PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oil catch can?

Otto_Skorzeny
09-01-2016, 14:42
Gerekli mi acaba? Yabancı sitelerde biraz araştırdım. Bazıları para israfı olarak görüyor, bazıları kesinlikle gerekli yazmış. Bms'in ki kaliteli diye okudum ne kadar doğru bilemiyorum ama.

http://www.burgertuning.com/BMW_335_oil_catch_can.html

0M42
09-01-2016, 14:55
Yüklü araçlarda yada turbo beslemeli araçlarda daha elzem diye düşünüyorum.

ants2k
09-01-2016, 15:04
Ben de bi ara almayı düşünmüştüm. Yag sıcaklığı cok yükseliyo n54b30 motorda. Emmenin içi 50k milde bu sekilde oluyosa ve aracı uzun süre kullanacaksan bence kesinlikle alınmalı. Turbolanan araçlara oil catch konulmazdı bi işe yaramasaydı.

caglarcb
09-01-2016, 22:38
Stock araçta gerekli değil. Atmosferik yüklü veyahut turbo, sc uygulaması yapılmış araçlarda bi nebze işe yarayabilir.

F4R
09-01-2016, 23:45
Peki arkadaşlar 2.0 TFSi da pcv iptali ve oil catch can hakkında ne düşünüyorsunuz? sizce TFSi için şart mıdır? pcv iptali yapilmadan sadece oil catch can konulsa ne fark eder? yada sadece pcv iptali yapilsa? nedir bu pcv iptali mevzusu? TFSİ için neden gerekli? bilenler detaylıca anlatırsak çok makbule geçer. teşekkürler.

1998corsa
10-01-2016, 00:12
Peki arkadaşlar 2.0 TFSi da pcv iptali ve oil catch can hakkında ne düşünüyorsunuz? sizce TFSi için şart mıdır? pcv iptali yapilmadan sadece oil catch can konulsa ne fark eder? yada sadece pcv iptali yapilsa? nedir bu pcv iptali mevzusu? TFSİ için neden gerekli? bilenler detaylıca anlatırsak çok makbule geçer. teşekkürler.

Mk4 golf gti 1.8t aracim vardi ie pcv delete catch can kullandim, benim kullanma sebebim pcv hattinin kavrulmus olmasi yani dokununca kiriliyodu o kadar kotu haldeydi, hem daha sik hemde motor kismini daha derli toplu gostermesinden dolayi kullandim az biraz da spool sesi ve dv in sesini daha iyi duymaya yariyo.

F4R
10-01-2016, 00:55
Mk4 golf gti 1.8t aracim vardi ie pcv delete catch can kullandim, benim kullanma sebebim pcv hattinin kavrulmus olmasi yani dokununca kiriliyodu o kadar kotu haldeydi, hem daha sik hemde motor kismini daha derli toplu gostermesinden dolayi kullandim az biraz da spool sesi ve dv in sesini daha iyi duymaya yariyo.
Hocam anlamadim, pcv iptali yapıp catch can mi kullandınız? Sanırım bu pcv iptalinin catch can kullanmadan olanı da varmis.

omrasm01
10-01-2016, 01:09
Tune edilmiş turbo araçlarda vaz geçilmezim, stock araçta kullanmaya gerek yok

Time-R
10-01-2016, 01:21
Peki bu yansanayi oil catch tanklarin bir skintisi oluyor mu? Problem yasayan var mi?

1998corsa
10-01-2016, 01:24
Hocam anlamadim, pcv iptali yapıp catch can mi kullandınız? Sanırım bu pcv iptalinin catch can kullanmadan olanı da varmis.

Aynen pcv borulari iptal oluyo yerine catch can in borulari geliyo

Integrated engineering diye aratirsaniz biraz tuzlu rakami var ama baya guzel iscilik ve estetik olarak cok iyi

boosted_pug
10-01-2016, 01:28
650 tl para vermeye değer bi ürün değil altı üstü içinde sünger olan bi kutu al bi efes tak iki tane hortum tık içinede scotch brite al sana catch can :)

Otto_Skorzeny
10-01-2016, 14:07
650 tl para vermeye değer bi ürün değil altı üstü içinde sünger olan bi kutu al bi efes tak iki tane hortum tık içinede scotch brite al sana catch can :)

Para vermeye değmez ama lazım mı diyorsun yani abi anlamadım :D

1998corsa
10-01-2016, 20:35
Para vermeye değmez ama lazım mı diyorsun yani abi anlamadım :D

Eskiyen hortumlarin yerine kullanicaksan alinabilinir onun disinda stock arac icin gereksiz

erh
10-01-2016, 23:09
Konu hakkinda yazmak istemedim once cunku konuyu acan arkadasla bununla ilgili bir gorusmemiz olmustu onceden. Fakat herzaman karsilastigimiz gibi bir konu hakkinda tam olarak bilgi sahibi olmadan yine dogru yanlis birsuru mesajlar yazilmis.. Madem burasi bir forum ve insanlar bir sekilde burada okuduklarini dogru yanlis tartamadan bilgi sahibi oluyor, o zaman dogru yonlendirme ve bilgi vermekte fayda var..

