PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zeytin Bahçesi olan anlayan var mı aramızda ?

Sadık Özyer
15-01-2016, 00:29
15 dönüm zeytinliğim var nineden kalma , 135 tane ağaç var 80-90 yaşlarında. Pekde meyve vermiyor yaşından dolayı , bakımsız falan fistan. Çevresinde zirai dikilen fidanlar ve ürün toplayan çiftciler var , yani bölge zeytin için uygun .Düşüncemde eski ağaçları kökletip odun olarak satmak. Tonu 150 liradan 100 ton aşağı yukarı. Yerine , dönüme 50 fidan dikilecek şekilde toplam 700 küsür fidan dikmek.
4 senede zeytin alabileceğimi söyleyen var. Kimisi 3 diyor. Garanti olsun 5 olsun bizim olsun. 20 kilo alırsın diyende var . 10 alamazsın diyende la büyüsün 50 kilo alırsın diyende. Pek bir mali yatırımda yapmıyacağım , zararım vaktim olacak oda bol şimdilik.
Zeytin olduğunda ise nasıl satılır nasıl yapılır bilgi almak istiyorum , eğer uğraşan varsa.

makif84
15-01-2016, 08:40
Adana da bir arkadaşımın 10 dönüm zeytinliği var.Kaç ağaç var içinde bilmiyorum fakat daha geçen hafta konuştuğumuzda.10 dönüm için ziraat mühendisine verdiği para,toplatmak için işçilere verdiği para ve zeytin yağı yaptırıyor kendisi bunun için ödediği para kendini karşılamıyor demişti.Zeytin olayında arsanın çok daha büyük olması gerektiğini ancak o zaman para kazanılabileceğini söylemişti.

sweap07
15-01-2016, 09:48
hocam zeytınler hasat vermıyor dıye sökmenın mantıgı nedır yas ıle alakası yok bu sene aydın bölgesi haric hic biryerde zeytın yok dogma buyume aydınlıyım zeytın her sene vermez 1000 e yakın agacımız var dikme agaç deil benim yasımdan buyuk agaclar yazık etmıs olursun zeytın agacı hemen buyumez sana tavsıyem zeytınlıkte bos musaıt yer var ise ceviz fidanı dikmen cok daha ıyı yatırım olucaktır

Eworen
15-01-2016, 09:54
Çok sıkıntılı işler bunlar uzaktan güzel iyi karlı gözükmesin
Benim Eşimin sülalesi komple zeytinci (Bursa lılar)
Kayınvaliede nin kayınpederin ananelerin dedelerin ıvırın zıvırın herkesin bir sürü zeytinliği var
Ama nerdeyse kimse uğraşmıyor uğraşsada bi anlamı kalmıyor ilacı bakımı toplanması satması hepsi bildiğin ciddi sıkıntı
Çok uğraşmak gerekli kendi kendine olmuyor hadi uğraştınız sonucu hüsran olabiliyor ( zeytin az çıkar ,don vurur , para etmez vb )
İyi araştırın..

turbo16
15-01-2016, 10:43
1 dönümde 9 ağaç mı var nasıl ekilmiş öğle eger araları boşsa oraları doldur sakın sökme
düzgün kesim bakım ve ilaçlama ile parayı bulunursun.
unutma vermeden almak Allah a mahsus..
eger bakmayacaksan hiç ekme

veliazak
15-01-2016, 10:51
hocam zeytınler hasat vermıyor dıye sökmenın mantıgı nedır yas ıle alakası yok bu sene aydın bölgesi haric hic biryerde zeytın yok dogma buyume aydınlıyım zeytın her sene vermez 1000 e yakın agacımız var dikme agaç deil benim yasımdan buyuk agaclar yazık etmıs olursun zeytın agacı hemen buyumez sana tavsıyem zeytınlıkte bos musaıt yer var ise ceviz fidanı dikmen cok daha ıyı yatırım olucaktır

Tamamen katılıyorum, zeytin vermemesi yaş ile ilgili değildir, zeytin ağacı hasat edilirken çok hırpalandığı için ertesi sene zeytini az verir diye biliyorum... Sen zeytini ürettikten sonra ne yaparım diye düşünme yeter ki zeytin olsun... Yağın kilosu olmuş 20 lira...

ckrc
15-01-2016, 11:37
Fındık üreticisiyim,fındık için çok sayılabilecek şekilde 100 dönüme yakın bahçemiz var.

