PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bütün Sosyal Ağlardaki Hesapları Kapatmak..

Diyadin
28-01-2016, 13:29
Arkadaşlar biliyorsunuz akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu.

Sorunu tam anlamıyla mali müşavir sınavı için eğitim aldığım kursta derslerde telefonla fazla ilgilenmemde anladım.

Facebook ve swarm uzun zamandır kullanmıyordum. Twitter ve Instagram hesabımı bugün kapadım telefon anlamsız ve boş kaldı.

Gün içinde ofisteki bilgisayardan internetteki işlerimi hallederim. Whatsapptan kurtulursam basit bir telefona geçmeyi planlıyorum.

Sosyalleşiyormuyuz yoksa telefonlar bizi hayattan soyutluyor mu bunu anlamaya çalışacağım. Aklıma çocukken elektrikler gittiğinde tv izlemek yerine muhabbet ettiğimiz günler geldi.

İnternetten bakınca ekşide aynı durumda olan insanları farkettim. Sizlerdede aynı sorun var mı :)

Yazı ;

bugün itibari ile yaptım.

1.facebook
2.swarm
3.instagram
4.twitter

5.whatsapp olacak. onu da telefonumu sahibinden.com'da satılığa çıkardım sattıktan sonra yapacağım. bunun yerine de 6100 alacağım. 6100 alarak da kendimi saçma sapan asosyalleşmeden tamamen uzaklaştıracağım. whatsapp da anlık iletim olduğu için yerli yersiz her muhabbet whatsapp grup ve sohbetlerinde geçtiği için insan en çok da whatsapp yüzünden asosyalleşiyor kanımca. telefon alo desin, mesaj atması gereken de sms atsın kafi.

öz eleştiri yaptığımda bakıyorum ne bir kitap okuma, ne bir ortamdaki muhabbete tamamen kanalize olma, ne yatağa girer girmez direk uyku hiçbiri kalmadı. örneğin yakın zamanda askerdeydim. 5,5 ayda 20den fazla kitap okudum. orada elimde doğru düzgün telefon yoktu tamamen ilgimi kitaplara veriyordum. arkadaşlarla oturuyoruz bir yerlerde herkesin elinde bir telefon ne muhabbet ne başka birşey kalmıyor herkesin elinde telefon. yatağa giriyorum ha facebook'ta kim ne paylaşmış ha instagram'da burcu hangi saçma resmi paylaşıp altına kankilerle ... keyfi yazmış ona bakma ya da twitter'de gökhan'ın memleketi kurtaran tweetlerine bakmadan yatamaz oldum.

elimdeki telefonun o derece kölesi olmuşum ki, evden çıkarken cüzdan, anahtar, sigara, telefon ve şarj aleti beşlisinden biri eksik olursa kendimi eksik hisseder oldum.

ikinci baktığım pencere ise belki de en önemlisi. bakın bunu kendime çok zor itiraf ettim. sosyal medya insanı kıskançlaştırıyor. örneğin arabanız yoksa x arkadaşınızın arabasında eşiyle, sevgilisiyle paylaştığı resimlere bakıp iç geçiriyorsunuz. benim neden yok diye bilinçaltınız soruyor. önceleri insanlara imrenirken "ben de yapabilirim" derken artık imrenmek yerini kıskanmaya bırakmaya başladı. bunun da en basit yansıması ruhen çöküntü başlamasıdır.

bence insanın statüsünü gösteren paylaşımlarının aldığı beğeniler olmamalı. statü gösterecek diye paylaştığımız havalı paylaşımlar aslında statümüzü değil egolarımızı yükseltiyor. ve bu da bilmiyorum ne kadar farkındayız ama bizi içten içe hasetleştiriyor. yusuf'un resmini beğendiğimizde yusuf bizim resmimizi beğenmemişse yusuf'a karşı taşıdığımız duygular bile değişiyor.

yukarıda sıraladığım sebeplerin paralelinde sosyal medya hesaplarımı tamamen kapattım. şu an hissettiğim duyguyu en son sigarayı bıraktığımın ilk gününde yaşamıştım. sigarayı 10 ay içmemiştim ama bu konuda hiç kararlı olmadığım kadar kararlıyım. sigarayı bıraktığım ilk gün de şimdiki gibi sudan çıkmış balıktım. sigara aklıma her geldiğinde nasıl sakız çiğnemişsem, ağzıma şeker attıysam bu kez de sakız yerine kitap okuyacağım şeker yerine muhabbet edeceğim...

SULTANOGLU
28-01-2016, 13:31
1 takipci kaybetmis oldum samet sayend33 !@#

Day Walker
28-01-2016, 13:33
Samet olm kız arkadaşın var diye ne atar gider yapıyosun :D

gel inciyede bide orayı gör sen :hehe:

Diyadin
28-01-2016, 13:33

Mangal yapalım mangal boşver takipçiyi :D

fatihcakin
28-01-2016, 13:34
Bende bazen face ve instayı kapatıyorum, arayı soğutmadan yine aktif oluyorum :D

@fatihcakin :D

Ome_RS
28-01-2016, 13:35
Büyük bir adım büyük bir cesaret. Ama tüm arkadaşların kullanıyorken senin uzak kalmak yine kopmana neden olacak.
sosyalleştirme adı altında insanları asosyalleştirdiler.
Tebrikler. keşke herkes senin gibi bu adımı atabilse.

Diyadin
28-01-2016, 13:35
Samet olm kız arkadaşın var diye ne atar gider yapıyosun :D

gel inciyede bide orayı gör sen :hehe:

Abi alakası yok o işte yalan oldu :D

Sinan58
28-01-2016, 13:38
Sizin yaptığınızı yaklaşık 8 ay önce yaptım abi :)
8 aydır telefon kullanmıyorum, toplasanız ayda 4-5 saat kullanmışımdır.
Maç dışında kesinlikle ve kesinlikle televizyon izlemem, oda toplasanız ayda 3-4 saat izlerim.
whatsap, instagram vb hesaplarım 6 aydır kapalı, hiç açmadım.
Bir şu pcyi bırakamıyorum.
Hayatımda birsürü değişiklik oldu, artık insanların sosyal medyada birbiriyle laf dalaşına girdiklerini görmüyorum.
Eskiden üzerimde bir zorunluluk vardı "Kötü komşu insanı mal sahibi yapar" misali, bişey alırken arkadaşımda var bendede olsun gibisinden demiyorum artık hiç.
Sosyal medyayı bıraktığımdan beri üzerimde hiçbir psikolojik baskı kalmadı, ciddi manada çok rahatladım.
Herkese tavsiye ederim :icon_tup:

