PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e30 soguk motorda kesintili gaz yeme

hikmetozden06
04-02-2016, 14:17
Merhaba öncelikle Selamun Aleyküm . e30 320 aracımda bir kaç sorunlarım var
1) Araç rölantideyken bi anda gaza dokununca boğuluyor(devir düşüyor sonra yükseliyor)
2)3000 devir ile 4500 devir arasında yakıtı kesik kesik yakıyor patırdama titreme oluyor ardından fırlayıp gidiyor. Ancak motor harereti ortaya kadar gelince bu sıkıntı yavaş yavaş kayboluyor. Ustaya götürdüm gidene kadar motor ısındığı için düzgünce çalıştı ondan dolayı ustada yorum yapamadı. Birinci problemin hava akıştan olabileceği kanaatindeyim ancak ikinci problem için her kafadan farklı ses çıktı kesin bir sonuca varamadığım gibi canımı sıktığım ile kaldım . Cevaplayacak tecrübeli arkadaşlara teşekkürler.

ilkay325i
04-02-2016, 15:28
Ateşleme Bobini,Buji Kabloları Ve Bujileri Değiştirin Bende Aynı Problemi yaşadım ve bu şekilde Çözdüm.

sansar34
04-02-2016, 17:11
Tavsiyem ilk olarak buji ve buji kablularini elden gecirmendir bendede m20b20 e34 var bujilerini degistirdim yokusta bayilma yapan vites kucultmem gerekiyordu simdi banamisin demiyor orjinal bujisi Bosch w8lcr dir 10tl aldim tanesini en son bostanci sanayiden. Tanesine 20 25tl fiyat cekenler oluyor sakin keklemelerine izin verme

dogancan1
04-02-2016, 21:45
Bu ikince dediğiniz bendede oluyor ama ısınınca geçmiyor. Bana ustalar iticilerden geliyor dediler. Bi göstermek lazım tabi

hikmetozden06
04-02-2016, 22:59
Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim . Yaklaşık 1 saat önce temizlik için aracımı çıkarttım motor sogukkende sıcakkende ikinci sorunu yaşamadım ancak yarın tekrar yaşayacagımdan eminim . Peki kapakta veya contada bi sıkıntı olsa aracın yürüyeninde nasıl degişiklikler olur?

3rk4n
05-02-2016, 11:15
Eğer sadece soğukken yapıyorsa sübap lastiklerinden yağ sızdırıyor olabilir kardeşim. Egzozda yağ kokusu yada hafif duman varmı ısınana kadar ona bi bak bana öyle bişiymiş gibi geldi.

0M42
05-02-2016, 11:43
Hava alma problemide olabilir aklınızda olsun.

sansar34
05-02-2016, 13:06
Kisacasi arabanin motorunda aklina takilan soru isaretlerini elden ve cepte imkan yettikce yaparak zamanla cozebilirsiniz insallah sorunlarin bir çoğu hal olur takipteyim konuyu

hikmetozden06
05-02-2016, 18:41
Eğer sadece soğukken yapıyorsa sübap lastiklerinden yağ sızdırıyor olabilir kardeşim. Egzozda yağ kokusu yada hafif duman varmı ısınana kadar ona bi bak bana öyle bişiymiş gibi geldi.

Evet motor ısınana kadar garip bi duman geliyor. Normal su buharından farklı bir duman gibime geldi. Isınınca hiçbirşey kalmıyor ama

hikmetozden06
05-02-2016, 18:43
Hava alma problemide olabilir aklınızda olsun.

Peki böyle bi durumu başka türlü nasıl anlayabiliriz

hikmetozden06
05-02-2016, 18:46
Kisacasi arabanin motorunda aklina takilan soru isaretlerini elden ve cepte imkan yettikce yaparak zamanla cozebilirsiniz insallah sorunlarin bir çoğu hal olur takipteyim konuyu

İnşallah düzelteceğiz . Kendim anladıgım şeyleri arkadaş vasıtası ile çözebiliyoruz ancak anlayamayınca her kafadan farklı ses çıkıyor ve tecrübeli arkadaşların yardımına ihtiyaç oluyor :)

hikmetozden06
05-02-2016, 18:50
Bugün aracımı yaklaşık 50-60 km kullandım. Araç sıcakkende soğukkende içeri çiğ benzin kokusu geldiğini anladım(Bu arada egzozda ufak tefek kaçırmalar var) . Bu gelişmeden sonra çemberi hangi tarafa doğru daraltmalıyız?

