PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çelik Conta

ghibli06
05-12-2015, 09:07
selam arkadaşlar, aracın yeni contası elimde, fakat motoru topladıktan sonra biraz basınç açacağız haliyle, 2 bara göre bir setup hazırlıyoruz, contayı aldığım yer 2 bar basınca dayanacağını iddia etse de, Volkan Tanju (benim arabanın vette motorlusu var onda çoğunluk bilir) yazılımı yükleyecek ama bana der ki 'çelik conta' kullan...

elimizde yeni conta olduğu için en azından kalıp alınabilir, bunu kim yapar nerede yapar, malzemesini alsak waterjet de kestirsek olur mu? daha önce yaptıran kullanan olumlu olumsuz görüş bildirecekler var mı?

XSi
05-12-2015, 09:16
çelik conta ile kastedilen sıkıstırmayi düşürme amaçli kullanilan conta ölçülerindeki plaka kullanmak mi?

ghibli06
05-12-2015, 09:19
çelik conta ile kastedilen sıkıstırmayi düşürme amaçli kullanilan conta ölçülerindeki plaka kullanmak mi?

http://rvvpn6o2z8-flywheel.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2013/08/embos-steel-shim.png

bildiğimiz contanın çelik olanı...

ghibli06
05-12-2015, 09:27
fotoğraf temsilidir benimkinde kabartmalı kısımlar yok düz conta...

sansar34
05-12-2015, 10:43
internette baktım birazda sanırım bu cylinder head steel gasket diye aratınca çok katmanlı contalar çıkıyor acaba multi layer gasketlerın hepsi çelik conta olabılır mı?

konuyu takıpteyım

0M42
05-12-2015, 18:11
Üst üste bir kaç contadan oluşan contalarda var.

evolution_9
05-12-2015, 18:43
bizim iş makinalarına kestirdiğimiz yer var ismi bakır conta ostimde sürekli iş yaptırıyorum bi sıkıntı çıkmadı. bu arada en son manifolt contası yaptırdım metaldi sızdırdığı için farklı malzemeden yaptık ama mazemenin adını bilmiyorum.aşağıya link attım tıklayın her türlüsünü yaparlar

Bak (http://www.bakirconta.com.tr/)

220T
05-12-2015, 18:53
Rover kullananlar iyi tanır çelik contayı.Sizin bu isteğinizi ne denli karşılar bilmem ama Rover'de sanırım sızdırma durumu olmuştu ve çelik contalı araçta,ters giden bir durum sonrası kapak kurtarılamıyor denmişti,yüzeyi bozuyordu galiba.

(Yazdıklarım seneler öncesinde Rover forumunda konuşulanlardan hatırladıklarımdır.Aradan uzun zaman geçti,yanlış hatırlıyor da olabilirim.)

turboman
05-12-2015, 19:03
çelik conta kullanabilmen için her iki tarafında kusursuz bir yüzeye sahip olması gerekir sonuçta daha sert bi conta olacağı için hatalı olan yüzeylerde öpüşme gerçekleşmeyeceği için sızdırma kaçınılmaz olur standart contalar standart motorlar için çelik contalarda aşırı besleme ve aşırı sıkıştırmalı araçlarda tercih edilir diyeceğim ben 3 yaprak olarak kullandım 1.5 bar a kadar bi sıkıntı olmadı 3 yaprakta iş görecektir iyi bi conta olmak şartıyla

ghibli06
05-12-2015, 23:56
http://i.hizliresim.com/yoL3Ja.jpg
http://i.hizliresim.com/7XN5nW.jpg

yüzeylerde sıkıntı yok, yeni yapıldı... sıkıntı aracımın modeline uygun parça olmaması...

Vts_Power
06-12-2015, 02:33
bu maseratinin blok ve kapağımı?

Maxi
06-12-2015, 05:31
daha öncede niye çelik conta almadınki diye sordum, gerek yok orjinali çok sağlam demiştin :)
cometic markasında yokmu senin çelik contalardan??

edit:
baktım, yok galiba..

aynı bloğu kullanan başka marka araç yokmu? mesela ferrari
örnek vereyim benim arabada cometic çelik conta takılı (alfa 155 Q4)
ama lancia delta integrale 16V (aynı blok)

ghibli06
06-12-2015, 07:03
daha öncede niye çelik conta almadınki diye sordum, gerek yok orjinali çok sağlam demiştin :)
cometic markasında yokmu senin çelik contalardan??

edit:
baktım, yok galiba..

