PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğan'a Supercharger?

ottoman32
13-01-2016, 19:46
iyi akşamlar.. Arkadaşımda 2001 doğan var.. üstünde 270 dereceli, işli kapak, karbüratör var. Supercharger takma gibi bir fikri var arkadaşın.. sizce mantıklı mıdır? yapılabilir mi? yoksa turbo daha mı mantıklı olur? birde elektronik superchargerlar var bunlar bir işe yarar mı acaba yorumlarınız için teşekkürler..

omrasm01
13-01-2016, 19:52
iyi akşamlar.. Arkadaşımda 2001 doğan var.. üstünde 270 dereceli, işli kapak, karbüratör var. Supercharger takma gibi bir fikri var arkadaşın.. sizce mantıklı mıdır? yapılabilir mi? yoksa turbo daha mı mantıklı olur? birde elektronik superchargerlar var bunlar bir işe yarar mı acaba yorumlarınız için teşekkürler..

Turbo daha mantıklı olur ama, masraf etmek ne kadar mantıklı ?? . Ortalama maliyet 5-15 Arası kullandığın parçaya göre 20 gene olur . Kaç psi basacaksın alt yapın buna uygun mu hedef ne vs vs uzar

ottoman32
13-01-2016, 19:59
turbo 2. planda bizim için supercharger ile yürümek istiyoruz fiyatı önemli değil zaten satmak için falan da yapılmıyor zevk için sadece.. ilerleyen zamanlarda hem turbo hem sc ile yürütmeyi düşünüyoruz ama ilk planda sc var...

BaDCaT
13-01-2016, 20:17
Supercharger derken ? Root ? Screw ? Centrifugal ?

0M42
13-01-2016, 21:41
Bence s/c yapın, en azından bu güne kadar hiç yapılmadı (diye biliyorum) daha keyifli olur

ottoman32
13-01-2016, 21:59
mini sc si var yarın bi ustaya soralım dedik takılabilecek mi daha dogrusu takabilecek mi :D

AliDogukan
14-01-2016, 02:44
Velhasıl kelam oldu diyelim,nasıl durdurmayı düşünüyorsunuz ? Haddime değil ancak söylemek istedim yine de haberlerde etrafta kaza yapmış şahin hallerini görüyorsunuzdur güvenliği ortada aman dikkat diyeyim..

boosted_pug
14-01-2016, 03:30
Daha önce mersinde bi doğana yapilmisti stock arabaya kiyasla gayet keyifliydi. Ama Sc takmak keşke 4 tane civata takmak gibi olsa layıki ile yapabilecek usta bulmanız büyük şehirler harici çok zor o yüzden genel olarak herkez turbo yapiyor ayni parayi harcayip daha fazla hp almak varken sc ile ugrasmak cok mantikli değil

Yarbay
14-01-2016, 07:36
takılacak olan motorun emme manifolduna birebir uyarlı bir supercharger olmadıktan sonra bu iş saçmadan öteye gitmez.

neye benzer biliyormusunuz sağ kolumu %200 güçlendirip onu sol kolum ile %150 ters güç uygulamaya benzer.

Supercharger dediğiniz zaten turboya göre çok verimsiz 20 birim güç üretiyor ise bunun 8 birimini sadece kendisinin oluşturduğu sürtünme ile kaybediyor.

buda yetmiyor siz bunun üzerine aracınızda Orijinal gelmeyen yani emme manifoldunuzun birçok ölçüsü ile uymayan büyük ihtimal araya bir ton adaptörler konularak takacaksınız o supercharger olacak 20 birim güç üretip 14 birim güç çalan bir alet.

git turbo tak keyfine bak kardeşim, çok alt devir meraklısıysa arkadaşın çabuk dolan ufak turbo taksın takılacak superchargerinden her anlamda daha kolay,pratik ve sonuç veren bir proje olur.

İbrahim33
14-01-2016, 09:53
Daha önce mersinde bi doğana yapilmisti stock arabaya kiyasla gayet keyifliydi. Ama Sc takmak keşke 4 tane civata takmak gibi olsa layıki ile yapabilecek usta bulmanız büyük şehirler harici çok zor o yüzden genel olarak herkez turbo yapiyor ayni parayi harcayip daha fazla hp almak varken sc ile ugrasmak cok mantikli değil

geçen sene bende kırmızı brv bravo vardı bi tane kırık beyaz doğan 160 a kadar tamponumdan ayrılmamıştı şaşırmıştım o araba mıydı acaba ?

coder
14-01-2016, 09:54
geçen sene bende kırmızı brv bravo vardı bi tane kırık beyaz doğan 160 a kadar tamponumdan ayrılmamıştı şaşırmıştım o araba mıydı acaba ?

