PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dpf iptali hakkinda

denizcan.T
27-01-2016, 11:59
Arkadaslar merhaba
Dpf cikarip duz boru (downpipe) yapmak yerine dpf nin icini kirip iptal etmek daha mantikli geldi bana muayneye girerken ugrasmak istemeyenler mesela
Evet pahali bi parca ama benim gibi onemsemeyen cok var gibi gozukuyor

http://youtu.be/dyPxCpdaJfU

Bunun gibi cok ornek var

ahmet3425
27-01-2016, 12:14
Ariza lambasi yakma ihtimali nedir ?

omrasm01
27-01-2016, 12:16
1 Milyon 365 Bin adet konu vardır genede saol

QUOTE=ahmet3425;8038051]Ariza lambasi yakma ihtimali nedir ?[/QUOTE]

Yazılımsal olarak iptal edilmezse yakar araba yürümez .

guwen_ar
27-01-2016, 12:28
Hazirda olmadigi icin ugrasmak zor geliyor downpipe falan bidaha sok cikar
Sanirim bende accent blue nun dpf'nin icini kirdirip kolaya kacıcam :)

RSX
27-01-2016, 12:50
Benim 207de ariza isigi yakmadi katin ici bos 1.6 hdi

tolga_55
27-01-2016, 20:33
Kat ta yakmayabilir ama dpf de kesin yakacaktir

Mehmetmert
27-01-2016, 20:49
Mqb yani gen2 CR TDI(EA288-ea189da olmaz)'larda dpfyi sokup,icini kirdirirsaniz yazilim olmadan vagcom ile dpf temizligini kapatabilirsiniz.Temizlik hic baslamayacagi icin beyaz duman atma,limpmode dusme gibi sorunlar olmayacaktir.Sadece motor ariza isigi yanik kalir aklinizda bulunsun.Belki ileride bozulan olursa okur enazindan dusuk maliyete cozebilir,yada gecici bir cozum olur :)

dragstar
27-01-2016, 21:32
hem arıza ışığı yakar, hem içi boş diye uğultu yapar, hemde muaynede artık yemiyorlar elleriyle vuruyorlar içi boş olunca bırakıyorlar

mikelazi
28-01-2016, 11:02
sadece içini boşaltmak mantıklı olmaz.çıkan duman içerde türbülans yapar.
içini boşaltıp,gene içinden düz boru geçirmek daha mantıklı olur araç ve perf. için.
dpf boşaltmak agırlıgını bile düşününce hertürlü + olur.

Ufuk
28-01-2016, 11:14
Bence geri dönüşü olmayan bir durum olduğu için mantıksız. Dp yaptırın baktınız başınız ağrıyo hop sorunsuz dertsiz geri takarsınız dpf'nizi. En azından geri dönüşü şansınz var. dpf'yi kırdırdın diyelim muayenede baktılar sorun çıktı hadi napacan ? Dpf dediğin serviste 7-8 bin tl :) Araki birinden ödünç alıp muayeneye giresin. oda olmadı muameleci bulup arabayı öyle geçiresin muayeneden .
En temizi yaptır muayeneyi 2 sene kafan rahat git muayeneden sonra dp yaptır yazılım yaptır bin 2 sene boyunca. 2 sene sonra at bagaja dpfyi git egzozcuya taksın 2'dk da mis gibi...

mikelazi
28-01-2016, 11:59
Bence geri dönüşü olmayan bir durum olduğu için mantıksız. Dp yaptırın baktınız başınız ağrıyo hop sorunsuz dertsiz geri takarsınız dpf'nizi. En azından geri dönüşü şansınz var. dpf'yi kırdırdın diyelim muayenede baktılar sorun çıktı hadi napacan ? Dpf dediğin serviste 7-8 bin tl :) Araki birinden ödünç alıp muayeneye giresin. oda olmadı muameleci bulup arabayı öyle geçiresin muayeneden .
En temizi yaptır muayeneyi 2 sene kafan rahat git muayeneden sonra dp yaptır yazılım yaptır bin 2 sene boyunca. 2 sene sonra at bagaja dpfyi git egzozcuya taksın 2'dk da mis gibi...

