PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Orj. Anahtarın İmmobiliser Kodu değiştirilebilir mi ?

KÖROĞLU
16-02-2016, 13:44
Soruyu nasıl sorarım bilemedim.

İzmitte bir galeriden 2 ay kadar önce bir araç aldık. Araçla ilgili bir sorunumuz yok öncelikle belirteyim.

Anlaşmamız da noter satışında yedek anahtar gelecekti fakat gelmedi, satan arkadaşı taşınmış anahtarı bulamamış vs.

Neyse ben 2 ay kadar bekledim, hatta 3 defa aradım dedim bak paran bende duruyor getir anahtarı paranı vereyim.

Kısacası fazlasıyla iyi niyetli olduğuma inanıyorum. Hatta noter de para kesince ya biz öyle esnaf değiliz muhabbeti yaptı arkadaş.

Üzerine ben de ben seni tanımıyorum sen de beni tanımıyorsun, anahtar gelince paranı veririm dedim.

Satış esnasında 500 TL kestim ödeyeceğim paradan. Araç Citroen Cactus. Orj. Anahtar serviste 570 - 600 civarı.

Asıl soruya gelirsek, Ben yedek anahtar yaptırdığımda aldığım kişi de eski anahtar duruyor olacak.

Dolayısı ile ben yeni anahtar yaptırdıktan sonra satıcıda kalan eski anahtarın aracı çalıştırmamasını istiyorum.

Aynı zamanda bendeki mevcut orj. anahtar da özelliğini kaybetmesin, böyle bir şey mümkün mü ? Servis yapar mı ?

Olay güvensizlik değil eşşeği sağlam kazığa bağlamak.

Galerinin sahibinden linki http://classotoizmit.sahibinden.com/

Olur işi düşen olur teslimle ilgili söyledikleri ne varsa varsa satış öncesi alsın.

Art niyetli demiyorum ama benim gözümde işine sahip çıkmayan esnaflar.

Day Walker
16-02-2016, 13:49
Servisle görüşmende fayda var.

Toyotada istediğin anahtarın kodunu sistemden silip yerine farklı bir anahtar tanımlayabiliryorsun.

Yedek anahtar kapıları açıyor ancak aracı çalıştıramıyor hale geliyor.

Belki bunu yapabilirler.

ERK_RS
16-02-2016, 13:52
anahtarlar aracın beynine tanımlatılmış oluyor,
siz anahtarcıya giderek, beyinden sizde olmayan anahtarın kodunu sildirebilirsiniz.

bu durumda o anahtar kapıları açabilir, ancak aracı çalıştıramaz.

KÖROĞLU
16-02-2016, 13:58
Aracı ben kullansan anahtarcı olayı mantıklı ama eşimin ailesi biniyor, servisten başka yerde elletmezler.

He servis yaparız der dışarıda yaptırırsa ayrı tabiki.

anahtarlar aracın beynine tanımlatılmış oluyor,
siz anahtarcıya giderek, beyinden sizde olmayan anahtarın kodunu sildirebilirsiniz.
bu durumda o anahtar kapıları açabilir, ancak aracı çalıştıramaz.

Toyota sistemi güzelmiş. Servise danışalım bakalım ne diyecekler.

Servisle görüşmen de fayda var.

Toyotada istediğin anahtarın kodunu sistemden silip yerine farklı bir anahtar tanımlayabiliryorsun.

Yedek anahtar kapıları açıyor ancak aracı çalıştıramıyor hale geliyor.

Belki bunu yapabilirler.

2jz
16-02-2016, 13:59
Anlaşmamız da noter satışında yedek anahtar gelecekti fakat gelmedi, satan arkadaşı taşınmış anahtarı bulamamış vs.

Neyse ben 2 ay kadar bekledim, hatta 3 defa aradım dedim bak paran bende duruyor getir anahtarı paranı vereyim.

Kısacası fazlasıyla iyi niyetli olduğuma inanıyorum. Hatta noter de para kesince ya biz öyle esnaf değiliz muhabbeti yaptı arkadaş.

