PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg Performans HKK.

omrasm01
02-01-2016, 21:28
D16A9 Otomatik Aracımıza Lpg taktırmaya karar verdik, fakat aklımızda performans hakkında sorular var.. Kit kesinlikle Prins VSI2 olacak, bildiğim kadarıyla beyinden rpm göre ayar yapıla biliyor Keihin enjektörleri kullanıldığı için rev limit'e kadar püskürtmede sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum . Asıl amacımız Kit den Benzin performansının %90'I yakalamak. Araç genel itibari ile performanslı bir şekilde kullanılıyor ve kullanacak, mod. olarak: Kat iptali, 51 düz boru son varex, Cai yapılacak .Asıl sorular ise;

-Çıkabilecek sorunlar nelerdir ?
-Performans ön gördüğümüz gibi olur mu ?
-Aracın Ecusunda da herhangi bir yazılıma ihtiyacımız var mı ?
-Lpg yazılımı nasıl yapılmalıdır,
-Afr değerleri nasıl olmalıdır ?

Aklıma gelenler bunlar daha fazla bilgi göz cıkarmaz + sı - si ile öğrenelim . Cevaplar için şimdiden teşekkürler

XSi
02-01-2016, 21:45
prins de ayar yapilmiyor hic bulaşma.

Atiker-akl taktir

ayar için wideband gerekecek.

wideband olunca %90 dan fazla sini elde edebilirsin

detaylar

enjektör nozzle ölçüsü 2.5 mm
basinc 1 bar
araç alti depodan regulatore giden 8 mm bakir boru olsun
samandira + gaz kesici valf 8 mm boruya uygun olsun.

yedek lastik yerine simit tank takilacaksa, samandira aracin arkasina doğru olacak şekilde takilsin

tüm bunlar temeli oluşturur.

iyi ayar için kendi kablonun alip programini kurup laptopla yolda ayar yapman lazim.

omrasm01
02-01-2016, 21:52
prins de ayar yapilmiyor hic bulaşma.

Atiker-akl taktir

ayar için wideband gerekecek.

wideband olunca %90 dan fazla sini elde edebilirsin

detaylar

enjektör nozzle ölçüsü 2.5 mm
basinc 1 bar
araç alti depodan regulatore giden 8 mm bakir boru olsun
samandira + gaz kesici valf 8 mm boruya uygun olsun.

yedek lastik yerine simit tank takilacaksa, samandira aracin arkasina doğru olacak şekilde takilsin

tüm bunlar temeli oluşturur.

iyi ayar için kendi kablonun alip programini kurup laptopla yolda ayar yapman lazim.

Az önce sizin konunuzu buldum abicim ellerinize sağlık ilk defa bu şekilde ayar yapan birini gördüm hep aklımda vardı ama hiç deneme fırsatım olmadı, o zaman Atiker üzerinde yoğunlaşalım, önemli olan yakaladığımız değerler diye düşünüyorum sistemin markası ve kullanılan ekipmanlar ne derece etkiler açıkcası bu konu hakkında bilgim yok . Atikerin hangi sistemini almalıyız ?

suk3b3
02-01-2016, 22:03
Benzinde 14.7 a/f rasyosu(hava/yakıt karışım oranı) ideal yanma kabul edilirken LPG'de bu oran 15.5'leri bulur Ama siz tutup da 15.5 afr ye göre ayar yaparsanız araç benzinde olması gereken lambda değerini göremediği için fakir karışım hatası ile arıza ikazı verir.
Bunlarla senin işin yok. Hepsini lpg takan yer hallediyor. Cok kafan takılırsa wb takıp afr izlersin.

omrasm01
02-01-2016, 22:09
Benzinde 14.7 a/f rasyosu(hava/yakıt karışım oranı) ideal yanma kabul edilirken LPG'de bu oran 15.5'leri bulur Ama siz tutup da 15.5 afr ye göre ayar yaparsanız araç benzinde olması gereken lambda değerini göremediği için fakir karışım hatası ile arıza ikazı verir.
Bunlarla senin işin yok. Hepsini lpg takan yer hallediyor. Cok kafan takılırsa wb takıp afr izlersin.

