PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askerlik hakkında

Sinan58
11-02-2016, 18:25
Merhabalar abilerim kardeşlerim;
Konu askerlik olunca forumun tecrübesine dayanarak sizden yardım istiyorum, fikirleriniz benim için çok önemli :)
Askerlik kapıya dayandı, bildiğiniz üzere yurtdışında yaşıyorum.
Bendede küçüklükten beri bir askerlik hevesi vardı, birde "Uzman Çavuş" olmak istiyordum ama nasip olmadı.
Ben askerlik yapmayı çok istiyorum ama yakın arkadaşlarım buralar bildiğin gibi değil diyorlar.
Hele birde son zamanlarda duyduğum devrecilik vb işler canımı sıkmaya başladı.
Aklıma takılanlar özellikle bunlar;
-Devrecilik hala devam ediyormu
-Bizden bir üst rutbenin her dediğini yapmak zorundamıyız
-Görev dağılımlarında adaletsizlik varmı
Tecrübeli abilerim birde en çok takıldığım mevzu küfür mevzusu, zira karşıdaki kişinin rutbesi farketmez ağır bir küfür ederse "kesinlikle ve kesinlikle" cinayet işlerim.
Birde benden küçük olmasına rağmen bir üst diye artislik yapmaya kalkarsa dayanamam kesinlikle.
Ve en önemlisi bana karşı veya başkasına karşı haksızlığı kesinlikle tahammül etmem.
Ben oraya asgerlik yapmaya gidiyorum sonuçta amelelik yapmaya değil.
"Yakın zamanda asgere gitmiş-giden vb abilerim varsa yardım edebilirmi şu anda asgeriyede durumlar nasıl, gitmelimiyim yoksa biraz daha bekleyeyimmi??? :)

Evrenoz
11-02-2016, 18:33
Devrecilik halen devam ediyor
Komutanların dediğini yapmak zorundasın. Elbette emirler askeri hukuk dahilinde olmalı
görev dağılımlarında adaletsizlik var
küfür ederler, cinayet de işlemezsin. binlerce insan bunu söyleyerek gitti, küfür ederek döndü
haksızlığa tahammül etmez isen, discoda vakit geçirirsin. hem küfürde hem de haksızlıkta sessiz kalmayı öğrenirsin bir kaç ay içinde..
askerde yaş değil kıdem vardır. sen daha büyüksün diye daha saygın ya da daha tecrübeli değilsin
beklesen de değişen bir şey olmaz, yaşın ilerledikçe yaşadıkların daha ağır gelir o kadar

braga26
11-02-2016, 22:01
Devrecilik her yerde yok ancak onun yerine sıracılık var
senden üst rütbelinin her dediğini yapmak zorundasın ki askerliğin en önemli kuralı budur emir sorgulanmaz yapılır.Hatalı olan bi emir verilse dahi yapılır daha sonra itiraz edilir
görev dağılımlarında sıracılık devam ettiği için adaletsizlik var
Genel olarak yaşça büyük olan kişiye saygı gösterilir ancak bunu her askeri birlik için söyleyemeyiz çeşit çeşit insan var *****.
Elinizde imkan varsa bırakın vatan millet sakarya muhabbetini yapmayın askerlik

Sinan58
11-02-2016, 22:05
Komutanların dediğini yapmak zorundasın. Elbette emirler askeri hukuk dahilinde olmalı
küfür ederler, cinayet de işlemezsin. binlerce insan bunu söyleyerek gitti, küfür ederek döndü
haksızlığa tahammül etmez isen, discoda vakit geçirirsin. hem küfürde hem de haksızlıkta sessiz kalmayı öğrenirsin bir kaç ay içinde..
askerde yaş değil kıdem vardır. sen daha büyüksün diye daha saygın ya da daha tecrübeli değilsin
beklesen de değişen bir şey olmaz, yaşın ilerledikçe yaşadıkların daha ağır gelir o kadar

Tam olarak böyle detaylı bir cevap arıyordum, teşekkür ederim.

Sinan58
11-02-2016, 22:12
Devrecilik her yerde yok ancak onun yerine sıracılık var
senden üst rütbelinin her dediğini yapmak zorundasın ki askerliğin en önemli kuralı budur emir sorgulanmaz yapılır.Hatalı olan bi emir verilse dahi yapılır daha sonra itiraz edilir
görev dağılımlarında sıracılık devam ettiği için adaletsizlik var
Genel olarak yaşça büyük olan kişiye saygı gösterilir ancak bunu her askeri birlik için söyleyemeyiz çeşit çeşit insan var *****.
Elinizde imkan varsa bırakın vatan millet sakarya muhabbetini yapmayın askerlik

Sıracılıkta devreciliğin sadece adının değiştirilmiş hali galiba.
Maddi imkan konusunda sorunum yok ama bilemiyorum.
İnsanların çoğu "şu an askerlik sadece bir üstünün emirlerini yerine getirmekten başka bişey değil" diyor.
Birde sorumluluk sahibi birisi değilim, daha doğrusu ailem sağolsunlar bir elimi sıcak sudan soğuk suya sokmadı.
Hayatımda toplasanız 2 hafta çalışmadım.
Bu yüzden sorumluluk sahibi değilim. Özellikle bendeki bu tembellik yüzünden çok zorlanırsın diyen çok oldu.

!KO
11-02-2016, 22:20
Sıracılıkta devreciliğin sadece adının değiştirilmiş hali galiba.
Maddi imkan konusunda sorunum yok ama bilemiyorum.
İnsanların çoğu "şu an askerlik sadece bir üstünün emirlerini yerine getirmekten başka bişey değil" diyor.
Birde sorumluluk sahibi birisi değilim, daha doğrusu ailem sağolsunlar bir elimi sıcak sudan soğuk suya sokmadı.
Hayatımda toplasanız 2 hafta çalışmadım.
Bu yüzden sorumluluk sahibi değilim. Özellikle bendeki bu tembellik yüzünden çok zorlanırsın diyen çok oldu.

gideceğin yere göre değişir banada askerde goruceksın sen dediler senelerce parmak arası terlık deniz şortuyla askerlik yaptım :D

devrecılık gıdecegın yere gore olabılır ama sıracılık hemen heryerde var sıracılıktan korkma gidince sende seversın sıran geçince :D
üsttün dediklerini yapmak zorundasın
küfür aşırı derecede yok ana bacı tarzı dediğimiz küfürler yok üstlerden askerler arası oluyo oda onunu kesersın zaten
görev dağılımında adaletsizlik sana bağlı ortama bağlı herkes saftır bi iki akıllı çıkar butun işler saflara girer gideceğin yere bağlı değişir buda
bende dıyodum dayanamam asarım keserım orda hıkaye emın ol yapamayacagından değil elıne bısey gecmıcek bosuna ozgurlugunden uzak kalacaksın

braga26
11-02-2016, 22:21
yani zorlanırsın tabiki kolay olmuyor ancak alışman kolay olur çöp toplarsın tuvalet temızlersın askerlik su an askerlerın nobete gıttıgı gerı kalan zamanda angarya işleri yaptıgı boylelıkle 12 ayı bıtırdıgı bı düzenden ibaret sporu çok olan bi birliğe düşersen sıkıntı 3km techizatlı koşu ilk zaman kasar biraz (teçhizat 4.5 kg silah 1 litre matara.5 adet boş şarjör yaklaşık 1 kg agırlıgında kompozit başlık askeri elbise ve bot süre 14.5 dk maksimum) 4 yıl askerlık tecrubem var aklına farklı seyler takılırsa cevap verebılırım

EREN34
11-02-2016, 22:29
Askerliği nerede yapacağına bakar iş.

Ben 29 yaşında uzun dönem gittim. Doğru yerde, doğru zamanda olup kimseyle dalaşmadım. Kimseyle sorun yaşamadım, kimsede bana devrecilik yapmadı. Akıllı olup uyanık olmazsan rahat edersin. Bu arada acemiliğimi Manisa'da yaptım.

Usta birliğinin ilk 2 ayı Ankara'daydım. Orda da durum farklı değildi. Hatta acemeliğe göre şartlar daha iyiydi.

Son usta birliğim Belçika'ydı. O kısmı anlatmayayım:)

cuneytturkoglu
11-02-2016, 22:34
Bende daha yapmadım ama bi abim askerde mantık aranmaz bunu unutma demişti.

!KO
11-02-2016, 22:34

Ben 29 yaşında uzun dönem gittim. Doğru yerde, doğru zamanda olup kimseyle dalaşmadım. Kimseyle sorun yaşamadım, kimsede bana devrecilik yapmadı. Akıllı olup uyanık olmazsan rahat edersin. Bu arada acemiliğimi Manisa'da yaptım.

Usta birliğinin ilk 2 ayı Ankara'daydım. Orda da durum farklı değildi. Hatta acemeliğe göre şartlar daha iyiydi.

abi yanlıs hatırlamıyosam acemiliği aynı yerde yapmıstık seninle manisa batıkışlamıydı ?

EREN34
11-02-2016, 22:36
abi yanlıs hatırlamıyosam acemiliği aynı yerde yapmıstık seninle manisa batıkışlamıydı ?

Ben Alaşehir'de ulaştırma askeriydim kardeşim. Sanırm Manisa şehir olarak aynı diye öyle aklında kalmış. Ama fark etmiyor, her türlü canını okuyorlar adamın :D

!KO
11-02-2016, 22:39
Ben Alaşehir'de ulaştırma askeriydim kardeşim. Sanırm Manisa şehir olarak aynı diye öyle aklında kalmış. Ama fark etmiyor, her türlü canını okuyorlar adamın :D

ya ben karıstırdım yada manısanın havasıyla alakalı bıseyler demiştin bana gitmeden :D

baktımda dogru hatırlıyomusum manısanın serin :D havasıyla alakalı konusmusuz :D http://www.techturkey.com/forum/archive/index.php/t-170588.html

EREN34
11-02-2016, 22:42
ya ben karıstırdım yada manısanın havasıyla alakalı bıseyler demiştin bana gitmeden :D

baktımda dogru hatırlıyomusum manısanın serin :D havasıyla alakalı konusmusuz :D http://www.techturkey.com/forum/archive/index.php/t-170588.html

Hafızan benden iyi valla. Benimki biraz balık cinsi:)

Manisa bir liman ben ise bir gemi
Bir daha uğrarsam öpsünler beni:D

!KO
11-02-2016, 22:43
Hafızan benden iyi valla. Benimki biraz balık cinsi:)

Manisa bir liman ben ise bir gemi
Bir daha uğrarsam öpsünler beni:D

aahah spil dağına az sövmedim biyere sabah 10da gunes doğarmı ya :D

EREN34
11-02-2016, 22:48
aahah spil dağına az sövmedim biyere sabah 10da gunes doğarmı ya :D

Bizde normal saatinde doğardı ama doğmasın diye dua ettiğimizi bilirim :)

Kulakları çatlayıp kayanayandan tut, bayılana kadar....
Bir gün biri bayıldığında yüzbaşı gelip baygın askeri azarlarken anladım, biz sadece bir kamuflajdık. İçini kimin doldurduğunun en ufak önemi ve değeri yoktu. Kafaya koydum kurtulmayı ve o gazla lisansın son dönemi askerde bitirdim. Fakat Belçika çıkınca kısalsın diye başvuru yapmadım :D

braga26
11-02-2016, 23:06

bende orda yaptım acemiliği ama inzibat taburunda

Sinan58
11-02-2016, 23:08
gideceğin yere göre değişir banada askerde goruceksın sen dediler senelerce parmak arası terlık deniz şortuyla askerlik yaptım :D

devrecılık gıdecegın yere gore olabılır ama sıracılık hemen heryerde var sıracılıktan korkma gidince sende seversın sıran geçince :D
üsttün dediklerini yapmak zorundasın
küfür aşırı derecede yok ana bacı tarzı dediğimiz küfürler yok üstlerden askerler arası oluyo oda onunu kesersın zaten
görev dağılımında adaletsizlik sana bağlı ortama bağlı herkes saftır bi iki akıllı çıkar butun işler saflara girer gideceğin yere bağlı değişir buda
bende dıyodum dayanamam asarım keserım orda hıkaye emın ol yapamayacagından değil elıne bısey gecmıcek bosuna ozgurlugunden uzak kalacaksın

