PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yurtdışı çıkış harcı 100 dolara çıkabilir

Sinan58
10-02-2016, 23:35
Haberin site için önem taşıdığını düşündüğüm için konu açma gereği duydum.
Turizm sektöründeki kaybı telafi edebilmek için ünlü bir turizmci tarafından yurtdışı çıkış harcının 100 dolara çıkarılması önerilmiş.
Öncelikle haber kaynağı;
http://www.turizmguncel.com/haber/turizmci-yakup-aydin'dan-2016-sezonu-icin-radikal-oneri-h26595.html
Haber ekran görüntüsü;
http://i.hizliresim.com/28AZ9O.png
Haberi size aktarayım;
"4 milyon Rus turistten neredeyse sıfır Rus turiste gelindiğini belirten Belek Beach Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Aydın, burada yaşanan kaybın İsrail veya İran gibi pazarlardan telafi edilemesinin mümkün olmadığını kaydetti."

''YURT DIŞINA ÇIKANLARIN SAYISI AZALTILMALI''

Kaybın telafi edilmesinin yurt dışına çıkan Türk vatandaşlarının sayısının azaltılmasıyla sağlanabileceğini ifade eden Aydın, radikal bir öneride bulunuyor: Yurt dışı çıkış harçları yükseltilsin. Aydın önerisine şu şekilde açıklık getiriyor:

''YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 100 DOLARA ÇIKARILMALI''

''Eskiden yurt dışı çıkış harçları 100 dolardı. Şimdi bu rakam 15 liraya düşmüş durumda. Bunun bir esprisi kalmadı. Bizim iki yıl boyunca yurt dışı çıkış harcını 100 dolara çıkarmamız lazım. Buradan elde edilecek gelirle, yurt içinde hizmet veren seyahat acentelerinin ve otellerin finanse edilmesi gerekir. Acentelere, taşıdıkları yolcu başına belli bir miktar sübvansiyon verilebilir. Yapılacak bir çalışmayla yurt içi seyahatleri daha cazip bir hale gelir. Böylelikle Türk vatandaşları bu yıl yurt dışı yerine yurt içi seyahati tercih ederek ülke ekonomisine de ciddi bir katkıda bulunmuş olurlar.''

''BİZDEKİ TESİSLER KADAR GÜZEL TESİSLER YOK''

Yurt dışına çıkan insan sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Yakup Aydın, turizmde ortaya çıkan açığın da bu şekilde kapatılebileceğini söylüyor. Aydın, ''Yunan Adaları'na giden Türk vatandaşı sayısı belli. Yunan Adaları'ndaki hizmet kalitesi bizim otellerinkinden asla fazla olamaz. Aynı şey İspanya ve İtalya için de geçerli. Zaten biz bu nedenle her şeye rağmen ayakta kaldık, turizmi geliştirdik. Bu nedenle Türk vatandaşları bu yıl Yunan Adaları yerine Bodrum'a Marmaris'e Antalya'ya gitsinler. Çünkü bu yıl Türk turizminin desteğe ihtiyacı var.'' değerlendirmesini yaptı

Peki o destek olmazsa turizm sektörü ne olur? Yakup Aydın, soruyu şekilde yanıtlıyor:

''BÖYLE DEVAM EDERSE ANTALYA'DAN 150-200 BİN NÜFUS ÇIKIŞI OLUR''

''Destek olmazsa, otellerin batmasının da ötesinde, sektörde çalışan yüz binlerce insan işsiz kalır. Burası bir fabrika değil ve otomasyonla gitmiyor. Ciddi trajediler yaşanır. Zaten kıt kanaat yaşayan işçiler, otellerin kapanmasıyla birlikte işsiz kalırlar. Dolayısıyla büyük sıkıntılar yaşanır. Şartlar bu şekilde devam ederse, Antalya'dan 150-200 bin civarında bir nüfus çıkışı olur.''

''OTEL OLARAK YAPABİLECEKLERİMİZİN BİR SINIRI VAR''

Belek Beach Hotel'in 2016'yı nasıl planladığı ile ilgili de bilgi veren Aydın, ''Daha fazla planlama, daha fazla pazarlama, daha fazla fuara katılma... Yapabileceklerimiz bunlar. Sonuçta yapabileceklerimizin bir sınır var. Herkes fiyatlarını düşürüyor ve fiyatla mücadele ediyor. Piyasada şu anda çok trajik fiyatlar var. Ama bu fiyatları daha fazla düşüremeyiz. Bu düşüşler hizmet kalitesine de yansıyacak. Bizim hayal edemediğimiz fiyatlara satılan tesisler var. Turizmciler panik halinde ve ancak bugünden alınacak kararlar/atılacak adımlarla bu panik hali giderilebilir. Kaldı ki sektörün yiyeceği darbe sadece bu yılla sınırlı değil; gelecek yıllara da sirayet edecek bir darbe. Destek erken gelirse hem fiyatlar bu kadar yere düşmez, hem de sonuç alınır.'' şeklinde konuştu.

''2 MİLYON YERLİ TURİST GÜNEYE KAYDIRILMALI''

Yurt dışına çıkan 8 milyon Türk vatandaşından 2 milyonunun güneydeki turizm bölgelerine kaydırılması durumunda sektörün 2016 yılını atlatabileceğini ve 2017 yılında ayakta kalabileceğini söyleyen Yakup Aydın, ''Konu sadece oteller veya otel sahipleri değil. Turizm sektöründe çok ciddi bir istihdam söz konusu.'' dedi.

turbo&quattro
10-02-2016, 23:40
Sakin alternatif birseyler bulayim fln demeyin ne olursa hemen vatandasa yaslayin.

johnie
10-02-2016, 23:42
dostum, bir turizmci olarak söylüyorum ;

Eğer yurt dışı çıkış harcı 100 $ olursa, Türkler hiç bir yere gidemez.
15 lira da yalandan alınan bir vergi.
100 $ olduğunu düşündüğünde, maaşının büyük bir kısmı vergiye gittiğini düşünürsün ve bu ülke de yaşamazsın.
Bunun çalışması, Türsab tarafından büyük çalışmalarla yapılıyor zaten.

johnie
10-02-2016, 23:45
+ ek olarak, turist yok diye ağlayan tatil bölgeleri - herhangi bir indirim yapmayıp bu sene de Türklere yaslayalım mantığındalar.
Kayıp olacak evet, kısa bir sonra düzelir diye temenni ediyoruz bizde..

orhansah
10-02-2016, 23:47
Sen kendi yurttaşına geçirip yurtdışından gelenlere yarı fiyatına tatil yaptır, sonra da bik bik bik öt ordan. Yerli turisti çekmek için bulduğun yönteme sokıyım.

Eren G.
10-02-2016, 23:51
Artik eskisi gibi degil turkiyede 5 yildizli otellerde yaptigin bir haftalik tatil parasina yurtdisinda da gayet guzel ve kaliteli vakit gecirilebiliyor. Kendi adima soyleyim degil 100 500 dolar da yapsalar bu adilere para kazandirmamak icin yine yurtdisini tercih ederim. Al vestelin zorlusunu vur bu hiyara siz dunya capinda rekabet edemiyrosunuz diye niye vatandasin sirtindan gecinicekmissiniz ? 100 dolar alinan vergilerle oteller desteklenecekmis yok ya ! Ulan insan su cumleyi kurarken utanir.