Bunlarla benim işim var . Çünkü bu zamanda kadar bilmediğim custom bir şeye bulaşmadım ve öğrenmezsemde bulaşmam . O zaman benzinle aynı değeri yakalamak en mantıklısı

Bu şekilde bir açıklamada var ;

Abi sayisal deger o, biliyorsundur ortak noktalari lambda degeri.

Benzinin 14.7:1 i lpg nin 15.5:1 ine denk, lambda = 1 bu da.

Benzin modunda 14.7:1 gosteren gosterge lpg modunda 15.5:1 gosteriyor.

Closed loop icin zaten mudahale edip degistirme imkani yok, lambda=1 oluyor her zaman. Farkli bir lambdaya ayarlayacam diye ugrasirsan benzin ecusu trim yaparak afr yi duzeltir gene.

Tam gaz open loop ta ise istedigin gibi ayarlamak olasi (sinirlar dahilinde)

Tam gazda da benzinde afr ne ise lpg de de ayni afr ye ayarlamaya calisiyorum, referansta benzin modu oluyor.

Benzin modunda 12.5-13 olan afr, lpg moduna alsam 13.1-13.6 olarak gozukur.

Burda zaten esas amac lpg cilerin yaptigi sadece kalibrasyon ile tam gaz afrsinin ne kadar kotu olabilecegini gostermek.

XSi
02-01-2016, 22:51

pardon ama LPG takanlarin çoğunun bisey hallettigi yok.

doğru bi ayar yapamadiktan sonra wideband takip neyi izleyeceksiniz? wideband ayar için lazim ayar bittikten sonra durmasina gerek yok.

XSi
02-01-2016, 22:56
Az önce sizin konunuzu buldum abicim ellerinize sağlık ilk defa bu şekilde ayar yapan birini gördüm hep aklımda vardı ama hiç deneme fırsatım olmadı, o zaman Atiker üzerinde yoğunlaşalım, önemli olan yakaladığımız değerler diye düşünüyorum sistemin markası ve kullanılan ekipmanlar ne derece etkiler açıkcası bu konu hakkında bilgim yok . Atikerin hangi sistemini almalıyız ?

bütün LPG sistemleri piggyback calisiyor ve benzin enjeksiyon suresini referans alip kendi LPG enjektorunu calistiriyor.

temelde ayni isi yapıyorlar.

atiker veya ayni firmanin diğer markasi Akl yi tercih edebilirsin.

benzinde calisirken saglikli ise LPG de de sorunsuz calisacaktir.

yukarida yazdigim detaylar önemli. konuştuğum bayiye yukarıdaki detaylar ile git. kabul ederse montaj yaptir ve yapilanlari kontrol et.

montaj dan sonra ayar isini maalesef kendin yapmalisin. montaj yaptirdigin kişi senin dediğin wideband afr gibi kavramlara çok uzaklar maalesef.

montaji hallettikten sonra bana ulasirsan ayar konusunda teknik destek veririm seve seve.

omrasm01
02-01-2016, 23:08
bütün LPG sistemleri piggyback calisiyor ve benzin enjeksiyon suresini referans alip kendi LPG enjektorunu calistiriyor.

temelde ayni isi yapıyorlar.

atiker veya ayni firmanin diğer markasi Akl yi tercih edebilirsin.

benzinde calisirken saglikli ise LPG de de sorunsuz calisacaktir.

yukarida yazdigim detaylar önemli. konuştuğum bayiye yukarıdaki detaylar ile git. kabul ederse montaj yaptir ve yapilanlari kontrol et.

montaj dan sonra ayar isini maalesef kendin yapmalisin. montaj yaptirdigin kişi senin dediğin wideband afr gibi kavramlara çok uzaklar maalesef.

montaji hallettikten sonra bana ulasirsan ayar konusunda teknik destek veririm seve seve.