Day Walker
28-01-2016, 13:38
Abi alakası yok o işte yalan oldu :D

o zaman sen bekarsın kardeşim içtiğimiz ayranları bi zahmet çalkalarsın artık :hehe:

Berkan
28-01-2016, 13:39
o zaman sen bekarsın kardeşim içtiğimiz ayranları bi zahmet çalkalarsın artık :hehe:

#ayfonesya #ayne #asansör :hehe:

PiscocuK
28-01-2016, 13:40
yanlız kalırsın ama :D

BurakOzdemir
28-01-2016, 13:43
çok mantıklı

GKS
28-01-2016, 13:47
sadece whatsapp yeterli bence diğerleri çok gereksiz keşke eski nokialı günlere geri dönülse insanlar daha bir mutlu ve sosyaldi

B16
28-01-2016, 13:50
Büyük bir adım büyük bir cesaret. Ama tüm arkadaşların kullanıyorken senin uzak kalmak yine kopmana neden olacak.
sosyalleştirme adı altında insanları asosyalleştirdiler.
Tebrikler. keşke herkes senin gibi bu adımı atabilse.

2 yıldır hiçbir sosyal ağ'da üyeliğim yok. Aslında sosyal ağ suni bir ortam yaratıyor. Facebook hatırlatmasa doğum gününü kutlayacak kaç kişi var? Yada instagram'da resim paylaşmasan kaç kişi seni arayıp hal hatır soracak?
Swarm da check-in yapmasan 'seni arayıp nerdesin bi görüşelim' diyen kaç kişi var?

Adamın babası ölmüş Facebook'ta mezar taşının resmini koyup 'Allah rahmet eğlesin, babamı kaybettik' yazıyor veya mezarlıkta check-in yapıyor. Ya baban ölmüş be kardeşim üzüntünü yaşa.

2 yıldır kafam çok rahat. Nereye gittiğimi, ne yaptığımı ne yediğimi bir tek ben ve benimle birlikte olanlar biliyor. Özelim bana kalıyor. Sosyal medya da afişe etmiyorum.

clioGT
28-01-2016, 13:52
valla süper karar:)

sonuna kadar uygulayabilirsen tabi daha da iyi:)

Day Walker
28-01-2016, 13:53
#ayfonesya #ayne #asansör :hehe:

ahahahah daha çok like geliyo olm hahaha :hehe:

fthdrn
28-01-2016, 13:56
wp ile şirket içi mesajlaşmalar mantıklı oluyor. Diğerleri lüzumsuz haklısınız. artık günümüzün neslinin tek amacı beğeni alıp popüler olmak. Bunun için dudak büzüp, çatal göstermek kafi. kıçındaki bokun olduğu zamanları bildiğim çocuklar fame olmuş :) Gerçi benim facebookum da ve insta da sadece tanıdığım sohbetimin olduğu insanlar var. Millet buraları ticarethaneye dökmüş durumda. bakıyorum bir profile 5.000 arkadaş bilmem kaç bin takipçi.Mevzu var desen 10 tanesi gelmez kuru kalabalık :)

SULTANOGLU
28-01-2016, 13:57
ya herşeyi tadında kullanınca bence bir sıkınıtı yok. Yaptığın güzel şeyleri her zaman beraber olamadığın arkadaşlarınla paylaşmak neden kötü olsun ki ? Hani sürekli ordayım burdayım şurdayım diye paylaşmaktan bahsetmiyorum. Şu anda en azından instagramı eski fotoğraf albümleri gibi düşünebilirsiz. yada ne bilim bular benim salakça düşüncelerim. facebook u geçtim orası zaten artık haber paylaşım sitesi. işin özü tadınca yaptığın taktirde hiç bişeyin zararı yok. Aynı şey tech içinde geçerli.

ikuybu
28-01-2016, 14:02
en kötüsüde 4 arkadaş bir şeyler içmek muhabbet etmek için buluşuyorsun,kimse birbiriyle konuşmuyor herkes elinde tel.
utanmasak birlikte otururken whats app grubundan konuşucaz.
söylediğinizi yapmak zor ama imkansız değil.

2jz
28-01-2016, 14:05
2 yıldır hiçbir sosyal ağ'da üyeliğim yok. Aslında sosyal ağ suni bir ortam yaratıyor. Facebook hatırlatmasa doğum gününü kutlayacak kaç kişi var? Yada instagram'da resim paylaşmasan kaç kişi seni arayıp hal hatır soracak?
Swarm da check-in yapmasan 'seni arayıp nerdesin bi görüşelim' diyen kaç kişi var?

Adamın babası ölmüş Facebook'ta mezar taşının resmini koyup 'Allah rahmet eğlesin, babamı kaybettik' yazıyor veya mezarlıkta check-in yapıyor. Ya baban ölmüş be kardeşim üzüntünü yaşa.

2 yıldır kafam çok rahat. Nereye gittiğimi, ne yaptığımı ne yediğimi bir tek ben ve benimle birlikte olanlar biliyor. Özelim bana kalıyor. Sosyal medya da afişe etmiyorum.

Ha sen çok yaşa.

Ya adamın anası babası dedesi ölmüş selfie çekip (ölüyle fotoğraf çekip üstüne poz veriyor) facebook'a koyuyor. Yav git acını yaşa arkadaş

Lokantaya gidiyorsun sosyal medya manyağı biri varsa fotoğraf çekecem derken yemeği yiyemiyor.

Diyadin
28-01-2016, 14:19
Benimle aynı düşüncede olan arkadaşlar olması sevindirici :)

İlk önce moda olacak kıyafeti yada bi şeyi ünlülerle empoze etmeye çalışıyorlar rezidance siteler önce ünlü sanatçılara hediye daire verilir. Sazanlar sibel cana komşu olacam diye daire alır :D Yıllarca beylikdüzü mü kurtköy mü istanbulun en gözde yeri anlayamadım :D

Bi avm yeni açılır demet akalın zorluda görüntülendi vs haberler bütün kezolar oraya koşar :D

İnstagram neden akıllı telefonda çalışıyor hiç düşündünüz mü? Bilgisayarda kullanılmıyor? Yada 2013 te cam gibi foto çeken samsung S4 şuan çöp gibi çekemiyor aynı telefon aynı malzeme sadece güncelleme ile yavaşlatılıyor yenisi alınsın diye..