Şans işi deyinsene :)
Arada böyle afederseniz ***** komutanlar oluyor işte onlara ciddi manada sinir oluyorum.

yani zorlanırsın tabiki kolay olmuyor ancak alışman kolay olur çöp toplarsın tuvalet temızlersın askerlik su an askerlerın nobete gıttıgı gerı kalan zamanda angarya işleri yaptıgı boylelıkle 12 ayı bıtırdıgı bı düzenden ibaret sporu çok olan bi birliğe düşersen sıkıntı 3km techizatlı koşu ilk zaman kasar biraz (teçhizat 4.5 kg silah 1 litre matara.5 adet boş şarjör yaklaşık 1 kg agırlıgında kompozit başlık askeri elbise ve bot süre 14.5 dk maksimum) 4 yıl askerlık tecrubem var aklına farklı seyler takılırsa cevap verebılırım

O zaman yemekhane, şoförlük, İmamlık vb işer daha kolay oluyor galiba.
Spor olayının kasacağına eminim, yalnız spor olayında zorlanmamak için asgerliğe başlamadan sabah koşu vb aktivitelerin faydası olurmu? :)
Aklıma takılan olursa size sorarım, sağolun teşekkür ederim.

"Askerlik şans işi" cümlesine çıkıyor sonuç o zaman, gerçi pek cümle olmadı ama :)
Bu arada ilk defa akıllılıkla uyanıklık arasındaki farkı cümlede kullanan birisini gördüm.
Askerlik konusunda yurtdışı hikayelerini kimse anlatmıyor nedense :)

Bende daha yapmadım ama bi abim askerde mantık aranmaz bunu unutma demişti.

Benimde yakın bi abime komutanın birisi küfür edince komutana silah çekmişti.
Ondan sonra komutanla silahları bırakıp kapışmışlardı.
Sonuç ikiside hastanelik.

kunteper
12-02-2016, 00:14
hoca sen fransada hangi şehirdesin, küçük bir yer mi, çık gez, iş ara... oturum vs almaya çalışsan..

Network
12-02-2016, 00:32
Askere gitme zorunluluğunuz var ise gidin, bu meraklı sorular güzel tabi ama kesin sonuca götürmeyecektir...
Şu şartlarda gözüken en iyi seçenek yurtdışında yaşamış olmanızın verebileceği avantajlar, oda işe yarayacak bir yerde olursanız...

Onun haricinde elbetteki her türlü adi, pislik olay da var, güzel şeyler de var sonuçta yüzbinlerce insandan oluşan kocaman bir yapı, herşey mümkün...
Sorumluluklarınızı güzel güzel yerine getirin sorun olmaz...

Sinan58
12-02-2016, 00:54
hoca sen fransada hangi şehirdesin, küçük bir yer mi, çık gez, iş ara... oturum vs almaya çalışsan..

Alsace bölgesindeyim, normal bir yer küçük değil ayrıca oturumum var.
Yazım tarzınıza pek alışık olmadığımdan cevabınız biraz garip geldi doğrusu.

Sinan58
12-02-2016, 00:56
Askere gitme zorunluluğunuz var ise gidin, bu meraklı sorular güzel tabi ama kesin sonuca götürmeyecektir...
Şu şartlarda gözüken en iyi seçenek yurtdışında yaşamış olmanızın verebileceği avantajlar, oda işe yarayacak bir yerde olursanız...

Onun haricinde elbetteki her türlü adi, pislik olay da var, güzel şeyler de var sonuçta yüzbinlerce insandan oluşan kocaman bir yapı, herşey mümkün...
Sorumluluklarınızı güzel güzel yerine getirin sorun olmaz...

Askerlik yapmayı kendime bir zorunluluk olarak görmem dışında normal şartlarda askere gitme zorunluluğum yok.
İşte bahsettiğiniz gibi sorumluluk sahibi bir insan değilim.
Ama alışacağız elbet.

Thracian
12-02-2016, 01:35
Bence askere erken gidip yaşadığın dünya ülkeyi daha iyi anlarsın. Ders çıkartırsa ne mutlu. Çıkartmazsanda küfür eder durursun.

xILuciferIx
12-02-2016, 10:04
Konu askerlik olunca forumun tecrübesine dayanarak sizden yardım istiyorum, fikirleriniz benim için çok önemli :)
Bendede küçüklükten beri bir askerlik hevesi vardı, birde "Uzman Çavuş" olmak istiyordum ama nasip olmadı.
Ben askerlik yapmayı çok istiyorum ama yakın arkadaşlarım buralar bildiğin gibi değil diyorlar.
Tecrübeli abilerim birde en çok takıldığım mevzu küfür mevzusu, zira karşıdaki kişinin rutbesi farketmez ağır bir küfür ederse "kesinlikle ve kesinlikle" cinayet işlerim.
Birde benden küçük olmasına rağmen bir üst diye artislik yapmaya kalkarsa dayanamam kesinlikle.
Ve en önemlisi bana karşı veya başkasına karşı haksızlığı kesinlikle tahammül etmem.
"Yakın zamanda asgere gitmiş-giden vb abilerim varsa yardım edebilirmi şu anda asgeriyede durumlar nasıl, gitmelimiyim yoksa biraz daha bekleyeyimmi??? :)

Hala Askerlik görevini yapan izine gelmiş biri olarak cevaplıyım
-Devre veya sıracılık yere göre değişiyor ama var.
-Üst'ün dediğini yapmak zorundasın emre itaatsizlikten tutanak yersin yoksa, İç hizmet kanunu derki önce verilen emri yapar sonra şikayet edersin bide sinsile olayı var tabi, zaten seni mal edecekler otomatik yaparsın dedikleri her şeyi askerlik 2 kelimedir emret, emredersin. :)
-Küfür askerliğin vazgeçilmezidir olmazsa ölürsün o derece kimse ailene ve hassas değerlerine sövmez ama koyarım, koyacam, çaktım, çektim, çıkardım, sapladım, ittirdiğim, kaktırdığım ve hayal gücünün bile yetmeyeceği orada duyacağın niceleri :)
-Adalet ve askerliğin aynı cümlede yer alması bile tuhaf :D En alt devre hep en çok çalışandır. Üst devre komutanla muhabbet eder sadece
-Bekleme konusunda da eğer gideceksen git ya da hiç gelme yaşın ilerleyince zoruna gider. Allah'ım ben ne yaptım dersin oradaki balına yaşayan insanları görünce
Uzman Çavuş olmak basit hele Komando olursan çok daha basit ama Görev yapan bir Uzmanla konuşursan belli imkanlara sahipsen kimse ol demez. Sakarya Fırat'daki gibi değil yani işin aslı :)
Doğuda nasıl bilmiyorum ben batıda askerlik yapıyorum gerçi doğu görevi geçiyor ama kendi yaşadıklarıma göre konuşursam, İçindeki Milliyetçilik duygularıyla farklı beklentilerle askere gelmek istiyor olabilirsin bende o duygular içindeydim ama emin ol bütün görüşlerin değişecek değiştirecekler egolarının tatmin aracı olacaksın, yinede fikirlerini değiştirmek istemem etrafındakilere sor öğren kararını ver her Türk gencinin silah tutması gerekir bilmek zorunda Askerliğin tanımında ''Türk Vatanının İstiklal ve Cumhuriyetini korumak için harp sanatını öğrenme ve uygulama mükellefiyetidir.'' diye geçer ama amalar çok dediğim gibi :)

Bir de bi not düşeyim askere yeni gitmiş veyahut gidecek olan arkadaşlar var ise etrafınızda Nitelikli Komando olmasın sakın tek +'sı doğuya gitmiyor ailenin içi rahat oluyor ama haberleri gördükçe senin için içini yiyor. (Bende gidince öğrendim)
Atarsa=82 :)

yilmazcatalbas
12-02-2016, 10:18
Devrecilik sana bağlı ama genel olarak sıracılık var. Şahsi fikrim zorunluluk yoksa gitme. Ben de senin gibi vatanıma hizmet edeceğim diye çok hevesli ve heyecanlı gittim ama olay o değilmiş ben çok yanlış gitmişim :)

Eğer dikkate alırsan iç hizmet kanununu iyice okumanı tavsiye ederim. Haklarını bilmen çok işine yarayacaktır.

EREN34
12-02-2016, 11:02
bende orda yaptım acemiliği ama inzibat taburunda

93/2 Ulaştırma 1. bölükteydim. Benim acemilik bitti, gazino adam edilmiş, yemek özel firmaya verilmiş vs. Şans işte:D

"Askerlik şans işi" cümlesine çıkıyor sonuç o zaman, gerçi pek cümle olmadı ama :)
Bu arada ilk defa akıllılıkla uyanıklık arasındaki farkı cümlede kullanan birisini gördüm.
Askerlik konusunda yurtdışı hikayelerini kimse anlatmıyor nedense :)

Uyanığı kendi devresi bile sevmez. Fakat akıllı adam öyle değil.

Yurtdışı hikayelerini anlatmamızın en büyük sebeplerinden biri anlatılacak olan anılara "bu kadar da atılmaz ki" denebileceğinden :)

5 adet naçizane foto paylaşayım o zaman askerlikten...

http://i.hizliresim.com/pBZY5N.jpg

http://i.hizliresim.com/knNYM7.jpg

http://i.hizliresim.com/NrvbLN.jpg

http://i.hizliresim.com/YrX5da.jpg

http://i.hizliresim.com/D4NkO1.jpg

http://i.hizliresim.com/8D4E6r.jpg

Tunacan
12-02-2016, 11:06
Müdür seni kandırmışlar askerdesin diye...

EREN34
12-02-2016, 11:32
Müdür seni kandırmışlar askerdesin diye...

Askerlik kısaldığında hatırlamıştık asker olduğumuzu :)

onurc
12-02-2016, 11:38
Anıtkabir'de saygı nöbetçisiydim ben.Üst devrelerinden ne görüyorsan sende ister istemeden uyguluyorsun.Ama mesele o şafağı indirmek (: Devrecilik var hala.Ama yerden yere göre değişir seviyesi tabi ki.Küfür eden illa ki olacak.Ama ters bir hareketinde senin başında yanar tabiri caizse bitmez o askerlik.Allah sabır versin..

XoR
12-02-2016, 11:46
inanmayın photosop fotoğraflar, öyle askerlikmi olur sivil sivil.

srdralc
12-02-2016, 11:48

1- disiplin koğuşları kaldırıldı, en ufak ceza hak edecek durumda Askeri Mahkemeye sevk ediliyorsun.

2- Devrecilik bitti gibi çoğu yerde sıracılık var, en alt devre her şeyi yapar alt devresi gelene kadar.

3- haksızlık her zaman vardır ve var olacak.
Tertipçilik olduğu sürece olacaktır.
Zamanı geldiğinde sende kendi tertibini kollayıp, diğer işlere alt tertiplerini göreceksin.

4- Her şeyi şikayet edebilirsin, ama her şey Emirle olduğu için sonuç olmaz.
Sen şikayet edersin, Görevlendirme defterine adını ve askeri fotoğranı Tuvalet/Hela görevlisinin karşısına yazdıkları dakika Bölük Komutanı imzalar her şey 'EMRE UYGUN' olur.

