PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KYK Kredisi ile ilgili imza kampanyasına desteğinizi bekliyorum.

GÖKTÜRK
05-01-2016, 16:23
İyi akşamlar techturkey ailesi. suriyeli öğrencilere(!) 1200 tl geri dönüşümsüz burs verileceğini öğrendiğimden beri isyanlardayım. Eminim forumdada aynı konudan rahatsız abiler/kardeşler vardır. Öz ve öz Türk vatandaşına 400 tl kredi verip bunuda faizle alan bu değişik sisteme söyleyecek kelime yok zaten. Bu arada suriyelilerin üniversitelere puansız girdiğini belirteyim. Aynı zamanda sınıfımızdada 2 tane suriyeli öğrenci bulunmakda türkçe bilmiyorlar okulada gelmiyolar , ama bu krediye başvurduklarında bizim eşşek gibi çalışıp girdiğimiz bölümlere bedavadan girip bide üstüne para alacaklar. Neyse lanet olsun bu sisteme ve bunları ülkemize getirenlere.

https://www.change.org/p/kyk-geri-%C3%B6demeli-kredi-burs-geri-al%C4%B1nmas%C4%B1n-%C3%B6%C4%9Frenciye-ekonomik-destek?recruiter=330239479&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink

Durango
05-01-2016, 16:28
İmzalandı. Kendi ülkemde 2. Sınıf olmak çok üzücü...

fussy
05-01-2016, 16:30
imzalandı. Yazıktır, günahtır ya.

5500
05-01-2016, 16:30
gerçekten doğrumu bu 1200 tl mevzusu? resmi bir kaynak varmı

Victiz
05-01-2016, 16:33
ben böyle birşey görmedim. lanet olsun hepsine

GÖKTÜRK
05-01-2016, 16:33
gerçekten doğrumu bu 1200 tl mevzusu? resmi bir kaynak varmı

Suriyeli öğrencilere tanınan ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans eğitimi gören Suriyeli öğrencilere eğitimin devam ettiği aylarda 1200 TL Destek Bursu vereceğini duyurdu. Destek Bursundan yararlanmak isteyen öğrenciler 11 Ocak 2016 gününe kadar YTB’nin internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=xP2jcvn8PaA

GÖKTÜRK
05-01-2016, 16:35
buda resmi kaynak incelemek isteyenler için http://www.ytb.gov.tr/haber_detay.php?detay=4898

johnie
05-01-2016, 16:37
durango nun da dediği gibi,
kendi ülkem de 2. sınıf muamelesi görmek gerçekten çok acı.
aslında bu sadece öğrencilik hayatında değil..
azerilerin burada bindiği araçların haddi hesabı yok..
rangeler - esclade ler SLR lar - 6x6 lar..
yazık cidden, tonlarca vergi ödeyip araba sahibi olan insanlara..

GÖKTÜRK
05-01-2016, 16:39
Bu ülkede en zor şey TÜRK vatandaşı olmak . TÜRK kimliğini taşıyoruz diye bu zulüm ve eziyet. Teşekkürler uzun adam ve yanındaki hamster kılıklı boşbakan

DOHC
05-01-2016, 16:42
Ben okurken başbakanlık bursu karşılıksızdı. Ayrıca İBB bursu da karşılıksızdı.

johnie
05-01-2016, 16:45

ben inanmıyorum bu olaylara açıkçası.

bir tanıdık var ,

kadın eşinden ayrı, kızı ile yaşıyor - hiç bir gelirleri yok kıza karşılıklı çıktı burs nasıl oluyor bu iş anlamadım.. garip gerçekten
özel de okuyor, ama destek ile okuyor..

RedELite
05-01-2016, 16:47
İmzalandı.. Benimde 6000 TL Borcum var KYK'ya!

GÖKTÜRK
05-01-2016, 16:48
Şimdi birşey daha söyleyeceğim inanmayacaksınız ,özelde okuyupda direk kykdan burs alan bi tanıdığım var durumlarıda gayet iyi olmasına rağmen. Torpil konuşmuş gene canım memleketimde

EmreS13
05-01-2016, 17:30
Aman ali rıza bey istikrarımız bozulmasın.
İmzalandı.

emi-R
05-01-2016, 17:39
Türkiyede yaşamak için türk olmamak gerekiyor.İmzalandı.

Ssamet
05-01-2016, 17:47
Bende alıyorum öğrenim kredisi. Artık ödemeyide düşünmüyorum bu haberden sonra.

muratr
05-01-2016, 18:04
imzaladım benimde 5 bin civarında var zamanında aldığım kredim ancak memleketimizdede geri ödemesiz bir yığın insanımız kardeşlerimiz alması gerekirken bu ayrıcalığının hiçbir manası yok ne yazıkki yazıkki yazıkk !

DOHC
05-01-2016, 18:05
ben inanmıyorum bu olaylara açıkçası.

bir tanıdık var ,

kadın eşinden ayrı, kızı ile yaşıyor - hiç bir gelirleri yok kıza karşılıklı çıktı burs nasıl oluyor bu iş anlamadım.. garip gerçekten
özel de okuyor, ama destek ile okuyor..

