PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kasap bİr boyaci arabayi mahvettİ tavsİye ve yardim İstİyorum

levent_s
16-12-2015, 19:14
Arkadaşlar herkese merhaba astra j aracımı yaklaşık 1 ay önce aldım daha konu açıp tanıtmak bile nasip olmadı. Aldığımda sağ ön kapı önceden boyalıydı ve 5-6 cm lik bir vernik atması mevcuttu yaptırmak için arkadaş tavsiyesiyle ankarada bir oto boyacıya gittim baktı etti lokal boya olmaz kapıyı komple boyayalım dedi bende zaten kapıda boya olduğu için ve temiz iş çıksın diye tamam dedim renk farkı olurmu diye sordum oda olur ancak farkedilmeyecek düzeyde olur ancak oto boyacı anlar dedi bende tamam normal insanın bakınca gözüne çarpmayacak derecedeyse sıkıntı yok dedim ve arabayı bıraktım almaya gittiğimde şok oldum resmen ton farkını çocuk bile baksa anlayacak derecede sırıtıyordu ustaya söyledim okadar olur sen oraya odaklandığın için gözüne batıyor içine sinmezse ileride tekrar boyarız abi falan dedi bende arabayı aldım çıktım. Ton farkı çok rahatsız ediyor beni arabadan soğudum resmen acaba benmi çok titizim fotolara bakın siz karar verin lütfen. Ankarada bu kapıyı renk tonu farkı olmadan boyayabilecek bir oto boyacı tavsiyesi olan varsa çok makbule geçer.

http://i65.tinypic.com/293k782.jpg

Tunacan
16-12-2015, 19:17
Ton farkı var tabiki..
Soğuk havada boya randıman vermez. Bence havaların ısınmasını bekleyin.

levent_s
16-12-2015, 19:17
http://i67.tinypic.com/wspkjs.jpg

hakotech
16-12-2015, 19:19
Çok bariz belli,çok kötü boyanmış..

hanz10
16-12-2015, 19:20
Geçmiş olsun işte renkli arabanın sıkıntısı bu.

Ers
16-12-2015, 19:35
Ton farkı var tabiki..
Soğuk havada boya randıman vermez. Bence havaların ısınmasını bekleyin.

fırın ne işe yarıyor.

Tunacan
16-12-2015, 19:37
fırın ne işe yarıyor.

Her boyacının fırını mı var?

fthdrn
16-12-2015, 19:54
Firini olan bi boyacida boyatin demis iste :D hemen bi atar gider :D

sinan-s
16-12-2015, 20:02
Sik gibi boyamış afedersin..Mal boyacılar..Geçmiş olsun

ceyhun737
16-12-2015, 20:46
Bence boya kodunu şaşırmış bu nedir ya kör olmuş boyacı

Smt_Krblt
16-12-2015, 20:48
Boyanın renk ayırması için bir çok neden var aslında, atılan astarda çok önemli. Diğer yandan keskin geçişlerde mutlaka anlaşılır. Yeni eski boya durumundan

bile. Bu tip durumlarda yurt dışında sadece kapının boya ihtiyacı olsa bile çamurluğa ve diğer kapıyada boya atılıyor. Düz bir zemine bant çekip iki kısmıda

boyadığınızı düşünün önce bir tarafı sonra diğer tarafını saat farkıyla dış etmenlere bırakıp aynı spreyle bile boyasanız boyayı atma şeklinizden dahi renk ayırır.

Beklentiyi çok yüksek tutmamaya çalışın.

ruudvan
16-12-2015, 21:13
renk zor bi renk.ayırmaması mucize olurdu açıkcası.malesef arabanın renginden dolayı azıcık yedirme yapsaydı arka kapıya doğru farketmezdın ama arka kapında boyanmış olurdu.