sansar34
07-02-2016, 17:24
kendi tecrubelerıme dayanarak ben arabayı ilk aldıgımda uzun mesafe gıdım sonra trafıge gırıp yavaşlayınca aynı kokuyu bende alıyordum bunun uzerine klafaya koydum ve gidip buji lokması ve bujilerimi kendım aldım 2 tane silindirde 3 ve 6cı sılındır bıldıgın yakıt uzerınde ıslak bır sekılde duruyordu ve tırnak yoktu.

bujileri degiştirdim ve suan arabam soguk havalarda motor sogukken yakıttakı solventten dolayı damla damla su atıyor ve ısınınca motor su olayını komple kesıyor yanı soguk havalarda bu oluyor gecen hafta ıcı hava sıcak oldugu gunlerde dıkkat ettım sogukkende su fln gelmıyor sıcakkende eksozdan. ben sıze sadece gözlemledıgım bır olayı anlattım bundan dolayıdır kesın demıyorum ama bendekı cığ yakma ve koku olayı bujılerden sonra olmadı ve yakıt sarfıyatımında dustugunu dusunuyorum.

sızlere tavsıyemde önceki postlarımda yazdığım gıbı ilk bujilerden ve buji kablolarından diger ateşleme ekipmanlarındakı değişmesi gereken parçaları değiştirirseniz yakıt kokusu coğunlukla gıder egsoz manıfoldundakı delikler ve kacaklarda rolantıde ve bazı devirlerdekı dengesızlıge neden olabılır diye düşünüyorum.

hikmetozden06
08-02-2016, 12:19
Çok teşekkür ederim deneye deneye bulacağız inşallah :)

hikmetozden06
19-02-2016, 00:08
Merhaba hayırlı akşamlar takip edenlere yeni gelişmeleri paylaşmak istiyorum patırdama kendi kendine kesildi arada sırada yapıyo eskisi kadar çok yapmıyo ancak yag kapağını söküp kokladıgımda buram buram benzin kokusu geldi . Yağın içinde su olur anlarım yağın içinde pislik olur anlarımda yağın içine benzin karışması veya karışmıyosa bile buram buram benzin kokması neyin habercisidir?

Sert@ç
19-02-2016, 01:55
Arabayı birgün ferros garaja götürün Ferhat abi baksın bi

bora16
19-02-2016, 10:33
merhaba arkadaşım sorununu çözdün mü bilemem ama e36 3.20 de aynı sorunu yaşıyoruz hava akışmetresinde sıkıntı oldugunu söylediler rolentide pedalı tokatlıyınca devir düşüyor sonra normale geçiyor.

alfa75
19-02-2016, 12:39
ilk mesajdaki sorunun aynısı 2 haftadır var bendede.ilk aklıma rolanti motoru ve akışmetre geldi,r.motoru yeni,akışmetreyi baktırayım dedim bostancı soner ustaya gittim.akışmetre rolantide normal değerlerde,2000-3500 arası fakire düşüyormuş,o banttaki kesik,titrek çalışma ondan.debi bulgardan geldi,biz hiç açmamıştık kapağını.açtık,işaretlenmiş eski yeri ve bikaç diş oynatılmış.cihaza bağlı düzeltti onu,titrek çalışma gitti.ertesi sabah soğukta baktım araba yine gelgitli çalışıyo rolantide,su sıcaklığı 60 üstüne geldikçe düzeliyor.sonra egzoz manifoldunun alt tarafındaki kurum zannettiğim siyahlığa elimi sürdüm,yağ.burda yağ ne arar dedim,iyice kontrol ettim içerden yağ atmış,başka yerden sızıp bulaşma değil.ustamın demesi manifold saplamalarının dibinden sızdırır dedi,açılıp bakılacak loctite lanıp kapanacak dedi,ben bu arada kapağı açtırp subap lastikleri kontrolude ve conta yaptırıcam çünkü yağ buhar tankını söktüm geçenlerde bu sorunla karşılaşıca,içi acaip dolu beyaz kaymakımsı tabakayla,temizleyeli çokta olmadı,hava aln yerde bulamadım.sizin sıkıntıda benzeri sebeplerdir.

