PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emlak satışında bloke çek..

Yiğit G.
15-02-2016, 13:50
arkadaşlar acil.. dairemi sattım kapora aldım... Satışı perşembe yapacagız ama yüksek mebla olduğundan bloke çek verecekmiş alıcı.Emlakçımda büyük meblalarda bu şekilde yaptıklarını sorun olmayacagını söyledi.Akbank dan şek... Normalde çek de herzaman sakatlık vardırya.. karşılıksız çıkar vs vs bu olayda öylemidir ? Yoksa gerçekten hep böyle mi yapılır bu iş.. Ben tabi nakit bekliyordum hesabıma ama hesabıma yatıracaklaır mebla raiç bedeli göstermek için olan bir ufak meblaymış.. Geri kalan çekle...

Tunacan
15-02-2016, 13:52
Genelde uygulanan bir şey.

Banka hesaba blokeyi koyuyor. Tapu satışı görmeden de size parayı vermiyor. Her iki taraf için de garanti yöntem denilebilir..

Kadyr
15-02-2016, 13:54
Genelde bu sekilde yapiyorlar bankaylada gorusun teyit alin guvenceye alin kendinizi. Tapulardada hirsizlik cok nakitle gidilmiyor

mert_can 41
15-02-2016, 13:55
Bizde 380 bine evimizi sattık bizede bloke çek verdiler almadan önce bankanın müdürüyle konuşup çeki teit ettirdik bir problem yaşamadık satıştan sonra hesabımız daydı ama tabi fena halde stres ediyo insanı bir sizde çek hangi bankadansa müdürü ile bir görüşün nolur nolmaz

Volkann
15-02-2016, 13:55
bankadan teyit alın problem olmaz.

Yiğit G.
15-02-2016, 13:58
iyi içimi rahatlattınız teşekkürler , yani imzayı atmadan önce çekin numarasına vs bakıp bankayı arayıp sorunsuzdur diye teyit alıcam doğru değil mi ? Banka bana çekin saglam oldugunu söyledikten sonra sorun olmaz.Peki alıcı blokeyi ne zaman kaldırıcak ben imzayı attıgım anda mı arayacak oda ?

2jz
15-02-2016, 14:05
iyi içimi rahatlattınız teşekkürler , yani imzayı atmadan önce çekin numarasına vs bakıp bankayı arayıp sorunsuzdur diye teyit alıcam doğru değil mi ? Banka bana çekin saglam oldugunu söyledikten sonra sorun olmaz.Peki alıcı blokeyi ne zaman kaldırıcak ben imzayı attıgım anda mı arayacak oda ?

Blokeyi kaldırma falan yok. Çeki al imzayı bas bitti gitti. Kıymetli evraktan bahsediyoruz şarta bağlanma durumu falan yok yani. Çek sendeyse parayı zaten bloke etmiş banka. Hayırlı uğurlu olsun.

2jz
15-02-2016, 14:07
Edit(devrik cümle): Çek zaten adamın parasına bloke konularak garantiye alınmış banka tarafından

Ersin ÖREN
15-02-2016, 14:09
Yiğit konuyla alakasız ama yatırım yaparken görüşelim. Kartalda büyük bir proje var m2 4500 TL şu anda bir kaç aya 5,500 olacak oraya yatırım yaptıralım sana. 48 ay sıfır faiz ile ödeme. Proje bitiminde çok ciddi karın olur.

zübeyir
15-02-2016, 14:10
bankanın elemanı teslim eder normalde. guvenlılır musterı ıse sadece teslım ederler ceki şahşa.siz bence banka memuru bana versin bunu dıye ıkna edin.onların elınden alın.tabıkı önceden şubeye gidip gelecek adamı teyyit edin...ayrıca birşey daha bloke çeki aldıktan sonra başka bankaya yatıracaksanız parayı ciddi havale parası isterler.onuda baştan konuşun.ikna edemezseniz parayı hazırlayın gelıp alıcam deyın calıstıgınız bankanın elemanı ıle gıdın cekın parayı banka arabası ıle ...

ghibli06
15-02-2016, 14:24

normalde blokeyi başkası çekemesin diye koyarlar, yani hesapta para varsa sendeki çek için blokelenmiş olduğunu kontrol et...

Yiğit G.
15-02-2016, 14:45
Anladım bizim bildiğimiz müşteri çeki gibi birşey değil bu :) Çeki teyit ettikten sonra problem yok.

