PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fizik Tedavi yada ortopedi uzmanı ?

Oznsrl
17-02-2016, 19:42
Kar zamanı omzumun üstüne düşüp sakatlamıştım mr falan çekildi doktorum önemli bişey yok dedi ilaç ve bikaç hareket verdi. Fizik tedavi okuyan bi arkadaşım kemiğin kaymış dedi. Doktor olmayan falan doktorun yanında çalışmış biri biraz kötü konuştu zaten 1 aydan fazla oldu düzelmedi canımı sıkmaya başladı. Yine dedim çözse çözse tech çözer bu işi :)
Mr raporunu paylaşıyorum. İçimizde bu alanda uzman bir abimiz varmıdır yada eşi dostu bi tanıdığı olan varmıdır acaba. Varsa şu raporu yorumlarsa çok sevinirim.

http://s9.postimg.org/d43eamfzj/image.jpg (http://postimage.org/)
resİm yÜkleme (http://postimage.org/index.php?lang=turkish)

barış_erdal
17-02-2016, 20:16
Geçmiş olsun. Doktor kuzenimin yorumunu paylaşıyorum. "Köprücük kemiğinin omuzla birleştiği yerde biraz ödem oluşmuş. Önemli bir sorun yok. Ağrı oluyorsa 3-4 gün arveles içsin. Birkaç gün omzunu zorlamasın, fazla hareket ettirmesin hatta askıya alma imkanı varsa birkaç gün askı kullansın geçer" dedi.

mehmetRS
17-02-2016, 20:33
Bir MR teknikeri olarak diyeceğim o ki, kolunuzda kontraktür yoksa, yani eskiden olan hareketlerinizde kısıtlanma, kitlenme, omuzu bir hizaya kadar kaldırma ve sonrasında sanki oraya kadar kalkıyor başka kalkamıyormuş gibi bir his veren ağrılı hareket kısıtlanması yok ise, yukarıdaki yorumda arkadaşın dediği gibi önemli birşey yok.. kistik dejeneratif kısmıyla ilgilendiğim için bunu sordum özellikle, uzun süren alçı askı vs gibi durumlarda tendonlarda ciddi kireçlenme tarzı yapışmalar olur.. Yapışma diyorum birazda anlayabileceğimiz dile indirgemek için ki bu hareket yeteneğini mahveder, güçsüz hissettirir. Bu tarz birşey yoksa fizik tedavilik bir durum görünmüyor, mr da cıkan ödem, yani sıvı birikmesi travma sonrası bir kaç ay kadar görülebiliyor, belki sizinki bir dahaki mr da görünmeyecek belki altı ay daha görünecek, fakat şu aşamada yani ödemliyken yapılacak her hareket oradaki ödemi arttırır. Dinlendirin kolunuzu ama gündelik hayattan da esirgemeyin, kapı açın, banyoda o kolu kullanın, sağ omuzmuş hatta, vitesleri biraz sert atın kontraktür var ise, çünkü kontraktür üzerine gidildikce açılır.
Geçmiş olsun.

Oznsrl
18-02-2016, 19:38
Geçmiş olsun. Doktor kuzenimin yorumunu paylaşıyorum. "Köprücük kemiğinin omuzla birleştiği yerde biraz ödem oluşmuş. Önemli bir sorun yok. Ağrı oluyorsa 3-4 gün arveles içsin. Birkaç gün omzunu zorlamasın, fazla hareket ettirmesin hatta askıya alma imkanı varsa birkaç gün askı kullansın geçer" dedi.

