PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İtalya Turları ve Ferrari,Lamborghini Fabrika Müze Turları Hk

bilalMW
14-02-2016, 20:39
Merhaba dostlar yıllık iznim hakkım geldi sonunda mart gibi satın alıp haziran ağustos da italya turu alıp kısmetse ilk defa yurt dışına çıkıcam.

tur alırken neye dikkat etmem gerekir ?

genelde roma venedik tarihi yerler var alıp başımı fabrikaya gitsem az yolda değil 400 km çekiyor romadan. ulaşım nasıldır ? gittim kapıda bilet alayım mümkün mü yoksa illa netten rezarvasyonmu yapmam lazım?

bilalMW
14-02-2016, 20:40
ingilizcem yeterli düzeyde sorun çekmem italya içi ulaşım uygun mudur?

Mak_
14-02-2016, 20:58
Merhaba metro, tren ve otobüs hatları birbirleri ile bağlantılı arama motoruna "metropolitana di roma" yazarsan bütün haritaları görürsün çok güzel bir şehir gitmeden bakarsan turla falan pek işin olmaz zaten türk te çok var rahat ol :)

EREN34
14-02-2016, 20:59
Tren kovala.

Tren dışında eurolines tan otobüs biletide bakabilirsin. Otobüs daha ekonomiktir.

Bence turu benelux yap, Paris te 89€a yarım saat Ferrari kullan daha fazla haz alırsın :) Hem zaten fabrikalar dışarıdan gelen gel gezdirelim demez :) Kapıdan boş dönme ihtimalin yüksek

Eren G.
Roma termini tren istasyonundan biz cok rahat araba kiralamistik napoliye gitmek icin. Ama gitmeden once internettwn yapin rezervasyonu sacma fiyat cikabiliyormus oradan isterseniz direkt. Ingilizce bilmeyip bukadar yardimci olmaya calisan bit halk daha gormedim ben dil konusu hic problem olmadi. Ben de gitmek istedim ferrariye ama zamanim kalmadigi icin gidemedim bir fikrim yok o konuda.

Romada cok fazla guzel yemek yenilecek yer var ayrica kesinlikle guzel yemek yemeden donmeyin. Sonra yazarim yemek icin guzel yerler de.

bilalMW
fabrikada montaj hattını görme şansımız varmı yoksa sadece küçük müzesi falan va yazıyor nettede

Mak_
14-02-2016, 21:00
16€ günlük biletler var gün boyunca kullanabiliyorsun tüm toplu taşıma araçlarında

EREN34
14-02-2016, 21:00
Merhaba metro, tren ve otobüs hatları birbirleri ile bağlantılı arama motoruna "metropolitana di roma" yazarsan bütün haritaları görürsün çok güzel bir şehir gitmeden bakarsan turla falan pek işin olmaz zaten türk te çok var rahat ol :)

İmalata almazlar. Hayal kurma derim :)

bilalMW
14-02-2016, 21:01
Roma termini tren istasyonundan biz cok rahat araba kiralamistik napoliye gitmek icin. Ama gitmeden once internettwn yapin rezervasyonu sacma fiyat cikabiliyormus oradan isterseniz direkt. Ingilizce bilmeyip bukadar yardimci olmaya calisan bit halk daha gormedim ben dil konusu hic problem olmadi. Ben de gitmek istedim ferrariye ama zamanim kalmadigi icin gidemedim bir fikrim yok o konuda.

Romada cok fazla guzel yemek yenilecek yer var ayrica kesinlikle guzel yemek yemeden donmeyin. Sonra yazarim yemek icin guzel yerler de.

yemek tavsiyelerini bekliyorum birde forma & atkı klasik türk itemlerini nereden buluruz :D

bilalMW
14-02-2016, 21:01
İmalata almazlar. Hayal kurma derim :)

abi belgesellerde gösteriyorlardı boyuna ondan sordum :D sadece müze turu mudur gittiğimize değer mi abi ?

