PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbul Park Honda Type R rekor videosu - 2:22:118

mrbars
21-11-2015, 13:00
Video Honda Türkiye Facebook sayfasından alınmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=AXQoNnh16CI

ProdriveSTI
21-11-2015, 13:02
Mobilciler için linkte koyar mısın abi.

mrbars
21-11-2015, 13:06
https://www.youtube.com/watch?v=AXQoNnh16CI

TolgaUs
21-11-2015, 14:47
Tofaşk stayla vites değişimleri.

Sitesinde
J.Tahincioğlu - Honda Civic Type R 2015 (Full Stock) - 02:25.430 21.08.2015
en iyi zamanlama 2:25
go honda go

berk34
21-11-2015, 14:47
Videonun 1.26 sında 4 tekerlek de beyaz çizginin dışına çıkmış gibi. Tur zamanını geçersiz saymıyor mu ?

MeRtCaN
21-11-2015, 15:04
Seat cilar iyi izlesin videoyu soruyorlardi ne oldu video diye :)

oğuz
21-11-2015, 15:06
adam yardırıyor valla

997TT
21-11-2015, 15:28
Acaba bu sure ve kayit alinirken neler yasandi...
Update yapilsada alsak...

Zero
21-11-2015, 15:35
Tebrikler Honda Türkiye tebrikler Jason Tahincioğlu. Seatçılar görsün şevke gelsin çıksınlar adam gibi süre yapsınlar sadece konuşuyorlar honda yapıyor :):)

mrbars
21-11-2015, 15:58
- Birgün İstanbul Parktayım. Pisti kapatmışım, tekim, gazlıyorum. 3üncü viraja gelirken dördüncü viteste devir kırmızı, hız 187 km/h falan. Bir atmışım 3'e..
- Atma Jason.

997TT
21-11-2015, 16:05
Tebrikler Honda Türkiye tebrikler Jason Tahincioğlu. Seatçılar görsün şevke gelsin çıksınlar adam gibi süre yapsınlar sadece konuşuyorlar honda yapıyor :):)

BubSeat boyke Mike,sadece laf,icraat yok! Gecen bir seatciyla konusuyorum,yanindan ayrildim duydumki hala konusuyormus! Haha!

sinanbaysal
21-11-2015, 16:18
manyak zevk aldım ızlerken. adam harbı kullanıyor, sanırım ızledıgım en guzel ıst park pist vdeosuydu..

cnzdmr
21-11-2015, 16:46
kerbleri çok kullanmış o dikkatimi çekti.

var mıdır spesifik bir nedeni ?

Honda Type_R
21-11-2015, 16:47
Jason guzel sure yapmis tebrikler fakat 2.24 luk derecesiyle seatinda hakkini yememek lazim cunku halk gununde yapti bos pistte degil dimi.

ProdriveSTI
21-11-2015, 16:58
Jason guzel sure yapmis tebrikler fakat 2.24 luk derecesiyle seatinda hakkini yememek lazim cunku halk gununde yapti bos pistte degil dimi.

2.23 ...........

Canselmo
21-11-2015, 17:04
Yolun tamamını kullanmak, aracın yanal g kuvetini tekerlere gelen kuvveti azaltmak için kerb kullanmak mantıken iyidir :D

-Murat Özcan-
21-11-2015, 17:40
Başarılı bir sürüş olmuş bunda pilotajda önemli tabiki

F.Dogan
21-11-2015, 17:55
Keyifli video sıra cuprada:)

TaGo
21-11-2015, 20:01
Adam son düzlükte aynı saniye içinde 5 den 2 ye attı. Biz bunu kendi aracımız da denemeyiz:)

ahmetgurlek
21-11-2015, 20:16
Çok sert bi tur olmuş, epey limitte gözüküyor. Hani kassa kassa en fazla 2.21.xx sonları olur gibi geldi bana

atituti
21-11-2015, 20:22
adam gerçekten güzel kullanıyormuş , ben bu adamı hep abartılan ve parayla bi miktar egitim alıp şişirilen biri sanıyordum ama eğitim cidden farklı birşeymiş.seatla süre denese kac cıkar acaba , ya da denendi mi resmi bilmiyorum

iynn-RS
21-11-2015, 20:25
Benim dikkatimi vites gecislerindeki egzoz patlamaları cekti :)
Stock arac icin alisilmişin disinda geldi bana.cokmu şupheciyim be.

Low-Rider
21-11-2015, 20:36
adam gerçekten güzel kullanıyormuş , ben bu adamı hep abartılan ve parayla bi miktar egitim alıp şişirilen biri sanıyordum ama eğitim cidden farklı birşeymiş.seatla süre denese kac cıkar acaba , ya da denendi mi resmi bilmiyorum

Çocukluğundan beri bu işlerin içinde olan biri, illaki eğitim almışlığıda vardır sonuç olarak normal bir kullanıcıdan yi kullanması normal.

Kendi meslektaşları içinde başarısız biri.

ümitech
21-11-2015, 21:50
Benim dikkatimi vites gecislerindeki egzoz patlamaları cekti :)
Stock arac icin alisilmişin disinda geldi bana.cokmu şupheciyim be.