Ki bu hukumet de her bir halti vatandasin sirtina yuklemeyi aliskanlik haline getirdiginden bunu da hayata gecirirlerse sasirmam. Once git amerikanin gaziyla vur rusu sonra israillle yakinlas, sozde muttefigin amerika arkandan vurunca yine yine vatandasa patlasin hersey. Hic bir seyi etraflica dusunmeyin amk spor gazetesi.

cabrioleter
11-02-2016, 00:08
sigoratacıların yükünü vatandaşa bindirdiler, devlet zaten soyup soğana çeviriyor, şimdi de turizmciye yaslatırlarsa şaşırmam.
böyle de bir şerefsizlik olmaz. madem öyle turizmcilerden de ağırladıkları turist başına 100 dolar kessinler o parayla da herşey dahil otelde turist ağırlayıp esnafa kazandırmayan, turizmciler yüzünden zor duruma düşen esnafa sübvansiyon verilsin..

ufuksaracci
11-02-2016, 01:21
İki sene önce Uludağ'da harcadığım paranın yarısıyla yurtdışına kayağa gittim zaten o günden sonra Türkiye'de kendi yazlığım harici tatile çıkmam.

BahadırALTUN
11-02-2016, 03:26
Irak Afganistan gibi yerlerde iş yapıyorum. Bazen ayda 3 4 kere yurt dışına çıkıyorum , verginin 100 dolar olması çok zorlar. Öyle zaman oluyorki bu saydığımız üllkelere bile zaten cebimizde 100 Usd ile gidiyoruz.

Aşağıdaki ifadeler tamamen deli zırvası ve benim yazacaklarımdan hiç bir farkı yok . Ben harç ödeyeceğim acentelerinin ve otellerin finanse edilmesinde kullanılacak. Ne güzel dünya . Bende asansör sektöründeyim ve yüzlerce firma battı ve hala batıyor. Rahatım dan Irakta Afganistan da sürünmüyorum. O halde asansöre binen bütün insanlar gidecekleri kata göre para ödesin o parada asansör sektörünün finanse edilmesinde kullanılsın.

''Eskiden yurt dışı çıkış harçları 100 dolardı. Şimdi bu rakam 15 liraya düşmüş durumda. Bunun bir esprisi kalmadı. Bizim iki yıl boyunca yurt dışı çıkış harcını 100 dolara çıkarmamız lazım. Buradan elde edilecek gelirle, yurt içinde hizmet veren seyahat acentelerinin ve otellerin finanse edilmesi gerekir. Acentelere, taşıdıkları yolcu başına belli bir miktar sübvansiyon verilebilir. Yapılacak bir çalışmayla yurt içi seyahatleri daha cazip bir hale gelir. Böylelikle Türk vatandaşları bu yıl yurt dışı yerine yurt içi seyahati tercih ederek ülke ekonomisine de ciddi bir katkıda bulunmuş olurlar.''

Evrenoz
11-02-2016, 06:57
Çözüm bu di mi... Harç 100 dolar olsun diyene kadar o tek haneli IQ'ya sahip beynini biraz daha geliştirip "bu insanlar neden yurtdışına çıkmayı tercih ediyor, benim neyim eksik" diye sakın sormasın..

Turiste 30-40 Euroya verdiği odayı yerli turiste 300 TL'den itekle, yerli turiste hayvan gibi davran, çevre işletmelerde fahiş fiyatlarla parmaktan omuza kadar sok, beachlerde 1 lahmacuna 40 lira iste ondan sonra vay efendim yerli turist neden yunana gidiyor, oraya buraya gidiyor, auww auww.. Adam olmaya niyetleri yok belli ki.. Sürünsünler, beter olsunlar.

15 değil 100 de olsa 1 hafta her şey dahil bodrum tatilinden daha ucuz 1 hafta yunan tatili.. Yunanda yaşadığın, aldığın kalite farkı da cabası..

jeffy
11-02-2016, 07:12
Ülke olarak olumsuz giden ne olursa olsun düzeltme yöntemimiz belli ; Vatandaşa yasla.. Ama vergi olarak , ama ceza olarak veyahut farklı yollarla..

Nasılsa bir iki ufak gazete haberinden sonra unutuluyor..

Habere gelirsek Sen kendi ülkenin vatandaşına yolunması gereken kaz gözüyle bakarsan insanlar gelmez bu kadar net..

EREN34
11-02-2016, 07:17
Biri şu mala söylesin;

Biz yurtdışına ye iç yat, otel tatiline değil, memleket görmeye kültür öğrenmeye gidiyoruz.

Erasmus ve ticaret için kısa süreki çıkışlarda var tabi

Ewren
11-02-2016, 07:19
yerli turisti kazanmaya bakın, yaslamaya değil.

dirk
11-02-2016, 07:22
Bunlar hortumu kendilerine bağladılar.

meganes
11-02-2016, 07:30
eminimki trafikte çok araç var benzinin litresi 10 tl olsun diyen adam bu harç parasınada 200 dolar olsun kimse ülkeden çıkmasın biz kazanalım der

AliGizda
11-02-2016, 07:34
Bunlar hortumu kendilerine bağladılar.

Ne hortumu kanalizasyon borularını bağladılar.

Daha başka neyi halka yaslıycaklar merak içindeyim. Bi kulağımızın arkası kalmıştı onada göz diktiler. Yazık.

blow07
11-02-2016, 08:00
Bi bu eksikti. Vatandaşa bir de burdan gecirsinler spor gazetesi .

MCN21
11-02-2016, 08:06
Yav he he. Hem kendi vatandasina gecir hemde agla. Birde yine vatandas ustunden gecinmeye calis. Ucak fiyatlari bu kadar dusmusken kimse daha bu ulkede tatil tercih etmez. Eskiden vize islemlerine useniyordum erteliyordum. Simdi 2 senedir ne zaman aklima bir yer gelse gidiyorum. Ayni paraya yada daha altina geliyor burdaki tatillerden. En azindan farkli kulturlerle tanisip, degisik yerler goruyoruz. Paramizin degersiz olmasina ragmen disarida hayat daha ucuz oldugu icin euro, dolar ile harcamaya ragmen daha az oduyorsun.

tremx
11-02-2016, 08:07
kendi ucurdugun fiyatlardan 100 dolar indirme, islerin kotu gidecek diye vatandasa 100 dolar bindir ne guzel dunya..

clioGT
11-02-2016, 08:11
yazdım yazdım sildim. neyse.

yapsınlar yapsınlar. iyidir. canlanır.

TheAce
11-02-2016, 08:12
su tutan itfayenin hortumunu....

BaDCaT
11-02-2016, 08:15
hepsinin kokune kibrit suyu evimde otururum yinede sark kurnazina goturmem o parayi.

turci
11-02-2016, 08:18
yurda gelenlere de 50$ dolar versinler, bana uyar..