Anladım teşekkürler abi, Sorun olmaz az çok anlıyorum ayar konularından ama desteğin şart :) . Şimdide doğru montaj üzerine yoğunlaşmam en mantıklı bayiyi bulmam lazım :) Tekrar teşekkür ederim .

meganes
02-01-2016, 23:44
D16A9 Otomatik Aracımıza Lpg taktırmaya karar verdik, fakat aklımızda performans hakkında sorular var.. Kit kesinlikle Prins VSI2 olacak, bildiğim kadarıyla beyinden rpm göre ayar yapıla biliyor Keihin enjektörleri kullanıldığı için rev limit'e kadar püskürtmede sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum . Asıl amacımız Kit den Benzin performansının %90'I yakalamak. Araç genel itibari ile performanslı bir şekilde kullanılıyor ve kullanacak, mod. olarak: Kat iptali, 51 düz boru son varex, Cai yapılacak
Böyle specler ekleyipte lpg'de performanslı kullanıcaksan bence bir ekonomikliği kalmaz lpg'nin

omrasm01
02-01-2016, 23:52
Böyle specler ekleyipte lpg'de performanslı kullanıcaksan bence bir ekonomikliği kalmaz lpg'nin

O konu hakkında şüphelerim var fakat genede 14 Lt üzerine çıkacağımı düşünmüyorum sakin kullanımda işler tabi değişecektir ve birim fiyattan her sekilde %40 kar etmiş olacağım yönünde düşüncem .

ygtrn
02-01-2016, 23:58
dostum öncelikle mümkün ise karma bi kit kullanmanı tavsiye ederim, şöyleki, mümkünse enjektörlerin keihin marka, yada muadili piyada bulunan hannah marka enjektörleri tercih et, ecu ve tesissat olarak atiker kullan, araban turbo olsaydı prins marka regülatör öneriridim fakat gerek yok atikerin performanslı bi regülatörü işini görecektir, şamandıra kesici valfler önceki mesajlardada denildiği gibi 8mm kullan, ayar konusuna gelince... oem ecudan lpg ye göre avansı ayarlarsan benzine göre fazla güç dahi alırsın lakin busefer benzinde kullanırsan aracın avans vurur, benzinde hiç gazlamıyacaksan oem ecudan avansı açmanda hiçbir sakınca yok, afr yi 15.5 e ayarlarsan iyi olur anca bunu yine oem ecudan ayarlaman lazım zire clooseloop denen zamazingo lpg ecusundan nekadar ayar yaparsan yap afr yi yine 14.9 a çekecektir... bunun dışında sana önerim lpgyi ayarlıyacağın zaman oem ecudan clooseloop u kapatıp lpgyi o şekilde ayarlayın ondan sonra clooseloop u açın, bu şekilde ayar yapıldığı taktirde ilk marşta zor çalışma vs gibi sıkıntılarda kesinlikle yaşanmıyacaktır.

XSi
03-01-2016, 00:03

denklemden benzini cikartip LPG koyuyorsun yerine.

benzinde yakacagin yakitin %15 fazlasi LPG yakiyorsun.

litre fiyatlarına gore %40-45 daha ucuz benzine gore.

gazlasanda gazlamasanda oran %40-45 olacak.

