PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk bakım servis mi-tanıdık usta mı

CNR
30-11-2015, 09:38
Aracım 14.980 küsürlü km'lere geldi.1.2 tsi manuel golf7.İlk bakımına girecek, servis 570 tl istiyor.Ben aynı orjinal parçaları servisten alıp (tüm filtreleri) üstünede mobil 1 esp 5w30 yağıyla beraber 200 lira malzeme tutuyor.Servisten çıkma bi tanıdık ustamız var işçilikte 50 ona atarım 250ye biter bakım.

Tamamıyla aynı parçalar değişirken aradaki fark 300 lira civarı oluyor, garanti mevzusu için değer mi sizce?Birde garantiyi bir an önce bitirmeyi (yay,orta iptali) için falan istiyorum (aradaki farktan ziyade)

Birde km'yi farkında olmadan baya 14.980lere yasladım ben, 15.000 i geçer belki servise girişinde çıkıp garanti dışı falan demesinler?

MCN21
30-11-2015, 09:40
Km ufak tefek geçilince sıkıntı yapmıyorlar diye biliyorum. 0 Arac almışşın bence garantisini değerlendir 250-300 lira için deymez.

CNR
30-11-2015, 09:43
Km ufak tefek geçilince sıkıntı yapmıyorlar diye biliyorum. 0 Arac almışşın bence garantisini değerlendir 250-300 lira için deymez.

Ya aslında aradaki farktan ziyade arabaya 1 sene daha stock binmek istemiyorum.Bakımdan sonra yap ne yapacaksan diyeceksiniz o zamanda garanti dışı kalacak bi manası kalmayacak, çok kararsız kaldım.

Berkan
30-11-2015, 09:49
2 sene değilmi garantisi zaten, en kötü oraya kadar servise biraz katlanmak şart.

buarada 1.2 benzinli araç için 570 lira bakıma kocaman maşallah diyorum :)

Berkan
30-11-2015, 09:51
Ya aslında aradaki farktan ziyade arabaya 1 sene daha stock binmek istemiyorum.Bakımdan sonra yap ne yapacaksan diyeceksiniz o zamanda garanti dışı kalacak bi manası kalmayacak, çok kararsız kaldım.

servise gidersen oynadıgın kısım/aksam garanti dışı kalır atıyorum yay amortisör yürüyen vs. , ama motoruna birşey olursa hala garantide olursun. servise gitmessen komple garanti dışı kalırsın

B.Koçer
30-11-2015, 09:51
Volvo da aynı naneyi yiyor 1.6 dizel aracın yağına 242 lira yazmıslar 4 litre yağa
dedim bu ayıptır

ama volvoya biniyorsunuz diyor
volvoya bınıyoruz diye bizi düdükleyin demedik ki :D

aynı olay alfaromeo fiat servislerindede var

garantiden cıkmasın adı altında fuhuş dönüyor

Cnr yetkılı servıs danısmanını ara sor ben dısardan sizin parçalarınızı alıyorum servise uygun olanları
saatlik 80 lira ucretınızı de 2 saat oduyorum benım aracım 350 tl lere cıkıcak dersin sana bi yardımcı olurlar diye dusunuyorum

CNR
30-11-2015, 09:55
Volvo da aynı naneyi yiyor 1.6 dizel aracın yağına 242 lira yazmıslar 4 litre yağa
dedim bu ayıptır

ama volvoya biniyorsunuz diyor
volvoya bınıyoruz diye bizi düdükleyin demedik ki :D

aynı olay alfaromeo fiat servislerindede var

garantiden cıkmasın adı altında fuhuş dönüyor

Cnr yetkılı servıs danısmanını ara sor ben dısardan sizin parçalarınızı alıyorum servise uygun olanları
saatlik 80 lira ucretınızı de 2 saat oduyorum benım aracım 350 tl lere cıkıcak dersin sana bi yardımcı olurlar diye dusunuyorum

Abi adamlar öyle ilginç ki parasınıda geçtim servisteki yağa güvenmediğimden kendi yağımı götürmek istiyorum ona bile bakım olarak geçmez garanti dışı kalır diyorlar birde sanırım sabit fiyat olayına geçmişler nereyi aradıysam 566 diyor

