PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaştan güvene dayalı araç alımı, sorunlar ve çözümü..

Aero
20-02-2016, 11:50
Merhaba arkadaşlar.

Her şeyden önce kabahatin büyüğü bende. Önce ki iki aracımı alıp satarken güvene dayalı bir alışveriş olmuştu ve hiç bir şekilde sorun yaşamamıştım. Bu yaşadıklarım ise bana hayat boyu unutmayacağım güzel bir ders oldu. Bu konuyu da aynı duruma düşen arkadaşlara yada araç almayı planlayan arkadaşlara bir nebze de olsa yol göstermesi açısından paylaşıyorum.

Bahsedeceğim olay 2015'in Temmuz ayında geçmektedir.

Ankara'da yaşayan B. isimli arkadaşımız ile sosyal platform üzerinde bulunan araç markamıza ait grubumuzda aracını almadan yaklaşık 6 ay önce tanıştık. Hatta bu arkadaşımız İzmir'e iş için geldiğinde (milli antrenör) yüz yüze görüşme fırsatı da bulmuştuk. Arkadaşın mesleği gereği kendisine itibarım sonsuz olan bir arkadaştı. Muhabbet araçlarımız olunca şu an sahip olduğum aracını anlatır. Üzerine titrediğini, bakımlarının eksiksiz olduğunu anlatır dururdu. Gerçekten de fotoğraflarda bile jilet gibi duran bir araç vardı.

Aradan 6 ay kadar süre geçtiğinde sahip olduğum aracı satıp aynı markanın üst segment modellerinin arayışı içine girdim. Tesadüfen B. arkadaşımızın aracı aklıma geldi. Uzun süredir araç satış sitesinde ilandaydı ve rakam olarak biraz yüksek istiyordu. İşi gereği telefonla konuşamıyorduk pek. Kendisi ile "whatsapp" üzerinden konuşmaya başladık. Ben yazıyordum, müsait olunca geri dönüş yapıyordu. Aracını satın almak için anlaştık ve gün belirledik.

Ancak bir sıkıntı vardı. Kendisinin aracı alacağımız gün ekstra antrenmanı vardı ve araç satışını hemen yapıp antrenmana yetişmesi gerekiyordu.

Ben bu konuyu hiç dert etmedim. Çünkü her yazışmamız da aracın hiç bir eksiğinin olmadığını ve bakımlarının tam olduğunu zaten söylüyordu. Bana yalan söyleyecek değildi ya!

Aracı almadan bir gün önce kendisine mesaj attım. Vakit kaybı olmaması için aracı servise götürmesini (Orada ki ustaları da yine aynı platform üzerinden tanıyorum) uzun yol öncesi gerekli bakımlarını yapmalarını, her masrafı karşılayacağımı belirttim. Bana tamam bugün öğlen götürüyorum diye mesaj attı.

Öğlen ise aracı servise bıraktım bakımları şu an yapılıyor diye mesaj attı. Ben de yeni aracın heyecanıyla ustamızı aradım ve bir kaç kare fotoğraf göndermesini rica ettim. Ustanın bana "Abi araç buraya hiç gelmedi ki" sözüyle ciddi şaşırdım(İlahi uyarı geldi ama anlayamadık işte).

Hemen arkadaşımıza mesaj yazdım ve aracın orada olmadığını ne olduğunu sordum. Akşam 6'da ise aracın "servis girişinde olan fotoğrafını" gönderdi ve şu an yapılıyor dedi. Özür diledi.

Ben de yoğun adam olabilir dedim içten içe. Fazla iyi niyetliymişim :=)

Ertesi gün eşimle birlikte sabah ilk uçakla arkadaşımızın yanına gittik. Bizi havaalanından aldı ve direk notere gittik çünkü antrenmana yetişmesi lazımdı. Araç içerisinde motor arıza ışığının yandığını fark ettim ve neden yandığını sordum. Bana "LPG'den kaynaklı yandığını ve söndürülemediğini" söyledi.

Eyvallah dedim ne diyeyim.

Noter önüne geldiğimizde aracı dışarıdan inceleme fırsatı buldum. Biraz hayal kırıklığı oldu tabi ki. İçeriye girdiğimizde anlaştığımız rakamdan 1.250 Türk lirası daha fiyat kırdım ve kabul etti.
Noter satışı ile aracımızı aldık ve arkadaşı antrenmana bırakıp yine aynı gruptan bizi bekleyen arkadaşlarımızın yanına kahvaltıya gittik.