Uzaktan davulun sesi hoş geliyor bak şehirden çıkmamış arkadaşlarımın kurdukları cümle aynen şu "fındıkta ne para var a.m.k. gidiyorsun 1 ay topluyor sonra bekleyip kilosunu 18 liradan satıyorsun, 15 ton en az fındığın var eder sana 270 bin TL yarısını masrafa düş,yarısı olmaz ya 135 bin tl senede para birde bunun devlet desteği var onuda hesapla nerden baksan 15 BİN TL PARA boşa okuyoruz "

Ama tarım politakalarımız,artan maliyetler yüzünden tek dominer marketer olduğumuz üründe bile bazı seneler araziler bozulmasın, ağaçlar orman olmasın diye bahçeye giriyoruz.

ckrc
15-01-2016, 11:38
Fındık üreticisiyim,fındık için çok sayılabilecek şekilde 100 dönüme yakın bahçemiz var.

Uzaktan davulun sesi hoş geliyor bak şehirden çıkmamış arkadaşlarımın kurdukları cümle aynen şu "fındıkta ne para var a.m.k. gidiyorsun 1 ay topluyor sonra bekleyip kilosunu 18 liradan satıyorsun, 15 ton en az fındığın var eder sana 270 bin TL yarısını masrafa düş,yarısı olmaz ya 135 bin tl senede para birde bunun devlet desteği var onuda hesapla nerden baksan 15 BİN TL PARA boşa okuyoruz "

Ama tarım politakalarımız,artan maliyetler yüzünden tek dominer marketer olduğumuz üründe bile bazı seneler araziler bozulmasın, ağaçlar orman olmasın diye bahçeye giriyoruz.

Edit geri gelsin; yani bakkal hesabı yapıp yarısı masrafa gitse iyi para lan aslında diye düşünüp bu işe girme, varsa yarıcı ver çerezliğini göndersın sana,bahçen bakımlı olsun emeklilikle belki yapılır.

naci
15-01-2016, 11:57
İmkan varsa uğraşmak gerek, keşke bizde de böyle bir yer olsaydı, satış işi kolay yeter ki iyi bakın zeytinliğe, eşim ve kardeşim sıcak satış yapıyorlar dı bir ara, iyi zeytinin müşterisi çoktur, toplandıktan sonra kuyularda bekletiliyor 2-3 ay, sabrın ve zamanın varsa kesinlikle kostik kullanma organik zeytin en çok aranan zeytindir. İzmir taraflarının asit oranı 1 in üstünde, gemlik taraflarının da 1 in altında bu oran önemli çoğu yer için.

Muharrem C.80
15-01-2016, 15:04
Tamamen katılıyorum, zeytin vermemesi yaş ile ilgili değildir, zeytin ağacı hasat edilirken çok hırpalandığı için ertesi sene zeytini az verir diye biliyorum... Sen zeytini ürettikten sonra ne yaparım diye düşünme yeter ki zeytin olsun... Yağın kilosu olmuş 20 lira...

Tüketici fiyatını kastetmediniz sanırım 20 derken. Yani yoksa biz 45 liradan 500ml alıyoruzda o açıdan.

cabrioleter
15-01-2016, 15:09
5 yıl meyve vermeye başlaması veriminin üst düzey olması için de 20-25 yıl yaş alması gerek. 150-160 yaşına kadar verimli bir şekilde zeytin verecek ağacı sökmekse yazık etmek olur. Zeytin bizim buralarda bi nevi kutsaldır artık meyve vermeyen asırlık ağaçları bile kimse kesmeye yanaşmaz en azından gölgesinde oturulur diye kolay değil 200-300 yaşında ağaçlar bunlar. 80-90 yaşındaki zeytin ağaçları kesmek canilikten başka bir şey olmaz.

cabrioleter
15-01-2016, 15:11
Tüketici fiyatını kastetmediniz sanırım 20 derken. Yani yoksa biz 45 liradan 500ml alıyoruzda o açıdan.

yani kilosu 90 lira. yağhane fiyatları bu sene aşırı pahalı(!) olarak 15-20 lira arası değişiyordu kalitesine göre. hadi üst düzey mamül olsun 25-30 lira. bir kilo zeytinyağına nasıl 90 lira veriyorsunuz içinde altın mı var?

