PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. El Oto Satarken Taşıt Kredisi....

anıl turan
26-01-2016, 08:20
Dun bir arkadasla aracim icin anlastik gibi. Anlastigimiz bedelin bir kismini pesin oteki kismini arac kredisi cektikten sonra odeyecegini soyledi.

Surekli degisen bir prosedur var ve takip etmekte zorlaniyorum. Sorum su:

Ben arkadastan pesin olan bedeli aliyorum, bankasindan bir garanti mektubu gibi bir sey aliyorum, satisini sonra mi veriyorum?
Ben satisi verdikten sonra alan arkadas krediden vazgectim derse beni magdur etme gibi bir imkan dogar mi?
Kendimi ne sekilde garantiye alabilirim?

PiscocuK
26-01-2016, 08:27
mağdur olma durumun yok para zaten direk senin hesabına aktarılacak satış sonrası

anıl turan
26-01-2016, 08:33
mağdur olma durumun yok para zaten direk senin hesabına aktarılacak satış sonrası

banka satışı gormeden parayı gondermiyor diye biliyorum...

serkan_2120
26-01-2016, 08:43
işlemler şöyle gerçekleşiyor araca baktı beğendi anlaştınız ruhsat fotokopisini bankaya veriyor alıcı kredisi onaylandıktan sonra banka size bi yazı veriyor kredisi hazır müşterinin satışı yapıp gelin parayı vereyim diye notere gidip paranın tamamını aldım diye beyanda bulunup noterde satışı adamın üstüne yapıyorsınuz adamla birlikte bankaya gidiyorsunuz adam kredi evraklarını imzalıyor para sizin hesabınıza geçiyor adam ben vazgeçtim diyebilir satışı aldıktan sonra hiçbirşey yapamazsınız tamamen karşı tarafa güven meselesi

PiscocuK
26-01-2016, 08:52
işlemler şöyle gerçekleşiyor araca baktı beğendi anlaştınız ruhsat fotokopisini bankaya veriyor alıcı kredisi onaylandıktan sonra banka size bi yazı veriyor kredisi hazır müşterinin satışı yapıp gelin parayı vereyim diye notere gidip paranın tamamını aldım diye beyanda bulunup noterde satışı adamın üstüne yapıyorsınuz adamla birlikte bankaya gidiyorsunuz adam kredi evraklarını imzalıyor para sizin hesabınıza geçiyor adam ben vazgeçtim diyebilir satışı aldıktan sonra hiçbirşey yapamazsınız tamamen karşı tarafa güven meselesi

satış öncesi kredini tüm işlemleri bitiyor imza vs
sonrasında notes satışı yapılıp asbis no veya sözleşme ile birlikte geçici ruhsat resimlerini bankaya atıyorsunuz para hesabınıza geçiyor.en son ben aracımı alırken bu şekilde oldu..hatta banka işlemleri cumaya denk geldi vs derken bekledik sistem gitti derken banka teminat yazısı vermek istedi satıcıya satıcı doğal olarak kabul etmedi bende etmezdim oturduk muhabbet sohbet bekleme stress derken para hesaba geçti helalleşip yola çıktık :)

yucelebeci
26-01-2016, 08:56
Ya satistan sonra alici bankaya imza atmaya gitmezse? Bir firsatini bulup yol alir giderse ne olcak? Ben herzaman uzak durmusumdur kredili satislardan

MCN21
26-01-2016, 09:01
Ya satistan sonra alici bankaya imza atmaya gitmezse? Bir firsatini bulup yol alir giderse ne olcak? Ben herzaman uzak durmusumdur kredili satislardan

Benimde aklima direk bu geldi. Saticinin satis kagidiyla gitmesi yeterli olmali bence.

mannerboy
26-01-2016, 09:03
kredili satış sıkıntı banka eğer plaka değişcekse yeni ruhsat değişmeden parayı yatırmıyor mesela ben istanbuldan kalktım ankaradan araç aldım bir kısmını elden verdim kalanınıda kredi çektim plaka değişikliği istedim banka diyorki ruhsat çıkartın alıcıyada söyledim kardeşim özel plaka alıcam istanbula gidince 5 güne halleder imzayı atarım satışı verdiniz imza atmassa araba onda kalır :D plaka değişkliği istemesse gün içinde halledilebilinir

anıl turan
26-01-2016, 09:08
sonrasında notes satışı yapılıp asbis no veya sözleşme ile birlikte geçici ruhsat resimlerini bankaya atıyorsunuz para hesabınıza geçiyor.en son ben aracımı alırken bu şekilde oldu..hatta banka işlemleri cumaya denk geldi vs derken bekledik sistem gitti derken banka teminat yazısı vermek istedi satıcıya satıcı doğal olarak kabul etmedi bende etmezdim oturduk muhabbet sohbet bekleme stress derken para hesaba geçti helalleşip yola çıktık :)

anladigim kadari ile alici zaten kredi islemlerini bitirip notere satisa geliyor.