SieRRa
11-02-2016, 08:44
Geçtiğimiz yıl bayram tatilinde 3-4 geceliğine Akdeniz bölgesindeki otel fiyatlarına baktığımda 2000 liradan aşağı fiyat görmedim. Aynı tarihte Bulgaristan'a 500 liraya otel rezervasyon yaptık. Hizmetten bahsediyo bira diye suyu, viski diye savoy'u yaslıyolar insanlara. Kişi başı günlük 250-300 liranın karşılığındaki hizmet her sabah çarşaf değiştirmek. Gönül ister paranın yurtiçinde kalmasını ama malesef şartlar bunu gerektiriyo.

batucan
11-02-2016, 08:58
Zamanında yabancıya odayı 50€ dan Türke 250-300 TL den yaslarken düşüneceklerdi....

997TT
11-02-2016, 09:03
Demir perde ulke uygulamalari bunlar!
Demek ki %50 durumdan memnun...
Herseye vergi yada kisitlama....

facia
11-02-2016, 09:06
Demir perde ulke uygulamalari bunlar!
Demek ki %50 durumdan memnun...
Herseye vergi yada kisitlama....

%50'nin %2 si 100$ da olsa verir çıkar umurlarında olmaz. %42'ye yakını zaten hayal bile etmiyordur. Geri kalan %6 da problem etse ne olur etmese ne olur.

alp1903
11-02-2016, 09:40
Benim tanıdıgım ruslar yine antalyada tatile gelicekler mayıs ve haziran aylarında. :)

onursumer
11-02-2016, 09:55
Yaparlarsa çıkmayanin... çıkmak istedikleri sonra burda tatile teşvik mi bu nerde saçma fikir hepsi bizde alıştık tabi gecirilmeye

clioGT
11-02-2016, 09:57
o verilecek 100 dolar bilsem ki bana fayda sağlayacak, birşeyleri düzeltecek yemin ederim sorgulamam bile ama, gram inancım yok:)

Berkan
11-02-2016, 10:07
hem s.ken hem bağıran cins bunlar oluyor heralde. ben niye kendi ülkemde dolar veriyorum oda başka bir kısım

ibozum
11-02-2016, 10:12
"Sen önce verecek 100$ sonra duj" felsefesini benimsemiş adam bunlar..

RSBurak
11-02-2016, 10:32
İşgüzarın birisi öneri vermiş böyle bir şeyin mantıklı açıklaması yok yapamazlar.Turizm sektörü zaten Türkiyede yıllardır oturmamış.Otel sahipleri işgücü maliyetlerini düşürmek için sezonluk eğitimisiz elemanlar çalıştırıyor turiste sarkanmı ararsın kavga edenmi ararsın hizmet kalitesi oldukça düşük.Bunu telafi etmek içinde herşey dahil paketler çıkardılar bu rus turistlerde herşey dahil paket alıp dışarıda bir tane sakız parası harcamadan geri dönmeye başladılar.Kaliteyi yükseltmeden turizmden bir şey beklememek lazım.Şimdi rusların gelmemesine ben olumlu bakıyorum bu açık araplarla kapanır Kendilerine çeki düzen vermeleri açısından bu rus krizi güzel bir fırsat olur gözüyle bakıyorum. Asıl hedef 1.sınıf avrupa vatandaşları olmalı yoksa ha arap ha rus gözümde ikiside aynı :D

Cimmeria
11-02-2016, 10:41
ülkece genel sıkıntımız bence kimsenin sıkıya gelmek istememesi, asla bırak uzun vadeyi orta vadeli bile düşünmek istememesi.

Turizmde sıkıntı çok büyük ama neden diye düşündüğünde çıkan cevap aslında daha korkutucu, neden turistler gelmek istemiyor ülkene ? Rus uçağı düşürdün diye değil, genel olarak tüm dünyada ülken artık terör destekçisi, başkentin ve istanbul dahil şehirlerinde canlı bombalar patlayabilen muhafazakar ve tutucu bir ortadoğu ülkesi olarak görülmeye başladığı için.

Sen turizmciler olarak bunun tersini savunacak, ülkenin güvenli olduğu, bunların münferit olaylar olduğu yönünde global anlamda reklam ve tanıtım çalışmaları planlamak yerine ne yapıyorsun ? Şak yerli turiste yurtdışı harcını çakalım 100 dolardan bize gelsin. Hesap etmiyorsun bu açıklamanın zaten tepkili olan yerli turistin sana daha da tepkili olacağını ya da kamuoyu tepkisini, küçük kar peşindesin günü kurtarma peşindesin.

İşte vizyonsuzluk, cahillik, gıdım yöneticilik vasfının olmaması böyle bir şey... o yüzden ne yazık ki bir b.k düzelmiyor bu ülkede ve düzelmeyecek...

Thracian
11-02-2016, 11:05
Konuya yazılan tüm mesajları okudum. Bazı cevaplarım var. Önce şu ön bilgiyi vereyim 10 sezon Antalya Kemer Bölgesinde turizmindeyim. Otel işletmeciliği yapmaktayım. Şuan yaşanan sıkıntılar, sebepleri çok iyi biliyorum. Burada yazan birkaç arkadaşın TV daki haber problemlerinden çok daha büyük şeyler var. Mesela Antalya şuan şehir olarak battı batacak. Antalyanın en önemli 2 geliri Turizm ve Sebze-Meyve ihracatı bitmiş durumda. Sektorun büyüklerinden Tez Tour un başka sebeplerden 2 yıl önceki batışının henüz karşılanamamış olmasının ardından, Rusya-Ukrayna savaşından sonra hem ukr grivni sindeki değer kaybı, Hemde Rus Ruble sinin 85'lere kadar çıkmasıyla rus halkının paket tur almakta zorlanması. Ayrıca Rus hükümetinin Petrol ve Doğalgaz fiyatlarının aşırı düşmesi ülke ekonomisi üzerinde ki etkisi var. Rus Hükümeti yurtdışına para çıkışında en büyük rakamlardan turizmi iç turzime çevirmeye çalışıyor. Son seçimlerden 1 gün önce düşen Sharm-StPetersburg uçuşuyla ölen 224 kişiyi bahane gösterip Mısırı uçuşa kapattı. Arkasından Türkiyeyle olan savaş uçağı kriziyle Türkiyeye olan charter uçuşları yasakladı. Türkiyenin sezon dışına geldiği için henüz çok hissedilmedi. Türk vatanşaaı Ramazan Akpınara ait Pegas Touristik 8(şirket merkezi ingiltere) in çok sayıdaki oteli mısırda ve her 2 ülkedeki uçaklarının uçmaması bu firmaya büyük zarar veriyor. Bunları yazıyorum çünkü Rus Turizm sektoru %85ı Türklerin elindeydi 5 sene önce. 2 yıldır %60 ı. Eğer böyle devam ederse %20 ye geçecek. Rus asıllı Tez Tour ve Biblio Globus kontrolune geçecek.

Thracian
11-02-2016, 11:12
Sen kendi yurttaşına geçirip yurtdışından gelenlere yarı fiyatına tatil yaptır, sonra da bik bik bik öt ordan. Yerli turisti çekmek için bulduğun yönteme sokıyım.

