PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Polonya'da araÇ satin almak - polonya'da yaŞayan var mi ?

rebeloghy
01-12-2015, 21:37
Herkese selamlar,

Eylül ayından beri Erasmus programı ile geldiğim Polonya'nın Legnica şehrinde yaşıyorum. Haziran ayına kadar burada olacağım.

Buraya kız arkadaşımla birlikte geldik ve genelde araba kiralayarak geziyoruz. Burada bir araç alsak Hazirana kadar kullanıp satsak daha uyguna geleceğine ve çok daha rahat edeceğimizi düşündüm.

Genel olarak ;

Audi - Opel - VW grubu 1996-2002 model arası araçlar genel olarak 2000-6000 zloty (1600-4000) lira aralığında araçlara bakıyorum. Ancak BMW e36 e34 e39 - Alfa 147 156 - Ford Reno vs yani donanım yada marka model takıntım yok tek amacım sorun çıkarmayacak düzgün bir araç alıp burada rahat şekilde gezebilmek.

Forumda Polonya'da yaşayan, araç alma ve kullanma ile ilgili bilgisi olan var mıdır ? Var ise yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

EREN34
01-12-2015, 21:41
Tr piyasası gibi düşünme. Her ülkede ravaçta olan markalar vardır. O markalara yönel. Servis kayıtları tam olan araç alın. Satarken rahat edersiniz.

Eu ülkelerinde Merdivenaltı tamirhaneler hariç, her servis yaptığı işlemleri deftere işler. Polonya da aynıdır bence.

rebeloghy
01-12-2015, 21:41
Ek olarak sormak istediğim konu ,

Burada araç alıp Türkiye'ye bu araçla dönebilir miyim ? Yurtdışında 9 aydan fazla kalmış oluyorum, getirdiğim araç 6 ay yada 24 ay süre ne ise benimle Türkiye'de durabilir mi ?

Eğer aracı getirip yabancı plaka kullanabilirsem, tekrar Polonya'ya yüksek lisansa gitmeyi düşünüyorum ve aracı satmaya çalışmama da gerek kalmamış olur.

EREN34
01-12-2015, 21:48
Tr ye araç sokabilmen için;

Ya o ülke pasaportuna sahip olmalısın

Yada diplomatik pasaport ile min. 3 yıl görev yapman gerekir. Bu şartları sağlarsan aracın model yılına göre amortisman düşer kalan bedel üzerinden ötv vs. Normal gümrüklemesi yapılır.

MK8800
01-12-2015, 21:49
Ek olarak sormak istediğim konu ,

Burada araç alıp Türkiye'ye bu araçla dönebilir miyim ? Yurtdışında 9 aydan fazla kalmış oluyorum, getirdiğim araç 6 ay yada 24 ay süre ne ise benimle Türkiye'de durabilir mi ?

Eğer aracı getirip yabancı plaka kullanabilirsem, tekrar Polonya'ya yüksek lisansa gitmeyi düşünüyorum ve aracı satmaya çalışmama da gerek kalmamış olur.

Oturum iznini hangi prosedür ile aldığına bağlı , Erasmus'a verilen izin eğer ki yurtdışından Polonya'ya üniversite okumaya gelen öğrenciler ile aynı hakları kapsıyorsa araç satın alabilirsin ama sanırım Türkiye'de 6 aydan fazla kalamazsın .

EREN34
01-12-2015, 21:52
Tr ye araç sokabilmen için;

Ya o ülke pasaportuna sahip olmalısın

Yada diplomatik pasaport ile min. 3 yıl görev yapman gerekir. Bu şartları sağlarsan aracın model yılına göre amortisman düşer kalan bedel üzerinden ötv vs. Normal gümrüklemesi yapılır.

Edit: ben kalıcı olarak araç sokmaktan bahsediliyor sandım. Ziyaretçi olarak sıkıntı yok. Yeterki araç tescilli olsun. Adıan diyemedim fark ettiysen zira bazı ülkelerde tescil belgelerinde isim yazmaz. Bknz:Belçika

ByMuSt!
01-12-2015, 21:53
185 günden fazla kalındığı sürece o ülkenin plakasıyla 2 yıl boyunca kullanılıyor diye biliyorum , Tr plakaya geçilmek istenirse aracınız bedeli isterse 5 bin olsun devlet 18 bin $ üzerinden değerlendirip ötv v.s bedeller ekleyip ödeniyor oda 100 bin tlden daha fazla rakamlara denk geliyor yanlış bilgi verdiysem bilgilendirirseniz sevinirim.

EREN34
01-12-2015, 21:59
185 günden fazla kalındığı sürece o ülkenin plakasıyla 2 yıl boyunca kullanılıyor diye biliyorum , Tr plakaya geçilmek istenirse aracınız bedeli isterse 5 bin olsun devlet 18 bin $ üzerinden değerlendirip ötv v.s bedeller ekleyip ödeniyor oda 100 bin tlden daha fazla rakamlara denk geliyor yanlış bilgi verdiysem bilgilendirirseniz sevinirim.

Benim bildiğim taban olarak evet ama araç faturası daha yüksekse fatura üzerinden hesaplanıyor. Özetle en karlısı nasılsa öyle :D

levent
01-12-2015, 22:05
http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=35610

Polonya'da yaşıyor, pm at derim.

