PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tesbih hakkında

Runo
28-11-2015, 00:56
Bir tesbih konusu açıp fikrinizi alayım dedim . Hemen hemen 10 adet tesbihim var oldukça meraklıyımdır. Yolda yürürken kırbaç misali asfalta değecek şekilde değil de bir aksesuar olarak taşıyorum yanımda :)

Şimdi konuya gelmek gerekirse damla kehribar yaptırmak istiyorum ama hangi ustaya yaptıracağım onu bir türlü kararlaştıramadım. İnternetten satın almayı düşünmüyorum güvenmediğim için, kapalı çarşı desek zaten tavaf ettim yıllardır içime sinen bir şey bulamadım :D Daha önceki tesbihlerim (sıkma kehribar) damla kehribar kadar değerli olmadığı için internetten ve kapalı çarşıdan almıştım ama damla olunca biraz farklı.

Evet böyle bir tesbihi nerede kime yaptırabilirim ? Bana göstericek kehribar parçasını kardeşim bundan kesip yapacağım için rahat olsun diyecek bir usta arıyorum, tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız çok sevinirim iyi akşamlar

Berat
28-11-2015, 01:04
Öyle bir ustam burada var ama istanbul için birşey diyemeyeceğim :)

Uur
28-11-2015, 01:15
Bende tesbihi çok severim ama neden özellikle damla kehribar ? Bilmediğimden soruyorum özelliği nedir ?

Berat
28-11-2015, 01:37
Damla kehribarın çok şık bir görüntüsü vardır abi ayrıca reçineden yapılan çok özel bir tesbihtir.

Red10
28-11-2015, 01:45
Bende 2 adet var damla kehribar kapali carsida kehribar yapan babadan kalma dukkani olan bi usta var onu tavsiye ederim ayrica zor bulunan ve en kiymetli rengi turuncu diye gecen cay rengi olanidir ben altin imame ve puskul kullaniyorum cok yakisiyor aklinda bulunsun. Kismetse dominik kehribarida alma niyetindeyim dominik kehribarida cok nadir bulunur onuda bir arastir derim karanlikta parlar ama dedigim gibi cok zor bulunuyor arastiriyorum fakat internete guvenip almam sende netten alma tesbihi kehribar konusunda baska sorun olursa ozelden yazarsin yardimci olurum. Bu arada hazir alirsanda igne ucunu cakmakla yak tesbihe degdir zaten kokudan anlarsin ici hareli olursa iyi olur

Runo
28-11-2015, 02:06
Öyle bir ustam burada var ama istanbul için birşey diyemeyeceğim :)

Olsun dostum bilgi paylaştıkça çoğalır çok sağ ol :)

Bende tesbihi çok severim ama neden özellikle damla kehribar ? Bilmediğimden soruyorum özelliği nedir ?

Sarısının renk tonları çok hoşuma gidiyor ilk etken bu diğeri ise sıkma vb çeşitlerinin bende mevcut olup damlanın olmaması :)

Bende 2 adet var damla kehribar kapali carsida kehribar yapan babadan kalma dukkani olan bi usta var onu tavsiye ederim ayrica zor bulunan ve en kiymetli rengi turuncu diye gecen cay rengi olanidir ben altin imame ve puskul kullaniyorum cok yakisiyor aklinda bulunsun. Kismetse dominik kehribarida alma niyetindeyim dominik kehribarida cok nadir bulunur onuda bir arastir derim karanlikta parlar ama dedigim gibi cok zor bulunuyor arastiriyorum fakat internete guvenip almam sende netten alma tesbihi kehribar konusunda baska sorun olursa ozelden yazarsin yardimci olurum. Bu arada hazir alirsanda igne ucunu cakmakla yak tesbihe degdir zaten kokudan anlarsin ici hareli olursa iyi olur

Bu değerli bilgiler için teşekkürler. Sakıncası yoksa hangi dükkan nerede kalıyor bilgi verirseniz çok sevinirim en azından kapalı çarşıya gittiğimde uğrar sohbet eder fikrini alırım ustanın. Bende olan 1-2 resmini koyarım buraya. Özellikle bir tane mavi renklim var bana göre çok estetik duruyor ışık görünce :) Dominik kehribara bakıcam gün içinde tekrardan teşekkürler

ruudvan
28-11-2015, 02:36
abim tesbih yapıyor.güngörende atolyeleri.dilersen özelden iletişim numarası verebilirim.

