PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FIAT linea koltuk!!

Maxi
11-01-2016, 13:48
https://www.youtube.com/watch?v=ygidU7npL2g

Sert@ç
11-01-2016, 13:55
Elimde kazada kırılmış f430 koltuğu var
Araba airbag açmamış ama koltuk maruz kaldığı ağırlıktan kırılmış
Şimdi bu ferrari koltuğu kalitesiz mi demek ?

GuneyOnur
11-01-2016, 14:45
Elimde kazada kırılmış f430 koltuğu var
Araba airbag açmamış ama koltuk maruz kaldığı ağırlıktan kırılmış
Şimdi bu ferrari koltuğu kalitesiz mi demek ?

Videodaki abininde maşallahı var yani aynı şekil olması büyük ihtimal bence

AşkınS.
11-01-2016, 14:48
Kaza sirasinda şoförün verdigi tepkiler de önemli unsur tabi ama su da var gercekten koltuklar kalitesiz :) ustunde tepinmememe rağmen koltuk alttan oynuyor muhtemelen civatasi gevsedi:)

Berkan
11-01-2016, 14:50
lineanın eti budu belli zaten. koltugum mıh gibi olsun diyen volvo alsın

AşkınS.
11-01-2016, 14:50
Kaldi ki zonguldak bayiisi aracin altındaki muhafazayi bile çalıyor urban modellerinde :)

GuneyOnur
11-01-2016, 14:51
Kaza sirasinda şoförün verdigi tepkiler de önemli unsur tabi ama su da var gercekten koltuklar kalitesiz :) ustunde tepinmememe rağmen koltuk alttan oynuyor muhtemelen civatasi gevsedi:)

Abi bide ben anlamıyorum yerli araba bu ne bekliyorsun yani lineanın symbolün güvenliğinden alırken ne gerek var pahalı arabaya 3 lira 5 lira ucuz olsun yerli olsun ne olacak diyorlar sonrada kem küm ediyorlar ?

Mehmetmert
11-01-2016, 14:59
Açıkmıdır bilmem ama o koltuk bu kadar esnemese daha kötü yaralanırdı bence...

fthdrn
11-01-2016, 15:04
Koltuk arkadan gelen darbeyi emmiş. Allah razı olsun diyeceğine bir de koça şikayet ediyor. :D

maceren
11-01-2016, 16:08
bazı yorumlara bakıyorum gerçekten enteresan... Yanı araç ucuz ve yerli oluyorsa herşeyi koyabilirler araca öylemi ? Ucuz ve yerli araca binenlerin canının hiç bir kıymeti yok ? Ama Avrupa'da yada Amerika'da aynı marka araçlar daha ucuz fiyatlara daha güvenli ve kaliteli olabiliyor? Biz Türküz ne verseler yeriz demeye gelir bu.. Konuşmuş olmak için konuşmakmı düşünmeden konuşmakmı karar veremedim..

streetracer_nos
11-01-2016, 16:27
güvenliğini bilmiyorum ama sağ ön koltuk tabureden daha konforsuz...

immortalboss
11-01-2016, 19:22
Bu iş aynı darbeyi absorbe eden araçların güvensiz,absorbe etmeyip yolculara hissettiren de daha iyi olduğu savunmak gibi olmuş.Binlerce mühendis kaza anında aracın kabinin katlanmadan kalıp,diğer bütün bölgelerin katlanması için uğraşıyor.Kazada Mercedes sol önden darbe almış,çamurluk değişecek.Ancak Renault 12 burundan darbe almış.Düzeltilip boyanacak.O zaman bu onun daha kaliteli olduğunu mu gösterir? Hayır!
Birde şöyle söyleyeyim.Yerli araç diye bir şey yok.Türkiye de monte edilen ve bazı parçaları Türkiye' de üretilen araçlar var.Bu zamana kadar ürettiğimiz tek araç Devrim.O da zaten sonucu ***** bir proje oldu.Kazada koltuğun kırılma nedeni bir sürü şey olabilir.Bence bu biraz sanayi işi bir açıklama olmuş.

elma
11-01-2016, 19:46
dayı bilirkişi:D

G.U.Z.
11-01-2016, 19:48
Bahsedilen ustunberk holdingte calisan bir uye vardi sanirin

bilalMW
11-01-2016, 19:49
karbonlu yanarlı dönerli huracan koltuğu çatladı garantiye girmedi peh.

gan
11-01-2016, 20:20
Darbenin şiddetini bilmiyorum ama koltuklar test edilirken uyması gereken çok sıkı regülasyonlar var. Alınan darbeye göre koltuğun ne çok esnemesi ne de az esnemesi istenen bir durum. Arkadan itme ve önden çekme testlerinde bu esneme sınırlarına girmeyen koltuklar gerekli belgeleri alamıyorlar. Bu belgeler de alınmadan koktuk üretime giremiyor.

