PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : f30 Seyir halinde Yağ boşaltı

orcunkar
02-12-2015, 19:28
Aracım 2014 model 316i forumdada konusunu açtığım bir tıkırtı nedeniyle bugün randevu almak için Borusan Avcılara gittim Randevumu aldım ve borusanın kapısından sağa döndüm biraz yapıştırdım(200m) Mini cooper showromunun önünde pat diye bir ses geldi (ben lastik patladı kardeşim köpek fln ezdik sanmış) arabayı tekleye teklye hemen sağa çektim hemen kaptu açtım ve ağır bi yağ kokusu. acil servisi aradım telefon elimdeyken şöyle aracın altına bi bakayım dedim aracın altı yağ içinde hatta o sesi duyduğum andan itibaren yolda yağda bırakmışım. Borusana çektik aracı yarın bilgi vereceklermiş

merak içindeyim sizce bu durum neyden kaynaklanıyor Kartel delinmesi söz konusu değil. Var mı fikri olan
Araçta 6.000km dir yazılım yok.

BurakCengizhanoğlu
02-12-2015, 19:43
Yazılım vardı değil mi :)

Maxi
02-12-2015, 19:57
Sizin aracta buyuk sorun var :(

mustafa_a
02-12-2015, 20:09
Merak ettim, takipteyim

BurakCengizhanoğlu
02-12-2015, 20:13
Umarım beyni kontrol etmezler de garantiden çözülir mevzu.

i-vtec07
02-12-2015, 20:17
hadi bakımdan çıkmış olsa karter tapasını iyi takmamışlardır dicemde . garip gerçekten . geçmiş olsun

Yigit-Y
02-12-2015, 20:27
Son iki kelimeyi okuyun:)

Arabanin yenisini talep edin.

orcunkar
02-12-2015, 20:27
Yazılım vardı değil mi :)

Yazılım 36.000 de yaptırdım 40 de sildirdim.

orcunkar
02-12-2015, 20:30
Sizin aracta buyuk sorun var :(

Nasıl bir sorun olabilir ? Bakımlarını zamanında yaptırırım. Yağ hortumu veya turbo horumundan gelmesi mümkün müdür?

Apocaltique
02-12-2015, 23:40
Merakla bekliyorum sonucu..

onur_S
03-12-2015, 00:05
Gecmis olsun yag ne vardi aracta? Bakimlar borusandami yapiliyordu

Dou
03-12-2015, 00:10
Yag filtresi cikmis olabilir, gevsek birakildiysa yapabilir..

Gecmis olsun

997TT
03-12-2015, 00:41
Bakılmadan yorumlar sadece tahmın olucaktır.
Umarım sorunsuz atlatırsınız.

Mehmetmert
03-12-2015, 01:41
Bence onemli birsey yoktur hortum falan cikmistir.Hemen stop ettiysenizde sorun yoktur.
Bazi firmalarin yaptigi yazilimda anahtari yetkiliye verdiginiz anda o bakmak istemese bile yazilimla oynandigina dair bilgi beliriyor ekranda.Umarim cok ciddi birsey yoktur.
Yazilimi neden sildirdiniz 4000 km sonra ozel degilse paylasabilirmisiniz

Ali Özdoğan
03-12-2015, 03:57
İnşallah sıkıntı olucak bir durum yaşanmadan halledilir çok geçmiş olsun.

Yogi
03-12-2015, 08:07
http://www.techturkey.com/forum/genel-teknik/204125-f30-316i-yazilim-yag-secimi.html?highlight=

ghibli06
03-12-2015, 08:33
http://www.techturkey.com/forum/genel-teknik/204125-f30-316i-yazilim-yag-secimi.html?highlight=

var mı böyle bir sıkıntı ilk defa duyuyorum? yağı nereden atıyor peki?

ADMISE R1
03-12-2015, 08:41
çok can sıkıcı durum araçtan soğuma sebebi büyük geçmiş olsun

guwen_ar
03-12-2015, 09:46
Diger konuyuda okudum
Yazilimla bi alakasi oldugunu hic sanmiyorum
Kaldi ki 6k kmdir yazilimsiz biniyormus
Ve bu araclara yazilim yaptirip 40-50k km hayvan gibi kullanan benim tanidigim cok arkadas var.(sifir sikinti)
Baska bi durum soz konusu

ACYV
03-12-2015, 10:14
Direksiyon titremesi, iç mekandan trim sesi, biraz da elektronik arızalarını biliyordum da yağ boşaltmayı yeni duyuyorum. Takipteyim

orcunkar
03-12-2015, 10:53
Bence onemli birsey yoktur hortum falan cikmistir.Hemen stop ettiysenizde sorun yoktur.
Bazi firmalarin yaptigi yazilimda anahtari yetkiliye verdiginiz anda o bakmak istemese bile yazilimla oynandigina dair bilgi beliriyor ekranda.Umarim cok ciddi birsey yoktur.
Yazilimi neden sildirdiniz 4000 km sonra ozel degilse paylasabilirmisiniz

Aracımda gaza basınca avans sesine benzer bir ses vardı daha sonra manifolddan geldiğine kanaat getirdim 2 ay önce sildirdim aslında çokta memnundum fakat borsuana bırakmak için mecburen sildirmem gerekiyordu.
Dün 2 ay önceki randevuma gidemedim tekrar randevu alayım diye gittim kapısının önünde bu poşay başıma geldi.

orcunkar
03-12-2015, 12:30
araç motor bloğu patlatmış dediler yeni motor gerekiyormuş dışarıda yaptığım bakım kağıtlarını istiyorlar. Sadece bazı bakım kağıtlarını bulamıyorum servis tutmaıştı olablir. Çünkü arkadaşımın yeriydi.

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor en son bakım 45.000 de yapıldı araç 50.000de şuan (aracın üstünde açık hava filtresi vardı sıkıntı olur mu?

Burak Mehmet
03-12-2015, 12:34
Geçmiş olsun... sıkıntılı bir durum...
bütün yağ bakımları borusan da mı yapılmıştı peki ?

Mehmetmert
03-12-2015, 12:42
Of cok gecmis olsun :( neden boyle olurki cok uzuldum ya

orcunkar
03-12-2015, 12:45
Of cok gecmis olsun :( neden boyle olurki cok uzuldum ya

walla hiçbir fikrim yok. 8.000i geçmeden yağnı değiştirim bujisini hava filtrsini herşyini yaptırdım .. ne alaka anlamadım :(

Mehmetmert
03-12-2015, 13:07
walla hiçbir fikrim yok. 8.000i geçmeden yağnı değiştirim bujisini hava filtrsini herşyini yaptırdım .. ne alaka anlamadım :(

Gecmis olsun avans sesinden dolayi blok catlatan cok fazla n13 de malesef.Ne olduysa yazilimsal donemde o avans sesinde oldu diyorum ben orjinale donmenizinde bir etkisi olmayacaktir.Deli gibi sigara ear ein asiri dozda alip bir anda birakinca hersey tertemiz olmayacagi gibi.Cok gecmis olsun cidden uzuldum :(

brs852
03-12-2015, 13:27
çok geçmiş olsun umarım kağıtlar bulunur size yıkmazlar durumu

[RaCeR]
03-12-2015, 13:29
Çok geçmiş olsun,bütün bakımları yetkili serviste yapılmamışsa garantiye sokmayabilirler

Gecmis olsun avans sesinden dolayi blok catlatan cok fazla n13 de malesef.Ne olduysa yazilimsal donemde o avans sesinde oldu diyorum ben orjinale donmenizinde bir etkisi olmayacaktir.Deli gibi sigara esrar eroin asiri dozda alip bir anda birakinca hersey tertemiz olmayacagi gibi.Cok gecmis olsun cidden uzuldum :(

mehmetmert seninde yetkili servis olayı noldu ?

ACYV
03-12-2015, 13:34
geçmiş olsun, borusan filan umarım forum takip etmiyordur, yazılım vs öğrenilirse sıkıntı olabilir.

F.Dogan
03-12-2015, 13:34
çok geçmiş olsun inşallah sorunsuz şekilde ilerler süreç mağdur olmazsınız

NakkaSss
03-12-2015, 13:54
Geçmiş olsun garip durum gerçekten de. Sonuç ne olacak şimdi garantiden mi değişecek yoksa size mi yükleyecekler? Servis bu konuda ne diyor?

orcunkar
03-12-2015, 14:09
borusanı aradım servis kağıtlarını istiyor 11.000 29.000 ve 45.000 bakımlarının kaığıtlarını buldum. Herhalde yeterli olur. Ne olursa olsun 50.000deki 2014 model aracın blok patlatması kabul edilemez.

Aracı aldığımdan beri o avans sesini duyuyorum. bakalım nasıl bir gelişme olacak. kabul etmezse mahkeme ve tüketici haklarına neresi olursa artık oralara gidilecek.

Motor için 60.000 tl gibi bir fiyat verdiler 10.000 deseler hiç uğraşmaz yapın derdim ama fiyat çok yüksek.

NakkaSss
03-12-2015, 14:13
O halde benim tavsiyem konuyu buradan kaldırmanız. İş mahkemelik olacaksa burada araca yazılım yapıldığına dair kanıt olarak ekran görüntüsü alıp sunabilirler. Sonuçta yazılım yapıp motora zarar verdiğinizi iddia edebilirler.

onur_S
03-12-2015, 14:19
farklı marka yağ kullanılmış ondan desek araç alındığından beri ses varmış ancak niye 50 bin km bekledi sorunlu araba şimdi patladı orası muamma, yağ sebebiyle olabilir mi ?
tsi da millet oem yağ kullanmıyor cayır cayır biniyorlar, bu motorlar ise şans işi.

Gunes G.
03-12-2015, 14:22
borusanı aradım servis kağıtlarını istiyor 11.000 29.000 ve 45.000 bakımlarının kaığıtlarını buldum. Herhalde yeterli olur. Ne olursa olsun 50.000deki 2014 model aracın blok patlatması kabul edilemez.

Aracı aldığımdan beri o avans sesini duyuyorum. bakalım nasıl bir gelişme olacak. kabul etmezse mahkeme ve tüketici haklarına neresi olursa artık oralara gidilecek.

Motor için 60.000 tl gibi bir fiyat verdiler 10.000 deseler hiç uğraşmaz yapın derdim ama fiyat çok yüksek.

Sen cani gonulden inaniyor musun hakli olduguna?

orcunkar
03-12-2015, 14:54
Sen cani gonulden inaniyor musun hakli olduguna?

bu nasıl bişr soru inansam neolur inanmasam nolur. böyle saşma sapan bir durum var ve en az hasarla sanıl atlatırım onu düşünüyorum ben. Ne gerekiyorsa yapılacak.

HaKo
03-12-2015, 15:04
Geçmiş olsun evet haklısın 60 bin de araba blok kırmaz ama yazılım var diyorsun bu durumda ben arabada bir kabahat göremiyorum açıkçası.

Bir de borusan neden kayıt istiyor bu araba garanti süresince zaten yetkili servise gitmemiş mi ? Gitmediyse zaten garantiden bir şey beklememek gerek.

onur_S
03-12-2015, 15:12
http://www.techturkey.com/forum/genel-teknik/208417-brava-yag-ve-f30-gaza-basinca-gelen-tikitri.html

d3n1s
03-12-2015, 15:22
Benim anlamadığım, madem bu ses sıfır alındığından beri vardı, neden bu sesten şikayetçi olup da yetkili servise baktırılmadı? Bir de gerçekten anlamadığım bir durum, sıfır alınmış, ve iyi para verilmiş bir araba neden garanti süresi bitmeden yetkili servis dışında bir servise götürülür? Herhangi bir sıkıntıda aracın garanti kapsamına girip girmemesiyle kumar oynanır?

Burhan
03-12-2015, 15:30
Sadece motor için 60.000 lira mı ?

oKsEAt
03-12-2015, 15:31
Konuyu kaldırın başınız ağrımasın derim.

mustafa_a
03-12-2015, 15:34
Yazılımdan motor kırıp 45 binlira masraf çıkaran birisini daha okumuştum. Bu olaydan sonra tamamen vazgeçtim. Geçmiş olsun

huseyinturk
03-12-2015, 15:41
Yazılımdan yana sıkıntı olur mu bilmiyorum ama koyulan yağ ne, uygunmu diye bakacaklardır muhtemelen. Yazılımda beyni kilitlenen clio4ün beynini reno garantiden değiştiriyorsa borusanda bu durumu garantiden halledecektir diye düşünüyorum ben ama en kötü ihtimali düşünürsek araç garantiye girmedi diyelim, motoru sıfır sandık motor olarak dışardan temin edip özel bir serviste yaptırmaya bakın derim ben. Servisin 16.000 masraf çıkardığı aracın motorunu 3500E dolu halde sıfır faturalı bulup, 1000-2000 lira işçilikle değiştirmiştik. Alıcağınız motorun dolu olmasına bile gerek yok aslında, direk faturalı blok alıpta yaptırabilirsiniz dışarda. Ama temiz garanti iş olsun derseniz direk sök tak şeklinde dolu motor almak daha mantıklı.

Maxi
03-12-2015, 15:49
bakın bilmeden sallıyorsunuz
yazılım ile araç blok kırmaz
piston yada segman kırar, grapej yapar bişeyler olabilir (çok kötü yapılmış bir yazılım var diyelim)

ama blok kırmak demek %90 öncesinde yatak sarmak demektir
yağlama problemidir, kolay kolay başka bir nedenden olmaz

önce kranka bağlı piston kolları yatak sarar (gelen tıkırtı) sonra kilitlenir ve piston kolu kırılır
hala dönmeye devam eden krankta bağlı olan kırılmış piston kolu, blok ile araya sıkışır
o güçle blok içeriden dışarı doğru çatlar yada patlar yada kırılır.
yağın çoğu o delikten yere akar
işte o patlama sesi bu kırılma sırasında duyulur..

kısacası söz konusu problem çok büyük ihtimalle yağlama problemidir.

edit:
yağlama problemi derken şunu kastediyorum yanlış anlamalar olmasın
yani 5-30 yerine koydun 10-40 yada 5-40 birşey olmaz, yada 10-60 koydun birşey olmaz
bu gibi yağ değişiklikleri çooooook uzun vadede sorun olabilecek şeyler.

benim demek istediğim eksik yağ, işte 6 litredir kapasite ama 3 litre yağ vardır, sorun..
yağ pompası basıncı düşmüştür, sorun

sahte yağ!
evet günümüzde herşeyin sahtesi var, yağın niye olmasın?

tabi son olarak, üretim hatasıda mümkün
olabilir yani

60 bin liramı? o ney lan? :( ohaa

Draniela
03-12-2015, 15:57
Motorun parası 60 bin tl mi şimdi ? Arabanın parası kaç zaten yuh yani.