KÖROĞLU
15-01-2016, 15:13

Süper örnek, çocukluğum fndık bahçelerinde geçti. Parası güzel görünür ama yok incesi, yok bahçelemesi, yok gübresi işi bitmez. Zaten bir sene az 1 sene çok oluyor genelde. İşçi maliyetleri cidden yüksek. Bir de dediğin gibi yeri geliyor para etmiyor o zaman aldığını veriyorsun zarar yazıyor.

Zeytinle ilgili bilgim yok ama yeniden ekme fikri çok makul gelmedi. İyi bir ziraat mühendisi ile mevcut durumu kontrol edip yapılabilecek bir bakım varsa olanın verimini arttırmak daha kolay olur sanırım.

altugkocer
15-01-2016, 15:13
90 lira baya pahalı ya, ben geçtiğimiz yaz edremitten litresini 17 TL'ye almıştım.

beast
15-01-2016, 15:50
90 lira hangi gezegen :) Ben ayvalıkta yaşıyorum. Burada en güzeli yiyoruz yine o parayı vermiyoruz. 500 ml değil de 5000 ml olmasın o 90 tl olan.

ER_GT
15-01-2016, 15:55
15 dönüm zeytinliğim var nineden kalma , 135 tane ağaç var 80-90 yaşlarında. Pekde meyve vermiyor yaşından dolayı , bakımsız falan fistan. Çevresinde zirai dikilen fidanlar ve ürün toplayan çiftciler var , yani bölge zeytin için uygun .Düşüncemde eski ağaçları kökletip odun olarak satmak. Tonu 150 liradan 100 ton aşağı yukarı. Yerine , dönüme 50 fidan dikilecek şekilde toplam 700 küsür fidan dikmek.
4 senede zeytin alabileceğimi söyleyen var. Kimisi 3 diyor. Garanti olsun 5 olsun bizim olsun. 20 kilo alırsın diyende var . 10 alamazsın diyende la büyüsün 50 kilo alırsın diyende. Pek bir mali yatırımda yapmıyacağım , zararım vaktim olacak oda bol şimdilik.
Zeytin olduğunda ise nasıl satılır nasıl yapılır bilgi almak istiyorum , eğer uğraşan varsa.

yer nerde??

LnchCntrl
15-01-2016, 15:58
sadıkcım cevize yönelin kardeşim. cevizde geç olgunlaşır. ama zeytine göre hakkını daha iyi verir. çok bilgim yok ama zeytin meşakkatli

Sadık Özyer
15-01-2016, 16:21
yer nerde??

Muğla SeydiKemer Sahil Ceylan , 4 senelik bahçeleri gezdim yakınındaki (500 metre ) ağaç başı 15 kilo aldım diyor ve ağaçlar gerçekten olmuş , devlet desteğini falan araştırıyorum artık.

veliazak
15-01-2016, 16:50

Tüketici fiyatı bu Aydın da; isterseniz gelin istediğiniz kadar bulalım alın gidin... :)

sweap07
15-01-2016, 18:06
45 liradan 500 ml cok şaşırtıcı uretici olarak yagin kg su suan 15 -20 arasi yeni sıkılmış yag

R.I.P
15-01-2016, 18:35
Bizim aydinda 50kusur donum zeytinlik var. Amcam ve biz ihtiyacimiz kadarini aldik kalanida satildi cok guzel getirisi var diyebilirim. Hatta ev almaktansa zeytinlige yatirim yapayim diye dusunmustum ama zeytinlik fiyatlarini ogrenince vazgectim. Bence satma bir sure bakimini vs baska birisine yaptirt yenj agac diksinler falan onun alacagini karsilasin yeter. Ilerde karsiligini alirsin

kadioglu
15-01-2016, 19:19
Ağaçları gençleştirmeyi tavsiye eden olmadı mı? Yöre halkı bilir öyle şeyleri. Oralardan birilerine danışmak daha mantıklı. Ama gençleştirme budaması yaparsan, yenisini dikip büyümelerini beklemene gerek kalmaz. Verimleri de güzelleşir.