XoR
28-11-2015, 06:51
Asker Mustafa
Derviş Üçüncü
Hüseyin Çiftçi
İbrahim Çerçi

Yukarıda ismi yazan ustalarla çalışan, gerektiğinde yurtdışında açık arttırmalara katılıp ham madde alan çocukluk arkadaşım bu işi yapıyor.

Instagram'da tesbihkutusu diye aratırsan tüm ürünlerini ve iletişim bilgilerini görebilirsin kardeşim.

Koray'dan aldım dersen fiyatlar konusundada yardımcı olur 0533 961 79 47 Kadir Başkan adı

XoR
28-11-2015, 06:52
IG hesabı link

https://www.instagram.com/tesbihkutusu/

fthdrn
28-11-2015, 09:47
Benimde böyle bir hastalığım vardı. Kehribar sedef kuka oltu envayi çeşit sınıfının en iyi tesbihleri vardı. Koleksiyon yapmak için elimden geleni yapıyordum. Ta ki kafam iyiyken hakiki osmanlı kehribarını kaybedene kadar. Şimdi bir tane lacivert arpa kesim damla kehribar kullanıyorum. Kokusu muazzam derecede hoş. Ben kartalda seval kuyumculuktan almıştım. Senin fiyat aralığın nedir ? Turuncu kehribar almak istiyorum bende iletişime geçip birlikte hareket edelim dostum.

fthdrn
28-11-2015, 10:40
IG hesabı link

Koray abi bi tesbih icin senin ismini verdim haberin olsun :)

altima
28-11-2015, 10:50
serdar terlankuş iyi bir ustadır,

nette aratıp bakabilirsin, adı namı olan bir adamdır :icon_tup:

RIDVAN

Runo
28-11-2015, 13:18
abim tesbih yapıyor.güngörende atolyeleri.dilersen özelden iletişim numarası verebilirim.

Fikir olması açısından numarayı atarsanız sevinirim teşekkür ederim

IG hesabı link

Kabataslak inceledim sayfayı koray abi ürünler çok güzel duruyo. Daha detayına akşam eve varınca bakıcam teşekkür ettim

Benimde böyle bir hastalığım vardı. Kehribar sedef kuka oltu envayi çeşit sınıfının en iyi tesbihleri vardı. Koleksiyon yapmak için elimden geleni yapıyordum. Ta ki kafam iyiyken hakiki osmanlı kehribarını kaybedene kadar. Şimdi bir tane lacivert arpa kesim damla kehribar kullanıyorum. Kokusu muazzam derecede hoş. Ben kartalda seval kuyumculuktan almıştım. Senin fiyat aralığın nedir ? Turuncu kehribar almak istiyorum bende iletişime geçip birlikte hareket edelim dostum.

Geçmiş olsun ben 1 saate yakın kaybedip en son koltuk minderinin arasında olduğunu görünce sevinçten abuk subuk mutlu olmuştum :D lacivert bende de var rengi çok güzel. Turuncu ve kırmızı da mevcut. Bir eksiğim sarı kaldı onu da aldım mı tam olsun hakiki olsun biliyim bende orjinal bir ürün var gibilerinden böyle konu açtım. Hastalık bir nevi bu tesbih :)

serdar terlankuş iyi bir ustadır,

nette aratıp bakabilirsin, adı namı olan bir adamdır :icon_tup:

RIDVAN

Teşekkürler abi akşam bu öneriye de bakacağım

lnd_samet
28-11-2015, 14:46
şimdi bu kehribara, tek tek harf yazılabilirmi?
ayrıca izmirde kimse varmı usta olarak?

bilaloztkr
01-05-2016, 12:56
konu hort,konu kirliliği olmaması açısından buradan yazıyorum. 100-200 tl arasında fiyatlara kehribar tesbih olur mu?