Umarım garantiden sorun çözülür. Çok geçmiş olsun

Mehmetmert
03-12-2015, 16:03
Alindigindan beri ses varsa yazilimla ilgili yazimi geri cekiyorum,tekrar gecmis olsun

MCN21
03-12-2015, 16:21
Öncelikle geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla servis dışında da bakım yapılmış. Servis iyne iyi niyetle yaklaşıp sizden faturaları istemiş. Bu süreçte serviste de bakımlar yapıldı mı? iyi niyetle yaklaşmazlarsa rahatlıkla sizin üstünüze yıkabilirler. bu durum başkasının başına gelmiş mi bir de onu araştırın isterseniz.

Berkan
03-12-2015, 16:39
Burayada kopyalayalım es gecilmeden

Öncelikle aracın bakımını yapacak olan özel servisin kalite belgesi varmı? Var ise ve ayrıca bu usta eski servis kökenli yazmışsın. Bunu belgeleyebiliyorsa, kullanılan para devlet nezdinde orjinal ise aracın kesinlikle garanti dışı kalmaz. Sonuçta işlemin yapıldığı yerden işlemi yapan ustaya kadar herkez kanunlar nezdinde yetkili.

Servis ve distrübütör gözünü korkutmasın. Hiç bişey olmaz .

Ayrıca tüm servisler aynı bakım fiyatını veriyorsa kanun dışı iş yapıyolar demektir. Rakabet hukuku diye bişey var. Servisle telde konuşursan bi daha servis müdürü iste onları rekabet kurumuna şikayet edeceğini bildir. Bölye iş yapamazlar. Her yerde fiyat aynı olamaz fiyat birliği yapmak suçtur.

Yigit-Y
03-12-2015, 16:43
Yazılım yapılıp silinmesi birsey degil de.

Yetkili servis disi bakım garanti dışı demektir.

Tespit edilmesi kolay artik f serisinde özellikle

Soğuk su bu işin sonu ins yirttarsiniz...

CNR
03-12-2015, 17:51
bakın bilmeden sallıyorsunuz
yazılım ile araç blok kırmaz
piston yada segman kırar, grapej yapar bişeyler olabilir (çok kötü yapılmış bir yazılım var diyelim)

ama blok kırmak demek %90 öncesinde yatak sarmak demektir
yağlama problemidir, kolay kolay başka bir nedenden olmaz

önce kranka bağlı piston kolları yatak sarar (gelen tıkırtı) sonra kilitlenir ve piston kolu kırılır
hala dönmeye devam eden krankta bağlı olan kırılmış piston kolu, blok ile araya sıkışır
o güçle blok içeriden dışarı doğru çatlar yada patlar yada kırılır.
yağın çoğu o delikten yere akar
işte o patlama sesi bu kırılma sırasında duyulur..

kısacası söz konusu problem çok büyük ihtimalle yağlama problemidir.

edit:
yağlama problemi derken şunu kastediyorum yanlış anlamalar olmasın
yani 5-30 yerine koydun 10-40 yada 5-40 birşey olmaz, yada 10-60 koydun birşey olmaz
bu gibi yağ değişiklikleri çooooook uzun vadede sorun olabilecek şeyler.

benim demek istediğim eksik yağ, işte 6 litredir kapasite ama 3 litre yağ vardır, sorun..
yağ pompası basıncı düşmüştür, sorun

sahte yağ!
evet günümüzde herşeyin sahtesi var, yağın niye olmasın?

tabi son olarak, üretim hatasıda mümkün
olabilir yani

60 bin liramı? o ney lan? :( ohaa

Bilmediğimden soruyorum abi mesela benim arabam 4.5 lt yağ alıyor yaklaşık 0.750 ml yağ eksiltince yağ lambası yanıyor bu 0.750 ml den motor yatak sarar mı? Yada f30 da da benzer uyarı vardır illa ki yağ seviyesi görülüyor yanlış hatırlamıyorsam board computerdan f30 da.Yani hani kısacası sorum yeni çoğu güncel araçta 0.750ml 1lt gibi değerlerde yağ lambası yanıyor yanılmıyorsam, bu kadar yağsız binmek yatak sardırır mı?

Ayrıca borusan bunu kendi bünyesinde yaparsa helal olsun aynı şey bizim doğuşta olsa araba servis bakımlıda olsa 40 takla atarlar yapmamak için

ACYV
03-12-2015, 18:03
Geçmiş olsun, yine de nasibin varmış ki otoyolda hızla giderken olmadı. Cana geleceğine mala gelsin, çözülür bir şekilde. silinen yazılımı kim yapmıştı?

Maxi
03-12-2015, 18:37
Bilmediğimden soruyorum abi mesela benim arabam 4.5 lt yağ alıyor yaklaşık 0.750 ml yağ eksiltince yağ lambası yanıyor bu 0.750 ml den motor yatak sarar mı? Yada f30 da da benzer uyarı vardır illa ki yağ seviyesi görülüyor yanlış hatırlamıyorsam board computerdan f30 da.Yani hani kısacası sorum yeni çoğu güncel araçta 0.750ml 1lt gibi değerlerde yağ lambası yanıyor yanılmıyorsam, bu kadar yağsız binmek yatak sardırır mı?

Ayrıca borusan bunu kendi bünyesinde yaparsa helal olsun aynı şey bizim doğuşta olsa araba servis bakımlıda olsa 40 takla atarlar yapmamak için
hayır tabiki, fakat yağ seviyesini kontrol etmek lazım sürekli
ciddi eksiklik olursa sorun, mesela %50 yağ eksik gibi..

MeRtCaN
03-12-2015, 18:40
Gecmıs olsun cok
bence arabanın yazılım yapıldıgı fırmada plakaları acık fotografları var ıse kaldırt problem cıkarabılır sana

orcunkar
03-12-2015, 18:48
Arkadaşlar öncelikle aracı 2. el aldım 30.000flndı tam hatılamıyorum. 41.xxx deyken klimadaki titreme ve direksiyondaki ses yüzünden aracı borusana bırkatım ayrıca yağını suyunu kontrol edin diye konuştuk. Aracı teslim aldığımda hiç bir sıkıntısı yok klima içinde kalibrasyon yaptık dediler. Bu tıkırtı hala vardı fakat sesi sadece gece sokak aralarında ben duyuyordum. Neyse 45.000 bakımını yaptırdım bujilerini değiştirdim belki ses gider diye (özel servis) fakat ses gitmedi borusna gittik yetkili arkdaş bi adam çağırdı yol testine çıktık adamda sesi duydu. giderken motur elime almam yolda kalmam diye makara yaptık hatta yok bir sıkıntı olmaz dediler. bu olay bundan 1 ay önce oluyor 2 hafta oncesine randevu vermişlerdi daha sonra dün gittim tekrar randevu aldım bu tıkırtı olayı ve bakım yapılması için. kapıdan çıktım olan oldu.

Yazılım firması ismi vermek doğru değil nedeni sanki onlar yapmış gibi gözükecek yazılımlı cok az bir süre bindim zaten Ayrıca niye borusanda servise girmedin diyenler fren diski balatsı bakımına 2500 civarı verdiklerini biliyorlar mı.

Aracın son bakımı 45.000de yapılmış borusana bu ses için gidip konuşulmuş kayıt açılmış. 9 aralıka randevu vermişler. Sourunu usta bile duymuş tamam bi bakalım demiş.

Aracın yağsız kalma bir durum söz konusu değil.5000 km olmuş yağı yağ filtresi bujisi değişeli değişeli. Bir servis nasıl diyebilirki bende yaptırmadın dışarda yaptırdın sanki konulan yağ çok çok farklı?

2-3 gün içinde haber verecekler eğer yapmıyoruz derlerse açıkçası biraz çirkefleşicem olmazsa pamuk eller cebe. Hakkımızda hayırlısı yani.

Dragger
03-12-2015, 18:49
Geçmiş olsun.

Şu arabalara şu kadar paralar veriyorsunuz bari belli bir kmye kadar, garantiden faydalanabilir durumdayken yetkili servise gidin.

Ben de doğuşa keyfimden gitmiyorum, fazladan para bayılıyorum her seferinde ama biryerden birşey çıktı mı ücretsiz herşeyi hallediyorlar.

Caesar
03-12-2015, 18:55
Borusan doğuştan daha iyi hizmet veriyor Dragger. Dışarıda da yaptırsan bariz bir hata yoksa iyinet garantisine sokup değiştiriyor.

Arkadaşın aracıda %90 öyle olacaktır. Ama maxi çok güzel bir noktaya değinmiş aracın motor içindeki yağ %50 nin altında olmadan yatak sarma üstüne blok çatlatma çok zor olan şeyler.

Aracı tamamen inceleyecekler inşallah sizden yana olur sonuç.

Dragger
03-12-2015, 19:04
Konu iyi hizmet kötü hizmet değil, ben kendi bindiğim markadan örnek verdim.

İnşallah hiçbir extra maliyet çıkarmadan hallederler, ne olursa olsun garanti bitene kadar yetkili servise gitmek daha mantıklı.

Day Walker
03-12-2015, 19:08
Sen şikayeti bildirmişsin ve eğer motor kırma olayı o ses yüzünden tespit edilirse garanti olmak zorunda.

Yıllarca yetkili serviste çalışmış biri olarak eğer sana şu veya bu nedenden dolayı garantiden olmaz negatif cevaplar verirlerse sadece servis müdürü veya satış sonrası hizmetler müdürü ile görüş ve aracı teknik üniversitede kontrol ettireceğini ve çıkan sonuca ve aracın bakım kayıtlarına göre teknik raporla birlikte hukuksal haklarını arayacağını bildir.

Sakın servis danışmanı veya formen usta vb kişilerle ağız dalaşına girme. Su yazdıklarımı genelde onlar bilmez.

Tekrar geçmiş olsun.

orcunkar
03-12-2015, 19:11
Borusan doğuştan daha iyi hizmet veriyor Dragger. Dışarıda da yaptırsan bariz bir hata yoksa iyinet garantisine sokup değiştiriyor.

Arkadaşın aracıda %90 öyle olacaktır. Ama maxi çok güzel bir noktaya değinmiş aracın motor içindeki yağ %50 nin altında olmadan yatak sarma üstüne blok çatlatma çok zor olan şeyler.

Aracı tamamen inceleyecekler inşallah sizden yana olur sonuç.

Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yapmıyoruz derlerse almanyaya mail dava açma tüketici haklarına mahkeme nasıl bir yol izlemeliyim.İlk defa başıma geliyor.

Hiç bir şekilde yol alamadık desek komple motoru dışarıda ne kadara bulurum. Yada sadece blok bulup halletmek. Satarken zarar etme durumu söz konusu bide dimi ?

Caesar
03-12-2015, 19:16
Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yapmıyoruz derlerse almanyaya mail dava açma tüketici haklarına mahkeme nasıl bir yol izlemeliyim.İlk defa başıma geliyor.

Hiç bir şekilde yol alamadık desek komple motoru dışarıda ne kadara bulurum. Yada sadece blok bulup halletmek. Satarken zarar etme durumu söz konusu bide dimi ?

Hallolur diye düşünüyorum. Olmadı motoru kendin getirtmek için uğraşacaksın. 7K$ ~ 10K$ a çözülür diye düşünüyorum kargosu cartı curtu vergisi herşeyi dahil.

Ama garantiden değişecektir %90. Sıkma canını iyi düşün ki iyi olsun. Dava açarsın farklı sonuçlanırsa.

Aracın yaşı nedir? Normal garantisi devam ediyor mu?

orcunkar
03-12-2015, 19:21
Hallolur diye düşünüyorum. Olmadı motoru kendin getirtmek için uğraşacaksın. 7K$ ~ 10K$ a çözülür diye düşünüyorum kargosu cartı curtu vergisi herşeyi dahil.

Ama garantiden değişecektir %90. Sıkma canını iyi düşün ki iyi olsun. Dava açarsın farklı sonuçlanırsa.

Aracın yaşı nedir? Normal garantisi devam ediyor mu?

Araç 2014 model eylül çışkı daha neredeyse 1 senelik 50.450kmde.

son olarak bir aracın motor bloğu nasıl kırılır?. Arabada yağ yok desek bpşalttığı yağ neyin yağı. Yanlış vites attım desem araç otomatik. Biyere vurdum motora kadar girdim desem borusana giriyorum birşey yok çıkıyorum elimde motor. hadi diyelim yağ eksik arabada hiç bir uyarı yok anlmadım walla .

Bu arada çok teşekkürler içimi bir nebze olsada rahtlattınız.

Caesar
03-12-2015, 19:22
Yağ eksik olabilir boşaltılan yağın kaç litre olduğunu anlayamazsın ki yere gitti çünkü. %99 garantiden değişir 2014 model araç. Öpe öpe değiştirmek durumundalar yani.

Mahkemeye taşınsa araç kusurlu bulunur çünkü.

onursumer
03-12-2015, 19:45
bakım evrağı olduğu surece yetklili serviste yapılmasa bile evraklarınız varsa yapıldığına dahil sorun yapmıyorlar yada yapamazlar diyelim, ben daha 5-6 ay once ikinci el aldığım araçta en son 40bin bakımı serviste yapılmışken , 100bin bakıma goturdum, evrakları tamdı, garantiden birsuru işlem yapıldı şikayetlerime gore normal bakıma bıraktığım sırada

ki olay denilen gibi motor bloğu olduğundan bir hata olduğunu duşunuyorum 1 senelik araç sonuçta

MeHMeT-INC
03-12-2015, 20:21
geçmiş olsun. 50 bin de motorun blok patlatması çok saçma gerçekten. Bence de garantiye girecektir

utkunoa
03-12-2015, 20:26
Bu heralde duyduğum 10. Blok kıran N13 :(. Malesef avanstan da kırmış olabilirsiniz geçmiş olsun geçen burdada bir N13 x bir firmaya yazılım yaptırdıktan sonra kırdı.

utkunoa
03-12-2015, 20:28
http://i.hizliresim.com/j1WbBD.jpg (http://hizliresim.com/j1WbBD)
http://i.hizliresim.com/o8k4ER.jpg (http://hizliresim.com/o8k4ER)

orcunkar
03-12-2015, 20:40
Bu heralde duyduğum 10. Blok kıran N13 :(. Malesef avanstan da kırmış olabilirsiniz geçmiş olsun geçen burdada bir N13 x bir firmaya yazılım yaptırdıktan sonra kırdı.