İstanbul
30-11-2015, 09:59
Haklısınız servis pahalı ancak garanti süresi içinde mutlaka yetkili servise gidin..yarın öbür gün araçta ciddi bir arıza,sıkıntı olur,servis der ki bakımı dışarda yaptırdığın için garanti iptal..ciddi bir maliyetle karşı karşıya kalırsınız ve ciddi sıkıntı olur

Eworen
30-11-2015, 10:19
Kesinlikle yetkili servis
2 yıllık garanti bitsede yetkili servis devam
VW de iyi niyet garantisi ile bakımlar serviste yapıldğı sürece garanti devam eder yazılım yapılmazsa yay egzoz vb şeyler ile garanti bozulmaz..

CNR
30-11-2015, 10:21
Kesinlikle yetkili servis
2 yıllık garanti bitsede yetkili servis devam
VW de iyi niyet garantisi ile bakımlar serviste yapıldğı sürece garanti devam eder yazılım yapılmazsa yay egzoz vb şeyler ile garanti bozulmaz..

Ben ufaktan randevumu alıyım o zaman yaylarımıda bakım sonrası takıyım :D

mehmet6r
30-11-2015, 10:29
Ben de aynı şeyi düşünmüştüm geçen sene, 50bin liralık araca bîniyorsun 300 lafını yapmamak lazım en azından garanti süresince. Nisanda da son kez doğuşa giderek doğuş oto ile bitiriceğim ilişkimi. Bu arada yay egzoz vs garantiyi bozmaz, sadece o aksamla ilgilî sıkıntı olursa garanti dışı kalır.

drago
30-11-2015, 10:31
araç manuelse tanıdık usta

dsg ise yetkili servise giderim

MBuğra
30-11-2015, 10:31
570 mi hey masallah.

Gerci yetkili servislerin hepsi durtuklemeye calisiyor. Hyundai i10 1.2'nin 15.000 bakimina da servis 375 lira diyorlar.

CNR
30-11-2015, 10:32
Ben de aynı şeyi düşünmüştüm geçen sene, 50bin liralık araca bîniyorsun 300 lafını yapmamak lazım en azından garanti süresince. Nisanda da son kez doğuşa giderek doğuş oto ile bitiriceğim ilişkimi. Bu arada yay egzoz vs garantiyi bozmaz, sadece o aksamla ilgilî sıkıntı olursa garanti dışı kalır.

Dediğim gibi aradaki farktan ziyade yay mevzusu kafama takılmıştı onuda servis danışmanı yardımcı oldu telefonda sıkıntı olmaz gibisinden cumaya randevumuzu aldık teşekkür ederim yorumlar için :)

Day Walker
30-11-2015, 11:19
Öncelikle aracın bakımını yapacak olan özel servisin kalite belgesi varmı? Var ise ve ayrıca bu usta eski servis kökenli yazmışsın. Bunu belgeleyebiliyorsa, kullanılan para devlet nezdinde orjinal ise aracın kesinlikle garanti dışı kalmaz. Sonuçta işlemin yapıldığı yerden işlemi yapan ustaya kadar herkez kanunlar nezdinde yetkili.

Servis ve distrübütör gözünü korkutmasın. Hiç bişey olmaz .

Ayrıca tüm servisler aynı bakım fiyatını veriyorsa kanun dışı iş yapıyolar demektir. Rakabet hukuku diye bişey var. Servisle telde konuşursan bi daha servis müdürü iste onları rekabet kurumuna şikayet edeceğini bildir. Bölye iş yapamazlar. Her yerde fiyat aynı olamaz fiyat birliği yapmak suçtur.

Ahmetfikri
30-11-2015, 12:21
yakınlarda başka servis varsa ordanda fiyat alın peşin yada karta tek slipte %10 gibi bi indirim yapılması lazım

UNAL
30-11-2015, 23:50
Yağdan öyle bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum, Castrol, Mobil artık ne tercih edeceksen yağını al, fişini de sakla. Çok için rahat etmezse vw genel merkeze mail olarak sor bu konuyu.
Bakım içeriğini öğren, bir cam suyu vs bunları istemediğini belirt,
Daha makul rakamlara gerileyecektir fiyat.
15.000 i geçti defter kapandı olayı da kesinlikle olamaz.
Servis bakımı, her zaman + dır, far ayarından tut balatalarına alt takımına kadar kadar kontrolü yapılıyor, için rahat oluyor, en ufak tıkırtıda acabalar gelmiyor aklına, satarken arkana bakmıyorsun.
Sanayide genelde kabaca koy yağını, tak filtresini devam et yapılıyor. Her ne kadar o km lerde önem teşkil etmese de daha sonraki bakımlarda nasıl olsa sanayi de başladık böyle devam etsin oluyor.