İphone 6 kullanıyorum müzik uygulamaları haritalar için bir çözüm bulursam gerçekten basit bi telefon istiyorum :D

biraz fight club tarzı yazdım herşeyi sorguluyorum :D:D

LnchCntrl
28-01-2016, 14:23
Ben dahil arkadaş grubumda gayet seviyeli kullanıyoruz o zaman.

Ha bunlarıda çok deneysel ve mualif kafada bi adam olarak söylüyorum.

oturduğumuzda kimse öyle elinde telefon falan takılmıyor yaptığım daşak muhabbetlerini anlamayan tip olursa bi nebze belki o gömülür telefonuna.

onu da bi daha dahil etmem.

yakın arkadaşlarımın doğum günlerini bilirim, benimkini biliyorlar mı diye tribe de düşmem

mutlu mu üzgün mü diye twitine bakmak suratına bakar analiz ederim

valla açıkçası ergen tipli kullanıcılara uyuzum tabi ama herşeyi kapatıp çağ dışında kalmak istemem.

kararınıza saygım sonsuz o ayrı

Diyadin
28-01-2016, 14:26
Kusurlarını gizleyerek kendini makyajla filtre ile güzel göstermeye çalışan kızlar bunlara like atan mesaj atan adamlar yüzünden egolarını doyuruyor.

Cilalı prof foto ile araba çekip birbirine dehleyemeye çalışan cilacı gazcı arabacı tayfa 2 kuruş için 50 tane yalan

Yediklerini paylaşan spor yaparak vucudunu kaslı hale getiren badici kankilerim

bebeği kakasını yapsa paylaşan modern anneler

Pasta kursunu bitirip durmadan hamur işi paylaşanlar

Sizleri artık göremeyeceğim için çok üzgünüm :D:D:D

Wankel Batu
28-01-2016, 14:30
dıgerlerıni anlarim da whatsapp i kapatmak pek mantikli degil.

mannerboy
28-01-2016, 14:33
Bence kapatmak iradesiz bi davranışa girer kaçış yolu inkar etmek gibi :) Ne kadar kullanılmasada inkar edilemez bir varlığı ve kullanılırlığı var.Özellikle swarm toplumun ahlaki düzenini bozmak için yapılmış uygulama olarak görüyorum nedeni ise özel mesajlaşma swarmda böyle bişeye gerek yok gibi sanki aynı ortamda bulunduğu kişilere mesaj atıp tek gecelik ilişki hesabı :) birde ben şurdayım burdayım ne amaçla yapılabilirki bende yapıyordum.burak spor salonunda ooo ne kadarda güçlü bir erkek burak cafede ımm ne kadarda gezgin bir erkek :D saçma geldi swarmda check yapmıyorum artık.instagramda bir bakıma 10 sene sonra mesela gençlik hallerimizi görebilceğimiz bi yer olucak online olarak olmasada olur tabiki .

KÖROĞLU
28-01-2016, 14:37
:) güzel fikir, senle aynı durumdayken. Geçen sene yeterlilik için kursa giderken face i kapamıştım. Aktif olarak kullanınca bu tip şeyler ciddi bağımlılık yapıyor.

Ben de telefonu değiştirip akılsız bişey alayım diyorum ama bazen olmadık zamanda internet lazım oluyor cesaret edemiyorum. Dozunda kullanınca iyi ama ben bazen hatta çoğu zaman overdose yaptığım için evdekilerle tartışıyoruz. İyi yoldasın. 7/7 yaparsın umarım :)

Wankel Batu
28-01-2016, 14:38
Kusurlarını gizleyerek kendini makyajla filtre ile güzel göstermeye çalışan kızlar bunlara like atan mesaj atan adamlar yüzünden egolarını doyuruyor.

Cilalı prof foto ile araba çekip birbirine dehleyemeye çalışan cilacı gazcı arabacı tayfa 2 kuruş için 50 tane yalan

Eger gorgusuz , etiket insanlardan sıkıldıysanız sadece twitter da kullanabilirsiniz cünkü snap te ve instagramda olan yamyam tayfa twitter da yok.

Bende sizin gibi bu etiket modasindan sıkıldıgim icin snap i instagrami kapadim sadece twitter kullaniyorum.Haberleri takip ediyorum , kose yazilarini sevdigim yazarlari okuyorum ayrica gündem de olan bütün mizah twitter dan cikiyor gibi bisey , sizede tavsiye ederim twitteri

ayrica phhoto diye uygulama cikti daha yeni oldugu icin yamyam tayfa daha keşvetmedi.Fotograf cekmeyi seviyorsaniz phhoto da kullanabilirsiniz

poseidon
28-01-2016, 14:43
Dostum karşında saygıyla eğiliyorum.
Sistemin kölesi olmaktan kurtuluyorsun.

Bunların dışında akıllı telefonlarda fotoğraf, mail takibi, önemli notlar ve hatırlatıcılar ve
gün içinde kullandığımız pratik uyulamalar (bankacılık, gazete ve haber kaynakları, hava durumu gibi) kullanılmaya devam edilebilir.
Whatsupp da sadece ileitşim amaçlı kullanılırsa fazlasıyla zaman kazandırıyor.
İlla 6110 'a geçmen gerekmez. Akıllı telefonlar mantıklı bir şekilde de kullanılabilir.

Sosyal paylaşım ağlarını kapattığına göre artık Cia, Mossad ve Bnd'de seni bulamayacak. :) Şanslısın. :)

MCN21
28-01-2016, 14:47
Facebook a sadece arada ne olmus ne bitmis diye giriyorum cok uzun zamandir :)
İntagrami acarkende kullanirkende hep ayni mantikta oldum. Benim icin cloud gibi bir yer. Anilarimi ceker koyarim her zaman ulasabilicegim bir depo gibi benim icin :)
Swarmdan uzun zamandir cekin atmadim hatta girip bakmiyorum bile oylece duruyor :D
Arada foursquare kullaniyorum. Yurtdisina falan ciktigimda civardaki tavsiye edilen guzel yerlerde guzel vakit gecirmek icin.
Aslinda hepsi ise yarayan seyler ama insanlar kendilerini fazla kaptiriyorlar.
Hic gakipci kasma gibi bir mantigim olmadi olanlaei da anlamam :D birde para verip alanlar var. Lan tanimadigin yada zombie diye tabir ettigimiz hesaplar seni takip etse ne olur etmese ne olur.