Dediğimiz araç Ali Belci'nin daha eskiden yapıldı sc.

K0213
14-01-2016, 11:50
Arkadaşınıza dert olsa böyle araştırmalar, sonra kıracaksınız motoru akıl hocası olarak sen merkezli küfürler dönecek ortada :)

ottoman32
14-01-2016, 12:01
valla tutturdu konu açıver diye kendisi okuyor ben ne desem boş :) antalya da deli metin var ben takarım dedi ona götürecek şimdi de arabayı :D

AşkınS.
14-01-2016, 12:09
Böyle konuları ciddiye alamıyorum
Sc yaptınız güç yetmedi üstüne birde turbo yapcaksınız...
App plakada +10 hp

Adamlar heves etmis konu açmışlar ne alaka app ile +10 falan? Sen ciddiye almiyorsun diye konu acmasin mi adamlar?

ckrc
14-01-2016, 13:15
Harcayacanız para+mevcut araç parasını hesaba katıp 1,7dti yüklü bir makine alın bence.
Amaç giden bir araba yapmaksa tabi ki.

ottoman32
14-01-2016, 13:31
Harcayacanız para+mevcut araç parasını hesaba katıp 1,7dti yüklü bir makine alın bence.
Amaç giden bir araba yapmaksa tabi ki.

araba arkadaşa babadan miras ilk sahipleri heves etti yüklicem hafta da 1 çıkarıcam diye kendisi as subay öyle çok bindiği yok dizel i 30 la takılıyor genel olarak amaç hafta sonu zevk almak sadece...

Sert@ç
14-01-2016, 14:52
Adamlar heves etmis konu açmışlar ne alaka app ile +10 falan? Sen ciddiye almiyorsun diye konu acmasin mi adamlar?

O zaman sizden turbo+sc yapımı için detaylı bilgileri alalım ?
Sc yapcaz sonra turbo yapcaz bana "her kuşu sevdik leylek kaldı" gibi geliyor

Yarbay
14-01-2016, 15:12
araba arkadaşa babadan miras ilk sahipleri heves etti yüklicem hafta da 1 çıkarıcam diye kendisi as subay öyle çok bindiği yok dizel i 30 la takılıyor genel olarak amaç hafta sonu zevk almak sadece...

Supercharger dediğiniz sonradan takılan tip ise yani Honda Civic D serisi motorlar yada B serisi motorlar gibi için ise yanında binbir o araca uygun parça ile gönderilir onunda yanısıra ECU tarafından takıldıktan sonraki farklıklar göz önünde bulundurularak yeniden yazılımda yapılır.

bu arkadaşın doğan motora bilmem hangi marka model aracın superchargerını alıp ona deli Metin :) tarafından çatma derme adaptörle monte edilip sağlıklı yürümesini bence beklemek hayal perestçe olur.

burada enjektör yetinebilecekmi? yetinemeyecek ise hangi marka model kaç CC lik enjektör takılacak hatta monte edeceğiniz araç kafadan enjeksiyon sistemlimi karbüratör sistemlimi? yazılım yapılabilecekmi, pompa, sıkıştırma oranı vs hepsi hesap edilmeli hepsi doğru değerlerde olmadığı süreçte 1001 sıkıntı çıkacaktır.

motor aşırı zenginmi çalışacak, aşırı fakir bir karışımı gerçekleşecek, yeniden haritalanabilecekmisiniz haritalasanız bile optimum değeleri yakalabilecek yakıt sistemi mevcutmu,ateşleme vs ...

şu an Google amcaya girin 1milyon tane motor swap görürsünüz almanyasından,ingilizinden,Amerikalısından japon araba tutkununa ama sonradan A markanın superchagerını B marka aracın motoruna takılmış supercharger sayısı 5i geçermi onu bile bilmiyorum kaldıki ne derece sağlıklı yürüdüler arıza yaşandımı.

ha direk atıyorum Jackson racing tarafından doğan için özel tasarlanmış onun emmesine uygun girişleri mevcut olan supercharger olurdu, mühendisler sıkıştırma oranı,ateşlemesi,egzantriği, yakıt sistemi göz önünde bulundurularak ona uygun rulman,ecu haritası vs yollasaydı hadi durma derdim ama şu an bence arkadaşınızın projesi ütopik.

onun yerine gidip kaput altındaki bölmeler,boşluk hesap edilerek komple motor swap yapması bile bundan daha kolay ve sağlıklı olurdu inanın.