AliDogukan
01-12-2015, 00:03
2 sene değilmi garantisi zaten, en kötü oraya kadar servise biraz katlanmak şart.

buarada 1.2 benzinli araç için 570 lira bakıma kocaman maşallah diyorum :)

Kocaman Caravelle'in bakımı da çok yakın fiyatlarda.Vw'de araçtan araca çok oynak fiyatlar olmuyor.Özetle büyük küçük demeden giydiriyorlar :)

Ben olsam yetkili servise giderim,ki garantim bitmesine rağmen öyle yapıyorum.İyi niyet garantisi denen zımbırtı motor ve turbo ile ilgili bir sorun çıktığı zaman fazladan ödediğimiz paraları kat kat çıkarıyor.

AliDogukan
01-12-2015, 00:05
Edit butonunu bulamadım.

Servis 1000 kilometre tolerans gösteriyor.Yani bakımınız 15 binde ise 15.999 a kadar kabul ediyor.

emrhn28
01-12-2015, 00:10
Sıfır jettam var benimde. Alırken garantiyi peder bey 2 yıl daha uzattı ve açıkcası pişmanım. Geçen hafta sol camda açılıp kapanırken gıcırtı sesi var diye servise gittim. Maksat garantili arabaya biniyoruz diye. Altı üstü wd40 sıkacaklar. Aracımda cam filmi bulunduğu için garanti kapsamı dışında kalır dedi usta! Halbuki cam filmi yaptırmadan öncede aynı ses vardı ve ben serviste raporunu tutturmuştum. Lanet gitsin hepsine, Yolacak kaz arıyorlar. Tartıştım bayağı, 2 saatte zor sıktıalr wd40. Danışman ustada sizi arayacaklar lütfen şikayet etmeyin diyor, böyle bir olay yok. Sen git 61.000 Tl ver, 1500 Tl garanti uzat, bir wd40 sıkmak için dans etsinler. Peder bey garanti uzatmasaydı kesinlikel servise götürmem aracımı. Dışardaki ustam da garantili iş yapıyor! Maksat satarken servis bakımlı aracım var demek. Ben gözüm gibi bakıyorum zaten aracıma. Ha bu arada laf yaptığı cam filmide ciddi meblaya yaptırdığım orjinal vw yeşili film. Neymiş efendim bizde yaptırmamışsınız cam filmini....

Saygılarımla

furkane
01-12-2015, 00:10
Yetkili Servisin 550 tl'lik rakamına çok denmiş :) dışarıda kaça yaptırıyoruz? 200 malzeme + 100 işçilik = 300tl. arada 200-300tl fark çıkıyor. arkadaşlar bu fark ile sadece garanti satın alınmıyor bi hizmet satın alıyorsunuz. aracın ne zaman girip cıkacagı belli , o sırada nerede zaman gecireceğiniz belli , bazı servislerde ücretsiz yemek - içecek hizmeti mevcut. muhattap olduğunuz kişi ona göre, aracınız yıkanıp teslim ediliyor. ileride bı sorun oldugunda muhattap olucağınız kurum belli , arabayı satarken yetkili servis bakımlı ibaresini kullanmasını biliyoruz ama bu farkı vermeye gelince başka yollar arıyoruz. Araç dsg olsun olmasın elektronik dışında mekanik sıkıntıda çıkabilir hiç bir parcanın yukarıdaki farktan ucuz olucagını düşünmüyorum. ustanın yanında iki çırak çalışıyordur. yetkilide 20-30 kişilik ekip vardır. usta 2binlira kira verirken servis 20bin verir tüm bunlar hesaba vuruldugunda gercekten normal seviyelerde servis ücreti.

