PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 95 Opel Vectra A Ecotec GT

Cii
29-12-2015, 18:58
Herkese iyi forumlar iyi akşamlar...
Konuya uygun başlığı aramam 5 dakika sürdü lütfen yanlış bir yere açtıysam moderatörler kusura bakmasın :)
1995 Model Opel Vectra A kasa GT buldum Allah nasip ederse yarın bakmaya gidicem güzelse alıcam fakat kafamda bin bir türlü soru var. En iyi cevapların sizden geleceğini bildiğim için buraya yazayım dedim.

A Kasa Ecotec motorlu GT'ler başarılı mıdır? Abidik gubidik arıza sorunları var mıdır?

Tutulan bir kasa mıdır? (Ben buna pek takılmıyorum babam satarken ne yapacan diyor o yazdırdı hatta bunu) :hihih:

Kullanan veyahut çevresinde kullanmış olanların yorumu nedir öğrensem çok memnun olurum. Sonuçta ben bu aracı alıp kafadan bi 4-5 sene bineceğim. Çok gazlama meraklısı birisi değilim ışıktan ışığa sıkıştırırım sadece aracı :) Beni üzer mi zora sokar mı bu araç ?

Şimdiden değerli yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim

Equinox
29-12-2015, 19:08
sfi motorları makbuldur onların 155 beygirlik ecotecler pek sevilmez b kasadaki motorun aynısı 136 beygir. Temizse fena değildir binilir.

yiiter
29-12-2015, 19:14
1.8 GL kullandık 2 sene gayet konforlu bir araçtır çok severim Vectra A kasayı ama yaşı itibariyle sorun açma olasılığı yüksek bir araç olabilir.

Aksaray da veya Ümraniye de parçası bulunabilir. Parça fiyatlarında biraz üzebilir. Dilinden anlmayan usta cebini çok üzer yok onu değiştirip bakalım sorun şundada olabilir diyen ustadan kaçmak lazım.

Şanzıman ve motor keçelerinde yağ atma problemi yoksa çok bela dert açmaz diye düşünüyorum yanlış hatırlamıyorsam bunlarda yağ atma kronik bir sorun idi.

Denizli'de dilinden anlayan Usta yoksa yorabilirde

Cii
29-12-2015, 19:46
1.8 GL kullandık 2 sene gayet konforlu bir araçtır çok severim Vectra A kasayı ama yaşı itibariyle sorun açma olasılığı yüksek bir araç olabilir.

Aksaray da veya Ümraniye de parçası bulunabilir. Parça fiyatlarında biraz üzebilir. Dilinden anlmayan usta cebini çok üzer yok onu değiştirip bakalım sorun şundada olabilir diyen ustadan kaçmak lazım.

Şanzıman ve motor keçelerinde yağ atma problemi yoksa çok bela dert açmaz diye düşünüyorum yanlış hatırlamıyorsam bunlarda yağ atma kronik bir sorun idi.

Denizli'de dilinden anlayan Usta yoksa yorabilirde

Yarın tanıdığım aile dostumuz bir ustaya göstereceğim bakalım onun yorumları neler olacak. Kronik sorunlardan çok tırsıyorum

sfi motorları makbuldur onların 155 beygirlik ecotecler pek sevilmez b kasadaki motorun aynısı 136 beygir. Temizse fena değildir binilir.

Araç fotoğraflardan gayet güzel gibi duruyor. Çevremdeki araba ile uğraşanlara sordum. Aracın sahibini övdüler boş arabaya binmez vs dediler bakalım yarın göreceğiz arabası güzeldir inşallah.
Tek düşüncem yol bilgisayarından, beyinden vs den arıza verip durması. İnşallah böyle sorunlar ile uğraşmam bu konuyu da sırf o sebepten açtım :confused:

Equinox
29-12-2015, 20:10
Umarım gönlünüzdeki gibidir. Yıllarca Opele bindik, kendim de şu anda Opel kullanıyorum esasen severim ama elektroniklerine pek güvenemem. Ummadık anda ummadık arızalar verebiliyor. Ama yinede gri bir sunrooflu gt keyif verir :goz:

Burak E.
29-12-2015, 21:17
vectralarda sensörsel arızalar cok olur en kötü baktırmaya gittiginizde bilgisayara baglatın arızalarına baktırın eger temizse alınır ecotech motor biraz daha yeni nesildir.

Cihan9
29-12-2015, 23:52
Yaklaşık 2 3ay önce bende alma durumlarına girdim. Galiba bu forumda okumuştum o cümleyi ve o an her şey değişti. Iyisi ihya eder kötüsü usta eder diye. O yaştaki zamanında performans düzeyli çıkan bir arabanın bu yaşta temiz ve bakımlısini bulmak çok zor olur demişti bir abim ama umarım gönlüne göre olur :)

LnchCntrl
30-12-2015, 00:16
Ben bi tane temiz gt gördüm oda 98 de arkadan patlamış yıllardır sanayide yatıyordu.

41AF101
30-12-2015, 00:35
Bahsettiğiniz aracın en makbul olanı 1993-1994 model SFİ (150hp) olan motorudur. SFİ ların temizi neredeyse kalmadı. Çok temizleri şuan 20 23 arası istiyorlar. Bende çok araştırdım çokta sevdiğim bir model. Ortalama 16.000-18.000 arası bir bütçeyle acele etmeden araştırırsanız ortanın üzerinde bir gt bulabilirsiniz. Motoru çok çok önemli , sfi'ı rektefiye yaptırmak ortalama 5000-6500 TL arası tutuyor.

Bakacağınız Ecotec motorlu araç ise 136 hp , vectra b'de kullanılan motordur. GT tutkunları bu motoru pek sevmez.