Ben aldım, biliyorum da yazdım......

blow07
05-01-2016, 18:29
2 gün önce imzaladım. Basta bu yönetim olduğu sürece birsey degisecegine inanmıyorum . Allah bela larını versin

Met
05-01-2016, 18:49
imzalayıp paylaştım.

teşekkürler %50..

gökan
05-01-2016, 18:51
ben 5 aydır öduyrm gerı odemeyı ulan

maxpower
05-01-2016, 19:09
change.org un herhangi bir yaptırımı var mı, imzalayınca ne oluyor?

merakımdan soruyorum.

snan1910
05-01-2016, 19:23
Bir yaptırımı olucağını sanmıyorum. Okulum geçen yıl bitti bu yıl ödemelerim başlamış ay da 270tl. Toplamda 12000tl.
Erteletiyim dedim 1000tl erteleme parasi istediler. Kyk da ki memur 1 yıld hiç yatırmasan 1000tl faiz gelmez dedi. Duruyor öyle.
Okul yeni bitti gelirim yok. Kyk 270tl gss 50tl aylık 320tl ödemem var. İstikrar saolsun

pirasa
05-01-2016, 19:24
change.org un herhangi bir yaptırımı var mı, imzalayınca ne oluyor?

merakımdan soruyorum.

hiçbir yaptırımı yok. sadece aynı fikirdeki insanların ne kadar çok olduğunu gösteriyor. aslında kurulma amacı kurumsal firmaların kendine çeki düzen vermesi için toplu talep gibi bişey. bu konudan siyasilerin haberi olur mu ? tabiki hayır :D

erturul çiçek
05-01-2016, 19:26
İmzalandı. Umarım etkisi olur

Volkann
05-01-2016, 19:29
imzaladım umarım bir faydası olur.

Caesar
05-01-2016, 19:34
Şimdi birşey daha söyleyeceğim inanmayacaksınız ,özelde okuyupda direk kykdan burs alan bi tanıdığım var durumlarıda gayet iyi olmasına rağmen. Torpil konuşmuş gene canım memleketimde

Başkan onun torpille alakası yok. Benimde durumum çok iyiydi. Babam yoktu ama ben 16 günlükken boşanmışlar. Dedemle yaşıyorduk annem ben ve dedem. Dedemin durumuda baya baya iyiydi bana da başbakanlık verdiler geri de ödemedim 4 sene yedim öyle parayı barda diskoda.

Yani ailenin duurmuna bakmıyor. Baba var mı yok mu? Anne varsa işi varmı yok mu annemde ev hanımıydı mesela :)

O biraz şans işi torpili yok yani.

Hatta hiç unutmuyorum kredi başvurusu yaptıktan sonra millete martta mı ne 3 aylık yatmıştı bende girmiştim sana burs gözükmüyor demişti bankadaki adam çok üzülmüştüm. Lan millete varda bana yokmu diye.

Neyse aradan 1 sene geçti ben yine başvurdım. Yine mart ayı gittim bankaya dedi adam yok bişey.

Allah allah dedim nasıl olur geçen senede başvurdum bu senede. Dur dedi başbakanlık bakalım. Bi baktı var tam tamına 15 ay yatmış orada beni bekliyormuş. Ne sevinmiştim.

Vay kekalar diyip akşam kızılayda Limon barda herkeşe benden bira demiştim.

bkaraca
05-01-2016, 19:37
Bana 4 yıl faiz işlettikten sonra ödetmeye başladılar bu kyk kredisini. Helal olsun suriyelilere verdikleri paralara az bile vermişler. Bu memlekette bu sisteme sebep olan herkese de haram olsun.

bason
05-01-2016, 19:47

Bu kredi zaten burs değil...

Bence eğitim bursu bütün öğrencilere verilmeli, başarı bursu ise not ortalaması yüksek olan öğrenciye verilmeli sadece...

kadireren
05-01-2016, 19:52
İmzalandı - Abimin borcu bitmedi daha benim borcumunda gelmesi yakındır ikimizede burs çıkmadı kredi verdiler adamlara 1200tl burs nedir

Tayfun.O
05-01-2016, 20:04
imzalandı 1200 tl nedirlan
Ben günde 8 saat sabahları çalıyorum okula gidiyorum bi de kyk kredi alıyorum yinede aylık cebime 1200tl girmiyor helal olsun ne olursa garibana olsun

Bolkar1st
05-01-2016, 20:04
İmzaladım başkada yorum yapmak istemiyorum cok yazık sadece!

bason
05-01-2016, 20:06
imzalandı 1200 tl nedirlan
Ben günde 8 saat sabahları çalıyorum okula gidiyorum bi de kyk kredi alıyorum yinede aylık cebime 1200tl girmiyor helal olsun ne olursa garibana olsun

Çalışanlara burs çıkmıyor değil mi? Sadece kredi?

Tayfun.O
05-01-2016, 20:08
Çalışanlara burs çıkmıyor değil mi? Sadece kredi?

Yok abi bana çıktı ben ondan sonra girdim girdiğin yerde asgari ücretten daha az maaş alma zorunluluğu var. Mesela 1301 tl alsam aylık burs ve kredi direk iptal oluyor.
Bunu bilen çakallar da öğrenciyi gibiyor işte

johnie
05-01-2016, 20:38
Ben aldım, biliyorum da yazdım......

lafım sana değil.. Yanlış anlaşıldı..
Şanslı kişilerdenmişsiniz.