hddsheriff
01-12-2015, 00:54
İlk 4 bakımı yetkilide yaptırırsan ileride sorun yaşadığında iyi niyete sokarlar.

golgeoyunu03
01-12-2015, 01:19
dsg gibi bir canlı bombaya sahipken kesinlikle servise gidin..
v2 kavrama 2000tl civarı
mekatronikte 1500tl civarı diye biliyorum..
tabi bu polo-a1 için olan fiyat, golftekini bilmiyorum..

by.gkn
01-12-2015, 07:17
Yeni araba için yetkili servis iyidir. Çıkacak bir sorunda muhattabınız olur.

Birde geçenlerde bosch servislerde yapılan bakımlarında araçları garantiden çıkarmadığını gördüm forumda biryerlerde ama doğruluğu nedir onu bilemiyorum. Bilen var mı detayını acaba?

CNR
01-12-2015, 09:11
Yetkili Servisin 550 tl'lik rakamına çok denmiş :) dışarıda kaça yaptırıyoruz? 200 malzeme + 100 işçilik = 300tl. arada 200-300tl fark çıkıyor. arkadaşlar bu fark ile sadece garanti satın alınmıyor bi hizmet satın alıyorsunuz. aracın ne zaman girip cıkacagı belli , o sırada nerede zaman gecireceğiniz belli , bazı servislerde ücretsiz yemek - içecek hizmeti mevcut. muhattap olduğunuz kişi ona göre, aracınız yıkanıp teslim ediliyor. ileride bı sorun oldugunda muhattap olucağınız kurum belli , arabayı satarken yetkili servis bakımlı ibaresini kullanmasını biliyoruz ama bu farkı vermeye gelince başka yollar arıyoruz. Araç dsg olsun olmasın elektronik dışında mekanik sıkıntıda çıkabilir hiç bir parcanın yukarıdaki farktan ucuz olucagını düşünmüyorum. ustanın yanında iki çırak çalışıyordur. yetkilide 20-30 kişilik ekip vardır. usta 2binlira kira verirken servis 20bin verir tüm bunlar hesaba vuruldugunda gercekten normal seviyelerde servis ücreti.

Bende tam tersi servise güvenmiyorum, tamamıyla tüm parçalarını kendim aldığımda uygun yağla beraber 190 küsür lira parçalarım tutuyor 50 de işçilikle 240-250 ye bitiyor.

Yetkili serviste kocaman bir tank içindeki yağın ne olduğu belli değil, üretim tarihi belli değil, depo temizliği yapılıyor mu belli değil, dizel benzinli farklı motor ayırt etmeden hepsine aynı yağ koyuluyor, tamamıyla perde arkasında arabana ne yaptıklarını göremiyorsun bile.

Ben tamamen orjinal parçalarla ustam gözümün önünde yaparken olan bakımı tercih ederim, neyin değiştiğini hangi yağı koyduğumuzu hangi filtreyi taktığımızı gayet iyi biliyorum görüyorum.

Ama garanti mevzusu ayrı tabiiki

SULTANOGLU
01-12-2015, 09:22
Bende tam tersi servise güvenmiyorum, tamamıyla tüm parçalarını kendim aldığımda uygun yağla beraber 190 küsür lira parçalarım tutuyor 50 de işçilikle 240-250 ye bitiyor.

Yetkili serviste kocaman bir tank içindeki yağın ne olduğu belli değil, üretim tarihi belli değil, depo temizliği yapılıyor mu belli değil, dizel benzinli farklı motor ayırt etmeden hepsine aynı yağ koyuluyor, tamamıyla perde arkasında arabana ne yaptıklarını göremiyorsun bile.

Ben tamamen orjinal parçalarla ustam gözümün önünde yaparken olan bakımı tercih ederim, neyin değiştiğini hangi yağı koyduğumuzu hangi filtreyi taktığımızı gayet iyi biliyorum görüyorum.

Ama garanti mevzusu ayrı tabiiki

Senin zaten yetkili servise veya kurumsal kimliğe güvenin yokki, sen en iyisi al parçalarını ustana git. hatta bence sıfır arabayıda ustandan al bir dahaki sefere olsun bitsin.