Berat
01-05-2016, 13:04
konu hort,konu kirliliği olmaması açısından buradan yazıyorum. 100-200 tl arasında fiyatlara kehribar tesbih olur mu?

100 liraya toz kehribar olur, 200 e bulabilirsiniz belki ama kalitesi tartışılır. O fiyat aralığında hakiki bufalo boynuzu bulabilirsiniz. Harika bir taştır bende kullanıyorum. Ama hakikisini bulmak önemli.

fthdrn
01-05-2016, 14:05
İnstagramda bir dünya tesbih sayfası var. İşte hakiki kehribar 179 tl falan diye satıyorlar. Hepsi yarı plastik yarı kehribar tozu karışımı. Hakiki kehribar zar kehribardan başlıyor gittikçe kalitesi artıyor. O fiyatlara kehribar almak yersiz olur.

bilaloztkr
01-05-2016, 20:32
İnstagramda bir dünya tesbih sayfası var. İşte hakiki kehribar 179 tl falan diye satıyorlar. Hepsi yarı plastik yarı kehribar tozu karışımı. Hakiki kehribar zar kehribardan başlıyor gittikçe kalitesi artıyor. O fiyatlara kehribar almak yersiz olur.
o zaman güzel bir tespih için 600-700 tl gözden çıkarmak lazım,acil para biriktirmem gerekiyor:)

ACYV
01-05-2016, 21:26

sıkma diye tabir edilen kehribarlar satılıyor o paraya ve sıkma kehribar demek plastik demektir, yani çöp. Damla kehribar zaten yok denecek kadar az.

bilaloztkr
02-05-2016, 10:27
sıkma diye tabir edilen kehribarlar satılıyor o paraya ve sıkma kehribar demek plastik demektir, yani çöp. Damla kehribar zaten yok denecek kadar az.

bildiğim kadarıyla sıkma kehribarın formülü 2.dünya savaşından sonra kayıp oldu,yani aynı formül ile üretim yapılamayacak anlamına geliyor,buda plastik bile olsa değerli yapıyor.ama şimdi piyasada yeni sıkma eski sıkma sıkma diye bir durum var,formül kayıpsa yeni sıkma'nın formülü nedir?

ACYV
02-05-2016, 10:36
bildiğim kadarıyla sıkma kehribarın formülü 2.dünya savaşından sonra kayıp oldu,yani aynı formül ile üretim yapılamayacak anlamına geliyor,buda plastik bile olsa değerli yapıyor.ama şimdi piyasada yeni sıkma eski sıkma sıkma diye bir durum var,formül kayıpsa yeni sıkma'nın formülü nedir?

formül kayıp değil, sıkma kehribar osmalının kehribar rengindeki plastik malzemeye verdiği isim sadece. Gerçek şu ki hakiki kehribar çok zor bulunuyor ki fosil zaten, heryerde rahatça bulunması saçma olurdu. Oltunun bile cılkını çıkardılar, Gürcü oltusu diye başka bir taşı satıyorlar. Oltu da tektir, Gürcüsü vs si olmaz.

bilaloztkr
02-05-2016, 10:41
formül kayıp değil, sıkma kehribar osmalının kehribar rengindeki plastik malzemeye verdiği isim sadece. Gerçek şu ki hakiki kehribar çok zor bulunuyor ki fosil zaten, heryerde rahatça bulunması saçma olurdu. Oltunun bile cılkını çıkardılar, Gürcü oltusu diye başka bir taşı satıyorlar. Oltu da tektir, Gürcüsü vs si olmaz.

abi o zaman en iyisi ukrayna,polonya gibi yerlerdeki tanıdıklara söyleyip tesbih yapmaya yetecek kadar kehribar aldırıp burada dizdirmek.kargoyla yollayabilirler mi acaba?

ACYV
02-05-2016, 10:52
abi o zaman en iyisi ukrayna,polonya gibi yerlerdeki tanıdıklara söyleyip tesbih yapmaya yetecek kadar kehribar aldırıp burada dizdirmek.kargoyla yollayabilirler mi acaba?

Bulunabilirse olabilir, en güzeli Oltu, Erzurum'da tanıdık varsa hakiki oltu tespih yaptırmak en güzeli.