Dayı
15-02-2016, 14:54
Tapu dairesine gitmeden önce alıcı ile birlikte bankaya gidin, hem alıcı çeki teslim alır - bu arada sizi de şube yetkilileri ile tanıştırır- hem de siz banka ile görüşmüş olursunuz masrafsız havale ve/veya nakit çekmek için.

ugur///
15-02-2016, 14:59
Çeki teyit ettirin herhangi bir sıkıntı olmaz.Satış esnasında bankanın avukatı da orda oluyor,onun yanında karşılıklı imzalar atılıp satış yapılıyor sonra size gerekli evrakları teslim ediyor,siz de bu evraklar ve çekle bankaya gidip ödemenizi alıyorsunuz.

mustafa-u
15-02-2016, 15:26
normal olarak adamda kendini garantiye almış ..
çünkü çeklerde vade yoktur çek kesildiğinde hesapta para varsa istediğin an çekebilirsin ama o insanlığına kalmış .
o yüzden adam çeki verdiğinde bloke koydurmuştur tapuda imza atılmadan gidip çekilmesin diye . işin birde bu tarafı var .. ..

Kahn23
15-02-2016, 15:33
Bülent abinin dediği gibi aynen.

Sana verdiği çek numarasına istinaden yazan tutarı hesabında blokeler. Satış evraklarını bankaya teslim ettikten sonra para hesabına geçer..

FRTDI
15-02-2016, 15:34
Bloke çekte zaten dairenizi alan kişinin adı yazmaz, alıcının çeki aldığı banka şubesinin adı yazar. Yani bir nevi o çeki size o şube vermiş demektir. Hangi şubeye aitse çek orayı arayıp teyit alabilirsiniz..

GuneyOnur
15-02-2016, 16:50
Otomobil kredisi gibi birşey bu banka satışı görmeden parayı vermiyor ama para ne sende ne adamda bankada bloke duruyor satışı yapıyorsun evrakı veriyorsun parayı sana veriyorlar.

Mivec_4G63
15-02-2016, 17:12
Emlak kredilerinde, ipotek işlemlerinin yapılacağı gün, kullanılacak kredi tutarını taşıyan banka çeki, konutu satan kişi adına düzenlenerek ipotek işlemini gerçekleştirecek anlaşmalı avukata ya da banka yetkilisine teslim edilir.Tapuda ipotek işlemi tamamlanınca, bloke çek avukat ya da banka yetkilisi tarafından konutu satan kişiye (işlemler tamamlandıktan sonra tapuda sistem üzerinde devir işlemi gerçekleştikten sonra) teslim edilir. Konutu satan kişi, bloke çekin düzenlendiği şubeye gider ve bloke çeki tahsil eder. Kredi tutarı nakit olarak taşınmaz, böylece risk ortadan kalkar.

Dayı
15-02-2016, 18:33
Dairesini satan arkadaş Yiğit G. kredi ile satıyorum dememiş. Bloke çekle satıyorum demiş. Kredi+bloke çekle satıyorsa farklı kredisiz bloke çekle satıyorsa farklı.

Greentiger01
15-02-2016, 19:42
Sabah başvuru için tapu dairesine gidin başvurunuzu yapın ögleden sonraya imzaya gidersiniz genelde o arada beraber alıcının bankadına gidip çeki bizzat bankanın hazırladıgını gör zaten banka satıcı kimse onun adına düzenler çeki imza sırasında çeki teslim alıp imzanızı atarsınız ondan sonra istdiginiz şubeden paranızı çekersiniz. Yılda yaklaşık 20 30 satışımız bloke çekle oluyor bu şekilde yapıyoruz

Galip
15-02-2016, 19:45
Bloke çek dediğiniz çek banka cirolu olur zaten :) banka paraya blokeyi koymadan çeki vermez ama sahte çek vs gibi durumlarda söz konusu olabilir bloke çekle ilk defa karşılaşıcaksınız sonuç olarak bankayı arayın teyit edin yinede satışı öyle yapın

Yiğit G.
16-02-2016, 03:50
Sabah başvuru için tapu dairesine gidin başvurunuzu yapın ögleden sonraya imzaya gidersiniz genelde o arada beraber alıcının bankadına gidip çeki bizzat bankanın hazırladıgını gör zaten banka satıcı kimse onun adına düzenler çeki imza sırasında çeki teslim alıp imzanızı atarsınız ondan sonra istdiginiz şubeden paranızı çekersiniz. Yılda yaklaşık 20 30 satışımız bloke çekle oluyor bu şekilde yapıyoruz

sabah 8 de tapuda olacam işlemler nasıl oluyor hiç bilmiyorum başvurumuzu yapıcaz dediğin gibi herlade sonra çeki ordamı verirler veya yanımda nişanlım olacak o onlarla gider çeki alır ben tapudamı kalırım valla bilmiyorum ki çok büyük mebla saat 4 uyuyamadım hala ... sevmiyorum böyle işleri ya orda işte havale yapsalardı hesabıma bende telefondan bakıp onaylasaydım çek mek tırstırıyor beni