70 model datsunlara fabrikadan enjeksiyonlu turbolu +220hp nissan motorlarını amerikada adamlar evindeki garajında swap yapıyor araştırmak lazım.

fthdrn
14-01-2016, 15:46
Bende şunu anlamıyorum, adamın parası var imkanı var fantazi olsun diye istediği bir arabaya modifiye yapmak için soru soruyor. Hemen "o araca olmaz, onu sat x aracı al daha iyi" cümleleri geliyor :)

Zorbey
14-01-2016, 15:58
Supercharger dediğiniz sonradan takılan tip ise yani Honda Civic D serisi motorlar yada B serisi motorlar gibi için ise yanında binbir o araca uygun parça ile gönderilir onunda yanısıra ECU tarafından takıldıktan sonraki farklıklar göz önünde bulundurularak yeniden yazılımda yapılır.

bu arkadaşın doğan motora bilmem hangi marka model aracın superchargerını alıp ona deli Metin :) tarafından çatma derme adaptörle monte edilip sağlıklı yürümesini bence beklemek hayal perestçe olur.

burada enjektör yetinebilecekmi? yetinemeyecek ise hangi marka model kaç CC lik enjektör takılacak hatta monte edeceğiniz araç kafadan enjeksiyon sistemlimi karbüratör sistemlimi? yazılım yapılabilecekmi, pompa, sıkıştırma oranı vs hepsi hesap edilmeli hepsi doğru değerlerde olmadığı süreçte 1001 sıkıntı çıkacaktır.

motor aşırı zenginmi çalışacak, aşırı fakir bir karışımı gerçekleşecek, yeniden haritalanabilecekmisiniz haritalasanız bile optimum değeleri yakalabilecek yakıt sistemi mevcutmu,ateşleme vs ...

şu an Google amcaya girin 1milyon tane motor swap görürsünüz almanyasından,ingilizinden,Amerikalısından japon araba tutkununa ama sonradan A markanın superchagerını B marka aracın motoruna takılmış supercharger sayısı 5i geçermi onu bile bilmiyorum kaldıki ne derece sağlıklı yürüdüler arıza yaşandımı.

ha direk atıyorum Jackson racing tarafından doğan için özel tasarlanmış onun emmesine uygun girişleri mevcut olan supercharger olurdu, mühendisler sıkıştırma oranı,ateşlemesi,egzantriği, yakıt sistemi göz önünde bulundurularak ona uygun rulman,ecu haritası vs yollasaydı hadi durma derdim ama şu an bence arkadaşınızın projesi ütopik...

Bence bu kadar basite indirgemeyin. Deli metin usta şuan tofaş üzerine harbi tezini yazar. İnsanlar eskisi gibi bilinçsiz değil. Ha söylediklerinize katılıyorum. Birebir parça yok illaki custom olacak. Para varsa her türlü iş yürür

coder
14-01-2016, 16:30
Bazen insanların hevesini kırmak için elinden geleni yapıyor insanlar (söz meclisten dışarı).

kardeşim supercharger dediğin sistem kasnak yardımı ile (motorun çevirmiş olduğu kasnaklardan biri ile) dönen bir aşırı besleme modifiyesidir.
Peki neler yapman gerekiyor kabaca?

1. Supercharger'i kasnaklara dengeli olacak şekilde sabitlemen gerekecek. Bunun için tornacıda ayak yaptırabilirsin.
2. Atmosferik araçlar adı üstünde atmosfer basıncı ile çalıştığı için yakıt prensipleride aynı şekildedir. Örneğin Şahin karbüratörü vakumludur reno 5 turbo karbüratörü basınçlıdır.
Sen basınçlı bir uygulama yapacağın için 1. yakıt sistemini basınçlıya çevirmen lazım. Bunun için en ideal sonuç (eğer beyin yapılıp 4 nokta enjeksiyona geçilmeyecekse) reno 5 turbo karbüratörü besleyebileceğin yakıt hacmi kadar meme (jet) takılıp ayarlanması.
3. Aşırı besleme için aracının sıkıştırmasını düşürmen gerekecek bunu şahin de nasıl yapıyorlar bilgim yok ancak sıkıştırma düşürmen yeterli.
4. Geriye intercooler ve borular kalıyor.
5. Supercharger'in basınç ayarı supercharger'a bağladığın kasnağın tur sayısından (kasnak çapı) ayarlanmaktadır. Ustan aracına hangi pistonu koyacaksa ve limit neyse ona göre basınç açacaksın.

Mersin de superchargerlı doğan yapıldı gerekirse usta ilede seni görüştürebilirim.