İlk zamanlar kullanamıyodum zaten şuan dinlenme gibi bi imkanı yok işimden dolayı 1 ay falan oldu zaten haftada bigün anca dinleniyorum günde 1 tane doktorun verdiği ağrı kesiciyi içiyorum teşekkür ederim ilginiz için

Bir MR teknikeri olarak diyeceğim o ki, kolunuzda kontraktür yoksa, yani eskiden olan hareketlerinizde kısıtlanma, kitlenme, omuzu bir hizaya kadar kaldırma ve sonrasında sanki oraya kadar kalkıyor başka kalkamıyormuş gibi bir his veren ağrılı hareket kısıtlanması yok ise, yukarıdaki yorumda arkadaşın dediği gibi önemli birşey yok.. kistik dejeneratif kısmıyla ilgilendiğim için bunu sordum özellikle, uzun süren alçı askı vs gibi durumlarda tendonlarda ciddi kireçlenme tarzı yapışmalar olur.. Yapışma diyorum birazda anlayabileceğimiz dile indirgemek için ki bu hareket yeteneğini mahveder, güçsüz hissettirir. Bu tarz birşey yoksa fizik tedavilik bir durum görünmüyor, mr da cıkan ödem, yani sıvı birikmesi travma sonrası bir kaç ay kadar görülebiliyor, belki sizinki bir dahaki mr da görünmeyecek belki altı ay daha görünecek, fakat şu aşamada yani ödemliyken yapılacak her hareket oradaki ödemi arttırır. Dinlendirin kolunuzu ama gündelik hayattan da esirgemeyin, kapı açın, banyoda o kolu kullanın, sağ omuzmuş hatta, vitesleri biraz sert atın kontraktür var ise, çünkü kontraktür üzerine gidildikce açılır.
Geçmiş olsun.

doktor bikaç hareket yaptırdı hiç birinde ağrı olmadı oo çok güzel dedi hatta :) İlk zamanlar baya zorlanıyodum zaman geçtikçe kullanmaya başladıkca düzeldi ağrılarda azaldı.şuan günlük hayatta zorlanmıyorum ama bişey kaldırsam yada ters bi hareket yapsam ağrıyor yine.Bütün gün araba sürdüğüm için vitesleri sert atma antremanı yapıyorum :) Teşekkür ederim abi ilgi ve alakan için bide her akşam yapabilirsem bide sabahları buz koyuyorum.

eskisi gibi olması çok mu uzun sürer acaba ağırlık kaldırmaya ne zaman başlarım mesela :)

mehmetRS
19-02-2016, 21:16
Tamamen sana bağlı kardeşim, yani direk cok ağırlıkla yüklenmemek lazım, gündelik hareketleri yaparken ağrı minimuma indiğinde, artık tamam dersin zaten hissedersin.
Öte yandan ağırlıklarıda eski kaldığın yerden devam etme, kısa bir süre hafif çalış, zaten muscle memory gereği hemen toparlayacaktır, yeterki birden yüklenme, yoksa tendonları vs zedeleyebilirsin. Unutma orası yağsız kalmış bir motor gibi şu an, senin o meseleyi yavaş yavaş alıştırarak düzeltmen gerekiyor.
Geçmiş olsun.

Oznsrl
19-02-2016, 21:39
Tamamen sana bağlı kardeşim, yani direk cok ağırlıkla yüklenmemek lazım, gündelik hareketleri yaparken ağrı minimuma indiğinde, artık tamam dersin zaten hissedersin.
Öte yandan ağırlıklarıda eski kaldığın yerden devam etme, kısa bir süre hafif çalış, zaten muscle memory gereği hemen toparlayacaktır, yeterki birden yüklenme, yoksa tendonları vs zedeleyebilirsin. Unutma orası yağsız kalmış bir motor gibi şu an, senin o meseleyi yavaş yavaş alıştırarak düzeltmen gerekiyor.
Geçmiş olsun.

Abi çok teşekkür ederim içimi rahatlattın. Zaten 1 ay falan ağırlık çalışmayı düşünmüyorum iyice düzelsin diye. Şuan ki durum iyi ağrılarımda azaldı iyice. Bi süre sonra kontrole gitmeyi düşünüyorum zaten tekrar bi mr da çektirmek istiyorum bakalım ne çıkcak.