Mak_
14-02-2016, 21:16
Tarihi bir şehir ve gerçekten görülmesi gereken bir yer ben 4..5 ay önce ordaydım Tavsiye ederim.
Yemek çeşit bol ama vatanı olarak pizza ve makarna çeşitleri çok tatmalısın

optimus_prime
14-02-2016, 21:33
colezyum yakınlarında Patifico diye makarnacı vardı plastik tabakla uygun fiyata veriyolardı

plastik tabak demeyin 4-5 farklı yerde yedim lüks restoran da dahil en iyi el yapımı makarna ordaydı

optimus_prime
14-02-2016, 21:34
edit: mekanın adı Pastificio

Yekta
14-02-2016, 22:08
İlgi alanına bağlı biraz :) eğer tarihi seviyorsan romaya bolca vakit ayırman gerekir. Roma - Siena - Floransa - Bologna - Modena - Venedik şeklinde bir rota yapabilirsin, Venedik bence yarım gün bile yetecek bir yer açıkçası çok bir esprisi yok. Dönüşünü de oradan alıp 1 haftalık güzel bir rota yapabilirsin. Bu rotayı tersten ve düzden 1 sefer gittim, her ikisi de çok çok keyifliydi diğer bütün şehirleri hatta yol üzerindeki ufak kasabaları bile çok güzel. Vaktine ve ilgine göre, farklı yerler de önerebilirim bildiğim kadarıyla.

Müzeler için rezervasyona gerek yok, hepsi modena şehrinde ama kimisi şehrin biraz dışında. Eğer tek başına gitmeyeceksen, varsa paylaşacak birileri araç kiralamak çok daha mantıklı. En azından tren vs ile modenaya geçip orada 1 günlük kiralanabilir. Şehirler arasında da arabayla ulaşım çok daha keyifli ve dediğim gibi uğranıp görülebilecek bolca güzel yeri var ama otobanları biraz pahalıdır :)
Fabrika turlarına ben giremedim, içerisi nasıl nereleri gezdiriyorlar tam bilemiyorum ama çok önceden rezervasyon yapmak gerekli bayağı dolu oluyorlar.

Eren G.
14-02-2016, 22:48
Tatlı için kesinlike - pompi en ünlü tiramisucu fakat diğer ürünlerini de deneyin kesinlikle inanılmaz taze inanılmaz güzel vatikana metroyla giderseniz istasyondan vatikan yürürken solda kalacak zaten mapsde çıkıyor.

Pizza Zizza- Vatikanın metroya göre diğer tarafında kalıyor gayet yakın ve tam bir fiyat/performans pizzacısı. Böyle dediğime bakıp dandik bir yer sanmayın sakın ben pizzaya bayılırım ve ilk italyada burada pizza yedim, türkiyede 3 haneli rakamlara yakın pizza satan mekanlardan da hepsini tabiri caizse donunda sallar. Inanilmaz güzel pizzaları. Taze taze geliyor istediğiniz büyüklükte söylüyorsunuz hemen kesiyorlar zeytinyağı döküp servis ediyorlar direkt.

Giolitti Dondurma tatlı- old citynin içinde patheon tapınağına çok yakın buraya gelmeden lindtin mağazası var oradan da ucuza çikolata alabilir, yaptırabilir ya da direkt yiyebilirsiniz. Romanın en güzel dondurmacısı çok çeşitli dondurmaları var hepsi de birbirinden güzel.

Pizzeria Ai Marmi - Trasteverede gece hayatının da olduğu çok güzel bir gerçek italyan pizzacısı buraya sonra yediğim en güzel pizza diyordum ki napolidekini yiyene kadar :) . Burası hem pizzacı hem de diğer italyan yemeklerini de gayet güzel yapan bir yer çok kalabalık oluyor yalnız tek kötü yanı o fiyatlar diğerlerinden bir tık üsttedir ama kesinlikle değer. Pizza çeşidi de bol.