Bu dediğiniz şeyler okadar kolay şeyler değil ki adı üstünde yetkili servis, sana orada yapacakları bir yanlışta öttüre öttüre alırsın yapılan işin kaydı belli kuydu belli. Ayrıca senin aracınada oturup dizel için olan yağdan istesede kullanamaz. bilgi için söylüyorum hepsinin depoları ayrı. Türkiyedeki çoğu yetkili servise gittiğim için özellikle söylüyorum.

Cimmeria
01-12-2015, 09:25
yetkili servis fiyatı tabi ki özel servisten pahalı olacak, özel servis dediğin yerde çalışan insan sayısı belli, sigorta vs durumları belli. yetkili serviste çalışan insan sayısı sigorta durumları belli.

ayrıca otomobil firmaları araç satışından ziyade servisten para kazanıyorlar, araba başına satışta 500-1000 lira arası kar marjıyla çalışan bayiler mutlu oluyor adam tabi servisten kazanacak...

furkane
01-12-2015, 09:25
Kardeş ha 250 ha 300... Sen biraz bu servis olayını fazla kuruntu haline getirmişsin, günde kaç araç bu servisten geciyor haftadakaç araç eder bu, sence burdaki yagın bekleme süresi nedir? vw 'nin ilk bakımı zaten 10 bin değilmi?

Tholl-ga
01-12-2015, 09:31
Vw tü kaka hemen sat ugrasma bakimiyla falan ustune kalir hemen elden cikar kafanda rahatlamis olur

Servise golf 7 verirsin golf 6 teslim alirsin aman aman dusunmesi bile kotu

MCN21
01-12-2015, 09:35
Ya birakalim ozele gitsin :D bisi olursa ustasi karsilar zaten :D

Day Walker
01-12-2015, 09:36
Vw tü kaka hemen sat ugrasma bakimiyla falan ustune kalir hemen elden cikar kafanda rahatlamis olur

Servise golf 7 verirsin golf 6 teslim alirsin aman aman dusunmesi bile kotu

başına gelen nasıl da yazıyor :hehe:

TolgaEsentepe
01-12-2015, 09:47
Birdaha sıfır araç almayın en iyisi bu olucaktır.

Day Walker
01-12-2015, 09:49
Öncelikle aracın bakımını yapacak olan özel servisin kalite belgesi varmı? Var ise ve ayrıca bu usta eski servis kökenli yazmışsın. Bunu belgeleyebiliyorsa, kullanılan parça devlet nezdinde orjinal ise aracın kesinlikle garanti dışı kalmaz. Sonuçta işlemin yapıldığı yerden işlemi yapan ustaya kadar herkez kanunlar nezdinde yetkili.

Servis ve distrübütör gözünü korkutmasın. Hiç bişey olmaz .

Ayrıca tüm servisler aynı bakım fiyatını veriyorsa kanun dışı iş yapıyolar demektir. Rakabet hukuku diye bişey var. Servisle telde konuşursan bi daha servis müdürü iste onları rekabet kurumuna şikayet edeceğini bildir. Bölye iş yapamazlar. Her yerde fiyat aynı olamaz fiyat birliği yapmak suçtur.

güncel bunları bilmenizde fayda var.

5500
01-12-2015, 09:52
ben replica far, yaylarla falan girdim caner. hatta farları orjınal bile sandılar :D
en kötü, garanti bitene kadar serviste takıl bence. ufak tefek şeyler için dışarıda uğraşmazsın

CNR
01-12-2015, 09:54
Niye herkes bu kadar absürt karşıladı ki? Sadece garanti için gideceğim dedim yetkili servise güvenmiyorum dedim.Sebebide 2013 yılında 0 aldığımız Cruze'a ilk bakımda bakım yaptık deyip sadece yağını değiştiren bunlar aracınızdan çıktı diye verdiği filtreler başka araca ait olan, mevzuyu biz öğrenincede 2 bakım hediye edelim diyen servistir.