aynı bloğu kullanan başka marka araç yokmu? mesela ferrari
örnek vereyim benim arabada cometic çelik conta takılı (alfa 155 Q4)
ama lancia delta integrale 16V (aynı blok)

abi motora bu kadar zaman ve para harcıyoruz, biraz basınç açmak bizim de hakkımız :D dediğim gibi contası 2 bara kadar dayanır 1,8 de hiç sıkıntı yaşamazsın diyor zaten ama imkan varsa çelik conta takmayı da istiyorum :)

ghibli06
06-12-2015, 07:04
bu maseratinin blok ve kapağımı?

aynen hocam ghiblinin motorunu yapıyorum, sizde de bir ara motoru vardı yanılmıyorsam?

turboman
06-12-2015, 10:37
Blockguard takmayı düşünüyormusunuz bence gerekli bu tip sulu gömleklerde bide aşırı besleme varsa

ghibli06
06-12-2015, 10:45
Blockguard takmayı düşünüyormusunuz bence gerekli bu tip sulu gömleklerde bide aşırı besleme varsa

hocam parça yok parça, 2.000 tane 20 sene önce üretilmiş bir araç bu, ben orj. motoru güçlü olarak toplamak derdindeyim yoksa neler yaparım bil bilsen...

turboman
06-12-2015, 19:23
hocam parça yok parça, 2.000 tane 20 sene önce üretilmiş bir araç bu, ben orj. motoru güçlü olarak toplamak derdindeyim yoksa neler yaparım bil bilsen...

yok die bişey yoktur üstünde kartonla kalıbını alıp sonrada çelikten veya en dayanıklı ne varsa ondan lazerle kestirebilirsiniz bizde yaptık olmayan araçlara bu motor içinde şart bi parça bence yinede siz bilirsiniz :)

vectra-tuner
06-12-2015, 21:11
Cometic conta işine girmeyin.. Kaç kez denedik ve kaçırıyor.. Googledan Cometic gasket leaking diye aratırsanız görürsünüz.. Conta bana göre sigortadır,avans vurdurmayın hiçbirşey olmaz.. Avans veya aşırı egt problemi olursa en iyi contayı takın vu seferde conta yerine sibop delinir piston erir..

turboman
07-12-2015, 15:49
Cometic conta işine girmeyin.. Kaç kez denedik ve kaçırıyor.. Googledan Cometic gasket leaking diye aratırsanız görürsünüz.. Conta bana göre sigortadır,avans vurdurmayın hiçbirşey olmaz.. Avans veya aşırı egt problemi olursa en iyi contayı takın vu seferde conta yerine sibop delinir piston erir..cometic contayı 3 araçta kullandım bi sıkıntı görmedim hatta sonuncusunu 2 defa açtım contayı değiştirmeden temizleyip taktım hala kullanıyoruz 1 barda bi sıkıntı yok epsindede arp saplma kullandık normalden biraz fazla sıktık bence conta dışında bi sorununuz vardı

vectra-tuner
07-12-2015, 16:35
cometic contayı 3 araçta kullandım bi sıkıntı görmedim hatta sonuncusunu 2 defa açtım contayı değiştirmeden temizleyip taktım hala kullanıyoruz 1 barda bi sıkıntı yok epsindede arp saplma kullandık normalden biraz fazla sıktık bence conta dışında bi sorununuz vardı

Tek benim değil , Yurt dışında da çok sorun yaşayan var... Nedeni ise normalde contada silindir kısmı faturalı ... Cometicde düz gibi yada fatura kısmı yetersiz... Google'dan araştırın... 1 Barda bizde sorun yaşamadık, ama 2 barda başladı kaçırmaya.

turboman
08-12-2015, 22:15
2 bara henüz çıkamadık :) dediğiniz doğrudur 2 bar ciddi bi basınç kaçırabilir dediğiniz gibi

Vts_Power
09-12-2015, 02:48
aynen hocam ghiblinin motorunu yapıyorum, sizde de bir ara motoru vardı yanılmıyorsam?

aynen, bendede vardı, uğraşmıştım bi dönem. gömlekler aluminyum sekmanları bi cins. piston sekman ne kullanacaksın? contadan çok daha önemlisi gömlek piston sekman seti o makinada.