2 dakika :)

ben içi boş katsız muaynedende,eksoz muaynesindende sorunsuz geçtim.ne gibi bir sorun çıkabilir???
çıkar kat.ı içinemi bakıcaz dicekler :)

Ufuk
28-01-2016, 12:03
2 dakika :)

ben içi boş katsız muaynedende,eksoz muaynesindende sorunsuz geçtim.ne gibi bir sorun çıkabilir???
çıkar kat.ı içinemi bakıcaz dicekler :)

Araçtan şüphelenirlerse yapıyorlar. Dışarda vurunca boş teneke sesi geliyorsa bırakıyorlar kat'ın yada dpfnin içi boşaltılmış diye. Önceki aracımda başıma geldi.

Kadyr
17-02-2017, 15:49
Arkadaslar dpf yi sadece yazilimla iptal etmek yeterlimidir. Chiptuning yaptirinca

sekizsilindir
17-02-2017, 16:29
Arkadaslar dpf yi sadece yazilimla iptal etmek yeterlimidir. Chiptuning yaptirinca

Yazılımla iptalde mil yanmaz ama çıkan duman başka bir yoldan gitmiyor

Kadyr
17-02-2017, 18:07
Yazılımla iptalde mil yanmaz ama çıkan duman başka bir yoldan gitmiyor

Ee bu sefer dejenerasyon yapamadigi icin tikanmazmi

ottoman32
17-02-2017, 18:14
3 bin tl para vermişim yenilemişim boşaltırmıyım hiç :D downpipe iyidir

sekizsilindir
17-02-2017, 18:16
Ee bu sefer dejenerasyon yapamadigi icin tikanmazmi

Bu olumsuzluklardan kurtulmak için iptal gerekli. Tuv de takılmamak içinde bir şeyler yapmalı, dpf nın içine.. Yani dpf olmalı, işlevi olmamalı, yazılımdan da kapatıldı mı miss ;)

darkmoon
17-02-2017, 18:24
ben bir defasında toplamalık e coupe dizel aldım.. bilmiyoruz tabii kaporta ve elektronik bir kaç hasarı var dedik aracı topladık dpf si elimizde patladı şansa 1haftasonra tamda satıyordum genç bir arkadaşa .. gittim içindeki filtreleri değiştirdim içinde dilim dilim petek şeklinde bir sürü filtre var onu değiştiriyorlar onu değiştirdim kapattım ... o bile çok pahalıya patladı.. seramik falanmış... Tabii dpf nin sadece kendi fiyatını servisden öğrenince ikinci el modelli bir araba fiyatıydı bunada şükür dedik..

dpf nin içini boşlatman bir şey ifade etmez emisyondan geçemessin.. bırakırlar.. içinde seramikden filtreler var ...

dpf rejenerasyon neden yapmıyor filtreler dolu tıkalı olduğu için sistem rejenarasyon yapamıyor.. tıkalı bir baca gibi düşünün bacayı açarsanız yeniden duman çıkıcakdır.. dpf nin bir sorunu yoksa filtre değişimi sonrası çalışması gerekir..

Kadyr
17-02-2017, 18:24
Nasil yani olmali ama islevi olmamali derken bosaltmaktanmi bahsediyosun? Benimkinde suanlik sorun yok. Aracin garantisini bekliyorum bitince yazilim yaptirmak gerekli

sekizsilindir
17-02-2017, 18:50
dpf nin içini boşlatman bir şey ifade etmez emisyondan geçemessin.. bırakırlar.. içinde seramikden filtreler var ...