+1 standart oldugunu sorguladım kendimce, bu şekilde shifting, bu kadar iyi viraj dönmek , arabayı zamanında kompresöre bindirmek vs vs cok az insan yapar aramızda
her ne kadar meslektaşları arasında vasat olsada biz forum ahalisi bu kadar limit belki kullanır ama 3 tur zamanının sonunda 2 kilo verir heralde,
herif sağlam limit gitmiş, birde yukarda bi postta vites düşüşlerden bahsedilmiş net söylemeliyim ki bu yapılabilecek olsa bile aman subapmı yakalayacam, aman o mu olacak bumu olacak derken kafamızı 50 tane bit kemirir,
sonucta best time kasılan ve benim diyen birçok insanımızdan çok daha şoför bu adam
helal olsun zamanlama çok iyi , herif limit oğlu limit.

ümitech
21-11-2015, 21:54
istanbulda yaşıyor olsam insanlarla rolling yapıp sidik yarıştıracağıma 500+++ hp harcanan araclara harcanılan paraların yarısını pist için harcar er meydanında süre kovalarım.
hep iç çekiyorum şu time trail videolarını izlediğimde.

Frid
21-11-2015, 22:06
hiç heyecan verici video olmamış :D

barisy
22-11-2015, 00:11
Videonun 1.26 sında 4 tekerlek de beyaz çizginin dışına çıkmış gibi. Tur zamanını geçersiz saymıyor mu ?

Güzel soru.

levent
22-11-2015, 03:15
birde yukarda bi postta vites düşüşlerden bahsedilmiş net söylemeliyim ki bu yapılabilecek olsa bile aman subapmı yakalayacam, aman o mu olacak bumu olacak derken kafamızı 50 tane bit kemirir,
sonucta best time kasılan ve benim diyen birçok insanımızdan çok daha şoför bu adam
helal olsun zamanlama çok iyi , herif limit oğlu limit.
+ bu süreyi tek tur sonunda almadığı aşikar,

subap yakalasa da onu ilgilendiren bi durum yok, bizim gibiler kendi cebinden çıkabilecekleri düşünüp belki daha iyi kullanabilecekken 1-2 kademe potansiyel limitin altında gidiyor da olabilirler pistte.

sonuçta bu süre reklam amaçlı denenen bir olay temelde, en hızlı ön çeker araç olduğunu ispatlamak için denenmiş ki aracın motoru da kırılsa, aksı da kopsa şanzıman da kırılsa takla da atsa mutluhan jason a neden bunu yaptın diye sormayacak olmasının rahatlığı ile bu sonuç elde ediliyor (bence)

MK8800
22-11-2015, 07:55
Bu videonun cekilis amaci seat ile kiyaslanmak degil , en hizli onden ceker oldugunu gostermekti . Pist kapatildi ellerinde soyle imkanlar vardi surucu profesyoneldi ya da kafasinda araca gelecek zarar ile ilgili kaygi yoktu falan demememiz lazim aslinda cunku ayni imkanlari seat saglayip video cekene kadar henuz rakip baz alabilecegimiz bi video ya da tur suresi yok . Bu video benim gozumde sadece en hizli adini Honda'ya verebilmek icin cekilmis bir videodur ve istanbulda rakip firmalardan herhangi bir video cekilmeye gerek bile duyulmadigi icin tek firmalik bu en hizli on ceker yarisininda galibi de hondadir . Yani katilip da hondayi gecen ya da gerisine dusen kiyas alabilecegimiz bir firma yok ne dememiz lazim :D Ama kendi gorusum isin daha gunluk bakis acili kismina gelecek olursak zaten aranizda kac kisi istedigi zaman pist kapatip aracina sinirsiz imkan saglayarak bu rekoru kirabilir ki? Bence kimse. En azindan yapabilecek gucu olan da honda icin yapmaz. Normal kullanici icin lider ve yorumlanacak video cupraninkidir cunku halk gununde herkese saglanan tamami ile esit sartlarda rekoru kirmistir . 2 videoyu kiyaslamamak lazim ta ki bi taraf halk gununde bi taraf da kapali pistte birbirini gecip gecilene kadar.

fdoganb
22-11-2015, 10:19
Tabiki seatın halk gününde ilk rekoru egale etmesi daha değerli bişeydir lafım yok ama bu adamlar ne yaparsa yapsın bazı insanlar hep "kesin ip var" modunda. Video isteniyordu video geldi simdi de araba modlu mu acaba deniyor. Onu da ispatlasalar bu sefer de yakıt koymadıklarını ne bilelime kadar gidecek iş.

Yigit-Y
22-11-2015, 10:35
Adamlar video koymuş.
Adamlar tastas var.

Bu neyin cekememezligi anlamak guc

Network
22-11-2015, 10:51
Bu pisti bilenler tüm hayatını bu işlerin içinde geçiren ve mesleği bu olan birisi için çok üst düzey bir performans olarak değerlendiriyor mu?
nedense bana çok heyecan verici bir video gibi gelmedi... sanki yabancıların yaptığı pist denemelerinde daha güçlü motor sesi, daha heyecan verici bir araç izlenimi edindim

ayrıca bu araçları satmadan önce bakım ve kullanımına ilişkin firmaların sürücülere çok ciddi bir eğitim vermesi lazım diye düşünüyorum. kesinlikle spor araba kullanmayı bilmeyen bir milletiz. bakın bugün rx8'ler, s2000'ler, typer'lar hep saatli bomba, m3 falan söylemiyorum zaten ne kadar kurcalandığının haddi hesabı yok... uzun ömür ve performans bir arada olursa bir anlamı var benim için...

ayrıca honda benzinli motorlarda tek silindirliden bilmem kaç silindirliye kadar çok iyi bir noktada, seat'ın bu seviyede aracı olması güzel fakat ömür konusunda şüphelerim var, zamanla göreceğiz...

