PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ae101 - Sağ Sol Torpido Altından Su Geliyor

MehmetOrkun
30-11-2015, 08:27
Konu yanlış yerde ise lütfen uyarınız.

Merhaba arkadaşlar, daha önceden fark ettiğim fakat suyun nereden geldiğini bulamadığım için üstünde durmadığım sorunumuz var .
Sorun : ön iki paspas altı ıslak sağ taraf daha çok.

Madde madde yazacağım;

1. Araba yıkadığımda paspas altları ıslak olmuyor (nedeni az su kullandığım için olabilir, su paspasa inene kadar kuruyor olabilir.)
2. Ön cam ızgarasını söktük ve camdan aşağıya 10 litre su döktük, anında paçalıklardan su döküldü. (Yani anladığım kadarıyla su kanalları açık.)
3. Yağmur yağışı var iken, yolculuk esnasında sağ kapının ön tarafından lıkır lıkır ses geliyor (Bu sorunun çözümü olabilir ama nereden geliyor bilmiyorum o ses :( )
Dün akşam yine çok yağmur yağdı ve 10 dakika gezinti sonrası aklıma geldi paspas altlarına bakmak ve yine sular birikmiş. Hemen sağ sol ön kapı çıtalarını söküp taban halısını açtım, baktım ki
4. Sağ tarafın tam köşe noktasından damla iniyor. Ön tarafından değil ama yan tarafı gibi düşünün. Çünkü ön taraftaki izole süngerler kuru.
5. Sol tarafın ise pedal kısmından geliyor. Çünkü ön taraftaki izole süngerler ıslak.

Araç tabanı sürekli nemli ve çürüme yapacak diye korkmaya başladım :(. Şimdi de kış'a girdik daha kötü olacak. Aracın taban halılarını açtım da havalansın diye inşallah hemen kurur.

Bu sorunun sebebiyle alakalı üç adet yanıt buldum. Birinci sorun bende yok, ikinci soruna bakmam gerekiyor

Sorunlar;
1. Su kanalları tıkanık (Benimkiler açık).
2. Polen filtre takılan bölüm plastiğin kenarından su alıyormuş (Bakacağım).
3. Sol direkteki anten kısmından su giriyormuş (Her ihtimale karşı silikonlayacağım.)

Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir ?

levent
30-11-2015, 09:54
Ya ön cam fitillerin gitmiş, ya da tahliye kanalları tıkanmış.

Geçen yıl benim de tahliyeler tıkanmıştı. Yıkattım arabayı, içeriye su bastı :D Sen nasıl kanaat getirdin açık olduğuna? Davlumbazlar dahil sökülerek temizleniyor orası çünkü gözle açık gibi görebilirsin.

Serviste klipsler dahil 100 TL ye temizletmiştim ben.

MehmetOrkun
30-11-2015, 09:58
Levent abi kanallardan şüphelendiğimizde ön camdan ve kanallara 10 litre su boşalttık paçalıklardan anında sular döküldü. O yüzden kanallar açık diyorum.:)

levent
30-11-2015, 10:15
Kalorifer iç hortumlarına baktır o zaman bir de :)

MehmetOrkun
30-11-2015, 10:43
Abi kalorifer hortumlarından su aksa motor suyu azalması gerekmez mi ? . Motor suyum da sıkıntı yok :). Başka neden olabilir. ?

MehmetOrkun
01-12-2015, 08:03
İhtimalleri arıyoruz arkadaşlar.

noelbaba
03-12-2015, 21:01
butun kis kullanmadigim bir arabayi otoparkta yatirdim ayni yerden su almaya basladi. aradik taradik suyu on havalandirmadan aliyormus sonrada calindi zaten : )

MehmetOrkun
04-12-2015, 07:22
Ön havalandırmadan derken hava ve su kanalları mı ?. Peki nasıl anlayabiliriz oradan aldığını ?

MehmetOrkun
07-12-2015, 08:05
Arkadaşlar sorunun nedenini buldum, Ön cam fitilinden su giriyormuş.

