PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Trafikten Düşürme ve Satış

BARR
29-01-2016, 16:48
Beyler ikinci el 2010 model bir araç almak istiyoruz, aracın şimdiki sahibi vergisi yüksek olduğu için alınca trafikten düşürmüş aracı.

Araç 1 senedir trafikte değil. Dolayısı ile vergisi de ödenmemiş.

Şimdi biz bu aracı almak istiyoruz prosedür nasıl olacak?

1) Biz aracı noterde trafikten düşük şekilde alıp, daha sonra aldığımız sahibi mevcut 2016 vergisi ödeyip trafiğe kaydettirip muayeneye mi sokucaz?

2) Mevcut sahibi vergisi yatıracak, muayeneye sokacak, bizde aracı normal şekilde noterde alıcaz?

Diğer merak ettiğim ise trafikte olmadığı 1 senenin vergisi alınacak mı ya da ileride başımızı ağrıtır mı? Ayrıca ileride bu araç satışında bize zorluk çıkartır mı? TRAMER, sigorta kayıtları vb işlerde gözükür mü?

-----

Miş muş lu değil de konu hakkında gerçek bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim.

Teşekkürler.

makif84
29-01-2016, 17:16
Trafikten çekince vergi ödenmez diye biliyorum.Çekme belgeli olarak satış yapıp.2016 ocak vergisini ödeyip muayene evraklarla ruhsat çıkarabilirsiniz.Yada bu işlemleri satan kişi yaptırıp siz normal satış alırsınız

alihan_27
29-01-2016, 17:19
Çekme belgeli araçta vergi olmaz.Çekme belgesi almak içinde vergi borcunun olmaması lazım. Siz aracı çekme belgeli olarak noterden alırsınız. Sonra muayene yaptırıp, ilgili dönem vergisini yatırıp emniyetten ruhsatını alıp trafiğe çıkarırsınız.

dgoo
29-01-2016, 17:22
Vergi borcu temizlenip çekme belgesi alınır.
Çekme belgeli ise dolayısı ile borcu harcı yoktur.
Çekme belgeli aracın devrini alıp muayenesini yaptıktan sonra yeni plaka alabilirsiniz.

fasterhan
29-01-2016, 18:57
çekme belgeli araç borçları ödenip(vergi,trafik cezası) öyle trafikden çekilir... siz çekme belgesi ile satış alırsanız önce sigorta ,ocak mtv ve muayene yaptırıp aracın ruhsatını bastırıp normal bir şekilde trafige çıkartırsınız.... dikkat edilecek 2 husus var benim gözümde çekme belgeli araç alırken
-araç muayenesi varken trafikten çekildiyse tekrar muayene yaptırırken gecikme ücreti ödemezsiniz normal muayene ücreti öder muayene olur ruhsat alırsınız ama araç muayenesi bitmiş halde trafikden çekildi ise ne kadar gecikmesi var ise hepsinin muayene yaptırırken ödenmesi gerekir... yani muayene 191 tl yerine 400-500 çıkabilir şaşırmayın
- emniyet sigorta yaptırmadan ruhsat basmıyor , tüv sigorta yaptırmadan muayene yapmıyor bilginiz olsun...

BARR
01-02-2016, 10:55
Teşekkürler beyler.

Satıcı ile konuşup muayene + vergi ödeme + plaka işleminin onun tarafından yapılıp yani trafiğe çıkartıp öle almak daha garanti geliyor bana ?

Başka yorumu veya tavsiyesi olan varmıdır?

Mikrop_Ali
01-02-2016, 12:57
Arkadaslar gerekli açıklamayı yapmış bunlara ek olarak noterde alırken belki sormayabilirler normalde sormaları lazım aracı trafiğe çıkartacakmısınız diye bu önemli belirli bir süre veriyor trafige cıkartmak icin.
Ayrıca trafikten çeken kişinin çektigi zaman çekme belgesini cıkartan emniyet birîminin baglı oldugunuz vergi dairesine fax çekmesi gerekiyor. Bunu polisin yapması gerekiyor ama yapmayabiliyorlar. Buda vergi borcu olarak çıkar satışta satış yapamazsınız ödemeden.
Cekme belgesini ilgili vergi dairesine fax cekmeniz gerekiyor telefonla arayıp vergiden düşürülüp düşürülmesigini öğrenmeniz gerek.

Benim başıma geldi yaşanmış olay :)

B.Koçer
01-02-2016, 12:58
Baran35.5 o km gözükmesin tüv de diye neler yapıyon neler :D

dgoo
01-02-2016, 13:10
Arkadaslar gerekli açıklamayı yapmış bunlara ek olarak noterde alırken belki sormayabilirler normalde sormaları lazım aracı trafiğe çıkartacakmısınız diye bu önemli belirli bir süre veriyor trafige cıkartmak icin.
Ayrıca trafikten çeken kişinin çektigi zaman çekme belgesini cıkartan emniyet birîminin baglı oldugunuz vergi dairesine fax çekmesi gerekiyor. Bunu polisin yapması gerekiyor ama yapmayabiliyorlar. Buda vergi borcu olarak çıkar satışta satış yapamazsınız ödemeden.
Cekme belgesini ilgili vergi dairesine fax cekmeniz gerekiyor telefonla arayıp vergiden düşürülüp düşürülmesigini öğrenmeniz gerek.

Önemli husus. Ben uzun sürer diye çekme belgesini vergi dairesine faksladım. Haftalar sonra işlendi.

GKS
01-02-2016, 15:16

evet bu anlattığın konu önemli yoksa vergi borcu işletiyorlar.