Bmw de kral arabalar yapıyor ama bak 2008 lerdeki 5 serisine, alanlar içinde ne yapıyorlarsa artık ne kapı içi kalmış ne koltuk, logo bmw ama çoğu çöp, kaç tane baktım içine oturunca zaten araba diyor bizden geçti artık yeğen diye... arabanın fiyatı çok ama çoğunlukla düzgün bilinçli sahibi yok bu ülkede...

kalipson
22-11-2015, 11:14
Sevgili "network"...
Söylediklerine katılıyorum. Bırak spor arabayı, arabayı "insan" gibi kullanamıyoruz. Eşeğe biner gibi biniyoruz... Zaten bu sebeple ikinci el ve temiz olan bu tarz arabalar çok pahalı. Az sayıda oldukları için.

Diğer bi konu da şu süre meselesi... Adam en iyi süreyi yapmış mı yapmış. Yani bu arabayı komple de-monte halden tekrar monte etseler yine biri çıkar 'ben bi ara lavaboya gittiydim, muhtemelen o ara arabaya çip atmışlar; böyle gitmemesi lazım' der. Hayret bi olay ya...

Dip ve önemli not : Hondacı değilim !!! Alasım da yok...

ghibli06
22-11-2015, 11:16
Bu pisti bilenler tüm hayatını bu işlerin içinde geçiren ve mesleği bu olan birisi için çok üst düzey bir performans olarak değerlendiriyor mu?
nedense bana çok heyecan verici bir video gibi gelmedi... sanki yabancıların yaptığı pist denemelerinde daha güçlü motor sesi, daha heyecan verici bir araç izlenimi edindim

ayrıca bu araçları satmadan önce bakım ve kullanımına ilişkin firmaların sürücülere çok ciddi bir eğitim vermesi lazım diye düşünüyorum. kesinlikle spor araba kullanmayı bilmeyen bir milletiz. bakın bugün rx8'ler, s2000'ler, typer'lar hep saatli bomba, m3 falan söylemiyorum zaten ne kadar kurcalandığının haddi hesabı yok... uzun ömür ve performans bir arada olursa bir anlamı var benim için...

ayrıca honda benzinli motorlarda tek silindirliden bilmem kaç silindirliye kadar çok iyi bir noktada, seat'ın bu seviyede aracı olması güzel fakat ömür konusunda şüphelerim var, zamanla göreceğiz...

Bmw de kral arabalar yapıyor ama bak 2008 lerdeki 5 serisine, alanlar içinde ne yapıyorlarsa artık ne kapı içi kalmış ne koltuk, logo bmw ama çoğu çöp, kaç tane baktım içine oturunca zaten araba diyor bizden geçti artık yeğen diye... arabanın fiyatı çok ama çoğunlukla düzgün bilinçli sahibi yok bu ülkede...

Bu olay insanimizin cebindeki son parayla otomobil alip sadece yakit koyup bakimlarini aksatmasiyla alâkâli bence...

kalipson
22-11-2015, 11:18
Bülent abi noktayı koymuş yine... :)

M3CSL
22-11-2015, 12:06
3 yerde Bildiğiniz pist dışına çıkmış:) limit ötesi gitmiş ama araba güzel tutuyor sonuçta güzel.

OrcunInce
22-11-2015, 12:17
Tabiki seatın halk gününde ilk rekoru egale etmesi daha değerli bişeydir lafım yok ama bu adamlar ne yaparsa yapsın bazı insanlar hep "kesin ip var" modunda. Video isteniyordu video geldi simdi de araba modlu mu acaba deniyor. Onu da ispatlasalar bu sefer de yakıt koymadıklarını ne bilelime kadar gidecek iş.

Bir öncek video çıktı da bizim mi haberimiz yok? Ayrıca çok heveslenmemek lazım o rekor orada çok kalmaz bence.

fdoganb
22-11-2015, 12:32
Bir öncek video çıktı da bizim mi haberimiz yok? Ayrıca çok heveslenmemek lazım o rekor orada çok kalmaz bence.

öncekini bilmem ama en azından şu an geçerli rekorun videosunun olması daha anlamlı. ayrıca kalmasın tabi ne güzel rekabet olsun. heyecanla takip edelim biz de.

NakkaSss
22-11-2015, 13:33
Jason'ın rahat sürüşü sanırım limitlerde gitmediği gibi bir algı yaratmış.

ozans
22-11-2015, 13:40
Son düzlükteki frenaj inanılmaz. İzlerken beynim yandı. Jason'a da arabaya da helal. Kendi turlarımı düşünüyorum, benden 100 beygir fazlası olsa, düzlükte kafadan en azından +20km/h daha hızlı. Buna rağmen 20 metre geç frenaj yapmış, helal dedim.

mrbars
22-11-2015, 13:54
Jason'ın kullanma tekniğini yorumlarsak video birçoğumuza bence çok faydalı olacak. Çizgisi birçoğumuzdan farklı, viraja erken kesip apexe yanaşırken hala frenliyor ve bunu yaparken de virajlarda arabanın momentumunu iyi ayarlıyor (ben daha kendi vücudumu ayarlayamıyorum). Viraja yanaşırken ben frende kalırsam araba pistte bir yerde ben arabanın içinde bir yerde buluyoruz kendimizi. Jason'a bakıyorum, güle oynaya apexe kadar frende.