Napoli - L' Antica Pizzeria da Michele ben napoliye sırf bu pizzacı için gittim ve kesinlikle değdi. kesinlikle anlatılmaz yaşanır yani başka diyecek bir şeyim yok. 2 çeşit pizzası var zaten margherita pizza söyleyip kenara çekilin ve bekleyin.

Güzel gözüken kalabalık bir yerde taze kanoli yiyin oldcitynin içinde. Çok turistik yerlerde 5 para etmez yemeklere çok para isteyen yerler de var o yüzden bir yere gitmeden internetten araştırın böylece boş yere çok para ödemezsiniz. Bu saydığım yerlerin hepsi fiyat olarak gayet makul yerler türkiyede "güzel" yemek diye satılan yemeklerden ucuza yemek yersiniz. En güzel yemekler bunlardı gittiklerimden ki kötü yemek cidden yemedim romada. Gezilecek yerleri yazmıyorum zaten turla giderseniz onlar her yeri gezdirir. Kendiniz giderseniz daha tavsiye veririm şehir ulaşım için de italyada. Kesinlikle pişman olmazsınız ispanya ile italya avrupanın incileri.

Keeper
14-02-2016, 23:21
Milano-venedik-modena-floransa-roma şeklinde gittim geçen yaz. Modena harici dil sıkıntısı çekmedim pek ama orada ingilizce bilen insan bulmak sıkıntıydı biraz. Araba kiralayarak gitmiştim ben otobanlar pahalı ama tabi tren ve otobüse göre kolaylık sağlıyor. Maranellodaki supersport deneyimi ve Ferrari müzesi mutlaka yapılması gerekenlerden😄

johnie
14-02-2016, 23:27
Merhaba dostlar yıllık iznim hakkım geldi sonunda mart gibi satın alıp haziran ağustos da italya turu alıp kısmetse ilk defa yurt dışına çıkıcam.

tur alırken neye dikkat etmem gerekir ?

genelde roma venedik tarihi yerler var alıp başımı fabrikaya gitsem az yolda değil 400 km çekiyor romadan. ulaşım nasıldır ? gittim kapıda bilet alayım mümkün mü yoksa illa netten rezarvasyonmu yapmam lazım?

nereye gidiceksin İtalya da ?
Turizm firmasındayım ve alan, İtalya..
Gideceğin yerlerin rest' ına kadar söylerim..

997TT
15-02-2016, 00:48
Turistik gezide detayli gezemezsiniz ama bantlari gorursunuz.
Ben 2010'da 458 siparisimi yapmaya gittiginde cok detayli gezmistim danismanla...
Hatta ozaman 599gto lar yapiliyordu...
Mutlaka Ferrari'nin restoranina git,ahci teyzemle ftg cektir...
Gerisini yazmislar zaten.

TarikS
15-02-2016, 03:20
Uçaklara mutlaka bak skyscanner'dan, ben Roma-Venedik yapacağım zaman Alitalia 80 TL'ye götürürken hızlı tren 80 Euro çekiyordu 2013 Haziranda :D

Araba kirası 3 gün 300 euroya patlamıştı full kasko + 25 yaşını o zamana kadar doldurmamış olursan yaş farkıyla beraber. Araba da Fiat Panda'ydı yani baz spec.

Olur da direksiyona geçecek olursan çook dikkatli ol, nolduğunu anlamadan 3-4 ay her ay eve ceza geldi kartımdan çekilmiş olarak :D

Roma'yı dolu dolu gezmek için 3 tam gün yetmedi bize, benim hoşuma gidiyordu bi köşeyi geçiyorsun bir tarihi eser, başka bi binanın arkasında Aşk Çeşmesi çıkıyor. Kolezyum'u ben şehir dışı sanırdım meğer şehrin göbeğindeymiş mesela :)

Como gölü etrafına yolun düşerse (Milano'dan 1 saatten az sürüyor, yukarda kalıyor) çok güzel bir atmosferi var şiddetle tavsiye ederim ziyaret edip teleferikle yukarıdan bakmayı.