Böyle bir inanış var, yabancı turiste ucuz yerliye pahalı diye ama gerçek değil. Sezon içinde bir çok otelin fiyatını takip ediyorum. Fiyatlar aynı gider %5 fark oynamaz. Buradaki 2 hata turist fiyatını sezonun en başında yada sonunda almak, yerli fiyatını en üst noktadan hesaplamak. Örn; 40 eur -300 TL sezon başına o fiyatlara sizde alabiliyorsunuz. Ayrıca 40 ve 300 ün rakamsal büyüklüğü farkı büyütyor. O yüzdenuçak firmaları 49.90 eur dan başlayan fiyatlaarla der.

Çözüm bu di mi... Harç 100 dolar olsun diyene kadar o tek haneli IQ'ya sahip beynini biraz daha geliştirip "bu insanlar neden yurtdışına çıkmayı tercih ediyor, benim neyim eksik" diye sakın sormasın..

Turiste 30-40 Euroya verdiği odayı yerli turiste 300 TL'den itekle, yerli turiste hayvan gibi davran, çevre işletmelerde fahiş fiyatlarla parmaktan omuza kadar sok, beachlerde 1 lahmacuna 40 lira iste ondan sonra vay efendim yerli turist neden yunana gidiyor, oraya buraya gidiyor, auww auww.. Adam olmaya niyetleri yok belli ki.. Sürünsünler, beter olsunlar.

15 değil 100 de olsa 1 hafta her şey dahil bodrum tatilinden daha ucuz 1 hafta yunan tatili.. Yunanda yaşadığın, aldığın kalite farkı da cabası..

Burada bir kaç doğru var birkaç ta yanlış. Evet Yunanistanda o fiyatlara tesisler var. Buradada var. Ama ülkemizde pek tercih edilmiyor. Ana 2 sebep Lokasyon ve alternatif. aynı kalitedeki tesis Bodrum-Kaç gibi lokasyonlarda pahalı oluyor. ve özel tesis değilse oda+ kahvaltı oluyor ama türkiye fiyatlarına herşey dahil fiyatlar bakılıyor.

arda35
11-02-2016, 11:20
Reklamın iyisi kötüsü olmazmış.

https://eksisozluk.com/belek-beach-resort-hotel--5038181

Year One
11-02-2016, 11:24
Bursa merkezine yapılan yeni Uludağ teleferiği için 4 kişilik aile gidiş dönüş 150 TL ye yalnızca yola veriyor. 15-20 dakikalık teleferik. Arkadaşlar geçen sene Bulgaristan Bansko ya araba ile gittim. 140 TL lik yakıt ile. 50 Km lik uzun pistler var. Allahtan çifte vatandaşım. eşime de D tipi yaptım birde schengen var. zırnık koklatmam bu ülkede hiç birine. bu yaz da doğu avrupa turu yapıcaz kısmetse. 5-6 ülke 8-10 gün araba ile. Kişi başı yemek hariç 1500 TL civarı hesapladık.

Arenimo
11-02-2016, 11:28
Sen yillardir yerli tatilciye uvey evlat muamelesi yap ruslara 3 kurusa tatil yaptir bize geldimi yasla dibine kadar , neymis yerli tatilci yurt disina cikmasin oldu illa anana avradina sovelim oyle cikalim yurt disina yani

Thracian
11-02-2016, 11:29

Hiçbir ticari kurum sattığı aynı hizmete farklı fiyat uygulamaz. Hele otelcilikte herkes aynı ODA dır. Buradaki hata yabancı turist fiyatını ölü sezon fiyatı alıp yerli fiyatını pik sezondan almaktır.

Bodrumda 1 sene yaşadım ve tesis işlettim. Sanırım cevap verebilirim. Turk turizmde en rezil bölge Bodrumdur. Ama arz-talep dengesi sebebiyle bu düzelmez. Çünkü 2 katlı yapıları sebebiyle fazla otel odası yok. Ama iç pazarın talebi de orası. Kalite düşük, fiyatlar yüksek, sezon kısadır. Bence Bodrum yerine farklı lokasyonda daha ucuza daha da kaliteli tesis bulabilirsin. Tatile karar vermeden yazarsan tesiste tavsiye ederim.

Geçtiğimiz yıl bayram tatilinde 3-4 geceliğine Akdeniz bölgesindeki otel fiyatlarına baktığımda 2000 liradan aşağı fiyat görmedim. Aynı tarihte Bulgaristan'a 500 liraya otel rezervasyon yaptık. Hizmetten bahsediyo bira diye suyu, viski diye savoy'u yaslıyolar insanlara. Kişi başı günlük 250-300 liranın karşılığındaki hizmet her sabah çarşaf değiştirmek. Gönül ister paranın yurtiçinde kalmasını ama malesef şartlar bunu gerektiriyo.

Antalya ve Bulgaristan da baktığınız otelleri yazarmısınız, denkliğine bakmak istiyorum. Ayrıca bulgaristandaki otelinize denk türkiyedeki bir kaç tesisi de buradan paylaşmak isterim

Zamanında yabancıya odayı 50€ dan Türke 250-300 TL den yaslarken düşüneceklerdi....

Buna cevap vermiştim :D

Benim tanıdıgım ruslar yine antalyada tatile gelicekler mayıs ve haziran aylarında. :)

İlk kısmı doğru Ruslar yine türkiyeye gelecek, zaman yanlış. Temmuzdan sonra gelecekler.

İşgüzarın birisi öneri vermiş böyle bir şeyin mantıklı açıklaması yok yapamazlar.Turizm sektörü zaten Türkiyede yıllardır oturmamış.Otel sahipleri işgücü maliyetlerini düşürmek için sezonluk eğitimisiz elemanlar çalıştırıyor turiste sarkanmı ararsın kavga edenmi ararsın hizmet kalitesi oldukça düşük.Bunu telafi etmek içinde herşey dahil paketler çıkardılar bu rus turistlerde herşey dahil paket alıp dışarıda bir tane sakız parası harcamadan geri dönmeye başladılar.Kaliteyi yükseltmeden turizmden bir şey beklememek lazım.Şimdi rusların gelmemesine ben olumlu bakıyorum bu açık araplarla kapanır Kendilerine çeki düzen vermeleri açısından bu rus krizi güzel bir fırsat olur gözüyle bakıyorum. Asıl hedef 1.sınıf avrupa vatandaşları olmalı yoksa ha arap ha rus gözümde ikiside aynı :D

Evet otel müdürünün biri attı bu lafı ortaya suyu bulandırmaktan başka bir şey değil. Türkiyede turizm sektoru tam anlamıyla oturmuştu. Üstelik dünyada iyi konuma geliyordu. Eleman ihtiyacı konusunda buradaki en büyük sıkıntı sezonluk iş olusu. Bir sezon çalışan adam kışın 12 aylık iş buluyor. yeni sezonda yeni ekip kurmak gerekiyor. Aslında otellerde bu sıkıntıyla uğraşmak istemiyor. Çözümü paket personel alımıyla yapıyor. yani eski personele sanabu kadar bütçe bu kadar adam diye yetki veriyor. Şef bir kaç temel eğitim verip ucuza çalıştıryor. sonraki sene yeni ekip. Evet turizm en kötü tarafı bu kötü davranışı yapan çok sayıda insan olması. Fakat bunu kapatmak için paket tur satışı yapılmadı burada yanlışınız var. Rusların gelmesi azaltılabilirdi ama piyasanın %40 ı bi anda durursa bu iyi sonuçlanmaz ve bu açığı ne arap kapatabilir. nede başka ülke. Avrupa turisti için alternatif mısır var.