Konuyu biraz acalim.. Oil catch can ne ise yarar? Nereye baglanir? Hangi araclarda yapilmasi kesinlikle gerekli hangilerinde daha az ihtiyac var? Bunlari aciklayayim..
Oil catch can, araclarin yag sisteminde isinma ve soguma ile olusan su buharinin, yag buhariyla karisip olusan, normalde aracin emis sistemine verilen bu sulu yagin aracin emis sistemine verilmeden disarida biriktirilen kaba denir. Kimi araclarda Pcv (positive crankcase ventilation) valfi iptal edilerek catch can e baglanir, kimi aracta da kulbutor kapagindan direk gaz kelebegine bagli olan hortumun catch can e baglanmasiyla olur. Ozellikle yeni nesil direk enjeksiyonlu motorlarda, motorun sagligi acisindan uzerinde bulunan pcv valfinin iptal edilerek bu sistemin catch can e baglanmasi neredeyse mecburidir. Direk enjeksiyonlu motorlar, klasik eski sistem enjeksiyonlu motorlar gibi benzini subaplarin uzerine puskurtmenin aksine, benzini pistonun uzerine direk puskurttugunden, krank havalandirma sisteminden gelen bu suluyag buharini subaplarin uzerinden temizleyemezler. Bu da motorda inanilmaz bir kuruma sebep olur. Catch can kullanmadan da bu buhari emis sistemine verdirmeyebilirsiniz. Fakat ya motor yaginiz daha erken bozulacak, yada araciniz surekli yere yag damlatacaktir.. Eger araciniz cok yuksek devir cevirmiyorsa orjinaline gore, ve klasik eski tip direk enjeksiyon olmayan bir motorluysa aracinizda catch can kullanmak zorunda degilsiniz.

Kisacasi araciniz direk enjeksiyonluysa catch can kullanmaniz motorunuz acisindan hayati oneme sahiptir.

DOA
11-01-2016, 02:44
eger arac n14 mini ise, stock dahi olsa gerekiyor :)

erh
11-01-2016, 11:27

Sizin aracınız da direk enjeksiyonlu oldugundan, kesinlikle pcv iptali yapmanız gerekli. internete 2.0 tfsi carbon problem yazarsanız cıkar zaten subapların ne halde oldugu. catch canli veya catch can siz.. mutlaka kullanmalısınız. düşünürseniz bu arac için pcv iptal kiti üretimim var..

omrasm01
11-01-2016, 11:46
Konu hakkinda yazmak istemedim once cunku konuyu acan arkadasla bununla ilgili bir gorusmemiz olmustu onceden. Fakat herzaman karsilastigimiz gibi bir konu hakkinda tam olarak bilgi sahibi olmadan yine dogru yanlis birsuru mesajlar yazilmis.. Madem burasi bir forum ve insanlar bir sekilde burada okuduklarini dogru yanlis tartamadan bilgi sahibi oluyor, o zaman dogru yonlendirme ve bilgi vermekte fayda var..

Konuyu biraz acalim.. Oil catch can ne ise yarar? Nereye baglanir? Hangi araclarda yapilmasi kesinlikle gerekli hangilerinde daha az ihtiyac var? Bunlari aciklayayim..
Oil catch can, araclarin yag sisteminde isinma ve soguma ile olusan su buharinin, yag buhariyla karisip olusan, normalde aracin emis sistemine verilen bu sulu yagin aracin emis sistemine verilmeden disarida biriktirilen kaba denir. Kimi araclarda Pcv (positive crankcase ventilation) valfi iptal edilerek catch can e baglanir, kimi aracta da kulbutor kapagindan direk gaz kelebegine bagli olan hortumun catch can e baglanmasiyla olur. Ozellikle yeni nesil direk enjeksiyonlu motorlarda, motorun sagligi acisindan uzerinde bulunan pcv valfinin iptal edilerek bu sistemin catch can e baglanmasi neredeyse mecburidir. Direk enjeksiyonlu motorlar, klasik eski sistem enjeksiyonlu motorlar gibi benzini subaplarin uzerine puskurtmenin aksine, benzini pistonun uzerine direk puskurttugunden, krank havalandirma sisteminden gelen bu suluyag buharini subaplarin uzerinden temizleyemezler. Bu da motorda inanilmaz bir kuruma sebep olur. Catch can kullanmadan da bu buhari emis sistemine verdirmeyebilirsiniz. Fakat ya motor yaginiz daha erken bozulacak, yada araciniz surekli yere yag damlatacaktir.. Eger araciniz cok yuksek devir cevirmiyorsa orjinaline gore, ve klasik eski tip direk enjeksiyon olmayan bir motorluysa aracinizda catch can kullanmak zorunda degilsiniz.

