PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Faturası üzerime olmayan ürünün ücret iadesi sıkıntısı.

imate
03-02-2016, 00:31
Arkadaşlar geçen sene eylül ayında kardeşimin doğum gününde arkadaşları aralarında para toplayıp cep telefonu almışlar. Cihaz teknik arıza nedeniyle fatura üzerinde kayıtlı olan incehesap.com 20/12/2015 gönderildi. İnce hesap 22/12/2015 ithalatçı firma dijital markete gönderdi. Teknik serviste 20 iş günü geçmesi nedeniyle incehesap ücret iadesine karar verdi. Buna sevindik sevinmesine ama bir yere kadar. Fatura bizim adımıza kayıtlı olmadığı için ücret iadesini alamıyoruz.

22/12/2015 tarihinde ince hesabı aradığımda fatura sahibi adına kayıt açıldığı söylendi. Kaydı düzeltmeleri için ricada bulundum. Gönderici kaydı benim adıma yapıldı.

23/12/2015 İnce hesap aradığımda teknik ekibin cihazı kontrol ettiği ve ekranın sıkıntılı olduğu teyidi yapıldı.

24/12/2015 dijital markete kargo ulaşmış.

28/12/2015 yedek parçanın ellerinde olmadığı söylendi. ( 10 gün içerisinde yurt dışından gelecek )

05/01/2015 yedek parçanın ellerine ulaşmadığı söylendi. ( 10 gün içerisinde yurt dışından gelecek ) konuyla alakalı ses tonum yükseltince telefon suratıma kapandı. İnce hesabı aradığımda durumu izah ettim. Onlarda biz ilgileneceğiz Siz bekleyin dediler.

23/01/2015 firmaya mail attıklarını geri dönüş olmadığı ve tarafıma ücret iadesinin yapılacağı söylendi. fatura sahibinin ben olmadığımı söyledim. Bir saniye muhasebe ve müşteri hizmetlerine sorayım. Dilerseniz hediye çeki yada gider pusulası düzenleriz. Sitemizden beğendiğiniz ürün olursa müşteri hizmetlerini aradığınızda bizdeki alacak olduğunuz tutarı yeni ürün bedeline ekleriz cevabı oldu. Ben de tamam o zaman gider pusulası düzenleyin dedim adıma.

25/12/2015 ince hesabı aradım. Müşteri temsilcisi K.K adına gider pusulası düzenlenmiştir dedi. Dedim ben o kişi değilim. YH adına gider pusulası düzenlenecekti. Neden böyle yaptınız diye sorduğumda aldığım cevap yasal mevzuat böyle beyfendi. Pekala 2 gün önce aradığım bayan neden bana böyle dedi dedim . Cevap yok. Çağrı kayıtlarını dinleyin arkadaşınız bana ne söyledi... o zaman ya cihazımın sıfırını temin edin yada hediye çeki verin dedim. Muhasebeyi aradı olmaz yapamayız. Dedim muhasebe sorumlunuz ile görüşmek istiyorum. Muhasebe yetkilisi osman bey sizi arayacak dedi kapandı telefon.

26-27-28-29/12/2015 tarihlerde çok kişi ile görüştüm. Çorbacı mahmut paşanın çorbası gibi oldum.

incehesap yetkilisi bir bayan beyfendi cihazınızın yenisi temin edildi . Sıfır açılmamış kutu kargo ile gönderilecek. Teşekkür ettim.

Muhasabe yetkilisi osman beye bağladılar beni. Osman bey denen kişi başladı vaaz vermeye. Yok iadesi size yapılamaz. Gider pusulası , hediye çeki düzenlenemez. Yasal mevzuat gereği fatura sahibine iadesi yapılır.

Dijital elektronik zaten rezil bir firma. Hepsiburada.com adlı siteden alınmış ikinci el anakart aldım birinden, ürün arıza yaptı gönderdim hepsi burada'ya bu sıkıntıyı yaşamadığımı söyledim. Hediye çeki ile yardımcı olduklarını para eklemesi yaparak bir üst model anakart aldığımı söyledim.

Hepsiburada hata yapmıştır. öyle birşey olamaz. Konuyla alakalı online alışveriş siteleri yönetim kurulunda bu konuyu açacağım yanlış yaptıklarını ve sizin adınızı vereceğim.

Osman bey ;Ben fatura sahibini tanımıyorum. Bunu ürünü size gönderirken her defasında belirttim. Adıma kayıt açtırdım. Cihaza ait faturanın aslıda bende. Hak talep edecek biri varsa; oda benim. Cihazın sıfırını arkadaşlarınız temin etmişler. Gönderirken adıma sevk faturasıda düzenlerseniz sevinirim. Yarın yine bir sıkıntı çıkarsa sevk faturası üzerinden hakkımı arayabilirim. Sevk faturası olmaz irsaliyesi olur. Kibirli kibirli konuşmalar.

Osman bey madem para iadesi yapmıyorsunuz. Aynı şekilde Başka insanların mağduriyet yaşaması durumunda ne gibi yol izleyeceksiniz.

kime şikayet ediyorsanız edin. Yasal hakkınızı nasıl arıyorsanız arayın. Beni bağlamaz.

Bu durumun burada kalmayacağını, sosyal medya aracılığıyla forum siteleri aracılığı ile ileteceğimi dile getirdim. Teşekkur ettim.

Beni arayan bayana tekrar geri bağlandım.

