PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam filmleri ile ilgili yeni mahkeme kararı!

Aero
10-02-2016, 10:43
Yerinde bir karar.

Diyarbakır’da yaşayan ilaç mümessili Erdal Yunay, 8 Eylül günü aracıyla seyir halindeyken polis tarafından durdurdu. Araç camlarında renkli film olduğu söylenen Yunay’a, egzama hastalığı olduğunu ve güneş ışınlarından korunmak için renkli film taktırdığını söylemesine rağmen 198 lira para cezası kesildi.

Bunun üzerine Erdal Yunay, avukatı İbrahim Halil Gökalp aracılığıyla Diyarbakır 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak cezanın iptalini istedi. Başvuruyu usulden kabul eden Hakim Veli Ünal, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden savunma istedi.

Kararını açıklayan Hakim Veli Ünal, film kaplamanın sürücünün görüşünü etkileyip etkilemediğine bakılmadan ceza kesildiğini belirterek, 198 liralık cezanın kaldırılmasına hükmetti. Kişilerin bir yasak olmadıkça aracının içi ve dışına aksesuar koyabileceği belirtilen kararda, bir fiilin yasaklanması ve karşılığında ceza öngörülmesinin suçta ve cezada kanunilik ilkesi gereği ancak yasa ile mümkün olabileceği kaydedildi. Kanunun koruduğu yararın trafik güvenliği olduğu belirtilen kararda, aracın dış görünümüne bakılarak ceza kesilmesinin kanunun amacı ile çelişeceği vurgulandı.

'ÖNEMLİ OLAN SÜRÜCÜNÜN DIŞARIYI GÖREBİLMESİ'

Cezanın hukuka uygun olması için renkli camların sürücünün görüşünü engellemesi gerektiğini belirten Hakim Veli Ünal, "Dikkate alınması gereken husus dışarıdan bakıldığında aracın içinin görünüp görünmemesi değil, sürücünün dışarıyı görebilmesidir. Para cezası uygulayan memurun araç içine girerek filmli camların sürücü görüşünü engellediğini kontrol etmesi gerekir. Bu kontrolün yeterli görülmediği durumda bilirkişi raporu alınmalıdır" ifadelerine yer verdi.

Yasak olmadıkça bireyin hak ve hürriyetlerini kullanmasına sınır getirilemeyeceği belirtilen kararda, bu sınırın Anayasa’nın 13’üncü maddesine uygun olması gerektiği kaydedildi. Cam filminin sürücünün görüşünü kapatmadığı ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmediği müddetçe yasak olmayacağı belirtilen kararda, güvenlik nedeniyle aracın dışarıdan içinin görülmesi amaçlanıyorsa, buna uygun yasal değişikliğe ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Hakim Veli Ünal kararda, "Aracın camına film kaplaması yaptırmasından dolayı araç sahibine ceza verilmesi, kanunda suç olarak tanımlanmayan bir eylemden dolayı cezalandırma anlamına gelecektir ki; bu durum suçta ve cezada kanunilik ilkesine açıkça aykırılık oluşturur" ifadelerini kullandı.

'YASAK HUKUKA UYGUN KABUL EDİLEMEZ'

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin renkli film tabakalarını yasaklayan son bendine vurgu yapan Hakim Veli Ünal, "Düzenlemenin, kanun maddesinin trafik güvenliği için getirmiş olduğu görüşü engelleme kriteri dışına çıkarak, ’Görüntüyü değiştirecek şekilde’ ibaresi ile aracın içinden dışarının görüşünü mü veya kanunun amacına aykırı olarak aracın dış görünüşünü mü yasakladığı belli olmayacak şekilde yasak getirmesi, hukuk devleti ve kanunilik ilkesine aykırılık teşkil eder ve hukuka uygun kabul edilemez" dedi.