5- Şahsın ailesine, atasına küfür olmaz.
Erkek ortamında duyduğun küfürlerden öte bir küfür duymadım.
Dayak vs. bitti gitti.

Tümen/Tugay/Alay vs. nereye bağlıysan zaten belirli dönemlerde isimsiz/kapalı zarfla anketler yapılıyor.

6- Amelelik de yaparsın, tuvalette temizlersin, tembelliği sorun etme acemi birliğinde açılırsın çakı gibi asker olursun :)

7- Kolunda rütbe olan onbaşı/cavuş her kimse askeri mahkemede Üst/ün olarak görülür, verdiğin emir ASKERİ NİZAMA uygunsa EMRE İTAATSİZLİK ve ISRAR'a girer.

8- İçeride 1 dakika çok önemli bir zaman kavramı olduğundan; asarım-keserimcilerin hepsi sakin bir kişiliğe bürünmüştür.

9- Ben tembelim geç kalkarım babamın evi gibi,
Eğitimi, sporu canım istediğinde yaparım,
Elimi sıcak sudan soğuk suya sokmam,
Nöbete de gece uyanamam dersen askerlik senin için zor olur.

Ama bu 4 şarta uyum sağlarım diyorsan askerlik kişi için zor geçmez kendin zorlaştırabilirsin diye düşünüyorum.

Sen Her şeye ben yapamam/edemem dersen, karşında ki de ben rütbeliyim/askerim askerlik yapmaya geldin yatmaya değil yaptırırım der.

EREN34
12-02-2016, 11:59
inanmayın photosop fotoğraflar, öyle askerlikmi olur sivil sivil.

Sende foto paylaşta eşin seni evden kovuversin :)

hahahahaha

onurc
12-02-2016, 11:59
Düzeltme; sıracılığı kasdetmiştim bende.

XoR
12-02-2016, 12:13
Sende foto paylaşta eşin seni evden kovuversin :)

hahahahaha

Avrupada farklı destinasyonlara gitmek istiyor. Sayıyor sayıyor bende sürekli gittim gördüm gezdim dedikçe sinirlendi :D uzak doğu veya Amerika ihalesi kaldı bana da :D

EREN34
12-02-2016, 12:16
Avrupada farklı destinasyonlara gitmek istiyor. Sayıyor sayıyor bende sürekli gittim gördüm gezdim dedikçe sinirlendi :D uzak doğu veya Amerika ihalesi kaldı bana da :D

Hatun ben askerdeyken gelmişti, gezdirdim ettim. o işi aradan çıkardım dedim ki gene gideceğiz. Neymiş yur biraz hızlı olmuşmuş :D

Bende Amerika ve Uzakdoğu ihalesini ona bıraktım :D

Anıl E.
12-02-2016, 12:44
Ben gittim geldim keşke askerde olsaydım diyorum . Dert yok tasa yok keyfim yerindeydi gelince dertler artıyor :)

Berkan
12-02-2016, 12:48
belcika ikilisi askerlikle ilgili bişey demesin :hehe: hele şu ters eyfel hikayen benim için zurnanın son deliğidir Koray bey :hehe:

konuya donersem herkesin soyledigine ek olarak gittiğin yerdeki bölükler/birlikler arasında bile fark olabilir kafandaki komutanda(en tepeden en alttaki uzmanlarına kadar) önemli.
mesela yat saati 9'du ben topcuydum bizim tarafın komutanı bir derbi/milli maç falan olunca seyrettirip yat saatini 10 a cekiyordu ama tankcıların basındaki seyrettirmeyip 9 da yatakta olcaksınız diyordu en basitinden. dahada ufaltırsam ben karargah bölüğüydüm bizim komutan telefona aleni sekilde yakalamadığı sürece ses etmezdi anca alır cekmecesine koyar geri verirdi ama 1.taburunki yanlıslıkla yakaladımı ayvayı yediğin andı

mehmet_genc
12-02-2016, 12:51
Her Ne Olursa Olsun Askerlik İyidir. Çok Şey Öğretir. Bence Her Türk Gencinin Gitmesi Gerekli.

Anıl E.
12-02-2016, 12:53
Millet abartıyor kardeşim zaman kaybın olacak mı ? Gerçekten olacak ben boşuna orada 6 ay kaldığımı düşünüyordum cidden öyle . Karaktersizlikler görecek misin ? Göreceksin sokağa çıktığın zaman her insan senin gibi karakterli mi oluyor olmuyor . Belki ne kadar değersiz olduğunu hissedeceksin vs. Kötü şeylerin yanında o kadar da iyi şeyler var ki kötüleri unutturuyor . Ben kıbrısta yaptım terör anlamında değil de şartlarının türkiyeden daha zor olduğunu herkes bilir. Her Allahın günü o tuzlu su ile yıkanmak dişlerini fırçalamak ya da tuvaletlerinin pisliği vs.. Alışıyorsun ama hiç yapmam dediğin şeyleri yapıyosun bana çok şey kattı askerlik . Yaşamayı öğretti diyebilirim. Askerlik yapmayanı adamdan saymıyorlar gibi cahilce bir düşüncem yok hiçbir zaman ama git bence insana kattığı şeyler oluyor tabii kendine göre alabilirsen alacaksın.

Kıbrısın denetlemesi meşhurdu götümüz yatacak yer bulamıyordu kimi zaman. Bölük yazhanesinde görevliydim yapmadığımız iş kalmıyordu olağanüstü hal ilan ediliyordu denetleme zamanı :). Komple taburu baştan yaratmıştık kimse tanıyamazdı taburu tertemiz her yerin boyası falan yenilenirdi . Adam gelir beğenmezdi tekrardan yapardık :). Dostluklar muhabbetler çok başka askerlikte git

Emre-Dylan
12-02-2016, 12:58
Askerlik bazı şeylere engel olduğu doğrudur yapsan dert yapmasan dert. Erkenden yaptım kurtuldum ben ama onu birde bana sor derim. Alt devren değil çömezin gelene kadar askerlik zor gelir. Alt devre gelince bi nebzede olsa nefes alırsın, çömez gelince elini ayağını çekersin. Tabi şu da var normalde 3 ayda bir alt devre gelir benim 4.5 ayda gelmişti fazla yapabiliyosun bu gibi durumlar da. Eroinmanından tut psikopatına kadar gelen var türlü türlü insanlar ve hepsi verilen emirlere boyun eğiyor, eğmem diyemez kimse tabi son 2 ay dışında diyebiliriz. Disko bizim kışlada yoktu ama olan yerler var askerde verilen görevlere adaletsizlik kesinlikle oluyor yazıhaneyle aran iyiyse nöbette oynama bile yapabilirsin o derece diyim. Anıları güzeldir uykusuz kalmayı öğretiyor insana ben uykuyu çok severdim şimdi günde 5 6 saat yetiyor. İmkanın varsa kısa dönem olarak git derim...

sercanavcı
12-02-2016, 12:59
sivilde yüzüne bakmayacağın adamlar , senden oraya 6 ay önce gidip sen gidincede sana devrecilik, sıracılık, artistlik, kışkırtma, tahrik etme vs vs vs die uzar gider elinden gelen pisliği yapacaklar herkes aynı değil tabiki ama böyle insanlarda var dayanamazsan bunlara 3 kuruşluk adamlar aynı muameleyi görür askerliğini uzatırsın askerde mantık çerçevesinde hiçbirşey olmadığı için olaylara mantıklı yaklaayım deme :) güzel bir görev alana kadar sıkıntı çekersin.

dragon
12-02-2016, 13:03
Ben 1995-1996 yıllarında 18 ay olarak yaptım askerliğimi.Şimdi nedir,ne değildir bilmiyorum ama askerliğini terör bölgesinde yaparsan merak ettiğin şeylerin cevaplarının hiçbir önemi olmadığını anlarsın!

braga26
12-02-2016, 23:15
bu arada disco artık yok aldığın ceza direk şafağına ekleniyor disiplin mahkemesi birlikler içerisindeki rütbelilerden oluşuyor artık (bir askerim birlik içinde terlikle gezdiği için 10 gün uzadı askerliği mesai saati bitmesine rağmen )

Deepblue
13-02-2016, 01:59
Hazır konusu açılmışken bir suhalde benim olucak, bu sene ağustosda işten çıkıp tazminatımı alıp eylül ortasında da askere gitmek istemiyorum fakat tecili ne zaman bozdurmam gerekiyor ağustosta bozdurduğum için yaş ***** geçtiği için hemen alırlar mı yoksa onu ayarlama şansım olur mu çünkü işten çıkıp kafamı dinlemeden direk askere gitmek istemiyorum bilgisi olan var ise makbule geçer .

zcy04
13-02-2016, 02:19
Askeriyeye veya emniyete girerken mantığı kapıda bırakacaksın.
Uzman çavuş olmak istiyorsan da kötülemek istemiyorum ama bence olma çünkü silahın soğuğu götüne değdiği zaman bir daha mikseler bu mesleklerden çıkamazsın

zekky
13-02-2016, 12:30

Noktası virgülüne kadar doğru.

misery1903
13-02-2016, 17:02
Her şey şans.
Kasım'da döndüm, ankarada yaşıyorum, acemiliği de ustalığı da ankarada yaptım, Batman'da yapam abim haklı olarak sövdü tabi de şans işte. Ben de pek rahat ve tembeldim ki acemilikte kondisyonlu olsan bile botla koşmaya alışkın olmak diye bir kavram var mı bilmiyorum.
Şu an hala düşündükçe sinir olduğum için uzun uzun yazmamın manası yok da ülkenin haline şükredecek hale kesinlikle geliyorsun. Bu ülke böyle insanlarla böyleyse durumu çok iyi bence. Ben kendimi sabırlı zannederdim de sesine uyandığım adamı ranzanın üstünden aşağı itme raddesine gelecek kadar çıldırdığım anlar oldu malesef. Allah kimseye kaldıramayacağı yükü vermez deyip sabrettim ama ben bu halimle evimin yakınında yapmama rağmen kimseye askere git diyemem, aklı selim döneceğinin, kazasız belasız atlatacağının garantisi yok.

Bu arada dayak rütbelilerden yemezsin büyük ihtimalle. Bimer olayını herkes çok ciddiye alıyor ve 2 ay içinde cevap verip geri dönüş yapma zorunlulukları var. Ama tertipler arasındaki itiş kakış dayağa da özellikle büyük birliklerde ne kadar karışırlar şüpheli. Benim acemilikten arkadaş anlatmıştı, koğuştaki bir herif yüzünden hepsinin çarşısı kitlenince çocuğu koğuştan yamultup kovmuşlar, haklı olarak.

Ters bir şey olduğunda çavuşun tuvalet temizletir, gece ardı ardına nöbet yazarlar, kış da olsa yaz da olsa çelik yelekle nöbet fiziksel olarak da zihinsel olarak da pek zahmetli bir iş. Telefon bulundurmaktan kavga etmeye her şeyi direkt tutanağını tutup mahkemeye veriyorlar artık. Dayak yoksa yok da benim başladığım hafta uyuşturucudan dosyası olan 2 adamı direkt sürdüler, biri edirne keşana diğeri ağrıya gitti.

Küfür olarak ana bacıya küfür çoğunluk etmiyor da Allah'a kitaba sövenler vardı. Benim aklım almamıştı başta da her şeye alışabileceğin tek yer orası. Nokta yerine spor gazetesi kullanmazsan garip cümlenin bittiğini anlamaları için bir süre geçiyor.
Asarım keserim vururum diyenlerin sonunu belirtmişler zaten. Vur, as kes, ömür boyu asker kaçağı olarak yaşamayı planlamıyorsan kimsenin umrunda değil. Mahkemeye sevk, azami 60 gün diye hatırlıyorum, askerliğin uzar, siciline işlenir, büyük ihtimalle de sürerler.
Fazla uzun oldu kusura bakmayın.