Bir whatsapp dan vazgecemiyorum. Mecburi kullaniyoruz, artik hayat cok hizlandi cunku. İnsalara dar vakitte hizlica ulasmak gerekiyor. Aradin duymadi musait degilsin gibi durumlara whatsapp ilac oluyor.

KA®ANLIK
28-01-2016, 14:47

müdür 1 takipçi kazan,
birbirimizi takip edelim :)

@enginirmak :)

Day Walker
28-01-2016, 14:50

mangal fotolarını da göremeyeceksin o zaman :D zaten bodrum fotolarını da like lamadın :hehe: siliyoruz bizde seni elveda samet :hehe:

Çağlayan
28-01-2016, 14:54
Nedense şu facebook vs. sosyal ağları bir türlü sevemedim. Ben de kullanmıyorum kız arkadaşım da kullanmıyor.

Facebook arkadaşlarını bulmak, sohbet etmekten çıktı "kız tavlama" yerine döndü. Kız arkadaşımın profilinde nişanlı yazdığı hâlde yüzlerce mesaj geliyordu ve hiç birinide tanımıyor.

Sadece kız tavlama yeri de denmez aslında sosyal medya bana göre yarardan çok zarar getiriyor.

Ali xxxx yerde diye üstün gözükme çabaları, yediği içtiğini paylaşıp gösterme çabaları vs. Biz nasıl bu hâle geldik yoksa içimizde hep vardı onu mu dışarı vurduk anlamadım.

Draniela
28-01-2016, 14:55
Dostum eline koluna sağlık. Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

2 haftaya yakın oldu cuma günü telefonumu servise verdim ve çarşamba günü elime telefon geçti. Şimdi ben uzun süredir uyku uyuyamıyordum. Yani uyumam 2 yi buluyordu ki sabah erken kalkıyorum en geç 7.30. Bu 5 gün boyunca akşamları kafamı yastığa koyduğumda fazla zaman geçmeden uyudum.

İletişimi tamamen bitiyor bence salak telefonlar. Benim ağzım bozuktur. Bir mekana oturduk mu elinde telefon oldu mu ben başlarım sövmeye. En ayar olduğum şey ve hep fotoğraf çekerim arkadaşları derim böyle öküz gibi bakıyorsunuz işte telefona diye. Bu yaz arabayı almaya İstanbul'a gittiğimde kuzenimin okul kaydını yaptırıp Florya'ya gittik aldılar eline telefonu Tinder'ı açtılar yok o manita güzel yok bu iyi vs. ya ne güzel manzara var kafa önde pıt pıt pıt birde gidip ara ara şarja taktılar bunlara sövsen de işlemiyordu neyse :D

Şu kıskançlık mevzusuna gelecek olursak cidden doğru. Ben instagramı açtığımda çoğunlukla araba ile ilgili paylaşımlar görüyorum. Tamam kimsenin malında gözümüz yok herkesin bir hedefi vardır vs. ama bir yerden sonra bu durum değişiyor gerçekten ben de hissedebildim bunu. Örnek vereyim geçen gün turkishdriftworks olması lazım ismi beni takip etmiş hala bildirimlerde görüp tıklıyorum öyle güzel videolar var ki içinde çok ciddiyim sırf görmemek adına takip etmedim. İster istemez gaza getiriyor adamı sonra gerçeklere bakınca amulet of head :D

Yine çok farklı bir noktadan örnek vereceğim. Kız mevzularında mesela olay tamamen internete döndü. Ya eskiden kesişirdin böyle kişisel özelliklerini kullanırdın yetenekli adamsan yakışıklıysan tavlardın e şimdi? Ben yine eski usülü daha çok kullanıyorum (hiç böyle yapmıyorum değil yapıyorum:D) ama geneli bu yönde.
Yakın zamanda olan kız arkadaşlarımın birinde dikkatimi çekti genelde pek bakmam telefonda ne yapıyor ediyor diye bir yerde check in yapınca 2 dk içinde 40 50 tane arkadaşlık isteği geliyordu. Sövmeyeyim sövmeyeyim diyorum ama amk yamyamları pusuya yatmış terörist gibi :D kafayı gördü mü hurra diyorlar herhalde. Çok ciddiyim ben erkekliğimden utandım. Acaba bu sadece bizim ülkede mi böyle yoksa tüm dünya mı bu şekilde?

Sonuç olarak teknolojinin bu derece olmasından ben de çok mutsuzum. Geçenlerde 8800 arte bakmıştım ben de böyle bir düşünce içindeyim.

Not: Telefonum servisten geldikten sonra eskisi gibi kullanmaz oldum akşamları eve geçtiğimde bırakıyorum telefonu whatsappa ara ara bakıyorum o kadar. Twitter zaten uzun zamandır hiç kullanmıyordum 1 yılı geçti. Facebook açıp dolanmam bildirimlere bakarım sadece. Bir tek instagram var onu da sık sık açmıyorum.

Yazın için teşekkürler tekrardan.

Diyadin
28-01-2016, 14:56
mangal fotolarını da göremeyeceksin o zaman :D zaten bodrum fotolarını da like lamadın :hehe: siliyoruz bizde seni elveda samet :hehe:

iphoneonly me karılarkoğuşu cumaolduheyo

çok üzgünüm abi :D:D

mangalda bizzat olmasam çağırılmamış oluyorum buda sizin ayıbınız :D

sil abi sıkıntı yok :D

Volkann
28-01-2016, 14:56
instagram dışında bende sosyal medya kullanmıyorum. onada ayda yılda bir bakarım çok vakit harcamam. sosyal medyayı harcayacağım zamana eğitimime yabancı dilime harcar kendime yatırım yaparım. bu arada stajyer mali müşavir olarak sınavda başarılar dilerim. staj başlatma ile ilgili , staj süreci ile ilgili bilgi açısından yardımcıda olabilirim.

Day Walker
28-01-2016, 15:00
iphoneonly me karılarkoğuşu cumaolduheyo

çok üzgünüm abi :D:D

mangalda bizzat olmasam çağırılmamış oluyorum buda sizin ayıbınız :D

sil abi sıkıntı yok :D

çağırmayız zaten artık :D hem içmiyosun da :D o kafayı yaşaman lazım olm :hehe:

onursumer
28-01-2016, 15:24
ben çok uzun suredir kullanmıyorum :)

darkmoon
28-01-2016, 15:39
internetsiz akıllı telefon kullanma kılavuzu

bir android bir telefon alıyoruz ve 64gb hafıza kartı koyuyoruz.. Telefonumuzun radyolu olmasına özen gösteriyoruz..