ülkece genel sıkıntımız bence kimsenin sıkıya gelmek istememesi, asla bırak uzun vadeyi orta vadeli bile düşünmek istememesi.

Turizmde sıkıntı çok büyük ama neden diye düşündüğünde çıkan cevap aslında daha korkutucu, neden turistler gelmek istemiyor ülkene ? Rus uçağı düşürdün diye değil, genel olarak tüm dünyada ülken artık terör destekçisi, başkentin ve istanbul dahil şehirlerinde canlı bombalar patlayabilen muhafazakar ve tutucu bir ortadoğu ülkesi olarak görülmeye başladığı için.

Sen turizmciler olarak bunun tersini savunacak, ülkenin güvenli olduğu, bunların münferit olaylar olduğu yönünde global anlamda reklam ve tanıtım çalışmaları planlamak yerine ne yapıyorsun ? Şak yerli turiste yurtdışı harcını çakalım 100 dolardan bize gelsin. Hesap etmiyorsun bu açıklamanın zaten tepkili olan yerli turistin sana daha da tepkili olacağını ya da kamuoyu tepkisini, küçük kar peşindesin günü kurtarma peşindesin.

İşte vizyonsuzluk, cahillik, gıdım yöneticilik vasfının olmaması böyle bir şey... o yüzden ne yazık ki bir b.k düzelmiyor bu ülkede ve düzelmeyecek...

cabrioleter
11-02-2016, 11:32
Konuya yazılan tüm mesajları okudum. Bazı cevaplarım var. Önce şu ön bilgiyi vereyim 10 sezon Antalya Kemer Bölgesinde turizmindeyim. Otel işletmeciliği yapmaktayım. Şuan yaşanan sıkıntılar, sebepleri çok iyi biliyorum. Burada yazan birkaç arkadaşın TV daki haber problemlerinden çok daha büyük şeyler var. Mesela Antalya şuan şehir olarak battı batacak. Antalyanın en önemli 2 geliri Turizm ve Sebze-Meyve ihracatı bitmiş durumda. Sektorun büyüklerinden Tez Tour un başka sebeplerden 2 yıl önceki batışının henüz karşılanamamış olmasının ardından, Rusya-Ukrayna savaşından sonra hem ukr grivni sindeki değer kaybı, Hemde Rus Ruble sinin 85'lere kadar çıkmasıyla rus halkının paket tur almakta zorlanması. Ayrıca Rus hükümetinin Petrol ve Doğalgaz fiyatlarının aşırı düşmesi ülke ekonomisi üzerinde ki etkisi var. Rus Hükümeti yurtdışına para çıkışında en büyük rakamlardan turizmi iç turzime çevirmeye çalışıyor. Son seçimlerden 1 gün önce düşen Sharm-StPetersburg uçuşuyla ölen 224 kişiyi bahane gösterip Mısırı uçuşa kapattı. Arkasından Türkiyeyle olan savaş uçağı kriziyle Türkiyeye olan charter uçuşları yasakladı. Türkiyenin sezon dışına geldiği için henüz çok hissedilmedi. Türk vatanşaaı Ramazan Akpınara ait Pegas Touristik 8(şirket merkezi ingiltere) in çok sayıdaki oteli mısırda ve her 2 ülkedeki uçaklarının uçmaması bu firmaya büyük zarar veriyor. Bunları yazıyorum çünkü Rus Turizm sektoru %85ı Türklerin elindeydi 5 sene önce. 2 yıldır %60 ı. Eğer böyle devam ederse %20 ye geçecek. Rus asıllı Tez Tour ve Biblio Globus kontrolune geçecek.

Türkçe'niz çok kötü. Yanlış anlamadıysam Türk vatandaşı RAmazan Akpınar'a ait Pegas Touristik 8 şirkete sahip ve merkezi İngiltere..
Bu adam merkezini İngiltere'ye çevirmişse, verginin aslan payını oraya ödüyorsa gitsin ordan para kazansın. Bu ülkede ağlamasın. Bu adamın kişisel olarak batmasına zerre üzülmem tek üzüleceğim nokta bacasız sanayi olan turizmin gerilemesi olur.

Evrenoz
11-02-2016, 11:35
Böyle bir inanış var, yabancı turiste ucuz yerliye pahalı diye ama gerçek değil. Sezon içinde bir çok otelin fiyatını takip ediyorum. Fiyatlar aynı gider %5 fark oynamaz. Buradaki 2 hata turist fiyatını sezonun en başında yada sonunda almak, yerli fiyatını en üst noktadan hesaplamak. Örn; 40 eur -300 TL sezon başına o fiyatlara sizde alabiliyorsunuz. Ayrıca 40 ve 300 ün rakamsal büyüklüğü farkı büyütyor. O yüzdenuçak firmaları 49.90 eur dan başlayan fiyatlaarla der.

Burada bir kaç doğru var birkaç ta yanlış. Evet Yunanistanda o fiyatlara tesisler var. Buradada var. Ama ülkemizde pek tercih edilmiyor. Ana 2 sebep Lokasyon ve alternatif. aynı kalitedeki tesis Bodrum-Kaç gibi lokasyonlarda pahalı oluyor. ve özel tesis değilse oda+ kahvaltı oluyor ama türkiye fiyatlarına herşey dahil fiyatlar bakılıyor.

Şahsi tecrübem, kesinlikle gerçek..

Teyzemler isviçrede yaşıyor. Çok defalar gerek Bodrum'da gerek kuşadasında onlarla aynı yerlerde konaklamalar yaptım. Türkiye'den aldığım fiyatlar, onların İsviçre'den aldığı fiyatların yanına yaklaşamıyordu.

Yunanistan'a gelince, geçen sene Halkidiki'ye gittim. Gitmeden önce Türkiye'de 4 yıldızlı bir tatil köyünden herşey dahil fiyat aldım. Aldığım fiyat üzerine araç ile ulaşımı ekledim. Tesis dışında harcayacağım para için de sembolik bir ekleme yaptım.

Çıkan maliyeti Yunanistan için vize, araç sigorta, ulaşım, 4 yıldızlı otel fiyatı, beachlerde harcayacağım para, her öğlen ve akşam dışarıda yiyeceğim yemek ( her seferinde tekir, kalamar, karides, deniz tarağı, mezeler ve uzo olarak hesapladım ) masrafları ile karşılaştırdım. Üzerine de eşe dosta alacağım hediyelikleri ve bonus olarak Selanik gezisini ekledim..