DOHC
05-01-2016, 20:59
Başvuru yapılırken geri ödemeli olduğunu biliyorsunuz ama değil mi KYK'ya?
Suriyeliye bedava bana geri ödemeli konusunda size katılıyorum ama geri ödeme şartını bilerek başvuruyorsunuz, kimse zorla vermiyor.....

Tayfun.O
05-01-2016, 21:15
Başvuru yapılırken geri ödemeli olduğunu biliyorsunuz ama değil mi KYK'ya?
Suriyeliye bedava bana geri ödemeli konusunda size katılıyorum ama geri ödeme şartını bilerek başvuruyorsunuz, kimse zorla vermiyor.....

Versin eyvallah da 1200 tl GERİ ÖDEMESİZ vermesin 300-400 atsın önüne niye ayrımcılık yapıyorlar.
Suryelilerden Daha kötü durumda olup okuyan var ona da versin 1200 benim halkım yararlanmicaksa elin oğlu da yararlanmasın

ferhatcam
05-01-2016, 21:21
Imzaladim 3 gun once.. Umarim biseyler olur

will
05-01-2016, 21:22
40. taksidimi ödedim bu ay

dorukky
05-01-2016, 21:36
suriye vatandaşlığımı alsak ne etsek

H22Power
05-01-2016, 21:41
Türk misafir perverliği dünya nezdinde kabul görmüştür.
Onlar bizim misafirimiz aynı durumda bizde olabilirdik
Onlar bize bu kadar yardımsever olur muydu bilmem ama
Empati kurmak gerekirse yapilan yardimları doğru buluyorum
Fakat suriyeli vatandaşlara yardım edilirken Türk vatandaşı
Madur edilmemeli diye düşünüyorum bunu
Sanırım en iyi maddi durumu kötü olan kimsesiz
Türk vatandaşımız çok net bir dille ifade etmiş ;https://youtu.be/V_je336pehk

300E
05-01-2016, 23:07
İmzaladım.. Bu sene burs çıkmayacağını bildiğim için, başvurmadım bile, geçen senede kredi çıkmıştı almadım.

cagataayk
05-01-2016, 23:33
Güncel olarak bende devlete 22.000tl borçlanmış durumdayım,imzalandı.

burakk.
05-01-2016, 23:54
Bir umudum yok ama imzalıyorum yine de bende.Gerçekten bu suriyelilerden daha yardıma muhtaç eğitim gören insanlar tanıdım.Adamlar okurken bir dönercide çiğköftecide çalışmak,istiyor mesela iş için gidiyosun adam diyoki 20 liraya 10-12 saat okeysen gel çalış yok abi az diyosun adamın verdiği cevap 20 liraya ben burda tüm gün suriyeli çalıştırırım.Suriyelilerin yüzünden artık okurken çalışma işimizde tamamen eşşeklik,hani sadece bu burs/kredi olayında mağdur oldugumuzu düşünmeyin .İnanın o paraya insanların ağız kokusu bile çekilmez.Aç gezerim yine de o paraya çalışmam dersiniz durum ne olursa olsun. Ne bileyim empati kuralım ama bir yerden sonra da biz eziliyoruz. Mesela ben Karabükte okuyorum burada yaşayanlar bilir esnafların meşhur lafı vardır "beğenmiyosan git abisinin" diye,suriyelilerde yakında bize " beğenmiyosan git mübarek" derse eğer sakın ola ki şaşırmayın (!)

aykutsafakyaman
06-01-2016, 00:58
Ya ben geri odemesinde falan degilim. Bi usul adabi vardir odenir. Belki acitasyon olucak ama staj yaparken Sivasli cok iyi bi ustayla tanismistim git gel samimi olduk. Bana bizim oglan 2 senelik makina kazandi nasil basvurulur falan diye sordu ben ev araba falan var mi bilmemne ne diye sordum. Yok yigenim 1200 lira para aliyoruz zaten bi borca girdik kredi cektik fln dedi. Ve o adamin ogluna kredi cikti geri ödemeli yani. Burda devletin guzel mevkilerinde tanidigi olan arkadasim var kolundaki saati satsa bi araba alir. O adam burs aliyor ben suriyelisinde falan degilim suan ihtiyaci olup alamayan o kadar insan varken ihtiyaci olmayan bi o kadar insan var. Sunu da not duseyim suriyeli olayinin gram tutulcak yani yok. Allah sonumuzu hayretsin 400 lira oldu aylik nasil odiycegimi kara kara dusunuyorum.

painkller
06-01-2016, 01:45
Bu olay vatandasi acikca galyana getirmekten oteye gitmez. Bende hakli bulmuyorum suriyelilere yapilan bu yardim adi altindaki olayi illaki bir bit yemigi cikacaktir altindan. Eyvallah din kardesimdir, ayni lokmayi paylasalim yardim edelim lakin, senin vatandasin bu durumdayken sanki herkes cok refahtada birde bu sekilde acik gonullulukle yardim yapabiliyoruz. Abi ne demek 1200 tl ya, hemen hemen 1 askeri ucret. Belki o paranin biraz fazlasiyla aziyla nice aileler gecinmeye calisiyor bu ulkede onlara neden yardim yapilmiyorda her suriyeliye gel gel yapiliyor ben buna anlam veremiyorum. Ve acik net soyliyim bu durumda biz olsaydik ortada kalirdik. Nitekim bu olaylar tarihte gorulmustur, tarihte yanilgi olmaz ama umarim tekerur etmez.