sunu anlamadim, para hesaba gectikten sonra mi siz aracin satisini aldiniz?

anıl turan
26-01-2016, 09:11
kredili satış sıkıntı banka eğer plaka değişcekse yeni ruhsat değişmeden parayı yatırmıyor mesela ben istanbuldan kalktım ankaradan araç aldım bir kısmını elden verdim kalanınıda kredi çektim plaka değişikliği istedim banka diyorki ruhsat çıkartın alıcıyada söyledim kardeşim özel plaka alıcam istanbula gidince 5 güne halleder imzayı atarım satışı verdiniz imza atmassa araba onda kalır :D plaka değişkliği istemesse gün içinde halledilebilinir

haydaa... e ben plakami istiyorum...

ayrica imza atmassa araba onda kalir derken, adam satisi verdikten sonra isterse arabasi kendinde kalsin... alici art niyetli olduktan sonra bu arac benim satisida burada adam arabama el koydu der yakalama cikarttirir arabaya...

ahk
26-01-2016, 09:14
%100 garantiye alamıyorsun sonuçta mahkeme vs. uğraşman gerekecek durumlara gelebilirsin. Noterlerin bir havuzu olsa para orda dursa noter satışı verince paranın blokesi noter tarafından çözülse hiçbir sıkıntı kalmayacak.
Veya noterde taşıt kredisini banka hesabıma yatıracak bile diyemiyorsun illa yalan beyan verip parayı aldım demen gerekiyor.

PiscocuK
26-01-2016, 09:32

anladigim kadari ile alici zaten kredi islemlerini bitirip notere satisa geliyor.

sunu anlamadim, para hesaba gectikten sonra mi siz aracin satisini aldiniz?

şöyle özetlim
sen alıcısın bende satıcı.ben sana ruhsatımı gönderiyorum sen bankaya gidip kredi başvurunu yapıyorsun..kredin onaylanınca gidip imza evrak vs vs işlerini hallediyorsun sonrasında notere gidip araç satışını yapıyorsun.bu sırada kalan bakiyeyi elden bana veriyorsun.araç satışı gerçekleşiyor araç artık senin bu evrakları bankaya yolluyoruz ve kalan bakiye benim hesabıma geçiyor seni uğurluyorum

tabi bu arada sen eğer ki plaka değişikliği talebinde bulunuyorsan orada iş kördüğüm oluyor..Çünkü kredi alacağın aracın üzerine o plakaya çıkıyor.Eğer banka tanıdık sürekli çalıştığın bir banka değilse o işlem ozaman bitmez sen memleketine geri dönersin trafikten randevu alıp yeni plaka ruhsat çıkarır bankaya yollarsın rehin konar para ozaman benim hesabıma geçer buda ortalam 1 hafta beklemem demek ki ben bunu kabul etmem iş patlar

aslında şase belli motor kodu belli ne saçmalıktır ki rehin plakaya konuyor buda en büyük açık
plakayı değiştirmezsen iş hemen halloluyor sen zaten benim yanıma notere gelirken imza vs atıyorsun kaçma gibi bir durum söz konusu olamaz

anıl turan
26-01-2016, 10:18
alici sirketinin uzerine kredi cekecekmis. acaba bloke cek mi alsam?

PiscocuK
26-01-2016, 10:20
alici sirketinin uzerine kredi cekecekmis. acaba bloke cek mi alsam?

öyle bir durum varsa teminatlı çek sor ve alacak kişinin şirket üzerindeki vekaletini kontrol ettir aaa o yokmuş abi bu yokmuş abi yeniden notreden çıkartcaz abi olmasın bilen birine baktırın.

anıl turan
26-01-2016, 10:23
aynen kisiyi arastiracagim, cok sikintili isler...

arastirdigima gore motor sasi numarasina rehin koyuluyormus, plakaya konulmuyormus.

johnie
26-01-2016, 10:26
aynen kisiyi arastiracagim, cok sikintili isler...

arastirdigima gore motor sasi numarasina rehin koyuluyormus, plakaya konulmuyormus.

en ince ayrıntısına kadar öğrenin, mağdur olmayın..
gerçekten ciddi bir olay, umarım içiniz rahat ederek satarsınız aracınızı..
herhangi bir bankaya danıştınız mı olayı ? Belki sizi daha fazla aydınlatabilirler..

anıl turan
26-01-2016, 10:51
en ince ayrıntısına kadar öğrenin, mağdur olmayın..
gerçekten ciddi bir olay, umarım içiniz rahat ederek satarsınız aracınızı..
herhangi bir bankaya danıştınız mı olayı ? Belki sizi daha fazla aydınlatabilirler..

cok sagolun, umarim stressiz sikintisiz hayirlisiyla satisi veririm.

esim kamu bankasinda bankaci bende birkac bankaci arkadasim ile gorustum buradanda aldigim tavsiyeler dogrultusunda izlemem gereken prosedurler asagi yukari soyle

1- alicinin sirketi ve sahsi arastirilacak
2- alici ile beraber kredi kullanacagi banka subesine gidilerek bireysel musteri temsilcisi ile gorusulecek, satis sonrasinda paranin hangi hesaba yatirilmasi gerektigi soylenilecek
3- satis onceside bloke cek veya senet alinacak
4- satis verilecek

TarikS
26-01-2016, 19:44
Bankada bir sözleşme hazırlayıp karşılıklı imzalayabilirsiniz, şahit olarak da bankacı yazılabilir sözleşmeye. Olası aksi bir durumda elinizde kanıt olur en azından.