Kisacasi araciniz direk enjeksiyonluysa catch can kullanmaniz motorunuz acisindan hayati oneme sahiptir.

Turbo Dizel araçlarıda bu yazılanlar içinde dahil etmemiz lazım, aynı mantık dizel araçlarda da geçerli :)

kelalper
11-01-2016, 13:36
oil catch tankin en büyük özelliği oluşan yağ buharını biriktirmek değil arkadaşlar motoru korumak. Nasıl mı ? Siz arabayı modifiye ettiğiniz sürece sadece yanma odasındaki basınç artmıyor aynı şekilde pistonların altında krank tarafında da basınç oluşuyor. Bu basınç yükseldiği içinde hem alttan hem üstten gelen basınç piston üzerindeki sekmanların canına okuyor. Oil catch tank piston altında oluşan basıncı da düşürüyor. En büyük marifeti o.

Sert@ç
11-01-2016, 14:06
Bence araç bayiden çıkar çıkmaz yapılması gereken sistem
Kullandığım bütün araçlarda ilk işim maf map ve intercooler temizleyip külbütör kapağından turbonun ağzına veren hortumu çıkartmak oluyor
Hortumun ucuna ek yapıp pis dumanı ve yağı araca vermeyecek bir yere kadar uzatıyorum
Park ettiğim özellikle rölantide uzun süreli durduğum yerlerde epey yağ damlıyor (yağ ısısı 90 civarı ise)
Özellikle fark düşük devirlerde aşırı şekilde hissediliyor

erh
11-01-2016, 15:53
oil catch tankin en büyük özelliği oluşan yağ buharını biriktirmek değil arkadaşlar motoru korumak. Nasıl mı ? Siz arabayı modifiye ettiğiniz sürece sadece yanma odasındaki basınç artmıyor aynı şekilde pistonların altında krank tarafında da basınç oluşuyor. Bu basınç yükseldiği içinde hem alttan hem üstten gelen basınç piston üzerindeki sekmanların canına okuyor. Oil catch tank piston altında oluşan basıncı da düşürüyor. En büyük marifeti o.
aracların alt tarafında basınc sekmanların canına okuyacak sekilde artmaz. eger artıyorsa o yapılan işte bir hata vardir.. ayrıyetten alt tarafta basınc var ise, sekmanlardan çok öncelikle kecelerin canına okur...

erh
11-01-2016, 15:55
Turbo Dizel araçlarıda bu yazılanlar içinde dahil etmemiz lazım, aynı mantık dizel araçlarda da geçerli :)

aynen.. direk enjeksiyonlu cunku dediginiz gibi :)

ants2k
11-01-2016, 18:17
Aracina oil catch takmayip da motor icinde kurum olan varsa bunun fotosu veya deneyimini paylasabilir mi? Bilgi sahibi olalim.

erh
11-01-2016, 20:50
http://www.carbondoctor.co.za/gallery/TFSIBA73000km.png

73.000 deki bir tfsi in hali... Direk enjeksiyonlu her arac boyle malesef.

Eger arac direk enjeksiyonlu degilse, piril piril cikar

enesbeyter
11-01-2016, 21:19
Karbüratörlü araçlarda durum nedir peki?

erh
11-01-2016, 21:38
Karbüratörlü araçlarda durum nedir peki?

Onlarda da sikinti olmaz

kelalper
12-01-2016, 08:56
aracların alt tarafında basınc sekmanların canına okuyacak sekilde artmaz. eger artıyorsa o yapılan işte bir hata vardir.. ayrıyetten alt tarafta basınc var ise, sekmanlardan çok öncelikle kecelerin canına okur...

http://oilcatchcan.com/

buyur okursan anlarsın ne demek istediğimi. Üst tarafta sen gücü arttırdığın anda krank bölgesinde de ısı ve beraberinde basınçta artacak. Birşeye karşı çıkmadan önce iyice araştırıp bilgi sahibi olun daha sonra karşı çıkın.

mikelazi
20-01-2016, 11:48
crdi aracımda faydakı olur gibime geliyor.pvc borusunu söküp boşta bırakmak mantıklımı veya ucuna küçük filtre takmak.

birde bir kaç yerde iat i 5-10 derece arasında düşürdügü söyleniyor.dogrumudur???