PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : mitsubishi colt 1.5 di-d hakkında fikirleriniz???

CanAli
12-12-2015, 01:55
öncelikler herkese merhabalar bir müddettir 1.7 dti mi yoksa 1.4 tdi pd80 mi derken aklımı colt karıştırdı. Hem mercedes motoru olması hemde diğer ikisine göre daha performanslı olması derken aklımı karıştırdı. Merak ettiğim ise diğer iki motorun kendini kanıtlamış ve yapılan swaplara karşı dayanıklılığı bilinmekte acaba coltun motoru ne kadar dayanıklı bilenler yazarsa sevinirim. Bir de diğerlerine göre başka artısı varmı?

Birkan61
12-12-2015, 08:27
Valla artısını eksisini bilmem ama cidden güzel motor, komşumuzda var sıfır aldıydı vaktinde. 310 bin km'lerde ve hala saat gibi motor araba hurdaya ayrılana kadarda binecem diyor :)

motorun dayanıklılık yönünden zerre sıkıntısı yok ama diğer motorlar kadar türkiye piyasasında olan bi motor değil sadece

sizin bütçe ne kadar?

1.7 dti ve 1.4 tdi 80 diyosunda o yüzden sordum bütçeyi :)

CanAli
12-12-2015, 17:09
30 bin bütçem var. Benim istediğim dizel az yakan ve ufak tefek değişimlerle eğlenceli bi makina yapmak. 1.7dti ler ucuz ve birçok uygulama yapabilirim 1.4pd80 cordoba ve ibizalarsa biraz daha pahalı bakınırken colt kafamda belirdi ve fiyatlarda orta halli 25 civarı ibizalar ile aşağı yukarı aynı ve 1.5 olması ve çok daha güçlü olması acaba olur mu fikri uyandırdı. İçimizde hiç uygulama yapan varmı acaba colta çok merak diyorum açıkcası

Birkan61
13-12-2015, 02:13
2 yil kadar pd80 ibiza kullandim sorun varsa yoneltebilirsin :)

Ibizalara baktimda ciddi komik rakamlar ister olmus millet aracina maasallah.

Ibiza alacaksan eger 2007 2008 model makyajli olsun derim

Suan alinasi tek arac attigim ilandaki. Elegance diye isaretlemis ama araba stylance full olani aralarinda km en iyi olan bu

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-ihtiyactan-satilik-son-derece-temiz-246208134/detay

CanAli
13-12-2015, 21:10
ibiza ve cordobalar çok güzel ama fiyatlar inanılmaz uçuk artık bana 25bin seviyelerinde bişey lazım bi 5 bin civarı da motor yazılım egzoz v.s için. pd80 motor için genel yorumlar olumlu ama sende yarattığı etki nasıldı ara hızlanmalar yakıt v.s

levent
13-12-2015, 22:45
pd80 güzeldir, 1.9 pd100 atd kodlu motorun 1 silindir eksiği bizzat herşeyi ile, hatta pd80 lerin enjektörleri pd100 den büyüktür pd115 ler ile aynıdır.

25 civarına bulunur bence ilanlardaki rakamlara çok takılmamak lazım diye düşünüyorum, doğru satıcı ve düzgün pazarlık ile 25 civarına max biter iş.

gt1749 turbo ve intercooler upgrade ile stok olarak 150-160 hp binilebilir ayrıca, stok halde pek canlı deil ama yazılım ile bile baya karakter değiştiriyor araba.

CanAli
14-12-2015, 00:03
bahsettiğiniz upgrade ler ile ulaşılan rakamlar çok güzel hem günlük binmelik hem şaka makinası fakat millette öyle bir algı oluşmuş ki bir sene içerisinde elindekini altın görüyor kimse doğru düzgün pazarlığa bile yanaşmıyor. önceden en babasını aldığımız fiyatlara değişenlileri satılıyolar böyle de olunca aklıma 1.7dti girmeye başlarken coltu buldum merak hem 23-25 bin tl lerde hemde diğer dizellere göre daha performanslı. Fakat ne kadar swapa uygun? mercedes motoru varmış deniyor ama yine de tereddütdeyim

mikelazi
15-12-2015, 12:20
merso daki güncel 1.5 dizeller.renault motoru.cold taki 1.5common rail 3silindir 12v.

cold un şasesi de smart forfour dur.

