PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel aracım su eksiltiyor

bayramoglu
10-01-2016, 23:30
Selamun aleyküm aracımın yedek deposuna 1 haftada 2 kez su koydum fakat ikinci kez su alt seviyenin altına düştü. sabah erken saatte kalkıp radyatör etrafını deponun etrafını ve su tahliye borularını kontrol ediyorum ne altında ne içinde su veya su izine dair hiçbir şey bulamadım. radyatör suyu temiz, yağa su karışmamış ve yağ seviyesi de normal. beyaz duman atmıyor harareti de yükselmiyor.su eksilmesi dışında herşey normal seyirinde ilerliyor. sorunun kaynağını bulamadım yedek deponun üzerinde fazla gelen suyu atması için tahliye borusu var. suyun oradan buharlaşma şansı var mıdır? aklıma başka birşey gelmiyor...

Edit: aracım Accent 1.5 CRDİ

maceren
10-01-2016, 23:34
Aracın yag soğutucusunu kontrol ettir.

bayramoglu
10-01-2016, 23:36
Aracın yag soğutucusunu kontrol ettir.

Radyatör suyu bile durgun su kadar berrak yağın suya karışması gerekmezmi arıza durumunda

skyhigh
10-01-2016, 23:39
aynı sorun benim aracımdada oldu contada kıl kadar çatlak varmış ordan eksiltiyormuş yalnız üst kapaktada çatlak varsa bu şekilde su eksiltebilir

maceren
10-01-2016, 23:42
İç kanallar sağlamdır yanaktan delinmiş olabilir..radyatör ve hortumlarda sorun yoksa antifiriz yada kireç izi yoksa başka alternatif gelmiyor akla.. Life kaldırdınmı aracı? Su deposundan pompa ile basınç uygulat life kaldır takip et.

bayramoglu
10-01-2016, 23:46
Bitek lifte kaldırmadım ustalar aracı bırak bikaç gün kalsın test edelim belki radyatörde kılcal kaçak vardır diyorlar da bırakmak içime sinmiyor o yüzden elimdeki tüm imkanları önce kullanmak istiyorum acaba devir dayim pompasından kaynaklı sorun olabilir mi devir dayim pompasını nasıl takip edebilirim kendi imkanlarımla gözlemleyebilir miyim?

BerkayKamaci
10-01-2016, 23:50
Benimde basima geldi aynisi. Devirdaim, radyator,termostat herseyi degistik su eksiltmesi duzelmedi en son care kapak acicaktim ama bi test var su borularina hava basıyorlar ve kavak hemen meydana cikiyor onu yaptik ufak bir boru oldugunu gorduk gözle gorunmeyecek kadar neyseki hallettim

BerkayKamaci
10-01-2016, 23:51
Yedek su deposunun kapaginida kontrol et o arizaliysa ordan bile kacirabilir

bayramoglu
10-01-2016, 23:54
Yedek su deposunun kapaginida kontrol et o arizaliysa ordan bile kacirabilir

yedek su deposunun kapağı biraz gevşek hatta tıkır tıkır sallanıyor bugün dikkatimi çekmişti contası mı gevşedi acaba aklıma gelmemişti hiç

maceren
10-01-2016, 23:55
Bitek lifte kaldırmadım ustalar aracı bırak bikaç gün kalsın test edelim belki radyatörde kılcal kaçak vardır diyorlar da bırakmak içime sinmiyor o yüzden elimdeki tüm imkanları önce kullanmak istiyorum acaba devir dayim pompasından kaynaklı sorun olabilir mi devir dayim pompasını nasıl takip edebilirim kendi imkanlarımla gözlemleyebilir miyim?

