PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Silkeleme-Sallama Sorunu, Beyin Fırtınası Çay Ismarlama Garantili :)

semavi
15-01-2016, 23:06
Arkadaşlar

Araç volvo c70 2.0 t5. Yani turbo 5 silindir ve 225hp manuel... 105binde ve kupon bir araç. Yakın bir arkadaşımdan aldım... Araçta silkeleme-Sallanma sorunu var... Muhtemelen ya bir sensör yada elektriksel bir durum, basit bir şey ama vakitsizlikten uğraşamadım. Uğraştığımda da yanlış şeyle uğraşmıştık...

Aracın rolantisi 50 rpm civarı oynuyor. Yani ibre çok çok az oynuyor... Bu nedenle çok sorun yaşatmıyor aslında...

Belirtiler şöyle: Çok az rolanti oynaması, gaza yüklenince 4 bin civarı kesiklik ve sonrasında güç azalması, Turbonun devreye girdiği 2750 devire kadar cansızlık ama sonrasında turbo iyi doılduruyor 4bine kadar... Normalde turbo kontrol valfi arızası bunu yapar ama silkeleme yaptığını hiç görmedim...

Aküyü söktüğünüzde araba normale dönüyor, vites atıp yürüyünce yine başlıyor... Kutup başlarını yine de temizleyeceğim...

Normalde gaz kelebeğinden yapar volvolarda ama farklı bir gaz kelebeği taktık, onda da yaptı. O gaz kelebeği başka bir araçta sorunsuz çalışıyor...

Bağladığımızda resetleme valfi (VVTİ) hatası verdi ama o yeni değişmiş. Eskisi ile de aynı yenisi ile de aynı...

obd2 aparatıyla beyne bağlandığımda bir pedal-gaz kelebeği konum sensörü hatası gördük. Sildik bir daha geri gelmedi... Silince düzeliyor 1-2 saniyeliğine...

Araçta lpg var ama lpg yeni takıldı, takılmadan önce böyle idi...

Muhtemleen çok basit bir sebebi var ama kısıtlı zaman olunca önce teorik olarak çözmeye çalışayım istedim sorunu... Fikri olanlardan yardım alalım istedim :) Servise gidince direk mantıklı geşen işlemlerden başlayayım... Vakit sorun oluyor, iş yetiştiremiyoruz cumartesi günleri...

XSi
17-01-2016, 11:16
OBD2 ile LFT ve SFT değerine bakıp söyleyebilir misiniz?

hem rölantide, hemde silkeleme olan şartlarda?

bomonti
17-01-2016, 15:55
Benzer bir sıkıntı tsi da yaşadım. Würth enjektör temizleyicisi kullandım sorun kalmadı bir denemenizi tavsiye ederim.

semavi
17-01-2016, 22:49
Enjektörden olacağını pek sanmıyorum zira lpg de de yapıyor... Lpg sonuçta kendi enjektörünü kullanıyor...

Değerleri yazacağım ama obd sağlıklı girmiyor. Sanırım versiyon uyuşmazlığı var. Ama eski sahibinin attığı bir ekran görüntüsü vardı. Onu bulmaya çalışayım...

semavi
09-02-2016, 08:58
Olayı çay ile olmasa da iki kilo baklava ile çözdük... Sorun tek değilmiş...

1. Egzantrik kasnağının bağlantı vidasında ki gevşeklik
2. turbo boost selenoidinin hortumlarının ters bağlanması...

Yazık bunun yüzünden bu arabaya 5-6 bin masraf yapıldı... Gereksiz yere tüm sensörler vs değişti. Benim için iyi bir durum bu ama eski sahibi için çok can acıtıcı oldu. Samimi bir arkadaşımındı araba... Onda kalsa 5-6 daha yaptırırlardı. Benim ise sorunu tam çözebilmem 2 ayı buldu... Ben arızanın olası ihtimallerini ciddi şekilde daralttım... Sağolsun Hüseyin ustamız el attı ve o nokta atışını yaptı., 3. gidişimizde çözebildik. Tecrübe başka bir şey... Selenodin yanlış takıldığınıda başka arkadaşla çözdük...