PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kredili Araç Satışında Plaka Taşıma Sorunsalı

Alpero
01-12-2015, 22:53
Yakın bir arkadaşım aracını satmak üzere alıcı ile anlaştı.

Plakayı yeni alacağı araca taşımak için emniyet ile belli bir ücret karşılıgı anlaşıldı

Ancak bugun kafaları kurcalayan bir konu oldu

Aracı satın alacak olan kişi kredi kullanacağında banka tarafından araca rehin koyuluyor plakayı alamazsınız gibisinden birşeyler duyduk.

Bu konuda tecrübeli daha önce başına gelmiş birisi bu konuda aydınlatırsa sevinirim.

Burak K.
02-12-2015, 00:09
Bildiğim kadarıyla yazayım,yanlış bi kısım varsa bilenler düzeltsin yanlış yönlendirme yapmayalım.

Eğer plaka değişikliği istenirse,banka araca rehin koymak için aracın yeni plakasının çıkmasını bekler yeni plaka çıkınca rehini koyar ve para o zaman size geçer. Banka öyle plaka değişikliği falan dinlemez yani kendisini garantiye almadan para falan vermez. Arabanın satışını verip parayı almamakta büyük risk bu devirde. En fazla karşı tarafa senet imzalatabilirsiniz arabaya yeni plaka çıkarıldığında para hesaba yatar.

Caesar
02-12-2015, 00:28
Bir problem olacağını sanmıyorum. Yozgatın bağrından kopan hırçın abimiz istanbuldan kredi ile araba alamazdı o zaman.

arifba
02-12-2015, 01:22
Doğru duymuşsun. Kredili satışlarda plaka değişikliği olmuyor. Göstermelik şekilde aracı sana satsın plakayı değiştirin sonra alacak kişiye kredili satarsınız.

PiscocuK
02-12-2015, 07:17
Yeni aldigm araçta basıma geldi
Banka rehin için ruhsat bilgilerini vs istiyor tüm işlemler o bilgiler doğrultusunda yapılıyor sen plakayı değiştirdiğini an işlem patliyr
Olayı düzeltmek için çektiğim sıkıntıyı bir ben bilirim bilmem kaç tlf gorusmesi ve ortalama 7 saatlik bekleyişin ardından sorun çözülmüştü
Banka tanıdık olduğu için bu kadar Kisa surdu tabi

Yoksa hafta sonunu İzmirde geçirecektir pazartesi çözülecekti is

|KaAn|
02-12-2015, 08:07
Geçici tescil belgesi ile satın alacak kişiye araç geçmeden plaka değişikliği gerceklestirebilirsiniz. Kredi kullandiriminda e-rehin satın alacak kişi adına konmaktadir,araç sizin üzerinizde iken rehin koyamazlar.
Bankada kredi Opr. Bölümünde çalıştım,plakayı satış öncesinde degidtirebiliyorsaniz eğer(o konuya hakim değilim) bankada sorun yaşanmaz;yeterki satın alacak kişi güncellenen evraklarla başvuru yapsın.

TarikS
02-12-2015, 08:17
İyisi mi siz ailenizden birine satış yapın plakayı değiştirip sonra alıcıya satışı gerçekleştirin.

HaKo
02-12-2015, 08:57
şase numarasına da rehin koyuluyor. Ben plaka değişikliği ile aldım aracı yeni plakamı da taktım ama baya uğraştırdım bankacımı. Yani isterlerse yaparlar ama biraz uğraştırıyor.

HaKo
02-12-2015, 08:58
yanlış hatırlamıyorsam hesabımdaki paraya bloke koydurmuştum o tarz bir işlem yaptılar.

PiscocuK
02-12-2015, 09:12
şase numarasına da rehin koyuluyor. Ben plaka değişikliği ile aldım aracı yeni plakamı da taktım ama baya uğraştırdım bankacımı. Yani isterlerse yaparlar ama biraz uğraştırıyor.

hesabınızda kredi miktarı kadar para varsa yeni plaka ve ruhsat çıkana kadar o paraya bloke koyuyorlar yeni evrakları gönderdiğinizde araca rehin konup bloke kalkıyor doğru

|KaAn|
02-12-2015, 09:32
Kredi tutarında masraflar düşüldükten sonra kalan bakiyeye bloke konuluyor, kredi dışında +bir parayı blokeye alamazlar. Burda satıcı ile anlaşmak önemli bekleme süresi,trafik şubeye gel-gitler..

Alpero
02-12-2015, 18:39
Peki aile içindeki satış ile gerçek alıcıya olan satış arasında nekadar süre olmalı?

Yani yeni plaka cıkması vs gerekıyor sanırım ruhsattı plakaydı 1 gunde hallolmaz

evolution_9
02-12-2015, 18:52
bende plakayı değiştirdiğim halde kredili araç aldım. sizin dediğiniz gibi banka plakaya rehin koymadan oarayı geçmiyor, aracın sahibide zaten plakasını vermek istemedi. bende gidip şube yetkilimle konuştum genel müdürlükten onay aldı ben satışı aldım plakayı çıkarttım ondan sonra rehin koydular. tamamen alıcının bankayla olan münasebetiyle alakalı

Alpero
02-12-2015, 19:18
Bilgilendirme için teşekkürler.

TarikS
02-12-2015, 19:55
Peki aile içindeki satış ile gerçek alıcıya olan satış arasında nekadar süre olmalı?

Yani yeni plaka cıkması vs gerekıyor sanırım ruhsattı plakaydı 1 gunde hallolmaz

Aynı günde plakayı vermezlerse de ertesi güne alırsınız mutlaka, o işler çok kolay halloluyordu en son

turkerrr
03-12-2015, 08:42
eğer satıcı beklemeyi kabul ederse sabah erkenden satışı yaparsınız gün içinde plaka değişikliğini yapıp akşamına parayı çekersiniz bankadan, noterden çıkıp direk bankaya giderseniz plaka değişikliği işi yalan olur. tabi istanbulda bir günde plaka işi halledilir mi bilemiyorum buralarda 1 saatlik iş :)