EREN34
13-02-2016, 17:33
Hazır konusu açılmışken bir suhalde benim olucak, bu sene ağustosda işten çıkıp tazminatımı alıp eylül ortasında da askere gitmek istemiyorum fakat tecili ne zaman bozdurmam gerekiyor ağustosta bozdurduğum için yaş ***** geçtiği için hemen alırlar mı yoksa onu ayarlama şansım olur mu çünkü işten çıkıp kafamı dinlemeden direk askere gitmek istemiyorum bilgisi olan var ise makbule geçer .

O tamamen ihtiyaç ve başvuru sayısı ile alakası. En sağlam ve temizi askerlik şubesine gidip danışmak. Artık işlemleri yapanların hepsi sivil memur. Gidip rahat rahat danışabilirsin.

RedELite
13-02-2016, 21:43
Valla devrecilikte var sıracılıkta. Alt devreysen angarya işleri sen yaparsın üst devreler canı istediginde gece kogusa basar cekersin. Ben devrecilik görmedim ama yaptım mecbur yapıyorsun cok iyi bişey.

M3yener
14-02-2016, 14:36
şuan askedeyim en iyi askerliğin diyolar ya hakkaten o moddayım :D

yigit06
17-02-2016, 04:52
Sadece ilk entry'i okuyarak şunları söyleyebilirim. 24 yaşında kısa dönem olarak 2013 yılında askere gittim. Devrecilik gittiğin bölgeye, şehre, komutanlığa, karargaha, bölüğe göre değişir. Askerlik yaptığın yer gözden ne kadar uzaksa o kadar rahat askerlik yaparsın, komutanlar rahat çarşıya çıkamadığından veya çıksan keyifli vakit geçiremeyeceğinden biraz daha müsamalı davranabilir. Ben askerken telefon yasaktı fakat komutanım bölük içerisinde beni bulamadığında cepten arardı. Kesinlikle askerlik bölgesi ve komutanlığa bağlı bu durum. Yüzbaşı yazıcısıydım ki aynı zamanda bölük komutan vekiliydi kendisi.

"Amelelik yapmaya gitmiyorum" dediğinde şöyle bir durum var. Sen ne olarak girersen gir, senden bir gün önce ya da bir saat önce bölüğe teslim olan asker arkadaşın senden kıdemlidir. Bir gün deyip geçme o bir gün şafak doğan güneş dediğine ömründen gitmediğinde anlıyorsun. Hiçbir rütbeli (omuzda veya kolda rütbesi olsun farketmez) senden insanlık onuruna ve askerlik vazifesine yakışmayacak bir şey isteyemez ya da emredemez. Sabah 8 - Akşam 5 mesai saatleri haricinde ve kişisel gayesi için sana bir emir veremez. Şikayet edebilirsin. Mesela mesai saatleri içinde komutanın geldi. Git BÖLÜK terzisinden üniformamı getir, şeklinde bir emir verdi. Bölük içerisinde olduğundan seni zorlayacak bir durum yok. Mesai saatleri içinde ve askeri üniforma olduğundan senin bunu getirmemen MÜMKÜN DEĞİL. Tek bir çıkış yolun var o da bu emri veren komutandan daha rütbeli veya kıdemli bir komutan tarafından "senin x yere gönderilmemen" şeklinde bir emir almış olman. Bunu da terziye gönderen komutanına izah ettiğinde seni yine göndermek isterse paşa paşa gider, sonra "gitmeyeceksin" diyen komutanına tekmil verirsin, bilgilendirirsin.

Askerde mantık aranmaz sözü kesinlikle doğru. 4.000 yıllık bir ordu düşün, kurucusu Mete Han. Bu süre içerisinde o kadar öğrenmeye kapalı, o kadar beceriksiz, vasıfsız, günümüzde eğitimsiz ve 2+2 sorusuna cevap veremeyen ya da kuma kalas dikemeyen kişiler oluyor ki sana mantıksız gelen emin ol başkası için hayat kurtarıcı oluyor. Düşün ki takım çavuşuyum ve eğitim yaptırıyorum bölüğe yeni gelenlere. Mühimmat bölüğü olduğu için eğitimler önemliydi. Elektrik ile ilgili bir sorun olmaması için mutfak personeline "TORNAVİDA" kullanmayı öğrettim. Evet doğru okudunuz bildiğin tornavida. Tebessüm ettiniz farkındayım ama cidden kullanmayı bilmeyen var :) Hatta daha komiği ise bölümü elektrik olan uzman çavuşun bu bildiğin standart tornavida yüzünden çarpılmasıydı.

İlk gününüzden son gününüze kadar kesinlikle "her şeye atlamayın" :) Bu kritik konu. İlk ya da ikinci gün size bir uzman ya da astsubay gelip "Tanka binmek isteyen var mı? 5 kişi lazım" dediğinde el kaldırır ya da koşa koşa gidip ben binicem amca dersen soluğu 150 kişilik tuvaleti paspaslarken yıkarken alabilirsin (tabi burnun faal kalabilirse) Bu durumları bildiğimden "Helikoptere 2 kişilik yer var" sorusuna el kaldırıp "Komutanım neresi temizlenecek?" diye gidip gönüllü oldum. Sen ayrıl şöyle kenara dedi sağolsun. Bir kere bile paspastır, patates soymaktır vs vs angarya iş yapmadım. Heyecanla atlayan arkadaşlar vardı 3 katlı yatakhaneyi komple su+sabun kombosuyla paspaslamak zorunda kalmışlardı.

Kısaca askerde uyanık olmak ve cin olmadan adam çarpmamaya çalışmak esas bence. VE HER NE OLURSA OLSUN VERİLEN EMRİ YERİNE GETİRMEK EN EĞLENCELİSİ :) Emir aldığında yerine getir, uygula. Sonra hata çıksın biri desin "Yiğit niye böyle yaptın yanlış olmuş mu?" İşte sonraki cümle çok vurucu "Ama Hamdi Yüzbaşı böyle emretti komutanım...."
....
...
İşte o noktalı olan yerlerde sana fırça atmaya kalkan komutan eğer düşük rütbeliyse susar hıı tamam o öyle dediyse vardır bir bildiği afferim Yiğit der. Eğer yüksek rütbeliyse sorarım ben o Hamdi'ye der ve gider. Sorumluluk sıfır. Rakamla 0.

Ama kendi başına iş yaparsan kim dedi sana bunu yapmanı diye sorulduğunda eeee ııııı şey dersen lafı da yerine göre azarı da belki küfrü de işitirsin. Yaptığın kabahatin büyüklüğüne göre muhtemel şeyler bunlar.

Konuyu şöyle nihayete erdiricem. Şu an belki de gitmek istemediğin o asker ocağından çıkarken, bir daha hayatın boyunca oraya giremeyeceğini ve yatağında ranzanda yattığını düşününce çıkarken bir fena oluyor insan. Kendini korkutma. Geyikleri muhabbetleri sağdan soldan duyduklarını unut. Orayı 6 ya da 12 ay'lık zorunlu bir iş veya staj gibi gördüğünde işler çabucak çözülüyor. Kimse "Ulan x gelse de burnundan getirsem askerliği" demiyor. Herkes işini yapmanın peşinde.

p.s. 1-Baba ocağı 2-Peygamber ocağı(asker ocağı)
2'sinde de uykunun yeri başka ama askerde uyuduğum gecede 2-3 saatlik uykuyu 27 yaşındayım başka yerde alamadım.

EvO 86
17-02-2016, 09:56
Anladığım kadarıyla uzun dönem yapacaksın. Zorunluluğun olmadığına göre senenin yarısından fazlasını Fransa'da geçiriyorsun ama çalışmadığın için komple bedelliye girmiyorsun.

Kim ne derse desin, gitmeme imkanın varsa gitme. Ha, bir kız sevdin kızın babası askerlik yapmadan vermem dedi (Fransa'da Türk bulacak kadar tembelsin belki :) ) o zaman birşey diyemem. Sorumluluk almayı öğrenmezsin askerde, sadece ve sadece uyum sağlayan bir yapın yoksa (bana yan bakanı keserim dayanamam gibi) onu törpülersin öpe öpe. Çıktığında gene aynı, hele askerlik sonrası rehavet ile daha da beter olur. (psikolojin bozulmazsa) Fransa'da görmediğin uyuşturucuyu görürsün. Ülke insanını gerçekten tanırsın. Bundandır ki gidenlerin çoğu vatan millet sakarya üçgeninden çıkar. Çıkmayana da saygı duyarım.

Disko kalktı, geri kalanlar duruyor. İlla gidicem dersen, önceden spor yapmanın çok faydası olur, özellikle koşu-şınav ve barfiks. Uzun dönem için yazıcı vs olmak adına excel ve bilgisayar bilgini kuvvetlendir. Her işe atlama meselesi aslında çok göreceli, komutanların insan ise atlaman avantaj sağlar, ama insanlıktan kopmuş ise dedikleri gibi kaç. Zaten askerlik en çok kaçmayı ve yatmayı öğretiyor.

Ekstra ipucu: "Hayırdır?" kelimesi ana bacı küfrüne eş değerdir. :)

arda35
17-02-2016, 10:29
Diğer mesajları okumadan yazıyorum.
Kafadan bu düşüncelerle gideceksen sakın gitme askere. İmkanın da varken parasını ver bedelli yap. Gidersen çok sıkıntı çekeceğin muhakkak. Zira anladığım kadarıyla bir hayli önyargılısın bazı durumlara (devrecilik vb.) karşı. Askerlik sabır işidir. ''Ben yapmam, bana yaptıramazlar'' diye bir durum olmuyor yani.

Bu düşüncelerle askerliğini sağlıklı bir şekilde tamamlaman çok zor. Ya kendini alıştır ya da gitme dediğim gibi.

süleymann
17-02-2016, 10:54
bence askerlik her erkegin kesinlikle yapması gereken bir görev. çok şey katıyor hayata dair. kötü insanlar tanıyorsun iyileriyle karşılaşıyorsun döndügünde dahada olgunlaştırıyor insanı.

cok istedim doguda askerlik yapmayı ama kısmet olmadı mersinde yasayanlar bilir sahil mart ıotelin yanında yaptım askerligimi sortla parmak arası terlikle. askere gidenen kadar yüzme bilmiyordum ögrendim askerde :

sıracılık bence olması gereken birşey. hayatta öyle degilmi bir şirkette direk olarak 20 yasında müdür olarakmı baslıyorsunuz. ayagını kaydırmak isteyenler karaktersizler calıştıgınız yerde yokmu var karaktersiz üstlerini olanlar yokmu calıştıgı yerde ya amk ben daha çalışmayacagımmı diyorsunuz. askerlikte böyle birşey. 13 ay kademe komutanına kızdım sövmedim ama en üst devre olunca birgün sabaha kadar sohbet ettim kendisiyle hak verdim. 20 yasında 22 er 5 rütbelinin bütün sorumlugugu üstünde herkesi memnun edemez onunda hesap verdigi üstleri var.

parasını ver gitme diyenlere bence aldırış etme git adam gibi yap döndügünde anlayacaksın dedigimi.

bu arada yasada askerlikten sogutma diye bir suç var dikkatli yazın bence.