Momentumu iyi ayarladığından araba sağa sola savrulmuyor ve lastikler de kopmuyor. Pilot bu konuda aracın limitlerine o kadar aşina ki, çizgi dışına savrulduğunda bile hızlanmaya devam edebiliyor. E adamda panik falan da yok. İzlediğim videolarla karşılaştırdığımda en yakın çizgi Utku'nunki. Bu da normal zaten, adam hem becerikli hem de pisti kaç kere tavaf etti belli değil.

Birçoğumuz bazı eksiklerimizi gidermek için bileğimiz yerine arabaya yükleniyoruz. Yok beygirlensin, yok kilit takayım, aman balata kaynadı, yok hafif jant lastik, yok sway bar alalım. Aslolan pilotaj. Piccini'nin ve Seefried'in; Burak Ertem'in stok araçlarla ne süre yaptıkları ortada. Şimdi de Jason koydu süreyi.

3 pist gününde benim diyen balata bitiyor bende, adam neredeyse frensiz tur atacak. Utandım yeminle. Aynı setupla Type R'ı bana versinler; 2:28 yaparsam iyi derim.

Bu arada, madem bu videoda herşey stock. Sadece hafif jantla 15 kilo at dönerlerden, Trofeo ve 400 C'de çalışan balata tak, hafif aküdür, arkadan koltuk paspas sökmedir ordan burdan 30-40 kilo hafiflet, Jason çıksın daha motora, egzosa, süspansiyona, kambere girmeden 4-5 sn daha indirir.

Arabaya gelince: ulan iyi gidiyor, iyi duruyor ve iyi dönüyor. 8nci virajdaki hız nedir lan öyle? Ayıptır Honda, ayıptır Jason. İnsan izleyecek bunları be..

Mehmetmert
22-11-2015, 14:30
Yanliz 8e girdigi hiz gercekten acayip,supersportlarin cogundan bile yuksek hizda girdi sanirim.Bana tayyari verseler direkt pist disinda kalirim herhalde :) Surus gercektrm cok guzel ve temiz.Sonucta adamlar geldi zorladi ve kirdilar rekoruda :) Seatada Hondayada tebrikler

ümitech
22-11-2015, 15:14
+ bu süreyi tek tur sonunda almadığı aşikar,

subap yakalasa da onu ilgilendiren bi durum yok, bizim gibiler kendi cebinden çıkabilecekleri düşünüp belki daha iyi kullanabilecekken 1-2 kademe potansiyel limitin altında gidiyor da olabilirler pistte.

sonuçta bu süre reklam amaçlı denenen bir olay temelde, en hızlı ön çeker araç olduğunu ispatlamak için denenmiş ki aracın motoru da kırılsa, aksı da kopsa şanzıman da kırılsa takla da atsa mutluhan jason a neden bunu yaptın diye sormayacak olmasının rahatlığı ile bu sonuç elde ediliyor (bence)

anlatmak istediğimin üzerine birşeyler mi kattın yoksa karşıt görüşmü sundun kavrayamadım.

yukarı cümleme takılmadan söylüyorum; jason bunu kasmadan(en azından bizler gibi ş.içi şoförler) bilgi, beceri ve tecrübeleri ile yapar, normal şartlarda yapar dediğimiz birçok kişide time trail da sıçar acık ve net.
pist dönmek ne rollingde brake boost nede seyyar dsg lik yapmaktır. girdiğin virajı max süratle çizgi kaybı yaşamadan dönebilmek viraj çıkışında düzlük yada bir başka viraja aynı hatasızlık payı ile girebilmektir.
şuda var, bizlerin çevresinde direksiyonu , mekanik vs gibi şeylerde kendini ciddi manada geliştirmiş olan, gecmişinde farklı motor,araba veya bu tarz kombinasyonlarla tecrübe edinmiş ve bu işlere servet dökmüş bir hayli insan var amma velakin pist dönmek cok baska birsey.bu paranın yada direksiyonun gücü değil.hem nakit hem vakit harcayıp tecrübe birikiminin olmasıdır, yoksa rolling ve driftbox tarzı süre kasmak için harcanan paralar ile bilmem kaç defa sübap yakalanır amaç maliyet ise eğer.

Pist işi başka bir iş.Leyla sevmek hoştur amma mecnun olmak başkadır başka..

ümitech
22-11-2015, 15:19
Jason'ın kullanma tekniğini yorumlarsak video birçoğumuza bence çok faydalı olacak. Çizgisi birçoğumuzdan farklı, viraja erken kesip apexe yanaşırken hala frenliyor ve bunu yaparken de virajlarda arabanın momentumunu iyi ayarlıyor (ben daha kendi vücudumu ayarlayamıyorum). Viraja yanaşırken ben frende kalırsam araba pistte bir yerde ben arabanın içinde bir yerde buluyoruz kendimizi. Jason'a bakıyorum, güle oynaya apexe kadar frende.