Ceza tutanağında kabahati oluşturan fiilin açıklanması gerektiği belirtilen kararda, film tabakasının sürücü görüşünü kısıtladığına dair bir tespitte bulunulmadığı belirtildi. Tutanak dışında idarenin işlemini doğrulayacak veya işlemin doğruluğunu denetlemeyi sağlayacak hiçbir delil bulunmadığı vurgulanan kararda, bu nedenle itirazın kabul edildiği belirtildi. Trafik cezasının hukuka aykırı olduğunu belirten Hakim Veli Ünal, Avukat İbrahim Halil Gökalp’ın itirazının kabul edilmesine ve cezanın kaldırılmasına karar verildiğini açıkladı. Kararda itiraz eden Erdal Yunay’ın ödediği 300 lira avukatlık ücretinin de Emniyet Müdürlüğü’nden alınmasına hükmedildi. Tutanakta kararın Kabahatler Kanunu’na göre kesin olduğu belirtildi.

Kararın cam filmleri nedeniyle kesilen idari para cezaları yönünden örnek teşkil ettiğini belirten avukat İbrahim Halil Gökalp, yönetmeliği uygulayan polis memurlarının olayı yanlış yorumlayıp, yanlış işlemlere neden olduklarını söyledi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/mahkemeden-ilginc-filmli-cam-karari-40052498

painkller
10-02-2016, 11:01
özellikle bilirkişi olayı yasalaştırılırsa tıpkı alkol kontrolü/hastanede kontrol gibi çok yerli olur. Yoksa çıkıpta cam filminden çeviren bir polisin araç içine girince aaa dışarısı görüyormuş al kardeşim buda evrakların diyeceğini sanmıyorum.

C!N
10-02-2016, 14:02
Yakın zamanda ben de benzer bir durum yaşayıp burada paylaşmıştım...

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/212140-cam-filmi-cezasi-iptali.html?highlight=

MCN21
10-02-2016, 14:28
Boşa yazılıp çiziliyor :) Gidip mahkemeyle uğraşmadığın sürece cezayı yediğinle kalıyorsun(Kesin iptal olucak diye birşeyde yok).

Bu cezalar sonucunda polislere bir yaptırımı olması lazım ki, gördükleri her filmli araca(açık koyu farketmeksizin) ceza yazmadan önce kontrol edilsin. Doğru yanlış bizim ülkede biraz karışık. Sonuçta muayene den geçen bir çok şey için trafikte ceza yiyebiliyorsunuz. Polise bu kararı bir dahaki sefere gösterdiğinizde %90 yine ceza yazıp devam edicektir yoluna. Ayrıca aracında içinin görünebilir olması gerektiği kanaatindeyim.

ckrc
10-02-2016, 15:50
Bu karar "polis ceza yazamaz" kismina emsal degil, polis ceza yazarsa bu sebepten dava acman halinde dava sonucuna "emsal" olur.

O yuzden, ne sigortanin davalik olmasi, sonuclanmasi fiyatlari dusurmeyecegi gibi buda cam filminden ceza yemenizi engelleyemez.

AliGizda
10-02-2016, 15:58
Diyelim ben ceza yedim ve bu şekilde iptalini istedim, avukat ve dava masraflarını benmi ödüyorum?

huseyinturk
10-02-2016, 18:02
Böyle bir davayı kazandıktan sonra cezayı yazan kişiye manevi tazminat davası açılabilirmi? Sonuçta insanlar vakit kaybediyor bununla uğraşmak için..

fsunnetci
10-02-2016, 18:20
Bağdat caddesinde bırak ceza yazmayı adam arabayı bağlıyor boş haber bunlar ciddiye almayın bence her türlü cezayı kesiyorlar denemesi bedava cuma akşamı Kadıköy suadiye taraflarında uygulamaya girin ve bu haberi polise okutun bakalım ne diyecek :D

onursumer
10-02-2016, 18:23
bu olaylar tamamen polislerin insiyatifinde ki ben adamına gore muamele yaptıklarını duşunuyorum , poloda on cam dahil var , defalarca çevirmeye girmişimdir rutin kontrol dışında kimse bu nedir demedi

hndcrx
10-02-2016, 19:56
haftada 1 emsal niteliğinde karar diye çıkıyor ama hala ortada bişi yok.
sistem şöyle çalışıyor galiba:

1)çevirme
2)film cam var ve polis cezası kesiyor
3)mahkeme-iptal
4)haber

:D :D :D

brs852
11-02-2016, 10:10
polise desem ki karar var dışarıyı görebiliyorum sorun yok cezayı yazar aracı men etmemişse mende eder :D

darkmoon
11-02-2016, 11:25
polisin bir suçu yok onlar kanunu uyguluyor.. kanun değişmediği sürece polis cezayı keser sanada tamam kardeşim elindeki o emsal niteliğindeki dava kağıdını al bu cezayıda al git hukuksal adli olarak hakkını ara der.. ama hakkını aramak için bile o cezayı önce ödemen gerek . :)

C!N
11-02-2016, 11:35
Bana kalırsa bu haberler ne kadar gündem olursa o kadar çok film uygulaması yapılıp cezalar kesiliyor, bana göre bir nevi ''ayar'' veriliyor. Daha önce de haber gündemi yaptılar bir avukatın yediği cezayı iptal etmesini, ondan sonra memleketimin bir çok yerinde film uygulaması ve yenilen cezalar. Haberlerden gaza gelen bilinçsiz vatandaş polise itiraz ettiğinde haberlerde izledik vs. dediğinde aldığı cevap sizin de mahkemeye gidip itiraz etme hakkınız var oldu. Bence bu haberler mahkeme yolu ile itirazın önünü açmalı, uygulama yapan polislere itiraz etmenin değil kaldı ki bir işe yaramıyor.

sweap07
11-02-2016, 11:46
Iyi guzel ceza iptal olmus fakat sosyal ortamlarda bu mahkeme kararlari ciktikca ve yayildikca yanlis anlasiliyor ve cam filmi serbest adi altinda paylasim yapıp milleti oyuna getiriyorlar

metinalan
11-02-2016, 12:31
bankaların kredi masrafına benziyor geri vereceksen niye baştan alıyorsun

ÜSTÜNERC
11-02-2016, 15:47
abuk sabuk kör eden cinsten xenon takanlara bence ceza uygulanmalı.Cam filminin kime ne zararı olabilir,kaliteli malzeme olunca açık tonlarda olunca gece dahil bi sıkıntı yaratmıyor.Kaç sene oldu bezmedi polisler ceza yazmaktan.Kemer takmayan adama ceza yazmıyor film cam var diye ceza yazıyor tuhaf olan bence bu.

atituti
11-02-2016, 17:06
zifiri karanlığa kimse birşey diyemezde adamın saglık sorunu var film takmak zorunda bari bunlara serbestlik getirilsin.

darkmoon
11-02-2016, 18:32
zifiri karanlığa kimse birşey diyemezde adamın saglık sorunu var film takmak zorunda bari bunlara serbestlik getirilsin.

onlar zaten heyetten falan rapor alırlarsa güneşde cilt sorunları olanlar göz alerjisi falan olanlar o belgeyle gittilermi filmi ruhsata işletebiliyorlar diye biliyorum..

onursumer
11-02-2016, 20:31
onlar zaten heyetten falan rapor alırlarsa güneşde cilt sorunları olanlar göz alerjisi falan olanlar o belgeyle gittilermi filmi ruhsata işletebiliyorlar diye biliyorum..

benim gozlerde güneşe karşı alerji var cocukluğumdan beri , cok sordum kimse net birşey bimiyor :) bu zaman kadar zaten polis çevirip bu ne demediğinden daha sorun yaşamadım ama tekrar bi araştırıyım bu olayı belki güncel birşeyler vardır

Draniela
11-02-2016, 20:39
artık canıma tak etti eski aracımda 2 numara filmle geziyordum. Bu 500 ü aldım alalı burnum boktan çıkmadı arka camlara 5 yan camlara 3 ön cama 2 çektireceğim. Görünmesin aq arabasının içi cidden bıktım usandım artık.