Yağmursuz bir günde kalın bant ile fitilin üzerini kapattım, sonrasında maşallah harika bir yağmur yağdı, o şekilde yolculukta yaptım akıntı gelmedi gayet kuruydu.

Dün fitili kastıra kastıra söktük ki yukarılardan kolayca söküldü iyice yapışkanı bitmiş. Sonrasında ki görüntü rezalet zaten :(. Fitilin altı komple çamur toz toprak olmuş, ve üst cam köşeleri çürüme yapmış buda doğal olarak suyu içeriye alıp yan çıtalardan akarak tabana iniyormuş.

Yıkama makinasının basıncı ile fitil kanalına suyu tuttum tüm çamurlar gitti her temiz oldu, tabi çürükler duruyor :). Üst camın sağ ve sol tarafından tazikli suyu geçerken arabanın içine sular dökülmeye başladı, anladım ki sorun buradan geliyor. Zaten yüksek hızlarda hafif rüzgar sesi geliyordu ön camdan sebebide buymuş :).

Güzelce fitil kanalı hava tuttum 10 dakika neredeyse, aynı şekilde fitilide yıkayıp hava tuttum. Sonrasında saç kurutma makinası ile yarım saat fitil kanalına sıcak hava tuttum güzelce kurudu.

Camcının tavsiyesi ile daysan professional silikon aldım cam için. Güzelce silikonu sıktım fitil kanalı na ama doluncaya kadar sıktım . Burada farkındaydım fitili oturturken dışa taşma yapacağını ki öyle olsun istedim boşluk kalmasın akıntı olmasın diye. (Şimdi burada soranlar olmuştur çürük yerleri neden yaptırmadın diye :) hemen cevap veriyorum, yaz girişinde ön camı komple söküp güzelce çürük yerleri yaptıracağım ve fitili yenileyeceğim, fitili gerdirdiğim için nikelaj kısmı mahvoldu :( . ) Sonra güzelce fitili yerleştirdik ve sağdan soldan silikon taştı, işte tamam şimdi mis gibi oldu dedim :). Sonrasında baya uğraştım silikonu çıkartmak için ama leke kalmadan kolaylıkla çıktı.
Şoför tarafın camın üst tarafında fitil kısmında bi plastik vardı onu sökerken kopardık onun yerine silikon bastım bolca fotoğraflarda belli zaten :).

Şimdi beklemedeyiz bir yağmur yağsın da bakalım pazar günü emeğimiz ve el parmak ağrılarına değdi mi göreceğiz :).

Fotoğraflar.
https://lh3.googleusercontent.com/-7I0Mgk0xVSU/VmUs5U9BVtI/AAAAAAAACCw/FwC_KHrXtGw/s1152-Ic42/IMAG3215.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-nQKcsYa7AtI/VmUtA3ASoMI/AAAAAAAACDA/AkXgeycCGL8/s1152-Ic42/IMAG3218.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-09t1QbTbsYk/VmUtEMC7z-I/AAAAAAAACDQ/ZSD1Yn8kEVk/s1152-Ic42/IMAG3219.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-Uzi-qPrCMyM/VmUtIOZ7wsI/AAAAAAAACDY/8cfhDN0v2Sg/s1152-Ic42/IMAG3220.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-RK6Fu-0LZxE/VmUtNwtiRMI/AAAAAAAACDs/FlzrT3oF8sw/s1152-Ic42/IMAG3222.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-L5JqMjv-iJg/VmUtOORY-kI/AAAAAAAACDw/hoZO1h3yJoQ/s1152-Ic42/IMAG3223.jpg

HONDA
10-12-2015, 09:11
geçmiş olsun üstad çözüm arayışın ve sonuca ulaşınca paylaşımın gerçekten faydalı olmuş en büyük sorunun bu olsun :)

MehmetOrkun
10-12-2015, 10:41
Saolasın nazım, fitil kanalını öyle çürük görünce canım yandı :(, fitildeki nikelajda bozuldu zaten, serviste 2014 fiyatı 200 TL , inşallah pahalanmamıştır. Yazın çürükleri yaptırıp yeni fitil koyacağım.