Kahvaltı sonrası ayrılmak üzere araç başında muhabbete başladık. O arada ne olduysa kaputu açtım ve gözüme genleşme kabında hiç su olmadığı takıldı. Açtım baktım ve gerçekten sadece serçe parmak kalınlığında su olduğunu gördüm. Hemen takviye yaptık ve yola koyulduk.

Tabi yol boyunca içim içimi kemirdi.

Yol boyunca da aracı iyice test etme imkanına sahip oldum ve araçta ciddi anlamda sıkıntı vardı. Ama işin komik tarafı sıkıntılı haliyle bile çok güzel bir sürüşe sahipti.
Evimize vardıktan sonra arkadaşımıza yine whatsapp yolu ile mesaj yazdım. Aracın bahsettiği gibi temiz olmadığını, bakımının dahi yapılmadığını, aracını geri almasını yada 2.500 Türk Lirası daha para iadesi yapmasını istedim. Kabul etmedi.

Ertesi sabah ilk başta yaptırmam gereken ekspertiz ve servis kontrollerini yaptırdım. Durum vahimdi.

Hatta aracı lifte çıkardığımızda ustamız "Abi seni Allah korumuş" dedi. Sağ alt rotili gösterdi ve basit bir hamle ile yerinden çıktı. O anda bende film koptu. Aracı komple detaylı incelemesini ve rapor haline getirmesini istedim. Rotilde o sırada yenisi ile değişti.

Motor arıza ışığının yanması LPG'den değil ateşleme kaseti dediğimiz parçanın arızalı olması sebebi ile yanmaktaymış. Oysa bana LPG'den demişti.
Servisten gerekli raporlarla birlikte eve döndüm ve yine kendisine yazdım.

Bana bahsedilen arızaların "kendisi için arıza olmadığını" aracın şu an çalışır ve yürür durumda olduğunu söyledi. Bana "gösterseydin, beni alakadar etmez" dedi. Oysa ben arkadaşımıza güvenerek ve sırf antrenmanına geç kalmasın diye bu kadar rahat ve geniş davrandım.

Ayrıca motor arıza ışığının yanmasının ateşleme kaseti ile alakası olmadığını, defalarca servise gittiğini ve serviste hiç bir şekilde ateşleme kasetinin arızalı olduğunu söylemediklerini bana söyledi.
Ve hiç bir şekilde aracı geri almayacağını ve para iadesi yapmayacağını söyledi.
Ben de yasal hakkımı arayacağımı söyledim. İstediğin yere şikayet et dedi.

Velhasıl bu konuşmadan sonra internet üzerinden arkadaş hakkında araştırma yaparken bir internet sitesinin forum bölümünde bu arkadaşımız "Motor ışığı için servise gittiğini ve ateşleme kasetinin arızalı olduğunu söylediklerini ve en ucuz nereden temin edebileceğini soruyordu". Allah karşıma çok güzel bir delil çıkardı.

Ekran görüntüsünü, yazışmalarımızı ve diğer tüm belgeleri avukat arkadaşıma götürdüm. Kendisi daha önce bu tarz davalara baktığını ve hepsini kazandığını söyledi. Evrakları inceledikten sonra önce ihtarname göndereceğiz, ardından da davamızı açacağız dedi. İhtarnameyi hazırladı ve hemen noter aracılığı ile kendisine gönderdik.

İhtarnamede belirttiğimiz 3 günlük süre içerisinde bize geri dönüş yapmadı. Avukat arkadaşıma geri dönüş yapmadığını bildirdim. Büyük ihtimal haberinin dahi olmadığını belirttim. Gerek yok davamızı açalım dedi. Ben son kez sosyal platform üzerinden ihtarnamenin görselini kendisine gönderdim.

1 saat sonra geri dönüş yaptı. Hala kabul etmediğini kendisinin haklı olduğunu belirtmekteydi. Ben kendisine yalanlarını sıraladım ve mahkeme sonrası başına gelecekleri anlattım. Hiç bir şey diyemedi. 1 saat sonra aracı geri alacağını söyledi. Tarih konusunda anlaştık. Ancak bir kaç saat sonra parayı denkleştiremeyeceğini ve para iadesi yapacağını söyleyerek hesap numaramı istedi. Bir kaç dakika sonra para hesabımdaydı.
Kendisine bir daha bu markayı almamasını, eşek niyetine binilecek bir sürü marka olduğunu onlardan almasını söyleyerek arkadaşlıktan ve gruptan ebediyen sildim.