Momentumu iyi ayarladığından araba sağa sola savrulmuyor ve lastikler de kopmuyor. Pilot bu konuda aracın limitlerine o kadar aşina ki, çizgi dışına savrulduğunda bile hızlanmaya devam edebiliyor. E adamda panik falan da yok. İzlediğim videolarla karşılaştırdığımda en yakın çizgi Utku'nunki. Bu da normal zaten, adam hem becerikli hem de pisti kaç kere tavaf etti belli değil.

Birçoğumuz bazı eksiklerimizi gidermek için bileğimiz yerine arabaya yükleniyoruz. Yok beygirlensin, yok kilit takayım, aman balata kaynadı, yok hafif jant lastik, yok sway bar alalım. Aslolan pilotaj. Piccini'nin ve Seefried'in; Burak Ertem'in stok araçlarla ne süre yaptıkları ortada. Şimdi de Jason koydu süreyi.

3 pist gününde benim diyen balata bitiyor bende, adam neredeyse frensiz tur atacak. Utandım yeminle. Aynı setupla Type R'ı bana versinler; 2:28 yaparsam iyi derim.

Bu arada, madem bu videoda herşey stock. Sadece hafif jantla 15 kilo at dönerlerden, Trofeo ve 400 C'de çalışan balata tak, hafif aküdür, arkadan koltuk paspas sökmedir ordan burdan 30-40 kilo hafiflet, Jason çıksın daha motora, egzosa, süspansiyona, kambere girmeden 4-5 sn daha indirir.

Arabaya gelince: ulan iyi gidiyor, iyi duruyor ve iyi dönüyor. 8nci virajdaki hız nedir lan öyle? Ayıptır Honda, ayıptır Jason. İnsan izleyecek bunları be..

işin özeti, yüreğine sağlık ab,.

levent
22-11-2015, 15:34
anlatmak istediğimin üzerine birşeyler mi kattın yoksa karşıt görüşmü sundun kavrayamadım.
.

Karşıt yok Ümit, eklemeye çalıştım dışardan geldim zar zor yazdım zaten o saatte :)

Kısacası Jason u o süreyi yaparken tedirgin edecek bir durum yok araçta çıkacak olası sorunlar ile alakalı, bizler amatör davranıyoruz balatamız bitmesin 2 seans daha çıksın diye. 180 le giderken kaçımız overrev yaparak motor freni kullanıyor pistte? :)

Bu arada dediklerin doğru, ben copilot olarak çıktım piste sadece ama videodan göründüğünden çoooooooooook daha farklı pistin üzerindeki durum.

Yigit-Y
22-11-2015, 15:41
Pistte çıkan kişi başına gelecekleri zaten kabul eder.

Bu firma tanıtım amaçlı bir iş yapmış.

Herkes bireysel bakıyor olaya.

Honda Türkiye ben spor araba yaptım.

Rekoruda aldım.

Vw banane diyorsa kimsenin birsey soyleme hakki yok.

En iyisi yapilana kadar tablo ortada.

Kimse başımıza silah dayamiyor pistte tur at diye.

O pistte cikmaya karar verdigin an erken bakim ve lastik maliyetinide hesaba katicaksin ve bunu burda bahane sunmayacaksin.

O pistte neden herkes giremiyor nedeni burada zaten bende cok isterdim ama maliyet ile 30 defa roll yaparim kafasinda bir insanim arabani zorlamadiktan sonra pistte çıkmanın bir anlami yok.zorlarkende bahane uretmeninde bir anlami

Paran yoksa paran kadar is yapacaksin.paran varsa ki bu spor parali bir spordur ve ucuzda degil malesef.

Bence simdi marka taraftarligini birakip alkislama vaktidir.

Ama ben yine bu rekor kiran typeri almazdim.

Leon Cupra bu katagoride alinacak tek araba bu da dipnot olsun :)

mrbars
22-11-2015, 16:01
..
Kimse başımıza silah dayamiyor pistte tur at diye.

O pistte cikmaya karar verdigin an erken bakim ve lastik maliyetinide hesaba katicaksin ve bunu burda bahane sunmayacaksin.

O pistte neden herkes giremiyor nedeni burada zaten bende cok isterdim ama maliyet ile 30 defa roll yaparim kafasinda bir insanim arabani zorlamadiktan sonra pistte çıkmanın bir anlami yok.zorlarkende bahane uretmeninde bir anlami

Paran yoksa paran kadar is yapacaksin.paran varsa ki bu spor parali bir spordur ve ucuzda degil malesef.

Aynen öyle.
Motorsporları pahalı bir şey.

Milletin 3 ayda kazandığını 2 pist gününde harcıyoruz lam.
Ki o parayı biz de 3 ayda kazanıyoruz.

Eskiden böyle birşey paylaşmıştım, vaziyetin özeti:

http://i58.tinypic.com/28vg97b.jpg

ProdriveSTI
22-11-2015, 16:04
Keyif için harcanan paranın hesabı tutulmazmış.

Helalı hoş olsun der geçerim ben.Yeni sezonda aksilik olmazsa pistteyim.