Floransa şehrine uğrayabilirsen geceleri Taksim'e çok benziyordu sokaklara taşıp ayakta ellerinde içkiler muhabbet ortamı vs. Genel atmosferi, estetiği de çok güzeldir o şehrin. 2 gün ayrılabilir

by.gkn
15-02-2016, 07:57
Hazır konu varken sorayım turingden ehliyet için işlem yapmadan gidip yurtdışında araç kiralamak istesek kiralayabilir miyiz? Oldu kiraladık polis çevirse nasıl bir sorun ile karşılaşırız :D bilen var mı acaba?

volume81
15-02-2016, 08:54
Bilal ne işin var italyada felan ya :D

bas git ring'e kirala bitane clio Rs mis gibi 1 hafta gazla gazla gel :D

Evrenoz
15-02-2016, 09:17
Roma - Termini her yerin merkezi.. Hızlı Trenler, metrolar, otobüsler..
Roma'dan Venediğe hızlı Trenle 3,5 saatte gidebilirsin mesela.
Uçakla gitmeye kalksan havaalanından Venedik merkeze 2. bir ulaşım yapman gerekir mesela; tren seni venediğin göbeğine çıkarıyor tabiri caizse.

Roma içi ulaşım da son derece kolay, her yere metro / otobüs var. 3 günlük ya da 1 haftalık kartlar alıp sınırsız kullanabilirsin

Roma - Venedik - Napoli ve Pompei'yi bloğumda yazdım. Oku istersen.. epey bir ayrıntı var özellikle Roma'da..

http://gezikosesi.net/

Kahn23
15-02-2016, 09:22
@merttepe'yi bul sana inciğini boncuğunu anlatsın :)

srdralc
15-02-2016, 13:25
Roma - Termini her yerin merkezi.. Hızlı Trenler, metrolar, otobüsler..
Roma'dan Venediğe hızlı Trenle 3,5 saatte gidebilirsin mesela.
Uçakla gitmeye kalksan havaalanından Venedik merkeze 2. bir ulaşım yapman gerekir mesela; tren seni venediğin göbeğine çıkarıyor tabiri caizse.

Roma içi ulaşım da son derece kolay, her yere metro / otobüs var. 3 günlük ya da 1 haftalık kartlar alıp sınırsız kullanabilirsin

Roma - Venedik - Napoli ve Pompei'yi bloğumda yazdım. Oku istersen.. epey bir ayrıntı var özellikle Roma'da..

Gezi K (http://gezikosesi.net/)

Konu dışı olacak ama Gaziantep gezisiyle ilgili yazını okudum, Bir Antepli olarak tespitlerini beğendim Abi.

Bir şeyi düzeltmeni isteyeceğim ; Koçaklı Baklava değil Koçak Baklava olacaktı muhtemelen :)
Piyasa az çok isim yapan tüm baklavacılar İmam Çağdaş'tan yetişme, bazı noktalarda boynuz kulağı geçiyor :)

merttepe
15-02-2016, 14:09
@merttepe'yi bul sana inciğini boncuğunu anlatsın :)

geldim :)
Bilal gideceğin tarihleri önceden haber ver bana. Eğer o tarihlerde italyada olursam seni kolay kolay kimsenin giremeyeceği yerlere götürebilirim.
Pagani Lambo Ferrari vs üretimi. Özel koleksiyonerlerin müze ve garajları vs. zaten çalıştığım yer de öyle fabrikalardan birtanesi.
Ancak işim gereği çok aktifim. Söz vermiş olarak anlama, En kötü araba kiralayıp gitmişsen birilerine yönlendiririm.

bilalMW
16-02-2016, 21:13
geldim :)
Bilal gideceğin tarihleri önceden haber ver bana. Eğer o tarihlerde italyada olursam seni kolay kolay kimsenin giremeyeceği yerlere götürebilirim.
Pagani Lambo Ferrari vs üretimi. Özel koleksiyonerlerin müze ve garajları vs. zaten çalıştığım yer de öyle fabrikalardan birtanesi.
Ancak işim gereği çok aktifim. Söz vermiş olarak anlama, En kötü araba kiralayıp gitmişsen birilerine yönlendiririm.