sweap07
15-01-2016, 19:22
Ağaçları gençleştirmeyi tavsiye eden olmadı mı? Yöre halkı bilir öyle şeyleri. Oralardan birilerine danışmak daha mantıklı. Ama gençleştirme budaması yaparsan, yenisini dikip büyümelerini beklemene gerek kalmaz. Verimleri de güzelleşir.

konu sahıbı arkadas zeytın agacı hakkında bılgısı yok sanırım imar edılen agacı bilmez

kadioglu
15-01-2016, 19:31
konu sahıbı arkadas zeytın agacı hakkında bılgısı yok sanırım imar edılen agacı bilmez
Ben de çok anlamam ama komşuların tavsiyesiyle bahçedeki ağaca yapmıştım. Portakallara da yaptım. O da iyi sonuç verdi.

camsemih
15-01-2016, 19:38
keyif için ve ek gelir düşüncesiyle bende 15 dönüm akhisar da boş tarla aldım. 15 dönüme 450 trilye cins zeytin diktim 5. senesinde ufak aşılar tek tek yarımşar kilo 1 kilo zeytin vermeye başladı. seneye hepsinin tam randımanlı zeytin vereceği düşüncesindeyim. Şunu söyleyeceğim, zeytin dışardan baktığınızda karlı gibi görünür fakat o ağaçların budanması 3-4 ayda bir tarlanın sürülmesi , damla sulama yoksa yaz aylarında suya ihtiyaç duyması tankerle su getirilmesi . (damla sulama döşeme içinde 4-5 bin tl lazım) ilaç atılması zeytin toplanması bile az bir masraf değildir seneye vurduğunuzda. sezondan zeytinide aracıya verirseniz ancak masrafları çıkaracak kadar para alabilirsiniz. Çukura atıp 3-4 ay bekleyip olgunlaşıp satmanız sizin yararınıza olacaktır. tabi kökleyeceğiniz ağaçlardan sonra yerine dikeceğiniz zeytinlere 5 sene vermeyecek fakat her sene masraf yapacak gözüyle bakın

hkkcn
15-01-2016, 19:40
yağın litresini 11 liradan alıyor babam iskenderundan her sene otobüsle yolluyor . gayette güzel. 90 lira çok pahalı

!KO
15-01-2016, 20:50
damla sulama için pm atın çözerim ben bayiden 3 katına almayın :)

Sadık Özyer
15-01-2016, 21:32

Agaclara simsek dusmus domuzlar sarkan dala saldirmis keci koyun derken agacta dal yok . Zaten icleride curuk . Ona yapilacak masraf ile 4.5 liradan 500 fidan aliniyor ve gelisi guzel dikilmis agaclar , hepsini hesapladim oturdumda . Eski agac ve cakal zeytin cok verimsiz . Koylulerle tek tek konustum , kucumsemek olmasinda cahil adam aa niye kesiyon bunlari dikmek icin ne ugrastilar diye bana laf ediyorlar fakat getirisi nedir diye sorunca ya napcan parayi diyor , e ben yan taraflarida satin alip zeytinlik yapicam 4-5 sene sonra .

Sadık Özyer
15-01-2016, 21:37
Hocam bir konuda soyle ben tek geir kaynagimin bu olacagi falan yok ki bizim zeytinden 50 60 senede kendimize aldigimiz 600 lt yag var senelik herhangi bir gelirimizde olmadi bende bosa durcagina yatirim olsun istedim .Domates icin 10 donum seralik arazim , 30 donumde elma bahcem var . Bos bos duracagina ortak bulup finansi benden calismasi onlardan %25 i hasatin onlarin tarzinda . Buradada ortalamanin ustunde epey kisi var bu islerle hobi yada is olarak ugrasan kisiler vardir diye dusunuyorum .

300E
16-01-2016, 00:51
Bence uğraşılır, zaten zeytin Gemlik'ten, zeytinyağı da Balıkesir Ayvalık'tan alınır.

Sadık Özyer
16-01-2016, 01:10
Bence uğraşılır, zaten zeytin Gemlik'ten, zeytinyağı da Balıkesir Ayvalık'tan alınır.