AhmetKaratay
06-01-2016, 02:24
Bende imzaladım ama bi işe yarıcağını pek düşünmüyorum

AliGizda
06-01-2016, 07:42
Bende imzaladım. Umarım bir işe yarar.

TolgaCtk
06-01-2016, 09:33
Yanlis anlamis olabilirim ama verilecek bin 200 TL burs suriyeli ögrencilere avrupa birligi - Türkiye isbiriligi ile yabancilara ayrilan fondan ödenmeyecek mi? Ab-ilan.com sayfasina bir bakin derim.

turkerrr
06-01-2016, 09:39
şaka gibi, hiç derdimiz yoktu birde suriyeliler çıktı başımıza

aykutsafakyaman
06-01-2016, 12:22
Yanlis anlamis olabilirim ama verilecek bin 200 TL burs suriyeli ögrencilere avrupa birligi - Türkiye isbiriligi ile yabancilara ayrilan fondan ödenmeyecek mi? Ab-ilan.com sayfasina bir bakin derim.

Normalde söylediğiniz doğru. Ama o fondan gelicek para direk olarak devlet hazinesine gidicek bi para. Doğal olarak şuan verilen para da devlet hazinesinden verilen para.

MK8800
06-01-2016, 12:50
Normalde söylediğiniz doğru. Ama o fondan gelicek para direk olarak devlet hazinesine gidicek bi para. Doğal olarak şuan verilen para da devlet hazinesinden verilen para.

Kyk'dan aldığın parayı faizle millete veriyorsun bide burada dert yanıyorsun öğleden sonra M.Yaman Online

efe_
06-01-2016, 12:52
Kendi vatandaşımız iş bulamıyor, üniversite mezunları dışarıda boş geziyor, çalışıyorum diyenler asgari ücretle çalışıyor yetmez gibi birde Suriyeliler

Engin G.
06-01-2016, 14:03
İmza atıldı çok yazık çok

aykutsafakyaman
06-01-2016, 14:46
Kyk'dan aldığın parayı faizle millete veriyorsun bide burada dert yanıyorsun öğleden sonra M.Yaman Online

Bizde yolumuzu öyle buluyoruz dayım :)

Uur
06-01-2016, 14:56
Borcumu 2 ay ödemedim diye vergi dairesine intikal ettirip faiz işletip taksit yapmayıp üstüne birde bankadan para çekmek zorunda kalıp, kredi faizi ödeyip borcu kapamıştım.

Ne desem az. Ağız dolusu küfür var ağzımda.

arabasızadam
06-01-2016, 14:57
İmzalandı.

ardaokkabas
06-01-2016, 18:23
İmzalandı. Böyle saçmalık görülmedi. Saçmalıkların daniskası bir ülke olma yolunda ilerliyoruz

GÖKTÜRK
06-01-2016, 18:33
Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah sesimizi duyanlar olur ne diyelim

Eren G.
06-01-2016, 19:20
Kredi alacaginizi biliyordunuz diyenlere lafim ben kredi alacagimi biliyordum evet zaten burs beklemiyordum da istemiyordum da fakat ben kendi ulkemde ucuncu sinif vatandas oldugumu bilmiyordum. Elin tirsak arabi gelecek ben hayvan gibi zor bolumde 3.40 ortalama tutturucam diye bir tarafimi yirttigim yerde 2.00 gibi aptal bir ortalamayla 1200 lira burs alacak oyle mi ? Hangi ulkede gorulmus boyle birsey ? Bastakilerin arap fetisinden dolayi biz hakediyor muyuz bu haksiz muameleyi ? Kendi ulkesinde kendi irkindan baska bir irk goren baska bir ulke yoneticisi yoktur zaten. Orta direge yaslamislar ulkenin yukunu bindikce biniyor adiler. Fakire suriyeliye zaten tonla destek zengin zaten saymiyorum vergi vermemek icin ellerinden gelen tum yollari kullaniyorlar istisnalar da kaideyi bozmuyor malesef zenginler icin de fakirler icinde... Ne ala memleket ya bu.

tuzemen
06-01-2016, 19:32
imzalandı. şu ülkenin geldiği duruma bak

AdemAr
06-01-2016, 20:14
şuan 8 bin küsür var ve günden güne faiz işliyor. ayrıca diğer yabancı uyruklu öğrencilere de 700-800 lira civarı burs + kyk yurtlarında ücretsiz barınma vb. gibi şeyler var çıldırmamak elde değil

gökan
06-01-2016, 20:37
8 bin borcum var kaldı 6 bin hala ödüyorum

Chn53
06-01-2016, 20:58
imzalandı , madem onlara 1200 veriyolar bizede 1200 versinler kimsenin sesi çıkmaz :D

srkn.ylc
06-01-2016, 21:58
Önce bu vatanın çocuklarına yardım yapılsın onlarada yapılır.. İmzalandı.

TolgaCtk
06-01-2016, 22:12
şuan 8 bin küsür var ve günden güne faiz işliyor. ayrıca diğer yabancı uyruklu öğrencilere de 700-800 lira civarı burs + kyk yurtlarında ücretsiz barınma vb. gibi şeyler var çıldırmamak elde değil

kaynak gösterebilir misiniz?