Utku selam 3-4 ay önce whatsaptan konuşmuştuk hatırlarsın belki. Fakat malasef olay yazılımsal değil.Yazılımsal olsa inan bukadar dert etmicem kaşındım dicem oturcam köşeme. Aracı aldığım ilk gün bu tıkırtı avans mıdır artık nedşr bu sorunu sorduğumda çoğu araçta bu ses mevcut olduğunu söyledi arkadaşlar.Borusanada gittim sıkıntı yok saat gibi maşakllah dediler :) bide Yazılımı haldeyken bile sürekli yakıt ne kadar az yakarım diye hep kovaladım. devir zorlmadım yanlmadım. Eğer benim araçta bufotodaki haldeyse vay halime.

Bu blok kıran arkadaşlardan garntiye sokmaya çalışan var mı belki süreç ile ilgili emsal olarak ne yaşadıklarını ne yaptıklarını öğrenmiş olurum.

ghibli06
03-12-2015, 20:54
1- Borusan kendisi hariç hiç bir özel servisi yetkili saymıyor, binlerce dava açtı yüzlercesini kazandı, yani İzmir Antalya vs bir k. servis haricindeki hiç bir servisin yaptığı hizmeti kabul etmek zorunda değil... bu tip durumlarda direk Almanya BMW AG ile iletişime geçmek gerekiyor, %90 iyi niyetten Borusana talimat vererek hallettiriyor...

2- Arkadaşımın servisinde en az 10 tane N13 gördüm motoru değişen hatta arkadaşım 7-8 tane motor ithal etti 1-2 ayda hepsi ya satıldı ya takıldı...

3- Yazılımdan sonra motor kıranı ben hiç duymamıştım, kim yapıyor neden oluyor ona yorum yapabilecek var mı? avans vuruyorsa basıncı mı fazla açıyorlar? knock sensör düzeltme yapmıyor mu yoksa sensörü devreden mi çıkartıyorlar? basınç kaç oluyor?

4- özel serviste sıfır motoru 25-27 bin lira civarına faturalı taktırabilirsin, eğer Borusan garantiyi kabul etmezse bir düşünün...

geçmiş olsun...

orcunkar
03-12-2015, 21:01
1- Borusan kendisi hariç hiç bir özel servisi yetkili saymıyor, binlerce dava açtı yüzlercesini kazandı, yani İzmir Antalya vs bir k. servis haricindeki hiç bir servisin yaptığı hizmeti kabul etmek zorunda değil... bu tip durumlarda direk Almanya BMW AG ile iletişime geçmek gerekiyor, %90 iyi niyetten Borusana talimat vererek hallettiriyor...

2- Arkadaşımın servisinde en az 10 tane N13 gördüm motoru değişen hatta arkadaşım 7-8 tane motor ithal etti 1-2 ayda hepsi ya satıldı ya takıldı...

3- Yazılımdan sonra motor kıranı ben hiç duymamıştım, kim yapıyor neden oluyor ona yorum yapabilecek var mı? avans vuruyorsa basıncı mı fazla açıyorlar? knock sensör düzeltme yapmıyor mu yoksa sensörü devreden mi çıkartıyorlar? basınç kaç oluyor?

4- özel serviste sıfır motoru 25-27 bin lira civarına faturalı taktırabilirsin, eğer Borusan garantiyi kabul etmezse bir düşünün...

geçmiş olsun...

Öncelilke Teşekkür ederim.

Şimdi kafam karıştı ama borusan halleder mi halledemez mi.? Bu araç abi 2014 model 1 senelik araç yağsız kalmadı ki? Turbo arızası vs birşey olsa anlıcamda blok kırmış araçtan bahsediyoruz. bu akşam bmw ye bir mail atayım ozman. Bugün babam servis kağıtlarını bırakmak için gittiğinde zaten almanyaya belgeri sunacağız demiş ayrıca bir mail atmam mı greekiyor.

mustafa_a
03-12-2015, 21:08
ebay almanya adresine baktım birçok n13 motor var satılık

http://www.ebay.de/itm/BMW-116i-F20-100KW-N13B16A-n13b16a-Komplett-Motor-Nebenaggregate-17-000Km-/221615402020?fits=Make%3ABMW&hash=item33994eac24:g:QHIAAMXQydtTPTOQ

http://www.ebay.de/itm/BMW-116i-116-316-316i-N13B16A-N13-1-6-Motor-Engine-136-PS-/221892115818?fits=Make%3ABMW&hash=item33a9ccfd6a:g:xAsAAOSwBahVUa92

utkunoa
03-12-2015, 21:09
blok kıran arkadaşlardan garantiye sokabilen malesef hiç yok çünkü genel olarak beyinler açıldıgı için iyi niyet garantisi dahi alınmıyor. Bu avans sorunu genel olarka knock sensorlerı disabled veya avans biraz fazla geri çeklior çatır çutur avans sesi duymuyorsun fakat akabinde araç avans vuruor birazda fakire çektiği an işte bu görüntü çıkıyor ortaya. Orçun belkide yazlımlı haliyleyken bunun bir başlangıcı vardı bu olay aracı zorlamanla pek alakası yok yanlış bir yazılım kalbirasyonu malesef birçok kötü şeye neden olabiliyor. Tekrar geçmiş olsun umarım sıkıntısız bir şekilde çözersin

orcunkar
03-12-2015, 21:25
blok kıran arkadaşlardan garantiye sokabilen malesef hiç yok çünkü genel olarak beyinler açıldıgı için iyi niyet garantisi dahi alınmıyor. Bu avans sorunu genel olarka knock sensorlerı disabled veya avans biraz fazla geri çeklior çatır çutur avans sesi duymuyorsun fakat akabinde araç avans vuruor birazda fakire çektiği an işte bu görüntü çıkıyor ortaya. Orçun belkide yazlımlı haliyleyken bunun bir başlangıcı vardı bu olay aracı zorlamanla pek alakası yok yanlış bir yazılım kalbirasyonu malesef birçok kötü şeye neden olabiliyor. Tekrar geçmiş olsun umarım sıkıntısız bir şekilde çözersin

Bu durumu yazılım yokkende vardı ama sadece sesi biraz daha azdı daha sonradan yakıt buji gibi nedenler yazınca yakıtı değiştirerek srekli denedim yazılımı o sürede zaten sildirmiştim. Eğer beyini açarlarsa zaten kanıtlaycak birşeyleri olmaz inkar ederim:) Sanmıyorum okadar ileri gideceklerini en iyisi beklmek Utku yoksa yine burdan en ucuza nasıl hallederiz diye yardımlarınızı isteyeceğim. Teşekkürler

utkunoa
03-12-2015, 21:26
sandık motor konusunda yardımcı olurum çok uygun bir şekilde fakat inşallah onlara gerek kalmazda hallolur garantiden :)

vectra-tuner
03-12-2015, 23:23
Avans vuruntusu sonucu yatak dökmüşsünüz ve kol bloktan çıkmış.. Ben bu tarz durumlarda vicdanen rahatsız olmamak adına cebimden yaptırmayı düşünürdüm ama yinede siz bilirsiniz.. Rakam çok büyük ama cana gelmemiş ki önemli olan bu.. 200 ile giderken de olabilirdi

levent
03-12-2015, 23:55
Geçmiş olsun öncelikle, umarım minimum maliyet ile atlatırsınız diyeyim.

Bakım muhabbetine takıldım ben, 2014 Eylül çıkışlı diyorsunuz araç için, belli bir km / yıl olarak bakım paketi satın alınıyor sıfır km iken veya hediye ediliyor (arkadaşım 218 aldı 3 yıl 60k km paket hediye ettiler örneğin). Sizin aracınızda bu yok muydu acaba ki dışarıda bakım yaptırma ihtiyacı duydunuz?

onur_S
04-12-2015, 00:03
blok kıran arkadaşlardan garantiye sokabilen malesef hiç yok çünkü genel olarak beyinler açıldıgı için iyi niyet garantisi dahi alınmıyor. Bu avans sorunu genel olarka knock sensorlerı disabled veya avans biraz fazla geri çeklior çatır çutur avans sesi duymuyorsun fakat akabinde araç avans vuruor birazda fakire çektiği an işte bu görüntü çıkıyor ortaya. Orçun belkide yazlımlı haliyleyken bunun bir başlangıcı vardı bu olay aracı zorlamanla pek alakası yok yanlış bir yazılım kalbirasyonu malesef birçok kötü şeye neden olabiliyor. Tekrar geçmiş olsun umarım sıkıntısız bir şekilde çözersin utku yazilim firmasinin avukati degilim Bi bagimda kazancim da yok ancak ayni firmanin yaptigi 316 var arkadasimda hicbir sorunu yok neredeyse bir sene olacak, aracta yazilim da yokmus. Bu motorlarda genel olarak bi sikinti var heralde, eski sahibinde belki de biseyler oldu gecmisi muamma ancak kiran cokmus ghibli06 nin dedigine gore , senin kirildigini bildigin araclarin hepsinde yazilim varmiydi? ayrica caesar servis olarak garanti konusunda borusanin dogustan iyi olduguna gulerim :) sanz bozan audi vw neredeyse bedavaya sanzimani yapiyor, bmwde en kotu zar zor almanyaya yazi yazdik full yetkili servis bakimli aracimiza yine 10 bin tl odedik , ampulu bile borusanda degisen aracti yolda bi anda sanziman kirdi.Yuzde 30 yine bize itelediler, audi vw olsaydi bedavaya yaparlardi.

Yogi
04-12-2015, 08:13
Bu durumu yazılım yokkende vardı ama sadece sesi biraz daha azdı daha sonradan yakıt buji gibi nedenler yazınca yakıtı değiştirerek srekli denedim yazılımı o sürede zaten sildirmiştim. Eğer beyini açarlarsa zaten kanıtlaycak birşeyleri olmaz inkar ederim:) Sanmıyorum okadar ileri gideceklerini en iyisi beklmek Utku yoksa yine burdan en ucuza nasıl hallederiz diye yardımlarınızı isteyeceğim. Teşekkürler

Yazılımın bu kadar çok yapıldığı bir zamanda Borusandakilerde aptal değil bence. Beyni kontrol ederler diye düşünüyorum.
Sonuçta garantiden değişse bile bu motorun Gümrük nakliye ve işçilik parasını Borusan ödeyecek onlarada bedavadan gelmiyor

Maxi
04-12-2015, 08:18
bu olay yazılımdan olmaz, daha öncesinde piston-segman kırarsın
daha önce yazıldı

ama şöyle bir gerçek varki eğer firma yazılım yapıldığını kanıtlarsa geçmiş olsun, hiç birşey alamazsın
ellerindeki en büyük koz o

omrasm01
04-12-2015, 08:19

Hepsi yazılımdan sonra mı blok kırdı n13 lerin benim bildiğim kadarıyla zaten sorunlu bir motor ?

cheers
04-12-2015, 09:04
Sen aracı almadan önce de yazılım varmıydı?Yada alırken yetkili serviste mekanik kontrol yaptırdın mı?

orcunkar
04-12-2015, 09:51
Arkadaslar aracta yazilim yoktu arac en yakin arkadasimin araci birliktw bakimlara gittik birlikte kullandik arac benim olmasada cogu zaman bendeydi. Araci aldigim zaman ne olur nr olmaz diye zaten bakimlarini yaptirip kontrol ettim birsey var mi diye sadece lastik lazim dediler. Yazilimi anlayacaklarini sanmiyorum bakalim durum hakkinda bilgi verecegim fakat konuyu kapatabilirim kimle ittibat kurmam gerekiyor

Caesar
04-12-2015, 10:09
Arkadaslar aracta yazilim yoktu arac en yakin arkadasimin araci birliktw bakimlara gittik birlikte kullandik arac benim olmasada cogu zaman bendeydi. Araci aldigim zaman ne olur nr olmaz diye zaten bakimlarini yaptirip kontrol ettim birsey var mi diye sadece lastik lazim dediler. Yazilimi anlayacaklarini sanmiyorum bakalim durum hakkinda bilgi verecegim fakat konuyu kapatabilirim kimle ittibat kurmam gerekiyor

Başkan eğer yazılım yapıldımı diye kontrol ederlerse emin ol %99.9 anlayacaklar. Hayal kurma yani kendi kendine.

onn_dear
04-12-2015, 10:12
Başkan eğer yazılım yapıldımı diye kontrol ederlerse emin ol %99.9 anlayacaklar. Hayal kurma yani kendi kendine.

bence ilk yapacakları şey daha önce yazılım yapılıp yapılmadığını kontrol etmek olacaktır.

AvcI
04-12-2015, 10:30
olası borusana dava açma sürecide sıkıntılı, bir abimin 3 yıl önce aldığı bmw 5,25xd modeli için 3. yılında dava devam ediyor...

onur_S
04-12-2015, 10:40
1-Bu araçlarda mustang dynoda 230 bg lerde gazlayan adamlar da var, kendi arkadasım var arabası 100 bin km civarında ,234 mustang verisi var hiç sorun yok aracında. araç aynı 136 lık versiyon.
2-Yazılım yaptırıp akabinde motor kıran var, bariz yazılımdan başka açıklaması yok bunun.
3-Stock kıran da var, bu araç stokken kırmıs
bu motor olmamıs kısacası :) arada bmw cıkartıyor böyle saatli bombalar n47 dizeller de nerde ne yapcağı belli değildi. Aracın yağı zaten içerden görülüyor yol bilgisayarında ölçümü var bilginize, sıcak motorda ölçüyor sadece, 1 dk filan sürüyor.
Benim başıma gelse çıkma blok alıp güzel bi garajda jcw pistonları ile toplatırdım maliyetine göre,aracın kolları 1.6 211 mini jcw ile aynı, pistonları farklı sadece, 260-280 bg oluyorlar kurcalayınca, yani aracın kolları zayıf sayılmaz, başka bi sorun var bunlarda. Ancak o adı sanı bilinmeyen yağla aracınızı kullanmasaydınız keşke, çok hakim olmasamda konuya, ben açıkçası aracımı o yağla kullanmazdım 5-30 konulmuş çok farkı yok ancak ben borusanda yaptırıyorum bakımlarını (f20 118i) 0-30 castrol koyuyorlar. Belki de dışarıda fazla yağ konuldu aracınıza. Bunlar hep muamma.

arm
04-12-2015, 10:41
Araç beynine bakacaklardır mutlaka malesef

dragon07
04-12-2015, 11:57
bedavadan dava aç filan diyenler olmuş dava süreci kolay bir süreç degil dava süresinde araban olmuyo ve bu davalar takribi 3yıl ila 5 yıl sürüyo kazanırsan eğer paranı alıyosun faiziyle alamazsan erikli su içiyosun

senin yapman gereken servisten tanıdık birisini çözmen olur kendi adına her yolu dene ayrıca yazılım olayları artık eskisi gibi degil servistekilerde biliyorlar

ilk önce motor segman kanalını kırıyor daha sonra bmw kullanıcısı bunu fark edemiyor ve kol cıkartıyo

orcunkar
04-12-2015, 12:13
Tamamdır ozmaan inş anlamazlar 2 gündür telefonla konuşmalar neticesinde şuanda yazılım için ses yok. sadece eksik bir bakım kağıdım vardı onu teslim edeceğim.

ghibli06
04-12-2015, 12:18
yazılımın anlaşılmaması diye bir durum yok, anahtarı okuyucuya soktuklarında en kötü ihtimalle yazılımın güncellendiğini görecekler, güncellemeyi yapan da Borusan olmadığı ortaya çıkacak, isterse o yazılımda tuning olsun isterse harita güncelleme hiç farketmez, borusan o yazılım güncellemesinden yine anlayacaktır durumu... önemli olan bunu karşılamak isteyecekler mi ? Borusan bu konularda bazen çok iyi niyetli bazense çok acımasız oluyor... BMW AG ye yazı yazın, aracın ne zaman satın alındığını gösterin ruhsatta, sonuçta chipi siz yazdırmamışsınız, belki bir iyi niyet garantisinden yararlanabilirsiniz. Borusan değil ama BMW bu konularda daha yumuşak...

orcunkar
04-12-2015, 12:23
yazılımın anlaşılmaması diye bir durum yok, anahtarı okuyucuya soktuklarında en kötü ihtimalle yazılımın güncellendiğini görecekler, güncellemeyi yapan da Borusan olmadığı ortaya çıkacak, isterse o yazılımda tuning olsun isterse harita güncelleme hiç farketmez, borusan o yazılım güncellemesinden yine anlayacaktır durumu... önemli olan bunu karşılamak isteyecekler mi ? Borusan bu konularda bazen çok iyi niyetli bazense çok acımasız oluyor... BMW AG ye yazı yazın, aracın ne zaman satın alındığını gösterin ruhsatta, sonuçta chipi siz yazdırmamışsınız, belki bir iyi niyet garantisinden yararlanabilirsiniz. Borusan değil ama BMW bu konularda daha yumuşak...