Devirdaim conta termostat değil sorunun.. Bir yerde kaçak var.. Aracında sumu kullandın antifiriz yerine ? Yada yakın zamanda antifirizemi döndün?

bayramoglu
10-01-2016, 23:56
Devirdaim conta termostat değil sorunun.. Bir yerde kaçak var.. Aracında sumu kullandın antifiriz yerine ? Yada yakın zamanda antifirizemi döndün?

daha önce de antifiriz vardı ama yakın zamanda radyatörü yıkatıp antifiriz değiştirdim

maceren
11-01-2016, 00:08
Antifiriz özelliğini kaybetmiş ise yeni antifiriz kılcal çatlakları açar.. Aracınıza herzaman kırmızı antifiriz öneririm.. Diğerleri 1 sene sonra özelliğini yitiriyor.. Radyatörü şişlettinizmi yıkattık derken?

bayramoglu
11-01-2016, 00:11
Antifiriz özelliğini kaybetmiş ise yeni antifiriz kılcal çatlakları açar.. Aracınıza herzaman kırmızı antifiriz öneririm.. Diğerleri 1 sene sonra özelliğini yitiriyor.. Radyatörü şişlettinizmi yıkattık derken?

büyük ihtimalle antifiriz değişince çatlaklar meydana çıktı. borulardan birinde kaçak var ama bulamıyorum o noktada canım sıkılıyor. geçtiğimiz haftalarda motor ustam motor suyunu tamamen boşaltıp yeniden su koydu, tekrar boşalttı, tıpaları tıkayıp yeniden su ve antifiriz koydu. sabah erken saatte motoru çalıştırıp su tahliyesinde kaçak var mı onu kontrol edeceğim bir de.

maceren
11-01-2016, 00:24
büyük ihtimalle antifiriz değişince çatlaklar meydana çıktı. borulardan birinde kaçak var ama bulamıyorum o noktada canım sıkılıyor. geçtiğimiz haftalarda motor ustam motor suyunu tamamen boşaltıp yeniden su koydu, tekrar boşalttı, tıpaları tıkayıp yeniden su ve antifiriz koydu. sabah erken saatte motoru çalıştırıp su tahliyesinde kaçak var mı onu kontrol edeceğim bir de.

Su tankından pompa ile basınç uygulatın çıkar kaçak..

bomonti
11-01-2016, 01:17
Devirdaim pompasından az da olsa sızdırıyor olabilir ilk oraya bakın.

34btr1907
11-01-2016, 08:09
Su deposunun kapagini kontrl edin hatta biri gaza abansin sizde bakin fiskirtma vs varmi kapagin ordan,kalorifer peteginde de catlak olabilir torpidonun icinden bir yerden veriyordur ufak ufak

gokhansaler
25-01-2016, 20:58
aynı sorun benimde başıma geldi su bayağı eksildi ekledik üstüne serviste bir daha azaldığı taktirde gel kaçak kontrolü yapalım dediler şuanlık gözle görülür bir şey yaşamadım aradan 1 hafta geçti bekleyişteyim ara sıra yapar mı ki böyle bir şey? sonuçta 58.000 km boyunca suyu çok az oda normal şekilde eksiltti pazartesi gözle görülür derecede ışık yanmaya yakındı fark ettim 59.000 km de bakım da su bile eklemedik iyi diye dpf temizliği yaptı çok ciddi derecede ve bu aralar iyi sıkıştırdım etkilemiş midir ? araç 1.6 tdi golf 6

huseyinturk
25-01-2016, 21:06
Ön paspaslar altında nemlenme varmı? Kalorifer radyatöründende kaçırma yapmış olabilir.

korayaytekin
17-02-2016, 13:01
Benimde su eksiltme sorunum vardı EGR soğutucusunda içerisinde bulunan kaçak ile gözle görülmüyordu ancak egzoza gidiyordu nasıl farkettim derseniz aracımda beyaz duman atmaya başladı baktım buhar sonra bi kaç ustaya danıştım baktılar egr soğutucusu onu iptal ettim ne suyum eksiliyor ne beyaz duman

bayramoglu
18-04-2016, 17:46
Sorunu bulmadan yazip mesaj kirliligi yaratmak istemedim cok sukur ki dort ay sonra sorunun kaynagini bulduk hatta sifir masraf hallettik. Radyatordende su eksilmeye basladigini farkedince araci iki gun kullanmadim, son zamanlarda motor yikama da yaptirmadim veeee mutlu son, tozda islanan yerler su lekesi yapmis hatta biyerde bariz su kalintilari buldum. Islakligi takip edip radyator hortumunun motora baglandigi yerden geldigini tespit ettim. Kelepce zamanla gevsemis boru dipten su kaciriyormus :) bol dua bol sukurle bu sorunuda atlattik Allah lastiginize taş degdirmesin. Tekrardan tesekkurler. :)