şuan aklımı aldın abi :D

peki dostlar hangi tur şirketini önerirsiniz?

Evrenoz
16-02-2016, 21:25
Konu dışı olacak ama Gaziantep gezisiyle ilgili yazını okudum, Bir Antepli olarak tespitlerini beğendim Abi.

Bir şeyi düzeltmeni isteyeceğim ; Koçaklı Baklava değil Koçak Baklava olacaktı muhtemelen :)
Piyasa az çok isim yapan tüm baklavacılar İmam Çağdaş'tan yetişme, bazı noktalarda boynuz kulağı geçiyor :)

Beğenin için teşekkürler kardeşim
Düzelteyim hemen :)

!KO
16-02-2016, 21:48
la napcan romada amsterdama git :D

oyle detaylı fabrıka gezdırmıyolar dıye bılıyorum kanka muze falan fılan işte :)

merttepe
16-02-2016, 22:07
şuan aklımı aldın abi :D

peki dostlar hangi tur şirketini önerirsiniz?

O zamana biterse teste çıkarız, project car :)
http://i.hizliresim.com/orGEmo.jpg (http://hizliresim.com/orGEmo)

bilalMW
16-02-2016, 22:08
beyler ben mülteci olarak gidiom. tc bize bahmiy.

Schumi
16-02-2016, 22:56
Romayı gezeceksen tarihi olarak yürüyerek gez. Ben ki yürümekten nefret ederim aldığımız Roma Pass kartları ki 3günlük bu kartlar müze girişi vs.vs. dışında nerdeyse hiç kullanmadık. Gayet yağmurlu bir sezonda bile yürüyerek adım adım gezilecek bir şehir. :) Fabrika turları için tekrar gidebilirim tabi. :)

ufuksaracci
16-02-2016, 23:00
@merttepe EB110'a bindireceksen ben ben bittiği gün günübirlik oraya gelebilirim.

ayku82
16-02-2016, 23:16
Roma ve Floransa icin restorant, pizza , makarnaci, her turlu bar tavsiyesine acigim :)

clioGT
17-02-2016, 08:55
....
Napoli - L' Antica Pizzeria da Michele ben napoliye sırf bu pizzacı için gittim ve kesinlikle değdi. kesinlikle anlatılmaz yaşanır yani başka diyecek bir şeyim yok. 2 çeşit pizzası var zaten margherita pizza söyleyip kenara çekilin ve bekleyin.

....

sırf bunun için napoliye gidecem anasını satiym. bu mekanı söyleyen 3. kişisin:)

Eren G.
17-02-2016, 09:18
sırf bunun için napoliye gidecem anasını satiym. bu mekanı söyleyen 3. kişisin:)

Hahahh valla biz gittiğimizde zaman dardı pisaya yola çıkmamız gerektiği için. Ya pompeiye gidip orayı gezicektik ya da burası ve kaleyi gezecektik , tabi ki benim hain planlarımdan haberleri olmadığı için gözlerini pizzacının önünde açtı arkadaşlarım :D Yanlış hatırlamıyorsam kapıda 1.5 saate yakın sıra bekledik sonrası zaten ***** :)

Eren G.
17-02-2016, 09:19
*m a l u m

merttepe
17-02-2016, 11:23
@merttepe EB110'a bindireceksen ben ben bittiği gün günübirlik oraya gelebilirim.