Zero
22-11-2015, 16:14
Beyler algı oyununa gerek yok. Sponsor arabasıyla çıkıp 180+ hızda 3 e çekmekle kendi arabanla kerblere çıkmamaya çalışmayı bu zaten pahalı spor çıkıyorsan bahane etmeyeceksin diye karşılaştırmanın manası yok. Aynı şeyler değil bahsedilen. Araç süper pilot iyi sürüş a+ agresif. Kendi arabasıyla bu kadar agresif gidebilen varsa koysun videosunu izleyelim öğrenelim kim ne kadar cesur. Adam kırmış rekoru kapalı pistte veya değil benim için başarısını gölgelemez. 2.22 önden çeker için inanılmaz bir süre süpersportlara bakınca daha iyi anlaşılır zaten bu başarı.

mrbars
22-11-2015, 16:21
Zeki, yarın öbür gün geçeceksin. Yok senin arabada jant var balata var koltuk yok diyecekler (dediler).
Başka biri çıkacak 300 HP, kamberli, kanatlı, kafam kadar diskli 1000 kg arabayla 2:15 çakacak, o da 4 pist gününde motor yapıyor diye dalga konusu olacak.

Jason'la, Zeki
Halk günüyle, boş pist
Cepten parayla, üste para
Stock Type R'la, na-stock araba

Bunların hepsi elma armut. Takmaman lazım.

Pazar çıkıyor muyuz, yağmur var mı acep? F2000 disklerim geldi, 8 kiloluk jantlarımla yeni yellostufflar yolda. Heyecanlıyım ben :)

997TT
22-11-2015, 16:27
Bu rekorun oyle basitce cikip kirildigini dusunmeyin.
Biten lastik aninda yenisi yada yeni set balatalar. Aracda cikan sorunlar,surusu bozan teknik aksakliklar.
Emin olun Jason daha iyisinide yapardi. Ust uste hatasiz yada sorunsuz turu yok. Yaninel isininca turlar cikarken,aracin bazi seyleri izin vermiyor.
Fren cokk onemli ist park'da. Leon'da sub8 paket alinmali,yoksa kesin fren elden gecmeli,yol surusunde ancak yeter.
Korfezde bile alev aldi,dusunun...
Soyke ornek vereyim;100+HP daha guclu 458 ile yaptigim zamani,GT3 ile yaptim. Fren balatasi 458'in 3.pist gununde biterken,GT3 de hala ayni balata ve 12 pist gununu gecmistir...

ukku
22-11-2015, 17:50
2.25'lik rekor zamanında da demiştim, Jason tahmin edilenden çok daha hızlı bir sürücü diye. Üstelik, 2.25 yapılırken bir sürü aksilik vardı, rekorun gelişeceğini hepimiz biliyorduk. Honda, neden bilmem, o rekorun videosunu yayınlamadı. Ancak şimdi Type-R yapması gereken süreyi yaptı. Video isteyenlere de birkaç açıyla birden video, misler gibi.

Sanırım bu video ile kafalardaki Jason tabusu iyice yıkıldı. Bu adam hızlı beyler. :)

Öncelikle turlar denenirken bizzat orada bulunan birisi olarak, zannedildiği gibi arkada bir pit ekibi, kamyonlarca lastik filan yoktu.
Araç denemeye gelmeden önce fren diskleri ve balataları sıfırlanmıştı. He bir de lastikleri tabii.
Jason çıktı, 2.22.1xx ile 2.22.4xx seviyelerinde birkaç tur attı. Arabaya alıştım ama lastikler kendini çok bıraktı dedi.
Yeni set lastik takıldı, yeni set lastiğin ilk turunda 2.22.1xx yaptı ancak araç bir noktada kesildi, hızlanmadı, belki de o tur 2.21.xxx'e inecekti.
2-3 tur daha denedi, hepsi 2.22.2xx-3xx'lerde çıktı. Bu lastik bu kadar yapar dedi bıraktı.
Lastikler, oem, conti sport 6. Deneme haftalarca sürmüş bir deneme değil yani. Toplamda 5-6 hotlap attı. Ve bu hotlaplerin en yavaşı bile Type-R'ı pist rekortmeni yapmaya yetiyor. (2.22.4xx)

İstanbul Park üzerinde, belki de en çok tur atmış insanlardan biri olarak, Jason'ın turunu yorumlasam absürt olmaz diye düşünüyorum.
Öncelikle, adamın tekniği farklı. Çoğu virajda neredeyse apekse kadar ayağı frende. Frene bastığı yerler de dolayısıyla farklı oluyor. Ancak frenle birlikte dönmeye çalışmak hem understeer hem oversteer riski almak demek. Kim olursa olsun, bu işi yapıp fayda sağlayabiliyorsa, başlı başına tebrik konusudur.
Bazı noktalarda değişik çizgileri var. Mesela 5. viraj. Aramızda da konuşuyoruz bu farkları. Bir şekilde iyi sonuç geliyorsa, bence alternatif çizgidir. Belki de en doğrusu odur, bizimki alternatif çizgidir. Kim bilir. :)
Downshiftleri biraz gaddar. Bir alt vitesi revlimitte yakalattığı oluyor. Bunu başka kimse yapmıyor mu? Jason'ın tek olduğunu düşünmüyorum.
Kerbleri bol bol kullanıyor. E zaten amaç yolu genişletip virajları yumuşatmak, daha hızlı geçebilmek değil mi? Aynısını ben de yapıyorum. Tavsiye ederim, arabanız 2'ye bölünmez :) Yeter ki kerbe kayarak çıkmayın.

