PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektrik Sayacı Mühürü Sorunsalı :)

Yiğit G.
13-12-2015, 15:48
Beyler ya erenköyde satılıkta dairem var... Emlakçı hergün müşteri götürüyor eli kulagında bekliyorum satıldı satılacak... Sıfır daire.. Emlakçı yağmurda camlar kirlenmesin diye dairenin bütün elektronik panjurlarını kapatıyor.Müşteri geldiğinde açıyor.. Geçen hafta panjurlar kapalıyken ayedaş dan gelip mühürlemişler elektrik saatini.. üstümüze almadık diye... eğer mühürü kırarsanız 8 bin keserim demiş adam... Bugun emlakçı müşteri götürdü ev karanlık gezemişler... Mühürü kırsam panjurları kaldırıp hemen şalteri geri kapatsam cidden 8 bin ceza keserler mi ?

Aklıma şey geldi iki ucu erkek fiş hazırlayıp bi ucunu komşuya bi ucunu kendime taksam eve elektrik dağılır mı saçma olacak ama ?

Yiğit G.
13-12-2015, 15:54
iki ucu erkek fiş hazırlayıp bi ucunu komşuya bi ucunu kendime taksam eve elektrik dağılır mı

http://i.hizliresim.com/VX77rP.jpg

şimdi gördüm iyi saçmalamışım :)

EREN34
13-12-2015, 15:58
Mühür kırma cezası can yakıcı. sözleşmesi elektrik kullanmayın diye mühürlemişlerdir.

Komşudan 220 çekip prize takarsanız prizlerde elektrik olur.

220 tesisatı tek sigortaya bağlı değildir. Panjurun beslemesi hangi sigortada ise o sigortanın bağlı olduğu prizlerden birine 220 vermeniz gerekir. Sigortada kapalı olacak. Kapalı demek kapalı devre yani iletimde olacak.

Yiğit G.
13-12-2015, 16:05
Mühür kırma cezası can yakıcı. sözleşmesi elektrik kullanmayın diye mühürlemişlerdir.

Komşudan 220 çekip prize takarsanız prizlerde elektrik olur.

220 tesisatı tek sigortaya bağlı değildir. Panjurun beslemesi hangi sigortada ise o sigortanın bağlı olduğu prizlerden birine 220 vermeniz gerekir. Sigortada kapalı olacak. Kapalı demek kapalı devre yani iletimde olacak.

haa ok yani salona 220 verdim içerki odaya gitmiyor.... bölge bölge yapmam gerekicek... uzatma ile hallederim ya ne olcak.En mantıklısı o mühürü kırma diyorsun yani...

MCN21
13-12-2015, 16:07
Bizimde yeni eve tasindigimizda muhurluydu. Acana kadar 2-3 gun kacak kullandim(sicak dus ve aydinlanma icin, mecburiyetten) daha sonra sadece kacak kullanilan elektrik fiyati gecirdiler. 8000 tl cok ciddi rakammis

Yiğit G.
13-12-2015, 16:09
Bizimde yeni eve tasindigimizda muhurluydu. Acana kadar 2-3 gun kacak kullandim(sicak dus ve aydinlanma icin, mecburiyetten) daha sonra sadece kacak kullanilan elektrik fiyati gecirdiler. 8000 tl cok ciddi rakammis

ya bende çok kırdım mühür :) Ama bu adamlar ciddi ciddi keserim demiş apt görevlisine... 8 bin yahu...

hddsheriff
13-12-2015, 16:19
Sözleşme yapmak 1 saatlik iş , macera aramana geren yok bence.

Yigit-Y
13-12-2015, 16:41

hahahahahahhaa :D:D:D

bu harbi iyidi :D

Yiğit G.
13-12-2015, 16:50
Sözleşme yapmak 1 saatlik iş , macera aramana geren yok bence.

daha önce yaptırdım hocam uğraşıyorsun + daire satılıyor boşuna üstüme almak istemiyorum...

meganes
13-12-2015, 17:40
komşudan çekeceğiniz fişin fazını nötürünü ve sizin evdeki prizin faz-nötrünü iyi bilmeniz gerek,komşunun fazıyla sizin dairedeki nötr çakışırsa kısa süreli bir patlama olur komşunun elktriği gider :o

fthdrn
13-12-2015, 17:48
komşudan çekeceğiniz fişin fazını nötürünü ve sizin evdeki prizin faz-nötrünü iyi bilmeniz gerek,komşunun fazıyla sizin dairedeki nötr çakışırsa kısa süreli bir patlama olur komşunun elktriği gider :o

Aynen, Elektrikten anlayan biri ölçüm aletiyle hemen halleder.