Fotosunu koyduğum dauer eb110, kevlar gövde, ring için hazırlanıyor. ama stock eb110lar her zaman hazır :)

kelalper
17-02-2016, 16:22
Napoli - L' Antica Pizzeria da Michele eğer napoliye gidilecekse kesin gidilmesi gereken bir yer. Pariste antrikotçu gibi kapısında sıra var. Sokağın başında başlıyor sıra. Sırayı görünce bi mok yiyecez heralde diye bekliosun. Harbiden de beklediğine değiyor. Ben ahanda geçirmasyondur kesin dedim öyle esnaf lokantası yerlerden tırsarım. Hesapta para değil. İtalyada dominos var mı bilmiyorum ama kesin buradan daha pahalıdır.

Roma ya tarih gezisi yapıcaksan 4 gün min. Heryer tarih ve yürüyerek. Biz tur almadan gittik. Policilinico da çok ucuza çok kaliteli bi otel buldum HRS den. Internetten VIP araba ayarladım havaalanından otele bıraktı. 2 gün gezdik ertesi gün otelden aldı Cruise un kalkacaği liman yakınında bir plaja götürdü denize girdik. oradan gemiye bıraktı. 1 hafta sonra gemiden aldı otele bıraktı. 2 gün daha gezdik gene yürüyerek. Sonra da Otelden aldı alana bıraktı ve ciddi ucuz paralara mal oldu. Roma da tur almana gerek yok. Çok sıra beklersin. Spontene işi bilen rehberler var. Zırt zırt aradan alıolar ve ciddi ciddi ilgilenip en ince detayına kadar anlatıolar. Benim yanımda kitap vardı kitapta olmayan ayrıntıları ve bilgileri söylüyorlar. Çok kalabalık grup almadıkları için ciddi zevkli oluo. 10 kişiyi alıo gezdirio nerede ne yenir tavsiye edio vs. Tamamen kapıdan spontane rehber pazarlıkta yapabiliosun. Ama söyliim ciddi yorucu geçio. 1 hafta da dinlenmek için izin alman lazım.

Yekta
18-02-2016, 21:35
Hazır konu varken sorayım turingden ehliyet için işlem yapmadan gidip yurtdışında araç kiralamak istesek kiralayabilir miyiz? Oldu kiraladık polis çevirse nasıl bir sorun ile karşılaşırız :D bilen var mı acaba?

Karayoluyla çıkış yapmadığınız sürece sorun olmaz ehliyet, araç kiralanabiliyor yani.
Gerçi yeni tip ehliyet ile artık beynelmilel ehliyete de gerek kalmayacak.

optimus_prime
27-08-2016, 21:22
hazır konu varken ben de bir danışayım

daha once venedik milano ve romaya gittim, geçenlerde sırf schengen almak için yine italyaya başvurdum, bu yüzden sadece ilk girişim italya olsun diye 2-3 gün girip çıkacağım ama nereye gitsem bilemedim

bolognaya gidip ferro fabrikasına falan mı gitsem yoksa napoli floransa mı? ya da şöyle doğası iyi denize girebileceğim neresi var italyada

EREN34
27-08-2016, 22:05
hazır konu varken ben de bir danışayım

daha once venedik milano ve romaya gittim, geçenlerde sırf schengen almak için yine italyaya başvurdum, bu yüzden sadece ilk girişim italya olsun diye 2-3 gün girip çıkacağım ama nereye gitsem bilemedim

bolognaya gidip ferro fabrikasına falan mı gitsem yoksa napoli floransa mı? ya da şöyle doğası iyi denize girebileceğim neresi var italyada