levent_s
16-12-2015, 21:53
Teşekkürler arkadaşlar, renk metalik ve zor bir renk biliyorum inanın beklentimde çok üst düzeyde değildi yani direk güneş ışığında veya yakından çok dikkatli bakınca fark anlaşılsa okadar dert etmezdim ama inanın arabaya karşıdan bakınca kapı direk sırıtıyor bir arkadaş bu kapı başka arabadanmı takıldı dedi yani o derecede. Okadar para verip aldık (şuana kadarki en pahalı arabam) birde arabaya özen gösteren birisiyim bu forumdaki herkes gibi o yüzden gerçekten çok canım sıkıldı. Boyacı bana rengi tutturamıyorum diğer parçayada biraz boya atmam lazım dese onada tamam derdim uzun süre binmeyi planlıyorum araca, lokal olarak bir parçada daha boya olsa çok sıkıntı değil açıkçası ama bu şekilde binemem ankarada işçiliği iyi olan bildiğiniz usta tavsiyesi varsa bekliyorum.

NakkaSss
16-12-2015, 22:03
Boyacı renk körü heralde. :D Bence fırını olan iyi bir yerde boyatın tekrardan.

2jz
16-12-2015, 22:09
Sizin boyacı buna normal diyorsa hastaneye götürüp görme engelli raporu alın. Hayır becerememenin adı "bu normal, anca bu kadar" olmuş. 640x480 fotoğrafta bu kadar belliyse normal halini düşünemiyorum.

makif84
16-12-2015, 22:38
Geçmiş olsun.nerde yaptırdınız firma ismi filan verinde uğramayalım

CasabLanca
16-12-2015, 22:40
boya konusunda memnun olduğum bir ustam var, daha önceki kırmızı aracımda bile kusursuz işçilik çıkardı dilersen iletişim bilgilerini veririm

R.I.P
16-12-2015, 22:47
en son arka tamponu boyattım yetkili serviste ilk defa sonuçtan memnun kaldım. metalik ama benim renk kolay sanırım bunun da etkisi olabilir (astra j-carbon siyahı)
boya konusunda sanayideki eli öpülesi ve bulunması zor ustaları istisna tutarsak geneli ''bence'' kasap ve renk körü, o nedenle aynı kasaba tekrar boyatmaya uğraşmak yerine serviste şansınızı deneyin derim

levent_s
16-12-2015, 22:53
boya konusunda memnun olduğum bir ustam var, daha önceki kırmızı aracımda bile kusursuz işçilik çıkardı dilersen iletişim bilgilerini veririm

Çok sevinirim verirseniz

levent_s
16-12-2015, 22:57
en son arka tamponu boyattım yetkili serviste ilk defa sonuçtan memnun kaldım. metalik ama benim renk kolay sanırım bunun da etkisi olabilir (astra j-carbon siyahı)
boya konusunda sanayideki eli öpülesi ve bulunması zor ustaları istisna tutarsak geneli ''bence'' kasap ve renk körü, o nedenle aynı kasaba tekrar boyatmaya uğraşmak yerine serviste şansınızı deneyin derim

Evet bildiğim kadarıyla siyah daha kolay. İyi bir usta bulamazsam servislerlede görüşeceğim, öncelikle servisi düşünmememin nedeni fiyat'tan değil güvenememem yoksa üçe beşe bakmadan servise götürürüm.

marikan
16-12-2015, 23:00
Boya koduna göre alınmıyor mu boya? Fark olmasının nedeni nedir?

levent_s
16-12-2015, 23:01
Geçmiş olsun.nerde yaptırdınız firma ismi filan verinde uğramayalım

dükkanın ismini hatırlamıyorum ivedikte hüseyin usta

ExtRemee
16-12-2015, 23:24
Metalik renklerde gerçekten tutturmak zor oluyor. Bence cok takmayın kafanıza pasta cila vs biraz gözünüze gelmesini engeller

By_emre
16-12-2015, 23:41
Oto Boya işiyle 4-5 ay ilgilendim ve çalıştım Anlaşmalı malzeme satan yerin verdiği boyalarda hep ton farkı oluyordu fakat müşterinin dikkatini çekmiyordu serivisn ışıklandırması nedeniyle, gelen iyi araçların boyasını ise topkapıda boyacıdan alırdık boya hazırlandıkdan sonra boyayı bir kağıda sürüp araç üstünde ton tutup tutmadığını kontrol ediyordu , en yakın olucak şekilde ayarlandıkdan sonra boyayı alıyorduk ve sıkıntı olmuyordu ton tutma konusunda malesef normal nalbur tarzı yerden alınan boyaların tonu bariz belli oluyor karışımda ufak oynamalar ile ton tutturulabilir iyi bir boyacıdan boyayı alıp boyattırın.