Bence Honda Türkiye, pr'ıyla, Jason Tahincioğlu da pilotajıyla tebriği hak ediyor.

Ayrıca şahsi tavsiyem, Jason gibi birisinin yol otomobili ile videosunu bulmak bence nimettir. Kaçırmayın, track dayciler için güzel ders notu olur :)

997TT
22-11-2015, 18:14
1 set lastik-1 set balata. Zaten typeR 4-5 set bakata eskitmeye gelmiyor.
Daha sabah ilk turda 2:22 gelince,rahatca 2:21 yapicagini dusundu ama olanlari biliykrsun.(polemik olsun diye yazmiyorum)
Bu araci 2:21 olarak gorun yada update versiyonu cok rahat yapicak. Conti6 da eksiklerini giderirse 2:20 icten bile degil STOK aracla.
Ha yazilim-cooler upgrade leri ile 1-1,5 sec iner mi? Allah kerimm...
Kisaca bu araca cift kavrama koyup eksiklerini giderirlerse,balli borek olur...

997TT
22-11-2015, 18:59
4-5 set lastik olucak ilk satirdaki yazim...

kelalper
22-11-2015, 19:08
Jason gibi apex noktasına frenle giricem diye düşünerek piste çıkacak olanlar çıkmadan önce hayat sigortası falan yaptırsınlar ki geride kalanlar" hiçbişey bırakmadan gitti şerefsiiiz" demesinler. Ciddi olarak arabanızı tanımadan ve type r kadar sağlam frene sahip olmadan pistte başınıza hoş şeyler gelmeyebilir. Megane da denediğimi fabia da denedim 7 de arkamdan gelen astra ile pist dışında tokuşuoduk. Ben kafadan kayıp çıktım ki fabia gerçekten şase olarak rezil astra da benim çizgimi takip ediodu heralde o hiç duramadı solumdan geçip piste girdi.
Ne var o da kerbleri kullanarak süre yapıyor diye de hızlı girmeyin biz type r la o şekilde girdik daha girerken ben anam dedim eds kurtardı valla arabayı.

Zero
22-11-2015, 19:14
Eds ceza yazar abi :p apekse fren taşımak gerçekten ama gerçekten çok zor limit giderken, sahil turu atarken keyfi denenebilir limit giderken başınıza gelecekleri ağır çekim görmek için. Hatta normal kullanıcı ile imkansıza yakın diyebilirim. Heleki 1-3-4-8 gibi virajlarda denemek çok tatsız sonuçlar doğurur...

mrbars
22-11-2015, 19:35
Videodan anladıklarım:
185te falan 3üncü vitese atıyorum.
8inci virajin son kombinesinde 2 harekette giriyorum sonra papatya toplayıp geri dönüyorum.
Fren yok. Varsa da apexe kafayı çevirip öyle basıyorum.
Sıkı bir turdan sonra huuuh diyorum.

Çözdüm işi. Şimdi Jason düşünsün.

iynn-RS
24-11-2015, 22:30
Keyif için harcanan paranın hesabı tutulmazmış.

Helalı hoş olsun der geçerim ben.Yeni sezonda aksilik olmazsa pistteyim.

Hangi araçla gireceksin murat.Ankaradan katilim artsin guzel olur.

ProdriveSTI
24-11-2015, 22:37
Hangi araçla gireceksin murat.Ankaradan katilim artsin guzel olur.

Golf'le gidicem inş,piste çıkıp video koyanlar gaza getiriyor imkan varken denemek lazım bu adrenalini. :)

snrk
24-11-2015, 22:47
videonun 50. saniyesinde (turun 47. saniyesinde) bir hata mı yapıyor? Kendine kızıyor gibi geldi de :)

OrcunInce
25-11-2015, 09:59
4 lastikte pistten çıkmışsa eğer sürenin sayılmaması gerekirdi evet ama sanırım 4'ü de çıkmamış.
Yoksa sayılmazdı zaten.

individual
25-11-2015, 10:31
Helal oslun Vites geçişleri DSG gibi :)

berk34
25-11-2015, 10:55
4 lastikte pistten çıkmışsa eğer sürenin sayılmaması gerekirdi evet ama sanırım 4'ü de çıkmamış.
Yoksa sayılmazdı zaten.

En usttek ki acida sol dikiz aynasina bakinca , 4 lastik beyaz cizginin disina cikmis . Videoyu ilk izledigimde farkedip yazmistim ama kimsenin dikkatini cekmedi heralde :)

http://i.hizliresim.com/XqDzkk.png (http://hizliresim.com/XqDzkk)

Cem.B
25-11-2015, 10:58
En usttek ki acida sol dikiz aynasina bakinca , 4 lastik beyaz cizginin disina cikmis . Videoyu ilk izledigimde farkedip yazmistim ama kimsenin dikkatini cekmedi heralde :)

http://i.hizliresim.com/XqDzkk.png (http://hizliresim.com/XqDzkk)

enteresan bir bilgi bakalım ne yorumlar gelecek

Diyadin
25-11-2015, 11:16
Ben izlerken farkettim ama pist bilgim olmadığı için normal bişey sandım :D

MeRtCaN
25-11-2015, 11:19
adamlar ılla yenıden sure yaptırıp

2.20 sure yaptıracaklar adama :D

Mehmetmert
25-11-2015, 11:26
Zaten o hizla cizgiden cikmadan donmesi nerdeyse imkansizki boyle donebilmesi bile fena...
Ama tamamen cikmis cizgiden,boyle bir kural varmi bilmiyorum komple cikinca gecersiz diye

merttepe
25-11-2015, 11:29
çizgiden çıkınca süre sayılmaz bu doğru, bende bekledim yetkili birileri yazar diye ama yazılmadı. Sanırım süre yapılırken pistte hakem bulunmamasından dolayı bir yaptırım olmadı.