TarikS
01-12-2015, 22:37
Devletin siteleri vardır öğrenci statüsüyle araba kullanmak için. Amerika'da burada ehliyet almak zorundasın araba almak için, orada da öyledir belki. Resmi sitelere bir göz at.

Ve o ülkede revaçta ne varsa onu al, tercihen japonlara yönel minimum masraf için

rebeloghy
01-12-2015, 23:13
İlgilenen herkese teşekkür ederim,

Yasal olarak araç satın alabiliyorum çünkü araç satın alma konusunda ehliyete bakılmıyor ki türk ehliyetimle araç kullanabiliyorum burada. Aracı kaydettirirken düzenli adres isteniyor ki oturma iznim ve sabit adresim de var.

Benim temel olarak yardım istediğim konu burada yaşayan var ise içimizde onlardan bir yardım istiyorum.

Ve diğer sorum burada alınan araç ile 6 aylığına türkiye'ye girebilir miyim ? Yüksek lisansa çıkarsam tekrar araç ile çıkarım zaten.

rebeloghy
01-12-2015, 23:14
http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=35610

Polonya'da yaşıyor, pm at derim.

Kendisine mesaj attım umarım görür :)

Teşekkürler

TarikS
02-12-2015, 05:25
İlgilenen herkese teşekkür ederim,

Yasal olarak araç satın alabiliyorum çünkü araç satın alma konusunda ehliyete bakılmıyor ki türk ehliyetimle araç kullanabiliyorum burada. Aracı kaydettirirken düzenli adres isteniyor ki oturma iznim ve sabit adresim de var.

Benim temel olarak yardım istediğim konu burada yaşayan var ise içimizde onlardan bir yardım istiyorum.

Ve diğer sorum burada alınan araç ile 6 aylığına türkiye'ye girebilir miyim ? Yüksek lisansa çıkarsam tekrar araç ile çıkarım zaten.

Valla senin de yukarda dediğin gibi forumdaki diğer konuda tartışılanlara bakarsak son 1 yılda 185 günü doldurduğun için istediğin ülkenin arabasıyla adına kayıtlı olduğu sürece TR'ye girip 2 sene kalabiliyor olman lazım. En son bazı sınır kapılarında güncellenmedi diyorlardı ama sen gelene kadar o da hallolur heralde

Ufuk
02-12-2015, 06:56
Fırat ben araştırdım. E36 325 Sedan hariç alamıyorsun.eger ki alırsan, o arabaya 1 panda bindirip yanlaman gerekiyormuş. Yoksa devlet el koyuyormus. Tabi yinede sen bilirsin (m50 olsun adamın asabını bozma lütfen)

rebeloghy
02-12-2015, 17:42
Fırat ben araştırdım. E36 325 Sedan hariç alamıyorsun.eger ki alırsan, o arabaya 1 panda bindirip yanlaman gerekiyormuş. Yoksa devlet el koyuyormus. Tabi yinede sen bilirsin (m50 olsun adamın asabını bozma lütfen)

325 senin kopegin olsun pandalarin bas taci

kickbuttowski
02-12-2015, 19:12
Neyi sormak istiyorsun tam olarak?

rebeloghy
02-12-2015, 20:57
Neyi sormak istiyorsun tam olarak?

Polonya'da iseniz bulunduğunuz şehirde araç bulsam ve yanınıza gelsem. Satıcı ile buluşma ve aracı gösterecek yetkili servis yada eksper bulma konusunda yardımcı olabilir misiniz ?

BurakCengizhanoğlu
02-12-2015, 21:01
Valla çok iyi konu olmuş bende ocakta geliyorum nasipse poznana erasmus için.Türk ehliyetimle araç kiralayıp kullanabiliyorum değil mi ?Birde eğer vatandaşı olmadan araç alıp tr ye getirip 2 yıl kalabiliyorsak 185 gün polonyada kaldıktan sonra harika olur.Mümkün müdür acaba?

academian97
02-12-2015, 21:03
2 yıl muhabbetini unutun, kanun çıktı, fakat uygulamada vermiyorlar kesinlikle. Vereceklerse de sürekli yurtdışında yaşayan gurbetçilere verirler büyük ihtimal. Bilgi sağlam yerden, -kapıkule. ;)

BurakCengizhanoğlu
02-12-2015, 21:04
6 ay da olur bana farketmez

Jön Türk
02-12-2015, 21:07
+48530441271 Arar mısın ismi Onur sana araç alımı hakkında yardım edecek :)

rebeloghy
02-12-2015, 21:08

Çok teşekkür ederim :)

rebeloghy
02-12-2015, 21:09

Numarayı kimden aldığımı söylemeliyim peki :)

Jön Türk
02-12-2015, 21:12
Numarayı kimden aldığımı söylemeliyim peki :)

Osman dersin ben söyledim zaten durumu aramanı bekliyor

kickbuttowski
02-12-2015, 21:14
534 089 783 bu da benim numaram Kraków civarı araba alacak olursan yardimci olurum.
Facebook'tan da ekleyebilirsin ömür Sarıaslan

rebeloghy
04-12-2015, 21:05
534 089 783 bu da benim numaram Kraków civarı araba alacak olursan yardimci olurum.
Facebook'tan da ekleyebilirsin ömür Sarıaslan

Teşekkür ederim , ekledim sizi de.