By_emre
16-12-2015, 23:45
Tekrar aynı yerde boyatırsanız , boyacı sizin ton farkını görmemeniz açısından yan tarafı komple boyayabilir çok başımıza geliyordu :)

ozan gülle
17-12-2015, 00:33
Renk cok zor arka kapi on camurluga dogru kaydirma yapsaydi bu kadar belli olmazdi bana sorsan eger arka kapim on camurlugum boyasizsa varsin ayirsin derdim genelde boyacilar vernik atiyorlar diger parcalara boyasiz parcalarada yazik oluyor

Kadyr
17-12-2015, 00:39
ben böyle bir şeyi asla kabul edemem. 2005 grafit mavi passatım vardı arka tamponu ben boyattım çamurluklarıda önceden boyalıydı 1 gram ton farkı yoktu arabada metatik simli boya idi.

ygtrn
17-12-2015, 01:39
turuncuya boyasaymış renk farkı daha az olurmuş resmen, birazda hatayı boyayı karıştıran şahısta aramak lazım,bazılarının gözü s..k baktığı için 'abi buna birazdaha sarı ekleyelim ozaman tutar' şeklinde konuşup fabrikanın verdiği renk koduna kafalarına göre müdahale ediyor dangalaklar..

onn_dear
17-12-2015, 07:32
turuncuya boyasaymış renk farkı daha az olurmuş resmen, birazda hatayı boyayı karıştıran şahısta aramak lazım,bazılarının gözü s..k baktığı için 'abi buna birazdaha sarı ekleyelim ozaman tutar' şeklinde konuşup fabrikanın verdiği renk koduna kafalarına göre müdahale ediyor dangalaklar..

aynen öyle, arkadaşımın aracında sağ arka kapısında göçük vardı boyatalım mis gibi olsun dedik(araç bildiğin gümüş gri bu arada) aracı almaya gittik adam resmen badana yapmış, renk alakasız, gözünüz alışır diyor birde, koşarak uzaklaştık

omerce
17-12-2015, 07:35
Açıkçası böyle bir aracın boyanması işlemi için servisleri tercih etmeni öneririm. Boya sonrası güzel bir cila vs yaptırdığında göze daha hoş ve yakın tonlarda gözükebilir. Ancak 2 bölüm arasında keskin bir geçiş var. Bundan dolayı kusursuz bir iş yapılmazsa her türlü ayırt edebilirsin gibi duruyor. Birde gittiğin yere önceki yerde yaşadığın ton farkı sorununu ve çok hassas olduğunu söylersen belki biraz daha dikkatli davranabilirler

osmanaydo
17-12-2015, 07:46
Farklı ışık ve açılardan bakınca mutlaka ton farkı olur.
Ama sizinki biraz fazla olmuş.
Daha iyi boyanabilirdi. Yine de beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım.

K0213
17-12-2015, 07:50
Ben bile daha iyi boyardım, latife yapmıyorum :)

Tunacan
17-12-2015, 07:59
Bunu boyayan ustanın fırını varsa ücretsiz tekrar boyaması için baskı kurun bence. Bir daha boya masrafı yapmayın derim.
Aslında boya işinin piri olan bir ustam vardı maalesef ama emekli oldu, mesleği bıraktı..

Bu arada verilen veya verdiğim cevaba gerilim etiketi yapıştırmayı seven ergen arkadaşlara tavsiyem, bilgisayar başından ayrılıp dışarıda biraz hava alsınlar. Oksijen iyi gelir..

burcinkarabacak
17-12-2015, 08:12
çok geçmiş olsun hocam umarım sorunsuz halledebilirsiniz baktıkça canınız sıkılır

saygılar

Diyadin
17-12-2015, 08:16
Geçmiş olsun. Sıkıcı bir durum sanayide herkes birbirine çamur atmayı sever başka boyacıya para vermek yerine aynı boyacıda ısrar edin.

boya markası
boya altı hazırlık
eski yeni boya farkı
boya atılan ortam

yukarıdaki etkenler tutmamaya sebebiyet veriyor boya kodu ile değilde arabanın bir parçası ayna depo kapağı vs yada arabayı boyacıya götürün direk bu şekilde boya yaptırın.