Üzerine ben de ben seni tanımıyorum sen de beni tanımıyorsun, anahtar gelince paranı veririm dedim.

Olay güvensizlik değil eşşeği sağlam kazığa bağlamak.

Galerinin sahibinden linki Kocaeli Class Otomotiv Vas (http://classotoizmit.sahibinden.com/)

Olur işi düşen olur teslimle ilgili söyledikleri ne varsa varsa satış öncesi alsın.

Art niyetli demiyorum ama benim gözümde işine sahip çıkmayan esnaflar.

Bence art niyetli. Anahtar zaten yoktu ellerinde. Müşteriyi nasıl kandırırıza getirmiş olayı para kesincede klasik "Allah biliyor öyle insan değiliz".

mannerboy
16-02-2016, 14:01
yedek anahtar olmayınca satılan arabayı takip ettirip çalınacağını mı düşündünüz ?

KÖROĞLU
16-02-2016, 14:05
yedek anahtar olmayınca satılan arabayı takip ettirip çalınacağını mı düşündünüz ?

Hayır tabi ki bunu düşünmedim. Ama benim aracıma ait bir anahtarın bir başkasında olması fikri hoşuma gitmiyor.

Aynı durumda sen olsan, bir araç alsan ve verileceği taahhüt edilen anahtar verilmese (araç aynı il hatta aynı ilçe de) "aman dursun ne olacak" diye mi düşünürsün ?

Yukarıda da belirttim, içim rahat etmesi için anahtar değiştirmek istiyorum.

Day Walker
16-02-2016, 14:07

ben olsam aynen öyle düşünürdüm hele ki bide anahtardan eksik ödeme almışsa

KÖROĞLU
16-02-2016, 14:08
Bence art niyetli. Anahtar zaten yoktu ellerinde. Müşteriyi nasıl kandırırıza getirmiş olayı para kesincede klasik "Allah biliyor öyle insan değiliz".

Art niyetli olduğunu şöyle düşünmüyorum. Ben aracı alırken üzerine kredi vardı. Krediyi kapatırsan anlaştığımız fiyata aracı alırım dedim.

O da gitti kapattı, hatta satış için bir elemanını araçla birlikte kapımıza kadar getirdi.

Sadece anahtar konusunda işine sahip çıkmadı, aradım döneceğim dedi dönmedi. Parayla çözülecek işlerde fazla muhatap olmayı sevmiyorum insanlar ile.

ckrc
16-02-2016, 14:32
Servis eskisini iptal edip yeni tamiliyor, kaskonuz varsa ucretsiz hakkiniz var zaten 1 tane anahtar icin.
Chevy arac icin cekmekoy gedizlerde ayni islemi ucretsiz yaptirdik(420 TL KASKOYA YANSIYAN BEDEL)

Seven7
16-02-2016, 14:36
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama şöyle örnek vereyim.

Aracıma sustalı anahtar yaptırmak için anahtarcıya gittim, normalde aracın 2 adet anahtarı vardı, ekstradan bir anahtar şeklinde olacağı için de yeni bir immobiliser çipi satın aldım. Yapan kişi diğer anahtarı da getirmemi, o şekilde araca tanımlarken tekrardan tüm anahtarladı kodlandığı aksi taktirde evde duran anahtarın çalışmayacağını söylemişti. Yani siz de yedek anahtar alıp bu şekilde bir şey yaparsanız diğer anahtarın da otomatik olarak devre dışı kalacaktır.

ozan gülle
16-02-2016, 14:54
Peki konuyla çok alakalı değilde bişey sorucam yedek anahtarı olmayan yada daha önce kaybolan araca allah göstermesin çalınması halinde kaskodan ödemesini alamazsın diye bişey duydum aslı varmıdır??

