PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E34 Hararet Yükselmesi

Kagan_KOÇAK
03-12-2015, 22:03
Merhaba arkadaşlar,1 ay önce bir e34 aldım aracı 3 hafta sıkıntısız kullandım fakat son 1 haftada belli zamanlarda hareret yükselmesi yaşıyorum.(Aracı çalıştırdıktan 10-15 dk sonra fln motor ısındığı gibi yükseliyor)Bir kere sanayide kısa mesafede parçacıdan ustamın yanına giderken arttı 100e çıktığı gibi ustam müdahele etti havasını aldık suyunu ekledik, 2.5 lt ye yakın su koyduk.Ustam hava yapmış dedi ve termosttatın yeni değişmiş olduğunu söyledi.Daha sonra bugün başıma geldi,yine hareret yükseltti araç 100 lerde ben müdahale ettim havasını alıp yine yaklaşık 2.5 lt su koydum.Problemim nedir yardımcı olursanız sevinirim.Aracım m50b20 motor 24 valf lpgli

300E
03-12-2015, 23:47
Sürekli su koyduğunuzu söylemişsiniz, susuz kaldığı için hava yapıp, su dolaşımı da olmadığı için hararet yükselebilir mi? Bunlar olmasaydı termik termostat vs kontrol et diyecektim.

Sert@ç
03-12-2015, 23:56
Genleşme tankındaki suyun rengi nasıl ?

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 00:02
Sürekli su koyduğunuzu söylemişsiniz, susuz kaldığı için hava yapıp, su dolaşımı da olmadığı için hararet yükselebilir mi? Bunlar olmasaydı termik termostat vs kontrol et diyecektim.

Suyunu sürekli kontrol ediyorum.Yedek su deposuna baktığım zaman içinde sürekli su bulunuyor ancak hararet yükseldiği zaman su eksiltmiş oluyor ve yaklaşık 2.5 lt daha su alıyor.Bende anlamadım.Bu olay arabayı çalıştırdığım 10 15 dkka içerisinde gerçekleşiyor motor ısınıyor 90 da sabit kalması gerekirken o çıkmaya devam ediyor.Havasını alıyorum suyu ekliyorum araba sabit 90a düşüp hiçbir sorun olmadan devam ediyor.

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 00:09
Genleşme tankındaki suyun rengi nasıl ?

Akşam olduğu için karanlıkta göremedim maalesef:(

300E
04-12-2015, 00:17
Su kaçağı var mı gözlemlediniz mi? Anfriz değişimi yaptınız mı?

Sert@ç
04-12-2015, 00:19
2 seçenek var zaten
-Conta yanmıştır haznedeki suyun rengi çamur gibi olur yağ/su bir birine karışır
-Hortumlarda kaçak var

Sadece normal su koymayın antifreezele birlikte koyun %50 (1 litre antifreeze 1 litre su gibi)

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 00:35
Su kaçağı var mı gözlemlediniz mi? Anfriz değişimi yaptınız mı?
Su kaçağı var ama damla damla şeklinde V kayışının üstünden bir yerden damlatıyordu ama yerini tam tespit edememiştik.Antfirizini 3 gün önce bakım yaptırırken koyduk.

2 seçenek var zaten
-Conta yanmıştır haznedeki suyun rengi çamur gibi olur yağ/su bir birine karışır
-Hortumlarda kaçak var

Sadece normal su koymayın antifreezele birlikte koyun %50 (1 litre antifreeze 1 litre su gibi)
Conta yanmadığına eminim çünkü ustanın önündede hararet yükseldi o söylerdi yağ/su birbirine karışmış conta yanmış diye ama öyle bir durum yok
Üstteki posttada yazdığım gibi V kayışının üstünde damla damla şeklinde su akıyordu ama 2.5 lt kadar akkıttığını düşünmüyorum.
Dediğiniz gibi bundan sonra %50 su %50Antfriz koyucam hazırlıksız yakalandığım için su koydum hepsini.

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 00:40
Su kaçağının olduğu nokta bu arkadaşlar

http://i67.tinypic.com/5v6ihf.jpg

aykutsafakyaman
04-12-2015, 00:41
Basimiza baska bi arabada denk geldi ama. Sorunlar benzer bmw olmasi sanirim etkilemez. Bizde de ayni sikinti vardi hararet yükseliyor havasini alip suyi ekleyip devam ediyordu arkadasim. Babasi duruma sinirlenip kontrol etti araba fan acmiyordu su dolasiminda bi sikinti vardi. Karteli ve gereken bi kac seyi daha soktuk hortumlarin bazilari kotu durumdaydi ve biz az su akitiyo desekte epey akitiyomus. Hortumlarin bi kismini elden gecirdi arkadasin babasi sorun duzeldi. Araclar farkli ama denemenizde fayda var.

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 00:50
Basimiza baska bi arabada denk geldi ama. Sorunlar benzer bmw olmasi sanirim etkilemez. Bizde de ayni sikinti vardi hararet yükseliyor havasini alip suyi ekleyip devam ediyordu arkadasim. Babasi duruma sinirlenip kontrol etti araba fan acmiyordu su dolasiminda bi sikinti vardi. Karteli ve gereken bi kac seyi daha soktuk hortumlarin bazilari kotu durumdaydi ve biz az su akitiyo desekte epey akitiyomus. Hortumlarin bi kismini elden gecirdi arkadasin babasi sorun duzeldi. Araclar farkli ama denemenizde fayda var.