şimdi şöyle araçta şuanda zaten yazılım yok 45.000 bakımından önce sildirdim. Herhangi bir güncelleme söz konusu değil. Araç ilk günkü yazılımında.

Yigit-Y
04-12-2015, 12:28
Degistirilme tarihi gibi beyin log tutuyorsa eğer ki.

F serisinde anahtardan herşeyi öğreniyorlar.

Isiniz zor

ACYV
04-12-2015, 12:29
İçeriden tanıdık bulman en için en pragmatik çözüm olacaktır. 2008 senesinde 1.4 tsi 170'Lik jetta'da yatak sarmıştı, dava vs uğraşmadan tanıdık bularak 4000 tl fark vererek arabayı sıfırlatmıştım. Benzer bir yol izlemeni tavsiye ederim. Borusan bu tarz konularda çok dik davranıyor ancak tanıdık varsa bütün kapılar sonuna kadar açılıyor, sonuçta onlar da BMW Almanya'ya yansıtıyor masrafları vs.

ghibli06
04-12-2015, 12:29
şimdi şöyle araçta şuanda zaten yazılım yok 45.000 bakımından önce sildirdim. Herhangi bir güncelleme söz konusu değil. Araç ilk günkü yazılımında.

hocam bu akıllı anahtar senin beyninde ne zaman ne işlem yapıldığını görüyor hatta servis temsilcisi bile görüyor, muhtemelen senden istedikleri diğer servis dökümanları ile bunları karşılaştıracaklar... senin arabanın 3.20sini geçen sene hanıma aldım, servise götürdüğümde anahtarı okuyucuya takıp aldığımız günden o güne neler yapılmış seceresi çıkıyor ekranda...

ACYV
04-12-2015, 12:44
beyine ne yapıldığı, silinip stok yazılımın atıldığı bile anlaşılıyor, tecrübemle sabittir. BMW'de yazılımı garanti bittikten sonra yapılmalı ki garanti kapsamında sorun olmasın.
e90 da yapılan yazılımı anında anladılar.

cnzdmr
04-12-2015, 12:59

Tamam kardeşim de borusan aracın beynine baktığında yazılımın daha önce yapılıp şimde orjinal yazılıma geçildiğini görebilecek.

Yani sen ne kadar şuan araç yazılımsız desen de aracın daha önceden yazılım yapıldığı okunabiliyor.

Şimdilik sen senden istenenleri ver borusana ama bil ki yazılımdan dolayı sorun çıkartma ve garantiye sokmama durumu olabilir.

İnşallah garantiden çözüler sende mağdur olmazsın.

Sezgin
04-12-2015, 13:10
hayda çok geçmiş olsun. Direksiyon'dan gelen tıkırtı ve titreme herkeste vardır sanırım ama klima titremesi dediğniz ne oluyor ? Olayın bu klima titremesi dediğiniz kavramla bağı var mıdır ?

doush
Yazacagim sey biraz ilginc gorunebilir ama verdiginiz bir ayrintidan yola cikacagim. Biliyorsunuz ki F30 da eger klima tusu basiliysa veya olmasa bile klima veya fan otomatik aciliyor her marsta. Zaten klimadan da ses yaptigini belirtmissiniz. Biraz uc bir fikir olacak ama mesela Serkan(Sekolive) abi kendi aracinda 120 yle giderken klimayi actigi icin blok kirdi. Evet 3 silindir 1.4tdi larda klima kronik bir sorun ama belki de n13 lerde de boyle bir sikinti olabilir. Borusandan ciktiginiz anda klimayi vs actiginizi hatirliyorsaniz bu ihtimali de dusunun. Cunku ne yazilimin o kadar kotu olma ihtimali ne de yag seviyesinin o kadar dusuk olma ihtimali var. Sahte olma ihtimalini bilemeyiz. Klima isini bence soyleyin.

orcunkar
hakkımızda hayırlısı arkadaşlar. Bu konunun kapatılmasını rica ediyorum kiminle iletişime geçeceğim.

omrasm01
04-12-2015, 13:16
hakkımızda hayırlısı arkadaşlar. Bu konunun kapatılmasını rica ediyorum kiminle iletişime geçeceğim.

Hakan abi görünce kapatır yada direk mesaj at

mustafa_a
04-02-2016, 17:00
son durum nedir hocam

VTec_king
04-02-2016, 17:43
sonuç ne merak ettim gerçekten ,40050 km de 2012 f30 sahibiyim hiç bir sorunu yok çok şükür kasım sonuna kadarda bakım pakedim var sadece borusan pakedinden yararlanıyorum ,ne dersem yapıyorlar memnunum

turkerrr
04-02-2016, 17:48
bende stress oluyorum hep bu konuları okuduğumda, n13 ler soğukken dizel gibi çalışıyorlar zaten ona da kafayı takıyorum servise götürdüm bunlar böyle falan dediler.

kelalper
05-02-2016, 07:48
herkes tutturmuş yazılımdan kırılmıştır vs diye. Yazılımı bilmeyen adam yapmadığı sürece blok kıramazsın. O da gidip turboya allah ne verdiyse içeri yolla wastegate i kapa falan demediyse. Haa şu olabilir wastegate hortumu çıkmıştır bastığında turbo ne varsa içeri yollamıştır kırarsın diicem de öyle bi durumda bmw heralde arıza ışığı yakıp limp moda geçerdi diye düşünüyorum.

dragstar
05-02-2016, 09:21
benim yakın arkadaşımın 1.16 sı piston kırdı komple motoru değiştirdi kosifler oto, sadece ruhsat masrafları ve buji parası verdi arkadaşım

Octane
05-02-2016, 10:42
120yle giderken klima açınca arabanın bozulması da harikaymış. Biz japonlarda güç yemesin diye 180 civarı falan kapatıp geri yavaşlarken yine 180 190 civarı açıyoruz :D

Bizdeki 118i'de rölantide kakorifer açıkken titremeye başladı. Muhtemelen giderken de var ama hareket olduğu için hissetmiyoruz. 70bin kmye gelene kadar 10 kere servise gittik lan bakım harici. Bi sataydık lanet arabayı bir daha vag grupmuş bmwymiş Allah korusun.

Ben toyotaya mazdaya binen sanayiye çay içmeye giden mutlu mesut bir adamdım. Bizim *** yememiz...

onurc
05-02-2016, 10:44
opelde 1.6 t motor kullanıyor uzun süredir.bizim opelde hiçbir sıkıntı çıkmadı titreme vs.ki daha çok sıkıştırılmış.bmw nasıl böyle bir vaka yaratmış ilginç geldi bana.geçmiş olsun tekrardan umarım fazla zarara uğratmaz.

Mivec_4G63
05-02-2016, 11:07
Egzantirik keçesi çıkmıştı bende de, 10 liralık parça yağ değişimiyle 500'u bulmuştu.

Yigit-Y
05-02-2016, 11:09
bende servise götürdüm devirdaim daha önce garantiden değişmişti zaten ama yine kaçak görünce laaa dedimmm allahtan

ufak bir hortum kaçağı imiş çok kaçmadı çok şükür :D

ghibli06
05-02-2016, 11:47
Borusan şubat sonuna kadar ücretsiz kontrol yapıyor, şüphesi olan kaçırmasın...

CaNeR44
05-02-2016, 12:17
benim 40000 km de 320dizel f30 um motorda incecik bir mazot hortumu iğne deliği gibi delikten 1 depo mazotum döküldü Allahtan farkettim mazot bitmeden bu tip arabalarda bu sorunlar pes dedirtiyor gerçekten

Day Walker
05-02-2016, 12:24
benim 40000 km de 320dizel f30 um motorda incecik bir mazot hortumu iğne deliği gibi delikten 1 depo mazotum döküldü Allahtan farkettim mazot bitmeden bu tip arabalarda bu sorunlar pes dedirtiyor gerçekten

Sonuç noldu garantiden mi yaptılar yoksa dış etken mi dediler.

ACYV
05-02-2016, 12:24
Bazı sorunlar kronik vs tamam da bu n13'ler cidden çok kötü nam yaptı. E90 dizelde radyatör yedek su deposunun/taşırma kabının tapası patlamıştı, serviste kronik demişlerdi.

CaNeR44
05-02-2016, 12:29
Sonuç noldu garantiden mi yaptılar yoksa dış etken mi dediler.

ben o sırada tatil için malatyadaydım sanayiye çok yakındım garantisi bitmişti aracın yetkili serviste uzaktı çekici filan yüklemek zorunda kalacaktım uğraşmadım peşine düşseydim yaparlardı gerçi ama değiştirdim o hortumu 30 tl vermiştim

Day Walker
05-02-2016, 12:30
ben o sırada tatil için malatyadaydım sanayiye çok yakındım garantisi bitmişti aracın yetkili serviste uzaktı çekici filan yüklemek zorunda kalacaktım uğraşmadım peşine düşseydim yaparlardı gerçi ama değiştirdim o hortumu 30 tl vermiştim

geçmiş olsun ucuz atlatmışsın.

kelalper
05-02-2016, 15:10
e90 ın iç kalitesi de felaket ötesi kapı kollarındaki soyulmayı geçen parçalanmalar tuşların soyulmaları ve bir sürü kronik hadise. Dünya meblağ karşılığı satılan arabalara yakışmıyor gerçekten. Mercedes o yüzden çok daha iyi. Sportif değil ama sorunsuz ve çok rahat.

onurc
05-02-2016, 15:10
Bmw neymiş de haberimiz yokmuş.maşallah

ACYV
05-02-2016, 15:14
e90 ın iç kalitesi de felaket ötesi kapı kollarındaki soyulmayı geçen parçalanmalar tuşların soyulmaları ve bir sürü kronik hadise. Dünya meblağ karşılığı satılan arabalara yakışmıyor gerçekten. Mercedes o yüzden çok daha iyi. Sportif değil ama sorunsuz ve çok rahat.

bu saydıklarının hepsi bende oldu da kapı kolu değiştirmek filan ucuz, bunlar sorun gözüyle görülmemeli bence. yürüyen aksamda sorun yoksa yeterli.
f30 320i 40th year edition aracımda 100 km hızla giderken yolcu kapım açıldı birden, servise söyledim uzaylı görmüş gibi yüzüme baktılar... bir de 1 kasasında duydum aynı şeyi, arka kapısı açılmış hareket halindeyken.

Mercedes sorunsuz gibi duruyor granaj açısından da, bi arkadaşımda cla 180 var, servisten çıkamıyor daha 30,000km de aracı.

individual
05-02-2016, 15:19
Ne zaman BMW ve Mercedes ortak motor üretimi kullanmaya başladı bu sorunlar gündeme geldi.

Ufuk
05-02-2016, 15:22
kapı açılma olayı nasıl oldu yav :D

bilaloztkr
05-02-2016, 16:21
okuyunca bmw den soğudum:o

iztuzu
05-02-2016, 16:44
Kırmızı F30 veya beyazın üzerine yarış şeridi çekilmiş F30 hayranlığım vardı, kapı açılmalar vs. gözümüz korktu.

SerkanYazgan.
05-02-2016, 16:45
Harbiden f30 bu kadar sorunlumuymuş, şaşırdım okuyunca.

ACYV
05-02-2016, 16:56
bugüne kadar en çok trim sesi duyduğum sıfır araba f30'dur. Özellikle de sıcak havalarda b sütunundan gelen ses çıldırtıyordu... neyse, bunlara rağmen iyi araba.

Wankel Batu
05-02-2016, 18:38
cogunu duymuslugum var , fakat kapi acilmasi cok ilgincmis

VTec_king
07-02-2016, 02:21
bende trim sesi yok çok şükür çekişi gidişide fena değil istediğin yerden yanda çıkabiliyorsun ben sevdim f30 u sadece yetkili servise girmesi önemli tabi aracın

İbrahim33
07-02-2016, 09:03
konuyu baştan sona okudumda f30 dan korktum yahu. a4 quattro daha iyi bir seçenek olabilir binicisi için. en azından sorunsuz araba.

bu arada konu sahibi ne yaptı acaba?

Bolkar1st
07-02-2016, 10:57
F30 dan uzaklaştım birazcık nedense konunun akıbeti ne oldu acaba ?

ACYV
07-02-2016, 11:01
Direksiyon titremesini de unutmamak lazım.

mustafa_a
07-02-2016, 12:00
Bazı sorunları var evet ama direksiyon başına geçince herşeyi unutturuyor işte :)

bilalMW
07-02-2016, 15:03
bu saydıklarının hepsi bende oldu da kapı kolu değiştirmek filan ucuz, bunlar sorun gözüyle görülmemeli bence. yürüyen aksamda sorun yoksa yeterli.
f30 320i 40th year edition aracımda 100 km hızla giderken yolcu kapım açıldı birden, servise söyledim uzaylı görmüş gibi yüzüme baktılar... bir de 1 kasasında duydum aynı şeyi, arka kapısı açılmış hareket halindeyken.