SerkanYazgan.
06-01-2016, 22:19
Çıldırmamak elde değil, benimde 5 bindi az önce baktım 5.5 bin olmuş. Bir şekilde 5 bini öderizde 4 yıl boyunca alanlara yazık değilmi. Atama yok, iş yok, borç çok. Benim arkadaşımın babası mütahitti, oğlanın üstüne 3-4 daire, 2 tane araba ve yazlık vardı burs alıyordu. Allahtan karakterli çocuktuda okulda ihtiyacı olana veriyordu.

ErkanCanS
06-01-2016, 23:25

Ege universitesinde 5-6 tane arkadasim var yabanci uyruklu.Senden benden daha iyi turkce konusuyorlar. 600 kusur lira para + kyk yurtlarinda bedava + yemek yardimi ve daha bir suru sey. Kafayi suriyelilere takmisiz ama bence birazda haksizlik yapiyoruz. Adamlar bir sekilde zulumden , savastan kacmis gelmisler ve gercekten genel
itibari ile cok kotu sartlarda yasiyorlar. Moldovali , belaruslu , azeriye falana filana 700-800 burs verilen yerde , Suriyeliye 1200 verilmesi bana koymaz. Bu yabanci ogrencilerin gerkcekten bu paralara ihtiyaci yok. En azindan suriyeliler kadar yok.
Sinavsiz sualsiz universitelere aliniyorlar deniliyor. Senelerdir yabanci veya cifte vatandaslar dunyanin en dandik , yapmis olmak icin yapilan bir formalite sinavina girip zaten okuyordu . Benim okudugum lisede 1 kere sinif tekrar yapip okul sonuncusu olarak mezun olan adam , istanbul hukuka gitti ( bulgar gocmeni) . Bunlar her zaman vardi. Oturdugum yerde binlerce suriyeli yasiyor. Hatta suriyeliler daha fazla olabilir bornova/ mevlana mah. Bu insanlarin gercekten ihtiyaci var. Bizim insanimizin seyinin ucuyla yaptigi isi , yari fiyatina aslanlar gibide yapiyorlar. On yargilardan dolayi sosyal statusu biraz daha yuksek islere giremiyorlar. Tanidigim tum yabanci ogrenciler guzel guzel islerde guzel guzel paralara calisiyorlar .

Benim sitem ettigim konu : Yabanci ogrencilere ( SURİYE degil yabanci ) boyle fonlar ayirmadan once , kendi ulkendeki ihtiyaci olan insanlara burs verselerdi keske. Ben kredimdem memnunum. Anasi babasi amcasi teyzesi savasta ölmus veya evi barki yok olmus kacmis buraya , bu adamlarin sinavsiz universiteye girmesi koymaz bana. Adam anadolunun herhangi bir ilinde isletme okuyamiyorken parayi basip hukuk okuyor :) Bu durum daha vahim bence.

sweap07
07-01-2016, 08:50
İmzalandı adaletini yedigimin ulkesi

Faruk'S
07-01-2016, 17:56
bilmediğim'den ötürü soruyorum. Bu site resmi bi site mi ? Yani imzalar işe yarıyor mu ?

GÖKTÜRK
08-01-2016, 12:24
bilmediğim'den ötürü soruyorum. Bu site resmi bi site mi ? Yani imzalar işe yarıyor mu ?

resmi bir site değil ancak tepkileri göstermek adına insanların elinden malesef birşey gelmiyor. tekrar bi güncel olsun görmeyen abilerimiz/kardeşlerimiz için

birtanakbala
14-01-2016, 08:27
KYK kredisinden faydalanan bir öğrenci olarak bende imzaladım. Umarım bir şeyler değişir öğrenciler adına.

ACYV
14-01-2016, 08:55
98 senesinde de yurtdışından saçma ülkelerden saçma öğrenciler yüksek puanlı bölümlere yerleştirildi.hep yapıyorlar bu uygulamayı. Ne embesiller doktor oldu mühendis oldu gitti.

ckrc
14-01-2016, 12:50
Üniversite world ranking hesaplanırken foreign students/total students oranına bakılıyor, o yüzden bu ortadoğu ülkesinde yabancılar gelsin okusun diye yök-kyk elinde ne var ne yok veriyorlar. Kendi vatandaşını düşünsünler yazmışız ya bazı arkadaşlar, çoğu üniversite senatosu yerli öğrenci ne kadar az olursa o kadar mutlu oluyor.

KYK Kredisi aliyorum. Durumum var o paraya ihtiyacım yok o yüzden BES yaptım her ay düzenli olarak yatırıyorum %100 de devlet destek veriyor 5 yılda devletin verdiği destek benim ödeyeceğim paradan daha fazla çıkıyor. ;)

GÖKTÜRK
15-01-2016, 17:54
Üniversite world ranking hesaplanırken foreign students/total students oranına bakılıyor, o yüzden bu ortadoğu ülkesinde yabancılar gelsin okusun diye yök-kyk elinde ne var ne yok veriyorlar. Kendi vatandaşını düşünsünler yazmışız ya bazı arkadaşlar, çoğu üniversite senatosu yerli öğrenci ne kadar az olursa o kadar mutlu oluyor.