CanAli
24-12-2015, 01:32
merso daki güncel 1.5 dizeller.renault motoru.cold taki 1.5common rail 3silindir 12v.

cold un şasesi de smart forfour dur.

peki bu motorlar ne kadar yük kaldırabilir? ufak tefek oynamalarla iyi sonuçlar verebilir mi?

mikelazi
24-12-2015, 11:20
peki bu motorlar ne kadar yük kaldırabilir? ufak tefek oynamalarla iyi sonuçlar verebilir mi?

orasını bilmem yapanıda görmedim.bende kendi aracım için çok araştırdım.yapanı hiç görmedim.ama motorum saglıklı oldugu için ve km.de düşük oldugundan ufak dokunuşlar yaptım.(1.1cc 3 silindir crdi)

sonuçta merco motorundan bahsediyoruz.ben olsam ugraşırdım.yapılıcaklar belli kat-egr iptal yazılım.

CagkaN
24-12-2015, 12:03
mitsubishi topluluğundan bildiğim kadarıyla hiçbir sıkıntısı olmayan bir motor, colt mitsubishi ve mercedes ortaklığı gibi düşünülebilir, şasesi smart forfour motoru ise merc.

şahsi fikrim bahsettiğiniz araçlar yanında colt'un genelde yeni ailelerin ve ya emeklilerin kullandığı az bilinen bir araç olması dolayısıyla temizini bulmak daha kolay ancak dayanıklılığı yüzünden düşük km bulmak imkansıza yakın olacaktır. Bu aracı elden çıkaranlar genelde daha büyük mitsubishilerden almak için satıyorlar

CanAli
24-12-2015, 20:45
orasını bilmem yapanıda görmedim.bende kendi aracım için çok araştırdım.yapanı hiç görmedim.ama motorum saglıklı oldugu için ve km.de düşük oldugundan ufak dokunuşlar yaptım.(1.1cc 3 silindir crdi)

sonuçta merco motorundan bahsediyoruz.ben olsam ugraşırdım.yapılıcaklar belli kat-egr iptal yazılım.

kat, egr iptal ve yazılımla birlikte ne kadar bir güç alınabilir sizce colt 95 bg üretiyor bana en son 30-40 bg civarı bir güç verir mi? bir de dediğiniz gibi merso motoru olması beni buna teşvik ediyor

CanAli
24-12-2015, 20:47
mitsubishi topluluğundan bildiğim kadarıyla hiçbir sıkıntısı olmayan bir motor, colt mitsubishi ve mercedes ortaklığı gibi düşünülebilir, şasesi smart forfour motoru ise merc.

şahsi fikrim bahsettiğiniz araçlar yanında colt'un genelde yeni ailelerin ve ya emeklilerin kullandığı az bilinen bir araç olması dolayısıyla temizini bulmak daha kolay ancak dayanıklılığı yüzünden düşük km bulmak imkansıza yakın olacaktır. Bu aracı elden çıkaranlar genelde daha büyük mitsubishilerden almak için satıyorlar

hakikatten ilanların bir çoğu yüksek km, düşük olanlarsa kazalı diyebiliriz. alanların sonuna kadar kullandığı bir araçmış araştırdıklarımdan bunu anladım. Ama araç bir sır gibi resmen kimse mi uğraşmış bununla ya da ben bulamıyorum.

mikelazi
25-12-2015, 08:48
kat, egr iptal ve yazılımla birlikte ne kadar bir güç alınabilir sizce colt 95 bg üretiyor bana en son 30-40 bg civarı bir güç verir mi? bir de dediğiniz gibi merso motoru olması beni buna teşvik ediyor

stock dynoda ne çıkar muamma

ama saglıklı dizelde günlük kullanım için +30hp yeterli bence.