Halkidiki hem çok daha kaliteli hem de bu kadar extraya rağmen daha ucuza geldi. 2 kişi 2000 TL'nin altında bir masrafım oldu. Bodrum'da bir akşam yemeğe çıksam ve tekir, kalamar, karides, rakı istesem kaç para hesap geleceğini herkes tahmin eder az çok. Ben orada 2000 TL'ye her gece dışarıda yedim, her gün beachlerde vakit geçirdim. Ege'de bir beach'e gitsem, gün içinde birşeyler içip bir de öğle yemeği yesem ne kadar fiyat gelir hayal bile edemiyorum.. Bu arada bahsettiğim beachler de öyle kumdan ibaret beachler değil. Şemsiye, yastıklı şezlong, müzik, oturduğunuz yerde 1 düğmeye basarak çağıracağınız garson, hamak vs vs gibi son derece üst seviyede beachler.. Otel kalitesine gelince Halkidiki'nin 4 yıldızlı oteli, Bodrum'un 4 yıldızlı otellerinden 2-3 gömlek üstün. Sadece otelin lükslüğü değil bahsettiğim. İnsanların sizlere bakışı, güler yüzü, ilgi alakası, bir şey istediğinizde yerine getirilme süresi.. Dolayısıyla orayla burası arasında dağlar kadar zihniyet farkı var. Türk turist çekilmek isteniyorsa, önce bu zihniyet sonra da "saplama" hevesi düzeltilmeli..

Thracian
11-02-2016, 11:39
Türkçe'niz çok kötü. Yanlış anlamadıysam Türk vatandaşı RAmazan Akpınar'a ait Pegas Touristik 8 şirkete sahip ve merkezi İngiltere..
Bu adam merkezini İngiltere'ye çevirmişse, verginin aslan payını oraya ödüyorsa gitsin ordan para kazansın. Bu ülkede ağlamasın. Bu adamın kişisel olarak batmasına zerre üzülmem tek üzüleceğim nokta bacasız sanayi olan turizmin gerilemesi olur.

Klavyede yanlış olmuş. Kusura bakmayın. bazı bilgileri sonradan ekledim cümle devrik oldu.

Türk vatandaşı Ramazan Akpınara ait Pegast Turistik firması sektörün büyük bir firmasıdır. Türkiyede 1 tane oteli bulunmaktadır. Mısırdada 15, başka ülkelerde de 15 adet. Ayrıca 20 den fazla charter uçağı mevcuttur. Kendisi aynı zamanda ingiltere vatandaşıdır. Şirket merkezi de ingilterededir. Ama üst yönetim Rus ve Türk vatandaşlarıdır. Rus turizmini domine edebilen biridir. Böyle bir şirket şuan çok zordurumda ve iflası halinde yüzlerce kişi işsiz kalacak ve sektor daha fazla Rus firmalarının eline geçecek.

Anlatmak istediğim buydu, herkes e cevap yazacagım diye konudan konuya geçmişim

ahmet3425
11-02-2016, 11:46
Bunlar beyif fakiri resmen, allah akil dagitirken bu dallamalar da armut topliyomus heralde.

Dunya kadar firma var yurt disi baglantili calisan ulkeye sirekli sicak para sokan bunlarin yetkilileri sik sik yurtdisina cikmak zorunda her seferinde o 15 tl yi oduyorlar (soverek) 100 $ yapalimis mis bak hele sen zekiye.

Thracian
11-02-2016, 12:03
Şahsi tecrübem, kesinlikle gerçek..

Teyzemler isviçrede yaşıyor. Çok defalar gerek Bodrum'da gerek kuşadasında onlarla aynı yerlerde konaklamalar yaptım. Türkiye'den aldığım fiyatlar, onların İsviçre'den aldığı fiyatların yanına yaklaşamıyordu.

Yunanistan'a gelince, geçen sene Halkidiki'ye gittim. Gitmeden önce Türkiye'de 4 yıldızlı bir tatil köyünden herşey dahil fiyat aldım. Aldığım fiyat üzerine araç ile ulaşımı ekledim. Tesis dışında harcayacağım para için de sembolik bir ekleme yaptım.

Çıkan maliyeti Yunanistan için vize, araç sigorta, ulaşım, 4 yıldızlı otel fiyatı, beachlerde harcayacağım para, her öğlen ve akşam dışarıda yiyeceğim yemek ( her seferinde tekir, kalamar, karides, deniz tarağı, mezeler ve uzo olarak hesapladım ) masrafları ile karşılaştırdım. Üzerine de eşe dosta alacağım hediyelikleri ve bonus olarak Selanik gezisini ekledim..

Halkidiki hem çok daha kaliteli hem de bu kadar extraya rağmen daha ucuza geldi. 2 kişi 2000 TL'nin altında bir masrafım oldu. Bodrum'da bir akşam yemeğe çıksam ve tekir, kalamar, karides, rakı istesem kaç para hesap geleceğini herkes tahmin eder az çok. Ben orada 2000 TL'ye her gece dışarıda yedim, her gün beachlerde vakit geçirdim. Ege'de bir beach'e gitsem, gün içinde birşeyler içip bir de öğle yemeği yesem ne kadar fiyat gelir hayal bile edemiyorum.. Bu arada bahsettiğim beachler de öyle kumdan ibaret beachler değil. Şemsiye, yastıklı şezlong, müzik, oturduğunuz yerde 1 düğmeye basarak çağıracağınız garson, hamak vs vs gibi son derece üst seviyede beachler.. Otel kalitesine gelince Halkidiki'nin 4 yıldızlı oteli, Bodrum'un 4 yıldızlı otellerinden 2-3 gömlek üstün. Sadece otelin lükslüğü değil bahsettiğim. İnsanların sizlere bakışı, güler yüzü, ilgi alakası, bir şey istediğinizde yerine getirilme süresi.. Dolayısıyla orayla burası arasında dağlar kadar zihniyet farkı var. Türk turist çekilmek isteniyorsa, önce bu zihniyet sonra da "saplama" hevesi düzeltilmeli..

Bodrum konusunda haklısınız. Saplama köşedeki büfesine kadar işlemiş. 'bodruma geliyorsun, suya 2 tl veremiyorsan gelme' sözünü bizzat duydum. Ki suyun fiyat 50kuruştu o zamanlar. Bodrum bir rant kapısı olmuş artık. 10m2 için yıllık 80.000TL kira ayrıca 130.000TL devir parası isteyen gördüm içerisindeki mal taş çatlasın 10.000TL idi.

Bodrumu daha net anlatmak için bir örnek vereyim; Bodrumda 3* lı bir tesisi kiraladık ve işletmeciliğini yapıyoruz. 52 oda ama 2 odasından 1 inde pencere klima yok- 1 tanesi mutfak arkası koku çok fazla.

Antalya tecrübemizden sonra etrafı temizledik. gerekli hazırlıkları yaptık. tadilat eksik tvlar tamamlandı. Klimalar temizlendi gazları arızaları giderildi. Bodrumda su sorunu çok fazladır. Sahil bandında bir otel kaynaktan kendine boru hattı çekmiş. Civar otellerede su satıyordu. Alternatifi 2 günde 1 vidanjörlerle depolar doldurmak. inanın antalya bölgesinde böyle bir yer bulamazsınız.