Böylelikle benim güvene dayalı bir alışverişimde büyük bir dost kazığı yemiş oldum.

Şu an aracım baştan aşağıya yenileniyor. Mayıs ayında komple boyanacak. Boya sırasında ise motor stage 4 seviyesine yükseltilecek. Zamanı gelince başka bir konuda aracımı tanıtacağım öncesi ve sonrası şeklinde.
Bu uzun yazıyı sonuna kadar sabırla okuyan arkadaşları da ayrıca tebrik ederim :)

İhtarnamemiz:

http://i6.ressim.net/resim/2016/02/20/img087_53678727.jpg

Aero
20-02-2016, 12:00
Bahse konu aracımız..
http://i6.ressim.net/resim/2016/02/20/img6371_03595068.jpg

huseyinturk
20-02-2016, 12:01
Helal olsun size. Hak aramayı bilmediğimiz için it, çakal zengin oluyor bu ülkede. Size aracı satan arkadaş için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, özellikle bu işlerde sahtekarlıkla haksız para kazanan çok insan var.

Ome_RS
20-02-2016, 12:01
Eline sağlık ve geçmiş olsun.
Akıllı adammış diretmemiş mağduriyeti gidermiş.

MK8800
20-02-2016, 12:05
Geçmiş olsun , güvene dayalı ticaret devri kapanalı çok olmuş bu memlekette kimseye güvenmemek lazım .

LnchCntrl
20-02-2016, 12:08
diyecek bişe bulamıyorum ne kadar konuyu dallandırıyorlar, gayet net adam iyi niyetliyse ilk uyarınızda ya aracı geri alır ya da para öderdi, böyle sıkışınca geri yapmak daha mı çok keyif veriyor bi türlü anlamadım ..

sizede geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız yinede..

mrbars
20-02-2016, 12:10
Öncelikle, düzgün ve doğru Türkçe ile yazıldığında paylaşımlar uzun bile olsa hepsi okunuyor. Tebriğe gerek elinize sağlık.
Başınıza gelen için gittikçe üzüle üzüle okurken, nihayetinde işin olumlu bitmesine de sevindim.
Bu tarz alışverişlerde örnek olması için yaşadıklarınız ve sonuç forum adına da önemli.

mrbars
20-02-2016, 12:11
Öncelikle, düzgün ve doğru Türkçe ile yazıldığında paylaşımlar uzun bile olsa hepsi okunuyor. Tebriğe gerek elinize sağlık.
Başınıza gelen için gittikçe üzüle üzüle okurken, nihayetinde işin olumlu bitmesine de sevindim.
Bu tarz alışverişlerde örnek olması için yaşadıklarınız ve sonuç forum adına da önemli.

edit geri gelsin :) forum tebriğe gerek yok'un yokunu yemiş :)

Eren G.
20-02-2016, 12:18
Bu ulkede herkes zaten hakkini aramayi bilse bu sekilde, basina gelen her olaya kaderdir deyip gecmese zaten bu tip insanlar veya daha beteri dolandirici tipler boyle seyleri yapmaya gozleri yemeyecektir.

dqn
20-02-2016, 12:19
Helal olsun peşine düşmüşsünüz ve kazanmışsınız..Geçen ay arabamı satarken arabamı alan şahış bana güvendi ve hiç bir yere göstermeden arabayı aldı.Ben resmen yalvardım göster diye ama kabul etmedi.Bu seferde benim içim rahat etmedi..Böyle durumlarda hoş olmuyor.Araba ne kadar temiz olursa olsun iki taraf ne kadar güvenilir olursa olsun her zaman gerekli yerlere göstermekte fayda var.Her şeyden önce iki tarafında içinin rahat etmesi en önemlisi.

Yaşadığınız olayda hepimiz için güzel bir ders niteliğinde.