KÖROĞLU
16-02-2016, 07:10
sabah 8 de tapuda olacam işlemler nasıl oluyor hiç bilmiyorum başvurumuzu yapıcaz dediğin gibi herlade sonra çeki ordamı verirler veya yanımda nişanlım olacak o onlarla gider çeki alır ben tapudamı kalırım valla bilmiyorum ki çok büyük mebla saat 4 uyuyamadım hala ... sevmiyorum böyle işleri ya orda işte havale yapsalardı hesabıma bende telefondan bakıp onaylasaydım çek mek tırstırıyor beni

Tapuda çok işiniz yok prosedür illere göre değişir mi bilmiyorum ama, tapu harcını yatıracaksın. Burada Binde 20 olarak 2 tarafın ödeyeceği harcı alıcı yatırır.

Yani daireyi 100 bin e satıyorsan 4 bin TL . Sonra sana randevu veriyorlar gidip imzayı atıyorsun.

Emlakın değerini ne göstereceksin bilmiyorum ama alış tarihin ile satış tarihin arasında 5 yıldan az bir süre varsa alış bedelinin üzerinde bir rakam gösterme.

Yani 2013 te 100 e alıp 2016 da 200 e satış yaparsan aradaki 100'ün vergisini ödersin.

Blokeli çek konusunda net bilgim yok. Ama bankadan çeki kontrol et ve alıcının hesabının blokelendiğini garanti altına al.

Tapuda imzayı attıktan sonra dönüşü yok bu işin. Hayırlısı olsun, nasıl bir strese girdiğini anlıyorum, zor işler.

halilcakir
16-02-2016, 21:48

Önce gidin tapudan randevunuzu alın.O sırada alıcı gidip harcı yatırsın.

Sonra gidin bankadan şahsen çekin durumunu öğrenin.Gidip açık açık soracaksın hangi şube ise "adam bana bununla ödeyecekmiş satışı yapınca nedir ne değildir diye"

banka onay verirse randevu saati gelince önce adam rayiç bedelini hesabına yatırır onu görürsün telefondan hesabında sonrada çekini teslim alırsın elden

DAHA SONRA imzayı atarsın devamındada gidip bankadan tahsil edersin.

Ben 5bin lira için 72 yaşındaki annemin halasının kocasını 3. kattan atıyordum polis girdi araya sonra zorla bankaya götürüp çektirmiştim parayı.

memur sana soruyor paranı aldınmı diye , bende cevap olarak "almadım ama 70 yaşında eniştemiz bizi dolandırmaz ya" diyip imza atmıştım , oda gülüyordu o sırada meğerse herif şimdi ...tim seni diye gülüyormuş , imzayı attık kapıdan çıktık para mara yok dedi sonrasını hatırlamıyorum:D

halilcakir
16-02-2016, 21:51
Ha yada ilk randevu öncesi bile alıcının harcı yatırması gerekiyor olabilir.

Satıcı sadece satış için imzaya gider tapuya

Yiğit G.
16-02-2016, 22:01
hocam tapu işlerini emlakçı hallediyor ben sadece gidip çeki alıp imza atıcam.. yarın bütün belgeleri emlakçıya vericem o halledicek.. Şu şekilde yapmaya karar verdik nişanlımda benle gelecek.. Belgeler hazırlanırken imzadan önce bir bekleme süresi var 1 saat falan o sırada çeki alıp hazırlandığı şubeye gidecek orda elinde çekle müdürle görüşecek... İşte temizdir para hazır problem yok denildiğinde beni arayıp imzayı atabilirsin diyecek.. Bende imzayı atıcam sonra bende o şubeye geçip o parayı o bankadaki hesabıma geçiricem.Sanırım en temiz yol bu.

Greentiger01
16-02-2016, 22:40
hocam tapu işlerini emlakçı hallediyor ben sadece gidip çeki alıp imza atıcam.. yarın bütün belgeleri emlakçıya vericem o halledicek.. Şu şekilde yapmaya karar verdik nişanlımda benle gelecek.. Belgeler hazırlanırken imzadan önce bir bekleme süresi var 1 saat falan o sırada çeki alıp hazırlandığı şubeye gidecek orda elinde çekle müdürle görüşecek... İşte temizdir para hazır problem yok denildiğinde beni arayıp imzayı atabilirsin diyecek.. Bende imzayı atıcam sonra bende o şubeye geçip o parayı o bankadaki hesabıma geçiricem.Sanırım en temiz yol bu. Emlakçı gereken prosödürü biliyordur zaten çeki parayı ve çeki teslim almadan imza atmayın yeter

halilcakir
16-02-2016, 22:58
Tabiki birşey olacak anlamına gelmiyor ama yolamı üşeniyorsunuz?