Emisyon değerleri artacaktır, lakin eksoz testinden geçmek çözümsüz değildir,
Caddeler kat iptali yapılmış araçlarla dolu, buda öyle bir şey. Tıkalı Dpf güç kaybına sebepse yenisi çözümdür, ya yeni bir dpf de tork ve hp çalıyorsa? Merak kediyi öldürürmüş.. :)

sekizsilindir
17-02-2017, 18:54
Nasil yani olmali ama islevi olmamali derken bosaltmaktanmi bahsediyosun? Benimkinde suanlik sorun yok. Aracin garantisini bekliyorum bitince yazilim yaptirmak gerekli

Yazılımı ne için istiyorsun güç için; soft bir şeyler istiyorsan dpf ye elleme tıkanana kadar kullan

Kadyr
18-02-2017, 06:57
Yazılımı ne için istiyorsun güç için; soft bir şeyler istiyorsan dpf ye elleme tıkanana kadar kullan

bendeki amaç güç için soft yazılım. ama yazılımdan sonra daha çabuk dolmasın diye egr gibi onuda iptal ettirsekmi diye düşündüm. mekanik olarak değil yani iptali.

kadirmrs
18-02-2017, 07:46
Nereden tutsan bk değnek arkadaş ne filtredir yahu insanı dizelden soğuttular. bende 1.5 tdci fiesta var yazılım yaptırayım diyorum dpf dolarsa ne olucak yazılımsal iptal edilsede dolunca temizletmek mi gerekecek

sekizsilindir
18-02-2017, 07:58
bendeki amaç güç için soft yazılım. ama yazılımdan sonra daha çabuk dolmasın diye egr gibi onuda iptal ettirsekmi diye düşündüm. mekanik olarak değil yani iptali.

Yazılımdan dpf iptali yapıldı, tork&hp için fizikî olarak dpf ye müdahale gerekir, içini boşaltmak yerine dpfyi komple çıkart , yerine düz boru.. Tuv zamanında dpfyi tekrar takarak emisyon muayene ve tuv den geçersin..

sekizsilindir
18-02-2017, 08:11
Nereden tutsan bk değnek arkadaş ne filtredir yahu insanı dizelden soğuttular. bende 1.5 tdci fiesta var yazılım yaptırayım diyorum dpf dolarsa ne olucak yazılımsal iptal edilsede dolunca temizletmek mi gerekecek

Temizletme diye bişey yok, açılıp içindeki filtre elemanları yenilenir ve kapatılır, yada dpf görünümlü, içinde filtre olmayan..

Kadyr
18-02-2017, 08:13
en güzeli yazılımla sadece egr iptal etmek. dpf zaten kendi kendini temizliyor. hepten bozulursa iptal edilir içine boruyla ozaman

orka
20-02-2017, 09:45
Kadyr yazılım yapmadan ve egr iptal etmeden , sadece kat iptali bile fayda sağlamaz mı orjinal ölçü (kattan sonraki kısım için konuşuuyorum) ve son susturucuya sadık kalınarak.

Kadyr
20-02-2017, 10:13
bunu daha iyi bilen arkadaşlar açıklar. benim bildiğim egr iptali egr kurum bağlamasın arıza vermesin diye faydalı. motora zararı yok çevreye zararı var.
kat iptali yapınca illaki rahatlama oluyordur. benim fazlasında gözüm yok. maddiyat toparladığımda yazılımdan hepsini iptal edip geçerim büyük ihtimal.

mikelazi
20-02-2017, 11:39
Kadyr yazılım yapmadan ve egr iptal etmeden , sadece kat iptali bile fayda sağlamaz mı orjinal ölçü (kattan sonraki kısım için konuşuuyorum) ve son susturucuya sadık kalınarak.

aracınız nedir bilmiyorum ama ben kat. ve egr.yi manuel iptal edip 6 ay öyle bindir.aracım arıza yakmıyordu.yakıtım azda olsa düştü.perf.biraz olsun arttı.buda kanıtım :)

kat.iptal ile stock picanto denemesi - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=275wj-sZzbw)