AşkınS.
14-01-2016, 16:36
O zaman sizden turbo+sc yapımı için detaylı bilgileri alalım ?
Sc yapcaz sonra turbo yapcaz bana "her kuşu sevdik leylek kaldı" gibi geliyor

Ben yardım edeceğim demedim ki? Lafi nasıl böyle anlayabildin gerçekten merak ettim. Emin ol bilgilerimin yettiğini düşünsem,senin gibi asagilamaz yardımcı olmaya çalışırdım. Yapabilse de,yapamasa da.. Insanlari ezmeye bayiliyorsunuz.

aramulusoy
14-01-2016, 17:42
Dileyen dilediği konuyu açabilir, dilediği konuda yardım isteyebilir. Bilene düşende bildiğini isterse yardım isteyene aktarmaktır. Hani bi laf varya, Nekadar az bilgi okadar çok ego, Nekadar çok bilgi okadar az ego. Aslında burda ego yapan çoğu sağdan soldan duydukları ile ego yapıyor kulak asmayın.

Örnek adam lupo ya a8 4.2 motor koymuş. Burda bunu söylesen yürü git derler adama.

aramulusoy
14-01-2016, 17:53
Bence bu kadar basite indirgemeyin. Deli metin usta şuan tofaş üzerine harbi tezini yazar. İnsanlar eskisi gibi bilinçsiz değil. Ha söylediklerinize katılıyorum. Birebir parça yok illaki custom olacak. Para varsa her türlü iş yürür

Bu arada tofaş üzerine tez yazmaya gerek yok. Ciddi ustalık isteyen bir motor üretmedi tofaş. İstanbulda taksilerin tofaş olduğu zaman, sanayide akşam 8 sabah 8 motoru sıfırlayan 1 yıl sorunsuz yürüten ustalar vardı. Seninki tez yazıyorsa( master) bunlar prof diyebilirmiyiz.?

Bu arada bir araç/ motor konusunda iyi olan usta, aşırı besleme ile o aracı çok iyi yürütür anlamına gelmez.

aramulusoy
14-01-2016, 18:04

Birde herkes istediğini sorabilir ama sorduğu doğrudur denemez. Birde konularda ciddi bilgi sahibi olunmadan yada tecrübe sahibi olmadan yorum yapmakta yanlış.

Burda bukadar kişinin anlattığı "SC" uygulanacak aracın mekaniğine özel üretilir, başka araca aynı SC olmaz deniyor buda çok doğru.
Ama sen herhangi bir SC tofaşa özel üretim(custom) parçalar ile takılır diyorsun.! Ama öyle olursa işi bilenler değerlerde kayıp olur diyor.!

Şimdi bilgine başvuruyorum, bu konuda beni aydınlat nasıl olacak? Kaç SCli araç yaptın yada yapımında bulundun beni aydınlat lütfen?

İbrahim33
14-01-2016, 18:42
Bazen insanların hevesini kırmak için elinden geleni yapıyor insanlar (söz meclisten dışarı).

kardeşim supercharger dediğin sistem kasnak yardımı ile (motorun çevirmiş olduğu kasnaklardan biri ile) dönen bir aşırı besleme modifiyesidir.
Peki neler yapman gerekiyor kabaca?

1. Supercharger'i kasnaklara dengeli olacak şekilde sabitlemen gerekecek. Bunun için tornacıda ayak yaptırabilirsin.
2. Atmosferik araçlar adı üstünde atmosfer basıncı ile çalıştığı için yakıt prensipleride aynı şekildedir. Örneğin Şahin karbüratörü vakumludur reno 5 turbo karbüratörü basınçlıdır.
Sen basınçlı bir uygulama yapacağın için 1. yakıt sistemini basınçlıya çevirmen lazım. Bunun için en ideal sonuç (eğer beyin yapılıp 4 nokta enjeksiyona geçilmeyecekse) reno 5 turbo karbüratörü besleyebileceğin yakıt hacmi kadar meme (jet) takılıp ayarlanması.
3. Aşırı besleme için aracının sıkıştırmasını düşürmen gerekecek bunu şahin de nasıl yapıyorlar bilgim yok ancak sıkıştırma düşürmen yeterli.
4. Geriye intercooler ve borular kalıyor.
5. Supercharger'in basınç ayarı supercharger'a bağladığın kasnağın tur sayısından (kasnak çapı) ayarlanmaktadır. Ustan aracına hangi pistonu koyacaksa ve limit neyse ona göre basınç açacaksın.

Mersin de superchargerlı doğan yapıldı gerekirse usta ilede seni görüştürebilirim.

benim vedat usta mı yaptı yoksa o sc li doğanı :D

0M42
14-01-2016, 19:36
Kimsenin sözüne bakmayın maddi durum el veriyorsa deneyin olmadı kırarsınız ama yaptık tadına baktık dersiniz içinizde aklınızda kalmaz.

Sonradan yapılan aşırı besleme uygulamalarının hepsi risk teşkil eder ve hepsi uğraştırır kolay olmaz bir sürü problem her zaman çıkar.Bu konuda olumsuz yazan kişilerin öyle sanıyorumki çoğu aracınızı beğenmediği için olumsuz yazmış ("tofaşı turbolasan noolur" mantığı).Aracınız için aftermarket parça olmayabilir ama bu ortaya güzel bir proje çıkmayacak anlamına gelmez yeterki doğru ustayı bulun yada elinizden gelsin yeteneğiniz imkanınız ve sabrınız olsun.