Mercedes sorunsuz gibi duruyor granaj açısından da, bi arkadaşımda cla 180 var, servisten çıkamıyor daha 30,000km de aracı.

Mercedes gerçekten E Klasse'dan başlıyor. Aşağısını saymayın mercedes diye.

kelalper
07-02-2016, 16:37
konuyu baştan sona okudumda f30 dan korktum yahu. a4 quattro daha iyi bir seçenek olabilir binicisi için. en azından sorunsuz araba.

bu arada konu sahibi ne yaptı acaba?

Audi de sıkıntı farklı değil. VW grubunda tuşların üzerinin soyulması Porsche Lambo dahil bütün hepsinde var. Audilerin ve VW lerin dsg öncesi ve dsg dahil sorunlarını bilmeyen yok.
Tuşların soyulma durumu ayrı komedi sarı renkli kaplamaların altında siyah renk, siyah renk kaplamaların altından beyaz renk çıkıyor soyulduğu zaman. Yaw siyah tuşları en azından siyahla kapla ki soyulduğu çok belli olmasın.

_muhaRRem
07-02-2016, 16:39
ne alıcaz anasını satım ya 200 k vericez yine araba alamıcaz ,rahat rahat binemicez, bu araba işleri nereye gidiyor böyle şaştım kaldım.İlla tenekeden japonlaramı binelim napalım :)

ghibli06
07-02-2016, 16:46
ne alıcaz anasını satım ya 200 k vericez yine araba alamıcaz ,rahat rahat binemicez, bu araba işleri nereye gidiyor böyle şaştım kaldım.İlla tenekeden japonlaramı binelim napalım :)

2 senedir F30 kullanıyorum 320i, 20 bin km oldu herhangi bir sıkıntısı yok, al kullan standart bin, eğer biraz elleyelim dersek i6 çift turbo orj. BMW motorlulara bakmak lazım...

KOSEREN
07-02-2016, 17:19
Bu kadar gömmeyin bence her marka modelin irili ufaklı bu tarz sorunları olabiliyor sonuçta

omrasm01
07-02-2016, 18:13
Bu kadar gömmeyin bence her marka modelin irili ufaklı bu tarz sorunları olabiliyor sonuçta

Ben elle tutulabilir yanını görmedim acıkcası :(

dRhkn
07-02-2016, 18:29
son durum bu mesajda

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/211426-ne-kadara-satmaliyim-f30-post8003240.html#post8003240

İbrahim33
07-02-2016, 18:36
Audi de sıkıntı farklı değil. VW grubunda tuşların üzerinin soyulması Porsche Lambo dahil bütün hepsinde var. Audilerin ve VW lerin dsg öncesi ve dsg dahil sorunlarını bilmeyen yok.
Tuşların soyulma durumu ayrı komedi sarı renkli kaplamaların altında siyah renk, siyah renk kaplamaların altından beyaz renk çıkıyor soyulduğu zaman. Yaw siyah tuşları en azından siyahla kapla ki soyulduğu çok belli olmasın.

büyük sorunlar çıkarmasındansa varsın tuşları soyulsun abi :)

ACYV
07-02-2016, 19:24
Mercedes gerçekten E Klasse'dan başlıyor. Aşağısını saymayın mercedes diye.

Genelde öyle diyorlar ancak şahsi düşüncem s klas dan başlıyor Mercedes.
Yeni e yi allah nasip ederse göreceğiz alınca fikrim değişir belki.

onur_S
08-02-2016, 11:28
Bmw 5 ten başlıyor.
bende 2013 f20 118i kullanıyorum. Sıfır km aldım, garajda genelde yatar filan arada baya titiz kullanırım çukura dahi düşmedim daha :D, Yaklaşık 30 bin kmde.
Geçtiğimiz yaz bagaj kilidi bozuldu. Bagaj tam kapanmıyordu yarım kapalı kalıyordu, değişim yapıldı. Kul yapısı ,aksiliktir denk gelmiştir olur dedim.
1-2 hafta önce araçtan inmeye kalktım kapısı açılmadı. Kapı kolunu çekince ilkinde çubuk kalkar ikince açılırdı, açılmadı tuştan basınca açabildim sadece. Haftada 1 kere filan başıma gelmeye başladı, böyle çok basit problemler yapınca araçtan bi nebze soğudum yani, serviste kapı kilitleri yağlandı şimdilik yok, belki yine yapar.. Bu kilitleri çin malımı takmışlar ne anlamadım :)
Kilitler bozulmaya başlayınca kafaya takmadığım trim sesleri de batmaya başladı. Serviste bant çekiyorlarmış heralde 1-2 saate onu yaptıracağım bi arkadaş yaptırdı bütün seslerin kesildiğini söylüyor.
40.yıl 320ied aldı arkadaş, deposu ses yapıyor dalgakıran yokmuş, dur kalk esnasında hafif sert frende lak luk ediyor..
Bmw nin basitlikleri var yani kısacası yok değil ancak sürüş keyfi güzel.
Onun dışında 2010 da sıfır aldığım a3 te böyle trim sesleri yoktu daha tok bi araçtı ancak 120-130 arası çözülemeyen ıslık tarzı rüzgar sesi sorunu vardı, kapı ayarı, ayna izolasyonları bilmem ne çözemediler..
Müzik sistemi gerçekten vasatın altında. Bass namına bişey yok. Idrive ı yeni tip olanların daha iyi.
Diğer yandan yine de aracımı golf r- Audi s3 harici bi vag'a yada cla45-a45 amg harici bişeye değişmem..

CaNeR44
08-02-2016, 11:56
.

harfi harfine katılıyorum benim f30 sağ ön kapı arızalı arada koldan açılmayabiliyor müzik sitemi leş mazot deposuda hep dolu gezmek zorundasın ses yapıyor :) bmw burdan duyarmı sesimizi o değil ikinci eli öldürcez :D

ACYV
08-02-2016, 12:05
müzik sistemi harman olunca güzelleşiyor aksi halde Bmw'de ses kalitesi yok. Kapı olayında en boktan sorun bende oldu işte, yolcu kapısı açıldı kendiliğinden... Direksiyon titremesi ilk gelen modellerde çok fazlaydı şimdi azaldı iyice ama bana yine de denk geldi. serviste yaptık dediler filan ama 70-100 arası yine bir titreme kalmıştı. Bir de yakıtı İstanbul şehir içinde 10.2 idi 6400km boyunca, kimisi 8'ler filan diyordu ama ben hiç sıfırlamadım ve 10.2 idi. Type R'a biniyorum aynı trafikte 10.9 ortalama ile ve şuan 5000km'deyim...

Tayfun-E30
09-02-2016, 08:16
Öncelikle arkadaşa çok üzüldüm ama 3.20i ed 40th y. kullanıcısıyım, bu arabalarda yazılımsız motor kıran varmı? Varsa borusan garantiye sokmadımı? bundan önce jettam vardı doğuştan çıkmıyodu arabam onuda sıfır almıştım.. halihazırda mercedesim ve fordum var, fiat,opel,doğuş bu servislerin hepsine araba götürdüm ve götürüyorum. Borusandan daha kaliteli çalışan bir yer göremedim malesef..

Arkadasımda opel astra var dizel o depo sesini ondan çok iyi biliyorum, benim benzinli aracımda yok.. Arabada sıfır trim sesi var çok tok ve ben kanırtarak kullanırım. Bu arabalardan 3 tip müzik sistemi çıkar bende harman var gerçekten çok iyi. hi fi side gayet yeterli ama giriş seviyesindeki reno gibi cidden..

Arabam 2015 sonu, LCI değil.. belkde benimki düzeltildi. Bundan once sıfır jetta 1.4 tsi highline dsg almıştım her fırsatta giydiriyodum arabaya 2 sene binmedim sattım, bunda problem olsa bunada giydiririm araba konusunda takıntılıyım hiç fanatiklik yapmam yazdıklarımın seffaf olduğuna emin olabilirsiniz aldığım parayı veriyolar zaten mesela trim sesi duysam satar başka araba alırım..Objektif eleştiricek olursak yakıt tüketimi fazla yada ben ekonomik kullanmayı bilmiyorum..

HaKo
09-02-2016, 08:46
bu arabalardan bu kadar çok şey beklemeyin , bizim ülkemizde eşşek yüküyle para veriyoruz ama adamlar bunları kendi ülkesinde 20-30 bin EUroya satıyor yani onların 20-30 bin TL si gibi düşünün.

Sorunsuz marka mı var , MB'de de Audide de ne sorunlar çıkıyor.

halilcakir
09-02-2016, 09:00
Aynen

Herkes önce bir muhteşem araba gözüyle bakıp alıyor ama sonra görüyorsunki buda kul yapısı

Bu işler böyle

Yolda bırakıp rezil etmedikten sonra ve sıkça ıvır zıvır arızalar çıkarmadıktan sonra bu tarz şeylerin olmadığı bir araba markası yok galiba maalesef

halilcakir
09-02-2016, 09:02
Ha sıfır yada garantisi devam eden araba aldınmı biliyorsunki en azından arabasız kalmayacaksın ikame araç verecekler ve cebinden para çıkmayacak

exca-
09-02-2016, 12:52
Kimse kusura bakmasında vw arızalı olunca topluca geçiriyoruz, bmw'de olduğunda olur böyle şeyler normaldir, oluyor. Ben premium markaların bu kadar çok sorun çıkarmasını mantıklı bulmuyorum. Şu yorumların üstüne sanırım f30 almam

BARR
09-02-2016, 13:03
Kimse kusura bakmasında vw arızalı olunca topluca geçiriyoruz, bmw'de olduğunda olur böyle şeyler normaldir, oluyor. Ben premium markaların bu kadar çok sorun çıkarmasını mantıklı bulmuyorum. Şu yorumların üstüne sanırım f30 almam

Ben de aynı şekilde düşünüyorum.

Suleyman
09-02-2016, 13:11

:):):):):)

ACYV
09-02-2016, 13:11

bak bu dediğinde son derece haklısın. 2013 senesinde bi genç kardeşim senin yaşlarında evlilik hediyesi olarak kendine yeni çıkan f30 320i ed aldı. 1.5 sene borsuna/Kosiflerde süründü direksiyon titremesi, trim sesi gibi konulardan ve sonunda geçen sene satıp e250 aldı kendine. Ben ağustos ayında araç değiştirmek istedim ve c serisi ile f30 arasında kaldım ki eski aracım da e90 idi. C'nin donanımı vs yeterli gelmediği için çekinerek f30 aldım çünkü kronik sorunları biliyordum. Borusan ve Kosiflerdeki satış personelleri sağolsun hepsi çözüldü abi bir şey kalmadı vs dediler ve kampanya var diye 40th year edition aldım LCI'lı. 6400 km kadar kullandım ve bu süre zarfında trim sesi( ki ben hayatta umursama böyle sesleri, takıntılı biri hiç değilimdir, arabamı bile 2 ayda bir yıkatırım rahatlıktan) ağustos sıcağında deli etti beni. Direksiyon titremesi arabayı teslim aldığım yerden çıkar çıkmaz vardı, umursamadım nasılsa kronik diye ancak gün geçtikçe arttı ve ön cama gelen taştan aracımın ön camı 2sn içinde tuzla buz olduktan sonra servise götürdüğümde bari burasıyla da ilgilenilsin dediğim için servis tarafından birşeyler yapıldı(onlara göre lastik balansı imiş ama tamamen geçmemişti). Aracın düz yolda kendi kendine de kapı kilidini açması ise tam bir fiyasko oldu benim için. Şikayet var gibi sitelere bakarsanız zaten f30/f20 ler ile ilgili çok sorun olduğunu görürsünüz. Bunun yanında 2014 de aldığım f10 520 aracım da halen duruyor ve kullanıyoruz, 20,000 km'yi devirdi daha 1 sorun yaşamadım... Sezarın hakkı Sezar'a..

f30 serisinin yakınından dahi geçmem isterlerse içerisine bi milyon özellik koysunlar... arada eklemem lazım, sürücü koltuğu da elektriklidir 40th year edition da, o koltuk ileri geri mekanizması da bozuldu, ileri geri gitmemeye başladı filan. Bunlar sıfır arabada yaşanılmaması gereken sorunlar bence.

OrcunInce
09-02-2016, 13:14
Bu motor ile bmw'nin başı bildiğin belada. Kiminle konuşsam büyük veya küçük illa bir sıkıntı yaşıyor. Şu an iş yerimde karşımda oturan eleman daha yeni sıfırlattı motoru borusan'da. 1.5 litrelik motora da hızlıca geçilmesinin sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ve denildiği gibi ülkemizde altın değerinde görüyor insanlar da aslında ahım şahım bir otomobil değil f30.

BARR
09-02-2016, 13:16
bak bu dediğinde son derece haklısın. 2013 senesinde bi genç kardeşim senin yaşlarında evlilik hediyesi olarak kendine yeni çıkan f30 320i ed aldı. 1.5 sene borsuna/Kosiflerde süründü direksiyon titremesi, trim sesi gibi konulardan ve sonunda geçen sene satıp e250 aldı kendine. Ben ağustos ayında araç değiştirmek istedim ve c serisi ile f30 arasında kaldım ki eski aracım da e90 idi. C'nin donanımı vs yeterli gelmediği için çekinerek f30 aldım çünkü kronik sorunları biliyordum. Borusan ve Kosiflerdeki satış personelleri sağolsun hepsi çözüldü abi bir şey kalmadı vs dediler ve kampanya var diye 40th year edition aldım LCI'lı. 6400 km kadar kullandım ve bu süre zarfında trim sesi( ki ben hayatta umursama böyle sesleri, takıntılı biri hiç değilimdir, arabamı bile 2 ayda bir yıkatırım rahatlıktan) ağustos sıcağında deli etti beni. Direksiyon titremesi arabayı teslim aldığım yerden çıkar çıkmaz vardı, umursamadım nasılsa kronik diye ancak gün geçtikçe arttı ve ön cama gelen taştan aracımın ön camı 2sn içinde tuzla buz olduktan sonra servise götürdüğümde bari burasıyla da ilgilenilsin dediğim için servis tarafından birşeyler yapıldı(onlara göre lastik balansı imiş ama tamamen geçmemişti). Aracın düz yolda kendi kendine de kapı kilidini açması ise tam bir fiyasko oldu benim için. Şikayet var gibi sitelere bakarsanız zaten f30/f20 ler ile ilgili çok sorun olduğunu görürsünüz. Bunun yanında 2014 de aldığım f10 520 aracım da halen duruyor ve kullanıyoruz, 20,000 km'yi devirdi daha 1 sorun yaşamadım... Sezarın hakkı Sezar'a..

f30 serisinin yakınından dahi geçmem isterlerse içerisine bi milyon özellik koysunlar... arada eklemem lazım, sürücü koltuğu da elektriklidir 40th year edition da, o koltuk ileri geri mekanizması da bozuldu, ileri geri gitmemeye başladı filan. Bunlar sıfır arabada yaşanılmaması gereken sorunlar bence.