Yinede tutmama gibi bir sorun varsa yan parçaya yedirme şeklinde biraz boya atsın keskin geçiş ortadan kalkar.

kelalper
17-12-2015, 08:53
Boyayı servisten alıp boyatın. Genelde boyacıların elinde bir yazılım oluyor ve o yazılıma boya kodunu girerek boya karışımı hazırlıyor. Burada sıkıntı genelde boya mutfağında verilen gramaja göre boya karıştırmamak. 2 damla fazladan gelse bile boyanın tonu değişir. Kullandığı kabın temizliğine kadar bu önemli. Ben audi de 5 parça boyattım ilk aldığımda. 1 parçanın boyası tutmadı. Bu ne diye sordum abi boya bitti mutfakta yeniden hazırladık ama tutmadı acelen var diye boyamadık boş anında bırak boyuyalım dedi sonra yeniden boyandı. Boyacı da amaaan 2 gramdan bişey olmaz diyerek boya hazırladıysa sonucu bu olur.

Yarbay
17-12-2015, 08:59
şans olsaydıda çıkmacının birinde aynı renk kodu olan sağ çıkma kapı olsaydı süper olurdu.

zaten araç yeni,renkte parlak olduğundan aman aman güneş solmasıda olmaz birebir olurdu ama şansınıza çok standart bir araç ve renk değil muhtemelen bulması çok zor

brs852
17-12-2015, 10:56
bence ton farkı yok direk renk farkı var :D
bence boyacı hatasını düzeltmeli ama size o lafları söyleyen kişi büyük ihtimalle işin arkasında durmaz en iyisi güzel kaliteli bir yere boyatın titizmişsiniz en azından kafanız rahat olur.

foreverkings
17-12-2015, 11:25
O kadar boyacıyla içli dışlı oldum ki sizi çok iyi anlıyorum kardeşim.
İzmitte yaşıyorum 3 tane boyacı gezdik anasını sattıgımın arabasının her seferinde üzerinde ton farkı oldu. Konya'da okuyorum selçuk oto boya var eski sanayide kesinlikle tavsiye ederim konyalılara adam müthiş. Veli abi üzerine tanımam boya işlerinde biraz tuzludur ama iyidir.
Bak dostum benim gibisin sende belli, o kapıyı tekrar boyattır içine sinsin.

levent_s
17-12-2015, 16:55
Arkadaşlar değerli yorumlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ederim. Aynı ustaya arabayı tekrar götürmem fırını yok ve esnaflığı çok kötü yani hangi esnaf zanaatkar arabayı bu şekilde müşterisine utanmadan oldu diye teslim eder. Ben adamın verdiği fiyata hiç itiraz etmedim pazarlık yapmadım ustadır emeğinin hakkını alsın diye 3 gün sürer dedi 6 günde verdi birşey demedim sıkıştırmayayım iş düzgün çıksın diye almaya gidiyorum arabayı teslim etmeden önce güya yıkatmış gece soğuk havada sadece üzerine su tutturmuş sular akıyor damlıyor falan yine birşey demedim ve sonuç bu! Başta bana sadece oto boyacı renk farkını anlayabilir dedi şimdi bu farkı ilkokul çocuğuna bile sorsam anında anlar okadar belirgin başta tereddüt ettim bendemi anormallik var diye ama haklı olduğumu sizin yorumlarınızdanda anlıyorum. Arabayı alırken Akşam vaktiydi az ışıkta bile renk farkını net anladım ama esas gün ışığında bakınca şok oldum. Bana birde okadar olur sen oraya odaklandın diye öyle görüyorsun olmazsa ileride tekrar bayarız falan diyor ben birdaha ona değil araba ayakkabımı bile boyatmam.