Ome_RS
20-02-2016, 12:20
saab geri mi toparlanıyor? Saab aşığı birisi bulmuşken bu konudan sormak istedim.
Ama bu fiyatlarla yılda 2 adet satsalar dua etsinler. 9-5sw çok güzel olmuş.

http://www.saab.com.tr/fiyat-listesi.asp#

Aero
20-02-2016, 12:26
Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Umarım bir nebze de olsa yol gösterici ve emsal olur.

cagalazade
20-02-2016, 12:28
elinize sağlık... son 4 defadır alım-satım işlemim arkadaş çevremden gerçekleşti sayılır, söylenen sözün önemini ve ağırlığını bilen insanlarla alışveriş yapmak kadar keyiflisi yok ancak sizin örneğinizdeki gibi bir durum olursa kulağımıza küpe olmalı bu konu

Aero
20-02-2016, 12:28
saab geri mi toparlanıyor? Saab aşığı birisi bulmuşken bu konudan sormak istedim.
Ama bu fiyatlarla yılda 2 adet satsalar dua etsinler. 9-5sw çok güzel olmuş.

Saab - Saab (http://www.saab.com.tr/fiyat-listesi.asp#)

Saab artık sadece askeri kanatta Saab.

Otomobil kısmında yeni ismi NEVS. Ve sadece elektrikli otomobil üretimine odaklandılar.

O fiyatlar eski fiyatları. Şu an ülkemizde 6 yada 8 adet en son kasa Saab 9-5 mevcut.

Sıfır gelsin yine alan olacaktır.

huse_inn
20-02-2016, 12:36
geçmiş olsun. tebrik ederim bir çok insanın yapmadığı uğraşmak istemediği şeyi yapıp hakkınızın peşinde koşmaktasınız. inşallah hak yerini bulur. buna benzer bir olayda benim başıma gelmişti o günden sonra hiç bir şekilde dostane iş yapmamaya karar vermiştim. tekrar hak yerini bulma dileğiyle.

bahadirhan2023
20-02-2016, 12:45
Tebrik ederim, yapılası gerekeni yapmışsınız

onursumer
20-02-2016, 12:49
geçmiş olsun , çok güzel yol izleyerek zararınızı karşı taraftan almışsınız herkesin ornek alması gerekli bence

zamanında benzer bir olayda arkadaşımın başına gelmişti, aracın torpidosunda eski evrakların içinde bakım makbuzu bulmuştu km 100bin kadar düşürülmüş olduğunu oğrendi aldığı galeri ile itribata geçip ihtar gondererek aradaki farkı tahsil etmişti :)

SerkanYazgan.
20-02-2016, 12:51
Öncelikle geçmiş olsun, mağduriyetinizin giderilmesine sevindim.
Babamdan bile araba alacak olsam önce kaputu açarım yağına, suyuna bakarım. Şuan araba piyasası özelliklede belli model araçlar arkadaş piyasasından satılıyor. Herkesin aracı kusursuz, herkesin aracı muayyer. Böyle bir ticaret dostluğu bile bitirir, o yüzden önce aracı expertize götürüp neyin ne olduğunu, bineceğiniz araçta ne kusurlar olduğunu bilmeli insan. Dostunmu kıymetli yoksa kendi canınız mı? Güvenmeyin abi, yaptırın ne varsa.

Dragger
20-02-2016, 13:00
Çok güzel bir konu olmuş, tebrik ederim. Bu tarz olaylar malesef çok yaşanıyor ülkemizde o nedenle kimseye güvenmemek lazım.

Örnek teşkil edebilir birçok insan için, her zaman sonuna kadar hakkını aramak lazım. Geçmiş olsun.

msk_bmw
20-02-2016, 13:29
Örnek bir konu olmuş, tebrik ederim.

Onurkk06
20-02-2016, 13:38
Siz fazla iyi niyetliymişsiniz geçmiş olsun

painkller
20-02-2016, 13:51
örnek teşkil eder nitelikte. Geçmiş olsun, ayrıca duyarlı davranıp paylaşım yaptığınız için sağ olun.

kelalper
20-02-2016, 14:08
Ben sırf bi miktar dövebilmek için İzmirden Ankaraya yeniden giderdim. Sinir oluyorum arkadaş bu tip adamlara. Herkes birbirine yaslama derdine. Arkadaşımdan başka bir arkadaşıma alıcaz. İkisi de yakın arkadaşım. O bile araba mızrak boyasız dio. Servise bir soruyoruz ön takımda 2-3 binlik masrafı var salıncaktan dolayı. 30 bin hasar kaydı var. Lan hani boyasızdı diosun 3 parça değişen var önde. ben değişensiz demedim boyasız dedim dio. Ondan sonra da arabanın fiyatı bu zaten satılık değil diyo. Ulan arkadaş dediğim bunu yapıo bana. Bi de ailecek görüşüyoruz yani. Arkadaşın olmasa git sopa at.