Bu kadar objektif kullanıcı zor bulunur artık daha ne olsun, ikinci elde F30 lar saatli bomba demekki :)

onurc
09-02-2016, 13:21
Bu motor ile bmw'nin başı bildiğin belada. Kiminle konuşsam büyük veya küçük illa bir sıkıntı yaşıyor. Şu an iş yerimde karşımda oturan eleman daha yeni sıfırlattı motoru borusan'da. 1.5 litrelik motora da hızlıca geçilmesinin sebeplerinden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ve denildiği gibi ülkemizde altın değerinde görüyor insanlar da aslında ahım şahım bir otomobil değil f30.

çok güzel bir dille anlatmışsınız. kime sorsam f30 diyor.bmw de değil . f30 . sanki uçak alıyor. bence de pohpohlanacak bir araba değil.kötü de değil tabi ki.

KÖROĞLU
09-02-2016, 13:45
Şu konuyu özellikle de araca sahip olup da objektif olduğuna inandığım yorumlardan sonra zihnimdeki "BMW" algısı yerle bir oldu.

Her araçta sıkıntı olabilir geri çağırılır onarılır vs bunlar anlaşılır da. Bayiden çıkan araçta balans ? bi değişik geldi.

Hani benim alma ihtimalim zayıf ta olsa aldıktan sonra bunları yaşasam çok üzülürdüm sanırım.

dragon
09-02-2016, 16:32
2010-2013 yılları arasında 3.30d kullandım.Sıfır olarak geldi bize ( kiralık ) 117 bin km boyunca VURACAM KIRBACI modunda kullandık.Hep S modunda ve vıtesi manuel küçültüp büyüterek kullandık.Ben çukurlardan hep sakındım ama patronum çukur filan hiç umursamaz. Bu 117 bin km boyunca arabada ön takımdan küçük bir parça bile değişmedi. İlk 2 yıl dolana kadar Borusan'a götürdüm.Son 1 yıl özel servise.Bol bol lastik değiştirdik ( 245hp - 520nm ve arkadan itişli sonsuz keyif ) onun haricinde periyodik bakım harici bir şey değişmedi,şikayetim de olmadı 1 şey hariç; 110 bin km'de şanzıman arızası verdi-ki bence 110 bin km iyi dayandı.Komple sıfır şanzıman geldi. Son 1 yılında özel servise gitmesine rağmen masrafın %70 ini Borusan karşıladı. Yukarıda yazılanları hayretle okudum.Şanslıymışız diyorum.Şu an da 5.25d xdrive kullanıyoruz.Hiçbir şikayetimiz yok.

onurc
09-02-2016, 16:34
bu işler biraz da şans işi sanırım

MK8800
09-02-2016, 16:37
Bmw - Mercedes kötüdür ya da şu modelden başlıyor demekte yanlış W222 Kasa ilk çıktığında seyir halinde iken alev almıştı mesela bence bu F30'un direksiyon titremesinden daha can sıkıcı bir sorun , ayrıca bu kronik olayına da anlam veremiyorum o kadar ar-ge yapılıyor falan filan yapılıyor yahu bu arabalar o kadar testten geçiyor da nasıl böyle basit tabir ettiğimiz olaylar atlanıyor anlamış da değilim .

CaNeR44
09-02-2016, 16:51
hep sıkıntılardan bahsettikte güzel yanlarına var ben bu kadar az yakan, bu kada iyi giden, yanlayan, az yakan sınıfında bir arabaya daha binmedim otobanda çoğu arabayı ayırır kendinden güçlü arabalarla kafa burun giden bir araç 320d bahsediyorum

leventrc
09-02-2016, 17:03
Bende 3.20i (F30) Sahibiyim. 2013 Kasımda sıfır km aldım ve hala biniyorum. Aracım şu anda 48.000km de.
Evet F30 lar kesinlikle sorunsuz otomobiller değiller. Yolda giderken arka stop farım düştü. Geri dönüp farımı alıp Kosiflere götürdüm. Garantiden değiştiler. Stop farın normalde ne kadar pahalı olduğunu tahmin edersiniz. Neyseki garantiden degişti...
Direksiyonda problem çıktı. Direksiyondaki bütün tuşlar bozuluyor ve limitör arızası veriyordu. Araç 30 km yi geçemiyordu. Direksiyonu tam tur çevirdikten sonra araç normale dönüyordu. Kosiflere götürdüm garantiden parça değiştirdiler. Sonuç? Eğer garantim olmasaydı parça fiyatı 1.800TL idi...
Bir süre sonra aynı problem tekrarladı. Tekrar götürdüm. İnanmıyoruz dediler. Kavga ettim. Asabım bozuldu. Çünkü arıza otomobilin datasında gözükmüyordu. Ben de çareyi video çekmekte buldum. İlk arızada videoya çekmeyi başardım. Servise gittim ve videoyu izlettim. Özür dilediler ve parça yeniden birkaç parçayla birlikte değişti. Sonuç? 2.100TL. Aracım garantide olmasaydı '2.100TL cebimden akıp gidecekti...
İç mekandaki tıkırtılar? Özellikle ön konsoldaki alt kısım ( Direksiyon hizasının altındaki parçalar ) Felaket ses yapıyor...özellikle güneşli havalarda. Çünkü otomobil güneşi yiyince genleşiyor. Sonrası? İçerde F30 kasa BMW senfonisi!!!! Binip dinlemek isteyene bilet kesmeyeceğim söz!!!
Peki Servis? Bayinin servis stratejisinden nefret ediyorum... İşimi gücümü bırakıp randevu almama ragmen gidip en az yarım saat ya bir danışman bekliyorum, ya da daha danışmana daha ulaşamadan resepsiyon bölümündeki süslü püslü takılan resepsiyonist bayanların önünde mutlaka 20dk bekliyorum. Ne oldu? Randevu alarak geldim...
Direksiyondaki titreme aldığım ilk günden beri var. Asla çözüme ulaştıramadım... He çok mu rahatsızlık verici? Hayır... O sebeple üzerinde durmuyorum.
Sonuç olarak premium araç sorunsuzdur demeyin. Benim aracımda bırakın yazılımı cam filmi bile takılmadı...Ki titizligimden dolayı ailem ve kız arkadaşımdan sürekli uyarı alan bir adamım. Servise hep yetkili servisinde girdi. 48.000 km F30 320i kullanmış biri olarak şunu gönül rahatlıgıyla söyleyebilirimki; Evet otomobil inanılmaz zevkli. Kullanımı, direksiyon, şanzıman ve motor üçlüsünün uyumu insana mükemmel bir haz veriyor. Ama kesinlikle sorunsuz bir otomobil değil... Fazlasıyla çıtkırıldım (Narin, kırılgan) bir otomobil. Ki bu otomobilleri özel yapan bizim ülkemizdeki satış rakamları. Yurtdışında 320i dendiğinde akıllara gelen şey; - Bir otomobil işte. Öyle lüks falan ıvır zıvır olarakta değil. İyi bir markanın alt serisi otomobil işte. Çok abartılacak bir durum yok yani...

Konu sahibinin aracı hakkındaki yorumum; Bu bir 316i. Orjinalinde 136hp güç üretiyor... Motoru 320i ile aynı olsa da birtakım farklılıkları var diye biliyorum. Peki orjinalinde 136hp veren bir arabayı sadece yazılımla 225hp lere çıkarmak olası bir problemin kapılarını aralamak değilmidir? (4000 5000 km yazılımlı kullanılsa dahi...) ( Yazılımla o hp lere geldiğini okuyup duruyorum. Ona istinaden 225hp yazdım) Amacım yalnızca görüşümü belirtmekti. Ben otomobil teknisyeni, Makina mühendisi vs vs değilim. Sadece F30 kullanıcısı olarak düşüncemi yazdım. Bilmişlik taslama gibi bir amacım yok yani. Yanlış anlaşılmak istemem...

Büyük konuşmak istemiyorum, BMW markasını gerçekten çok seviyorum. Yeni kasa 3 serisi gelene kadarda aracımı satma gibi bir niyetim yok. Ama yeni 3 serisi geldiğinde bütün detayıyla gözlerimle ve internetten inceleyip en ufak bir soru işaretim olursa BMW yerine Mutlak bir şekilde Mercedes alacağıma eminim. (Mercedesin işçiliginin daha kaliteli olduğuna inanıyorum).

Konu sahibi arkadaşa çok geçmiş olsun...

Herkese keyifli forumlar dilerim...

onurc
09-02-2016, 17:12
Bmw sahipleri yanlış anlamasın ama ben böyle "içler acısı"sorunlar görmedim.Stop nasıl düşer ? Kapı yolda nasıl açılır ? Gülünesi şeyler.Ne varsa eskilerde var diye boşa konuşmuyor büyüklerimiz demek ki.

leventrc
09-02-2016, 17:18
Bmw sahipleri yanlış anlamasın ama ben böyle "içler acısı"sorunlar görmedim.Stop nasıl düşer ? Kapı yolda nasıl açılır ? Gülünesi şeyler.Ne varsa eskilerde var diye boşa konuşmuyor büyüklerimiz demek ki.

Yok Ben yanlış anlamam merak etmeyin BMW de hisse sahibi değilim. :) Sadece BMW kullanıcısıyım. Çok canımı sıkarsa gider başka marka alırım dert değil. :) Yazdığım yazıya istinaden düşüncelerim hakkında hiçbir yazıyı yanlış anlamam. Marka fanatiği değilim. Hayatımda da en saçma bulduğum muhabbet marka fanatizmi muhabbeti. İşimize gücümüze bakalım, cebimizdeki paraya göre otomobilimize binip keyif alalım kanaatindeyim. Bu hepimizin hobisi ki bu forumda aynı çatı altındayız. Adamlar milyar dolarlar kazanıyorlar sonuçta. Bize ne? Bütçemize göre binip keyif alalım bize yeter...

ACYV
09-02-2016, 17:33

yapılan reklamlarla tüketicilerin beklentilerini çok yükselttiler ancak araçların durumu o beklentinin altında ezilip kalıyor. Eski arabaların sağlamlığı, uzun ömürlülüğü ayrı bir tartışma konusu ancak eskiden tüketici beklentileri bu kadar yüksek değildi, mevcut araçlara biniliyordu. Dolayısıyla bu tarz araçlarda problem çok. Beklentisiz binilirse bunların hiç biri göze batmaz kanaatimce.

The professor
09-02-2016, 17:41
Bu konu amme hizmeti gibi bir şey oldu. Hiç bir yerde dile getirilmeyen sorunlar toplanınca ortaya bir F30-F20 gerçeği çıktı. Bütün hayellerim de yıkıldı. 3.20i alıp vurucam kırbacı ne de olsa kapı gibi BMW diye düşüyordum. Sandık motorlar, yolda açılan kapı, yolda düşen stop, direksiyon titremesi, bir sürü sensör arızası, trim sesleri.... Say say bitmezmiş. Ben de saf gibi giuliettamın anteni bozulunca alfa işte sorun çıkarttı diye kızıyordum:) Yatıp kalkıp şükredicem artık.

Sert@ç
09-02-2016, 18:06
2010-2013 yılları arasında 3.30d kullandım.Sıfır olarak geldi bize ( kiralık ) 117 bin km boyunca VURACAM KIRBACI modunda kullandık.Hep S modunda ve vıtesi manuel küçültüp büyüterek kullandık.Ben çukurlardan hep sakındım ama patronum çukur filan hiç umursamaz. Bu 117 bin km boyunca arabada ön takımdan küçük bir parça bile değişmedi. İlk 2 yıl dolana kadar Borusan'a götürdüm.Son 1 yıl özel servise.Bol bol lastik değiştirdik ( 245hp - 520nm ve arkadan itişli sonsuz keyif ) onun haricinde periyodik bakım harici bir şey değişmedi,şikayetim de olmadı 1 şey hariç; 110 bin km'de şanzıman arızası verdi-ki bence 110 bin km iyi dayandı.Komple sıfır şanzıman geldi. Son 1 yılında özel servise gitmesine rağmen masrafın %70 ini Borusan karşıladı. Yukarıda yazılanları hayretle okudum.Şanslıymışız diyorum.Şu an da 5.25d xdrive kullanıyoruz.Hiçbir şikayetimiz yok.

O arabayı ben alcaktım çeturçelebiden az mı çektirdiler bana
Galiba sizde pumada çalışıyorsunuz ?

Canselmo
09-02-2016, 18:18
Her araçta ufak tefek sorunlar olur bmw diye sorunsuz olmasını mı bekliyorsunuz.

Ama abi kapı açılması stop düşmesi nedir yahu resmen ölüme sebebiyettir. Allah korusun sert bi viraj dönüp kapı açılırsa ne olucak yolcu düştü diyelim Bmw bunun altından kalkamaz

ACYV
09-02-2016, 19:06
Her araçta ufak tefek sorunlar olur bmw diye sorunsuz olmasını mı bekliyorsunuz.

Ama abi kapı açılması stop düşmesi nedir yahu resmen ölüme sebebiyettir. Allah korusun sert bi viraj dönüp kapı açılırsa ne olucak yolcu düştü diyelim Bmw bunun altından kalkamaz

Sorun şu ki kapı açılma beyinde gözükmüyor. Söyleyince yalancı müşteri gözüyle bakıyorlar. Böyle bir sorunu da videoya çekme şansı hiç yok. Allah korusun arkada iki çocuk oturuyor. Düşünmesi bile çok ağır. Yoksa direksiyon titremiş, stop düşmüş, su birikintisinden geçtikten sonra tekleme yapmış çok da önemli değil. Önemli olan Can güvenliği.

KÖROĞLU
09-02-2016, 19:17

Hani Allah korusun öyle bir şey yaşansa BMW onu da kullanıcıya kitler bir şekilde (Tüm markalar bunu dener)

Düşen stop yüzünden arkadandan gelen kaza yapsa vebali ?