Supercharger/Turbocharger mevzusuda kişiye beklentiye yada zevke göre değişir.Adam vardır aracına turbo takmıştır 6000 devirde spool etmeye başlar 7500 devir redline ıdır bana göre bu arabayla piste çıkılır başka bir şeye yaramaz.Kimisi vardır alt devir sever küçük turbo ile yürüyeyim der bu seferde turbo açmasıyla bitmesi bir olur (tıpkı şimdiki naylon dizeller gibi) üstelik altlarda kazandığını üstlerde kaybetme durumuda var hem alt hem üst devirler istenilirse de çözüm
twin-turbo.

Ama supercharger da verim düşük olsada güç her zaman var doldusu bittisi olmaz ve günlük keyifle kullanılacak bir araç için daha makul.

coder
14-01-2016, 19:44
benim vedat usta mı yaptı yoksa o sc li doğanı :D

Ali Belci :)

ottoman32
14-01-2016, 20:10
Kimsenin sözüne bakmayın maddi durum el veriyorsa deneyin olmadı kırarsınız ama yaptık tadına baktık dersiniz içinizde aklınızda kalmaz.

Sonradan yapılan aşırı besleme uygulamalarının hepsi risk teşkil eder ve hepsi uğraştırır kolay olmaz bir sürü problem her zaman çıkar.Bu konuda olumsuz yazan kişilerin öyle sanıyorumki çoğu aracınızı beğenmediği için olumsuz yazmış ("tofaşı turbolasan noolur" mantığı).Aracınız için aftermarket parça olmayabilir ama bu ortaya güzel bir proje çıkmayacak anlamına gelmez yeterki doğru ustayı bulun yada elinizden gelsin yeteneğiniz imkanınız ve sabrınız olsun.

Supercharger/Turbocharger mevzusuda kişiye beklentiye yada zevke göre değişir.Adam vardır aracına turbo takmıştır 6000 devirde spool etmeye başlar 7500 devir redline ıdır bana göre bu arabayla piste çıkılır başka bir şeye yaramaz.Kimisi vardır alt devir sever küçük turbo ile yürüyeyim der bu seferde turbo açmasıyla bitmesi bir olur (tıpkı şimdiki naylon dizeller gibi) üstelik altlarda kazandığını üstlerde kaybetme durumuda var hem alt hem üst devirler istenilirse de çözüm
twin-turbo.

Ama supercharger da verim düşük olsada güç her zaman var doldusu bittisi olmaz ve günlük keyifle kullanılacak bir araç için daha makul.

sırf bu yüzden istiyor arkadaş.. dolu olsun dolu dursun mantığı herkese yorumları için teşekkür ederim.. adamlar 124 e sc takmışlar Türkiye de istedikten ve maddi durum el verdikten sonra herşey yapılır..

ottoman32
14-01-2016, 20:11
Ali Belci :)

numarası varsa çok iyi olur gerekirse getirebiliriz arabayı mersine...

Dctrlprn
14-01-2016, 20:19
Araya kaynak gibi olucak ama geçenlerde bir konuda daha sormuştum tofaş motorlarınında tıpkı bmw deki gibi m10 m50 s38 vs gibi kodu var mıdır varsa nedir bilen biri yardımcı olabilir mi :D

hkkcn
15-01-2016, 23:44
Araya kaynak gibi olucak ama geçenlerde bir konuda daha sormuştum tofaş motorlarınında tıpkı bmw deki gibi m10 m50 s38 vs gibi kodu var mıdır varsa nedir bilen biri yardımcı olabilir mi :D

olmazmı bizim sanayiciler ne kodlar taktı bu motorlara :))

piç motor , yatıh motor , gara motor ,enciksiyonlu motor :)))))))

TigeR
16-01-2016, 00:43
Bu arada tofaş üzerine tez yazmaya gerek yok. Ciddi ustalık isteyen bir motor üretmedi tofaş. İstanbulda taksilerin tofaş olduğu zaman, sanayide akşam 8 sabah 8 motoru sıfırlayan 1 yıl sorunsuz yürüten ustalar vardı. Seninki tez yazıyorsa( master) bunlar prof diyebilirmiyiz.?

Bu arada bir araç/ motor konusunda iyi olan usta, aşırı besleme ile o aracı çok iyi yürütür anlamına gelmez.