ES353
13-12-2015, 18:27
Ayedasta degilde bedasta calisiyorum sizin elektrigi neden muhurlediler? Aboneligi iptal mi ettirdiniz? Yoksa elektrik faturasinimi odemediniz?

Eger abonelik iptali varsa bundan dolayi kesip muhurlemislerdir ve acarsaniz dedigi rakami kitleyemez ama abonesiz elektrik kullanimindan.dolayi tuketilen.degerin 1.5 kati faturaniz cikar tavsiyem elektrik.kullanmamaniz

Faturadan dolayi ise muhuru kirarsaniz yine cezayi kitleyemez borcu oder kullanmaya devam edersiniz ama sanirim siz aboneligi.iptal ettirdiniz.

Yiğit G.
13-12-2015, 20:14
Ayedasta degilde bedasta calisiyorum sizin elektrigi neden muhurlediler? Aboneligi iptal mi ettirdiniz? Yoksa elektrik faturasinimi odemediniz?

Eger abonelik iptali varsa bundan dolayi kesip muhurlemislerdir ve acarsaniz dedigi rakami kitleyemez ama abonesiz elektrik kullanimindan.dolayi tuketilen.degerin 1.5 kati faturaniz cikar tavsiyem elektrik.kullanmamaniz

Faturadan dolayi ise muhuru kirarsaniz yine cezayi kitleyemez borcu oder kullanmaya devam edersiniz ama sanirim siz aboneligi.iptal ettirdiniz.

ikiside değil hocam bina sıfır yapıldı yeni bitti daha yani yeni derken eylül ekim gibi taşınmalar baslandı , bende evi hemen satılıga cıkardıgımdan üstümüze almadık boşta yani şu an...

ES353
13-12-2015, 21:20
ikiside değil hocam bina sıfır yapıldı yeni bitti daha yani yeni derken eylül ekim gibi taşınmalar baslandı , bende evi hemen satılıga cıkardıgımdan üstümüze almadık boşta yani şu an...

Tamam o zaman abonelik alinmadigi icin abonesiz kacak kullanima girer kullanmamaniz yarariniza olur dedigim gibi 1,5 kati fazla odersiniz

HondatugraL
14-12-2015, 00:40

hahahah benımde aklıma geldiydi bu postu görünce haykırdım :D

Kakus
14-12-2015, 01:27
Neden panjurları el yordamıyla açmıyoruz? Açılmıyorlar mı? Hayır açılmıyorlarsa saçma çünkü.

Ayrıca bir küçük çılgınlık yapmak yerine 10-20 metre uzatma priz yapsanız; muhtemel ki o vakitte "panjurların fişi yok" diyeceksiniz lakin, hiç değilse panjurların elektrik bağlantısından kablo çekilip / fiş yapılıp açtıktan sonra tekrar onarılabilir diye düşünüyorum.

aslan
14-12-2015, 07:13
Sıfır dairede sorun olmaz bizimde mühürlediler biz kopardık gittik abone olduk sonra gelip tekrar mühürlediler

EREN34
14-12-2015, 07:51
haa ok yani salona 220 verdim içerki odaya gitmiyor.... bölge bölge yapmam gerekicek... uzatma ile hallederim ya ne olcak.En mantıklısı o mühürü kırma diyorsun yani...

Aynen öyle bölge bölge.Mühür kırma derim. Bende sıfır daireye girdim. mühürsüzdü. 3 ay tek bir buzdolabı çalıştırdım bir de hafta toplam 1 saat 2-3 ampul. 3 ay sonra abone olduğumda gelip mühürleyip sıfırdan o ana kadar kini 1,5 katı olarak ödedim o kadar. Benim dağıtıcım ayedaş değil.