Kadyr
20-02-2017, 11:49
araç resimdeki 1.3 punto. ben daha öncede 3 kere yazılım yaptırdım. mekanik olarak işlem yapmakla uğraşmıyorum. uğraşmak istemiyorum. yazılımla ne yapılıyorsa onu yapıp geçiyorum yeterli geliyor bana :)

sekizsilindir
20-02-2017, 12:01
araç resimdeki 1.3 punto. ben daha öncede 3 kere yazılım yaptırdım. mekanik olarak işlem yapmakla uğraşmıyorum. uğraşmak istemiyorum. yazılımla ne yapılıyorsa onu yapıp geçiyorum yeterli geliyor bana :)

Sadece yazılımdan "kat iptali"..
Ben şimdi iptal oldum :)

Kadyr
20-02-2017, 12:24
Yok ben katı söylemedim. egr ve dpf

mikelazi
20-02-2017, 15:27
egr hadi neysede.sadece yazılımla dpf iptali bana pek mantıklı gelmiyor.

ilerleyen zamanda dpf.tıkanıklıklara sorun yaratabiliyor.http://www.techturkey.com/forum/genel-teknik/219029-motor-yana-mazot-karmas.html?highlight=yaga+mazot+kar%FD%FEmas%FD

Kadyr
20-02-2017, 15:29
Ege yi biliyorumda dpf yi sormamdaki amacta bu zaten. Burada tecrube etmis edenler olmustur yazilim yaptirinca sadece yazilim ile iptale gerek varmi yokmu ogrenmek istedim. Amac bu fikir almak

makethewayforme
20-02-2017, 16:00
ben superchips yazılımlı bmw e60 520d kullanıyorum

2 sene olmak üzere, yazılımlı haliyle 50 bin km'yi geçtim, araç şu an 235 bin km oldu, yazılım yapıldığında 175 binlerde idi

henüz 1 defa bile dpf tıkanmadı

kanaatimce bmw dizellerinde (aslında çoğu dizelde) dpf tıkanmasının muhtemel sebepleri:

- şehir içi devamlı düşük devirde kullanmak (ister istemez kurum fazlalaşıyor, araç kurumu yakacak zaman/devir bulamıyor)

- aracı devamlı kısa mesafede kullanmak (motor adam akıllı ısınamadığından kurum yakamıyor)

- eskimiş enjektörler (eskiyen enjektör olması gerektiği kadar ince püskürtemiyor, biraz işiyor, bu da fazla zengin yakmaya dolayısıyla daha fazla kuruma sebebiyet veriyor, dpf çabuk doluyor)

zaman zaman yüksek devir de uzun tam gaz sürüşler şart

herkes yüksek devir motora zarar verir sanıyor, halbuki kurumdan dolayı bozulan yağ zarar verir motora.

bi dizel motoru, kolay kolay yanma odasından aşınmaz, bi dizel yağ yakıyorsa bu daha çok turbo'daki kaçaklardandır, çünkü dizel yakıtı zaten kendisi bir nevi yağdır (otorbüs/kamyonlarda yakılan 10 numara yağı hatırlayın)

dizel motoru öldüren:

- hep devirsiz kullanım (yağ kirlenir, dpf dolar, zincirleme başka şeyler bozulur)
- soğukken basmak (özellikle turboyu bu mahfeder)
- yağ değişimine önem vermemek, atlamak (özellikle turbo zarar görür)

deneyimlere göre kanaatim bunlar

dpf sökülünce arkadan çıkan dumanın kötü görüntü oluşturduğunu düşünüyorum

mikelazi
20-02-2017, 16:00
dpf.yi komple söküp içini boşaltmıcaksan ve dp takmıcaksan.soft yazılım ve sadece egr.iptali yaptır derim.

yok bu güç bana yetmez diyorsan dpf iptali şart derim.

Kadyr
20-02-2017, 16:15
Ortaya cikan guc yeter bana puntoda 25 bg falan oluyor sanirim.benim icin yeterli gelir

mikelazi
20-02-2017, 18:03
70hpden 95hp multijet e pek soft demezdim.sonuçta dumanlı olur gibi.egt yide hesaba katın derim.

hayırlısı olsun.