Day Walker
16-02-2016, 14:54
Servis eskisini iptal edip yeni tamiliyor, kaskonuz varsa ucretsiz hakkiniz var zaten 1 tane anahtar icin.
Chevy arac icin cekmekoy gedizlerde ayni islemi ucretsiz yaptirdik(420 TL KASKOYA YANSIYAN BEDEL)

kaskoda ki hak çalınma veya kaybolma durumunda bu olay onu kapsamıyor.

Dayı
16-02-2016, 15:05
Aracın çalınması durumunda kasko 2 anahtarı da istiyor ödeme yapmak için ama daha önceden anahtar kaybolduysa ve bu kaybolma sigortaya bildirilmiş ise problem olmuyor.

Peki konuyla çok alakalı değilde bişey sorucam yedek anahtarı olmayan yada daha önce kaybolan araca allah göstermesin çalınması halinde kaskodan ödemesini alamazsın diye bişey duydum aslı varmıdır??

darkmoon
16-02-2016, 15:16
agt anahtar işini onlar halleder.. bir ara konuş..

ckrc
16-02-2016, 17:13
kaskoda ki hak çalınma veya kaybolma durumunda bu olay onu kapsamıyor.

Bizimki bozuldu direk, calistirmadi onu kapsiyordu policesi arkadasimin.
Diger turlusunu bilemeyecegim gercekten haklisiniz.

emp:)
16-02-2016, 17:24
Yetkili citroen servisine gidin. Anahtarınızı tekrar kodlanmasını isteyin, tekrar kodlama sonrası kayıp anahtar devre dışı kalacak-sadece kapıları açar konuma gelecektir.Anahtarcı, x kişi, y kişi gezmenize gerek yok. Servis 20dk da halleder.

UNAL
16-02-2016, 17:49
Elbette servis silebiliyor anahtarı. Sonra anahtarı alabilirseniz tekrar tanımlarlar da. Aracın ilk sahibiyle görüşmenizi tavsiye ederim, belki anahtar onda kalmıştır.

İbrahim33
16-02-2016, 20:23
paranoyaklığın lüzumu yok bence. esnaf ne yapsın sizin yedek anahtahtarınızı , olsa verirdi elbette adam. ne yapacak gelecek arabanızı mı çalacak ? öyle olsa bile ki 2016 yılındayız abiler *** ister öyle işler artık her yer mobese her yer kamera. boşuna kafanızı kurcalamayın. büyük ihtimalle yedeği eski sahibinde kalmıştır galericide malı satabilmek için muameleden yedek anahtarı var demiştir. %100 eminim.

cagdasi
16-02-2016, 20:37
Paranoyaklığın lüzumu olmadığı gibi yalancılığın, üç kağıtçılığın da lüzumu yok. Olmayan anahtara "var" demekle, ağır hasarlı arabaya hatasız demenin de farkı yok.

Seven7
16-02-2016, 20:47
paranoyaklığın lüzumu yok bence. esnaf ne yapsın sizin yedek anahtahtarınızı , olsa verirdi elbette adam. ne yapacak gelecek arabanızı mı çalacak ? öyle olsa bile ki 2016 yılındayız abiler *** ister öyle işler artık her yer mobese her yer kamera. boşuna kafanızı kurcalamayın. büyük ihtimalle yedeği eski sahibinde kalmıştır galericide malı satabilmek için muameleden yedek anahtarı var demiştir. %100 eminim.

Evet her yerde mobese var ama hırsızlık oranının azaldığı yok. 2016 yılındayız her yer mobese her yer kamera millet arabadan inip kavga edebiliyor, vurup kaçtığında bulunamayabiliyor.(!)
Ayrıca galerici bu yalan söylemiştir normal düşüncesi de yaşadığımız hayatı özetliyor zaten.

D.Demir
16-02-2016, 22:49
Hayır tabi ki bunu düşünmedim. Ama benim aracıma ait bir anahtarın bir başkasında olması fikri hoşuma gitmiyor.

Aynı durumda sen olsan, bir araç alsan ve verileceği taahhüt edilen anahtar verilmese (araç aynı il hatta aynı ilçe de) "aman dursun ne olacak" diye mi düşünürsün ?