Tekrar merhaba Sıfır cihaz gönderiyorsunuz değil mi? Evet
Kargo takip kodunuda arayarak öğrenebileceğim söylendi.

Fakat aradığımda kargonun çıkmadığı , yarın çıkacağı söylendi. Ertesi gün aradım , kargo öğleden sonra çıkacağı ve pazartesi ürünün elimde olacağı söylendi. Dedikleri gibi çıkmadı.

Kargoyu 2 şubat saat 18.10 akşam itibariyle aldım . Sıfır ürün yerine benim arıza yapan cihazıma , arızalı ekran takıp jelatinleyip geri göndermişler. İnce hesabı aradım bana sıfır ürün yerine tamir görmüş kutusu ezikler içinde bir ürün gönderdiniz dedim. Sizin teknik servisiniz bunu kontrol etmiyor mu. Gönderdiğiniz ürünün açmadan direk size gönderdik cevabı verdi. Fakat paketin üzerinde ince hesap kontrol edilerek koruyucu ambajla sarıp bir kat ince bant çekip göndermişler. Bandın üzerinde ince hesabın logosu var. Nasıl kontrol etmeden gönderdiler onu anlamadım.

Tutarsız ve yalan ifadelerle beni oyaladılar , zaten çağrı kayıtlarında sistemlerinde mevcuttur. Bu gibi firmalar insanları mağdur etmektedir.

Şayet ikinci el ürün aldık faturası bizde peki arıza yapma durumunda muhatap fatura sahibi mi olacak ? 2 el araba alıyoruz faturası yok vekalet ile bir başkası üzerinize geçiyor. Şayet ikinci el ürünler üzerine bir kanun yok, ancak taraflar üzerinde anlaşılma durumunda fatura devri ürünü alana geçiyor.

Şimdi ben bu ürünü alarak yasal hakkına sahibim firma beni baz alması lazım. Şu durumda bizimle muhatap olmayın faturası sahibi deyip duruyorlar. Telefonculardan v.s internet üzerinden 2 el ürün alan bir çok insan hatta milyonlar var bunlar ne yapsın.

Bu konu hakkında derin hukuk bilgisi olan arkadaşlara ihtiyacım var , sizin yorumunuza bırakıyorum konu alakalı yarın firma ile görüşeceğim , duruma göre sizi bilgilendireceğim ve video paylaşacağım.

pashaboy
03-02-2016, 00:47
Aleyküm selam, geçiş olsun ...

imate
03-02-2016, 00:53
Aleyküm selam, geçiş olsun ...

Teşekkürler hocam .

imate
03-02-2016, 01:14
arkadaşlar sizden ricam sosyal medyada yayılması için yardımcı olmanız. İyi geceler.

Çöllü
03-02-2016, 01:15
Aynısı başıma geldi Fatura Sahibini arayıp bulup ona devretmek zorunda kaldım Hukuki savaşımı, daha doğrusu onun adına savaştım Sonunda Hak elde ettik ama bilgisayar okul bilgisayarıydı (ortak cihaz) bizim ordan tayinimiz çıkınca yenisi yeni gelene hediye edildi sıfır emeksiz :)

Oyunda kuralları onlar belirlediği ve en ufak terslikte mızıkçılık etmek için (ticari olarak hayatta kalabilme gerekliliği) fırsat kolladıklarından oyunu onların kurallarına göre oynadım ancak aklımın bi köşesinde şu sizin sorduğunuz soru vardı; Ben bir malı alınca onun hukiki haklarınıda satın almış olmuyormuyum? hakkaten buna verecek cevabı olan hukukçu arkadaşlar varsa konuyu takipteyim kilitlendim ;)

onursumer
03-02-2016, 09:08
fatura carisi hangi isim ise o cari üzerinden iade işlemini yapabilirler yasal olarak

faturayı x kişisine kesi 500 tl kesip , iadeyi y kişisine yapmazlar

dgoo
03-02-2016, 09:25
Cihaz değişimi olduğu için ürünün iade şartı vardır. Dolayısıyla belge(gider pusulası) tanzim edilir.
Müşteri temsilcisi konuya hakim olmadığı için gider pusulanın sizin adınıza tanzim edilebileceğini ima etmiş. Hatta muhasebeye soralım demiş.
İletişimin kopuk olduğu açık bu noktada siz haklısınız.
Ancak fatura kimin adına düzenlenmiş ise yine iade gerektiren durumda o isim esas alınır.
İncehesap ile yaptığınız alışveriş sırasındaki sözleşmeye ulaşıp ürünün arızalanması durumundaki şartlara bakın.
Para iadesi öngörülmeyip ürün değişimi şartı var ise başka çareniz kalmıyor.

bugra_0101
03-02-2016, 12:00
insanlar boşuna cinnet geçirip adam öldürmüyolar

mrbars
03-02-2016, 14:39
Kendinize ait olmayan bir ürün statüsünde olduğundan prosedür normal. Arada yanlış bilgi verilmiş ki, o da insanlık hali.
Fatura kimin adınaysa o isme iade yapılacağından, o kişiyle muhattap olup işinizi halledebilirsiniz.

imate
04-02-2016, 10:13
Arkadaşlar dün itibariyle saat 11:48 incehesabı aradım. Yetkili kişilerin toplantıda olduğunu arayacaklarını beyan ettiler. Dönüş olmadı saat 15:30 gibi tekrar aradım. Sevinç hanım; Kargoyu geri göndermemi rica etti. Kargoyu dün akşam saat 17:30 civarı teslim ettim. Duruma göre bilgilendireceğim.