XSi
03-01-2016, 00:08
dostum öncelikle mümkün ise karma bi kit kullanmanı tavsiye ederim, şöyleki, mümkünse enjektörlerin keihin marka, yada muadili piyada bulunan hannah marka enjektörleri tercih et, ecu ve tesissat olarak atiker kullan, araban turbo olsaydı prins marka regülatör öneriridim fakat gerek yok atikerin performanslı bi regülatörü işini görecektir, şamandıra kesici valfler önceki mesajlardada denildiği gibi 8mm kullan, ayar konusuna gelince... oem ecudan lpg ye göre avansı ayarlarsan benzine göre fazla güç dahi alırsın lakin busefer benzinde kullanırsan aracın avans vurur, benzinde hiç gazlamıyacaksan oem ecudan avansı açmanda hiçbir sakınca yok, afr yi 15.5 e ayarlarsan iyi olur anca bunu yine oem ecudan ayarlaman lazım zire clooseloop denen zamazingo lpg ecusundan nekadar ayar yaparsan yap afr yi yine 14.9 a çekecektir... bunun dışında sana önerim lpgyi ayarlıyacağın zaman oem ecudan clooseloop u kapatıp lpgyi o şekilde ayarlayın ondan sonra clooseloop u açın, bu şekilde ayar yapıldığı taktirde ilk marşta zor çalışma vs gibi sıkıntılarda kesinlikle yaşanmıyacaktır.

14.7-15.5 bu rakamlarin performansla yani ayarla hic alakasi yok.

tam gaz da en iyi ihtimalle 12.5-13 afr orani olacak.

OEM ecudan close loop kapatip açmak basit birseymis gibi yazdin ama kaç kişi standart beyinlere müdahale edebiliyor?

closed loop u devre dişi birakmak için tek yapilmasi gereken oksijen sensorunun fişini çekmek :)

omrasm01
03-01-2016, 00:10

O zaman şu şekilde bir mantık izlene bilir giderim kendim alırım bütün parçaları ve kendim montaj ettiririm. Remap olayına hiç girmek istemiyorum Benzin ile aynı değerleri tutturursam benim için yeterlidir ki d16a9 fazla sıkıstırmaya gelmeyen bir motor o yüzden sakin olmakta fayda var stock iken :)

ygtrn
03-01-2016, 00:16
14.7-15.5 bu rakamlarin performansla yani ayarla hic alakasi yok.

tam gaz da en iyi ihtimalle 12.5-13 afr orani olacak.

OEM ecudan close loop kapatip açmak basit birseymis gibi yazdin ama kaç kişi standart beyinlere müdahale edebiliyor?

closed loop u devre dişi birakmak için tek yapilmasi gereken oksijen sensorunun fişini çekmek :)

15.5 rolanti ve cruise için söyledim zaten tapagaz yaptığı zaman tabikide 12.5 13 afr olacak, hatta lpg de dahada fakir yürümesinde hiçbi sakınca yok, ecuya müdahale edilebiliniyorsa ecudan clooseloop kapatmak herzmaan için iyidir, bahsedilem motorda varmı bilmiyorum ama oksijen sensörü dışında clooseloop a müdahale eden bide akışmetre var unutmamak lazım...

ygtrn
03-01-2016, 00:19
O zaman şu şekilde bir mantık izlene bilir giderim kendim alırım bütün parçaları ve kendim montaj ettiririm. Remap olayına hiç girmek istemiyorum Benzin ile aynı değerleri tutturursam benim için yeterlidir ki d16a9 fazla sıkıstırmaya gelmeyen bir motor o yüzden sakin olmakta fayda var stock iken :)

sıkıştırma konusunu bilemem zira o bahsi geçen motorla alakalı pek bi bilgim yok, lpg nin genel karakteristiği yüksek sıkıştırma ve fakir karışımlarda avans vurmamasıdır, bunlarda haliyle fazladan güç demektir

omrasm01
03-01-2016, 00:25
d16a9 Civic araçlarda p29 var ve ecuya müdahile edilebiliniyor .Cloose loop kapatıla bilinir (emin değilim) fakat bu benim için 2. planda dediğim gibi d16a9 yatak sarmasıyla meşhur bir araç ne kadar stock bir şekilde binilse de ve dikkat edilse yatak sara biliyor ne alakası var diyebilirsin 2 gr lpg avansı açmayla şöyle var bastıkca basarım o yüzden :)

