PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sigortaya Yeni Karar

İzzet Göçmen
03-02-2016, 16:40
Araç sahipleri dikkat! Bir bu eksikti dedirtecek cinsten...
Son dönemin en tartışmalı konusu zorunlu trafik sigortasında tebliğ değişti. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, trafik kazalarında ağır kural ihlali söz konusu olduğunda sigortalının zararının karşılanıp karşılanmayacağını sigorta şirketi belirleyecek.

Değişikliğin haziranda hayata geçtiğini ancak son tebliğ ile 'ağır kusur'un altının çizildiğini dile getiren Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu, "Eğer sigortalı kırmızı ışıkta geçip, ters şeride girip ya da geri geri gitmek gibi ağır kural ihlalleri sonrası kaza yaparsa sigorta şirketi sigortalının hasar ödemesini kısma ya da kapsam dışı bırakma hakkına sahip. Ama mağdur her zaman korunuyor" dedi.

Yeni düzenlemeyle, sigorta teminat limitleri de kaza tarihi itibarıyla uygulamaya alınacak, önceki yıllar limitlere yansımayacak.

http://www.bursadabugun.com/haber/arac-sahipleri-dikkat-bir-bu-eksikti-dedirtecek-cinsten-642917.html

fthdrn
03-02-2016, 16:48
Bu sigorta fiyatından dolayı itiraz eden biri vardı, o konu hangi sonuca vardı ?

İzzet Göçmen
03-02-2016, 16:52
Bu sigorta fiyatından dolayı itiraz eden biri vardı, o konu hangi sonuca vardı ?

Kazandıgını biliyorum yeni düzenleme yapıyorlarmıs dövlet baba onun harici pek bilgim yok malesef

Durango
03-02-2016, 16:53
Bence isabetli bir karar olmuş. Kırmızı ışıkta geçip, kaza yapıncada kaskom var diyen hanzoları bir nebze törpüler belki ....

İzzet Göçmen
03-02-2016, 16:54
Bence isabetli bir karar olmuş. Kırmızı ışıkta geçip, kaza yapıncada kaskom var diyen hanzoları bir nebze törpüler belki ....

Benimde aklıma ilk gelen adam bize vurdu %100 suclu parayı sigorta ödemicek biz napıcaz kendi aracımıza yancak halimiz yok bizim arabayı kim yaptırcak ??

Durango
03-02-2016, 16:57
Mağdur korunacak denmiş. Sigorta ödemeni yapıp karşı taraftan tahsil edecektir muhtemelen. Tam olarak yayınlanan tebliği okumak gerek

KÖROĞLU
03-02-2016, 17:13
Tebliğ aşağıdaki linkte,

Mevzu örnekle açıklayalım.

Adam kırmızıda alkollü olarak geçti ve sana vurdu. Araban pert oldu. Sen karşı tarafın sigortasından paranı alıyorsun.

Sigorta şirketi de sana ödediğini kaza yapan'a rücu ediyor. (ödettiriyor9
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/02/20160203.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/02/20160203.htm

MADDE 3 – Aynı Genel Şartların B.4 üncü maddesinin ikinci paragrafı ile üçüncü paragrafının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Ödemede bulunan sigortacı, sigorta sözleşmesine ve bu sözleşmeye ilişkin kanun hükümlerine göre, tazminatın kaldırılmasını veya azaltılmasını sağlayabileceği oranda kazaya sebebiyet veren sigortalıya rücu edebilir.”
“b) Tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kimseler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali sonucunda meydana gelmiş ise,”

MBuğra
03-02-2016, 17:18
Bence gayet yerinde bi karar. Bazıları belki adam gibi araba sürmeyi öğrenir.

ahmet3425
03-02-2016, 17:26
Bari bunun uzerine prim fiyatlarini biraz assagi cekseler.

kickbuttowski
03-02-2016, 17:43
Benimde aklıma ilk gelen adam bize vurdu %100 suclu parayı sigorta ödemicek biz napıcaz kendi aracımıza yancak halimiz yok bizim arabayı kim yaptırcak ??

İşte o zaman bizim gibi 3-4 sene peşinden koşacaksınız. Bizim arabaya gelip çarpanın ne ehliyeti ne de sigortası vardı. Hatta arabanın sahibi bile değildi, mahkeme araç sahibine yaklaşık 5 bin lira ceza kesti ama 3 senedir ikide bir icra gidip geliyor. Bir sonuç yok.

2jz
03-02-2016, 18:02

"Ben kaskoya o kadar para veriyorum" diyip parasını çıkarmaya çalışan bi kesim var inşallah törpülenir dediğin gibi.

Mutu
03-02-2016, 18:03
Her boku yiyip kaskom var rahatlığında olanlar için güzel karar. Zaten kasko da yaptırmayı düşünmüyorum son zamlardan sonra.

