PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dükkan sahibi/ kiracı

AşkınS.
22-01-2016, 15:05
Selamlar. Bi kac kisiyle konustum fakat belirli birsey söyleyen olmadı. Burda avukatlar da fazlasiyla var. Soru şu;Dukkan sahibi 1150 lira olan kirayı en fazla ne kadar arttirabilir? Sozlesmede belirli bir oran yok. Kirayi 6. Ayda arttirmisti 50 lira civarinda ve 1150 olmustu. Simdi de 1400 diyor. Sozlesmenin bitimine daha 6 ay var.. Bu konuda bilgisi olanlar,izlememiz gereken yollar nelerdir? Ayrica kiranin 290 liralik kismi bankaya,860 liralik kismi ise elden veriliyor..

LnchCntrl
22-01-2016, 15:08
Valla yeni yasalara göre kiracılar koruma altında diye duymuştum öyle kafasına göre zam mam yapamaz.

en azından bu kadarını biliyorum ama napılabilir yazarlar bilgisi olanlar şimdi

Anıl E.
22-01-2016, 15:10
Bir önceki yılın %6.92 oranında artış yapabilir diye biliyorum kardeşim geçen seneye göre konuşuyorum . Tüfe üfe durumları ocak ayıyla itibaren ne durumda bilmiyorum ama .

zeuss
22-01-2016, 15:13
sözleşmen bitene kadar arttıramaz ama sözleşme bitiminde mutabakat sağlanmazsa çıkmanı isteyebilir. Sözleşmeye oran yazmamak hata olmuş. Ayrıca kiranın bi kısmını elden alması ve senin bunu kabul etmen de suç teşkil eder. Stopaj düşük çıksın diye uyanıklık yapılmış. Bence sıkıştırırsa kirayı bankaya eksik yatırdığına dair şikayet ederim de , sıyrıl.

KÖROĞLU
22-01-2016, 15:52
Selamlar. Bi kac kisiyle konustum fakat belirli birsey söyleyen olmadı. Burda avukatlar da fazlasiyla var. Soru şu;Dukkan sahibi 1150 lira olan kirayı en fazla ne kadar arttirabilir? Sozlesmede belirli bir oran yok. Kirayi 6. Ayda arttirmisti 50 lira civarinda ve 1150 olmustu. Simdi de 1400 diyor. Sozlesmenin bitimine daha 6 ay var.. Bu konuda bilgisi olanlar,izlememiz gereken yollar nelerdir? Ayrica kiranin 290 liralik kismi bankaya,860 liralik kismi ise elden veriliyor..

Sözleşmede belirli bir oran yok ise Bir önceki yılın ÜFE (üretici fiyat endeksi) ne bakılır.

Eğer kiralanan mesken emsallerine göre çok düşük kiraya verilmişse, mal sahibi mahkemeden talep yazısı isteyebilir.

Siz mal sahibine Borçlar kanunun md/344 e göre aşağıdaki metni okuyup açıklama yapın.

Piyasada sık yaşanan bir durum bizimde başımıza geldi, adamın tuzu kuru olduğundan dükkanı da boşaltmak istemediğimizden mecbur kabul ettik.

Ama yasal olarak doğru değil. Mal sahipleri bu tür durumlarda "işine gelirse" modunda oluyor. Sözleşmeniz uzun süreli değilse anlaşma yoluna gidin.

Örneğin dükkana tadilat yaparsın 6 ay sonra sözleşmen biter adam çık der, yaptığın tadilatın masrafı heba olur.

MADDE 344 - Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.
Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.
Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, beş yıldan uzun süreli veya beş yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde ve bundan sonraki her beş yılın sonunda, yeni kira yılında uygulanacak kira bedeli, hâkim tarafından üretici fiyat endeksindeki artış oranı, kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak hakkaniyete uygun biçimde belirlenir. Her beş yıldan sonraki kira yılında bu biçimde belirlenen kira bedeli, önceki fıkralarda yer alan ilkelere göre değiştirilebilir.
Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, beş yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamaz. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanır.

AşkınS.
22-01-2016, 16:32
Tesekkur ediyorum herkese. Pazartesi olsun birdaha gorusecegiz. Dukkanin masraflari var,onlari yaptir 1500 verelim diyoruz ona da gelmiyor. Yukarida bir arkadasin belirttigi gibi tuzu kuru.. 2 petrol istasyonu var ama 1 liranin hesabini yapiyor..

ahmet3425
22-01-2016, 16:42
Benzer durum bizimde basimiza geldi. 800 liraya girdigimiz dukkan 4. Sene 1100 lira oldu. Ancak bu yil dukkan sahibi kadikoy moda cevresinde cafe/restoranlar yayginlasinca kafasina dank etmis.

Bizden dukkani bosaltmamizi istedi gerekce olarak da kendisi gecmek istedigini soyledi. 7 ay daha kontratimiz olmasina ragmen dukkan sahibin aglamalarina ve triplerine katlanmamak adina dukkani bosalttik. Tahmin ettigim gibi kendisi gecmedi ve dukkani kiraliga cikardi nitekim 3500 tl gibi fahis bir fiyatada kiraya vermis.

Eger isterseniz cikmazssiniz kontrat bitene kadar hic birsey yapamaz. Sonrasinda ise mahkemeye gidersiniz. Gecerli sebepler sunamazsa sizi kolay kolay cikaramaz diye bikiyoeum. Ozellikle kiranizi duzgun sekilde odediyseniz mahkemede avantaj sizin lehinize olur. Birde olayin psikolojik boyutu var ugrasmaya deger mi ? Bizce degmezdi zaten ofis olarak kullandigimiz dukkandi bosalttik ayni isi evden de yapabiliriz istersek ne halin varsa gor dedik.

KÖROĞLU
22-01-2016, 16:45
Benzer durum bizimde basimiza geldi. 800 liraya girdigimiz dukkan 4. Sene 1100 lira oldu. Ancak bu yil dukkan sahibi kadikoy moda cevresinde cafe/restoranlar yayginlasinca kafasina dank etmis.

Bizden dukkani bosaltmamizi istedi gerekce olarak da kendisi gecmek istedigini soyledi. 7 ay daha kontratimiz olmasina ragmen dukkan sahibin aglamalarina ve triplerine katlanmamak adina dukkani bosalttik. Tahmin ettigim gibi kendisi gecmedi ve dukkani kiraliga cikardi nitekim 3500 tl gibi fahis bir fiyatada kiraya vermis.

Eger isterseniz cikmazssiniz kontrat bitene kadar hic birsey yapamaz. Sonrasinda ise mahkemeye gidersiniz. Gecerli sebepler sunamazsa sizi kolay kolay cikaramaz diye bikiyoeum. Ozellikle kiranizi duzgun sekilde odediyseniz mahkemede avantaj sizin lehinize olur. Birde olayin psikolojik boyutu var ugrasmaya deger mi ? Bizce degmezdi zaten ofis olarak kullandigimiz dukkandi bosalttik ayni isi evden de yapabiliriz istersek ne halin varsa gor dedik.

Siz şanslıymışsınız alternatifiniz varmış. Biz yıllardır durduğumuz ve içini özel dekore etiğimiz bilinirliğimizin olduğu dükkanda bunu yaşadık.

Ne halin varsa gör diyemedik haliyle orta yolu bulduk ama dükkan sahibi lehine oldu haliyle.

Adamın malından getiri beklemesi normal ama aç gözlülükle yapanlara uyuz oluyorum.