CanAli
25-12-2015, 11:35
stock dynoda ne çıkar muamma

ama saglıklı dizelde günlük kullanım için +30hp yeterli bence.

zaten çok uçuk güçlerde gözüm yok neticede 3 silindirli dizel araç ama biraz eğlenceli şaka makinesi olsun istiyorum hedef güç ise 150 bg gibi bunu hangi şartlar altında elde edebilirim

mikelazi
25-12-2015, 11:59
zaten çok uçuk güçlerde gözüm yok neticede 3 silindirli dizel araç ama biraz eğlenceli şaka makinesi olsun istiyorum hedef güç ise 150 bg gibi bunu hangi şartlar altında elde edebilirim

üzerindeki turbo nedir bilmiyorum.ama ekstra %50 hp için cooler ve yag sogutucu şart gibi bence.birde araç stock olarak dynoya çıktıgında 95hp vericek die bişeyde yok.90hp de çıkar,105hp de.bunu bilemeyiz.ama kat,egr,yazılımla ekstra 30-35hp saglıklı ve yeterli olur.iiiide şaka yapar bence :)

CanAli
28-12-2015, 14:35
üzerindeki turbo nedir bilmiyorum.ama ekstra %50 hp için cooler ve yag sogutucu şart gibi bence.birde araç stock olarak dynoya çıktıgında 95hp vericek die bişeyde yok.90hp de çıkar,105hp de.bunu bilemeyiz.ama kat,egr,yazılımla ekstra 30-35hp saglıklı ve yeterli olur.iiiide şaka yapar bence :)

valla bana da öyle geliyo şu an deli gibi colt arıyorum :D valla harcayabilecek bi 5 bin civarı param var üzerine bakalım neler olacak istediğim gibi temiz az km araç bulursam yapışırım :D gözüm 150 hp lerde bakalım

KÖROĞLU
28-12-2015, 16:21
valla bana da öyle geliyo şu an deli gibi colt arıyorum :D valla harcayabilecek bi 5 bin civarı param var üzerine bakalım neler olacak istediğim gibi temiz az km araç bulursam yapışırım :D gözüm 150 hp lerde bakalım

Ne kadar örnek olur bilmiyorum ama aşağıdaki videoyu ben çektim. Colt cz3 ile. Aracım lpg idi, ve videodaki hızlanma lpg ile.

95 Hp ve tork fakiri bir araba için bence fazla iyi gidiyordu. Dizel ile benzinli arasında 85 Nm vark var, yani benzilinin (125 Nm) % 70 civarı fazlası.

Manuel olanlar 5 ileri amt olanlar 6 ileri. AMT de vites geçişleri elle yapıldığında biraz sağır, manuel gibi vites değiştirme imkanı yok, ama aralıklar az olduğundan daha iyi devirleniyor bence.

Ben coupe aldığımdam dizel imkansızdı. 5 kapılı dizel çok var ama düşük km bulmak zor olur bu saatten sonra.

Atmosferik olarak 1.5 olanları var 109 Hp aynı şanzıman 5 ileri düz ya da 6 ileri amt.

Bunların donanımı da iyidir. Sunroof-6Hy-Deri ve ısıtmalı koltuk gibi, yanlış hatırlamıyor isem 2005 ten sonra yok ya da çok az var.

https://www.youtube.com/watch?v=YV10AbLK5Iw

CanAli
29-12-2015, 01:32
Ne kadar örnek olur bilmiyorum ama aşağıdaki videoyu ben çektim. Colt cz3 ile. Aracım lpg idi, ve videodaki hızlanma lpg ile.

95 Hp ve tork fakiri bir araba için bence fazla iyi gidiyordu. Dizel ile benzinli arasında 85 Nm vark var, yani benzilinin (125 Nm) % 70 civarı fazlası.

Manuel olanlar 5 ileri amt olanlar 6 ileri. AMT de vites geçişleri elle yapıldığında biraz sağır, manuel gibi vites değiştirme imkanı yok, ama aralıklar az olduğundan daha iyi devirleniyor bence.

Ben coupe aldığımdam dizel imkansızdı. 5 kapılı dizel çok var ama düşük km bulmak zor olur bu saatten sonra.

Atmosferik olarak 1.5 olanları var 109 Hp aynı şanzıman 5 ileri düz ya da 6 ileri amt.