Yiğit G.
20-02-2016, 14:09
keşke ismini silmeseydiniz açık açık verseydiniz..

slowmotion
20-02-2016, 14:15
Hakli olup, Hakkini arayan insanlari cok severim. Araciniza masallah, yaptiginizi taktir ediyorum

hanz10
20-02-2016, 14:40
Öncelikle geçmiş olsun, Hakkınızı aradığınız içinde tebrikler örnek konu ve yapılması gerekeni naif tutumunuzla güzel açıklamışsınız.

Araç satmaya çalışırken en ince ayrıntısına kadar anlatıyoruz neden çünkü alıcının aklında soru işareti kalmasın problem olmasın, baktırsın benim söylediklerimin haricinde araçta herhangi bir problem çıkarsa expertiz ücretini karşılarım diye belirtiyorum. Takdir karşı tarafa kalmış kimsenin vebalini alıpta arkadan küfür ettirmek karaktere sığmaz.

ibozum
20-02-2016, 15:08
Hem geçmiş olsun hem tebrik ederim.
Gerçekten örnek davranış.. Sizin gibi insanları görünce iyi insanlar, hakkını sonuna kadar arayan da var diyorum..

Ali Özdoğan
20-02-2016, 15:15
Çok geçmiş olsun.Üzücü bir durum.Bu zamanda kesinlikle kimseye güvenilmez.

Aero
20-02-2016, 16:18
Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Olay çözüldüğü için şahsı afişe ederek suçlu duruma düşmemek adına ismini ve diğer bilgileri paylaşamıyorum. Zaten benim ciddi olduğumu anlayınca iş değişti.

darkmoon
20-02-2016, 17:02
saab 9-3 en iyisi.. 9-5 müşterisi cidden yok denicek kadar az. ancak koyu sizin gibi saab hastası alabilir ..
saabın hastasıda olunsa bence 9-3 ü geçmemek lazım. 9-3 ün bir ikinci eli alıcı kesmi var. 9-5 de bu yok.

bir ara ciddi kafayı yorduğum bir araçdı donanım takıntılı biri olduğum için koltuk soğutma ghost ride falan araçda yok yoktu çok ilgimi çekmişti.. ama ikinci el özel saab servisi tanıdıklar bile uzak dur dediler..

illa alıcaksan 9-3 den şaşma demişlerdi.. bizde müşterilerin 2-3 senedir satılıkta olanlar var demişlerdi.. onu duydum zaten sildim listemden yoksa baya bir kafa yormuşdum ..

Yiğit G.
20-02-2016, 17:04
Değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Olay çözüldüğü için şahsı afişe ederek suçlu duruma düşmemek adına ismini ve diğer bilgileri paylaşamıyorum. Zaten benim ciddi olduğumu anlayınca iş değişti.

Buda sizin ne iyi niyetli biri olduğunuzu gösteriyor tanımıyorum ama sizi bunu bile diyen adama (şahsı afişe etmiyim) , böyle birşey yapmış ya onun yüzüne gururuna şerefine tüküreyim ben.Ben olsam afiş yaptırır apartmandan sarkıtırdım...

!KO
20-02-2016, 17:21
arkadasım benım arabamı alcaktı yok kanka sana gelmez bu dedim ona ragmen aldı dısardakıler cokmu iyi diye :D

arkadaslıktan arkadaslıga fark var işte :)

halilcakir
20-02-2016, 19:37

Aynen ben ki normalde okumam , bunu okudum.

mustafa_a
20-02-2016, 19:40
Geçmiş olsun. Bu yazıyı daha önceden başka biryerde paylaştınızmı. Sanki okumuş gibiyim

Seven7
20-02-2016, 19:48
Çok geçmiş olsun, bir çırpıda okundu her şeyi açık ve düzgün Türkçe ile yazılmasından dolayı. Bu şekilde sonuçlanması en güzeli olmuş, en azından artık kafanız rahat olacak.
Bu arada, bu olayın size maliyeti oldu mu? Dava dosyası hazırlama, avukat ile görüşme gibi vs.