İtalya dan aldın diye İtalya dan girmen şart değil. Örneğin 2 ülke gezeceksen en uzun kalacağın yerden schengen alırken girişi seyahat programına göre diğer ülkeden yaparsın. X ülkeye indiğinde sorarlarsa 2 gece burada kalıp sonra İtalya ya geçeceğim. orada da 5 gece kalacağım dediğin an giriş mühürü vurulur

optimus_prime
27-08-2016, 22:26
İtalya dan aldın diye İtalya dan girmen şart değil. Örneğin 2 ülke gezeceksen en uzun kalacağın yerden schengen alırken girişi seyahat programına göre diğer ülkeden yaparsın. X ülkeye indiğinde sorarlarsa 2 gece burada kalıp sonra İtalya ya geçeceğim. orada da 5 gece kalacağım dediğin an giriş mühürü vurulur

hocam ben hep italyadan başvurduğum için ve hep ilk italyaya gittiğim için 2 sene aldım bu sefer. eğer yeni aldığım vizeyle ilk girişim başka ülkeye olursa idatadaki arkadaşlarımın dediklerine göre bir sonraki başvuruda 6 ay anca alırsın dediler. Ayrıca herhangi bir gezi programımım yok sadece vizenin süresi bittiği için yenilettim. İtalya gir çık yaptıktan sonra dubrovnik düşündüm sezon bitmeden

EREN34
28-08-2016, 12:45
hocam ben hep italyadan başvurduğum için ve hep ilk italyaya gittiğim için 2 sene aldım bu sefer. eğer yeni aldığım vizeyle ilk girişim başka ülkeye olursa idatadaki arkadaşlarımın dediklerine göre bir sonraki başvuruda 6 ay anca alırsın dediler. Ayrıca herhangi bir gezi programımım yok sadece vizenin süresi bittiği için yenilettim. İtalya gir çık yaptıktan sonra dubrovnik düşündüm sezon bitmeden

Program yoksa problem yok. Hayırlısı diyelim

tremx
04-02-2017, 16:20
guncel olsun milano plani var 3 gunluk nerelere gidelim nereleri gezmemiz gormemiz gerekir, nerelerde yemek yenir, eglenilir.yardimci olabilir misiniz?

Dragger
04-02-2017, 17:14
Nereye giderseniz gidin turları tercih etmeyin, özgürce kendi programınızı oluşturun bence.

Ben önceki hafta gittim eşimle Roma'ya...Fiumicino Havaalanından Europcar'dan BMW 118d kiraladım. Bookingten 4 yıldızlı ortalama bir otel ayarladım.

İlk gün Roma'da heryeri gezdik, ikinci gün atladık arabaya sahil tarafındaki otobandan 350km Pisa'ya gittik. Akşamına Floransa'yı gece gezdik ve geceyarısı içerideki otobandan Roma'ya geri döndük. Son gün de tekrardan Roma'da uzak olan noktaları dolaştık. 3 güne 3 farklı yer sığdırdık çok da keyifli oldu. Araba kiralamanın tek handikapı otopark problemi, çok ciddi otopark paraları ödedik, otobanlar da biraz tuzlu ama değer özgürce dolaşmaya...

Floransa'ya tekrar gitmek istiyorum, o zaman da Bologna ve Milano yapacağım. Tek şehir için İtalya'ya gitmek mantıksız.

Bu hafta da iş gezisi için Venedik'teydim. Venedik'ten Padova yaptık. Venedik kışın kesinlikle gidilecek biryer değil, bir de bizim gibi yağmur haftasına denk gelirseniz zerre keyif alamazsınız. Kanallar dışında bir esprisi yok. Yazın gidilirse belki bi tık keyif alabilirsiniz ama onun dışında anlamsız. Venedik'te kesinlikle araba kiralamayın, otele bile arabayla gidemezsiniz. San Marco havaalanından taksiyle geçtik biz, Venedikteki Roma meydanına, 40 euro fiyatı var. Daha uygun isterseniz otobüsler de var. Roma meydanından heryere teknelerle gidiyorsunuz, tüm ulaşım böyle sağlanıyor.