Bunların donanımı da iyidir. Sunroof-6Hy-Deri ve ısıtmalı koltuk gibi, yanlış hatırlamıyor isem 2005 ten sonra yok ya da çok az var.

https://www.youtube.com/watch?v=YV10AbLK5Iw

1.3 olamasına rağmen gayet ii bence. keşke dediğiniz gibi dizelinde 3 kapı versiyonu olsa. sıkınıtı zaten düşük km de bulmakta başlıyor bulduğunun da bi sıkıntısı oluyo kesinlikle bakalım düzgün manuel ve 4 cam otomatik olan :D bulabilirsem ne mutlu bana sonrası da nasip tabi :D :D

CanAli
29-12-2015, 01:36
şu an için bulabilidiğim bir tek ilanda bu var
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mitsubishi-bu-temizlik-bu-fiyata-kacmaz-sahibinden-225875854/detay
tanıyan çıkar mı ki acaba?

Yarbay
29-12-2015, 08:08
abim bence çok güzel bir seçenek bu araç , tipi güzel yakıtı güzel ,parçaları ve temeli sağlam, performans 10 numara gibi.

fakat bir gerçek varki bu araçların hiç piyasası yok birde bu konuyu okumamla açtığım googledaki 5 testden 4ünde motor gürültüsü şikayeti var.

araç 100km/h da 68db üretiyor ki bu birçok arabanın genel olarak 130da üretiği ses seviyesi yani az değil baya başarısız kalmış noktada bu durum 100kmde 130la gider gibi ses üretiyorsa 120-130da kafanız şişer :( özetle bence alacak olursan muhakkak otoban testi yap derim sonradan pişman olma.

açıkçası 30bin tl bütçe ile araç arıyorsan git grande punto yada corsa D 1.3cdti 90lık 6 viteslerden al derim (genelde corsada 2007-2009 puntoda 2006-2009 yıllarında gelenlerden bulursun) hele birde ECOFLEX (corsa için) yada grande punto Emotion (otomatik klima vs )olursa tadından yenmez.

satması kolay,piyasası çok, 6inci vitesi uzun,sessiz,parçası servisi kolay, birde yazılımla 110-115hp yaparsan oda yüzünü kara çıkarmaz.

CanAli
29-12-2015, 09:57
abim bence çok güzel bir seçenek bu araç , tipi güzel yakıtı güzel ,parçaları ve temeli sağlam, performans 10 numara gibi.

fakat bir gerçek varki bu araçların hiç piyasası yok birde bu konuyu okumamla açtığım googledaki 5 testden 4ünde motor gürültüsü şikayeti var.

araç 100km/h da 68db üretiyor ki bu birçok arabanın genel olarak 130da üretiği ses seviyesi yani az değil baya başarısız kalmış noktada bu durum 100kmde 130la gider gibi ses üretiyorsa 120-130da kafanız şişer :( özetle bence alacak olursan muhakkak otoban testi yap derim sonradan pişman olma.

açıkçası 30bin tl bütçe ile araç arıyorsan git grande punto yada corsa D 1.3cdti 90lık 6 viteslerden al derim (genelde corsada 2007-2009 puntoda 2006-2009 yıllarında gelenlerden bulursun) hele birde ECOFLEX (corsa için) yada grande punto Emotion (otomatik klima vs )olursa tadından yenmez.

satması kolay,piyasası çok, 6inci vitesi uzun,sessiz,parçası servisi kolay, birde yazılımla 110-115hp yaparsan oda yüzünü kara çıkarmaz.

yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Evet motor gürültüsü benimde kafamda soru işareti aslında ve araca izolasyon yapılırsa ne kadar etkili olur gibi sorular var. piyasa konusuna gelince bu kadar kaliteli şasesi ve motoru olan bir aracının piyasasının bu seviyede olması bence yukarıda bir arkadaşında bahsettiği gibi km fazla olması(bir alan bir daha bırakmıyomuş öyle söyleniyo :D ) ve sanırım bir de japon olmasından ötürü parça fiyatları fakat yine japon olduğu için diğer araçlara göre daha az sıkınıt yaratır diye düşünüyorum tabi biraz da şans lazım :D söylediğiniz araçlara da bakmıştım fakat benim biraz da derdim ufak tefek modifikasyonlar( 3-5bin tl leri gözden çıkardım ). colta bakmadan önce 1.7dti veya 1.4 p80 ibiza cordoba gibi araçlar ararken gözüme çarptı ve araştırınca da diğerlerini unuttum :D özellikle de diğer dizellere göre performansı hayli etkiledi beni bakalım kısa bir süre içinde araç almak için araştırıyorum ama şu an için %70 colt gibi