Adana'da bile hemen 1 saat sonraya randevu sms i gelmiyorki istanbulda gelsin

Hani 2 ayrı insan 2 ayrı iş yapmasın tapu sahibi kim ise o gitsin çeki teyit etsin en son hem parasını hemde teyit edip emin olduğu çeki alsın SONRA imzasını atsın

Tabiki sen bilirsin ama ben olsam eş nişanlı vs karıştırmaz tapu sahibide ben isem bu şekilde yapardım

YellowCanaries
16-02-2016, 23:17
bizde geçen sene ev almıştık bankanın anlaşmalı avukatı notere geliyor orada ki işlemlerden sonra satıcıya blokeli çeki veriyor bitti gitti :)

KÖROĞLU
17-02-2016, 07:26
Önce gidin tapudan randevunuzu alın.O sırada alıcı gidip harcı yatırsın.

Sonra gidin bankadan şahsen çekin durumunu öğrenin.Gidip açık açık soracaksın hangi şube ise "adam bana bununla ödeyecekmiş satışı yapınca nedir ne değildir diye"

banka onay verirse randevu saati gelince önce adam rayiç bedelini hesabına yatırır onu görürsün telefondan hesabında sonrada çekini teslim alırsın elden

DAHA SONRA imzayı atarsın devamındada gidip bankadan tahsil edersin.

Ben 5bin lira için 72 yaşındaki annemin halasının kocasını 3. kattan atıyordum polis girdi araya sonra zorla bankaya götürüp çektirmiştim parayı.

memur sana soruyor paranı aldınmı diye , bende cevap olarak "almadım ama 70 yaşında eniştemiz bizi dolandırmaz ya" diyip imza atmıştım , oda gülüyordu o sırada meğerse herif şimdi ...tim seni diye gülüyormuş , imzayı attık kapıdan çıktık para mara yok dedi sonrasını hatırlamıyorum:D

Konu sahibi arkadaş satışı hayırlı olsun :)

Yukarıdaki yorum sabah sabah çok iyi geldi ya :D

hanz10
17-02-2016, 18:16
Arkadaşlar bu emlakcılar da prosedür nasıl işliyor evimizi emlakcıya vermeyi düşünüyoruz Satıp başka bir daireye geçme niyetindeyiz ama ben pek güvenemiyorum açıkcası ne gibi işlemler yapıyorlar? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi.

Kadyr
17-02-2016, 18:27
biz emlakçıya evi vermiştik daha doğrusu ben ilan açmıştım aradı bir kaç emlakçı portföye eklemek istiyoruz dediler bende sözleşme yapmam o şekilde istiyorsanız ekleyin müşteri getirin dedim. %3 olarak çalışıyorlar ama kimse okadar vermek istemiyor anlaşılıyor. onuda emlakçıya verirken konuşursunuz max 5 veririm ben vs diye.

hanz10
17-02-2016, 18:29
biz emlakçıya evi vermiştik daha doğrusu ben ilan açmıştım aradı bir kaç emlakçı portföye eklemek istiyoruz dediler bende sözleşme yapmam o şekilde istiyorsanız ekleyin müşteri getirin dedim. %3 olarak çalışıyorlar ama kimse okadar vermek istemiyor anlaşılıyor. onuda emlakçıya verirken konuşursunuz max 5 veririm ben vs diye.

Teşekkür ederim bende bu yöntemle gidiyim. Bende sözleşme vs imzalamak istemiyorum açıkcasi güvenmediğim için.

Kadyr
17-02-2016, 19:25
güvenmekten öte remax daha önce babama imzalatmıştı. adamlar dışında sen evini satamıyon bu sefer.

Yiğit G.
18-02-2016, 14:47
İşimi hallettim arkadaşlar teşekkürler daha sonra aynı durumu yaşayan olursa şöyle yaptık sabah 8 de basvurumuzu yaptık tapuya , belgeler hazırlanırken (2 saat süreniz var) hep beraber bankaya gittik çeki müdürün odasında aldım kontrol ettim geri alıcının avukatına verdik sonra döndük tapuya imza atamadan çeki bana verdi alıcının avukatı kontrol ettim çeki cebime koyup imzayı attım sonra hemen bankaya dönüp hesabıma aktardım parayı.İnsan yinede tedirgin oluyor son ana kadar ama hallettik cevap verip yardımcı olan herkese teşekkürler