Deli Metin denilen usta Türkiye'de en hızlı Tofaşı yürüten adam.Yani bu konularda bilgili

turboman
16-01-2016, 06:47
Sc yi karbüratörle tofaş motoruyla besliycekseniz boşa zAman kaybı olur.ama enjeksiyona geçip uygun kasnak ve devir hesaplanarak yapılırsa çok güzel sonuçlar çıkar zaten ona uygun eaton m45 sc uygun doldurabilmesi için eğer proje gerçekleşecekse elimde var bi ara almıştım aracımı sattığım için takmadım bence uğraşmaya değer

ottoman32
16-01-2016, 14:07
eaton m45+ bulduk bir tane araba suan enjeksiyonlu zaten... fiyat olarak ne düşünüyorsunuz

turboman
16-01-2016, 18:37
eaton m45+ bulduk bir tane araba suan enjeksiyonlu zaten... fiyat olarak ne düşünüyorsunuz
Araba tek nokta enjeksiyonsa olmaz 4 nokta enjeksiyon+beyin takmanız lazım şarzırıda 500 e bırakırım��

Zorbey
09-03-2016, 15:32
Birde herkes istediğini sorabilir ama sorduğu doğrudur denemez. Birde konularda ciddi bilgi sahibi olunmadan yada tecrübe sahibi olmadan yorum yapmakta yanlış.

Burda bukadar kişinin anlattığı "SC" uygulanacak aracın mekaniğine özel üretilir, başka araca aynı SC olmaz deniyor buda çok doğru.
Ama sen herhangi bir SC tofaşa özel üretim(custom) parçalar ile takılır diyorsun.! Ama öyle olursa işi bilenler değerlerde kayıp olur diyor.!

Şimdi bilgine başvuruyorum, bu konuda beni aydınlat nasıl olacak? Kaç SCli araç yaptın yada yapımında bulundun beni aydınlat lütfen?

Yorumum sanırım cahilce gözükmüş. Antalya'ya yolunuz düşerse o adamın mapper'ı var. Kendi el emeği işçiliği zaten ayrı dünya. Fabrikanın verilerini yakalamak zor bir iş değil. Ancak bu adını söylediğim kişi tofaş bloğunda şuan için Türkiye rekoru var. Sizin bu söylediğiniz insanları küçük görmekten öteye gidemez. 5 Çayınız afiyet olsun ;)

XSi
09-03-2016, 17:18
Negatif yorumlari dışarı alalım.

Enjeksiyonlu turbo şahin mi yapılmadı
Motor mu swaplanmadi
Rx7 wankel motor dahi swaplandi

Negatif yorumların sebebi nedir meraklar içindeyim.

rebel
09-03-2016, 18:18
Insanlar fiyat/fayda marka algisiyla alakali yorum yapiyor. Bu bazen dogrudur. Honda atmosferik doldurmak kolaydir tofas zordur. Deyip degmeyecegini soyler kenari cekilir olanlari izlersiniz olmaz demek sene 2016 olmuş cok sacma . Ne araçlar yapildi trkiyede abd avrupa agzi acik izledi yapilmayada devam ediyor. Dogru usta dogru liste zaman ve bolca para herseyi cozer. Dogana duan supra motoru takiliyor turkiyede . Olmaz ya degermi diyebilirmisiniz ? Desenizde degismeyecek mal ve para adamin basladilar yapiyorlar. Fantazi kisinin hayal gucuyle alakali. Olmaz diyeceğinize olur ama maliyet x kadar olur yada yapida izleyelim gibi yaklasim daha dogru. Yapilmazda neye gore kime gore? Yaftalamayin ezmeyin kendinizi ezmeyin :)

boosted_pug
09-03-2016, 22:47
Ayni paraya turbo yapip 200 hp alirsiniz (tempra motoru icin konusuyorum) sc ilede 150-160hp civari cikar ama mekanigi gercekten zor ve bakimi pahali heee sikinti yok diyosaniz gayet keyifli olur

87mm opel c20let pistonu
Eaton m45
Mini cooper by-pass valf
İntercooler
60-70mm kelebek
440cc enjektör
Standalone ecu
Custom boru flans ivir zivir

Kabaca bu parcalarla 0.6-0.9 bar arasi gayet keyifli ve sorunsuz gazlanir

ottoman32
10-03-2016, 00:03
yorumlarınız için teşekkürler arkadaşım şuan dağlıcaya göreve gitti 3 hafta sonra gelecek metin ustayla görüştük elinde sc olduğunu hatta kendisi tüple yürüttüğünü belirtti arkadaşım görevden geldiğinde yapım aşamasına başlıyoruz inşallah..

ottoman32
21-03-2017, 02:07
aradan 1 sene gecmis vay arkadas vay... gelismeleri aktarayim. parcalari topladik. 4 nokta enjektorlu sisteme gecildi yakit sistemi ve stan ecudan sonra bir kac kesme isleminin ustune m45 takildi. fena da olmadi resimleri bulamadim suan icloud dan ariyorum ama 5 gb doldugu icin silmis olabilirim.. neyse arkadasi kesmeyince turbo denemesi yapildi motoru kucakladik :) 1 kis arac yattiktan sonra butun parcalari sokup motoru sifirdan topladik. 318 pistonlari falan almisti arkadas onlari taktik turboladik mutlu mutlu biniyordu.. dun arkadasimin haberini aldim her ne kadar haberlerde cikmasada suriyede konvoya RPG ile saldiri sonucu sehit dustu..