şimdi ilk adım..

1) Telefonumuza gnes emulatörü kuruyoruz.. internette paketler halinde yüzlerce oyunları var indiriyoruz onuda hafıza kartımıza atıyoruz..
hepsi sevdiğimiz atari salanu oyunları final fight,street fighter,captain america v.b ..

akıllı telefonumuz artık bir atari cihazına dönüşüyor gnesi açdığınızda.

https://lh3.ggpht.com/pKCrgQkUlP-SNimCih6mYTaCa_JgeRlf__mRNQh_H3J6kMPXZ1qBrBtOOP3X9 ABoXQ=h310

2) radyo unsuru bu unsur özellikle magal,kumsal ve sporda ilaç gibi geliyor.. zaten şehir merkezindeyseniz çekmeyen fm radyo yok üstelik bedava internet kullanmadığı için hatta rds si bile var.. :)

3) E-reader herhangi bir ekitap okuyucu app kuruyoruz gene nette yüzlerce toplu ekitap paketleri var onları gene sd kartımıza atıyoruz telefonunuz oluyor size ereader cihazı..

4) sd kart en çok burda işe yarıyor istediğiniz kadar mp3 youtubedan klipleri indirip ekleyebilirsiniz.. telefonunuz offline bir youtube dünyası oluşuyor bundada en iyi player mx player bence flv ,mkv dosyalarını bile oynatıyor.

5) Telefonu wifi yada bluetooth üstünden push to talk yani walkie talkie telsiz olarak kullanabilirsiniz.. bu en çok motorsiklet üstünde giderken grup gezilerinde falan ilaç gibi işe yarıyor.. para vermiyorsunuz internetle uğraşmıyorsunuz..

ve bunca şeye rağmen yani yüzlerce oyun ekle, yüzlerce kitap ekle, yüzlerce klip ekle gene hafıza kartının yarısı boş kalır..

bir akıllı telefonla internetinizi kullanmadan bunca şeyi yapabilirsiniz.. :)

dachosen
28-01-2016, 18:59
Bizde arkadaş ortamında oturup sohbet ederken telefonlar kapatılır. Çünkü istemedende olsa bir süreden sonra bildirime bakma el alışkanlığı haline geliyor. Bu şekilde muhabbetler eğlenceler bölünmüyor. Tavsiye ederim.

Twitter tarzı zoraki düşüncelerini paylaştığın, Instagram tarzı televizyonlardan fazla reklamın döndüğü, Facebook tarzı onu bunu kopardığın sosyal siteler bana inanılmaz boş geliyor ve senelerdir kullanmıyorum. Check in dalgasından bahsetmiyorum bile.. Görüşmek istediğin adamı zaten çağırırsın. Kısacası hepsi bana '' REKLAMLAR '' olarak geliyor.

MBuğra
28-01-2016, 19:11
internetsiz akıllı telefon kullanma kılavuzu

bir android bir telefon alıyoruz ve 64gb hafıza kartı koyuyoruz.. Telefonumuzun radyolu olmasına özen gösteriyoruz..

şimdi ilk adım..

1) Telefonumuza gnes emulatörü kuruyoruz.. internette paketler halinde yüzlerce oyunları var indiriyoruz onuda hafıza kartımıza atıyoruz..
hepsi sevdiğimiz atari salanu oyunları final fight,street fighter,captain america v.b ..

akıllı telefonumuz artık bir atari cihazına dönüşüyor gnesi açdığınızda.

https://lh3.ggpht.com/pKCrgQkUlP-SNimCih6mYTaCa_JgeRlf__mRNQh_H3J6kMPXZ1qBrBtOOP3X9 ABoXQ=h310

2) radyo unsuru bu unsur özellikle magal,kumsal ve sporda ilaç gibi geliyor.. zaten şehir merkezindeyseniz çekmeyen fm radyo yok üstelik bedava internet kullanmadığı için hatta rds si bile var.. :)

3) E-reader herhangi bir ekitap okuyucu app kuruyoruz gene nette yüzlerce toplu ekitap paketleri var onları gene sd kartımıza atıyoruz telefonunuz oluyor size ereader cihazı..

4) sd kart en çok burda işe yarıyor istediğiniz kadar mp3 youtubedan klipleri indirip ekleyebilirsiniz.. telefonunuz offline bir youtube dünyası oluşuyor bundada en iyi player mx player bence flv ,mkv dosyalarını bile oynatıyor.

5) Telefonu wifi yada bluetooth üstünden push to talk yani walkie talkie telsiz olarak kullanabilirsiniz.. bu en çok motorsiklet üstünde giderken grup gezilerinde falan ilaç gibi işe yarıyor.. para vermiyorsunuz internetle uğraşmıyorsunuz..

ve bunca şeye rağmen yani yüzlerce oyun ekle, yüzlerce kitap ekle, yüzlerce klip ekle gene hafıza kartının yarısı boş kalır..

bir akıllı telefonla internetinizi kullanmadan bunca şeyi yapabilirsiniz.. :)

Ben de aşağı yukarı telefonu bu şekilde kullanan biriyim. Artı olarak trafi diye bir app var, özellikle İstanbul'da ilaç gibi geliyor. Gideceğiniz yeri yazıyorsunuz, oraya toplu taşıma ile nasıl gideceğinizi, hangi otobüs, metrobüs, vapur, minibüse bineceğinizi, nerede aktarma yapacağınızı size gösteriyor. Hatta sıradaki otobüsün kaç dakika sonra geleceğini bile söylüyor. Ankara ve İzmir için de desteği var yanılmıyorsam, olmadığı zaman çok eksikliğini çektiğim bir uygulama

2- yandex navigasyon, arada sırada aptala bağlasa da navigasyonlar içerisinde en kullanışlısı.

