PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klarnet Çalmak ?

Uur
29-01-2016, 09:27
Uzun süredir klarnet çalmak istiyordum ancak bir türlü ne klarnet alabilmiş nede üzerine düşebilmiştim.
Doğum günüm olması sebebiyle nişanlım bana klarnet almış. Şimdi ben bunun nasıl en temelden başlayarak nasıl öğrenmeliyim ?

Kendi kendime öğrenebilir miyim ? Öğrenenler varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. Çok sevdiğim bir saz ve bunun üzerine ciddi ciddi yoğunlaşmak istiyorum. Düğünümde iki bişey çalmayayım mı :o

İsmek kurslarına baktım hem kurslar başlamış hemde ciddi bir talep var. O yüzden onu geçmek zorunda kaldım.

volume81
29-01-2016, 09:42
Cennet mahallesi taraflarında 50-100 ateşle abilere kendi düğününde değil eş dost düğününde çalıp para bile kazanabilirsin :D

Şaka bir yana yan flüt,saksafon vs gibi şeyleri çok iyi çalabilen bir arkadaşım var klarneti sorduğumda çok zor abi ama öğrenmek istersen en iyi romanlardan öğrenirsin başka türlüsü çok zor demişti :)

Tunacan
29-01-2016, 09:42
Klarnet denince aklıma gelen;

https://www.youtube.com/watch?v=85LEmAMv1Dc

hkkcn
29-01-2016, 09:52
bence çoktta zor olmasa gerek enstrumana günde 1-2 saat ayırdıktan sonra bir süre sonra öğrenilir . ben kendim evde bağlama ve saz öğreniyorum sınıf arkadaşım ufaktan gösterdi bağlamayı..

hkkcn
29-01-2016, 09:53
edit : bağlama ve gitar olcaktı

gurkanerkan
29-01-2016, 09:58
Banada doğum günümde hediye geldi ve bir dönem evde nefes egzersizleri yaptım ama birebir eğitim alıp kendimi geliştiremedim. Bu arada klarnet denince Hüsnü Şenlendiriciyi ayrı bir yere koyarsak İsmail Lumanovski benim için ilah gibidir.

https://www.youtube.com/watch?v=5cRPxO_sn2s

immortalboss
29-01-2016, 10:15
Daha önceden müzik bilginizin olup olmamasına bağlı.Bir arkadaşım eline aldığı bütün müzik aletini 15 dakika sonra çalabiliyorken klarnetten 1 günde düt sesi çıkaramamış adam da tanıyorum.Bence düğünlere klarnet çalan insanlarla tanışın.Durumunuzu anlatın.Yardımcı olacaklardır.

ACYV
29-01-2016, 10:41
Uzun süredir klarnet çalmak istiyordum ancak bir türlü ne klarnet alabilmiş nede üzerine düşebilmiştim.
Doğum günüm olması sebebiyle nişanlım bana klarnet almış. Şimdi ben bunun nasıl en temelden başlayarak nasıl öğrenmeliyim ?

Kendi kendime öğrenebilir miyim ? Öğrenenler varsa yardımcı olurlarsa sevinirim. Çok sevdiğim bir saz ve bunun üzerine ciddi ciddi yoğunlaşmak istiyorum. Düğünümde iki bişey çalmayayım mı :o

İsmek kurslarına baktım hem kurslar başlamış hemde ciddi bir talep var. O yüzden onu geçmek zorunda kaldım.

Hevesinin olması güzel bir şey, ben de senin yaşlarında merak salmıştım ve ders almıştım ki işe yaradı ancak şuan devam etmiyorum. İşi bilen birinden ders almanda ciddi fayda var, kulaktan/görerek çalmaların hiç bir değeri yok çünkü teknik bir kere yanlış öğrenildi mi düzeltilmesi çok zor oluyor.

tremx
29-01-2016, 10:59
Birebir egitim alarak kisa zamanda mantigini cozebilirsiniz.Kardesim evde calisarak ogrendi, kursa gondermek istedik gitmedi gevseklik var biraz :) Dort dortluk calmasada bazi ortamlarda keyfimizi yapiyor.

Uur
29-01-2016, 13:23
Eğitim alma konusunda nota bilgim var aslında gitar filan çalıyorum ama bu bambaşka birşeymiş gerçekten. Birebir ders almak şart oldu. :)

ACYV
29-01-2016, 13:32
nota bilmen avantajına ancak klarnet tekniği çok farklı, ses çıkartmakla yetmiyor. O yüzden işi bilen birinden ders alman faydana. Ayrıca, klarnetin Sol mü Sibemol mü? Sonuçta farklı tarzlar.

Uur
29-01-2016, 13:37
nota bilmen avantajına ancak klarnet tekniği çok farklı, ses çıkartmakla yetmiyor. O yüzden işi bilen birinden ders alman faydana. Ayrıca, klarnetin Sol mü Sibemol mü? Sonuçta farklı tarzlar.

Sol klarnetim. Serkan Çağrının eğitim merkezi varmış nasıldır oraya bir soracağım. Birebir ders fiyatları son zamanlarda ne kadar acaba ?

ACYV
29-01-2016, 13:45
Ben de oradan ders almıştım; şöyle diyeyim ders veren hocaların çoğu 20/23 yaşlarında öğrenciler. Ben şuan orayı tercih etmem, instagram'da klarmert diye bi hoca var, ben ondan ders almıştım ama o oradan ayrıldı kendi yerini kurdu. Bi bak derim..