Yarbay
29-12-2015, 10:34
yorumlarınız için öncelikle teşekkür ederim. Evet motor gürültüsü benimde kafamda soru işareti aslında ve araca izolasyon yapılırsa ne kadar etkili olur gibi sorular var. piyasa konusuna gelince bu kadar kaliteli şasesi ve motoru olan bir aracının piyasasının bu seviyede olması bence yukarıda bir arkadaşında bahsettiği gibi km fazla olması(bir alan bir daha bırakmıyomuş öyle söyleniyo :D ) ve sanırım bir de japon olmasından ötürü parça fiyatları fakat yine japon olduğu için diğer araçlara göre daha az sıkınıt yaratır diye düşünüyorum tabi biraz da şans lazım :D söylediğiniz araçlara da bakmıştım fakat benim biraz da derdim ufak tefek modifikasyonlar( 3-5bin tl leri gözden çıkardım ). colta bakmadan önce 1.7dti veya 1.4 p80 ibiza cordoba gibi araçlar ararken gözüme çarptı ve araştırınca da diğerlerini unuttum :D özellikle de diğer dizellere göre performansı hayli etkiledi beni bakalım kısa bir süre içinde araç almak için araştırıyorum ama şu an için %70 colt gibi

o durumda ne yap biliyormusun Can kardeşim sen en iyisi git bu adamın yanına hani Mersindeki sahibinden olanın ve güzel sıkı pazarlık yap ve mümkün olduğu kadar 20ye yaklaştır emin ol 20 desen adam 21e kendiliğinden tav olur zaten çünkü piyasası yok hele hele adana mersin gibi bizim illerde hiç yok adam seni bulduğuna dua eder zaten.

sonra elindeki kalan bütçe ile komple göğüsü söktür, kapıları,halıları,bagaj kapağını söktür, hepsine alternatif koçtaş gibi mağazlarda bulunan malzemelerle (iyi araştır çoğu insanın yorumu basit ve arkasında teknik yok eğer istersen ben sana daha kaliteli linkler yollarım sonra) birleştirilerek komple aracı bir güzel izolasyon ile ses seviyesini düşür.

ben zamanında buna baya kafayı takmış puntoya yapmıştım, komple göğüsü ,kapıları,bagajı,halıları iyi bildiğim iyi bir usta benden sök tak ve malzemeleri monte etmeye yardım için komple 400tl almıştı (bugünde olsun olsun 500tl olsun)

malzemelere 350tl vermiştim, yanındada sökerken kırılan yada gevşeyen klipsleri yan sanayide değil direk orijinal fiat alarak 40tl ödemiştim özetle hepsine o zaman 790tl vermiştim tahminim bugünde 900-950tl masraf yaparsın.

bilen biri olmadan goğüsü sökmen imkansız gibi bişey hatta nerelere izolasyon uygulayacağınıda bilemezsin o yüzden direk bilen ustaya git vakit kaybetmemiş olursun.

göğüsü sökmeden sonuç alamazsın, gider kapıları,bagajı,halıları yaparsan oralar daha sessizleştiği için motor iyice belirginleşir o sebeble göğüs şart.

ben bunun yanısıra motor kaputunun altınada ve davlumbazlarada izolasyon yapmıştım elimde kalan malzemelerle.

sonuç gerçekten verdiğim emeğe fazlasıyla değmişti tek sorun o işlemlerden sonra bu seferde olduğunu fark etmediğim rüzgar sesi çıkmıştı ortaya onada yeni kapı fitileri aldım ve würth silikonlu sprey ile yağladım ama pek sonuç vermemişti katlanmıştım ama dediğim gibi ses baya değişmişti araç sınıf atlamıştı.