3- herkesin kullandığı ibb trafik, bakıyorum eğer yollar doluysa biraz daha oyalanıyorum. Zamanı trafikte öldüreceğime, benzini fazla fazla yakacağıma oturuyorum bi mekanda çay sigara yapıyorum. :)

-ER-
28-01-2016, 19:13
Bence bu uygulama seni yanlızlaştırır. Çünkü insanlar bu ortamlarda ve bu şekilde iletişim kuruyorlar.
Sana ulaşmak için bu yollara baş vuracaklar belki 1-2 arıyacaklar sonra belki aramalar azalacak yada iletişimler normal mesaj yerine whatsapp kullanıyor.
Hali hazırda sanal ortamlarda iletişimler kurulup yine sosyalleşiliyor gerçi gerçek arkadaşlar zaten facebook swarm instadan pek iletişim kurmuyor zaten araşıyorlar diğer insanlar için geçerli bu söylediklerim.
Gerçek arkadaşlarım zaten yanımda olsun bana yeter diyorsan bu sosyal ağları kaatmanın espirisi yok zaten onlarlasın diğer insanlarla kaynaşmasanda olur diyorsan. Eski sohbet muhabbetlerini bulmak zor olacaktır.
Mesela swarma eski okul arkadaşını iş arkadaşınla aynı yerde bulununca görüşmek swarm sayesinde olan birşey genelde buna engel olacak, yada facebookta yaptığın bir paylaşımla nereye gittiğini gören arkadaşın buna yorum yaparken sen yine sosyalleşmiş olacaksın.
Bütün sosyal medyalarda hesabım var, asosyelleştim demiyorum ama bazı arkadaşlar bundan dolayı gerçek hayatı yaşamayı unutuyor, bunuda kendimi o ortamdan çekerek yapamam o insanlar kendini değiştirmediği sürece ben evdeki bilgisayarımı satsam nafile :D
En basiti eski modlarımızda GRKM kardeşim telefonu bırakta bi sohbet edelim.

İbrahim33
28-01-2016, 19:24
en iyisini yapmışsın. ben yıllardır sadece instagram kullanıyorum , geçen gün hatta onu bile kapatsam mı diye düşündüm. insana hiç bir yararı yok bu tür sosyal ağların.

darkmoon
28-01-2016, 19:33
Eklemeyi unutmuşum ek olarak offline interneti kullanmadan igo navigasyonda kullanabilirsiniz ..

birde bir uygulama vardı oda offline gps üstünden çalışıyordu sabit radarların eds kameralarının yerini gösteriyordu.. gizli olan radarları değil zaten tabela ilede yolda radar var yazan yerlerdeki radar olan bölgeleri gösteriyordu..

doush
29-01-2016, 01:50
çağırmayız zaten artık :D hem içmiyosun da :D o kafayı yaşaman lazım olm :hehe:

Abi bi adanaya gelsenize golun karsisinda cok guzel yerler varmis :D

Samet abi yuzyuze hic tanismadim ama hani bazi insanlar vardir cok samimi gelir tek kelime muhabbetin olmasa bile. Sen de onlardan birisin bana gore, ve dedigin bir cok seyde haklisin. Yani bir cok arkadasin dedigi gibi, gercek arkadas dost whatsapp tan oturup cevap yazmasini beklemez, arayip sorabiliyorsa. Ya da check in yaptigi yerde iki guzel kiz var diye de kankiii napiosun aaa orada misin ugrayayim ozledim karssiim demez o yuzden bir sey kaybetmedin, hele ki kitap okumak gibi bir seye yonelteceksen koyayim facebook a. Tabi ki duzgunce kullanildiginda cok ise yarayabilecek seyler ama olmasa da olur denilebilecek ve hayattan cikarilabilecek seyler. Akilli telefonlarin hayati kolaylastirdigini dusunmeyen yoktur. Yani ben hatirlatmasini da notlarini da ne bileyim bugun ne kadar yurumusum kismini da kullanan biriyim. Ama tabi su an isigi kapattim uyuyacagim diye oturup foruma bakiyorum bu da kotu kismi. Ben de bazen cok kesmek istiyorum bu iliskiyi de iste yurtdisinda dostlarin olunca skype acip online olacak mi diye msn kivaminda bekleyemiyorsun. Oturup bir temizlik yapma karari aldim ama ozellikle feysbukta. **** boklu arabam sayesinde +200 kankim var cunku :) forumdan bilgi dagarcigina saygi duydugum insanlari ayiriyorum her daim aradigimda yazdigimda yardim eden sagolsunlar.

Diyadin
29-01-2016, 07:59
Abi bi adanaya gelsenize golun karsisinda cok guzel yerler varmis :D

Samet abi yuzyuze hic tanismadim ama hani bazi insanlar vardir cok samimi gelir tek kelime muhabbetin olmasa bile. Sen de onlardan birisin bana gore, ve dedigin bir cok seyde haklisin. Yani bir cok arkadasin dedigi gibi, gercek arkadas dost whatsapp tan oturup cevap yazmasini beklemez, arayip sorabiliyorsa. Ya da check in yaptigi yerde iki guzel kiz var diye de kankiii napiosun aaa orada misin ugrayayim ozledim karssiim demez o yuzden bir sey kaybetmedin, hele ki kitap okumak gibi bir seye yonelteceksen koyayim facebook a. Tabi ki duzgunce kullanildiginda cok ise yarayabilecek seyler ama olmasa da olur denilebilecek ve hayattan cikarilabilecek seyler. Akilli telefonlarin hayati kolaylastirdigini dusunmeyen yoktur. Yani ben hatirlatmasini da notlarini da ne bileyim bugun ne kadar yurumusum kismini da kullanan biriyim. Ama tabi su an isigi kapattim uyuyacagim diye oturup foruma bakiyorum bu da kotu kismi. Ben de bazen cok kesmek istiyorum bu iliskiyi de iste yurtdisinda dostlarin olunca skype acip online olacak mi diye msn kivaminda bekleyemiyorsun. Oturup bir temizlik yapma karari aldim ama ozellikle feysbukta. **** boklu arabam sayesinde +200 kankim var cunku :) forumdan bilgi dagarcigina saygi duydugum insanlari ayiriyorum her daim aradigimda yazdigimda yardim eden sagolsunlar.

Teşekkür ederim kardeşim bilmukabele,

Dediğim gibi yaşadığım yer çevrem ailem kemikleşmiş arkadaşlarım yetiyor fazlasıyla akıllı telefon duracak sanırım ama sosyal medyayı kullanmayı düşünmüyorum.

dirk
29-01-2016, 08:10
herşey için bi grubumuz var cok şükür biz istesekte istemesekte kölesi olduk :( instagram olmasa yeğenlerimin büyüdüğünü göremiyceğim. Facebook twitter ı kapatsan nolur kapatmasam nolur deyim tüm hayatımı onlara veriyorum ortalama bi yorumu 000.3 saniyede cewaplamış oluyor halimi ssiz düşünün :(((

Ewren
29-01-2016, 08:21
eskiden insanlar nasıl haberleşiyorlarmış çok merak ediyorum. :) bunlar günümüzde olmazsa olmazlardan. ben vazgeçemem herhalde. :)

MCN21
29-01-2016, 08:25
eskiden insanlar nasıl haberleşiyorlarmış çok merak ediyorum. :) bunlar günümüzde olmazsa olmazlardan. ben vazgeçemem herhalde. :)

Eskiden adamın telefonu yokmuş sabahtan gidiceği geliceği yeri belirtirmiş çıkar gidermiş. Olmadı işten falan haberleşilirmiş. Şuan telefon taşımak bir sorumluluk haline geldi. İnsanlar bir birlerini ulaşamadıkları zaman tedirgin oluyorlar.