KÖROĞLU
17-02-2016, 10:55
Bu devirde imkanı olup (bedelli gibi) asker olmak gereksiz. O vatan millet sakarya olayları yok emin olabilirsin.
Zira yapılan şey maalesef ki rütbeli / üst devre vb kişilerin egosunu tatmin etmekten öteye geçmiyor.
Alacağın eğitim (Komando okulları hariç) eziyetten öteye geçmez, sana yeni bir şey öğretmez.
Burada kimse sana şöyle böyle diyemez, Her kışla / başındaki her komutan = farklı bir askerlik demek.
Şuna da çok kızıyorum askere gidince düzelirsin muhabbeti dönüyor, 20 li yaşlarına gelmiş adam öncesinde dağılmış ise askerlik onu düzeltmez.

Askerliğin öğreteceği tek şey istediğin anda ulaşabileceğin şeyleri özletmesi ve kıymetini daha da iyi bilmeni sağlaması. Gerisi hikaye.

Forumda 100 kişiye sorsan 100 farklı askerlik tanımı yapar sana. Nacizane tavsiyem yazdığın mesajdaki kafa yapısı ile gitme. Çok ezerler.

Dışarıdaki hayat ile askerlik hayatı çok ayrı durumlar. Bence herkes yapmalı ama imkanım olsa bir daha gider miyim ? Sanmıyorum açıkçası.

Yaşadıklarım, gördüklerim çok yıpratıcı şeylerdi. 327. Dönem Suriye sınırında karakol komutanlığı yapmış birisi olarak yazıyorum bunları.

süleymann
17-02-2016, 10:57
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/63266-mezitli-egitim-plaji-icel.html?highlight=mezitli

buda yaptıgım yerin konusu

Sinan58
17-02-2016, 11:39
Sadece ilk entry'i okuyarak şunları söyleyebilirim. 24 yaşında kısa dönem olarak 2013 yılında askere gittim. Devrecilik gittiğin bölgeye, şehre, komutanlığa, karargaha, bölüğe göre değişir. Askerlik yaptığın yer gözden ne kadar uzaksa o kadar rahat askerlik yaparsın, komutanlar rahat çarşıya çıkamadığından veya çıksan keyifli vakit geçiremeyeceğinden biraz daha müsamalı davranabilir. Ben askerken telefon yasaktı fakat komutanım bölük içerisinde beni bulamadığında cepten arardı. Kesinlikle askerlik bölgesi ve komutanlığa bağlı bu durum. Yüzbaşı yazıcısıydım ki aynı zamanda bölük komutan vekiliydi kendisi.

"Amelelik yapmaya gitmiyorum" dediğinde şöyle bir durum var. Sen ne olarak girersen gir, senden bir gün önce ya da bir saat önce bölüğe teslim olan asker arkadaşın senden kıdemlidir. Bir gün deyip geçme o bir gün şafak doğan güneş dediğine ömründen gitmediğinde anlıyorsun. Hiçbir rütbeli (omuzda veya kolda rütbesi olsun farketmez) senden insanlık onuruna ve askerlik vazifesine yakışmayacak bir şey isteyemez ya da emredemez. Sabah 8 - Akşam 5 mesai saatleri haricinde ve kişisel gayesi için sana bir emir veremez. Şikayet edebilirsin. Mesela mesai saatleri içinde komutanın geldi. Git BÖLÜK terzisinden üniformamı getir, şeklinde bir emir verdi. Bölük içerisinde olduğundan seni zorlayacak bir durum yok. Mesai saatleri içinde ve askeri üniforma olduğundan senin bunu getirmemen MÜMKÜN DEĞİL. Tek bir çıkış yolun var o da bu emri veren komutandan daha rütbeli veya kıdemli bir komutan tarafından "senin x yere gönderilmemen" şeklinde bir emir almış olman. Bunu da terziye gönderen komutanına izah ettiğinde seni yine göndermek isterse paşa paşa gider, sonra "gitmeyeceksin" diyen komutanına tekmil verirsin, bilgilendirirsin.

Askerde mantık aranmaz sözü kesinlikle doğru. 4.000 yıllık bir ordu düşün, kurucusu Mete Han. Bu süre içerisinde o kadar öğrenmeye kapalı, o kadar beceriksiz, vasıfsız, günümüzde eğitimsiz ve 2+2 sorusuna cevap veremeyen ya da kuma kalas dikemeyen kişiler oluyor ki sana mantıksız gelen emin ol başkası için hayat kurtarıcı oluyor. Düşün ki takım çavuşuyum ve eğitim yaptırıyorum bölüğe yeni gelenlere. Mühimmat bölüğü olduğu için eğitimler önemliydi. Elektrik ile ilgili bir sorun olmaması için mutfak personeline "TORNAVİDA" kullanmayı öğrettim. Evet doğru okudunuz bildiğin tornavida. Tebessüm ettiniz farkındayım ama cidden kullanmayı bilmeyen var :) Hatta daha komiği ise bölümü elektrik olan uzman çavuşun bu bildiğin standart tornavida yüzünden çarpılmasıydı.

İlk gününüzden son gününüze kadar kesinlikle "her şeye atlamayın" :) Bu kritik konu. İlk ya da ikinci gün size bir uzman ya da astsubay gelip "Tanka binmek isteyen var mı? 5 kişi lazım" dediğinde el kaldırır ya da koşa koşa gidip ben binicem amca dersen soluğu 150 kişilik tuvaleti paspaslarken yıkarken alabilirsin (tabi burnun faal kalabilirse) Bu durumları bildiğimden "Helikoptere 2 kişilik yer var" sorusuna el kaldırıp "Komutanım neresi temizlenecek?" diye gidip gönüllü oldum. Sen ayrıl şöyle kenara dedi sağolsun. Bir kere bile paspastır, patates soymaktır vs vs angarya iş yapmadım. Heyecanla atlayan arkadaşlar vardı 3 katlı yatakhaneyi komple su+sabun kombosuyla paspaslamak zorunda kalmışlardı.

Kısaca askerde uyanık olmak ve cin olmadan adam çarpmamaya çalışmak esas bence. VE HER NE OLURSA OLSUN VERİLEN EMRİ YERİNE GETİRMEK EN EĞLENCELİSİ :) Emir aldığında yerine getir, uygula. Sonra hata çıksın biri desin "Yiğit niye böyle yaptın yanlış olmuş mu?" İşte sonraki cümle çok vurucu "Ama Hamdi Yüzbaşı böyle emretti komutanım...."
....
...
İşte o noktalı olan yerlerde sana fırça atmaya kalkan komutan eğer düşük rütbeliyse susar hıı tamam o öyle dediyse vardır bir bildiği afferim Yiğit der. Eğer yüksek rütbeliyse sorarım ben o Hamdi'ye der ve gider. Sorumluluk sıfır. Rakamla 0.

Ama kendi başına iş yaparsan kim dedi sana bunu yapmanı diye sorulduğunda eeee ııııı şey dersen lafı da yerine göre azarı da belki küfrü de işitirsin. Yaptığın kabahatin büyüklüğüne göre muhtemel şeyler bunlar.

Konuyu şöyle nihayete erdiricem. Şu an belki de gitmek istemediğin o asker ocağından çıkarken, bir daha hayatın boyunca oraya giremeyeceğini ve yatağında ranzanda yattığını düşününce çıkarken bir fena oluyor insan. Kendini korkutma. Geyikleri muhabbetleri sağdan soldan duyduklarını unut. Orayı 6 ya da 12 ay'lık zorunlu bir iş veya staj gibi gördüğünde işler çabucak çözülüyor. Kimse "Ulan x gelse de burnundan getirsem askerliği" demiyor. Herkes işini yapmanın peşinde.

p.s. 1-Baba ocağı 2-Peygamber ocağı(asker ocağı)
2'sinde de uykunun yeri başka ama askerde uyuduğum gecede 2-3 saatlik uykuyu 27 yaşındayım başka yerde alamadım.

Söylediklerinizi sonuna kadar okudum, yazınız beni çok etkiledi doğrusu :)
Şu anda askerliği mükemmel bir fırsat olarak görüyorum, birde 3 sayfalık tüm yazılanları bütün okuyunca asgerlik dahada bir güzel geldi.
Benim biraz sorumsuzluk huyum var, ailemde biraz şikayetçi aslında bu huyumdan.
Asgerlik dönüşü kesinlikle sorumluluk duygun olur, hayatın ciddi manada olumlu yönde düzelir diyenler oldu.
Geçenlerde bir arkadaşım askerden geldi, pek sevmezdim kendisini yani biraz şimarık bir arkadaştı.
Oğlan kuzu gibi olmuş :)

Yigit-Y
17-02-2016, 11:45

doğuya güneydoğuya düşersen ölme riskin yuzde % 60 imiş.
devreciliği boşver ben bu varan için ölürüm diyorsan git
yoksa gitme yada yazı tura at sana kalmış.

ben 15 ay yaptım her seferinde sözdüm.

çanakkale gibi bir kafada gidersen hüsrana uğrarsın.

savaş yok güya dersin ama savaştan beter ne zaman ne olacağı belli olmayan bir yere düşersen psikolojik bulanıma girmen muhtemel.

Sinan58
17-02-2016, 11:53
Anladığım kadarıyla uzun dönem yapacaksın. Zorunluluğun olmadığına göre senenin yarısından fazlasını Fransa'da geçiriyorsun ama çalışmadığın için komple bedelliye girmiyorsun.

Kim ne derse desin, gitmeme imkanın varsa gitme. Ha, bir kız sevdin kızın babası askerlik yapmadan vermem dedi (Fransa'da Türk bulacak kadar tembelsin belki :) ) o zaman birşey diyemem. Sorumluluk almayı öğrenmezsin askerde, sadece ve sadece uyum sağlayan bir yapın yoksa (bana yan bakanı keserim dayanamam gibi) onu törpülersin öpe öpe. Çıktığında gene aynı, hele askerlik sonrası rehavet ile daha da beter olur. (psikolojin bozulmazsa) Fransa'da görmediğin uyuşturucuyu görürsün. Ülke insanını gerçekten tanırsın. Bundandır ki gidenlerin çoğu vatan millet sakarya üçgeninden çıkar. Çıkmayana da saygı duyarım.

Disko kalktı, geri kalanlar duruyor. İlla gidicem dersen, önceden spor yapmanın çok faydası olur, özellikle koşu-şınav ve barfiks. Uzun dönem için yazıcı vs olmak adına excel ve bilgisayar bilgini kuvvetlendir. Her işe atlama meselesi aslında çok göreceli, komutanların insan ise atlaman avantaj sağlar, ama insanlıktan kopmuş ise dedikleri gibi kaç. Zaten askerlik en çok kaçmayı ve yatmayı öğretiyor.

Ekstra ipucu: "Hayırdır?" kelimesi ana bacı küfrüne eş değerdir. :)

Yapma zorunluluğum yok ama fransaya gelmeden öncede küçüklükten beri hayalimdi.
Türkiye"de uzman çavuş olmayı çok istiyordum ama mecburen buraya gelmek zorunda kaldım.
İlerde içimde kalacak gibi, bu yüzden gitmek istiyorum. Kağıt bekliyorum şu anda bikaç haftaya gelir.
Asgerlikten yeni gelmiş arkadaşlarımın en büyük tavsiyesi "hiçbişeye gönüllü olma".
Bu arada tembellik örneğiniz fenaydı :)
Askerlikte disko işini tam olarak bilmiyorum, tam olarak ne işe yarıyor bu disko?

Sinan58
17-02-2016, 11:55
Diğer mesajları okumadan yazıyorum.
Kafadan bu düşüncelerle gideceksen sakın gitme askere. İmkanın da varken parasını ver bedelli yap. Gidersen çok sıkıntı çekeceğin muhakkak. Zira anladığım kadarıyla bir hayli önyargılısın bazı durumlara (devrecilik vb.) karşı. Askerlik sabır işidir. ''Ben yapmam, bana yaptıramazlar'' diye bir durum olmuyor yani.