Yürüyen arabanın stobu düşmesi de vay arkadaş dedirtti. Şahi'in doğanın düşse yerden yere vururlar :)

Yalnız BMW sahiplerini takdir ettim ciddi objektifler, aynı şeyler Honda da yaşansa kan gövdeyi götürmüştü forumda.

omrasm01
09-02-2016, 19:19
Hani Allah korusun öyle bir şey yaşansa BMW onu da kullanıcıya kitler bir şekilde (Tüm markalar bunu dener)

Düşen stop yüzünden arkadandan gelen kaza yapsa vebali ?

Yürüyen arabanın stobu düşmesi de vay arkadaş dedirtti. Şahi'in doğanın düşse yerden yere vururlar :)

Yalnız BMW sahiplerini takdir ettim ciddi objektifler, aynı şeyler Honda da yaşansa kan gövdeyi götürmüştü forumda.

Kan gövdeyi götürmüştü derken abi :)

Kadyr
09-02-2016, 19:30
doğru demiş hondacılar varsa yoksa honda diyor çünkü
konunun son mesajlara gelince. ben passattaki ufak tefek trim seslerinden acayip nefret ederdim kaç bin tl lik araba diye. bmw de de gelmesi beni şaşırttı. premium bir arabadada sessizlik beklenir çünkü bana göre özellikle araçtan çıt ses gelmemeli.

halilcakir
09-02-2016, 19:31
Beyler bu stop düşmesi kapı açılması falan acaba sizin haberiniz olmadan otoparkta falan tıkladılar arabalara öyle vs mi oldu?

Kapı açılması için düşük ihtimalde stop için olabilir gibi

ACYV
09-02-2016, 19:37
Beyler bu stop düşmesi kapı açılması falan acaba sizin haberiniz olmadan otoparkta falan tıkladılar arabalara öyle vs mi oldu?

O nasıl olacak? Biri stobu gevşetecek başka biri de kapıyla oynayacak ve yolda açılacak mı?

KÖROĞLU
09-02-2016, 19:39
Kan gövdeyi götürmüştü derken abi :)

Fanatik olmayan Honda severleri (ki ben de severim nasipse 1.8 Civic alacağım) tenzih ederek yazayım.

Böyle kanı kaynayan arkadaşlar var sanki Honda dünyanın en iyi/özellikli arabasıymış gibi hissedip aktaran.

Yani 2000 model bomboş arabayı yere göğe sığdıramayan falan, ben onları kastettim. En nihayetinde 1 avuç cıvata.

Farklı ortamlarda otobanda motor kitleyen renult modellerini de duyduk. Her marka da ya da markanın bir modelinde yaşanabilen kronik sıkıntılar olabilir.

Benim hoşuma giden burada ki bmw sahibi arkadaşların tarafsız yaklaşımı. Yani adam "100 bin para verdik, şimdi kalkıp yolda stobu düştü dersek" ne düşünürler kaygısı gütmemiş.

Aracın premium luğu gözümden düşse de forumdaki sahipleri gözümde son derece premium insanlar oldular :)

omrasm01
09-02-2016, 19:42
Fanatik olmayan Honda severleri (ki ben de severim nasipse 1.8 Civic alacağım) tenzih ederek yazayım.

Böyle kanı kaynayan arkadaşlar var sanki Honda dünyanın en iyi/özellikli arabasıymış gibi hissedip aktaran.

Yani 2000 model bomboş arabayı yere göğe sığdıramayan falan, ben onları kastettim. En nihayetinde 1 avuç cıvata.

Farklı ortamlarda otobanda motor kitleyen renult modellerini de duyduk. Her marka da ya da markanın bir modelinde yaşanabilen kronik sıkıntılar olabilir.

Benim hoşuma giden burada ki bmw sahibi arkadaşların tarafsız yaklaşımı. Yani adam "100 bin para verdik, şimdi kalkıp yolda stobu düştü dersek" ne düşünürler kaygısı gütmemiş.

Aracın premium luğu gözümden düşse de forumdaki sahipleri gözümde son derece premium insanlar oldular :)

Keşke herkes her zaman senin gibi açıklayıcı ve düzgün hitap etse abi :)

halilcakir
09-02-2016, 19:49
Kapı için zaten zor dedim ama stop için tıklamışlardır ayakları kırılmıştır gibi birşey

Akla zarar cidden düşen stoplar açılan kapılar falan

Allah korusun cidden çocuk olsa nolacak

ACYV
09-02-2016, 19:53
Kapı için zaten zor dedim ama stop için tıklamışlardır ayakları kırılmıştır gibi birşey

Akla zarar cidden düşen stoplar açılan kapılar falan

Allah korusun cidden çocuk olsa nolacak

Birisinin başına çocuğuyla gelmiş Kayseri taraflarında idi sanırsam. Arkada çocuğu Bebek koltuğunda olduğundan birşey olmamış. Bende kapı açıldığında kardeşim oturuyordu Allah'dan düz yoldu tt Arena'nın orada.

MCN21
09-02-2016, 20:06
Birisinin başına çocuğuyla gelmiş Kayseri taraflarında idi sanırsam. Arkada çocuğu Bebek koltuğunda olduğundan birşey olmamış. Bende kapı açıldığında kardeşim oturuyordu Allah'dan düz yoldu tt Arena'nın orada.

Sanırım kapı sadece boşa düşüyor dimi? sonuçta düz yolda giderken baya baya açılamaz rüzgardan vs. Acaba kapatırken tam kapanmıyor da mı açılıyor. Sonuçta 1 kere açılsa kilit mekanizmasında sorun vardır ve tekrarlaması gerekir. Yarım kapandığında mı gerçekleşiyor. Bildiğim kadarıyla arabada kapının kilidini direk boşa düşürebilicek elektronik bir müdale sistemide yok.

Çok enteresan ve tehlikeli bir durum olmuş.

BMW bu şikayet üstüne çözüm yöntemi sunmamasıda ilginç.
Az önce yabancı forumlara baktım aynı problemi yaşayanlarda mevcut.

halilcakir
09-02-2016, 20:14

O zaman öyle arabanın anasını bacısını ... afedersiniz

SerkanYazgan.
09-02-2016, 20:18
Diğer sorunlar neysede kapı açılması çok tehlikeli bir durum ve bunu tek siz yaşamadıysanız bmw nin çözüm bulması gerekiyor. Sonuçta bu araçları 2 sene sonra çöpe atmayacaksınız, ülkemizde 20-30 sene kullanılacak araçlar. Yarın birgün e36 gibi olduğunda yan verip, kapıdan şoför atan f30 görürsek şaşırmamak gerek. Şakası bile ürkütücü..

ACYV
09-02-2016, 20:31
Sanırım kapı sadece boşa düşüyor dimi? sonuçta düz yolda giderken baya baya açılamaz rüzgardan vs. Acaba kapatırken tam kapanmıyor da mı açılıyor. Sonuçta 1 kere açılsa kilit mekanizmasında sorun vardır ve tekrarlaması gerekir. Yarım kapandığında mı gerçekleşiyor. Bildiğim kadarıyla arabada kapının kilidini direk boşa düşürebilicek elektronik bir müdale sistemide yok.

Çok enteresan ve tehlikeli bir durum olmuş.

BMW bu şikayet üstüne çözüm yöntemi sunmamasıda ilginç.
Az önce yabancı forumlara baktım aynı problemi yaşayanlarda mevcut.

Araç hareket edince dört kapı da bagaj da kilitleniyor. Zaten yarım kilitli olsa ikaz yanıyor kapı açık diye. Zaten hareket ettikten epey sonra oldu bu. Münferit bir olay olduğunu hiç düşünmüyorum zaten.

leventrc
09-02-2016, 21:21

Dusen stop farini alip goturdum. Arastirmalari sonucunda "Uretim Hatasi" dendi. BMW tastikledi yani. Benim bir suçum yok :)

mustafa_a
09-02-2016, 21:27
Aşağıda çok daha önemli sorunlara ilişkin birkaç geri çağrılma paylaştım. Bizim f30 larda olan sorunlar için bu serilerde oluyor diyen servis bunu geri çağırma ile değil kullanıcıdan tahsil ederek yapmaya çalışıyor. Benim araç 80 binde. Servis su kaçırdığını söyledi. Baktım çok az bir miktar kaçırma var. Genleşme tankına gelen hortumdaymış. Yeni serilerde dayanıklı hortuma geçmişler. Başka bir sıkıntı yaşamadım çok şükür. Canımı sıkan eğer biliyosan ve de kendi üretim hatansa bunu niye benden tahsil etmeye çalışıyorsun.

Toyota ve Nissan bugün dünya genelinde Takata tarafından üretilen hava yastıklarının kullanıldığı toplam 6,5 milyon aracı bu yastıkların kontrollerinin yapılması için servislere geri çağırırken, General Motors da Chevrolet Malibus modeli 469 bin aracı emniyet kemerlerindeki hata nedeniyle servislere geri çağırdı.

Hava yastıklarındaki sorun nedeniyle en son, 2001 Honda Civic aracında yaşadığı kaza sonrası geçen yıl Los Angeles'ta kaza yapan bir kadın hayatını kaybetti.

Porsche tarafından yapılan açıklamada ünlü marka tarafından üretilen Macan Turbo ve Macan S modellerinde yakıt borularında yaşanan sızdırma şüphesi nedeni ile 60 bin aracın geri çağrılmasına karar verildiği belirtildi.

Volkswagen 28 Avrupa Birliği ülkesinde, egzoz emisyon testi manipülasyonu yaptığı belirlenen toplam 8,5 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı.

İtalyan otomotiv markası Ferrari, California T modelini geri çağırma kararı aldı. Yapılan açıklamada bazı California T’lerin yakıt sisteminde sızıntılar meydana geldiği ve olası kazaları önlemek için geri çağırma operasyonunun başlatıldığı açıklandı.

leventrc
09-02-2016, 21:27
Edit olmadigi icin eklemeyi bu sekilde yapmak zorundayim, far düştügünde araç daha sifirdi. İlk aylariydi... Herhangi bir darbe gelseydi ya far catlardi, ya da kaportada en azindan bir çizik olurdu. Farzedelimki biri bana giciklik olsun diye tornavida soktu... O zaman tornavida izi olmaliydi degil mi? Ama yoktu. Kisacasi bu benim basima geldi arkadaslar. Kayitlari da serviste zaten :)

halilcakir
09-02-2016, 21:37
Dusen stop farini alip goturdum. Arastirmalari sonucunda "Uretim Hatasi" dendi. BMW tastikledi yani. Benim bir suçum yok :)

Valla o zaman ceyhan yanım kabararaktan anasını ...ünü ...im öyle arabanın demek istiyorum :)

Cidden şahinde görsek hahaha falan der güleriz buna yerlere yatarız

Üretim hatası far düşmesi bmw tarihine geçecek bir olay bence valla tabi kapı açılmasıda

ACYV
09-02-2016, 21:48
Bimmerpost da kapı açılmasıyla ilgili postlar mevcut...

burakgunay
09-02-2016, 21:50
Kapı açılması nedir ya? Hayır güvenliğin sağlamak için adamın aklına sıfır disk/balata yok efendim daha iyi lastik vs gelir ama durup dururken düşünsene kapıdan düşüyorsun virajda efendi efendi giderken. Arka koltuktaki adam da emniyet kemeri takmıyordur bizim ülkemizde tabi ki.

Mehmetmert
10-02-2016, 00:00
Kapı açılıyor diyince aklımda canlanan sahne
https://www.youtube.com/watch?v=VF93jNZ36Gw

https://www.youtube.com/watch?v=VF93jNZ36Gw

onurc
10-02-2016, 00:03
İki saattir 240sx diye arıyorum.aklımda öle kalmış. Video komik fakat bir o kadar ilginç. Allah korusun.

Wankel Batu
10-02-2016, 00:47
Genelde öyle diyorlar ancak şahsi düşüncem s klas dan başlıyor Mercedes.
Yeni e yi allah nasip ederse göreceğiz alınca fikrim değişir belki.

s ten baslayip nerde bitiyor peki ? Ne kaldi geriye ?

Mercedes c den baslar sonu a olanlar cöp

Wankel Batu
10-02-2016, 00:50
7 den basliyor 3 ten basliyor a8 den basliyor vb muhabbetide yeni cikti herhalde
ne kadar ekmek okadar kofte arkadaslar , boyle sacmalikmi olur gidip eylem yapalim ozaman 5 serisi altina bmw logosu koymasinlar

TarikS
10-02-2016, 07:03
7 den basliyor 3 ten basliyor a8 den basliyor vb muhabbetide yeni cikti herhalde
ne kadar ekmek okadar kofte arkadaslar , boyle sacmalikmi olur gidip eylem yapalim ozaman 5 serisi altina bmw logosu koymasinlar

Tamam zaten herkes onu diyor ne kadar ekmek o kadar köfte. Ama eskisi gibi istediğin modeline bin "Mercedes, Mercedes'tir." diyemiyorsun veya BMW için. Ciddi olarak ben de katılıyorum E'nin bile donanım seviyesine göre daha ilk yola çıktığın anki hisleri çok farkediyor. Aynı şey 5 serisi için de geçerli. 3 ve C de duruma göre kurtarıyor. Aşağısı komple kapitalizm kurbanı diyelim. :D

Bu arada en düşük 528i, çoğunluk 535i ve E350+ modeller için konuşuyorum.

ACYV
10-02-2016, 07:12
Sen git eylemini yap dikkate alırlar kesin.

dragon
10-02-2016, 07:46
O arabayı ben alcaktım çeturçelebiden az mı çektirdiler bana
Galiba sizde pumada çalışıyorsunuz ?