Yukarıda da belirttim, içim rahat etmesi için anahtar değiştirmek istiyorum.

sonuna kadar haklısınız...

KÖROĞLU
17-02-2016, 07:11
:) Yorum yapan arkadaşlar keşke tüm mesajları okuyarak yazsalar.

Paranoyaklık bir durum yok. 2 defa belirttim gözden kaçmış sanırım.

İçimizin rahat etmesi adına ve yedeğimizde anahtar olması için yeni bir anahtar yaptırmak istiyorum.

Bu cümleden "galerici arabayı mı çalacak yeaa" yorumunu çıkaran arkadaşları dışarı alalım mümkünse :) Mevzu çok başka çünkü.

Anahtar zaten eski sahibinde, galerici anahtar bende demedi, satış zamanı noter de teslim edeceğim dedi ve etmedi.

Ben de karşılığında ödeyeceğim miktardan bir bedel kestim. Yani bana bir zararı yok, fazladan 100 TL verip yeni anahtar yaptıracağım.

İyi niyetli yaklaştığım için de 2 ay bekledim, 3 defa aradım dönüş alamadım. Dolayısıyla uğraşmak istemiyorum.

Galericinin esnaflığıyla ilgili de sattığı maldan bir memnuniyetsizliğim yok ama esnaflık bir malı satana kadar değildir verdiğin sözün arkasında durmaktır.

Benim iş'e ticaret'e bakış açım bu ve yanlış olduğunu düşünüyorum. Yorum yaparken az empati yapın güzel insanlar :)

Yorum yapan diğer arkadaşlara da teşekkür ederim. İyi sabahlar.

Dayı
17-02-2016, 07:30
Bunda paranoyaklık bir durum olduğunu düşünmüyorum. 3-4 ay kadar önce ben de bir araç aldım ve yedek anahtarına ulaşamadık. Gittim 2nci bir anahtar yaptırdım, dünya hali belli olmaz elimdeki tek anahtar kaybolur daha büyük problem olur, araç çalınır kasko çift anahtar ister gibi düşüncelerle.

lnd_samet
17-02-2016, 09:53
dolandırmadan cevap veriyorum sektörden biri olarak.
Evet değişebilir.
kumandanın frekasıda değişir, immoda değişir.
anahtarlar kapıyı açtığı anda alarmın devreye girmesini(30 sn de kontagı çevirmezse) sağlayabilirsiniz.
yetkili servisler bunu halleder.

Ama herkesin kaçırdığı bir nokta var yetkili servisler dışarıda anlaşmalı oldukları oto anahtarcılara bu işi yaptırıyor. bizim onlara yaptığımız fiyatın x2-x3 katı fiyat yazıyorlar.

KÖROĞLU
17-02-2016, 10:06
dolandırmadan cevap veriyorum sektörden biri olarak.
Evet değişebilir.
kumandanın frekasıda değişir, immoda değişir.
anahtarlar kapıyı açtığı anda alarmın devreye girmesini(30 sn de kontagı çevirmezse) sağlayabilirsiniz.
yetkili servisler bunu halleder.

Ama herkesin kaçırdığı bir nokta var yetkili servisler dışarıda anlaşmalı oldukları oto anahtarcılara bu işi yaptırıyor. bizim onlara yaptığımız fiyatın x2-x3 katı fiyat yazıyorlar.

O zaman soru gelsin, servisten yedek anahtarı alıp sana göndersek çip/frekans her ne ise değiştirebilir miyiz ?

Maliyeti nedir bu işin. Ya da servis bunu yedek anahtar alalım dediğimizde kendiliğinden yapar mı ? (Pek sanmıyorum açıkçası)

lnd_samet
17-02-2016, 10:17
araca bağlanmak gerekiyor.
servisle muhabbetiiz nedir bilmiyorum sonuçta ama yedek anahtar yaptırmak ve eski kaybolan anahtarımıda sildirmek istiyorum diyin. hallederler.
çok elzem bir iş değil.