KYK Kredisi aliyorum. Durumum var o paraya ihtiyacım yok o yüzden BES yaptım her ay düzenli olarak yatırıyorum %100 de devlet destek veriyor 5 yılda devletin verdiği destek benim ödeyeceğim paradan daha fazla çıkıyor. ;)

ne demek istediniz pek açıklayıcı olmamış , bes dediğiniz nedir?

ckrc
15-01-2016, 19:56
ne demek istediniz pek açıklayıcı olmamış , bes dediğiniz nedir?

Bireysel emeklilik sistemi.

koRay*
15-01-2016, 20:27
Burs çıkmayıp hem de krediyi almayanların ne günahi var? Böyle saçma bir olay olur mu adı üstünde kredi bu.

AdemAr
16-01-2016, 11:08

Kaynak şuan okuduğum okulda sınıfımdaki arkadaşım ve okuldan başka bi arkadasım :) Hatta yeni öğredim yemek parası bile veriliyormus. :)

canimrecepcim
16-01-2016, 15:01
Bu tarz sitelerdeki kampanyalar hükümet politikları üzerinde işe yaramaz,keşke yarasa.

Ama adı üzerinde be ağabeylerim kardeşlerim.Kredi yani bu borç olarak alıyorsun bu parayı.Benimde etrafımda vardı burs günü parasını çatır çatır yiyen insanlar.Hep gıpta etmişimdir.Aynı şekilde öğrenim kredisini de keyfi harcamalarında kullanan çok kişi gördüm,ki krediyi yazın okulun tatil olduğu dönemde bile alıyorduk.Ama öteki taraftan son günlerde bu tarz kampanyaları sosyal medyada gördükçe gülüyorum.Ha diyeceksiniz ki çok mu zenginsin ? Alakası yok , şöyle izah edeyim.

Forumda kredi ile en basit tabiri ve forumla doğrudan alakası olması nedeni ile araç alanlar var.Madem öyle bunlara da çıkarsınlar imza kampanyası.Kredi ya niye ödicekler geri salak mı bu millet ?Banka çalışanları (seviyelerine göre) ve yakınları düşük oranda daha kârlı kredi alırken normal oranda faizli kredi alanlar da gerizekalı hadi onların hakkını da korumak için başlatalım.Tamam mevcut yönetimden rahatsızım şu son 1200 tl olayı da bambaşka sinir bozucu bi olay ama genel olarak problem sadece mevcut hükümette değil ki.Büyük çoğunluğun bu krediyi aldığı dönemde yine hükümet aynıydı,mevzu az çok belliydi.Yani adamların bu parayı öyle ya da böyle geri alacakları belliydi.

Tepki gösterilecek boyut şu olsa bi nebze daha doğru , gerçekten bursa ihtiyacı olanların alması ve bu kriterlerin ciddi derece incelenip belirlenmesi.Zira ayda bir miktar parayı alıp , gereksiz harcıyan adamın bursa ihtiyacı yok gibime geliyor.Hepimiz gördük bunu ve aksini de gördük , gerçekten ihtiyacı olup kredi almak zorunda kalanları.

4 yıl boyunca bu krediyi aldım kredi ile sadece ev kirası'nın bir kısmını anca ödeyebildim,yaz aylarında keyfi olarak harcadım.Şimdi söyeleceğim şeyle belki çok tepki alacağım ama söylemeden geçemem , ağabeylerim kardeşlerim 2 yıl veya 4 yıl sonra ne olacağınızı belirleyemiyorsanız bu krediyi almayacaktınız.Zira bu kadar süreli zamanda önünüzü görmeniz sadece planlamanızdan geçer.Eğer ki bu süre zarfında o krediyi ödeyemiyorsanız bazı şanssızlıkları tenzih ederekten söylüyorum,oturduğunuz sıraların hakkını vermemişsinizdir veya vizyonunuz çok dardır.

Yanlış anlaşılmasın öyle harıl harıl ders çalışan ortalaması yüksek bir öğrenci değilim.

Mutu
16-01-2016, 17:17
Arkadaşlar ben üniversite hayatımı aldığım burs sayesinde bitirmiş biri olarak, adı üstünde kredi almasaydınız demenizi öğrenci kardeşlerimizin durumunu bilmeden söylediğinizi varsayıyorum.
Sakarya üniversitesinden mezun oldum, üniveersiteden 5 tl ye muhtaç olan arkadaşım da oldu, her gittiği mekanda hesaba bakmadan 5-10 tl bahsis bırakan arkadaşım da, dolayısıyla insanları adı üstünde kredi bilerek aldınız diyerek yadırgamayın.
Emin olun ne ihtiyacı olmayanlara burs ne ihtiyacı olanlara kredi çıkıyor ve insanlar bunu almak zorunda kalıyor. Küçük illerde ev sahiplerinin öğrencilere bakış açısını($) bilseniz eğer öğrenciler için her kuruşun ne kadar değerli olduğunu bilirdiniz.

Türk insanındaki ön yargı hesaplansa dünya genelinde ilk 3'e gireriz sanırım.