Hangi fidan dikileceği toprak analizine bağlıda , bir firma ile anlaşıp komple yağı sizden alıyormuş siz etliye sütlüye karışmadan zeytinleri toplayıp kantarda çıkan yağa göre tık para.

sedat s
16-01-2016, 07:36
yağın litresini 11 liradan alıyor babam iskenderundan her sene otobüsle yolluyor . gayette güzel. 90 lira çok pahalı

kardesım o yagı almayın yag degıldır o bu kadar emın konusuyorum. zeytın zeytınyagı ve sut urunlerı satısı yapıyorum ben 11 lıradan yag varsa 100 ton alırım . suan canakkalede cıfttı yagın lıtresını fırmalara 18-19-20 lıra bandında verıyo. sadık kardesım sende bana pmden ulas sana bı numara verıcem arkadasım zeytın uretıcısı hemde baya bılgılıdır bu ıste onu ara en net sekılde aydınlatsın senı

kelalper
16-01-2016, 09:16
Bizim Assosta 90 ağaçlık arsamız var. Masrafı kendini karşılıyor ancak. Bize de işte ilk günlük ilk sıkımdan 10 teneke falan kalıyor geri kalanını satıyoruz. Bizim ağaçların bi kısmı 20 senelik bi kısmıda 55 civarı. Ortalamaları 14kg falan veriyor.

kelalper
16-01-2016, 09:19
11 liradan aldığınız yağ son posa sıkımı ve sırf asittir. Tadı yoğun gibidir rengi yeşile çalar ve en az seperatör işlemi gören yağımsı bi maddedir. Sakın uzak durun. Mideye çok zararlıdır.

Muharrem C.80
16-01-2016, 19:07
90 lira hangi gezegen :) Ben ayvalıkta yaşıyorum. Burada en güzeli yiyoruz yine o parayı vermiyoruz. 500 ml değil de 5000 ml olmasın o 90 tl olan.

Buralarda genel fiyat bu. Naturel sızma zeytin yagı reyonuna gidin varsa oralarda migros falan. Pilastik komili sise degil cam şişe. Standart 500 ml.

cabrioleter
16-01-2016, 21:18
Buralarda genel fiyat bu. Naturel sızma zeytin yagı reyonuna gidin varsa oralarda migros falan. Pilastik komili sise degil cam şişe. Standart 500 ml.

Vedat Milor bigün Konya'da gezerken hakiki tulum keçi peyniri tadıp fiyatını sormuştu 25TL cevabını almıştı.. Sonra bunu İstanbul'da 75 TL demişti.
İstanbul'un harbiden taşı toprağı altınmış. 15-20 liralık yağa 90 25 liralık peynire 75 lira verenler var.. Üstelik bunu doğal sayıyorlar buna şaşırdım :)

miNNic
16-01-2016, 21:33
Güre zeytin çok fazla, bir ara zeytinlik almaya niyetlenip senede ne kadar kazandırıyor diye sorduğumda bir sene var senesi , bi sene yok senesi dediler :) meziyetli iş toplaması felan, geçen sene 11 lira olan zeytin yağının litresi şuan 21 lira.

Muharrem C.80
17-01-2016, 00:33
Vedat Milor bigün Konya'da gezerken hakiki tulum keçi peyniri tadıp fiyatını sormuştu 25TL cevabını almıştı.. Sonra bunu İstanbul'da 75 TL demişti.
İstanbul'un harbiden taşı toprağı altınmış. 15-20 liralık yağa 90 25 liralık peynire 75 lira verenler var.. Üstelik bunu doğal sayıyorlar buna şaşırdım :)

Yemişim öyle altını ya. Lanet olsun şu şehre gelir gider indexi diger sehirlerdekinden farkli değil çok kazansanda cok harciyorsun. Semte gore bile et fiyati degisiyor mk