Lakin geçenlerde motor alan arkadaşım için sorguladık 1.300 tl den ucuz sigorta çıkmadı. Motor zaten 8bin. 10-11binlik arabalara binen vatandaşlardan 1-2 binli rakamlar duyuyorum. Hem zorunlu tutup hem de kıt kanaat birşeyler saihibi olan insanları zorunlu tutmak yazık günah.

MCN21
03-02-2016, 18:05
Fiyatları aşağı çeksinler bari. Birde trafikte herkes ufak tefek dalgınlıklarda bulunabilir kaza sonuçta kusursuz makineler değiliz. Kaskoyuda zaten bunun için yaptırmıyormuyuz? Ben uygulamayı çokta yerinde bulmadım.

serci
03-02-2016, 19:17
Her boku yiyip kaskom var rahatlığında olanlar için güzel karar. Zaten kasko da yaptırmayı düşünmüyorum son zamlardan sonra.

Lakin geçenlerde motor alan arkadaşım için sorguladık 1.300 tl den ucuz sigorta çıkmadı. Motor zaten 8bin. 10-11binlik arabalara binen vatandaşlardan 1-2 binli rakamlar duyuyorum. Hem zorunlu tutup hem de kıt kanaat birşeyler saihibi olan insanları zorunlu tutmak yazık günah.

10,500 e araba aldık
1066 tl %10 hasarsızlık indirimi dahıl sıgorta yaptırdık.Seneye o fiyatlarında üzerine çıkarsa satmayı düşünücem

free-hifi
03-02-2016, 19:23
E devlet sitesinde sigorta şikayeti var hep birlikte yukleneleim

fthdrn
03-02-2016, 19:52
link verin hatta change.org da açalım. O kadar otomobil forumları var. Bu sigorta soygununa tepkimizi gösterelim.

kelalper
03-02-2016, 20:07
tamam güzel de etrafta kamera vs yok diyelim sen yeşilde geçtin kaskon var herif kırmızıda geçti sigortası yok ama ense kalın ve polisleri kafa kola aldı poliste seni kırmızıda geçti gösterdi ya da beraber tuttuğunuz tutanakta öküz ben yeşilde geçtim dedi. Sigorta direk karşı tarafı tutar ve ödeme yapmaz olan size olur. Böyle durumlarda sigorta kendini kurtarmaya bakar o yüzden de kendi müşterisini aynen satar.

Onamdar
03-02-2016, 20:11
Mağdur korunuyor diye belirtilerse o tarz bir durumda ödemeyi sigorta yapar hasarınız için sonra gider ağır kusurlu kişiden tahsil etmeye çalışır. Aksi olursa hiç bişeye benzemez
Ama suistimale açık bi düzenleme olmuş

livaneli
03-02-2016, 21:03
Zararı karşılaması için para ödediğimiz bir şirket diyor ki ..."ama mağdur her zaman korunuyor" siz yediniz mi ?

Ome_RS
04-02-2016, 07:41
tamam güzel de etrafta kamera vs yok diyelim sen yeşilde geçtin kaskon var herif kırmızıda geçti sigortası yok ama ense kalın ve polisleri kafa kola aldı poliste seni kırmızıda geçti gösterdi ya da beraber tuttuğunuz tutanakta öküz ben yeşilde geçtim dedi. Sigorta direk karşı tarafı tutar ve ödeme yapmaz olan size olur. Böyle durumlarda sigorta kendini kurtarmaya bakar o yüzden de kendi müşterisini aynen satar.

trafiğin iyice bo.u çıktı zaten. Ne mobese nede eds hiç birine güvenmeyecen alacan arabana güzel bi ön arka hd kayıt sistemi.
Yoksa bu ülkenin adalet sisteminde katil olursun.

KÖROĞLU
04-02-2016, 07:52
trafiğin iyice bo.u çıktı zaten. Ne mobese nede eds hiç birine güvenmeyecen alacan arabana güzel bi ön arka hd kayıt sistemi.
Yoksa bu ülkenin adalet sisteminde katil olursun.

Sabah az kalmıştı katil olmaya. Salağın biri sağ tali yoldan atladı üstüme, korna yaptım yok.

Ben de sağından geçtim atladım önünde vurdum durdurdum. İndim gittim camı bi açtı kadın.

Dedim arkadaşım bakıyor musun aynana ? Üstüme geldin az kaldı refüje çıkıyordum. "görmedim kusura bakma"

Dedim şaka mı yapıyorsun araba kullanıyorsun sen ne demek görmedim ? Ya benim şansıma ya karşı tarafın şansına bişeyler yaşandı sabah.

Sakin olayım diyorum ama bu ve benzeri hayvanların içinde araba kullanmaktan nefret ettim. Sol çamurlukta gitti tabi önemi yok.