Neyse sezon başladı yavaş yavaş misafir ağarlamaya başladık. Önce Bamtur dan 1 yetkili aradı 'yeriniz varmı ?' diye sordu. Tabi ki heyecenlandık ' var ne zaman, kaç kişi' diye sorduk. Cevap ' Bu akşam 45 kişi' Yerimiz var aslında ama 45 kişilik yemeğimiz yoktu. Gelenler bamturun kültür turu misafirleriydi. bizim konsept imiz Oda kahvaltıydı ama kendileri sabah akşam yemeği dahil, içecekler ücretli konsepti istediler. Fiyatta falan anlaştık. 3,5 saat sonra misafirler geldi. Oda dağılımını yaptık. Ücreti konuşup anlaşmamıza rağmen firma ödemedi. Rehber şahsı kredi kartıyla ödedi. Ertesi sabahta yolcu ettik. (bu kısım 1 idi)

Sonradan öğrendikki bu grubun rezervasyonu yapılan otel rezervasyonu kabul etmiş ama tesisi açmamıştı :D

2. kısım.

Bu gurubu yolcu ettik ertesi akşam fethiyede konaklamışlar. Orada bu konu bamtur rehberinden Anı tur rehberine anlatılmış. 2 gün sonra Anı tur yetkilisi geldi. Tesisi gezmek istediğini söyledi, gezdirdik, taleplerinden bahsetti, bizde yerine getirebileceğimizi söyledik. Bu arada şunu söylemeliyim ki Antalyadaki kendi tesimizde fethiyedeki diğer tesiste bizim bodrumdaki otelin 10 kat güzeli. Lakin bodrumun kötülüğünden adam bizim tesisi bile beğendi. Ertesi gün Anı Tur rezervasyonlar bize kaydırıldı. Gün içi oda blokaj listeleri gönderildi ve grup rehberi beni arayıp bilgi teyidi almak istedi. Aramızda geçen konuşmada, Otelde su olup olmadığını, yemek olup olmadığını, çarşafların değişip değişmediğine kadar sordu. (ve inanın bu sorular beni çok utandırdı gücendirdi)

Grup geldi yerleştirdik yemeğini yediler bodrumu gezdiler, gece rehber arkadaşla oturup sohbet ettik ve bana gündüz sorduğu soruların sebeplerini anlattı. otelciliğimden utandım, bodrumdan tiksindim.

Not: Bu arada bodrumda iş yapmak isteyen arkadaşlara şöyle bir önerim olacak. Deniz kenarı bir tesis arayacaklarına güzel bir tesis bulup Kültür turlarına verebilir. Konsept olarak Sabah akşam yemek içecekler ücretli. Önce akşam üstü gelip, yemek yiyip, dinlenip sabah kahvaltısından sonra ayrılıyorlar. saat 09:30 dan 17:30 a kadar kimse olmuyor otelde. Rahatlıkla tesisin ihtiyacları gün içinde karşılanır.

Evrenoz
11-02-2016, 12:10
Bursa merkezine yapılan yeni Uludağ teleferiği için 4 kişilik aile gidiş dönüş 150 TL ye yalnızca yola veriyor. 15-20 dakikalık teleferik. Arkadaşlar geçen sene Bulgaristan Bansko ya araba ile gittim. 140 TL lik yakıt ile. 50 Km lik uzun pistler var. Allahtan çifte vatandaşım. eşime de D tipi yaptım birde schengen var. zırnık koklatmam bu ülkede hiç birine. bu yaz da doğu avrupa turu yapıcaz kısmetse. 5-6 ülke 8-10 gün araba ile. Kişi başı yemek hariç 1500 TL civarı hesapladık.

4 Kişilik aile 4 günde Uludağda 1000 TL civarı skipass ücreti verir. Bu fiyat sadece skipass. Otel, ulaşım, kayak kirası hariç. Bu sene gitme imkanı bulamadım ama seneye kesinlikle Bansko.. Yemişim Uludağı, kartalkayayı.. Kişi başı gecelik 500 TL nedir arkadaş? 1000 TL'ye geliyor çocuksuz aile için 1 gecesi. 3-4 gece kalsan yoldu kayak kirasıydı 2 kadeh bir şeydi derken 5000 TL'yi buluyor. 5000'e git isviçrede Alplerde kay.. Akıllı işi değil..

@Thracian

Açıkçası bundan sonra Türkiye içi tatillere kesinlikle sıcak bakmıyorum. Anlattığım gibi konu sadece otelin kalitesi değil, insanların ilgisi ve bakışları da geçerli. Tesis dışı konuları ise hiç saymıyorum.. Zaten Bodrum'dan kastım 2 katlı oteller değildi, çevre ilçelerdeki tatil köyleriydi. Pansiyon gibi yerlerde konaklamam. KArşılaştırma yaptırdığım yerler 2 katlı pansiyonlar değil, bodrum ilçelerindeki tatil köyleri.

Ayrıca, daha ucuza çok daha iyi bir tatil imkanım var iken neden paramla rezil olayım. Ki ben milliyetçi bir insanım, paramın ülkemde kalmasını tercih ederim. Buna rağmen koşa koşa dışarı gidiyorsam bu benim değil, beni buna mecbur bırakanların ayıbı. O kişiler de beter olsun zerre umrumda değil.

Thracian
11-02-2016, 12:16
Şunu yazmayı unuttum. 2 yıl önce Mısıra gittim, Türkiyenin hem rus pazarı hem avrupa pazarındaki en büyük rakibi. Araştırma amaçlı 15 gün kaldım. 5 otelde konakladım. Ülkemizde o dönemde 1lt alkol 25 usd idi orada 2,5 usd. Personel maliyeti bizde 650 usd idi, mısırda 175 usd, oda başı kiralar sezonluk bizde 1500 usd iken orada 450 usd idi

phantom
11-02-2016, 12:17
Doğru
Ama rakam düşük
$100,000 olmalı

Sinan58
11-02-2016, 12:18
Otellerde çalışan kişilerinde genelde eğitimsiz olması durumuda ülke turizmini olumsuz yönde çok etkiliyor.
Önüne gelen herkesi oteline ben buna az maaş verip çalıştırırım diye alırsan olacağı budur.
Kusura bakmayında otellerde elemanların ciddi bir kısmı turistlere sarkıntılık yapıyor.
Yabancıların avantajı euronun ülkemizde maalesefki fiyatlarının yükselmesi.
Eğer yönetim bunu uygularsa tatile giden 5 kişilik bir ailenin ek olarak yaklaşık 1450-1500 "TL" ödemesi gerekiyor.
İnsanlar kafayı yemiş.

MCN21
11-02-2016, 12:23

Dostum öncelikle yurtdışında yaşayan akraba sayım oldukça fazla. Arada Türkiye'ye de gelirler beraber tatil yaparız. İlk zamanlar planı yapardık ve otelle de konuşup ayırma kısmı bize kalırdı. Daha sonra farkettik ki yurtdışından AYNI dönemde kendileri rezervasyon yapmaları durumunda %25-30 luk farklar ortaya çıkabiliyor ve daha ucuza ayarlanıyor oteller. Birde yanlış anlama ama 40-50 euronun TL karşılığını hesaplayamıcak insan pek kalmamıştır. Tamam kulağa rakam olarak düşük geliyordur ama herkes bunu kaba taslak anında TL ye çevirebilir. Avrupalıların tatillerini erkenden planlayıp ucuza bilet tur alma kısmında hak veriyorum. Genel olarak bizde bu alışkanlık malesef yok.