AhmetKaratay
17-01-2016, 00:41
Bursada ananemin köyde zeytin ağaçları var sürekli uğraşıyor onlarla hep zarar ediyormuş dediğine göre ama o hobi amaçlı yapıyor vede zeytinler ziyan olmasın günah diye boş bırakmak istemiyor. Ayrıca köy halkının dediğine göre işin ekmeğini satan marketler yiyiyormuş üretici köylü en az kazanan sürekli tehlike içinde olanmış dediklerine göre. (Fiyatlar hakkında bilgim yok temsili fiyat veriyorum) Örneğin köyde üretici zeytinin kilosunu toptancıya 2tl den satıyor toptancı onu alıp büyük marketlere kilosu 5 tlden satıyor büyük marketler onu raflara koyup kilosu 15 tl den satıyor bu işin ekmeğini toptancı ve marketçiler yiyiyor üretici hep zararda. Bence hiç bulaşmayın illa ekçem diyorsanız ceviz ekin hiç bi bakım masrafı yok boş bi araziye dikin 10 sene sonra gidip toplayın :D

cabrioleter
17-01-2016, 14:31
Yemişim öyle altını ya. Lanet olsun şu şehre gelir gider indexi diger sehirlerdekinden farkli değil çok kazansanda cok harciyorsun. Semte gore bile et fiyati degisiyor mk

belli sebeplerden İstanbul'a çok gider gelirim biliyorum malesef şehrin durumunu da 90 liraya zeytin yağı satıldığını öğrenince gerçekten altınmış gibi geldi.

bu arada buyrun organik sertifikalı, erken hasat, soğuk sıkım, asit oranı 1'in en aşağı yüzde 20 oranında aşağısında yağ. bunun kilosu bile 45 liraya geliyor. 90 aşırı abartılı bir fiyat..
http://www.ekoorganik.com/kategori/yaglar/zeytinyagi/tardas_egenin_organik_sizma_zeytinyagi_mesudiye_50 0.aspx

sagi
18-01-2016, 10:04
yağdan yağa fark var bir komşumuz edremitten 5 kg 100 tl ye getirdi acı resmen mekanik yağ gibi kokuyor
Çalıştığım şirkette bir arkadaşımızın kendi bahçesi varmış kendi mahsülü daha kapağını açarken öyle bir zeytin kokuyorki hayran kaldım lt'sini 40 tlden aldım

BARR
18-01-2016, 10:10
Zeytinlikleri satıp M6'ya harcamak daha mantıklı bence.

Galip
18-01-2016, 10:30
Zeytin işinde acaip para var hee:))

mustiiiii
18-01-2016, 11:30
zeytin ve zeytin yagı bu sene para yaptı gecen yıllar böle fıyatlar yoktu.***** ıklım degısıklıgı agaclarıda bozdu.

Sadık Özyer
18-01-2016, 21:46
Fabrika bizden 13-14 liradan alıyor yağı.

Octane
18-01-2016, 22:15
Zeytinliğimize imar gelme durumu var mı? Söktürüp versem birilerine ağaçları?

Sadık Özyer
18-01-2016, 23:52
Zeytinliğimize imar gelme durumu var mı? Söktürüp versem birilerine ağaçları?

tarım arazisinde %5 falan veriyorlar hacı .

Octane
19-01-2016, 00:38
tarım arazisinde %5 falan veriyorlar hacı .

Rezaletmiş. Neyse dursun öyle ne yapalım :)

miniks
19-01-2016, 02:44
zeytinlik bizde de var Edremit Burhaniyede bizim oranın ki yenmez (cinsi edremit ada zeytini) yaglık zeytın bırde yesıl alırsan kırma olur guzel. Bız elle topluyoruz kendimiz (makina kullanmıyoruz) agaclar hersene verıyor maşallah. Meşekatli iş gercekten. İyi cins sıkmalık zeytin yetiştirirsen herzaman alıcı bulursun. Bizim ağaçlar 50-90 yaş aralığında yaklaşık 160-170 tane 11 dönüm arazi. ağaç başına kış sert geçmezse 10-15kg arası alıyoruz. Bunun yarısını erken hasat edip kırma yapıyoruz sofralık. Yarısını da yağ ediyoruz kendimize. Bazı isteyen arkadaşlarımıza 5 lik pet e doldurup 25 ten verdım gecen sene litresini. ticaretini tam olarak hiç yapmadım yalnız bu cins iyi sıkmalık zeytin 7-10 tl arası alıcı buluyor. Maliyetini sen kendin yapıver. Toplayanlar genelde fındıkta oldugu gıbı ogrencıler :)

Sadık Özyer
20-01-2016, 00:28
Kısmetse yarın başlıyorum yorumlar için herkese teşekkür ederim.