PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çalışmada sorun çıkartan araca Ether koklatmak?

jnrjames
27-01-2016, 01:00
Selamlar abilerim arkadaşlarım,

2013 Dacia Duster 110 Hp 4wd aracımız var. Geçtiğimiz hafta sonu ailem araçla çarşıya gidiyor, bi kaç işi hallettikten sonra marş basıyorlar araç çalışmıyor. Tekrar deniyorlar gene çalışmıyor, servis çağırılıyor, servis deniyor olmuyor. Enjektörler yakıt göndermiyor gibi bir laf ediyor teknik arkadaş. Devamında emmeden ether koklatıyorlar marş sırasında ve araç çalışıyor.

Sonrasında konuşma sırasında binde bir olan birşey ama denk gelmiş diyor arkadaş. içimize kurt düştü sizce farklı bir sorun olabilirmi? Enjektörlerle ilgili bi endişe içine girmelimiyiz? 3 ay sonra garantisi bitecek aracın gerekli tetkikler neler ise yaptıralım. Aklınıza gelen ithimal ve tecrübelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. Bu arada araç tamamen stok ve birdaha çalışmamazlık yapmadı.

Birde uzun süredir farklı farklı markaların bir çok dizel motorunu kullandım. özellikle rolantideki (kalkış sırasında gaz vermeden kalkacak kadar olan) güçleri, torkları , bayılmama dayanımları gayet iyi olmasına karşın bizim araç biraz nazlı geliyor bana. Yazılım Vs ile bu duruma müdahale edilebilirmi? araç 110hp 260Nm torka sahip olmasına ragmen diğer araçlar kadar seri değil, en azından bana öyle geliyor bazen. Tabi bunda döndürdüğü ekstra şaftın ve fazlasıyla kısa oranlı şanzımanın etkisi vardır. Yinede aklınıza gelen düşünceleri paylaşırsanız sevinirim.

Edit: Olayın yaşandığı zamanlarda hava fazlasıyla soğuktu. Eksi derecelerde kuru ayaz. Tipik Balkan soğukları.

Mikrop_Ali
27-01-2016, 01:56
ether koklatınca bayıltması lazım normalde nasıl ayıltmış arabayı anlamadım?

gökberk
27-01-2016, 02:19
Balata spreyi sıkıp çalıştırmışlardır. Ben problem arayışında olmazdım yerinizde olsam.
Belki mazot filtresi hava yapmıştır vs gibi tatmin etmeyecek bir yorum yaparım ancak.

Berkan
27-01-2016, 02:34
ether koklatınca bayıltması lazım normalde nasıl ayıltmış arabayı anlamadım?

Sen onu bir arkadasa uyguluyosn galiba :hehe:

jnrjames
27-01-2016, 02:49
Balata spreyi sıkıp çalıştırmışlardır. Ben problem arayışında olmazdım yerinizde olsam.
Belki mazot filtresi hava yapmıştır vs gibi tatmin etmeyecek bir yorum yaparım ancak.

Enjektörler üzerinden yorum yapılınca ister istemez bir endişe oluştu. Teşekkür ederim.

tornado38
31-01-2016, 19:12
kısa şanzıman tork ve ilk toparlanma hissiyatını dahada artırması lazım sizce de öyle değil mi?
belki aracınızın ıstma sistemi devreye girmemiştir bazı dizellerde yazın cehennem sıcağında ıstma olmadan aracı çalıştırmak nerdeyse imkansızdır

metin
31-01-2016, 19:26
mazot hava yapmış yada çok soğukdan dolayı depoda su birikmiş olabilir

kadioglu
31-01-2016, 19:50
Ether, yanıcılığı çok yüksek bir madde olduğu için, böyle durumlarda kullanılır. Fakat eski ustaların dediğine göre, çok kullanılırsa arabada bağımlılık yaratıyormuş :D
Probleme gelince : Mazot filtresinde su olabiliyor ve öyle havalarda o su donup motorun çalışmasını engelleyebiliyor. Keşke o soğuklarda değiştirip deneseydiniz.

Yogi
31-01-2016, 19:51
BU arada soyle bir laf var motor bir kere eterle calistimi hep eter ister.

Ufuk
31-01-2016, 19:58

1 daldan bişey olmaz abi. içine çekmemiş hem.

MeRtCaN
31-01-2016, 21:08

askeriye de unımog ları kısın eter ıle calsıyordum ben hep
sonra baglımlı oldu hepsı yazın bıle eter ıstedıler :)

FaTiH44
31-01-2016, 21:20
sorun hala devam ediyorsa aracınızın büyük ihtimalle enjektörleri arızalı.

AşkınS.
07-02-2016, 19:24
sorun hala devam ediyorsa aracınızın büyük ihtimalle enjektörleri arızalı.

ya pompaya yakıt gelmiyorsa ?

osmanaydo
07-02-2016, 19:31
Ether, arabada bağımlılık yapar. :)
Renonun dizelleri trafikteki dur kalkta bana da nazlı geliyo.