Vts_Power
09-12-2015, 02:54
ben bi araba için parça yok olayına katılmıyorum. aftermarket yoksa kendin üreteceksin.asıl modifiye burda başlıyo ve en keyiflisi. zamanında psa için üretilmiş dogbox mı vardı. subarununkinden örnek aldık kendimiz ürettik.
maseratinin cins aluminyum gömlekleri yerine darton tarzı kendimiz gömlek yaptık, şahanede oldu.
elimden gelen bişey olursa yaparım.

ghibli06
09-12-2015, 07:06
ben bi araba için parça yok olayına katılmıyorum. aftermarket yoksa kendin üreteceksin.asıl modifiye burda başlıyo ve en keyiflisi. zamanında psa için üretilmiş dogbox mı vardı. subarununkinden örnek aldık kendimiz ürettik.
maseratinin cins aluminyum gömlekleri yerine darton tarzı kendimiz gömlek yaptık, şahanede oldu.
elimden gelen bişey olursa yaparım.

hocam aynı durumdayım ben de olmayanı üretiyoruz mecburen... gömlekleri orj aldım zaten 3 tanesi bozuktu, segmanlar için de Ostim'de bir tane segmancımız var o getirtti ölçülerine göre... pistonlarımı 3 kere kontrol ettirdim çizik bile yok o nedenle kullanmaya devam edeceğim...

Vts_Power
09-12-2015, 10:26
hocam aynı durumdayım ben de olmayanı üretiyoruz mecburen... gömlekleri orj aldım zaten 3 tanesi bozuktu, segmanlar için de Ostim'de bir tane segmancımız var o getirtti ölçülerine göre... pistonlarımı 3 kere kontrol ettirdim çizik bile yok o nedenle kullanmaya devam edeceğim...

Allah kolaylık versin, bakır conta ile konuşun ancak contanın en ufak hatasında kapaklara zarar verirseniz yazık olur. Yerli üretim conta riskine pek girmeyin bence. bu motorları sıkışlarması 7.6 gibi çok düşük bir rakamdı.yaprak contada kalınlıkda tutmazsa sıkıştırma oranı dahada düşebilir. Orj conta devam edin bence

ghibli06
09-12-2015, 11:04
Allah kolaylık versin, bakır conta ile konuşun ancak contanın en ufak hatasında kapaklara zarar verirseniz yazık olur. Yerli üretim conta riskine pek girmeyin bence. bu motorları sıkışlarması 7.6 gibi çok düşük bir rakamdı.yaprak contada kalınlıkda tutmazsa sıkıştırma oranı dahada düşebilir. Orj conta devam edin bence

evet sıkıştırma 7,6:1... onun hesabını çok iyi yapmaya çalışıyoruz şu anda, kesinlikle değişmesini istemiyorum sıkıştırmanın... Orj. contayla devam etme kararı aldım ben de... siz motoru yaptıktan sonra ne kadar basınç açmıştınız güç ne aldınız tahmini?

Vts_Power
09-12-2015, 14:13
evet sıkıştırma 7,6:1... onun hesabını çok iyi yapmaya çalışıyoruz şu anda, kesinlikle değişmesini istemiyorum sıkıştırmanın... Orj. contayla devam etme kararı aldım ben de... siz motoru yaptıktan sonra ne kadar basınç açmıştınız güç ne aldınız tahmini?

ben 1 bar civarı bastım, orj beyinde ayar var biliyosunuzdur.safc gibi çalışıyor ve afr tutturabiliyorsunuz. 300 civarı falandır sanırım güç.

ghibli06
10-12-2015, 11:27
ben 1 bar civarı bastım, orj beyinde ayar var biliyosunuzdur.safc gibi çalışıyor ve afr tutturabiliyorsunuz. 300 civarı falandır sanırım güç.

evet her iki beyinde ayar var, senkronize bir şekilde ayar yapmak gerekiyor, minimum 1,5 bar basacağım ben de 400 hp alayım yeter ...

Vts_Power
10-12-2015, 22:00
evet her iki beyinde ayar var, senkronize bir şekilde ayar yapmak gerekiyor, minimum 1,5 bar basacağım ben de 400 hp alayım yeter ...

turboları ve intercooleri biraz büyütülebilir. 400 çıkar rahatlıkla, sizinki coil on plug lı.zaten 305hp benimki 250hp distribütörlüydü.

ghibli06
10-12-2015, 22:08
intercoolerları büyüteceğim, VAG grubu uyuyor zaten, turbolarım çok sağlam dokunmayı düşünmüyorum...

Colossus
10-12-2015, 22:09
ostimde bakır conta var istediğiniz gibi conta yaptırabilirsiniz

ghibli06
10-12-2015, 22:10
ostimde bakır conta var istediğiniz gibi conta yaptırabilirsiniz

aradım, ellerinde malzeme olmadığını söylediler...

ghibli06
14-12-2015, 19:37
http://i.hizliresim.com/gVg7nQ.jpg (http://hizliresim.com/gVg7nQ)

bu maserati logoso adamın cebini deliyor o kesin ama riske atamadık yine :D

http://i.hizliresim.com/9qznRO.jpg (http://hizliresim.com/9qznRO)