PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 307 depollution system failure/ Budapeste'de cözülemeyen sorun/ ACIL YARDIM

Mavice
05-01-2016, 21:20
Budapesteden selam ve kolayliklar dilerim,,

forumunuza yeni uye oldum...aracim Peugeot 307 sw 2005/1,6 hdi / 109 hp dizel /chip tuning/ TEMPOMAT/panorama/4 otomatik cam,,,

Budapestede butun peugeot servilserini ve diger ozel servisleri gezmeme ragmen p0238 "Turbo Şarj destek sensörü - A devresi yüksek" hatasinin nedenini bulamadilar.

hatayi 4,cu veya 5,ci viteste gaza basip hizlanmaya basladigimda veriyor.soyle 2 -3 saniye kadar devir dusuklugu oluyormus gibi yapip sonra tekrar araba eski kuvvevtine geliyor,,,

Hatayi bulmak icin simdiye kadar yapilan islemler siraysiyla... ;
Turbo ve cooleri degistirdim.
enjektorler bakima gitti geldi
solenoid Valve degisti
maf temizligi yapildi,,
yag su ve diger filtre bakimlari km si geldiginde yapilir ve geciktirilmez
sensor temizlikleri yapildi hepsi saglam ve sorunsuz calisiyor...
turbonun yanindaki valf te kontrol edildi,sorun yok...
shell den baska yakit almam ve her 2000 km de dizel temizleme ve enjektor temizligi icinde kulanmama ragmen sorun cozulmedi.
egr degisti
kablo ve turbo borulari SIKI ve saglam. gerekli olan yerlerde degisti
yazilim 4/4.. (yazilimi iki sene once yaptirdim ve öncesindede cikiyordu,,yazilim sonrasindada)

butun bu islemler icin 3500 euro ödedim ama hala o lambanin neden yandigini bulamadilar,,, :soru: (arabanin kendisi 3400 euro)

beyler yardimci olursaniz inan cok ama cok sevinecegim..

hepinize simdiden tesekkur eder iyi yillar dilerim.

note : forumda daha once p0238 ile ilgili konu acilmis ama 2011 tarihli...cok eski oldugundan yorum sahiplerinin artik ilgilenmedigini dusunerek tekar baslik actim..anlayisiniz icin tesekkur ederim.

BR
Mavi Matyas

Mavice
07-01-2016, 15:20
:( Kimse yokmu ?...

B.Koçer
07-01-2016, 15:37
Kendi ustama sorup bu konuda size yardımcı olmaya calısıcam en azından fıkır yurutmek adına yardımcı olursak sızde orda cozersınız
fazla basınctan da yapıyor olabilir

katalizör iptal mı ?

Seven7
07-01-2016, 15:47
Araçta dpf mevcut mu?

Ogedov
07-01-2016, 16:38
Turbo elektrovanası olarak geçen parçanın hava çıkış hortumunun ucundaki filtreyi temizleyip deneyin olmazsa, elektrovana olarak söylediğim parçayı değiştirin.

utkunoa
07-01-2016, 16:41
yazılımlı yazılımsız denedinizmi

B.Koçer
07-01-2016, 18:02
yazılımlı yazılımsız denedinizmi

Yazılımdan önce de oluyor diye belirtmiş knk

EREN34
07-01-2016, 19:35
Kelebeği kontrol eden bir selenoid var.

Onu değiştirin derim ben

Mavice
08-01-2016, 22:13
Kendi ustama sorup bu konuda size yardımcı olmaya calısıcam en azından fıkır yurutmek adına yardımcı olursak sızde orda cozersınız
fazla basınctan da yapıyor olabilir

katalizör iptal mı ?

selamlar..

ocelikle yanitiniz ve ilginiz icin tesekkur ederim...

katalizör aktif,,iptal ettirmedim...

Mavice
08-01-2016, 22:17
Araçta dpf mevcut mu?

selamlar ..

tesekkur ederim..

evet dpf duruyor..

Mavice
08-01-2016, 22:21
Turbo elektrovanası olarak geçen parçanın hava çıkış hortumunun ucundaki filtreyi temizleyip deneyin olmazsa, elektrovana olarak söylediğim parçayı değiştirin.

selamlar..

Turbo elektrovanası (mágnesszelep-solenoid Valve) dedikleri parca 2 defa degisti burdaki servislerde,,oncesinde ve sonrasinda sorun devam etmektedir,

UĞUR_GSI
08-01-2016, 22:46
308 hdi aracım da aynı arızayı verip kesiyordu.ani hızlanma yaptığımda oluyordu mazot filtresi değişimi sonrası düzeldi orjinal filtre kullan

Mavice
08-01-2016, 22:53
308 hdi aracım da aynı arızayı verip kesiyordu.ani hızlanma yaptığımda oluyordu mazot filtresi değişimi sonrası düzeldi orjinal filtre kullan

cevabin icin tesekkür ederim..

aracin 220,000km de ve son 120,000 km sini ben yaptim..aldim alali sorun vardi,,ilk sahibi yasli bir emekli adamdi., araba gidiyor kafasinda hic baktirmamis bile...her 10,000 km de butun filtreler degisir,, ama ayni sorun devam etmektedir,,(sanirim en son degistirdigimden simdiye 3000 km yaptim) p0238 "Turbo Şarj destek sensörü - A devresi yüksek" hatasi veriyor,,ve bunun neden oldugunu simdiye kadar macar ustalar bulamadi,, bende ne varsa Turkiyede vardir deyip sizlerden yardim istedim..