S.Özeren
26-01-2016, 23:17
Cekinecegin hiç bir şey yok

Satış tan sonra bankaya gidilip evrak imzalamasi falan diyede bişey yok onların hepsi satıştan once kredi çeken tarafindan imzalaniyor sen satışı yaptiktan sonra o kredi miktarı senin parandir bankada senin hesabina geçer biter gider

BuğraTuna34
27-01-2016, 13:48
Valla saatlerce bekliyorsun. Arabayı sattığına lanet ediyorsun. Ama işte bir ibnelik yok. Ben teminat mektubunu alıp bankaya sordum. O da bana satışı yap gel vereyim paranı dedi. Satıştan önce parayı alacağın bankaya uğra, teminat mektubunu göster.

Ers
27-01-2016, 14:21
hiç girme bu işleri , para bi tarafa araba b tarafa :)

konut kredisi çıkıyor tapu işleminden önce parayı sayıyolar, arabada niye böyle acaba?

Orhan
27-01-2016, 15:08
Hiiç gerek yok elin oğlu 3 - 5 kuruş faizden kar edecek diye başını ağrıtma
Para bi yana mal bi yana
Gitsin tüketici kredisi çeksin

Erdem K.
27-01-2016, 15:20
Riske ya da strese değer mi bilemiyorum !

Araba bir tarafa, para bir tarafa şeklindeki nakit alışverişleri tercih etmenizi naçizane öneririm...

brs852
27-01-2016, 16:32
Geçenlerde sattım kredili bir şekilde önce bankaya sorun araca çekilmiş kredi vs var mı her banka yazı vermeyebiliyor. Sonra satışı yapıyorsunuz banka hesaba geçiyor parayı ama plaka değişecek ise sigorta ruhsat kasko herşey yeni plakaya göre olmalı. Ayrîca şahısın krediden vazgeçme hakkı var.

serkan_2120
27-01-2016, 17:01

işlemler bitmeden de oluyor başımdam geçen olayı anlatayım size

izmirden ist. geldim araca baktık ettik kredi için ruhsatı yolladık ön onayı aldık bankadan yazı aldık bastık gittik notere satışı üstüme aldım bankaya döndük banka işlemlere başladı araya öğle mesaisi girdi dışarda bekliyoruz satıcı ile bi tel geldi bankadan aracın geçmişinde pert kaydı var kaskoyu banka yapacaktı bu durumda kasko yapamıyoruz haliyle krediyi kullanamazsınız dedi kasko aşamasında ortaya çıktı durum eee ne olacak dedik satışı aldık ya satışı iptal edeceksiniz dendi gittik adama tekrar aracın satışını yaptık eğer art niyetli olsam satışı vermezdim adamda hiçbir hak talep edemezdi noter sözleşmesinde tüm paramı aldım diye imza atmıştı çünkü

PiscocuK
28-01-2016, 08:47
işlemler bitmeden de oluyor başımdam geçen olayı anlatayım size

izmirden ist. geldim araca baktık ettik kredi için ruhsatı yolladık ön onayı aldık bankadan yazı aldık bastık gittik notere satışı üstüme aldım bankaya döndük banka işlemlere başladı araya öğle mesaisi girdi dışarda bekliyoruz satıcı ile bi tel geldi bankadan aracın geçmişinde pert kaydı var kaskoyu banka yapacaktı bu durumda kasko yapamıyoruz haliyle krediyi kullanamazsınız dedi kasko aşamasında ortaya çıktı durum eee ne olacak dedik satışı aldık ya satışı iptal edeceksiniz dendi gittik adama tekrar aracın satışını yaptık eğer art niyetli olsam satışı vermezdim adamda hiçbir hak talep edemezdi noter sözleşmesinde tüm paramı aldım diye imza atmıştı çünkü

Şansınız varmış...
Her işte bir hayır var diye bunun için demişler demek ki yoksa pert aracı alacaktınız nakit paranız olsa yada bireysel kredi kullansanız

S.Özeren
01-02-2016, 01:33
Siz öyle bi durumda başka kasko yapan bir şirketten police kestirip banka ya iletirseniz onuda kabul ediyor yalnız . Keşke öyle yapsaymissiniz

Bu arada konu altında çok saçma yorumlar var yok kredi cekmesin nakit alsın yok elin oğlu onu yapmasın bunu yapsin sizene kardeşim milletin hesabından kitabindan kendi işinize bakın