Aracı kesin tekrar boyatacağım çünkü gözüme çok batıyor çok severek aldığım aracıma bakmak bile istemiyorum otomobil tutkusu olan insanlarda araba sadece bir ulaşım aracı değildir arabasına aşık birsürü insan var millet çoluk çocuğuyla foto çekilirken arabasına profesyonel foto çekimi yaptıran insanların olduğu bir forumda iyi anlaşılacağımı zannediyorum : )

Servislerde dahil olmak üzere gerekli araştırmayı yapıp işini düzgün yapan kaliteli malzeme kullanan ve renk tonu tutma garantisi veren biryer bulabileceğimi düşünüyorum türkiyenin ikinci büyük şehrinde. Diğer parçayada lokal olarak boya atarak tutturacaksada ona bile razıyım fiyat ve sürede sorun değil yeterki içime sinsin. Saygılar..

gökberk
17-12-2015, 17:02
Ben de sizin başınıza gelen bir şey yaşadım. O gün bugündür kaporta boya işine küstüm.
Tamponumu da kaputumu da boyatmam gerek. Gittiği yere kadar gitsin demeye başladım artık ustalara güvenememekten.

Octane
17-12-2015, 17:56
Aslında işçilik olarak güzel boyamış. Akma yok damla yok. Renk tutturamamış. Rengi tutturmak için boyanacak parçaya boya kodu, boya kodunun açıkları ve koyuları şeklinde azar azar boya yaptırılır, çok ince bir katman şerit şeklinde çekilir küçük bir şey. Bir iki gün sonra yandaki parçaya en çok yaklaşan boyadan yaptırılır boyanır.

Usta direk aracın boya kodunu boya yaptırmış boyatmış. Araca saçma sapan pastalar cilalar yapıldıysa tutturmak çok zor zaten.

_cAgdAsH_
17-12-2015, 18:14
standox firmasının oto boyaları kullanılır opel fabrikalarında,yetkili bayilere de bu tarz metalik boyaların formüllerini de o firma verir,yine standox mikserlerinde kendi boyalarıyla hazırlanır asıl boyalar. Nalbur boyasıyla opellerin,nehir gri,metro mavi,şimşek gri gibi renkleri tutturmak epey zor olur.Beyaz araba ya fildişi alt boyası atanı gördüm dısarda bunu bana düzelt diye getirdiler.
Ayrıca altında evvelinde boya oldugundan hazırlık asaması ve kullanılan astra rengi de önemli bu renk geçişinde zaten parça ara parça göz mutlaka odaklanacaktır farka,
opel hasar danısmanı olarak size tavsiyem ankara da servise gidip durumu anlatmanız muhakkak renk tasırması yapmadan optimum yaklasacaklardır renkte.Bu da size yeter,gecmis olsun.

jRMix
17-12-2015, 19:11
standox firmasının oto boyaları kullanılır opel fabrikalarında,yetkili bayilere de bu tarz metalik boyaların formüllerini de o firma verir,yine standox mikserlerinde kendi boyalarıyla hazırlanır asıl boyalar. Nalbur boyasıyla opellerin,nehir gri,metro mavi,şimşek gri gibi renkleri tutturmak epey zor olur.Beyaz araba ya fildişi alt boyası atanı gördüm dısarda bunu bana düzelt diye getirdiler.
Ayrıca altında evvelinde boya oldugundan hazırlık asaması ve kullanılan astra rengi de önemli bu renk geçişinde zaten parça ara parça göz mutlaka odaklanacaktır farka,
opel hasar danısmanı olarak size tavsiyem ankara da servise gidip durumu anlatmanız muhakkak renk tasırması yapmadan optimum yaklasacaklardır renkte.Bu da size yeter,gecmis olsun.