Bu düşüncelerle askerliğini sağlıklı bir şekilde tamamlaman çok zor. Ya kendini alıştır ya da gitme dediğim gibi.

Bir üst girdiğim yazıda asgerlik yapmaya karar verdiğimi söylemiştimki tam,
insan böyle bir yazı görünce ister istemez ikilemeye düşüyor genede.
Kararsızlık bu kadarmı kötü olur anlamıyorum.
İyi yönleride çok iii kötü yönleride çok kötü.
Ne yapsam bilemiyorum.

Sinan58
17-02-2016, 12:00
bence askerlik her erkegin kesinlikle yapması gereken bir görev. çok şey katıyor hayata dair. kötü insanlar tanıyorsun iyileriyle karşılaşıyorsun döndügünde dahada olgunlaştırıyor insanı.

cok istedim doguda askerlik yapmayı ama kısmet olmadı mersinde yasayanlar bilir sahil mart ıotelin yanında yaptım askerligimi sortla parmak arası terlikle. askere gidenen kadar yüzme bilmiyordum ögrendim askerde :

sıracılık bence olması gereken birşey. hayatta öyle degilmi bir şirkette direk olarak 20 yasında müdür olarakmı baslıyorsunuz. ayagını kaydırmak isteyenler karaktersizler calıştıgınız yerde yokmu var karaktersiz üstlerini olanlar yokmu calıştıgı yerde ya amk ben daha çalışmayacagımmı diyorsunuz. askerlikte böyle birşey. 13 ay kademe komutanına kızdım sövmedim ama en üst devre olunca birgün sabaha kadar sohbet ettim kendisiyle hak verdim. 20 yasında 22 er 5 rütbelinin bütün sorumlugugu üstünde herkesi memnun edemez onunda hesap verdigi üstleri var.

parasını ver gitme diyenlere bence aldırış etme git adam gibi yap döndügünde anlayacaksın dedigimi.

bu arada yasada askerlikten sogutma diye bir suç var dikkatli yazın bence.

Mesela bir bu yazıya bakıyorum asgere kesinlike gideyim diyorum, birde diğer yazılara bakıyorum "asgerlik şu anda vatan millet için yapmaktan çok uzak" yineden bir kararsızlığa düşüyor insan. Bende doğuyu istiyorum ama, biraz şans işi sanki.
"Tüm genel" yazılara bakıyorum birde %50-%50.
Birde Suriye"ye kara harekatı konuları çıkmaya başladı şimdide, baştaki adamların ego tatminleri yüzünden Suriye"ye falan gönderme ihtimalleride var.
Çok kararsızım çok.

Sinan58
17-02-2016, 12:05
Bu devirde imkanı olup (bedelli gibi) asker olmak gereksiz. O vatan millet sakarya olayları yok emin olabilirsin.
Zira yapılan şey maalesef ki rütbeli / üst devre vb kişilerin egosunu tatmin etmekten öteye geçmiyor.
Alacağın eğitim (Komando okulları hariç) eziyetten öteye geçmez, sana yeni bir şey öğretmez.
Burada kimse sana şöyle böyle diyemez, Her kışla / başındaki her komutan = farklı bir askerlik demek.
Şuna da çok kızıyorum askere gidince düzelirsin muhabbeti dönüyor, 20 li yaşlarına gelmiş adam öncesinde dağılmış ise askerlik onu düzeltmez.

Askerliğin öğreteceği tek şey istediğin anda ulaşabileceğin şeyleri özletmesi ve kıymetini daha da iyi bilmeni sağlaması. Gerisi hikaye.

Forumda 100 kişiye sorsan 100 farklı askerlik tanımı yapar sana. Nacizane tavsiyem yazdığın mesajdaki kafa yapısı ile gitme. Çok ezerler.

Dışarıdaki hayat ile askerlik hayatı çok ayrı durumlar. Bence herkes yapmalı ama imkanım olsa bir daha gider miyim ? Sanmıyorum açıkçası.

Yaşadıklarım, gördüklerim çok yıpratıcı şeylerdi. 327. Dönem Suriye sınırında karakol komutanlığı yapmış birisi olarak yazıyorum bunları.

Dediğiniz gibi konuda baya baya farklı asgerlik tanımları var.
Herkesin asgerliği farklı geçmiş, ben vatanıma hizmet etmek için gitmek istiyorum asgere.
Dediğinizde haklısınız bir taraftanda biz oraya ego tatmin etmeye gitmiyoruz sonuçta, vatana millete hizmet etmeye gidiyoruz.
Birde arada böyle denk gelen sürekli ***** yapan komutanlar hikayesi var ortalıkta.
Birinin gelip sadece üst rutbesi varsa diye bana artislik yapması karakterime ters düşer.
Ne yapsam bilemiyorum.

Cihan KESKİN
17-02-2016, 12:09
kısa dönem katlanılcak birşeyde benim gibi uzun dönemse aman diyim kaç kurtar kendini ki şuanda en iyi yerlerden biyerdeyim ona rağmen bunu söylüyorum boşa giden zaman kaçırdığın onca önemli gün ve gece bir koyuyor insana sorma hiç.. bol sabırlar şimdiden.. $:41 KOCAELİ 95/2

Sinan58
17-02-2016, 12:10
doğuya güneydoğuya düşersen ölme riskin yuzde % 60 imiş.
devreciliği boşver ben bu varan için ölürüm diyorsan git
yoksa gitme yada yazı tura at sana kalmış.

ben 15 ay yaptım her seferinde sözdüm.

çanakkale gibi bir kafada gidersen hüsrana uğrarsın.

savaş yok güya dersin ama savaştan beter ne zaman ne olacağı belli olmayan bir yere düşersen psikolojik bulanıma girmen muhtemel.

Ne yalan söyleyeyim benim kafa Çanakkale kapısı, işte en zoruda hüsrana uğramak.
Bu aralar birde Suriye"ye karadan girelim vb konular çıkınca daha bir değişik oldum.
Bir bakıyorum yapayım diyorum, 10 dakika sonra birde bakıyorumki "ben Çanakkale kafasında adamım üç beş öakalın egosunu tatmin etmek içinmi gideyim oraya" diyorum.
Ne desem bilemedim.

Yigit-Y
17-02-2016, 12:12
Ne yalan söyleyeyim benim kafa Çanakkale kapısı, işte en zoruda hüsrana uğramak.
Bu aralar birde Suriye"ye karadan girelim vb konular çıkınca daha bir değişik oldum.
Bir bakıyorum yapayım diyorum, 10 dakika sonra birde bakıyorumki "ben Çanakkale kafasında adamım üç beş öakalın egosunu tatmin etmek içinmi gideyim oraya" diyorum.
Ne desem bilemedim.

O zaman sen bu oyunu bozarsın. Gitmemen senin için daha hayırlı.

:D

Sinan58
17-02-2016, 12:13
kısa dönem katlanılcak birşeyde benim gibi uzun dönemse aman diyim kaç kurtar kendini ki şuanda en iyi yerlerden biyerdeyim ona rağmen bunu söylüyorum boşa giden zaman kaçırdığın onca önemli gün ve gece bir koyuyor insana sorma hiç.. bol sabırlar şimdiden.. $:41 KOCAELİ 95/2

Gözünüz aydın az kalmış sizinki :)
En iii yerlerden birisindeki bir insanın bunu söylemeside beni iiice soğutuyor.

Sinan58
17-02-2016, 12:17
O zaman sen bu oyunu bozarsın. Gitmemen senin için daha hayırlı.

Bencede öyle olacak gibi, biraz önce haber izliyodum beni tam vazgeçirdiler.

KÖROĞLU
17-02-2016, 13:32
Dediğiniz gibi konuda baya baya farklı asgerlik tanımları var.
Herkesin asgerliği farklı geçmiş, ben vatanıma hizmet etmek için gitmek istiyorum asgere.
Dediğinizde haklısınız bir taraftanda biz oraya ego tatmin etmeye gitmiyoruz sonuçta, vatana millete hizmet etmeye gidiyoruz.
Birde arada böyle denk gelen sürekli ***** yapan komutanlar hikayesi var ortalıkta.
Birinin gelip sadece üst rutbesi varsa diye bana artislik yapması karakterime ters düşer.
Ne yapsam bilemiyorum.

3 Örnek yazacağım kararını sen ver.

1-) Çarşı için 3 km yi 12 dk da koşmanız lazım dediler. Kalp rahatsızlığı olan arkadaşım Üst. T. gitti "Komutanım hafta sonu nişanlım ile görüşmem lazım, durumum bu çıkarır mısınız dedi ? Komutan 12 dk dan önce çizgiyi geç çıkarsın dedi. Arkadaş koştu çizgi sonrası bayıldı, daha kötüsü de olabilirdi.

2-) Ben hasta oldum 38 derece ateş nöbetçi subay koğuştan kimse çıkmayacak dedi, arkadaşlarım emri bozup revire götürdüler tedavi oldum.

3-) Bel fıtığından dolayı sinir sıkışması / ayağında his kaybı olan askerimi 30 kere söylememe rağmen revire göndermedi bölük komutanım.
Adam ayakta duramıyor dolayısıyla sürekli yatıyor ve sakallar 1 haftalık olmuş, geldi girdi koğuşa baktı bu adamın sakalı ne Asteğmenim dedi,
Komutanım arkadaş rahatsız ayakta duramıyor dedim, hastaneye gitmesi lazım. Arkadaşı traş etsin dedi döndü gitti.

Bunlar 12 ayda benim başımdan geçenler. Bana kimse haktan/adaletten bahsetmesin yaşadıklarım belli. Bu ve benzeri 100 lerce olay var duyduğum/yaşanan.

Hala niyetin varsa buyur gel :)

Yigit-Y
17-02-2016, 13:44
3 Örnek yazacağım kararını sen ver.

1-) Çarşı için 3 km yi 12 dk da koşmanız lazım dediler. Kalp rahatsızlığı olan arkadaşım Üst. T. gitti "Komutanım hafta sonu nişanlım ile görüşmem lazım, durumum bu çıkarır mısınız dedi ? Komutan 12 dk dan önce çizgiyi geç çıkarsın dedi. Arkadaş koştu çizgi sonrası bayıldı, daha kötüsü de olabilirdi.

2-) Ben hasta oldum 38 derece ateş nöbetçi subay koğuştan kimse çıkmayacak dedi, arkadaşlarım emri bozup revire götürdüler tedavi oldum.

3-) Bel fıtığından dolayı sinir sıkışması / ayağında his kaybı olan askerimi 30 kere söylememe rağmen revire göndermedi bölük komutanım.
Adam ayakta duramıyor dolayısıyla sürekli yatıyor ve sakallar 1 haftalık olmuş, geldi girdi koğuşa baktı bu adamın sakalı ne Asteğmenim dedi,
Komutanım arkadaş rahatsız ayakta duramıyor dedim, hastaneye gitmesi lazım. Arkadaşı traş etsin dedi döndü gitti.

Bunlar 12 ayda benim başımdan geçenler. Bana kimse haktan/adaletten bahsetmesin yaşadıklarım belli. Bu ve benzeri 100 lerce olay var duyduğum/yaşanan.

Hala niyetin varsa buyur gel :)

Nerde o.ç. var toplamışlar oraya :D:D

Allahtan benim 15 ayımda böyle hikayeler olmadı.

Hepten soğudum askerlik yapmış olmama rağmen :D

KÖROĞLU
17-02-2016, 13:52
Nerde o.ç. var toplamışlar oraya :D:D

Allahtan benim 15 ayımda böyle hikayeler olmadı.

