PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 306 GTI-6 Sorunsalı

i_could
28-11-2015, 13:25
Herkese merhaba,

99 model 306 GTI-6'nın çalışmama problemi ile karşı karşıyayım.

Araç 150.000 km'de.Patlamalı ilk çalışma dolayısıyla aracı incelemeye aldık fakat hala sorunu tam olarak çözebilmiş değiliz.

Sırasıyla araçta

Çiftli röle,
Enjektörler
Bujiler,
Ateşleme bobinleri,
Beyin'i yenileri ile değiştirdik.

Aracın tüm değişen parçalarının yenilerini İngiltere'den temin ettik.

Ardından aracın mekanik bir problemi olduğunu düşünerek motorunu söktük fakat herhangi bir aksilik ile karşılaşmadan temizleyip tekrar topladık.

Bu sırada aracın üst kapağının 16V yazan kapaklarının olmadığını fark ettim ve onları da İngiltere'den getirdim ama getirdiğim kapaklar aracın üstündeki kapağa saplama yerleri uymadığından takılamadı.Bunun ardından ben motorcu'ya aracın üst kapağının farklı olabileceğini söyledim fakat motor ustası üst kapağın bu araca ait olduğunu söyledi.

Sizce aracın çalışmama problemi elektronik mi yoksa üst kapağın farklı olmasından dolayı oluşabilecek olan senkronizasyon kaybı mı?

Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Aykut

Emre Ekrem
28-11-2015, 19:11
Elektronik bir neden olması çok yüksek, motor kısmında oldukça fazla kablo muşür vs mevcut, motorun elektrik/ elektronik şemasını temin edip iyi bir elektrikçi bulmanızı tavsiye ederim, üst kapağın farklı olması ihtimali düşük olmakla birlikte yaratıcı bir usta elinde neden olmasın diyorum, fotoğraf olsa daha çok yardımcı olma ihtimali olurdu, U.K. rhd ve Türkiye lhd bu sebeple getirdiğiniz bağzı parçalarda sorun olabiliyor, tecrübe ile sabit.

meLaNchoLic
28-11-2015, 19:18
kesin motorun arka tarafında gözünüzden kaçan takılmamış vs bi soket vardır.. 207 yi dagıtıp topladık en son krank sensoru soketini takmayı unutmusuz calıstıramayınca 2 gun bekledık :D

Boldenon
28-11-2015, 21:59
Bende xsara vts kullanıyorum. Motor aynı motor. Buji ve bobinlerin yenilerini takmama rağmen missfire ve sarsıntılı çalışma kesilmedi. Marşa uzun basarak çalışıyor ve ara sıra 3 piston gibi çalılıyordu. Sonra dükkanımın hemen yanındaki citroen servisinden ustaya gösterdim ki keşke en başta ona gösterseydim. Ben söylemeden hangi pistonun missfire verdiğini söyledi (ben arıza okuduğumda çoğunlukla piston b, bazense random misafire diyordu p0300) . Bobinlerin bağlantı jaklarının yuvaları zamanla gevşiyormuş. Hepsini ince uçlu bir kargaburunla daraltıp taktı. O gün bugün arıza vs yok. Sabah soğukken bile kibrit gibi çalışıyor.

i_could
28-11-2015, 22:44
Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.
Hafta içi bir elektrikçinin ellerine teslim edeceğiz.

Sonucu buradan bildiririm.

kadioglu
28-11-2015, 23:29
Valla benimde bir zaman araç çalışmamıştı. Kontrol ettiğimizde bujilerin ikisi ateşliyor, ikisi ateşlemiyordu. Yaklaşık 2-3 hafta uğraştıktan sonra eksantrik milinin kırık olduğunu bulabildik. Ateşlemeyi bir kontrol edin derim. Bir seferinde de aracın sentesinin atladığını 1 haftada anlayabildik. Eksantrik dişlisindeki işaret yanlış yerdeymiş. Yani yapabiliyorsanız ateşleme zamanlamasını da kontrol edin derim ki kapak farklıysa 2. şık gibi bir şey daha olası.