özetle buna olan bütçenden ayır bence ve muhakkak yap aracı daha çok seversin

CanAli
30-12-2015, 08:37
o durumda ne yap biliyormusun Can kardeşim sen en iyisi git bu adamın yanına hani Mersindeki sahibinden olanın ve güzel sıkı pazarlık yap ve mümkün olduğu kadar 20ye yaklaştır emin ol 20 desen adam 21e kendiliğinden tav olur zaten çünkü piyasası yok hele hele adana mersin gibi bizim illerde hiç yok adam seni bulduğuna dua eder zaten.

sonra elindeki kalan bütçe ile komple göğüsü söktür, kapıları,halıları,bagaj kapağını söktür, hepsine alternatif koçtaş gibi mağazlarda bulunan malzemelerle (iyi araştır çoğu insanın yorumu basit ve arkasında teknik yok eğer istersen ben sana daha kaliteli linkler yollarım sonra) birleştirilerek komple aracı bir güzel izolasyon ile ses seviyesini düşür.

ben zamanında buna baya kafayı takmış puntoya yapmıştım, komple göğüsü ,kapıları,bagajı,halıları iyi bildiğim iyi bir usta benden sök tak ve malzemeleri monte etmeye yardım için komple 400tl almıştı (bugünde olsun olsun 500tl olsun)

malzemelere 350tl vermiştim, yanındada sökerken kırılan yada gevşeyen klipsleri yan sanayide değil direk orijinal fiat alarak 40tl ödemiştim özetle hepsine o zaman 790tl vermiştim tahminim bugünde 900-950tl masraf yaparsın.

bilen biri olmadan goğüsü sökmen imkansız gibi bişey hatta nerelere izolasyon uygulayacağınıda bilemezsin o yüzden direk bilen ustaya git vakit kaybetmemiş olursun.

göğüsü sökmeden sonuç alamazsın, gider kapıları,bagajı,halıları yaparsan oralar daha sessizleştiği için motor iyice belirginleşir o sebeble göğüs şart.

ben bunun yanısıra motor kaputunun altınada ve davlumbazlarada izolasyon yapmıştım elimde kalan malzemelerle.

sonuç gerçekten verdiğim emeğe fazlasıyla değmişti tek sorun o işlemlerden sonra bu seferde olduğunu fark etmediğim rüzgar sesi çıkmıştı ortaya onada yeni kapı fitileri aldım ve würth silikonlu sprey ile yağladım ama pek sonuç vermemişti katlanmıştım ama dediğim gibi ses baya değişmişti araç sınıf atlamıştı.

özetle buna olan bütçenden ayır bence ve muhakkak yap aracı daha çok seversin

teşekkür ederim çok yararlı oldu gerçekten. ben bi araştırıyım Ankara da tanıdık yapan iyi bir usta var mı kaça çıkıyor fiyatlar

Yarbay
30-12-2015, 12:53
teşekkür ederim çok yararlı oldu gerçekten. ben bi araştırıyım Ankara da tanıdık yapan iyi bir usta var mı kaça çıkıyor fiyatlar

rica ederim kardeşim ne demek,

eğer hakikatden böyle bir adıma atılacak olursan pmden yaz bana konuya bakmaz unuturum bana pmden yazarsan daha direk olur sana kullanılması gereken malzemeleri daha doğru ve teknik hali ile paylaşırım.

yada kısaca şöyle bir bilgi birikimi olan siteden sana Türkçe biraz yardımcı olim:

ülkemizde ses yalıtımı işine kalkışanların %90ı bituself gibi malzemelerle kapının tamamına yapıştırıp işlem bitti sanıyor ama her ne kadar azda olsa etkisi olsada bu tamamen hüsran bir sonuç elde ettirir.

önce malzemeleri tanımak lazım ,gereksinimleri bilmek,teknik anlamda kendimizi eğitmek ve ürünleri özelliklerini kullanım yerlerini bilmek.