KÖROĞLU
29-01-2016, 08:34
#Konu: Bütün Sosyal Ağlardaki Hesapları Kapatmak..#

An itibariyle gerçekleştirdiğim :) Sadece wh ve internet için bakacağım artık telefona. Ve telefon ile olan bağımı min. indireceğim. Güzel oldu bu.

GKS
29-01-2016, 09:05

çok güzel özetlemişsin olay aynen bu

Mpower
29-01-2016, 09:18
karıyı kızı nerden düşürücez !!!111! :D :D

GKS
29-01-2016, 09:25
instagramın yerini http://vsco.co/ alıcak bence yakın zamanda henüz türkiyede pek bilinmesede

orhan_guney
29-01-2016, 09:28
http://i.hizliresim.com/MLZJ4g.png (http://hizliresim.com/MLZJ4g)

turbo&quattro
29-01-2016, 09:45

#karilarkogusuna noldu benden baska tagleyen yok :D

ACYV
29-01-2016, 10:43
Arkadaşlar biliyorsunuz akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu.

Sorunu tam anlamıyla mali müşavir sınavı için eğitim aldığım kursta derslerde telefonla fazla ilgilenmemde anladım.

Facebook ve swarm uzun zamandır kullanmıyordum. Twitter ve Instagram hesabımı bugün kapadım telefon anlamsız ve boş kaldı.

Gün içinde ofisteki bilgisayardan internetteki işlerimi hallederim. Whatsapptan kurtulursam basit bir telefona geçmeyi planlıyorum.

Sosyalleşiyormuyuz yoksa telefonlar bizi hayattan soyutluyor mu bunu anlamaya çalışacağım. Aklıma çocukken elektrikler gittiğinde tv izlemek yerine muhabbet ettiğimiz günler geldi.

İnternetten bakınca ekşide aynı durumda olan insanları farkettim. Sizlerdede aynı sorun var mı :)

Yazı ;

bugün itibari ile yaptım.

1.facebook
2.swarm
3.instagram
4.twitter

5.whatsapp olacak. onu da telefonumu sahibinden.com'da satılığa çıkardım sattıktan sonra yapacağım. bunun yerine de 6100 alacağım. 6100 alarak da kendimi saçma sapan asosyalleşmeden tamamen uzaklaştıracağım. whatsapp da anlık iletim olduğu için yerli yersiz her muhabbet whatsapp grup ve sohbetlerinde geçtiği için insan en çok da whatsapp yüzünden asosyalleşiyor kanımca. telefon alo desin, mesaj atması gereken de sms atsın kafi.

öz eleştiri yaptığımda bakıyorum ne bir kitap okuma, ne bir ortamdaki muhabbete tamamen kanalize olma, ne yatağa girer girmez direk uyku hiçbiri kalmadı. örneğin yakın zamanda askerdeydim. 5,5 ayda 20den fazla kitap okudum. orada elimde doğru düzgün telefon yoktu tamamen ilgimi kitaplara veriyordum. arkadaşlarla oturuyoruz bir yerlerde herkesin elinde bir telefon ne muhabbet ne başka birşey kalmıyor herkesin elinde telefon. yatağa giriyorum ha facebook'ta kim ne paylaşmış ha instagram'da burcu hangi saçma resmi paylaşıp altına kankilerle ... keyfi yazmış ona bakma ya da twitter'de gökhan'ın memleketi kurtaran tweetlerine bakmadan yatamaz oldum.

elimdeki telefonun o derece kölesi olmuşum ki, evden çıkarken cüzdan, anahtar, sigara, telefon ve şarj aleti beşlisinden biri eksik olursa kendimi eksik hisseder oldum.

ikinci baktığım pencere ise belki de en önemlisi. bakın bunu kendime çok zor itiraf ettim. sosyal medya insanı kıskançlaştırıyor. örneğin arabanız yoksa x arkadaşınızın arabasında eşiyle, sevgilisiyle paylaştığı resimlere bakıp iç geçiriyorsunuz. benim neden yok diye bilinçaltınız soruyor. önceleri insanlara imrenirken "ben de yapabilirim" derken artık imrenmek yerini kıskanmaya bırakmaya başladı. bunun da en basit yansıması ruhen çöküntü başlamasıdır.

bence insanın statüsünü gösteren paylaşımlarının aldığı beğeniler olmamalı. statü gösterecek diye paylaştığımız havalı paylaşımlar aslında statümüzü değil egolarımızı yükseltiyor. ve bu da bilmiyorum ne kadar farkındayız ama bizi içten içe hasetleştiriyor. yusuf'un resmini beğendiğimizde yusuf bizim resmimizi beğenmemişse yusuf'a karşı taşıdığımız duygular bile değişiyor.

yukarıda sıraladığım sebeplerin paralelinde sosyal medya hesaplarımı tamamen kapattım. şu an hissettiğim duyguyu en son sigarayı bıraktığımın ilk gününde yaşamıştım. sigarayı 10 ay içmemiştim ama bu konuda hiç kararlı olmadığım kadar kararlıyım. sigarayı bıraktığım ilk gün de şimdiki gibi sudan çıkmış balıktım. sigara aklıma her geldiğinde nasıl sakız çiğnemişsem, ağzıma şeker attıysam bu kez de sakız yerine kitap okuyacağım şeker yerine muhabbet edeceğim...

1.5 sene önce kapadım facebook'u kafam rahat, twitter la ilgilenmiyorum, sadece instagram açık o da keyfe keder. Akıllı telefondan kurtulmak isterdim ancak heran email atabilir olmak durumundayım o yüzden o iş yaş benim için. Sosyal medya vs çok güzel uyuşturuyor hepimizi, sanal dünyanın dışına çıkmak lazım.

uniquel
29-01-2016, 11:51
Yaptıgınız ve kapatma gerekceleriniz gayet gecerli fakat, bu uygulamaları ne amacla kullandıgımız da cok onemli.
Bizler genelde "sosyal ağ" uygulamalarını "özel ağ" olarak kullanıyoruz. ben bunun yerine "iş/amaç ağı" olarak tanımlamayı tercih ediyorum.