Tholl-ga
01-12-2015, 10:42
başına gelen nasıl da yazıyor :hehe:

Benim bi memnuniyetsizligim yok cok sukur

Ozan.E
01-12-2015, 10:47
Bu arada temmuzda yaşadığım için belirteyim 15000 km veya senede bir kez bakıma götürün diye biliyordum. Hangisi önce gelirse o zaman aracı bakıma götürmek gerektiğini söylediler. Yani araç 1.5 yaşında ama 10000 km olsa bile bakıma gitmesi gerekiyor aksi halde garanti dışı sayılıyor.

aknard
01-12-2015, 10:55
yetkili servise giderm bn olsam garanti bitinceye kdr .

-Murat Özcan-
01-12-2015, 11:05
İlk bakımlarda servise katlanmak lazım sonraları güzel bir ustayla yola devam edebilirsiniz

cengiz üngör
01-12-2015, 14:25
Merhaba bende 1.2 tsı golf sahibiyim ilk bakımı bilmem ama 30000 km bakımında bi parca değişiyolarmıs 1300 tl civarı demişler garanti oldugu için ücretsiz değiştiler bilgin olsun :))servisle bi görüs istersn ne degişicek zorunlu bişey varmı diye

CNR
01-12-2015, 14:45
Merhaba bende 1.2 tsı golf sahibiyim ilk bakımı bilmem ama 30000 km bakımında bi parca değişiyolarmıs 1300 tl civarı demişler garanti oldugu için ücretsiz değiştiler bilgin olsun :))servisle bi görüs istersn ne degişicek zorunlu bişey varmı diye

Çok teşekkür ederim :) Sanırım sizdeki değişen parça egzantirik miliyle alakalı birşey, 1.2 tsi ve 1.6 tdilarda servis aksiyonu olarak gözüküyor, ses yapıyor falan.Yapmasada önlem olarak değiştiriyorlar.Şasi no dan bakıldığında gözüküyor sorun olup olmadığı :) Bende yokmuş aynı sorun, serviste rutin bakım yapılacak yazılım güncellenecek cuma günü gideceğim bakalım :)

Burdanda söyleyeyim 1.2 tsi-1.6 tdi sahibi arkadaşlar servisten bi sordursun servis aksiyonu gözüküyor mu araçlarında, böyle bi mevzu var

Day Walker
01-12-2015, 14:46
Kia aldım geçen sıfır olarak geçen sene kasım ayında.

2 ay önce 15K ilk bakım için servise gittim motor koruma ve temizlik dahil 430 tl tuttu.

Dou
01-12-2015, 15:25
VW sorunsuz bir araba markası değil, garanti bitene kadar risk almamak lazım.

ibozum
01-12-2015, 20:48
Gecen hafta VW yetkili serviste Golf 6 TDi aracimin 75bin km bakimi yapildi.. 555TL rutin bakim.. Yastan dolayi %12 indirim verdi.. 490TL

Sefati
01-12-2015, 20:52
Bence ilk bakıma servise götürmekte fayda var bence aracınız VW grubunda olduğu için garanti süresi bitene kadar servise götürmeniz sizin için daha sağlıklı olur belki biraz fazla para verirsiniz ama olası kötü bir durumda size bunun dönüşü güzel olur :)

MK8800
01-12-2015, 21:01
Garanti falan hikaye bence , ayrıca asıl güvenilmemesi gereken benim gözümde yetkili servistir . Hatta Mehmet Mert konu açmıştı yetkili serviste yaşadığı sıkıntıyı hatırlayanlar vardır ; genelleme yapmıyorum ama çoğu servis elemanı aracın bakımını zaten geçtim! araca nasıl davranması gerektiğini ''müşteri malına saygıyı - adabı'' bilmiyor . Bindiğim araçlar genelde ithal olduğu için garanti kapsamına alınmıyor , alınsa bile ek ücret talep ediliyor v.s .. Bir çok araç değiştirdim öyle yetkili servis takıntım da olmadı hiç bir sorun da yaşamadım . Illa garanti diye üstelemiyorsan bence kendi ustana götür .

Yalnız aracını satma düşüncen vardı sanırım , satışta garanti dışı kalmasını satıcıya açıklamak zor olabilir hatırlatayım .

onn_dear
01-12-2015, 21:15
Benim golf7 1.2 tsi da 8 ocakta yildan dolayi bakima girecek , daha 8400 km.deyim, muhtemelen 9 bin gibi girerim servise. Aradim 566 tl fiyat verdiler