1) bituself gibi kendinden yapışkanlı ,kalın kauçuk benzeri maddelerle yoğun olan malzemeler CLD sınıfına girerler bunlar sesi izole etmezler bunlar vibrasyon emerler ve bu iki cümle çok çok farklı cümlelerdir.

düz bir metal 1metreye 1 metre teneke sac alın tam ortasına parmağınız ile vurun tınnnnn diye ses yapacaktır, aynı saca CLD malzemelerden %25 kadar yüzeyi doldurun aynı işlemi yapın o vibrasyondan kaynaklı ses yok olacaktır.

ama burada bilinmesi gereken nokta %25in yeterli olduğudur özetle geriye kalan %75 resmen çöpe gidecek,cebinizi yakacak, araca yük olacak,zahmette verecektir.

yani uygulama yapacağınız yeri önce kafanızda tartmalısınız burada vibrasyon varmı diye, genelde bagaj,kapı,kaput gibi yüzeylerde vibrasyon olur bunlara tamda ortalarına %25 kadar CLD yani bituself yapıştırın.

geriye kalan amortisör üstü yerler,taban gibi yüzeyin inişli çıkışlı kavisli olup dümdüz olmayan noktalarında gereksizdir.

2) en ektili olan ve gerçekte sesi emebilen izolasyon türü yoğun özgül ağırlıklı açık hücreli ürünlerdir bunlara İngilizce kısaca MLV denilir Mass loaded vinyl derseniz googleda neye benzeyen malzemler bulmanız gerektiğini daha iyi anlarsınız.

bu ürünler açık hücre yapısı ile sesi hücrelerde hapseder, yoğun özgül ağırlıkları ilede işlevini hafif malzemelere göre çok daha düşük ses frekanslarına bile izolasyon görevi göstererk işlerini yerine getirirler.

bu malzemeleri araçta hemen hemen ses yapan her yere olabildiğince boşluk bırakmadan uygulamanız lazımki daha iyi sonuç alınız.

3) en son CCF yani İngilizce Closed cell foam yani kapalı hücreli sünger almanız lazım yine googleda ararsanız neye benzediklerini görürsünüz.

buda yine CLD gibi çok az kullanılacak bir malzemedir bunu birtek A ile B malzemelerini birbiriniden ayırmak için kullanacaz.

nasılmı? mesela kapının kartı (plastik kısımı yani kabin içindeki kapı diyeyim size) ile gerçekte demir olan kapının çok yakın temas ettiği noktalara koyarsınızki birbirine değmekten oluşan sesi kessin.

yine CLD ile MLV malzemelerininde kısım kısım ufaktan koyarsınızki birbirlerine deyip ses oluşturmasınlar.

yine okumak isterseniz size malzemelerin bilgilerini atıyorum burada specte dersen özelliklerini okur türkiyede alacağınız ürünleri benzer nitelikte almayı becerebilirsiniz.

https://www.sounddeadenershowdown.com/products/cld-tiles%E2%84%A2

https://www.sounddeadenershowdown.com/products/mass-loaded-vinyl-mlv

https://www.sounddeadenershowdown.com/products/closed-cell-foam-ccf

bunun yanısıra işlemlere başlamadan önce bir arkadaşınızı alın ve ses kaynağı olan herşeyi siz aracı sürerken o not etsin mesela benim puntoda bagajdaki plastik trim,
bagajdaki kapak, yolcu koltuğun başlığı, göğüste birkaç trim parçası hep ses yapan zırıltı yapan kısımlardı.

bunlara yerine göre mümkünse CCF , yerine göre silikon yada silikon bazlı sprey uygularsanız çok daha iyi neticeler alırsınız.

son olarakta birde kapıların menteşelerini siyah bant ile 1-2 tur atın onları silikonlu spreyleyin kapılar kapanırken süper yumuşak kapanır,zırıltı kaynağıda olmaz.

ve kaportacıda gidip kapılara ayar yaptırın zamanla oturuş ayarları kaçıyor buda kapı ile fitil arasında boşlukki oda rüzgar sesi demek ,kapıları kaportacıda ayar yapsın çok ucuz ve kolay ztn.

inan bunları yap şok olursun, çoğu insan adam gibi yapamıyor ülkemizde ben bunları yaptım + davlumbazların araç içindeki kısıma mlv,alt lastik kısımına pütür sıktım inan toplamda aracımındaki sesin %40ı gitmişti diyebilirim o seviyede başarılı olduki 1 değil 2 üst segment araçlardaki kadar başarılı bir izolasyon olmuştu.