Örnegin; Linkedin. Tamamen iş odaklı. Mesleğim ve iş unvanımın gerektirdigi sekilde kullanıyorum ve faydasını goruyorum.
Örnegin; Facebook. Facebook hesabım tamamen otomobil tutkusu/ticareti üzerine kullanıyorum. Çunku artık forum kullanımı oldukca azaldı ve belli bir amac dogrultusunda bulusabilecegin Facebook grupları oluştu. Ticari olarak yaklaşık 3 yıla yakın kullandım, cok guzel paralar da kazandım yan gelir olarak, cok guzel dostluklar da edindim.
Örnegin; Twitter. Ben kullanmıyorum ama bir arkadasımdan ornek vereyim. Kendisi iyi bir İKA uzmanı olma yolunda ilerliyor. Twitter üzerinden Türkiye ve dünyadaki ünlü İKA uzmanlarını takip ediyor, onlarla dialoga giriyor, hem kendini hem işini geliştiriyor. Aynı zamanda gelişmekte olan yeni bir İKA'cı olarak da "bedava" reklamını yapıyor.
Örnegin; Swarm. Bence tamamen mekan işletmecilerinin ekmegine yag sürmek amaclı yapılmıs bir uygulama. Fakat bizler farklı amacla kullanıyoruz tabi.

Kısacası soylemek istedigim, bu sosyal ağlar özel hayatımıza degil de, belli bir amaca hizmet ederse fazlasıyla faydalı olabiliyor.

Talih.b16
29-01-2016, 11:56
bende hiç biri yok:)
telde kullanmıyordum, iş icabı mail vs vb için almak zorunda kaldım.
hiç bir eksikliğini duymuyorum.
zaten hiç açmadım hesap, açmayıda şimdilik düşünmüyorum.

Vuh
29-01-2016, 12:05
O değil de gerçekten bir mekanda sohbet edilirken birilerinin telefonla uğraşması çok iğrenç bir davranış.. Hani size ayıp olmasın diye geldim ama sizden önemli insanlar var önce onlarla konuşucam demek gibi
Arkadaşlarla bir yere gidildiğinde telefonlar masaya dizilir üstüste. Arama gelmesi haricinde telefona elini atan hesabı öder herkese öneririm :D

sedat s
29-01-2016, 16:31
ben 1.5 sene evvel 4unu bırden kapattım yemın ederım hayatım degıstı. herkese tavsıye ederım resmen sosyal medyanın esırı oldugunuzu ondan kurtuldugunuzda anlıyosunuz

220T
29-01-2016, 17:19
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/12592223_1044690702257781_4265761298690712212_n.jp g?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=7f031a96b95619438d9ce43e8a05104c&oe=5742685D
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtf1/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/12510361_1044690485591136_6745753296208337293_n.jp g?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=e5a571ef603a449a3f1da9d2ece42c52&oe=572C34F3
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/12552974_1044690635591121_4858233914369397928_n.jp g?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=e70ab7bef51bcb185715968949b1948d&oe=57397CFF
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/12565472_1044690445591140_5953423916086070876_n.jp g?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=bf411e634be9664636d1cbdbd222d4ba&oe=56FB50C6

fthdrn
29-01-2016, 17:24
Bugün cumada namazında hoca vaaz verirken yanımdaki 13 yaşlarındaki bir çocuk 1-2 dakikalığına facebooka baktı. Benimde bilgelik taslayacağım tuttu. Dedim ki "bak hoca ne anlatıyor dinlemiyorsun. 2 dakika bakmasan ne olur ki" dedim. Döndü "abi ben ne anlattığını dinliyorum kulağım onda" dedi. Ben iptal tabi..

Sinan58
29-02-2024, 12:05
bu sene tiktok kullanmaya bașladım, kesinlikle çok zehirli bir yer. daha önce kullanmamıș olan var ise uzak dursun. insanların gerçek dünyadan bu kadar kopuk olabileceÄŸini bilmiyordum.

haliniz vaktiniz yerindeyse elinizdekinin kıymetini bilip șükredin. bu tarz yerler insanın beklentilerini çok yükseltiyor, yok yerw kendinizi mutsuz etmeyin.

Sinan58
29-02-2024, 12:15
bu sene tiktok kullanmaya baÈ™ladım, kesinlikle çok zehirli bir yer. daha önce kullanmamıÈ™ olan var ise uzak dursun. insanların gerçek dünyadan bu kadar kopuk olabileceÄŸini bilmiyordum.

haliniz vaktiniz yerindeyse elinizdekinin kıymetini bilip È™ükredin. bu tarz yerler insanların beklentilerini çok yükseltiyor, yok yere kendinizi mutsuz etmeyin.
düzelttim. var mı kullanan arkadaÈ™lar?

KÖROĞLU
29-02-2024, 12:43
düzelttim. var mı kullanan arkadaÈ™lar?

çok çöp bi mekan gerçekten. EN temizi hiç bulaşmamak bu tür yerlere. sosyal medya değil de wh gruplarından çıkamıyorum, bi kurtarsam kendimi ah.

weST.27
29-02-2024, 12:44
Bugün cumada namazında hoca vaaz verirken yanımdaki 13 yaşlarındaki bir çocuk 1-2 dakikalığına facebooka baktı. Benimde bilgelik taslayacağım tuttu. Dedim ki "bak hoca ne anlatıyor dinlemiyorsun. 2 dakika bakmasan ne olur ki" dedim. Döndü "abi ben ne anlattığını dinliyorum kulağım onda" dedi. Ben iptal tabi..

Akpli emmi seni

fthdrn
29-02-2024, 13:01
Akpli emmi seni

o zamanlar esrar iciyordum yazdığım yazı onun eseridir :D

pirasa
01-03-2024, 10:27
banka hariç bütün bildirimler kapalı. whatsapp da önemli kişiler hariç bildirimleri kapalı. alışveriş uygulamaları bile kapalı bildirimleri. tertemiz

Sinan58
04-03-2024, 00:17
çok çöp bi mekan gerçekten. EN temizi hiç bulaşmamak bu tür yerlere. sosyal medya değil de wh gruplarından çıkamıyorum, bi kurtarsam kendimi ah.

kapattım abi, insanları doyumsuzluğa iten leş bir platform.