Raindrops
21-03-2017, 02:29
aradan 1 sene gecmis vay arkadas vay... gelismeleri aktarayim. parcalari topladik. 4 nokta enjektorlu sisteme gecildi yakit sistemi ve stan ecudan sonra bir kac kesme isleminin ustune m45 takildi. fena da olmadi resimleri bulamadim suan icloud dan ariyorum ama 5 gb doldugu icin silmis olabilirim.. neyse arkadasi kesmeyince turbo denemesi yapildi motoru kucakladik :) 1 kis arac yattiktan sonra butun parcalari sokup motoru sifirdan topladik. 318 pistonlari falan almisti arkadas onlari taktik turboladik mutlu mutlu biniyordu.. dun arkadasimin haberini aldim her ne kadar haberlerde cikmasada suriyede konvoya RPG ile saldiri sonucu sehit dustu..

Başınız, başımız sağolsun..

gokhankenar
21-03-2017, 04:59

Böyle hevesle açılan bu konuya bu son post unuz hiç olmadı :( . Bu konuyu daha önce görmemiştim ilk sayfadan itibaren şimdi tek tek okudum. Bu mesaj resmen tokat gibi geldi :( :(

Seyfettin777
21-03-2017, 07:42
Başınız sağ olsun...

Burası otomobil forumu siyaset konuşmayın diyenler oluyor, gel de konuşma şu durumda...

Ome_RS
21-03-2017, 08:21
Mekanı cennet olsun. Tarihine bakmadan okuyordum son post tokat gibi geldi.
Allah kalanlara sabır versin.

Nameless34
21-03-2017, 08:29
Sabah sabah cümleler boğazımıza dizildi, başımız sağolsun, mekanı cennet olsun.

altima
21-03-2017, 08:31
Allah rahmet eylesin, kim bilir kaç tane böle haber tv lerde çıkmıyor haberimiz dahi olmuyor. Yazık..

geride kalanlara sabır versin inş :(

Rıdvan

Hondafatih
21-03-2017, 08:43
valla son cümlene kadar birşeyler daha yapılmış diye okurken okduğum cümleler boğazıma dizildi.

Allah rahmet eylesin inşallah

Anıl E.
21-03-2017, 08:44
Allah rahmet eylesin kardeşim,başınız sağolsun . Referandum öncesi çok konuşulmaz şehit haberleri.

TigeR
21-03-2017, 08:45
Allah rahmet eylesin :(

Ekrem_06
21-03-2017, 08:51
Allah rahmet eylesin çok üzüldüm..

oguz
21-03-2017, 09:18
Allah Ailesine ve sevenlerine sabır versin..

streetracer_nos
21-03-2017, 09:48
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun...

ghibli06
21-03-2017, 09:56
son gelişmeler diye okurken o son cümle yıktı beni :( şehidimizin mekanı cennet olsun, başınız sağolsun...

i-vtec07
21-03-2017, 09:58
Konuyu güncel görünce ilk sayfadan okuyim dedim senin yazını görünce bogazım düğümlendi :( cennet mekanı olsun başımız saolsun

burakk.
21-03-2017, 10:04
Sc doğan diyince daldım en baştan okumaya fakat o son posttan sonra oturduğum yerde donup kaldım. Allah rahmet eylesin,başımız sağ olsun inşallah :(

dkaya87
21-03-2017, 10:08
Allah rahmet eylesin, kalanlara sabır versin.

KÖROĞLU
21-03-2017, 10:17
offf son cümle dağıttı beni ya. Allah rahmet eylesin. Ateş düştüğü yeri yakıyor maalesef biz klavye başında üzüldüğümüz ile kalıyoruz, o da belki ailesinin 1000 de 1 i ya da değil.

Dursun artık şu kan yazık ya.

2jz
21-03-2017, 10:21
Allah rahmet eylesin

Mutu
21-03-2017, 10:21
En acısı da artık şehitlerimizin haberlere dahi çıkmaması. Sıradanlaşmasını geç artık neredeyse yok sayılması seviyesine geldi.