Evet o dönem Puma'da çalışıyordum.Motoruna baktırılıp alınabilecek bir araçtı.Ön tarafı tertemizdi.Sadece arka sağ köşede değişeni olmuştu,o da trafik sıkışıklığında dalgın bir Mazda 6 sürücüsünün çarpması sonucu oluşmutu.Sürtme,çizik vs boyası çoktu ama kaput ve tavanı boyasızdı.

ghibli06
10-02-2016, 08:58
beni tanıyanlar ne kadar eski ve fanatik bir BMW ci olduğumu bilir, e30-e36-e36cabrio-e46 M3 derken ben çok güzel bir 3 serisi bekliyordum BMW den, o da ne? çıka çıka bir E90 çıktı, e-noksan diye isim koydum hatta o yıllarda... arabanın dizayn olarak uyumlu hiç bir yeri yoktu, çamurluklara lastik bile oturtamıyorduk istediğimiz gibi, komik komik aksesuarları çıktı, yok M tamponmuş vs... bunu sorumlusu olarak hep Chris Bangle'ı gördüm, ne zaman ki 2009 da nihayet şutlandı, BMW F10-5 serisi ile beraber tekrar adam gibi bir şeyler yapmaya başladı, sorunsuz araba olamaz, artık bütün araçlar bilgisayar kontrollü oldu, kendi kişisel bilgisayarlarınız 1 ayda kaç kere program arızası veriyor? kapa-aç yapıyorsunuz? arkadaşım S350 aldı, 1 hafta sonra motoru durduğu yerde yandı, fotoğrafları mevcuttu bulursam koyarım, ortağımın C180'i program arızası ile 3 ay Mengerler'de yattı, mahkemelik olacaklardı az daha, Audi Q5 i şanzıman arızası ile sattık, 3 yaşındaydı, fiyatından 7-8 bin lira düştük... şimdilerde hiç bir üreticiden kendine ait parçalarla otomobil üretmesini beklemesin, maliyetleri düşürmek için parçalar artık uzak doğuda ya da az gelişmiş Avrupa ülkelerinde yapılıyor...

eskiden keçinin olmadığı yerde koyuna Abdurrahman Çelebi muamelesi yapıldığı doğrudur, BMW ve Mercedes astronomik rakamlara araç sattılar rakipsizken, şimdi ise 120 bin liraya 3 serisi var, bence bu para bile fazla bir F30 için en güzel fiyat 100bin olmalı (ben de bir F30 sahibiyim)...

standart bir BMW motorunun bu şekilde yatak döküp blok kırdığını hiç görmedim, demek ki motorun limitleri kısıtlı bunu bilmek lazım, ben çıktığından beri diyorum bu yeni PSA motorlara güvenip de basınç açmayın diye, 6 silindirli gerçek BMW motorlarında böyle bir şey görmedim ancak yeni serilerde 'zincir' sorunu olduğu söyleniyor, zincir sorunu yok BMW zaten 80 binde zinciri değiştirin diyor, 150 binde zincir kırılıp yolda kalana kadar kullanın demiyor, otomatik şanz. yağlarının değişme periyodları belli, 200binde şanzuman kilitleyene kadar kullanın demiyor, pompanın, bobinlerin hatta enjektörlerin bile ömrü var, eskiden arabasına gözü gibi bakan tüketici kitlesinden, 'bu kadar para verdim araba bana baksın' tipine geçsin, sadece yakıtı koy git modundayız...

onur_S
10-02-2016, 15:23
beni tanıyanlar ne kadar eski ve fanatik bir BMW ci olduğumu bilir, e30-e36-e36cabrio-e46 M3 derken ben çok güzel bir 3 serisi bekliyordum BMW den, o da ne? çıka çıka bir E90 çıktı, e-noksan diye isim koydum hatta o yıllarda... arabanın dizayn olarak uyumlu hiç bir yeri yoktu, çamurluklara lastik bile oturtamıyorduk istediğimiz gibi, komik komik aksesuarları çıktı, yok M tamponmuş vs... bunu sorumlusu olarak hep Chris Bangle'ı gördüm, ne zaman ki 2009 da nihayet şutlandı, BMW F10-5 serisi ile beraber tekrar adam gibi bir şeyler yapmaya başladı, sorunsuz araba olamaz, artık bütün araçlar bilgisayar kontrollü oldu, kendi kişisel bilgisayarlarınız 1 ayda kaç kere program arızası veriyor? kapa-aç yapıyorsunuz? arkadaşım S350 aldı, 1 hafta sonra motoru durduğu yerde yandı, fotoğrafları mevcuttu bulursam koyarım, ortağımın C180'i program arızası ile 3 ay Mengerler'de yattı, mahkemelik olacaklardı az daha, Audi Q5 i şanzıman arızası ile sattık, 3 yaşındaydı, fiyatından 7-8 bin lira düştük... şimdilerde hiç bir üreticiden kendine ait parçalarla otomobil üretmesini beklemesin, maliyetleri düşürmek için parçalar artık uzak doğuda ya da az gelişmiş Avrupa ülkelerinde yapılıyor...

eskiden keçinin olmadığı yerde koyuna Abdurrahman Çelebi muamelesi yapıldığı doğrudur, BMW ve Mercedes astronomik rakamlara araç sattılar rakipsizken, şimdi ise 120 bin liraya 3 serisi var, bence bu para bile fazla bir F30 için en güzel fiyat 100bin olmalı (ben de bir F30 sahibiyim)...

standart bir BMW motorunun bu şekilde yatak döküp blok kırdığını hiç görmedim, demek ki motorun limitleri kısıtlı bunu bilmek lazım, ben çıktığından beri diyorum bu yeni PSA motorlara güvenip de basınç açmayın diye, 6 silindirli gerçek BMW motorlarında böyle bir şey görmedim ancak yeni serilerde 'zincir' sorunu olduğu söyleniyor, zincir sorunu yok BMW zaten 80 binde zinciri değiştirin diyor, 150 binde zincir kırılıp yolda kalana kadar kullanın demiyor, otomatik şanz. yağlarının değişme periyodları belli, 200binde şanzuman kilitleyene kadar kullanın demiyor, pompanın, bobinlerin hatta enjektörlerin bile ömrü var, eskiden arabasına gözü gibi bakan tüketici kitlesinden, 'bu kadar para verdim araba bana baksın' tipine geçsin, sadece yakıtı koy git modundayız...

Abi sana kısmen katılmakla birlikte ben servise sordum, otm şanzuman yağı-diff yağı ve zincir için ömürlük diyorlar. Fahiş fiyata bakım yapıyorlar, yapsalar da kaç kişi yaptırır bilmem. Daha geçen gittim adam kavga ediyordu, aracın yağ ve yağ filtresi değişimi 1100 tl idi. E60 530D LCI'nin hava ve polen filtresi 600 tl. Audinin bakımları yarı yarıya ve bmwdeki gibi saçma anahtar okuma muhabbeti yok, sadece rutin paketler belirli ,bmwde yok aracınız filtre değişimini anahtardan istemiyor muhabbeti var ve bmw servis personelinin bazılarının eğitimlerinin noksan olduğunu düşünüyorum.
ZF in sitesinde 75-80 bin kmde yağ ve sanz filtresi değişimi öneriyorken en basitinden..
Kendi aracımın hava filtresini 100 tl vererek bizzat değiştirdim, 28 bin kmde araç üçüncü bakımına girdi hala değişmediler, yedek parçadan 100 tl ye aldım taktım. Heralde 40-50 binde değişeceklerdi.
Ben n13 motorlu araç kullanıyorum stage2 setupta, herhangi bi sorunum yok, umarım ileride olmaz..

tuFAN
10-02-2016, 15:38
Bu thp motor bu kadar kötüyse niye peugeotnun ve citroenin kendi modellerindeki araclarda stage 3 basinci sonuna kadar acik olup da blok patlatan catlatan yada herneyse olmuyor da stock f30 f20 neyse işte bu olay oluyor

bmw maliyet kaygısından ötürü bu motorda belli parçalarda revizyona gitmiş olmasın.....

onur_S
10-02-2016, 15:50
Bu thp motor bu kadar kötüyse niye peugeotnun ve citroenin kendi modellerindeki araclarda stage 3 basinci sonuna kadar acik olup da blok patlatan catlatan yada herneyse olmuyor da stock f30 f20 neyse işte bu olay oluyor

bmw maliyet kaygısından ötürü bu motorda belli parçalarda revizyona gitmiş olmasın.....

Sonuna kadardan kastınız 1.5-1.6 bar mı ? :)

ghibli06
10-02-2016, 15:54
Abi sana kısmen katılmakla birlikte ben servise sordum, otm şanzuman yağı-diff yağı ve zincir için ömürlük diyorlar. Fahiş fiyata bakım yapıyorlar, yapsalar da kaç kişi yaptırır bilmem. Daha geçen gittim adam kavga ediyordu, aracın yağ ve yağ filtresi değişimi 1100 tl idi. E60 530D LCI'nin hava ve polen filtresi 600 tl. Audinin bakımları yarı yarıya ve bmwdeki gibi saçma anahtar okuma muhabbeti yok, sadece rutin paketler belirli ,bmwde yok aracınız filtre değişimini anahtardan istemiyor muhabbeti var ve bmw servis personelinin bazılarının eğitimlerinin noksan olduğunu düşünüyorum.
ZF in sitesinde 75-80 bin kmde yağ ve sanz filtresi değişimi öneriyorken en basitinden..
Kendi aracımın hava filtresini 100 tl vererek bizzat değiştirdim, 28 bin kmde araç üçüncü bakımına girdi hala değişmediler, yedek parçadan 100 tl ye aldım taktım. Heralde 40-50 binde değişeceklerdi.
Ben n13 motorlu araç kullanıyorum stage2 setupta, herhangi bi sorunum yok, umarım ileride olmaz..

zaten sıkıntı Borusan'ın iş bilmezliği aymazlığı... ömürlü parça olduğunu BMW AG kabul ederken, Borusan tamamen müşteriyi yanıltıcı bilgiler veriyor, bu sebeple zincir kıran çok F serisi var...

mustafa_a
10-02-2016, 21:10

Çok detay bilmem ama bu n13 ler zaten çift turbolu, sen birde yazılımla yüklenince diğer araçlara göre çok daha fazla güç artışı alıyorsun. Tabi buda çok daha fazla zorlanma demek. Araç 136 hp ama yazılımla 205 e çıkabiliyor buda %60 artış demek

MK8800
10-02-2016, 21:20

Bu TR'de verdikleri garanti kapsamına giriyor o zaman zincir değişimi vs? Yani kendi sitesinde bile 75-80k arası değişim öneriyorsa servis bakımlı aracın o zaman limitlerde olsa bile 45binde mesela zincir problemi yaşamaması lazım değil mi?

Wankel Batu
10-02-2016, 21:51
Çok detay bilmem ama bu n13 ler zaten çift turbolu, sen birde yazılımla yüklenince diğer araçlara göre çok daha fazla güç artışı alıyorsun. Tabi buda çok daha fazla zorlanma demek. Araç 136 hp ama yazılımla 205 e çıkabiliyor buda %60 artış demek

cift turbo ??

TwinPowerTurbolar cift turbo degildir twin scroll dur anlamida 1 turbonun icindeki 2 kanali temsil eder

ghibli06
10-02-2016, 21:54

çift turbolu değil N13 ler, twin power çift turbo demek değildir...

BaDCaT
10-02-2016, 21:56

Twin scroll olduğu söylenmiş onu geçtim.

Twin Turbo olunca araç daha fazla neden güç alınıyor single turboya göre onu anlamadım ? Çok merak ettim nasıl oluyor diye.

Wankel Batu
10-02-2016, 22:01

Birden fazla turbo olup olmadigini sondaki 5 ekinden anlayabilirsiniz (135,335)
Ama bilinenin aksine sonunda 5 eki olmayanlarda da birden fazla turbo olabilir
Bkz: x550 http://a64.tinypic.com/303lisl.jpg

Görüldügü gibi uc turboludur , yani bmw nin model adlandirmasindan kac turbolu oldugunu her model icin ayni kabul edemeyiz

omer_yildir
10-02-2016, 22:14
2 yıl Borusan da görev yaptım. Evet parça fiyatları çok yuksek. Çünkü araçların fiyatları da yüksek. Servis stogunda sadece son kasalarin parçaları tutuluyor. Garantisi biten arac kolay kolay servise gelmiyor. Servislerde karlılığı kaporta boya sağlamakta. Kaporta boyayada sigorta şirketleri tarafından karsilanmakta. Garanti dışında ya da sorunlu işler dışında kendi adıma Konuşayım ben servise araç goturmem

mustafa_a
10-02-2016, 22:21
Satış temsilcilerinin bu forumu takip etmesi şart. Peki o zaman bu %60 artışı nasıl başarıyorlar

onur_S
11-02-2016, 07:59
Bu TR'de verdikleri garanti kapsamına giriyor o zaman zincir değişimi vs? Yani kendi sitesinde bile 75-80k arası değişim öneriyorsa servis bakımlı aracın o zaman limitlerde olsa bile 45binde mesela zincir problemi yaşamaması lazım değil mi?

Girmiyor, senin arac zincirden 80 binde motor kirsin en iyi ihtimalle yuzde 30 odetirler o da en kotu cebinden 10-20 arasina cikar, cunku borusana gore zincir degismiyor ve omurluk parca. Aracin garantidemi degilmi ona bakiyorlar. Bmwnin garanti olayi da farkli, aracin kendinden kaynakli problem olsun hemen garantiden degisiyor dogusun gozunu seveyim bmw zengin arabasi :D

individual
11-02-2016, 08:26
2 yıl Borusan da görev yaptım. Evet parça fiyatları çok yuksek. Çünkü araçların fiyatları da yüksek. Servis stogunda sadece son kasalarin parçaları tutuluyor. Garantisi biten arac kolay kolay servise gelmiyor. Servislerde karlılığı kaporta boya sağlamakta. Kaporta boyayada sigorta şirketleri tarafından karsilanmakta. Garanti dışında ya da sorunlu işler dışında kendi adıma Konuşayım ben servise araç goturmem

Katılıyorum.Aracın garantisi varsa herhangi bir mekanik sorunda yetkili servise giderim.Kaporta boya işçiliğinde servis'e hayatta uğramam.

ghibli06
11-02-2016, 08:33
Girmiyor, senin arac zincirden 80 binde motor kirsin en iyi ihtimalle yuzde 30 odetirler o da en kotu cebinden 10-20 arasina cikar, cunku borusana gore zincir degismiyor ve omurluk parca. Aracin garantidemi degilmi ona bakiyorlar. Bmwnin garanti olayi da farkli, aracin kendinden kaynakli problem olsun hemen garantiden degisiyor dogusun gozunu seveyim bmw zengin arabasi :D

Borusan'la yaşanan sorunların çoğu BMW AG ile yazışınca şak diye çözülüyor, Borusan değil ama BMW sattığının arkasında duruyor her daim, yeter ki yöntem bilinsin...

Day Walker
11-02-2016, 08:52
BMW AG kendi gelmek istedi TR ye ama noldu ne değişti bi türlü gelemediler.

Daha sonra Borusan bayilikler vermeye başladı ama çoğunda yine satış yok. Sadece satış sonrası veriyorlar.

onur_S
11-02-2016, 09:17
Borusan'la yaşanan sorunların çoğu BMW AG ile yazışınca şak diye çözülüyor, Borusan değil ama BMW sattığının arkasında duruyor her daim, yeter ki yöntem bilinsin...

Biz almanyaya kadar yazı yazmıştık zamanında e70 x5 için, uzun yolda bi anda şanzuman gitmişti, 10 milyar ödemiştik o zamanın parasıyla yüzde 30 unu ödettiler. Yoksa onu da yapmayacaklardı.
Aynı durum audide olsa beş kuruş ödenmeyeceğine eminim.