Atladım arabaya sürdüm işe geldim. 4 gün ün 2 günü olaylı geçti var başımıza gelecek ama bakalım.

ahk
04-02-2016, 09:00
Benim bildiğim trafik kazalarında asli ve tali kusurlar yazardı. Ağır kusur nedir? Nerede açıklanmış?
Kusurlu olan bir taraf olmasa kaza mı olur? İllaki biri hız sınırını aşacak, takip mesafesini korumayacak, kırmızıda geçicek, ters yöne giricek, durulmaz yerde durucak vs. hangileri ağır kusur olucak.

Rstmania
04-02-2016, 11:14
Arkadaşlar kasko ile sigortayı karıştırmayın. Kasko her türlü ödemek zorunda. Sigorta ödemeyecek.

turkerrr
04-02-2016, 12:26
bu düzenleme nasıl olsa kaskom var diye her hareketi yapanları engellemek için yapılmıştır.

bildiğim kadarı ile avrupada ve amerikada bu tarz şartlar var.

Örneğin,

kabak lastik ile yapılan kazalar

kaza sırasında cep telefonu ile ilgilenme

aşırı hız sebebi ile yapılan kazalar vb durumlarda sigorta ödeme yapmayabiliyor.

bence türkiye için erken bir uygulama trafik eğitim seviyesi bunlara hazır değil, acenteler ile müşteriler arasında gerginliklere sebep olacaktır.

exca-
04-02-2016, 16:11
Hiç mantılı bir uygulama değil, tek örnekle sigortalıyı mağdur edip parasını ödetmiyorum bakınız:

Sizden önce yola yağ boşaldı, yoldaki yağ sorumlu kişi yada kurumlarca temizlenmedi ve siz hız sınırına uyduğunuz halde yoldan çıktınız/ takla attınız vs ve trafikteki/yol kenarındaki araca vurdunuz. Trafik geldi ve yağ döküldüğü tutanaklara geçilmedi, bu sırada olay yerinde değil hastahanedesiniz ve durumdan habersizsiniz/olay yerindesiniz ve tutanağın doğru tutulmasını sağlayamadınız. Sonuç olarak sigorta firması ben ödemiyorum, sürücü hatalı aşırı hız yapmış dedi. Durumu ispatlayamıyorsunuz ve bütün olan biten masraf üstünüze kalıyor. Bu bahsettiğim yola yağ vb madde dökülmesinden kaza geçirip mahkemelik olan ve hatta hayatını kaybedenler oldu bu ülkede, merak edenler biraz araştırma yapıp bulabilir.
Çok üşenen, yok olur mu öyle şey diyenler için örnek link vereyim (http://www.hurriyet.com.tr/karayol-cikmazi-25520246)
Durum böyle iken, her türlü karar alınırken sigortalı değil sigorta eden gözetilirken yerinde bir karar olmuş demek saflıktır. (Saf: fazla iyi niyetli kimse)
Bunun dışında Türkiye'yi Avrupa ya da Amerika ile kıyaslamak da ayrı gereksiz. Kuzey Avrupa ülkelerinden birinde aşırı hız yüzünden aston martin e el koymuş bir o kadar da ceza yazmışlardı sürücüsüne. Şimdi bu tarz bi kıyas yapıp keşke bizde de olsa demek gibi bu sigorta düzenlemesine bakıp orda var burda var demek. Ne vatandaş bilinçli ne de devlet sorumuluk sahibi, kıyas yaparken buna göre yapıp evet iyi güzel demekte fayda var.

ibozum
08-02-2016, 09:57
REsmi gazetede yayınlanmış..
http://www.hurriyet.com.tr/trafik-sigortasinin-genel-sartlarinda-degisik-yapildi-40050682

Böylelikle tüm kararlar, inisiyatifler sigortaya kaldı.. Biz figüran olup onlar ne derse onu ödeyeceğiz, kimin mağdur olup olmadığına sigorta bakacak..

Sezgin
08-02-2016, 10:02
sanki ülkedeki resmi trafik ve ilgili kurumları her işlerini kusursuz yapıyor, sanki kazalarda hep tek suçlu sürücelermiş gibi bide böyle bi kanun çıkarıyorlar. Ulan ilgili birimlerin umrunda değil yolların ne durumda olduğu. Yeri gelir kasalar-torbalar abuk sabuk malzemelerdüşer, yeri gelir devasa çukurlar çıkar kaçayım derken kaza olur. Yol yapısı zaten mühendislik faciası Türkiye'de,10 şeritten 3 e düşen yollar, kendi su birikintisini bile tahliye edemeyen otoban. Ondan sonra kaza oluyor. E bu durumda yine güdülen vatandaş yani ?

Mutu
08-02-2016, 11:23
2. aracım ilk aracımı 3 ay kadar kullanmıştım. Sigrtam 1170, kaskom ise 1280 çıktı. Araç i10 1.0 style ov. Şimdi sigortaya düzenleme geldi diyelim, biz iptal edip tekrar yaptırabiliriz sanırım.