En son bende öyle yapıcam demekki küçük bir kaçak diye yabana atmamak lazım 2 2.5 lt su eksilttiriyor arabadan ve dediğiniz gibi benim arabada hiç fan açmıyor onuda kontrol ettireyim.Teşekkürler

ghibli06
04-12-2015, 08:19
fan açmıyorsa önce termostat sonra da devir daime acilen baktırın, eğer hortumlarda sorun varsa zaten o kadar basınçla atar ama bu aracın fan açmasını etkilemez, fan açmaması suyun devir daim olmadığını gösterir bu da iç basıncı arttırır, bir yerden de patlatır suyu dışarı...

suayipozmen
04-12-2015, 09:34
hortumlarda kaçırma varsa normalde su kaçırmasa bile sıkıştırınca veya trafikte kalınca basınctan dolayı suyu atar. Farketmezsiniz ama gitgide suyunuz azalır.
2.5 litre su az değil. Benim de aynı motorda ufak bir boru çatlağından dolayı hararet yükseltip su azaltıyordu.

Taşırma kabına takılan bir pompa ile soğutma sistemine basınç uyguladık ve kaçağı öyle tespit etmiştik. herhangi bir radyatörcüde ya da motor ustasında bu testi yaptırabilirsiniz.

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 12:22
fan açmıyorsa önce termostat sonra da devir daime acilen baktırın, eğer hortumlarda sorun varsa zaten o kadar basınçla atar ama bu aracın fan açmasını etkilemez, fan açmaması suyun devir daim olmadığını gösterir bu da iç basıncı arttırır, bir yerden de patlatır suyu dışarı...
Abi ustam termostatı yeni değiştirmişler dedi ama devirdaimle ilgili bir fikrim yok.Fan açma olayınıda dediğim gibi aldığımdan beri hiç görmedim.
Ama abi şöylede bir durum var araç 1 gün hararet yaptı,suyunu ekledim havasını aldığım zaman,yaklaşık 1 hafta problem çıkarmıyor sence devirdaimde sıkıntı olsa bu bir hafta içinde yine hararet yapmazmıydı çünkü aracı hergün kullanıyorum nerdeyse?

hortumlarda kaçırma varsa normalde su kaçırmasa bile sıkıştırınca veya trafikte kalınca basınctan dolayı suyu atar. Farketmezsiniz ama gitgide suyunuz azalır.
2.5 litre su az değil. Benim de aynı motorda ufak bir boru çatlağından dolayı hararet yükseltip su azaltıyordu.

Taşırma kabına takılan bir pompa ile soğutma sistemine basınç uyguladık ve kaçağı öyle tespit etmiştik. herhangi bir radyatörcüde ya da motor ustasında bu testi yaptırabilirsiniz.
Teşekkür ederim su kaçağını yukardaki posttaki resimde gösterdim hortum gibi birşeyde değil.Damla damla şeklinde bir akıtma vardı lifte kaldırdığımızda farkettik.
Ama başka bir yerdende kaçırıyor olabilir yinede dediğiniz gibi kontrol ettiricem.Arabada sürekli gözümün hararette olmasıda can sıkıcı oluyor en kısa zamanda çözücem.

Yigit-Y
04-12-2015, 12:26
Su kaçağı olma ihtimali yuzde 90

Az da kaçırsa kesinlikle yaptırın.

Hararet göstermek sonu daha büyük masraftir

ghibli06
04-12-2015, 12:31

termostatın açmama sebebi kaçaktan daha önemli, sistemde hava olursa da açmıyor bazen ama genelde devirdaim-termostat iş birliği sorunun ana kaynağı oluyor...

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 12:33

Haklısınız bende su kaçağından olduğunu tahmin ediyorum.En kısa zamanda yaptırıcam,yoksa başımıza daha büyük dert açıcak.

Kagan_KOÇAK
04-12-2015, 12:36
termostatın açmama sebebi kaçaktan daha önemli, sistemde hava olursa da açmıyor bazen ama genelde devirdaim-termostat iş birliği sorunun ana kaynağı oluyor...

Sistemi komple kontrol ettirmekte fayda var abi sorunu anca öyle bulucaz gibi duruyor.
Fan,termostat,devirdaim,hortumları hepsini bir kontrol ettiricem.
Herkese teşekkürler.

aykutsafakyaman
05-12-2015, 22:58
Sorunu cozebildin mi naptin ?

Kagan_KOÇAK
15-12-2015, 22:52
Sorunu cozebildin mi naptin ?

Sorunu çözdüm derken tekrar yaptı.Düşündüğüm gibi su kaçağı varmış arabada termostat kapağı çatlamış ince ince su akıtıyormuş fakat yenisi ile değiştirdim.(meyle taktık)takar takmaz ustamın yanında tekrar aynı yerden çatladı ustam dolgu malzemesi ile doldurdu kaçırma yoktu kontrol ettik fakat ertesi gün sakarya-izmit git gel yaptım,tam evin önüne geldim rolantide araba hararet yükseltti 115 lere falan geldi havasını alıp su+antfriz ekledim yaklaşık 5 lt su aldı nerdeyse susuz kalıcakmış araba,ertesi gün gündüz gözüyle çalıştırıp bakayım dedim bu sefer feci şekilde bir akıntı olduğunu gördüm tam motorla termostat kapağının birleştiği yerden akıtıyor.Yarın tekrar ustaya bırakıcam inşallah bir sıkıntı olmamıştır.