Not: Ablam da öğrenim ve harç kredisi aldı, şuan hala ödemekte.

qatrio
17-01-2016, 01:09
güzel iş valla bunlar türkiyenin yine iyi günleri bu suriyeliler ileride parayı bulucak ( bulmak için pis işlerede giricekler) ondan sonra onlarında altında köpek gibi çalışıcak kendi vatandaşımız. Gelin gidelim suriyeye zaten devlet mevlet kalmamış kişi başı bin dolardan vatandaşı olalım ne sicilimiz kalır ne para derdimiz oh mis. Sonra buraya geri döner beleşten yaşarız

TigeR
17-01-2016, 01:23
Yanlış anlaşılan bir şey var kimse ilk başta krediyi ödemeyelim demiyor. Madem ki Suriyelilere 1200TL veriyor kendi vatandaşına 400ü de ödetme o zaman deniyor. Yani Suriyelilere 1200verilmemiş olsa kimse krediyi ödemeyelim demez zaten bilerek aldık.

Sadık Özyer
17-01-2016, 02:08
Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye’deki devlet üniversitelerinde lisans eğitimi gören Suriyeli öğrencilere Destek Bursu veriyor. Suriye Destek Bursunun finansal kaynağı 2007-2013 dönemi mali işbirliği kapsamında AB tarafından Türkiye'ye ekonomik ve sosyal uyum alanına yönelik olarak tahsis edilen mali kaynaktan sağlanmakta olup mali kaynağın 'i ulusal kaynaklardan, %85'i Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır1. Destek Bursundan yararlanmak isteyen öğrenciler 11 Ocak 2016 gününe kadar internet üzerinden başvuru yapabilecekler.

canimrecepcim
17-01-2016, 12:22
Elbette ihtiyacı olup almak zorunda olanlar var , benim değinmek istediğim noktayı kaçırmışsın sadece.Bak lisans eğitimini okulda alan kişi bu süre zarfında kendini en azından borç miktarını çalışırken ödeyebilecek kıvama getirecek şekilde kalifiye edemiyorsa , okumasa da olurmuş diyorum.

Okula gidip geleyim süper notlarım olsun,okul bitince işsiz kalayım veya az kazanayım.Bu denklemi iyi hale getirmenin asıl yolu ne onu söylüyorum sana.
Diğer husus gerçekten burs desteğine ihtiyacı olanlar var ne yazıktır kredi almak zorunda kalıyorlar veya krediyi almıyolar.Asıl bununla ilgili imza kampanyası olmalı.
Yoksa sende çok iyi biliyorsun şu imza kampanyası içinde o parayı karıyla kızla çatır çutur yiyen kardeşlerimiz de var yani :)

Ayrıca Sadık kardeşim çok önemli bir noktaya değinmiş,şimdi suriyelilere para veriyolar vs ama sen bir yurtdışında eğitime karar ver bak sana ne burslar veriliyor.Ne imkanlar sağlanıyor,biraz araştır inan bunları bizim ülkemiz mi yapıyor diye şaşırırsın.

Sadık Özyer
17-01-2016, 12:29
Elbette ihtiyacı olup almak zorunda olanlar var , benim değinmek istediğim noktayı kaçırmışsın sadece.Bak lisans eğitimini okulda alan kişi bu süre zarfında kendini en azından borç miktarını çalışırken ödeyebilecek kıvama getirecek şekilde kalifiye edemiyorsa , okumasa da olurmuş diyorum.

Okula gidip geleyim süper notlarım olsun,okul bitince işsiz kalayım veya az kazanayım.Bu denklemi iyi hale getirmenin asıl yolu ne onu söylüyorum sana.
Diğer husus gerçekten burs desteğine ihtiyacı olanlar var ne yazıktır kredi almak zorunda kalıyorlar veya krediyi almıyolar.Asıl bununla ilgili imza kampanyası olmalı.
Yoksa sende çok iyi biliyorsun şu imza kampanyası içinde o parayı karıyla kızla çatır çutur yiyen kardeşlerimiz de var yani :)

Ayrıca Sadık kardeşim çok önemli bir noktaya değinmiş,şimdi suriyelilere para veriyolar vs ama sen bir yurtdışında eğitime karar ver bak sana ne burslar veriliyor.Ne imkanlar sağlanıyor,biraz araştır inan bunları bizim ülkemiz mi yapıyor diye şaşırırsın.

%15 lik bir kısmı devletten çıkıyorsa buda ne yapar 180 tl .. çalışan kazanır elması kızarır.

Mutu
17-01-2016, 12:29

Ben geneline yazdım, baştan sona okursan fark edersin neden yazdığımı. =) O sebeple kimseden alıntı yapmadan yazdım.

canimrecepcim
17-01-2016, 12:47
Ben geneline yazdım, baştan sona okursan fark edersin neden yazdığımı. =) O sebeple kimseden alıntı yapmadan yazdım.

Yok ben anladım zaten neticede buluştuğumuz nokta aynı.Yanlış anlaşılmasın tepki falan göstermedim.

emrullahkrtpe
17-01-2016, 14:03
İmzaladim, destekliyorum. Bende öğrenim kredisi alıyorum kyk dan fakat şöyle bir durum var istanbul gelişim üniversitesinde burssuz okuyan bir arkadaşıma geri ödemesiz burs çıktı. Çocuğun durumu benimkinden bin kat daha iyi. Nasıl oluyorda böyle birşey mümkün oluyor aklım almıyor. Ben daha aldığım bu parayı geri nasıl ödeyeceğimin derdindeyim. Değişik bi sistem ne diyelim.

huseyinturk
17-01-2016, 14:20
Burs çıkmayıp hem de krediyi almayanların ne günahi var? Böyle saçma bir olay olur mu adı üstünde kredi bu.