Berkan
25-11-2015, 11:44
Type-r şu pisti sahil turu atar gibi rölantide 1 saattede dönsede rekor zaten onda, taaki başka bir fabrika zahmet edip aynı klasma aracını kalkıp gelip pisti kapatıp en uygun şartları bulup altında yada üstünde herhangibi süre yapana kadar.

OrcunInce
25-11-2015, 11:51
enteresan bir bilgi bakalım ne yorumlar gelecek

Hmm ben bu kadar dikkat etmemiştim. Evet sürenin geçersiz olması gerekli bu durumda.
Buna yakın başka bir süresi vardı, rekor o sayılmalı.

997TT
25-11-2015, 13:15
Vay arkadas,nasıl gozden kacırdılar bunu...
Bu fena oldu...

mrbars
25-11-2015, 13:26
Öküzün altında buzağı gördüğünde üzülme, bu öküzün süt verdiğini kanıtlayabilir.

-Abraham Lincoln

iynn-RS
25-11-2015, 13:26
Jason çıktı, 2.22.1xx ile 2.22.4xx seviyelerinde birkaç tur attı. Arabaya alıştım ama lastikler kendini çok bıraktı dedi.
Yeni set lastik takıldı, yeni set lastiğin ilk turunda 2.22.1xx yaptı ancak araç bir noktada kesildi, hızlanmadı, belki de o tur 2.21.xxx'e inecekti.
2-3 tur daha denedi, hepsi 2.22.2xx-3xx'lerde çıktı. Bu lastik bu kadar yapar dedi bıraktı.
Lastikler, oem, conti sport 6. Deneme haftalarca sürmüş bir deneme değil yani. Toplamda 5-6 hotlap attı. Ve bu hotlaplerin en yavaşı bile Type-R'ı pist rekortmeni yapmaya yetiyor. (2.22.4xx)

Elbet cizgiden cikmadan yaptığı bi tur vardir.tum turlari hizliymis zaten.

alp1903
25-11-2015, 13:43
Vites geçişleri çok güzel hissedilmiş, diger Typer sürücüleri ne diyor duruma?

alp1903
25-11-2015, 13:48
Başka bi incar ;

https://www.youtube.com/watch?v=LDA96WtHUtk

tremx
25-11-2015, 14:11
yaktin bizi jason bak cizgidende cikmisin nolcak simdi lezir ettin bizi :( :D adam cizgi disina ciktigi halde bu sureyi yapmis demekki cikmasaymis agagagagaga

ukku
25-11-2015, 14:40
Elbet cizgiden cikmadan yaptığı bi tur vardir.tum turlari hizliymis zaten.

Evet, buna pist idaresi karar verirse, 2.22.118 yerine 2.22.180 sayilabilir. Birkaç tur var o bölgede. Rahat olun, hepsi videolu :)

997TT
25-11-2015, 15:37
Bu hatayi yapmasa 0,1-0,2 sec daha alirdi...

onursumer
25-11-2015, 15:40
ara ara açıp izliyorumda typer ın fren ve yol tutuşu efsane :D

Cem.B
25-11-2015, 16:22
ara ara açıp izliyorumda typer ın fren ve yol tutuşu efsane :D

Oyle dusunme onur cogu arabanin limktleri yuksekte biz yuzde 50 kullaniyoruz emin ol prof birisi arabani kullansa vay be dersin :)

Yigit-Y
25-11-2015, 17:10
Honda Türkiye: "Bak git, oğlum bak git" demiş:)

mrbars
25-11-2015, 17:54
Başka bi incar ;

https://www.youtube.com/watch?v=LDA96WtHUtk

hayatımda gördüğüm en in-car videolardan.
arabanın içi dışında başka bişi gözükmüyor.
gökte mi yerde mi belli değil. uçuyorum şahidim var dese inanırız.

http://i64.tinypic.com/2q19wm8.jpg

levent
25-11-2015, 18:19
1-2 tane de ben denk geldiğim videolardan ekliyim,

https://www.youtube.com/watch?v=BD-b8-IIPdU

https://www.youtube.com/watch?v=BD-b8-IIPdU

https://www.youtube.com/watch?v=SEvgxCmjiOM

https://www.youtube.com/watch?v=SEvgxCmjiOM

onursumer
25-11-2015, 18:39
Oyle dusunme onur cogu arabanin limktleri yuksekte biz yuzde 50 kullaniyoruz emin ol prof birisi arabani kullansa vay be dersin :)

valla bilemiyorumda benim fren yaptığım yer durmaya çalıştığım hız ile videoda karşılaştırma yapıyorum, arabanın ciddi etkisi vardır :) tabi bir noktadan sonra şoforluk pisti tanıma vs giriyor işin içine haklısın :)