Kadyr
20-02-2017, 18:57
75 lik benimki. bence soft diyebilirim. Cunku soft dumansiz ile 40 bg aldigimiz aracta olmustu 1.9 tdi var iken. Dumansiz 20-25 bg isimizi gorur:)

AhmetKadir
24-02-2017, 14:51
75 lik sert yazılımlı manuel punto ile 95lik otomatık bastıklarında kafa kafaya gidiyor.
soft yazılımlı 75lik 90 beygir civarı oluyordur bence.

daha once 95lik 1.3 mjet euro5 puntom vardı. suan 120 lik 1.6 mjet euro 5 bravom var. ikisine de yazılım yaptırdım.
ıkısınde de dpf i bosaltarak iptal ettirdim. punto ile muayeneden gectım hatta egzoz olcumunu tuvturk un kendı yerınde yaptırmıstım.
bravo nun muayenesi 4. ayda geliyor. bakalım nolcak

4rd4
24-02-2017, 15:17
hazır konu varken 1.2 tdı polo da arıza ışığı yanıyor araç 100.000 kmde. egr hatası veriyor söndürdük yine yandı. usta yakıta bir katkı koydu temizlesin diye ama araç şehir içi hep düşük devirde kullanıldığından pek işe yaramadı. Benim sorum değiştirmelimi egryi(1300tl) yoksa yazılımla iptal mi etmeli? yoksa komple söküp tıpa takıp mı iptal etmeli? ne yapmalı?:)

levent
24-02-2017, 15:44
hazır konu varken 1.2 tdı polo da arıza ışığı yanıyor araç 100.000 kmde. egr hatası veriyor söndürdük yine yandı. usta yakıta bir katkı koydu temizlesin diye ama araç şehir içi hep düşük devirde kullanıldığından pek işe yaramadı. Benim sorum değiştirmelimi egryi(1300tl) yoksa yazılımla iptal mi etmeli? yoksa komple söküp tıpa takıp mı iptal etmeli? ne yapmalı?:)

artık 1.2 tdi lara da yazılım yapılabiliyor, bence mekanik iptal + yazılımsal iptal edin.

4rd4
24-02-2017, 15:49
artık 1.2 tdi lara da yazılım yapılabiliyor, bence mekanik iptal + yazılımsal iptal edin.

peki bu iptal sonrasında muayenede bir sıkıntı çıkar mı? egsoz emisyonu falan?

mikelazi
24-02-2017, 15:53

yazılımla iptali en sağlıklısı

levent
24-02-2017, 16:18
peki bu iptal sonrasında muayenede bir sıkıntı çıkar mı? egsoz emisyonu falan?

egr den sıkıntı çıkmaz kolay kolay.

egzoz emisyonunu tüv değil dışarıda yaptırın bu arada :)

burcinkarabacak
15-03-2017, 15:34
75 lik sert yazılımlı manuel punto ile 95lik otomatık bastıklarında kafa kafaya gidiyor.
soft yazılımlı 75lik 90 beygir civarı oluyordur bence.

daha once 95lik 1.3 mjet euro5 puntom vardı. suan 120 lik 1.6 mjet euro 5 bravom var. ikisine de yazılım yaptırdım.
ıkısınde de dpf i bosaltarak iptal ettirdim. punto ile muayeneden gectım hatta egzoz olcumunu tuvturk un kendı yerınde yaptırmıstım.
bravo nun muayenesi 4. ayda geliyor. bakalım nolcak

Ahmet hocam selam dpf i iptal ettirmeyi düşünüyorum PuntoTurkiyeden burcin ben. ankarada mı yaptırdın acaba ? önerir misin daha rahatlar mı araba. şimdi ecufast yazılım var araçta

saygılar

AhmetKadir
15-03-2017, 19:05
Ahmet hocam selam dpf i iptal ettirmeyi düşünüyorum PuntoTurkiyeden burcin ben. ankarada mı yaptırdın acaba ? önerir misin daha rahatlar mı araba. şimdi ecufast yazılım var araçta

saygılar

Ankarada yaptirmistim ama hatirlayamadim simdi kimdi diye ama bircok egzozcu yapıyordur islemi.
Faydali islem yaptirin bence