Almadan okuyabildiysen ihtiyacın yokmuş demektir. Sonuçta kimse sana başkasının kredisini öde demiyor ki, iptal olmasının sana ne gibi zararı var?
Banada kredi çıkmıştı, almamıştım ama ben almadım diye alanlar ödesin gibi bir mantık gütmüyorum

Sadık Özyer
17-01-2016, 14:55
Almadan okuyabildiysen ihtiyacın yokmuş demektir. Sonuçta kimse sana başkasının kredisini öde demiyor ki, iptal olmasının sana ne gibi zararı var?
Banada kredi çıkmıştı, almamıştım ama ben almadım diye alanlar ödesin gibi bir mantık gütmüyorum

alanlar ödeyecek tabi almayanlar niye ödesin .

ErkanCanS
17-01-2016, 15:47
Okumayanlar var galiba. 1200 liranin 180 lirasi devletin kasasindan cikiyormus.

Mutu
17-01-2016, 16:04
"AB tarafından Türkiye'ye ekonomik ve sosyal uyum alanına yönelik olarak tahsis edilen mali kaynaktan sağlanmakta"

Türkiyenin ekonomik ve sosyal uyum sağlaması için verilen bursun "Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı" tarafından suriyeli kardeşlerimize burs olarak verilmesi. Sonra biz de deprem vergileri nereye gitti dediğimizde yol yaptık lafına şaşırıyoruz. Neyse ben suriyeye sığınıp, vatandaşlığı alıp öyle geleceğim ÜLKEME!

kunteper
17-01-2016, 16:05
Ilongboarddude kusura bakma ama herkes okulunu bi yandan calisirken bitiremeyebilir.

Neyi, nerde okuduguna bagli, son donemimde hesaplamistim, donem boyunca 3 gune 2 tane odev,vize,final, labrotuar dusuyordu.

Bi yandan calisacaksin diyorsun Isyerleri min 3 gun orda olmani istiyor, nasil hem calisip hem de okulunu bitireceksin, nasil olucak bu

1 yillik yeni mezunum suan o kyknin verdigi bursun 15 kati kazaniyorum, ama okurken ona oyle bir ihtiyacim vardi ki, olmasa ac kalirdim

Davulun sesi uzaktan guzel

Parasi cok olup burs alanlar da var ama o da istikrarimizin teknolojiyi kullanmasiyla endeksli. Bu devirde cok zor degil bir kisi ve onun cekirdek ailesinin mal ve mulkunu bulmak.

kunteper
17-01-2016, 16:14
Bazi kisimlari yanlis anlamisim,
Okurken, mezun oldugunda bunu odeyebilecegini dusunuyorsa alsin dedin galiba.

Yine diyecegim ki eskiler cok cekmis, okumadiklari icin ezildiklerinden, ne olursa olsun oku oglum oku kizim diyor, ama suanin sartlari oyle degil. Duzgun bi yer okumazsan bu istikrar sayesinde issizsin.

Neden istikrar suclu bunda, her yere uni acip, uni mezun sayisini arttirmaya calisirken, bu mezunlarin ne olacagini dusunmedigi icin.

edebiyat fakultesi mezunu guvenlik gorevlisi diye bir kavram var bu ulkede

canimrecepcim
17-01-2016, 23:34
Bazi kisimlari yanlis anlamisim,
Okurken, mezun oldugunda bunu odeyebilecegini dusunuyorsa alsin dedin galiba.

Yine diyecegim ki eskiler cok cekmis, okumadiklari icin ezildiklerinden, ne olursa olsun oku oglum oku kizim diyor, ama suanin sartlari oyle degil. Duzgun bi yer okumazsan bu istikrar sayesinde issizsin.

Neden istikrar suclu bunda, her yere uni acip, uni mezun sayisini arttirmaya calisirken, bu mezunlarin ne olacagini dusunmedigi icin.

edebiyat fakultesi mezunu guvenlik gorevlisi diye bir kavram var bu ulkede

Bu ülkenin eğitimi daha dün bozulmadı ki ama işte demek istediğim o.Sistem hep belliydi.Kimse sistemi düzeltmedi herkes sistem kötü diyor zaten.E madem sistem kötü sen iyi olacaksın onu diyorum.Misal ben turizm okuyorum.Beni bölümdekilerden bir adım öteye taşıyacak niteliklerim olmalı.Ve inan itimat bu yabancı dil değil.Yabancı dil zaten olmayan boşuna uğraşmasın.Okul varken kendine kattığın değerler,tecrübeler ve iş çevresi gibi bir sürü örnek verilebilir.Bir çok bölümde böyle ekstralara ihtiyaç var.İstikrar bugüne kadar hiç kimseyi zaten düşünmedi ama yine halk bizzat kendini daha çok düşünmedi.

En basitinden sen şuan anlattığına göre çok iyi konumdasın.Bana şunu söyleyebilir misin " ben kesinlikle sadece okulda aldığım eğitimle şuan olduğum konumdayım " ?
Cevabı ikimizde biliyoruz.