Valla benim opelin plastik tampona local boya yaptırdım. Adam baştan demişti şansa bağlı metal ve plastik farklı oluyor aşınma durumuna görede değişiyor fark öyle anlaşılır olmaz ama dikkatli baktığında anlarsın ama zamanla düzelir demişti. Bende pek takmıyorum en başta biraz farkediyordum ama şimdi farketmiyorum pek memnunum :) Servisi biraz tuzlu olmasa güzelde işte fiyat farkı o farkıda veriyoruz mecbur. Neyseki Opel o kadar pahalı değil en son BMW'nin anahtarına 1000 lira vermiştim, acıtmıştı :)

playhard
17-12-2015, 21:23
Geçmiş olsun bende bu hafta estoril mavi f30 umun ön tamponunu boyattım.Kasap bi boyacıya denk gelmekten ödüm kopuyodu.Sanayii de bi serviste denk geldim boyacıya konuştuk 1 tane hata bulamayacaksın dedi öylemi dedim bıraktım.Dediği fiyatta sizin gibi pazarlık yapmadım bahane bulamasın diye.Dediği kadar varmış orjinal gibi oldu.Aracın söküm aşamasını kaçırdım sökülmüş halini gördüm çıkan vidalar saklama kabına filan konmuş,farı elime aldım adam abi aman bişey olur filan diyor öyle titizlerdi.Dilerseniz benim arabaya bakın dükkanında en son ışığa göre tonu değişen 2015 passat boyuyordu.Onlara bakın içiniz ısınırsa boyatırsınız.

levent_s
17-12-2015, 21:30
Geçmiş olsun bende bu hafta estoril mavi f30 umun ön tamponunu boyattım.Kasap bi boyacıya denk gelmekten ödüm kopuyodu.Sanayii de bi serviste denk geldim boyacıya konuştuk 1 tane hata bulamayacaksın dedi öylemi dedim bıraktım.Dediği fiyatta sizin gibi pazarlık yapmadım bahane bulamasın diye.Dediği kadar varmış orjinal gibi oldu.Aracın söküm aşamasını kaçırdım sökülmüş halini gördüm çıkan vidalar saklama kabına filan konmuş,farı elime aldım adam abi aman bişey olur filan diyor öyle titizlerdi.Dilerseniz benim arabaya bakın dükkanında en son ışığa göre tonu değişen 2015 passat boyuyordu.Onlara bakın içiniz ısınırsa boyatırsınız.

İletişim bilgilerini verirseniz sevinirim

RedELite
18-12-2015, 08:16
İstanbulda Olsaydınız yardımcı Olurdum..

Bu arada su dunyada bi tek ben Renk ton farkı oldugunu Anlayamıyorum sanırım.. Renk körüyüm Bu arada. (Gercekten Yarı renk körlügü var) Ben fark goremedim ama sanırım dedigim gibi renk körü Oldugumdan.

Mpower
18-12-2015, 08:39
Bursa da altınoto var k.sanayıde ben oraya ön çamurluk ve ön kapının yarısını boyattım hem renk tutturamadı hem dalga dalga iğrenç bir şey oldu.Sonra arabayı satarken adam geldi boyasına baktırmaya aynı boyacıya götürdü adam arabanın boyasına küfür ediyor :D beterin beteri var

BurakOzdemir
18-12-2015, 11:02
fırçayla boyamış a.m.k

levent_s
13-01-2016, 22:14
Araç yeniden boyandı ve düzgün oldu bu sefer buyrun fotolar.

Bu ilk boyandığı rezalet hali
http://i63.tinypic.com/dpwys5.jpg

levent_s
13-01-2016, 22:17
Ve yeniden boyandıktan sonra
http://i66.tinypic.com/29c97uq.jpg
http://i67.tinypic.com/205ay45.jpg
http://i64.tinypic.com/9bg4fd.jpg

Remon
13-01-2016, 22:24
İşte zanaatkar bir esnaf işi. İçiniz ne rahat etmiştir şimdi :)

makif84
13-01-2016, 23:52
Gözünüz aydın.nerde yaptırdınız işlemi?

ta_one
13-01-2016, 23:57
O kadar boyacıyla içli dışlı oldum ki sizi çok iyi anlıyorum kardeşim.
İzmitte yaşıyorum 3 tane boyacı gezdik anasını sattıgımın arabasının her seferinde üzerinde ton farkı oldu. Konya'da okuyorum selçuk oto boya var eski sanayide kesinlikle tavsiye ederim konyalılara adam müthiş. Veli abi üzerine tanımam boya işlerinde biraz tuzludur ama iyidir.
Bak dostum benim gibisin sende belli, o kapıyı tekrar boyattır içine sinsin.

selcuk oto candır :D