı girmem gerekli bir şekilde. Şimdi siz söyleyin siz olsanız ne yapardınız?

Gunes G.
19-11-2015, 16:57
evet kesinlikle haklısınız ama bu benim sorunumu çözmüyor. Tek taraflı kaza yaptım okul benden belgeli ispatli içinde saat bilgilerinin olduğu resimleri kabul etmiyor. hasta değilim sağlık durumumda sıkıntı yok rapor al gel diyor, rapor saatini geçirdiğim için hem maddi hem fiziksel sorunlar yaşıyorum hastane şu anda rapor vermiyor. Yarın sgk işini halletsem geriye dönük rapor alamıyorum. Sınavı girmem gerekli bir şekilde. Şimdi siz söyleyin siz olsanız ne yapardınız?

iki sorum var:

Kaza yaptiginda tutanagi neden doldurmadin?
Rapor saatini neden gecirdin?

cabrioleter
19-11-2015, 17:10
iki sorum var:

Kaza yaptiginda tutanagi neden doldurmadin?
Rapor saatini neden gecirdin?

önce ben soruma cevap alsaydım iyi olurdu.
lastiğim patladı kaldırıma vurdum ve kendi mesuliyetim kaskom da yok sigoratadan da kendi hatam için para almayacağımdan tutanak doldurmadım, öğrenci işlerine kazadan 1 saat sonra ulaştığımda ise (telefona anca ulaştım hem de bölümümün değil başka bölümünkine) tespit tutanağı getirmem gerektiğini söyledi tek taraflı kaza dedim o zaman rapor al dedi.
İzmirdekiler bilir Köstence'nin ilerisinden Buca'ya inerken tam virajda kaza yaşadım lastiğim patlaktı o halde arabayı orda bırakıp en yakın hastaneye gidemedim.

Gunes G.
19-11-2015, 17:24
Bak hatan 155'i arayip ekip otosunun gelmesini ve resmi evraklarin duzenlenmesini beklememek olmus. Hal boyle olunca su saatten sonra yapabilecek fazla birseyin kalmiyor. Telefondaki ogrenci isleri de kafasina gore konusmus rapor al filan diye, yapilmasi gereken ekibin beklenip kazanin tespit edilmesiydi. Istersen 10 saat bekle kaza tespite kaza zamanini dogru yazmak zorundalar bu arada, zaten senin beyaninla oluyor.

Su durumda yapabilecek tek sey bolumune gidip durumu dersin hocasina izah etmen ve eldeki resimlere anlayis gostermesini beklemen. Gosterir gostermez orasi ona kalmis.

Ya da yukarida bahsettigin gibi belgede sahtecilik yaparak dolandiricilik yapmaya calisabilirsin, boyle soyleyince kulagina hos gelmiyor belki ama bahsettigin sey tam da bu.

Hayatta her durumda her problemin bir kanuni ve ahlaki bir cozumu yoktur, ben sana sunu ya da bunu yap demek istemiyorum ama ben olsam boyle sahtekarliklar pesinde kosmazdim, gider konusur meramimi anlatir anlayis gosterilmesini beklerdim, hep oyle yaptim hep anlayis gosterildi, tesaduf oldugunu dusunmuyorum o yuzden.

alihan11
19-11-2015, 23:45
gece acil servisten rapor alabiliyorsun 12 yi geçmemek kaydıyla aklınızda bulunsun

TigeR
19-11-2015, 23:48
gece acil servisten rapor alabiliyorsun 12 yi geçmemek kaydıyla aklınızda bulunsun

Acil servis biz rapor veremeyiz demişti bana geçen sene

ExtRemee
19-11-2015, 23:59
Acil servis rapor verir ben aldım kaç kere. Ancak burda yapmanız gereken polise tutanak tutturmaktı. Onun dısında sahte tutanak hazırlama fikri sıkıntı olmaz sanırım. Sonucta tramere sorgulatmıcaklar heralde.