Başımız sağolsun, Allah şehitimizin yakınlarına sabır versin.

oztk24
21-03-2017, 10:27
başımız sağolsun,Allah rahmet eylesin

ottoman32
21-03-2017, 11:37
herkese tesekkur ederim.. evet malesef surecten dolayi ve yedikleri nanenim hesabini veremeyecekleri icin ustu ort pas ediliyor.. sehitleri toplayan ambulanstaki doktorla konustum biraz once.. cogu askerimizin vucut parcalarini bulamadiklarini bazi torbalarin cok hafif oldugu icin agirlastirmak zorunda kaldiklarini belirtti.. cok uzucu ve sinir bozucu bir durum. kelime bulamiyorum

MTK
21-03-2017, 11:38
ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun .

özcan07
21-03-2017, 11:41
allah rahmet eylesin

Ssamet
21-03-2017, 11:52
Allah rahmet eylesin. Ailesine sabır versin rabbim.

Seyfettin777
21-03-2017, 11:53
Ben böyle şeylerin halı altına süpürülmesine de buna karşı sessiz kalınmasına da anlam veremiyorum.Hükumet böyle yapıyorsa bile asıl kabahatin bizde olduğunu düşünüyorum insanların gözünü açamadığımız için.

Daha az önce müreffeh bir abimizin yorumunu okudum, 2019'dan önce iyi bir şey beklemeyelim, olmayacak diyor.Kimse de demiyor ki biz buraya nasıl geldik?
Kimler getirdi bizi buraya?
Forum olarak hayırcıymışız.Her fikre saygım var anayasanın değişmesinin gerekliliği de ortada, ama yıllardır çay kaşığıyla biriktirilebilen devlet servetini de her gün 3'er 5'er kaybolurken tutamayan, daha bu sakallı maymunlar M16 tüfekleri ile sınırda el sallarken müdahale etmeyen ve bunlar gibi binlerce fiyaskosu olan hükumete, bir de tutup al sen yürütmenin başı ol demek nedir?

Açamadık işte gözlerini...
Doğan'a supercharger takmak isteyen abimiz, şimdi şehit olmuş.Ben daha askerliğimi yapmadım, yarın bir gün ben de aranızdan ayrılırım belki, var mı garantisi?
Gösterin insanlara olanı biteni, sesinizi yükseltmekten, anlatmaktan usanmayın, korkmayın, çekinmeyin.Bura yeri değil aslında tam olarak ama ben her fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum, bunu buraya yazmadan edemedim.https://pbs.twimg.com/media/C4eDLt4WQAA6Xm1.jpg
Yukarıdaki görüntü, geçen saldırıda şehit olan bir askerimizin beylik tabancasına ait.Bizzat üstünden çıkmış, kabzası erimiş...

Grimlord
21-03-2017, 12:13
Allah rahmet eylesin, hepimizin başı saolsun..

Arda_7
21-03-2017, 12:38
Ben çok üzüldüm. Başımız sağolsun.

turboman
21-03-2017, 12:51
Konuya bende yorum yapmışım geçen sene bi girim bakim ne gelişme olmuş diye adam şehit olmuş.... Allah rahmet eylesin yarın ne olacağımızın garantisi yok.....

Ronin_
21-03-2017, 13:17
Allah mekanını cennet eylesin şehidimizin.. Geride kalanlarına sabırlar versin inşallah

Yigit-Y
21-03-2017, 13:17
Allah mekanını cennet eylesin

Yapanın, yapana zamanında göz yumanın ve bunlara destek verenlerin allah milyar kere belasını versin

mikelazi
21-03-2017, 18:22
Allah rahmet eylesin
geride kalanlarına sabır versin :(

Emre-Dylan
22-03-2017, 00:41
Gece gece hevesli bir şekilde okudum yeni proje sanarak, başınız sağolsun mekanı cennet olsun şehidimizin çok üzüldüm gece gece...

beetle
22-03-2017, 01:00
Allah mekanını cennet etsin şehdimizin. Hakkı odenmez. Allah ailesine ve yakınlarına sabir versin.

gökberk
22-03-2017, 04:23
Allah nur içinde yatırsın. Başımız sağolsun.

dulger007
22-03-2017, 08:33
Allah ailesine sabır versin, mekanı cennet olsun Yiğidin..

Berkan
22-03-2017, 08:43
Valla ilginç fikir projeymiş diye daldım konuya tarihe bakmadan negüzel adam istediğini yapmış diyecektimki o ma.lum mesajı görene kadar :(

Allah rahmet eylesin şehidimizin

ProdriveSTI
22-03-2017, 08:46
Mekanı cennet olsun. :(

levent
22-03-2017, 19:07

Osman, başımız sağolsun.

Haftasonu görüşelim uygun olursak ikimizde

painkller
22-03-2017, 19:29
mekanı cennet olsun.