Draniela
11-01-2016, 20:41
Bahsedilen ustunberk holdingte calisan bir uye vardi sanirin

O benim :)
Bugün gördüm konuyu yazmayacaktım aslında. Uzun zaman önce olan bir konu aslında bu yalnız bu olayın sonu gelmemişti.
1 yıldır çalışıyorum bir çok test yapılıyor cidden merak ettim darbe sönümleme tarzında bir miktar büküm isteniyor mudur diye soracağım. Eğer ciddi problem olsaydı şu an çoktan karışmıştı ortalık. Tabi üst yönetim bilir siz ne kadar biliyorsanız ben de o kadar biliyorum :)

forwett
11-01-2016, 21:56
adamın yaptığı tam bir boşluk, fizik dersini asmış birinin yapacağı birşey. Ulan araba heçbek olmuş darbeyleo koltuk esnemezmi o kadar G yiyip. Sonuç olarak yapısal bütünlüğünü korumuş kultuk ayrıca adama gelecek darbenin bir kısmını emmiş. Bunu ciddiye alıp yayınlayanın amacı nedir çözemedim.

Maxi
12-01-2016, 05:25
arkadaşlar benim videodan anladığım koltuk kırılması yüzünden adamın yaralanmış olması
benmi yanlış anladım? sizde ne güzel darbeyi emmiş diyorsunuz

ayrıca
o koltuğa ait hiç bir sertifika yokmuş, avrupa arabalarındaki koltuklarda hep sertifika varmış
koltuk çakma yani, türkiyeye özel çakma koltuk
italyada aynı arabada başka koltuk var demek, sanırım bu bile yeterli?

arkaya kırıldı... ya direk önden kaza yapıncada kırılırsa? kafayı hava yastığına vurup ölsen?
başka başka senaryolarda olabilir demek bu

kırıldı ne güzel darbeyi emdi diyorsunuz da, onu bilerek özellikle öylemi tasarladılar sizce? çok komik

en önemlisi
adama doğru dürüst cevap verilmemiş olması (her zamanki gibi)

forwett
12-01-2016, 11:54
https://www.facebook.com/BAKANLIKSORUSTURMASI

Ben bu adamın tofaş'a karşı kişisel kan davası güttüğü görüşündeyim.

https://www.youtube.com/watch?v=Wez4_JgCkjk

vw golf 25. saniye

https://www.youtube.com/watch?v=tok_Pt2XluE

2.30

https://www.youtube.com/watch?v=9xoauIutCmc

https://www.youtube.com/watch?v=j4Qsd4-8IMo

Araştırdığım kadarıyla arkadan etkiler kafa kafaya çarpışmalara göre olasılık olarak çok daha yavaş olduğundan standartlar daha düşük tutuluyor.

İyi bir koltuk istiyorsanız volvo xc90 rear impact testini izleyin adamlar yapmış. Honda CRV de aynı şekilde.

Orhan
12-01-2016, 12:10
bu koltuk esnememiş ki bildiğin yamulmuş

elma
12-01-2016, 12:22
ayrıca
o koltuğa ait hiç bir sertifika yokmuş, avrupa arabalarındaki koltuklarda hep sertifika varmış
koltuk çakma yani, türkiyeye özel çakma koltuk
italyada aynı arabada başka koltuk var demek, sanırım bu bile yeterli?

arkaya kırıldı... ya direk önden kaza yapıncada kırılırsa? kafayı hava yastığına vurup ölsen?
başka başka senaryolarda olabilir demek bu

en önemlisi
adama doğru dürüst cevap verilmemiş olması (her zamanki gibi)

1.Benim videodan anladığım koltuğun üzerine herhangi bir seri no yada baskı yapılmaması
2.Üzerinde işaret olmayan koltuk standart dışımı oluyor?
3.Tipin teki çıktı ben yaralandım dediği zaman niye koltuk suçlu?Kazayı yapan önemli değil kaza hızı çarışma şekli bunların hiçbirini anlatmıyor.
4.Arkadan ve önden çarpmalarda koltuk alttan sabitlendiği için ve koltuğun üst kısmına yüksek bir kuvvet biner fakat burda koltuğun nerden ve nekadar(elastik plastik) deforme olması gerektiği hakkında bir bilgisi olan varmı?Bende yok, bence burda kimsede yok.
5.Dayı burda şüpheli bir olay var ve ben bunu yargıya götürücem daha sonra teknik üniversitelerden bilirkişi gelir olay açığa kavuşur demek yerine direk b.k atmayı seçiyo.Evet her zamanki gibi en kolayını seç b.k at izi kalsın. Dayı önce düzgün ve anlamlı konuşmayı öğrensin, her tarafa çekilecek boş cümleler kuruyor. (Koç haklıdır demiyorum varsa bi suçu büyük ihtimal örtmeye çalışacaktır ama dayıda boş:))

Yigit-Y
12-01-2016, 12:26
koltuğu üreten firma biziz konuyu kaldırın lütfen :D:D

forwett
12-01-2016, 12:47
bu koltuk esnememiş ki bildiğin yamulmuş

Esneklik demek kuvvet altındaki cismin kuvvet ortadan kalktıktan sonra eski haline dönmesidir. ben vidyoların hiçbirinden koltukların eski şekline döndüğünü görmedim. Ya da yanlış mı gördüm. Grande punto Ncap'ten yolcu güvenliğinde 5 çocuk güvenliğinde 3 yıldız almış kendini kanıtlamış bir araçtır. (linea grande puntonun sedanı olduğundan ncap testi yoktur. Buna da *** atacaksanız dikkat edin VW jetta nın golf V ile çıkan versiyonunun da ncap testi yoktur. sonraki kasaları birbirinden farklı olduğundan testleri vardır.)