cabrioleter
20-11-2015, 02:47
Acil servis rapor verir ben aldım kaç kere. Ancak burda yapmanız gereken polise tutanak tutturmaktı. Onun dısında sahte tutanak hazırlama fikri sıkıntı olmaz sanırım. Sonucta tramere sorgulatmıcaklar heralde.

acil servis gerçek anlamda bir şey olmadıkça ya da tanıdık devreye sokmadıkça rapor vermiyor. forumdan saolsun bir sigortacı abimize danıştım sahte tutanak sıkıntı olmaz dedi ancak içime sinmedi özel hastaneden rapor aldım.

bu arada Gunes G. reis sen üniversite okuyalı kaç sene oldu bilmiyorum ama bu durumlar hocanın insiyatifinde değil fakültenin insiyatifinde. Dediğim gibi önce başka bölüme ulaştım onlar kaza tespit tutanağı istedi kendi bölümüme eriştim raporlar çözülür diğerlerinin garantisini veremem dedi. durumu anllattığım öğrenci işleri ve acil servis olayı çözmekten çok beni bu eleştirdiğin duruma itti. Yazıktır ki bir idare okuyanı olarak dayak yiyen doktorların pek de haksız olduğunu düşündüm. Tıpkı senin yaptığın gibi ilk mesajdaki gibi yargısız infaz yaptılar. daha sonraki mesajındaki gibi yapıcı olsalar zaten iş bir şekilde çözülürdü.

Nightfish
20-11-2015, 06:09
Dediğin olayı ben yaptım kardeşim, herhangi bir sıkıntı olmuyor. Ben de vizeyi kaçırmıştım kazadan dolayı, yanımızda da tutanak yoktu. Sonra anlaştık adamla, cebinden ödedi ama hoca kaza fotoğraflarını kabul etmediğinden atmasyon bi tutanak doldurup vermiştim 1 buçuk yıl kadar önce.

panthera
20-11-2015, 07:46
Doldurduğunuz kaza tespit tutanağını sigorta şirketine vermek zorunda değilsiniz, kaza tespit tutanağı resmi belge yerine geçmez, okulunuza verebilirsiniz.
Bu kaza tespit tutanağı sahtedir diyemezler, gerçekten tutmuşsunuz çünkü.

Remon
20-11-2015, 07:48
Seni hocana söylicem :D

Gunes G.
20-11-2015, 09:16
acil servis gerçek anlamda bir şey olmadıkça ya da tanıdık devreye sokmadıkça rapor vermiyor. forumdan saolsun bir sigortacı abimize danıştım sahte tutanak sıkıntı olmaz dedi ancak içime sinmedi özel hastaneden rapor aldım.

bu arada Gunes G. reis sen üniversite okuyalı kaç sene oldu bilmiyorum ama bu durumlar hocanın insiyatifinde değil fakültenin insiyatifinde. Dediğim gibi önce başka bölüme ulaştım onlar kaza tespit tutanağı istedi kendi bölümüme eriştim raporlar çözülür diğerlerinin garantisini veremem dedi. durumu anllattığım öğrenci işleri ve acil servis olayı çözmekten çok beni bu eleştirdiğin duruma itti. Yazıktır ki bir idare okuyanı olarak dayak yiyen doktorların pek de haksız olduğunu düşündüm. Tıpkı senin yaptığın gibi ilk mesajdaki gibi yargısız infaz yaptılar. daha sonraki mesajındaki gibi yapıcı olsalar zaten iş bir şekilde çözülürdü.

"senin yuzunden boyle oldu"
"Sen benimle ilgilenmedin ondan"
"sende aradiklarimi onda buldum"

Bak bunlar aldatan insan soylemleri. Hep karsinsindaki yuzunden yapmistir, karsisindaki onu kendini aldatmaya zorlamistir, yoksa kendi zaten melektir.

Benzerligi kurmussundur diye dusunuyorum.