Hepten soğudum askerlik yapmış olmama rağmen :D

Bi laf var biz pes oynarken beleş gol atınca "bana gelir" diye. O.ç ları da aynen böyle bana denk geliyor :D

Hep kötü örnekler yok, kardeşim şırnakta binbaşı postasıydı. Adamı ne zaman arasak ya sinemada ya çarşıdaydı 15 ay :D

Hatta kaydırma birliği operasyona giderken binbaşı bizimkini oğlum sen gelme, başına bir şey gelir o sorumluluğu alamam demiş :D

Şans işi biraz da.

Draniela
17-02-2016, 13:54
Yurt dışında yaşıyorsun fakat uzman çavuş olmak istiyorsun. Boş ver orada çalışmaya bak derim ben. Ben Tunceli'de yaptım kısa dönem er olarak. Uzman olarak hiç çekilecek şey değil.

Draniela
17-02-2016, 14:04
@tolga_kaan aynı şekilde benim de bir kaç maceram oldu. Biri acemilikte doktorla oldu ölecektim resmen rahatsızlığım var diye belirttim adam yapmaması gereken işler yaptı iğne vurup gönderdi ne alakaysa onunla çok kötü kavga ettim diğeri de elazığ ktm de 10 gün kalınca alerjim varmış komple vücudum kabardı geberiyorum o derece üsteğmen şerefsiz çıktı onunla da sıkıntı oldu.
Eğer büyük torpilim olmasa susmak zorunda kalırdım yani demem o ki ya arka sağlam olacak seve seve değil mecbur yapacaklar ya da torpilin olmayacak susup eyvallah ya sabır diyeceksin. İnsana verilen değer falan yok o şekilde söylenen şeylere de asla inanmam.
Bu arada torpil falan yaptırmadım Tunceli'deyken başımızda oraya sürgün olmuş bi komutan vardı yapmadığını bırakmadı öyle bir insan ömrü hayatımda tanımadım. En son telefonumu alınca ve sabah 7 akşam 11 çalışınca (7gün ve oturmak yasaktı hep ayaktaydık) ***** ankesörlü telefon da yok benim hayatım kaydı resmen orada devreye sokup alay komutanın habercisi olmuştum. Böyle yapmak gerekiyormuş onu anladım. Ama elbet bir gün bir yerde karşılaşırız tek istediğim bu.
Sayım yapıyoruz telefonu masada bırakıp içeri gitti karısı mesaj attı istemsiz gördüm sen nasıl bir o. çocuğusun diye. O bile anlamış :D

Yogi
17-02-2016, 14:07
Tek kelime "GİTME"

arkadaşım anlatmıştı onun bölüğünde almancı bi çocuk varmış vatan millet sakarya diye gaza gelip 15 ay askerlik yapmaya gelmiş
sonuç: hüsran :)

KÖROĞLU
17-02-2016, 14:14
@tolga_kaan aynı şekilde benim de bir kaç maceram oldu. Biri acemilikte doktorla oldu ölecektim resmen rahatsızlığım var diye belirttim adam yapmaması gereken işler yaptı iğne vurup gönderdi ne alakaysa onunla çok kötü kavga ettim diğeri de elazığ ktm de 10 gün kalınca alerjim varmış komple vücudum kabardı geberiyorum o derece üsteğmen şerefsiz çıktı onunla da sıkıntı oldu.
Eğer büyük torpilim olmasa susmak zorunda kalırdım yani demem o ki ya arka sağlam olacak seve seve değil mecbur yapacaklar ya da torpilin olmayacak susup eyvallah ya sabır diyeceksin. İnsana verilen değer falan yok o şekilde söylenen şeylere de asla inanmam.
Bu arada torpil falan yaptırmadım Tunceli'deyken başımızda oraya sürgün olmuş bi komutan vardı yapmadığını bırakmadı öyle bir insan ömrü hayatımda tanımadım. En son telefonumu alınca ve sabah 7 akşam 11 çalışınca (7gün ve oturmak yasaktı hep ayaktaydık) ***** ankesörlü telefon da yok benim hayatım kaydı resmen orada devreye sokup alay komutanın habercisi olmuştum. Böyle yapmak gerekiyormuş onu anladım. Ama elbet bir gün bir yerde karşılaşırız tek istediğim bu.
Sayım yapıyoruz telefonu masada bırakıp içeri gitti karısı mesaj attı istemsiz gördüm sen nasıl bir o. çocuğusun diye. O bile anlamış :D

Ahhahahah çok iyiymiş ya :) Benim askerliğim istemsizce (ki kendisi kaşındı) tabur komutanına laf sokana kadar iyiydi. Pişman mıyım hayır :D

Eski karısı benim hemşerim miş, geldi memleketime laf etti ben de bozdum :D Adam döndü gitti, he dönüşü muhteşem oldu o ayrı :D

Evrenoz
17-02-2016, 14:35
Vatanı koruduğun yerler dışında askere gitmenin sana öğreteceği tek bir şey var..

Emre itaat.

Askere gitmeyen "savaş çıksa koşa koşa giderim, senin attığın 30 kurşunu ben bir günde poligonda atıyorum, senden daha iyi fiziki kondisyona sahibim" diyenlerin bilmediği, askere gitmeden de öğrenemeyeceği tek şeydir emre itaat ve emrin sorgulanmaması.

Sana saçma, gereksiz gelebilir verilen emir. Diğer koşulları bilmeden sorguladığında yapmayabilirsin ya da eksik yapabilirsin verilen emri. Ve sen eksik yaptığında sonuçları çok çok ağır olabilir. Şahsen ben askerliğin büyük kısmının sabır, zor koşullar ile mücadele ve emre itaati insanlara öğretmekle geçtiğini düşünüyorum.

Bu arada Disko disiplin koğuşudur. Eline verirler traş jiletini, tuvaleti temizletirler oraya düşersen. En azından eskiden böyleydi, artık kalkmış bu Disiplin koğuşu kavramı

Ayrıca ben askeri ve askerliği seven bir adamım. Gidilmesi taraftarıyım ancak şu an hayatta gitmem. Benim olmayan bir savaşta, egodan ve hırstan çıldırmış birinin çıkaracağı savaşta ölmek vatan korumak değil..

Cihan KESKİN
17-02-2016, 14:35
Sabiha Gökçen Havalimanı vip salondayım nöbet iştima yok havalimanında yemek yerim catering firması var. her hafta çarşı iznim var önceki gün akşamından çıktığım oluyor izmite giderim evci izni aldığımda oldu takım elbiseliyim kamuflaj yüzü görmedim 2 kişilik oda da kalıyorum taharet musluğundan bile sıcak su akıyor ne zaman istesem duş alırım bayaa bayaa rahat anlıcağın yanlız şunu unutmaki başımda 1 albay var ve geçen kişiler Tuğ. Tüm. Kor. Org. üst rütbelilerin kaprislerini düşün hepsini geçtim burdaki pegasus veya thy firmalarındaki olan bi hata size mal oluyor askeriye mantığı çünkü geri gönderilen günde 8 saat nöbet tutturduklarını çok duydum ceza olarakmış herşeyi geçiyorum 1 sene boyunca hayatında olan en güzel anları dakikaları kaçırıyorsun çünkü ASKERSİN vatan düşmanı değilim kimse yanlış anlamasın son derece milliyetçi biriyimdir Atatürkü de çok severim fakat malesef türkiyenin sistemi tamamiyle yanlış.. küçük bi tavsiye vereyim sana bekletmeden yapman en iyisi 4 yaş küçk çocuk üst rütbe olup şekil yapınca ağırına gidiyor sabretmeyi çok iyi bilmesin şimdiden hayırlı teskereler..

Evrenoz
17-02-2016, 14:43
Sabiha Gökçen Havalimanı vip salondayım nöbet iştima yok havalimanında yemek yerim catering firması var. her hafta çarşı iznim var önceki gün akşamından çıktığım oluyor izmite giderim evci izni aldığımda oldu takım elbiseliyim kamuflaj yüzü görmedim 2 kişilik oda da kalıyorum taharet musluğundan bile sıcak su akıyor ne zaman istesem duş alırım bayaa bayaa rahat anlıcağın yanlız şunu unutmaki başımda 1 albay var ve geçen kişiler Tuğ. Tüm. Kor. Org. üst rütbelilerin kaprislerini düşün hepsini geçtim burdaki pegasus veya thy firmalarındaki olan bi hata size mal oluyor askeriye mantığı çünkü geri gönderilen günde 8 saat nöbet tutturduklarını çok duydum ceza olarakmış herşeyi geçiyorum 1 sene boyunca hayatında olan en güzel anları dakikaları kaçırıyorsun çünkü ASKERSİN vatan düşmanı değilim kimse yanlış anlamasın son derece milliyetçi biriyimdir Atatürkü de çok severim fakat malesef türkiyenin sistemi tamamiyle yanlış.. küçük bi tavsiye vereyim sana bekletmeden yapman en iyisi 4 yaş küçk çocuk üst rütbe olup şekil yapınca ağırına gidiyor sabretmeyi çok iyi bilmesin şimdiden hayırlı teskereler..

Biz en az 8 saat nöbet tutardık 24 saat içinde.. 8 saatten fazlası yasaktır falan hikaye. Aralıksız 13.5 saatim var benim kulede :)

Cihan KESKİN
17-02-2016, 14:58
adam olmayınca 12 saat bile tutturuyolar evren abi ne yasağı askeriyede bi çok yeri gördüm tabur da veya kışla da yapanlar bana özeniyorlar tabiki ama hiç hoş olmucak şeyler herkesin şansı kaderi neresiyse orası iyidir bence..

Acemi: 1hafta ısparta 40.piyade, 3 hafta manisa merkez batı kışla(bel fıtığından revize ettiler)
Usta: 2.özel koruma taburu küçükyalı da tabur komutanı şöförü olarak görev yaptım fenerbahçe orduevinde paşa şöförü yaptım geçiçi olarak(adam olmadığından) göreve geri döndüm merkez kom. , sarayburnu, beylerbeyi deniz eğitim, tuzla tersane, kuzey saha kom. , nakkaştepe 15.üs, 1. ordu, ve daha bir çok yere gidip geldik görev icabı, genel kurmay istanbula geldiğinde koruma ekibi faaliyetinde araç arkası veya yan çapraz da koruma faaliyeti yerine getirdim en son 18 kasımdı sabihaya verdiler şimdi burdayım ofiste masaüstünden yazıyorum sabiha gökçen vip'i kullanan ünvan sahibi kim varsa hepsini gördüm üst rütbeli komutanlar da dahil olmak üzere ama gel gelelim askerlik işte yapmamak en iyisi sanırım

dip not: Askerlik Doğu da Hizmetçilik Batı da yapılır.

Yigit-Y
17-02-2016, 15:16
Biz en az 8 saat nöbet tutardık 24 saat içinde.. 8 saatten fazlası yasaktır falan hikaye. Aralıksız 13.5 saatim var benim kulede :)

15 saat var benimde son 3 saat tüfeği bıraktım komutan gelse birşey dese vurucak halde idim.

nerden açtınız bu konuyu devrecilik günleri geldi aklıma :D

KÖROĞLU
17-02-2016, 15:20

:) Yasak mı hem de askeriye de :D Tek şoförüm vardı nöbet değişimi için, gün olur çocuk uykusuzluktan (abartmıyorum) yemekhane de sızar kalırdı,

arkadaşlarına taşıttırır koğuşa gönderirdim dinlensin diye. Unimog'u alıp çok nöbet değiştirmişliğim vardır.

Gen. Kur. Karakoluma geldiğinde hattaki kulede askerlerim 16 saat aç-susuz kaldılar. Askerlik hayatımda en üzüldüğüm gündür.