En mantıklısı ayedaş sitesinden yada varsa müşteri hizmetlerinden öğrenmek sanırım

oenal
14-12-2015, 08:05
Hocam hiç mühür kirma işi ile uğraşıp ceza yeme riski almayın derim komşudan elektrik çekme işini yapabilirsiniz ancak işi çok dikkatli yapmanız gerikiyor öncelikle evinizin kat tablosundaki bütün sigorta anahtarlaro açık konumda olmalı yani tesisatinizi dış sebekeden yalitkan hale getiriniz.Daha sonra panjurlarinizi çalıştıran sistemin kat tablosunda hangi linyeye bağlı olduğunu bulmanız gereklidir.kat tablonuzda yönetmelik gereği 10A ile korunan linyeler aydınlatma linyesidir onu bu yöntemle ayırt edebilirsiniz.priz linyeleri ise en az 16A sigorta ile korunur.Panjurlari çalıştıran aygitin hangi linyeye bagli olugunu bulduktan sonra komşudan aldığınız erkek konnektörun fazini notrunu sizin evinizde o linyeye faz faza nötr notre gelecek şekilde bağlayın sadece o linyeye elektrik gelecektir.aydınlatma linyeleri falan çalışmaz.Ama bu işi yaparken çok dikkatli olun kendinize veya evinizin elektirik tesisatina zarar verebilirsiniz

Quantum
14-12-2015, 08:33
İstediğiniz durumda komşudan elektrik çekmek öyle yan odadan elektik çekmeye benzemiyor. Elektrik aboneliği için uğraşmayayım dediğinizde daha büyük olaylar için daha fazla uğraşabilirsin.
Madem evi satıyorsun, üşenme aboneliğini oluştur ya da panjurları manuel olarak açmanın yoluna bak. Diğer türlü çok risk. Hem sizin için hem komşu için. Konu yangına kadar gider. Cahillik etmeyin.

KA®ANLIK
14-12-2015, 08:39
Benimde başımda bir dert var.
Enerjisa gerçekten çok yavaş.

sayacım ilerlemiyor 2-3 aydır 0 TL fatura geliyor.

3 kere aradım hala gelip bakacaklar.

bu durumda kullanılan elektrikler nasıl olacak acaba ?

Burak Mehmet
14-12-2015, 08:51
komşudan elektirik alınabilir hiçte sıkıntı olmaz. Ben bir ay kadar o şekilde yaşamak zorunda kalmıştım...

Sert@ç
14-12-2015, 09:32

Gülmekden karnım ağrıdı :hehe: :hehe:
Bence hiç uğraşmayın direk panjurları açın camlar kirlensin nolcak

TheAce
14-12-2015, 09:37
her elektrikli panjur sisteminin bir manuel açma metodu vardır, bence bunu araştırın. panjurlara gelen elektrik hangi sigortadan geliyor bunu tespit etmeniz veya gerekirse direkt olarak sisteme elektrik vermeniz gerekebilir.

ahmet3425
14-12-2015, 09:39
Komsudan elektrik cekip prize tak bakalim nolucak :)

ahmet3425
14-12-2015, 09:44
İstediğiniz durumda komşudan elektrik çekmek öyle yan odadan elektik çekmeye benzemiyor. Elektrik aboneliği için uğraşmayayım dediğinizde daha büyük olaylar için daha fazla uğraşabilirsin.
Madem evi satıyorsun, üşenme aboneliğini oluştur ya da panjurları manuel olarak açmanın yoluna bak. Diğer türlü çok risk. Hem sizin için hem komşu için. Konu yangına kadar gider. Cahillik etmeyin.

Yangin cikmaz yigitin dedigine gore bina yeni.

Yeni yonetmelikte kacak akim rolesi olmadan projelere onay verilmiyor. Komsudan elektrik cekip fise taktigi an komsumun kacak akim rolesi elektrigi toptan kesecektir.

O is olmaz yani elektrigi anca komsudan uzatma kablo ile alip evin icinde varsa panjurun fisi ona takacan baska sansjn yok.

Muhuru koparmayin basiniza is alirsiniz. Eskiden olsa birsey olmazdida bu ayedas enerjisa gibi firmalar bu olaylari baya kovaliyor.

Dayı
14-12-2015, 12:32
Bir sure sonra gelirler saatinizi sökerler. Test ederler ve eksik yazdığı kısım içın ara fark gönderirler VEYA kıyas yoluyla ara fark gönderirler.

Benimde başımda bir dert var.
Enerjisa gerçekten çok yavaş.

sayacım ilerlemiyor 2-3 aydır 0 TL fatura geliyor.

3 kere aradım hala gelip bakacaklar.

bu durumda kullanılan elektrikler nasıl olacak acaba ?

Dayı
14-12-2015, 12:37
Aslında yapılacak iş basit-sigorta,komşu ve mühür ile uğraşmadan-gerći cebinizden bir miktar para çıkar ama olsun, biraz kallavi bir elektrikçi bulun. Ufak boy bi jeneratör getirip 5 dakikalığına bağlasın, sizde panjurları biraz kaldırın.