PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik sigortasız araç satımı ve trafikten çekme

TaGo
22-12-2015, 21:49
Arkadaşlar 2 sorum var. 1. Si arkadaşıma verdiğim bir araç var mtv sini odemisim ama zorunlu sigortayı atlamışım bu sene. Proje araci zaten. Şimdi satışını vericem. O alırken yaptırmak zorunda ama benim sigorta olmaması sıkıntımı?

2. Si 2012 model kanuni motorum var sigortası 500 TL çıkıyor. Ben bu motoru trafikten çekmek istiyorum. İzlemem gereken yol ne? Yani motor toplasan 2000tl 4 de 1 ini trafik sigortasına veremem. Trafiktenmi çekeyim. Hurdayami ayıralım?

Yigit-Y
22-12-2015, 21:53
1.Sigortasiz araba satılıyor bazen :)

2. Trafikten cekip hurdaciya yada motorsikletcilere devretmek daha guzel.
Ilerde başınızı agritabiliyor deniliyor tc kanunlari cok degisik :)

Jön Türk
22-12-2015, 21:58
Sigortasını ödemeyi unuttuğunuz aracınızın ruhsatı asılsa(geçici belge olmayan), aracın muayenesi varsa, herhangi bir borcu yoksa sigortasız satış yapılabiliyor.Sigortasız muayene yaptıramıyorsunuz.Sigortasız asıl ruhsatınızı çıkartamıyorsunuz.

Yigit-Y
22-12-2015, 21:59
Sigortasını ödemeyi unuttuğunuz aracınızın ruhsatı asılsa(geçici belge olmayan), aracın muayenesi varsa, herhangi bir borcu yoksa sigortasız satış yapılabiliyor.Sigortasız muayene yaptıramıyorsunuz.Sigortasız asıl ruhsatınızı çıkartamıyorsunuz.

Cikartabiliyorlarda biraz isin icine ataturk fotografi giriyor :)

Sigorta en iyisi

Smt_Krblt
22-12-2015, 22:00
alıcıyla anlaşılma durumunda sigortayı yaptırıp satışı verdikten hemen sonra sigortayı iptal edersiniz, en çok 40-50 lira kaybınız olur. Ben bir kaç kez bu şekilde yapmıştım. Ya da satacağınız aracı yada motoru gidip sigortalatın ruhsat geldiği gibi birinin üstüne satışını verin, sigortadan paranızı alın iptali yapıp. 30 gün satm<k için kendinize zaman yaratın. bu şekildede 100 lira gibi bir para harcamış olursunuz 30 gün süre kazanırsınız.

CasabLanca
22-12-2015, 22:09
satış sonrası plaka değişikliği olacak ise aracın o an sigortası olması lazım, fakat aynı plaka ile satış olacaksa sigorta olacak diye bir kaide yok sigortasız da satış oluyor

Cmdgru
22-12-2015, 22:26
Muayane varsa sigortasız satış yapılabilir sorun olmuyor

TaGo
22-12-2015, 22:43
Muayene var zorunlu trafik sigortası yok. O halde satış olabilecek.

2. Sorum ise ben trafikten cekicem. Onunda sigortası yok. Vizeside yok hali hazırda. Ne önerirsiniz

turkerrr
23-12-2015, 08:50
trafikten çekilmesi için sigorta muayne gerekmiyor bir dilekçe ile çekiyorlar.

Sabit plaka Geçici tescil ile 30 gün içinde sigorta olmadan satış yapılabiliyor. 30 gün geçierse ruhsat çıkarmak gerekiyor dolayısı ile sigorta yapılması gerekir.

Plaka değişikliği Geçici tescil ile ruhsat çıkartmadan tekrar satış yapamazsınız, dolayısı ile sigorta yaptırıp ruhsat çıkartmak gerekiyor.

Muayne yoksa satış olmuyor, tabi muayne için sigorta gerekli.

TaGo
23-12-2015, 14:03
Anlaşılamadım sanırım.

1. örnek: bir araç aldım aracın vizesi hala 2016 haziran sonuna kadar var. Proje yapacağım diye aldığımın 2. yılı trafik sigortasını yaptoırmadım. Yani sigortası yok, ama vizesi ve tabiki ruhsatı var. Bunu satabiliyorum değilmi?

2. örnek: Motorum toplasan 2000 tl ve artık binesimde tyok. 2012 model vizeside geldi yaptırmadım. Trafik sigortası 89 tl den tam 510 tl ye fırlamış. yaptırıpta binmek istemiyorum. Psarçalıcam başka bir iş için kullanırım belki belkide parçalarını satarım. Yada köy evinde polissiz ortamda yine binerim. Bunun için yani trafikten çekmek için ne yapmam gerekiyor?

Teşekkürler

dgoo
23-12-2015, 14:51
Anlaşılamadım sanırım.

1-) Vize var sigorta yok ise satabilirsiniz.
2-) Ek bilmem kaç formu doldurup borçsuz harçsız plakalar ve ruhsatla beraber şubeye gidiyorsunuz. Ek ... formunu takipçi dolduruyor zaten 5-10 lira civarı.