Ziyaret öncesi ben ve bir sürü asker 7 günde 6 saat uyku ile ayakta kaldık. Sonuç Gen. Kur.'a tören rahatta tekmil verdim :D

braga26
17-02-2016, 23:54
Yasaklarla ilgili bi kaç bişey anlatayım sabah 5-7 nöbetine bırakılıp akşam 6-8 nöbetinde nöbet devreden çok asker gördüm(denetleme vardı)nöbet listesınde hep farklı isimler yazılıydı ama
diğer bir örnek normalde askeriyede aynı tertip aynı kulede nöbet tutmaz 93 tertip iki asker nöbetteler birisi oturmuş sebebi ise gündüz ço angarya iş yapmıslar ***** yorulmuş arkadaşı kalk demiş kalmamıi şakayla karışık silahı dogrultup sıkarım demiş ve sıkmış 2bacagından vuruldu tüm tugay aynı tertip oldugunu ve bunun suç oldugunu bildiği halde hiç bişey olmadı
başka bir örnek bi üsteğmen hafta sonu uçaksavar sıfırlatken üst kapak fırlayıp karnına girmiş neyse ifadede tabur komutanın emir verdiğini söylemiş ancak yazılı emir olmayınca bi şekilde susturuldu ve kendisi karargah taburuna görevlendırme ile gonderıldı
Daha bi dünya örnek sayarım denetlemelerde başka bölüklerden asker alıp sahte kimliklerle denetlemeye soktuk olmayan evrakları varmış gibi gösterdik burda yazamayacağım şeylerde var tabi

yigit06
18-02-2016, 02:05
Söylediklerinizi sonuna kadar okudum, yazınız beni çok etkiledi doğrusu :)
Şu anda askerliği mükemmel bir fırsat olarak görüyorum, birde 3 sayfalık tüm yazılanları bütün okuyunca asgerlik dahada bir güzel geldi.
Benim biraz sorumsuzluk huyum var, ailemde biraz şikayetçi aslında bu huyumdan.
Asgerlik dönüşü kesinlikle sorumluluk duygun olur, hayatın ciddi manada olumlu yönde düzelir diyenler oldu.
Geçenlerde bir arkadaşım askerden geldi, pek sevmezdim kendisini yani biraz şimarık bir arkadaştı.
Oğlan kuzu gibi olmuş :)

Beğendiğine sevindim Sinan :) Elimden geldiğince dilim döndüğünce kafede oturur da nacizane yaşadıklarını anlatan biri olarak paylaşmak istedim. Samimiyetime inandığın için teşekkür ederim :) Sorumluluk duygusu gerçekten önemli bir adım insan için. Seni yani bir insanı x başka bir canlıdan ayıran duygulardan biri erdemlerden biri sorumluluk. Bir bitki doğar toprakta yetişir, vakti gelince polenle vs ürer çoğalır, ama anne bitkinin yavrusuna bi sorumluluğu aidiyet duygusu yoktur. Askerde o saçma gelen sorumluluk kuralları var ya hani.. Tank zimmetlemek mesela :) Hatta bizim mühimmat alanına 550 bin metrekare alana geceleri özel eğitimli iki köpek salarlardı. İkisinin de askeri kimliği vardı bildiğin. Biri binbaşı diğer yüzbaşı statüsünde o derece tecrübeli yılların koruma ve savunma köpekleri. Binbaşı olan Kangal cinsi köpeğin zimmeti 120.000 TL idi.. Şaka değil bildiğin 120.000 TL. Er/Erbaş gönüllü askerin ölümü halinde ise ailene verilen para 25.000 TL ve 3.000 TL'lik bir yardımla beraber 28.000 TL.

Burda olay şu. Sen belki hayvan sevmeyen birisin. Nefret ediyorsun 4 ayaklılardan. Adamlar sana orda öyle bir köpek getiriyor ki senin değerinin 5-6 katı usta. Ötesi yok. O hayvana gözün gibi bakmak zorundasın. Bizim köpeklerden birinin mama tası eskimiş/kaybolmuş/atılmış, yerine 5 kg'lık yoğurt kabından mama kabı yapmışlar; hayvancağız da yerken ağzının kenarında ufak minik kesikler olmuş kovadan sebep.. Aga bunun için fotoğraflar gönderdik 3 aylık rutin olarak yapıldığı üzere. Balıkesir Veterinerlik Okulu'ndan Üsteğmen geldi :) Hayvanı muayene edip gerçekten tek sorunun o olduğuna emin olup kıdemli başçavuş adama [ komutanıma selam:) ] tutanak tutuldu.

Sorumluluk da katar, farkındalık da katar.. Gerçekten sağlık durumu veya fiziksel engel sebebiyle askerlik yapamayan arkadaşlarımı tenzih ederek söylüyorum, gerçekten herkes askerlik yapmalı. Kültür mozaiğini, insan tiplerini, karakter yapılarını, örf ve adetleri çok net görebiliyorsun. Benim bölüğümde Köln'ün en geç narkotik satıcılarından biri, Fransa Nice ve Paris'teki duvar yıkma ve duvar yapma işiyle uğraşan Maurice takma adlı bi arkadaş vardı. Biri havaalanında enselenmiş, diğeri duvarını tamir ettikleri eve 6-7 kişi hırsızlığa girerken sessiz alarma yakalanmış ülkemize gönderilmiş; askerlik yapmadığı için önce askere alınan 35 yaşında biriydi.

Şimdi sen sokakta bunları bulamassın Sinan :) Amasya Elma'sı değil ki pazarda manavda bulasın.. Tamamen seçmece.. Kattıkları inanılmaz şeyler oluyor insana. Hem olayların farkında oluyorsun hem de böyle hırsızlıktan hüküm giymiş bir adama karşı hem bir şeyini çaldırmamaya hem onu idare etmeye hem de hoş sohbetle vakit geçirmeye çalışıyorsun.

Biraz hoş olmayabilir tabirim ama "Askerlik yapmayana kız vermeyiz" diyen mantığı gerçekten anlıyorum. Sorumluluk yok, iş bitiricilik yok, astını üstünü (büyüğünü-küçüğünü) bilme yok, saygı-sevgi yok, aidiyet yok, benliğini bırakıp daha büyük bir şeyin parçası olmak yok ( acemi birliğine teslim olup askeri kimlik aldıktan sonra "devlet malı" olarak statülenirsin, sahibin devlettir). Şimdi düşün kızın oldu getirdiği damat adayı bu özelliklerin hiçbirine sahip değil. İşte gerçekten haklı büyükler bu lafı söylemekle. Askere giden adam olur gelir lafının temeli "mutlaka kendine bir şey katar" manasında.

Gidip de kendine bir şey katmayan/katamayan varsa ya çok kördür ve çevresinde olan biten olayları doğru çözümleyemiyordur; ya da gerçekten doğuştan asker olması gereken kuralcı tiplerdendir :)

Satanael
18-02-2016, 03:07
Askerlikte devrecilik aslında karşıdaki kişilerin birazda olsa kişilikleri ile alakalı bişi sanırım.

İki usta birliğim oldu ve uzun dönem askerlik yaptım.ilki meslekci secildik yazlık kamp idi orada deniz emniyet yaptılar sahilden sorumluyduk kısımda toplasan 10 kişi falandık ne devrecilik ne de başka bişi.Bursalı bi devrem vardı yaşıttıkta geri kalan hepsi üst devre idi yaşcada bizden büyüklerdi zaten Sosyal hayatlarında hepsi iş güç sahibi olgun (bi kısmı... beyni gelişmemiş bikac kişi hariç) insanlardı o yüzden sıracılık,devrecilik yoktu saygı vardı.Coğu ile halen daha ailecek görüşürüz.

ikinci usta birliğim Isparta Eğirdirdi (yeminle sürgün yesem böyle yer gelmezdi :D) Burada devrecilik diyemem ama sıracılık vardı üst devrelerle ben geç katılmama rağmen aralarına sorun yaşamadık saygılıydık bi tanesi haric :D onbaşımı çavuşmu ne vardı teskeresine az kalmıştı damarıma bastı üstüne yürüdüm senin limon gibi suyunu sıkarım burada demiştim :D sonra araya girdiler özür diledik karşılıklı konu kapandı.Disiplin ve saygı vardı en üst devreye.En üst devre olduk bütün devrelerle oturduk konuşuldu ne sıracılık ne devrecilik yapmıcaz hepimiz ana evladıyız hepimiz insanız burada dedik ama keşke o sıracılıga devam etseydik.Bazen bazı yerlerde cidden disiplin denen olay şart.Alt devrelerin lakayıt lakayıt hareketleri hal tavırlar vesaire bi ton hır gür.En son bi ayar vermiş bizimkiler sonra biraz olsun toparlandı. yani demek istemem askerlik Türkiye'nin herköşesinden insan geliyor ve herkez aynı ölcüde saygıya sahip yada olgunluga sahip olamıyor işte bu yüzdendirki birazda disiplin icin şart bişiler :D

Yanlız gecenlerde bi video izledim onun gibide olmaması gerekiyor gercek hayatlarında eziklikler ile dolu yaşamlarında orada kısacık zamanda kendini kral gibi görüp salak saçma hal tavırlarda bulunan insanların ciddi bir dayagada ihtiyacı var gerçekten..Böyle karakter yoksunu insanlarlada karsılasılabiliyor askerde.

Kısa dönem olup insanlıgını unutan ve yaşı her ne olursa olsun eğitimi her ne olursa olsun karşısındaki insanı daima kücümseyen bazı arkadaşlarlada tanışma ve aynı yerde belli dönem askerliği geçirme durumum oldu. Benim merakım orada en tepeden bakışlarla duran bu insanlar gercek hayatlarında ne yapıyorlar suan merak ediyorum... Böyle kişilerlede karşılaşabiliyorsun mesela.

Yani demek istediğim ne yaşı ne öğrenim durumu ne memleketi hiç biri önemli değil önemli olan insanın içinde bi nebzede insanlık varsa sıkıntı
yaşamazsın...

Yanlız askerlik zaman olarak cidden uzun bi zamandı adı üstünde uzun dönem gittim :D ama bana katkılarıda coktur..Hayattaki Çok uç noktalardaki hatalarımı törpülememe sebep burasıdır.Daha farklı bakış acısına sahip olmama.Birde klasik bi laf vardır ya insanı öldürmeyen şey güclendirir derler ya aynen öyle ne zorluklarla karşılaşıyorsun ama bi şekilde atlattığında cidden kaldığın hayata döndüğünde yardımcı olabilecek derslerde cıkartabiliyorsun. tabi bu dediklerim icinde varsa :D

Ben ders cıkarmıcam dersen bura bura soksalar ossura ossura cıkarırsın :D

dahan
18-02-2016, 04:14
bence sen askere gitme boşver

noelbaba
18-02-2016, 08:39
herkesin askerlige bakis acisi farklidir. Ama askerlik bitince ortak dusunceler %90 aynidir. Oncelikle sordugun butun sorularin cevabi EVET. Askerlik dedigin en nihayetinde etrafi tellerle cevrili bir alanda gunlerin gecmesini beklemektir. Orada hic birsey ogrenmezsin sana ileriye donuk hic birsey katmaz yok oyle birsey. Son gun gelir arkana bile bakmadan evine kosarsin. Bak ben sana ufak bir animi yazayim;

Askerligim ilk 2 ayi cesmeden su ictim. Para vererek aldigim sise su sayisi 5i gecmez cunku kantinde su bulunmuyordu.Karnimizin agrisindan adim atamaz hale gelmistik.Bir gun cesme basinda dedimki eve doneyim ictigim hersuyun tadini alacagim kiymet bilecegim sise bitmeden cope atmayacagim. Bugun askerlik biteli 5 sene oluyor dibini gormeden cope attigim sise sayisini hesaplasam matematigim yetmez. Yani uzun lafin kisasi kardesim askerlik psikolojik savas alanidir. Ilk gununle son gunun arasinda ayri bir hayat vardir.