ygtrn
03-01-2016, 00:27
d16a9 Civic araçlarda p29 var ve ecuya müdahile edilebiliniyor .Cloose loop kapatıla bilinir (emin değilim) fakat bu benim için 2. planda dediğim gibi d16a9 yatak sarmasıyla meşhur bir araç ne kadar stock bir şekilde binilse de ve dikkat edilse yatak sara biliyor ne alakası var diyebilirsin 2 gr lpg avansı açmayla şöyle var bastıkca basarım o yüzden :)

doğrudur tabi avans açma meselesi tamamen sana kalmış, ben sadece yapabilirsin, lpg buna müsade edebilen bi yakıt diyebiliyorum sana, motorun kırılması dayanması tamamen konumuz dışı :)
clooseloop kapamak mümkün ise mutlaka kapatıp benzinde kullanarak log alın, clooseloop kapalı şekilde lpg de kullanıp bi log daha alın ve lpg yi o log a göre ayarlayın, sonrada clooseloop u açın, hiçbir sorun yaşamadan kullanırsınız....

By_emre
03-01-2016, 00:29
Hiç gerek yok prinse vs. Kendim otomatik si'ye Atiker taktırdım 2.5 Nozul 1 bar basınç ile enjektör süresini 3.50 ms indirdikden sonra 7300 devire kadar en ufak bir sıkıntı sorun yaşamadım. Wideband'a gerek duymadan çok güzel bir ayar yapmıştım, tabi wideband ile daha sağlıklı olur.

@XSİ değerli abimizin ayar konusunda yazdıklarını uygulayarak ayarı yapmıştık ve sonuç performans kaybı 0 :)

omrasm01
03-01-2016, 00:33
doğrudur tabi avans açma meselesi tamamen sana kalmış, ben sadece yapabilirsin, lpg buna müsade edebilen bi yakıt diyebiliyorum sana, motorun kırılması dayanması tamamen konumuz dışı :)
clooseloop kapamak mümkün ise mutlaka kapatıp benzinde kullanarak log alın, clooseloop kapalı şekilde lpg de kullanıp bi log daha alın ve lpg yi o log a göre ayarlayın, sonrada clooseloop u açın, hiçbir sorun yaşamadan kullanırsınız....

Bu konuda katıkıyorum size evet . Yapacaklarımı stage olarak ayırdım stage 2 de dediklerini dikkate alacağım yorumunuz için tesekkürler içim biraz daha rahatladı

By_emre
03-01-2016, 00:33
Ayar sonrasında Benzin / Lpg denemeleri esnasında aldığım bir videoydu benzine geçme veya benzin takviyesi yoktur.

https://www.youtube.com/watch?v=2RoKGbjGR5c

Raindrops
03-01-2016, 00:37
Ayar sonrasında Benzin / Lpg denemeleri esnasında aldığım bir videoydu benzine geçme veya benzin takviyesi yoktur.

https://www.youtube.com/watch?v=2RoKGbjGR5c

Güzel olmuş ayar :) Benim civic 4500'den sonra boşa devirleniyor, ayarı kısık olabilir mi veya enjektörlerle ilgili bi sorun olabilir mi?

omrasm01
03-01-2016, 00:37
Hiç gerek yok prinse vs. Kendim otomatik si'ye Atiker taktırdım 2.5 Nozul 1 bar basınç ile enjektör süresini 3.50 ms indirdikden sonra 7300 devire kadar en ufak bir sıkıntı sorun yaşamadım. Wideband'a gerek duymadan çok güzel bir ayar yapmıştım, tabi wideband ile daha sağlıklı olur.

@XSİ değerli abimizin ayar konusunda yazdıklarını uygulayarak ayarı yapmıştık ve sonuç performans kaybı 0 :)

Artık bende bu kanıdayım . Wideband, oil temp,oil pressure olmadan kullanmaya cesaret edemiyorum ben si yi :) aracınızı ve sizi tanımak isterim