MeHMeT-INC
20-02-2016, 20:40
valla bende okudum :D
geçmiş olsun üzücü bir durum ama zorla da olsa çözülmesi iyi olmuş

aqustic
20-02-2016, 20:47
Türkçe'yi çok düzgün kullandiginiz icin okudum.Tebrik ederim.Uğrastiginiza değmiş.Geçmiş olsun.

LnchCntrl
20-02-2016, 21:29
Aslında her ay en az 1 kere dolandırıcılık konusu okuyoruz bunun sabitlenmesi yararlı olabilir belki..

arda35
20-02-2016, 22:08
Zararın kısmen de olsa karşılanması olumlu. Fakat konu başlığı biraz yanlış olmuş sanki. Yüz yüze birkaç defa görüşülen internet arkadaşıyla günlük hayatınızdaki eşiniz dostunuz bir olmaz elbet. Yani eş-dosttan alışveriş gözü kapalı yapılabilir pekala. Aradaki sorunlar hallolur bir şekilde. Fakat internet üzerinden alıp satarken 2 defa düşünmek gerek. Örnekleri aynıyla vaki.

turbo&quattro
20-02-2016, 22:20
Uzunca destansi yazilmis Konulari genelde iki uc cumle okuyup sonrasini birakiyorum. Cok aciklayici, dikkat edilerek yazilmis bir yazi olmus tebrikler .2-3 kurus icin ugrasilirmi diyenlere ornek niteliginde olmus. Para paradir her zaman hakki aramak gerekiyor. Gecmis olsun.

burakgunay
20-02-2016, 22:34
Zararın kısmen de olsa karşılanması olumlu. Fakat konu başlığı biraz yanlış olmuş sanki. Yüz yüze birkaç defa görüşülen internet arkadaşıyla günlük hayatınızdaki eşiniz dostunuz bir olmaz elbet. Yani eş-dosttan alışveriş gözü kapalı yapılabilir pekala. Aradaki sorunlar hallolur bir şekilde. Fakat internet üzerinden alıp satarken 2 defa düşünmek gerek. Örnekleri aynıyla vaki.

Abi aslında çok haklısınız ama öyle bi devir ki anasını sattığım... Beraber yediğim içtiğim adam olsa bile yine bi baktırırım. nolur nolmaz. üfleyerek yemek lazım

Aero
21-02-2016, 08:36
saab 9-3 en iyisi.. 9-5 müşterisi cidden yok denicek kadar az. ancak koyu sizin gibi saab hastası alabilir ..
saabın hastasıda olunsa bence 9-3 ü geçmemek lazım. 9-3 ün bir ikinci eli alıcı kesmi var. 9-5 de bu yok.

bir ara ciddi kafayı yorduğum bir araçdı donanım takıntılı biri olduğum için koltuk soğutma ghost ride falan araçda yok yoktu çok ilgimi çekmişti.. ama ikinci el özel saab servisi tanıdıklar bile uzak dur dediler..

illa alıcaksan 9-3 den şaşma demişlerdi.. bizde müşterilerin 2-3 senedir satılıkta olanlar var demişlerdi.. onu duydum zaten sildim listemden yoksa baya bir kafa yormuşdum ..