Sert@ç
19-02-2016, 23:21
Problem akismetreyse tespiti kolay
Calisirken akismetrenin soketini cikarin eger dalganma duzelirse akismetre degiscek

BahadırALTUN
20-02-2016, 06:17
Soğukken düzenli çalışmama "Cold Start Sensor" yani soğukken çalıştırma sensörü ilgili olabilir. Kısaca bu sensör motor soğukken Beyne farklı miktarda benzin , motor sıcakken farklı miktarda benzin göndermesini söyler. Sensör bozuksa ilk çalıştırmada bile beyin motorun sıcak olduğunu düşünür. Aslında kontrol etmesi basit ve aşağıdaki linkte nasıl kontrol edileceği var. Buji akışmetre vs gibi şeylerden önce bunu kontrol etmenizi yada ettirmenizi öneririm.

Ayrıca İngilizce biliyorsanız yada Translate kullanırsınız , bu linke de bir göz atın. Blue Temp Sensor - E30 Zone Wiki (http://www.e30zone.net/e30zonewiki/index.php/Blue_Plug)

Satanael
20-02-2016, 14:21
Merhaba öncelikle Selamun Aleyküm . e30 320 aracımda bir kaç sorunlarım var
1) Araç rölantideyken bi anda gaza dokununca boğuluyor(devir düşüyor sonra yükseliyor)
2)3000 devir ile 4500 devir arasında yakıtı kesik kesik yakıyor patırdama titreme oluyor ardından fırlayıp gidiyor. Ancak motor harereti ortaya kadar gelince bu sıkıntı yavaş yavaş kayboluyor. Ustaya götürdüm gidene kadar motor ısındığı için düzgünce çalıştı ondan dolayı ustada yorum yapamadı. Birinci problemin hava akıştan olabileceği kanaatindeyim ancak ikinci problem için her kafadan farklı ses çıktı kesin bir sonuca varamadığım gibi canımı sıktığım ile kaldım . Cevaplayacak tecrübeli arkadaşlara teşekkürler.

Su yazdıklarınızı okuyunca bi an kendi 1.6 paliom geldi gözümün önüne aynı sorunları bende yasıyordum sabahları sogukken gaza bastıgımda devir saati terse tepiyordu yukselecegine asagıya iniyordu onun dısında aynı 3000 devirde kesinti yapıyordu 4000 devir gibide sanki turbo acmıs gibi fırlıyordu.

size tavsiyem sanırım aracınız enjeksiyonlu tiplerden olması gerekiyor bu sorunları yasadıgınıza göre buna göre birincisi map sensorunu bi kontrol edin birde rolanti motorundan kaynaklı olabiliyor bu sorun rolanti motoru kendini kuramadıgı zamanlarda böyle cacık seyler cıkarabiliyor ne kadar ufak bişi gibi görünsede gazlama konusunda en önemli damarlardan birisi bu rolanti motoru ufak bi yanlıs frekansta bile salak sacma tepkiler verbiliyor aracınız.

dedigim gibi rolanti motoru ve map sensorunu bi kontrol ederseniz buyuk ihtimalle bu ikisinden kaynaklı cıkacaktır.

black_ayaz
21-02-2016, 12:17
Kardeşim iyi günler,

Aracında ateşleme sorunu var. Başka yerde sorun arama. Eğer motorun içinden de benzin kokusu geliyorsa demek ki bir yada bir kaç silindirinde ateşleme yok ve benzin yanmadan gidiyor anlayacağın. Çok para harcanacak bir durumda yok. Bir takım buji değiştir eğer imkanın varsa kablolarınıda değiştir. Sorun kesilmezse ilk önce bi akünü ölçtür durumu nedir. Eğer aküde iyi ise ateşleme bobini kalır geriye. Onuda değiştirisen hiç bir sorunun kalmaz. Ama sen ilk önce bi bujilerini değiştir. Ondan sonra sorun devam ederse yazarsın zaten.

hikmetozden06
05-05-2016, 19:56
Merhabalar kesintili gaz yeme problemini çözdük buji buji kabloları ateşleme Bobini ve hava filtresi değişti. Filtreyi değiştirdikten sonra sorunum tamamen çözüldü. Eski Bujileri incelediğimizde motorun durumunun iyi olduğunu ve ne zengin karışımda nede fakir karışımda çalışmadigini anladık. Akışmetre soketini sökünce araba gaz yemiyor ancak hala rölantide gaza hızlı basınca boğulma var. Büyük ihtimalle akışmetre ayarı yapıldıktan sonra düzelecek veya üst postlarda belirtildiği gibi hava kaçakları var