Baktırırken mutlaka makinaya bağlatın..Heryeri sensörle dolu olduğu için birçok arıza verebiliyor.Kadranda en az 3 4 tane arıza ışığı yanıyor çoğu GT'de. Sıkışık trafikte kullanın hararet kaça kadar çıkıyor. Sağlıklı olanı 102 derecede fan açar. Torpidonun cama doğru olan boydan boya parça hemenhepsinde ince ince çatlaktır o önemli değil fakat bazılarında direk torpido ortadan çatlak oluyor. Bu satarken çok önemli , torpido çatlaksa pek yanaşmaz kimse. Arka çamurluk ağızları içten çürükmü , marşpiyeller orjinali gibi mi yoksa akıllı vida mı atılmış bunlara bakın. Ön kapı döşemeleri genelde yırtık ve hırpalanmış olur o detayda önemlidir. Nedendir bilmiyorum ama güneş yanığı olanlara millet hasta oluyor. Araba gelmiş 22-23 yaşına hala orjinal boya derdindeler.. Bence binecekseniz komple boyalı ve boyasında ton farkı olmayan bir gt bakın.

Benden bu kadar , hayırlısı olsun :)

Octane
30-12-2015, 02:38
Nissan Primera ya da FS motor olmayan mazda 626 almak, aynı güce hem daha ucuza hem de daha sorunsuzca ulaşmak, sürekli parça usta derdine düşmemek, bir göz sürekli hararette gitmemek bana daha mantıklı gelmiştir hep. Öyle de yaptım.

Birileri bana Vectra GTnin bir alman olduğunu, o yüzden aynı beygir gücü ve ağırlıktaki aynı dönemin araçlarının 5 katı hızlı gittiğini söylemeden kaçayım.

Hayırlı olsun.

psy_dreams
30-12-2015, 08:25
8 senedir Ecotec motor Vectra A GT sahibiyim. Arabamı bulana kadar babam ile en az 50 tane araca gidip bakmışızdır. Kiminde sunroof arızası, kiminde motor bitik, kimi büyük kazalı, kimi çok hor kullanılmış derken zorla da olsa bütçemize uygun ve tertemiz bir GT aldık.

Uzun yıllar binmeyi hedeflediğim için, ufak tefek problemlerde dahi bütçem el verdiğince orjinal yedek parça kullanarak bakım ve onarımlarını yaptırıyorum. 2005 yılından beri LPG takılı, benden önceki sahibi Lavato tercih etmiş. Yaşının büyük olması nedeniyle bu sene başı komple motor yaptırdım, yolda hiç bırakmadı ama şanslı olduğumu söyleyebilirim. Zira ben kapak açtırmasam o zaten yakın zamanda beni buna zorlayacakmış. Kaynak, taşlama gibi onarımlar yerine sıfır üst kapak, piston, işçilik ve keyfi değişen headers, incik, boncuk parçalar dahil 5500 / 6000 civarı tuttu. SFI gibi gitmesede yürümesi fena değildir, parça sorunu yaşatmaz. Arkadaşların da dediği gibi sensör arızaları meşhurdur, ancak çok kısa vadede sorun yaşamazsınız. 8 senede 2 kere egzantrik sensörü ve bir kere de krank sensörü değiştirdim. Fazla masraf etmiş gibi görünüyor olabilirim gözünüz korkmasın, satmak niyetinde olmadığım için bu kadar uğraştığımı söyleyebilirim. Umarım sizde temizini bulur ve içinize sinerse alırsınız.

rekord2000
30-12-2015, 17:47
#9 ve #11 olan biteni anlatmış bana bişey bırakmamışlar :)

XSi
30-12-2015, 18:44
ben yaklaşık 1 sene kullandım, 95 sonu vectra gt, benden öncede 17 sene kayınpeder kullanmış.

17 senede 2 kere eksantrik konum sensörü değiştirmişler, bende de arıza verdi, soketini söküp, balata spreyi ile temizledim, 10 ay boyunca yanmadı sonrasında, tamamen bozulsada yedek parçacılarda rahat bulunuyor ucuz.

ön cam havalandırma plastiği, ve sağda soldaki minik hoparlör tweeter kapakları, senelerin etkisi ile kemikleşmiş ve kırılmış çatlamıştı, bu parçalar bulunmuyor artık.

sorunlarının dışında , konforlu ve keyifli bir arabaydı, çok hoşuma giderek kullandım.

performans yönünden biraz tatsız, ben vectra B gt deki eksantrilere benzer bir eksantrik kullandım, o noktada oldukça keyifli hale gelmişti.

bence, yaştan dolayı olabilecek klasik problemler dışında (elektrik ve trim) sorun yaşatacağını düşünmüyorum, yeterki bakımları zamanında yapılmış olsun.

Cii
02-01-2016, 14:12
Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Başlığı açtığım günden bugüne 3 ecotec 1 dohc motorlu GT baktık. Biniciye gelecek araçlar değildi. Cuma günü 2.0 GLS bulduk değişensiz 2 parça boyalı. Cuma günü resmi tatil olduğu için satış işi pazartesiye kaldı kaporamızı bıraktık aracı bekliyoruz :)

Hepinize çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için

sinanbaysal
02-01-2016, 15:07
Acele etme bence. Gt normal gls lerden cok farklı. Temız sfı manısada vardı sanırım. Gt nın normal a gl yada gls lerden farkı sadece motoru degıl sanzuman dosemeler kasa uzerındekı ek parcalar vs . bende denızlıdeyım yardımcı olmaya calsıırım ama tek dıyecegım acele etme.