Konu cok anlamsiz hale geliyor, kimin inisyatifindeyse ona gider anlatirsin derdigini, fakulteleri duvarlar ve pencereler yonetmiyor. En basitinden bolum baskaniyla konusursun. Tabi bunlar icin konusacagin kisilerin uzerindeki intibanin iyi olmasi gerekiyor, bugune kadar hayta diye bilinen ya da hic taninmayan bir ogrencinin bu modelle basari elde etmesi mumkun degil.

Ha bir de abi tavsiyesi, insanin basina gelen olaylardan baskalarini sorumlu tutmaya calismasi en buyuk hatadir, hicbirsey kazandirmaz cunku insana psikolojik tatmin disinda. Hakli olabilirsin yardimci olmamislardir, ama sucu ogrenci islerine atarak isini cozemezsin. Haliyle kalan senin isin olur. Madem ogrenci isleri yardim etmedi o zaman illegal cozerim demekte ayri yanlis. Iki yanlis bir dogru etmiyor.

Sahte belge gibi islere girmeyerek iyi yapmissin, rapor alarak gunu kurtarmana farkindaysan tepki gostermiyorum keza rapor almak sistemin kendinde olan bir uygulama, ancak belge sahteciligi degil. Iyi ayirmak lazim, olayin kirilma noktasida bu zaten.

Unutmadan belgede sahtecilik ve dolandiricilik ile ilgili akil isteyene tepki gostermek yargisiz infaz degildir, aksine akil vermek suca tesvik yardim ve yatakliga kadar gidebilir, hukuksal boyutunu avukat arkadaslar daha iyi izah edebilirler.

Yani isin ozu iki yanlis bir dogru etmez, en azindan bana gore etmez, ettirmeye calisan cok var diye ediyor anlamina gelmez diye dusunuyorum.

Onamdar
20-11-2015, 09:40
Böyle bir kafada yok yani sanki adam sigorta şirketini dolandırıp para alacak yada orda burda içip eğlenirken vizeyi kaçırmış da tekrardan sınava girmek için kolpa yapıyor.
Adam bildiğin kaza atlatmış bir şekilde maduriyetini gidermeye çalışıyor art niyet yada maddi bir kazanç yok. Bürokratik problemler yüzünden okulu 6 ay uzamasın istiyor ne var bunda bu kadar tepki gösterecek anlamadım.

aslan
20-11-2015, 10:02
Raporu tut arkadaşınla okula göster ama fotokopisini ver aslını sigortaya verip aracımı yaptıracagım de kabul etmezse göm kafayı

AB01
20-11-2015, 10:08
Böyle bir kafada yok yani sanki adam sigorta şirketini dolandırıp para alacak yada orda burda içip eğlenirken vizeyi kaçırmış da tekrardan sınava girmek için kolpa yapıyor.
Adam bildiğin kaza atlatmış bir şekilde maduriyetini gidermeye çalışıyor art niyet yada maddi bir kazanç yok. Bürokratik problemler yüzünden okulu 6 ay uzamasın istiyor ne var bunda bu kadar tepki gösterecek anlamadım.

Malesef ülkemizde herşey paraya endeksli. Sigorta şirketini dolandırıp para almak ile, sahte evrak düzenleyip başka birimleri aldatmaya çalışması arasındaki farkın sadece para olmadığı zaten yukarda anlatılmaya çalışılan.

@cabrioleter : Özel üniversite mi devlet üniversitesi mi hangisinde okuyorsun bilmiyorum fakat üniversite idari personelleri genelde bu tarz olaylarda karar mercii değil, sadece bir basamaktır ve hiçbir zaman sorumluluk almak veya anlayış göstermek gibi durumları olmaz, zaten kendileri de kendilerini orda hissetmezler. Bu sebeple dersin hocası veya bölüm başkanı ile görüşürsen sana daha uygun çözümler sunacaktır. Ayrıca kaza için geçmiş olsun.