Şöyle söyleyeyim, 9-3'ler tip olarak evet 9-5'lerden daha çekici geliyor. Tasarımı eskimiyor. 2004 model bir 9-3'ün tasarımı güncel bir çok modele taş çıkartacak kadar çekici hala. Saab Türkiye grubunu kurduk 2 sene olacak. 1 senedirde sosyal platform üzerinde devam ediyoruz. Artık Saab sahipleri daha bilinçli ve araçlarından hiç bir şekilde vazgeçmiyorlar. Yanlış fiyatlandırma ile ilanda olan araçlar satılmaz. Doğru fiyatlandırma ile ilana koyarsanız satarsınız. Örneğin benim önce ki aracım herkesin korktuğu 9-3 2.8 V6 idi. 250 beygirlik bir araçtı. Ben ilana koyduktan 4 gün sonra sattım. Keza 9-5'lerin alıcı kitlesi farklıdır. Benim önce ki iki aracım 9-3'tü. Şu an 9-5'e geçtim ve ciddi farklı. Bir daha alırsam yine 9-5 alırım. Ses yalıtımı, ses sistemi, konfor, süspansiyon, yol tutuş, güç hepsi bir arada. Bir de bakımsız ve bol kazalı Saab'lar var. Bunları satanlar ise işin üçkağıtçılığında olduğu içinde satamıyorlar. Şu an ilanlarda bir tane 9-3 var. Aracın sahibi bir iki rötuş boyası var diyor. Aracın plakası trafikte kayıtlı bile değil ve ağır hasar kayıtlı bir araç. Saab'ın gücüne kaptırıp gazlıyorlar. Bu sefer fren mesafesini hesaplayamayınca bir yerlere bindiriyorlar. Hasarlı Saab'ların %99'u önden kazalıdır. Çünkü durduramamışlardır araçları. Şu an 3. Saab'ım. Bundan sonra ki tercihim yine Saab.

ibozum
21-02-2016, 09:04

Valla yıllardır görüştüğümüz galerici akrabamızdan güvenip aldık.. Sonuç hüsran oldu.. Yani eş dost da yalan artık..
Böyleleri yüzünden herkese potansiyel yalancı suçlu gözüyle bakar olduk.. İnsanlar arasında güven sıfır..
Hele mevzu bahis ikinci el araç olursa karşı tarafın hiç bir sözüne inanmam..

darkmoon
21-02-2016, 12:50
Şöyle söyleyeyim, 9-3'ler tip olarak evet 9-5'lerden daha çekici geliyor. Tasarımı eskimiyor. 2004 model bir 9-3'ün tasarımı güncel bir çok modele taş çıkartacak kadar çekici hala. Saab Türkiye grubunu kurduk 2 sene olacak. 1 senedirde sosyal platform üzerinde devam ediyoruz. Artık Saab sahipleri daha bilinçli ve araçlarından hiç bir şekilde vazgeçmiyorlar. Yanlış fiyatlandırma ile ilanda olan araçlar satılmaz. Doğru fiyatlandırma ile ilana koyarsanız satarsınız. Örneğin benim önce ki aracım herkesin korktuğu 9-3 2.8 V6 idi. 250 beygirlik bir araçtı. Ben ilana koyduktan 4 gün sonra sattım. Keza 9-5'lerin alıcı kitlesi farklıdır. Benim önce ki iki aracım 9-3'tü. Şu an 9-5'e geçtim ve ciddi farklı. Bir daha alırsam yine 9-5 alırım. Ses yalıtımı, ses sistemi, konfor, süspansiyon, yol tutuş, güç hepsi bir arada. Bir de bakımsız ve bol kazalı Saab'lar var. Bunları satanlar ise işin üçkağıtçılığında olduğu içinde satamıyorlar. Şu an ilanlarda bir tane 9-3 var. Aracın sahibi bir iki rötuş boyası var diyor. Aracın plakası trafikte kayıtlı bile değil ve ağır hasar kayıtlı bir araç. Saab'ın gücüne kaptırıp gazlıyorlar. Bu sefer fren mesafesini hesaplayamayınca bir yerlere bindiriyorlar. Hasarlı Saab'ların %99'u önden kazalıdır. Çünkü durduramamışlardır araçları. Şu an 3. Saab'ım. Bundan sonra ki tercihim yine Saab.

dediğiniz gibi ben 9-5 makyajlı kasa bakıyordum zaten makyajlı kasa az vardı 3-4 tane hepside uçmuşdu ben 607,9-5,S-type kısaca keyfime zevkime alıcağım için 45 bin tl çıtasını geçmek istemedim. 607 çok aradım istediğim donanım ve fiyatta bulamadım 9-5 volvo/saab servisi tanıdıklar var istanbuldaysanız yüksek ihtimal sizinde tanıdıklarınızdır çünkü saabda istanbuldaki en iyi usta ve servislerden benimde eski arkadaşlarım volvom varken onlara giderdim .. onlarla konuşduğumda onlar tabi ticari prim ikinci el satılabilirlilik olarak bakıyorlar bana 9-3 al 9-5 den uzak dur demişlerdi. zaten istediğim fiyata 9-5 de bulamadım benim aradığım vakitler 3-4 tane vardı 9-5 hepsi 50-60 arası istiyordu bana göre o araca çoktu.. o yüzden bende S-type a yöneldim..

kalipson
21-02-2016, 13:12
Kardeş kardeşe kazık atıyor bu araba mevzularında. Bizzat bildiğim böyle mevzular var. Allah ıslah etsin; ne diyeyim...