Uur
29-01-2016, 13:49
Ben de oradan ders almıştım; şöyle diyeyim ders veren hocaların çoğu 20/23 yaşlarında öğrenciler. Ben şuan orayı tercih etmem, instagram'da klarmert diye bi hoca var, ben ondan ders almıştım ama o oradan ayrıldı kendi yerini kurdu. Bi bak derim..

Bu tavsiye çok iyi oldu. Çalmayı bilmek başka tecrübe başka. O yaşlardaki tecrübe daha sınırlı ve herkes eğitim veremiyor. Instagramdan bakayım iletişime geçeceğim şimdi.

ACYV
29-01-2016, 13:52
Bu tavsiye çok iyi oldu. Çalmayı bilmek başka tecrübe başka. O yaşlardaki tecrübe daha sınırlı ve herkes eğitim veremiyor. Instagramdan bakayım iletişime geçeceğim şimdi.

Konservatuar mezunu, sağlam bir arkadaş kendisi. Rafet El Roman'a/Yusuf Güney'e çalıyordu eskiden. Şuan kendi orkestrası var zannedersem, ben tavsiye ederim. Yeri bana ters diye gidemiyorum, yoksa affetmem.

Uur
29-01-2016, 13:57
Konservatuar mezunu, sağlam bir arkadaş kendisi. Rafet El Roman'a/Yusuf Güney'e çalıyordu eskiden. Şuan kendi orkestrası var zannedersem, ben tavsiye ederim. Yeri bana ters diye gidemiyorum, yoksa affetmem.

Hafta sonları ingilizce kursu için kadıköyde oluyorum o yüzden benim için avantajlı oluyor hemde :) Çok teşekkürler iletişime geçeceğim

ACYV
29-01-2016, 13:57
Rica ederim.

CasabLanca
30-01-2016, 00:51
ankara içerisinde eğitim alabileceğimiz neresi var peki?

initial-D
30-01-2016, 00:59
ben evde kendi kendime çalıyorum ama eğitim almak lazım,bir yere kadar gidebiliyor insan

2jz
30-01-2016, 03:25
Bi gün arkadaşım ney kursuna götürdü. İçi boş boru bundan nasıl ses çıkıyor diye 1 saat denedim başım döndü sonunda. Hoca geldi oturuşu gösterdi, elini şu şekilde tut, dudağını şuraya koy üfle dedi ses çıktı. Çok kısa süre gittim basit sayılan bi kaç eseri çalabiliyorum. Sonrasında klarnetle aynı şekilde maceram oldu. Öncelikle işi bilen hoca şart. Nefes yetmiyor ilk başta insanın başı dönüyor üflemekten ama 3-4 haftaya nefes oturuyor. Evde kendi kendine yapılabilecek iş değil. Teknik çok önemli.

Sinan58
07-12-2016, 14:41
Videoda 1:43"teki arkadaş gibi klarnet çalmak ne kadar site ister arkadaşlar?

Umarım bu sefer linki düzgün atabilirim :)

Ankara Sokak Muzisyenleri - YouTube (https://m.youtube.com/watch?v=8cauq-OzTxI)

Sinan58
07-12-2016, 14:43
http://youtube.com/watch?v=8cauq-OzTxI

initial-D
07-12-2016, 18:43

tamamen sana kalmış

initial-D
07-12-2016, 18:45
en güzel klarnet eserlerinden birinin en iyi performansıdır.albüm kaydında dokunmadığı yerlere gidiyor bazı kısımlarda

initial-D
07-12-2016, 18:46
edit geri gelsin

vasilis saleas-weeping eyes - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Ohgnqsue10Q)

Ohgnqsue10Q

ACYV
07-12-2016, 18:50

Videoda çalan çocuk çok iyi çalmıyor ki sadece şarkıyı çalıyor. İyi klarnet çalmak kesinlikle disiplin işi. 6 ayda da çalabilirsin 6 senede de çalamayabilirsin. Sonuçta klarnet zor bir enstrüman ve yanlış teknik ile başlanırsa öyle de devam eder.

Sinan58
07-12-2016, 21:16
O zaman klarnet çalmaya başlamak için sağlam bir çaba ve sağlam bir hoca olması gerekiyor.

Draniela
07-12-2016, 21:30
Cennet mahallesi taraflarında 50-100 ateşle abilere kendi düğününde değil eş dost düğününde çalıp para bile kazanabilirsin :D

Şaka bir yana yan flüt,saksafon vs gibi şeyleri çok iyi çalabilen bir arkadaşım var klarneti sorduğumda çok zor abi ama öğrenmek istersen en iyi romanlardan öğrenirsin başka türlüsü çok zor demişti :)

a be cuculara digara beya diyip girmek lazım muhabbete :D

aaayyydeeeee :D sadghjasjkkdlaşs

Draniela
07-12-2016, 21:37
aga soktunuz klarnet işini videoları açtıkça içesim geldi :D sigarayı bırakalı 1 hafta oldu bir yudum içsem direkt sigara yakasım gelir :D kötü yola ittiniz beni püüü

Draniela
07-12-2016, 21:40
https://www.youtube.com/watch?v=1QpKUDeDI34

videolara baka baka ben buraya gelmişim :D

klarnet keman vs. bayılıyorum ya