SULTANOGLU
11-02-2016, 12:27
Konu hakkinda konusmam gerekirse artik bu ulkede yasanan ve yasanacaklar zerre umrumda degil. Bizi bu durumlara dusuren her kim varsa misli misli ciksin.

Ikinci olarak konudan bagimsiz tharcian a bisey sormak iatedim :) instagramda beerbira diye birinibtakip ediyorum o senmisin ? Kendi yaptigi tharcian diye biralari varda :)

Thracian
11-02-2016, 12:35
Dostum öncelikle yurtdışında yaşayan akraba sayım oldukça fazla. Arada Türkiye'ye de gelirler beraber tatil yaparız. İlk zamanlar planı yapardık ve otelle de konuşup ayırma kısmı bize kalırdı. Daha sonra farkettik ki yurtdışından AYNI dönemde kendileri rezervasyon yapmaları durumunda %25-30 luk farklar ortaya çıkabiliyor ve daha ucuza ayarlanıyor oteller. Birde yanlış anlama ama 40-50 euronun TL karşılığını hesaplayamıcak insan pek kalmamıştır. Tamam kulağa rakam olarak düşük geliyordur ama herkes bunu kaba taslak anında TL ye çevirebilir. Avrupalıların tatillerini erkenden planlayıp ucuza bilet tur alma kısmında hak veriyorum. Genel olarak bizde bu alışkanlık malesef yok.

Fiyatlara erken rezervasyonun etkisi var. Müşterinin bunda etkisi var. Ben %98 rus turist ağırlıklı çalışırım. Yerliyi de kendi çevremden tanıdığım kişilerden seçerim. Maliyet anlamında yerli turist daha maliyetlidir. daha çok iş gücü ister. orta seviye rusçam var ve tesiste misafiri ilk ben karşılarım. Kendimi tanıtırım, adımı ve ofisimi söylerim ki bir sorunda bana ulaşmaları kolay olsun. Aynısını yerli turiste yaptığım zaman inanılmaz şeylerle ilgili sıkıntı çıkıyor. Adımı bildiklerinde personelle önce samimi olmaya konsept dışında isteklerde bulunuyor. zorluyor. Ben bir turizmciyim. Ama TT ye kimseye bir ürün yada hizmet satmaya çalışmıyorum. 2016 turizm sezonun zor gececeğini. Bu zorluğun neden olduğunu, sonuçlarının ne olacağını anlatmaya çalışıyorum. masanın diğer tarafında olmanın verdiği bilgi ve tecrübeleri aktarıyorum. Kimseye yurtdışına gitme burada tatil yap demiyorum. Zira ben daha avrupa turu atmayı hedefliyorum. Yanlış gördüğüm. konu iç turizme geldiğinde Maxx Royallere bakıp, yurt dışında 3-4* tesislerin karşılaştırılmalrının insanları yanlış düşündürdüğünü söylüyorum.

timucintt
11-02-2016, 13:27
Valla ben 2 kere pul almadan çıktım kimse pulu sallamıyor bile... eski pulu gösterip geçiyorum 100 dolar olunca umarım tarihli özel pullar çıkarmazlar :D...

ibozum
11-02-2016, 13:39
Valla ben 2 kere pul almadan çıktım kimse pulu sallamıyor bile... eski pulu gösterip geçiyorum 100 dolar olunca umarım tarihli özel pullar çıkarmazlar :D...

Benim de aklıma bu geliyordu ama yemiyor her seferinde alıyordum.. Zaten 2 - 3 pul pasaportta duruyor, bu yaz ben de almadan eskisini kaktırmayı deneyim bakalım ne olacak..

En saçma vergilerden bir tanesi, ulan ülkeden gidiyoruz artık ne vergisi ne pulu.. Hani giriş olsa bir nebze anlarım da, giden adama ne vergisidir arkadaş..

timucintt
11-02-2016, 13:45
Benim de aklıma bu geliyordu ama yemiyor her seferinde alıyordum.. Zaten 2 - 3 pul pasaportta duruyor, bu yaz ben de almadan eskisini kaktırmayı deneyim bakalım ne olacak..

En saçma vergilerden bir tanesi, ulan ülkeden gidiyoruz artık ne vergisi ne pulu.. Hani giriş olsa bir nebze anlarım da, giden adama ne vergisidir arkadaş..

"Demek çıkıyorsun son kez sana geçirmeden olmaz" diyor devletimiz :D :D

Yigit-Y
11-02-2016, 13:48
büyük para bulursam söz bir kereye mahsus 100 dolar vericem ve gidicem bir daha gelenide miksinler küfür küfür küfür

Onamdar
11-02-2016, 13:59

Bkz: Kapıya kadar geçireyim

!KO
11-02-2016, 14:06
istersen 1000 dolar yap gene gelmem gene gelmem evde otururum gene gelmem :D

yurtdışı akar her renginden var bodrumda şişman ingiliz kızları kovalamaktan iyidir :D

ahk
11-02-2016, 15:13
2 senedir 1 veya 2 hafta sonu hariç Türkiye'de tatil yapmadım çok çok pahalı. Bi Selimiye vardı onun da içine ettiler hem pahalandı hem kirlenmeye başladı.

EmrE-35
11-02-2016, 16:19
ABD bandıralı teknemiz var zaten çoğu zaman resmi çıkış yapmadan, pul falan almadan basıp gidiyorduk yunan adalarına eğer böyle birşey olursa bir daha gümrüğe,pasaporta gideni sevsinler...

Havalimanında da banka dekontunun fotokopisini bas geç...

İstanbul
15-02-2016, 23:02
100 doları falan bırakın da yurtdışına çıkış yasaklansın demiş yetkili bir abimiz :)
'Turizm i (http://www.radikal.com.tr/ekonomi/turizm-icin-akla-zarar-talep-yurtdisina-cikis-yasaklansin-1511051/)

Eren G.
15-02-2016, 23:05
Bu adamlar bu kadarcık beyinlerle nasıl bu kadar çok para kazanıyorlar gerçekten anlamıyorum.

optimus_prime
16-02-2016, 08:15
gerizekalılara bak mantığa bak

ben 3bin liraya 7 ülke 10 şehir gezdim

rixos beleğe 1 hafta kendimi kapatsam aynı parayı verecektim

barisy
16-02-2016, 09:02

Helal kuzen , güzel özetlemişsin.

Yigit-Y
16-02-2016, 09:16
Gecen sene barselona madrid yaptik eşimle

Bu senede fransa ya gidicez inşallah.

Turk turizm baltalamak icin 100 dolarda veririm.

Çünkü o turizm ben değil hükümet baltaladi 1 kurus yok türk otellerine

Batmaslarsa hamina

Seneyede italya sonra almanya sonra balkanlar sonrada uzak doğu

Yapmiyorum burada tatil:)

kelalper
16-02-2016, 09:23
yuuh amk. 100 dolar harcı devlet bizden alacak bi de bunları finanse edecek. Amk öyle bir olay olsa otele müşteri gelmesede umrumda olmaz. Baraka yapar otel ruhsatı alır yatarım nasılsa yurt dışına çıkan keriz beni besliyor diye. Arkadaş hayal aleminde yaşıo devlet o 100 doları alsa bile sana vermez hala boş ayakkabı kutuları var onları doldurmaları gerek.