Mavice
08-01-2016, 23:02

unutmadan,,,ariza verdikten 6-7 start sonra lamba sönmektedir,,ta ki otobanda 4 veya 5nci viteste hafiften gaza basip hizlanana kadar,,,sonra yine geliyor,,

by serçe
09-01-2016, 00:49
Size kısaca söyliyeceğim öneri oem yazılımı serviste tekrar yükletin ve öyle deneyin

OscaRR
14-01-2016, 15:22
Aynı sorunu 307'mde yaşayıp baya bi uğraş sonucu halledebildim.Hatta aynı sorun için konu açmıştım. :) Sayesinde peugeot servisi açıcak kadar bilgi el pratiği ve parça kodu öğrendim bilen arkadaşlar bilir. :D
P0238 2.vites 4000, 3.vites 3000, 4.vites 2700 devir gibi vnt açıldığı anda basınç 1.5 barı geçerse yani map sensörü toplamda 2.5 barı geçince ortaya çıkıyor.
3 sn kesiklik yapıp basınç azaldığında kayıpsız hızlanmaya devam ediyor.
Sorunu genelde çözebilmek için vnt ile olan sorunu çözmek ya da map sensörü fazla okuyosa değiştirmek gerek.
En başlıca sorumlusu elektrovana. Ama iki çeşit var biri kahverengi biri siyah.
Gt1544v'li turbo kahverengi olanı gt1244'lü olan euro5 ve üstü makineler siyah olanı kullanıyo.
Yeni güncel parça diye siyah olanı değil gereken kahverengi elektrovana takılmalı ve westinghouse'dan gelen vakum borularını da kontrol etmek lazım. (1618.C9 olması lazım parça kodunun.)
Sorun düzelmezse turbo üstündeki actuator kontrol edilir, actuatorun vidasıyla basınçta açılmış olabilir(Genelde duman atan araçlarda duman azalsın diye açanlar var).
Yanındaki elektrovanadan vakum alan piston hareket etsede sorunlu olabilir tam açıp kapatmaz. (Motor kapalıyken elle oynatırsanız kurum kazıma sesi çıkararak aç kapa yapar tam hareket edemez). O zaman da turbo temizliği-revizesi gerekebilir.
P0234 hatası da yanında geliyorsa turbonun emiş ağzında olan turuncu contada da kaçak olabilir orijinal parça harici contalar sorun çıkarıyor. (Parça kodu 1434.C8)
Ama siz hem turboyu hem de elektrovanayı değiştirmişsiniz çözülmesi gereken sorun çözülememiş. Egzantrik zinciri değişimi vs benim başıma gelen olayların tıpatıp aynısı.:D
Benim sorunum hepsini değiştirince düzelmişti araba hem vnt pali bozuk olduğundan açamıyodu hem de vnt vidasıyla oynanıp basınç açılmıştı 1.5 bar peak 1.3 cont yürümeye çalışıyodu. Hatta turbodaki pistonu temizleyeyim diye uğraşınca vnt pallerini eritip turbo yemiştim şuan allaha şükür hatasız :D
İlk önce elektrovanayı değiştirdiğimde 2 ay sıkıntısız gidiyodu çok canlı yürüyodu. Sonra elektrovana vnt palleri kurumdan zor hareket ettiği için diyafram yırtıp tekrar bozulmuştu. Ardından egzantrik zincirim ses yapmaya başladı ustanın hatası olduğundan oem parçalarla kapağı sıfırladı o ara ikinci elektrovanayı taktık ve o da bozuldu. :D Turbodaki pistonu kontrol ettik tam hareket edemiyodu kurumdan onu da temizleyip sorundan biraz olsun kurtulmuştuk ki turboyu kırdım. Sonrasında yeni turbo 2014 revizeli güçlü diyaframlı elektrovana takıldı turbonun basınç ayarları stock yapılınca baktık ki araç duman atıp yürümez olmuştu. En son katalizörü söküp downpipe takınca ve enjektörleri yenileyince sorun kalmadı. Yapmanız gereken PP2000 veya Psa Diagbox programlarıyla iyi diagnostik yapabilen, elektronikten anlayabilen bir usta bulmanız başka türlü bir 307 parası daha yedirtirler insana benim başıma gelenler gibi :D Ben iki senenin ardından maddi manevi anca toparlanıp sorunun üstesinden gelebildim. Öğrenci halimle 20000 liraya yakın harcadım şahit arkadaşlar var usta usta şehir şehir gezdim anca çözebildim :)