AyrtonSenna
22-02-2016, 13:35
Abi valla takdir ettim helal olsun hakkınızı yedirmemişsiniz gerekeni neyse inşallah yapılır.

Not:Gelde Ertekin abiye hak verme ondan sonra dövdü diyince dövdü olunuyor :D

Aero
07-06-2016, 10:43
Bahse konu aracımızla dikkatsizlik sonucu maalesef dün kaza geçirdim.

http://www.saabturkiye.net/images/kaza.jpg

TaGo
07-06-2016, 10:45
Büyük geçmiş olsun. Önemli oan size birşey olmaması.

Aero
07-06-2016, 10:47
Büyük geçmiş olsun. Önemli oan size birşey olmaması.

Teşekkür ederim, sol ayakta ağrı çıktı akşam üstü, o da bugün geçti. 70km/h civarındaydım. Ne oldu ne bitti anlamadım zaten. Tekrar teşekkürler.

NakkaSss
07-06-2016, 11:03
Baştan sona okudum helal olsun diyorum yerinizde başkası olsa çoktan arkasını dönüp gitmişti. Bu tarz insanlarla uğraşmak gerekiyor yoksa bu kafayla daha çok insanı dolandırabilirler. Rica etsem avukatın bilgisini buradan yada özelden paylaşmanız mümkün mü? Belli ki bu tarz konularda usta birisi ihtiyaç olduğunda ulaşabiliriz.

AliGizda
07-06-2016, 11:04
Çok geçmiş olsun, sizde bişey olmaması sevindirici. Araçta pert durumu varmı?

ibozum
07-06-2016, 11:05
Kötü olmuş.. Çok geçmiş olsun.. :(

kelalper
07-06-2016, 11:05
geçmiş olsun, sanırım hızlı girip arkası bıraktı sizde kontra sonrası toplayamayıp vurdunuz heralde. Tekrar geçmiş olsun.

MeRtCaN
07-06-2016, 11:07
geçmiş olsun konuyu daha once detaylı okmusutum 5700 tl den daha fazlası sızden cıktı sanırım satan kısının ahı tutmus olmasın

tekrar gecmıs olsun

Ome_RS
07-06-2016, 11:07
Çok geçmiş olsun size birşey olmasın.

BARR
07-06-2016, 11:19
Öncelikle çok geçmiş olsun. Önemli bir ders olmuş hem sizin hem de forumda okuyan herkes için. Kendini akıllı sanan 3 kağıtçılara prim yaptırmamak ekmeklerine yağ sürdürmemek lazım. Ama bu tarz adamlar her zaman olacaktır dikkatli olmak lazım.

Valla yıllardır görüştüğümüz galerici akrabamızdan güvenip aldık.. Sonuç hüsran oldu.. Yani eş dost da yalan artık..
Böyleleri yüzünden herkese potansiyel yalancı suçlu gözüyle bakar olduk.. İnsanlar arasında güven sıfır..
Hele mevzu bahis ikinci el araç olursa karşı tarafın hiç bir sözüne inanmam..

Ulen benden nasıl aldın arabayı o zaman :)

BARR
07-06-2016, 11:20
Edit: Son postu görmedim, geçmiş olsun size birşey olmaması sevindirici.

PiscocuK
07-06-2016, 11:26
geçmiş olsun..Bunlarda yaşanması gereken şeyler malu.m öğrenmenin yaşı yok
bende benzer bir olay yaşadım şehir dışından gittim aldım aynı tüm bakımları yapılıyordu 1 litre yağ kırık bir jant bozuk bir ön takım ve dahasıyla istanbula geldim
yeni araç yeni heyecan hadi sıkalım deneyelim desek bizimde elimizde kalacaktı kesin

NakkaSss
07-06-2016, 12:06
edit: son postu görmedim bende geçmiş olsun.

jeffy
07-06-2016, 13:25
Geçmiş olsun size birşey olmaması sevindirici..

Bu arada kazanın olduğu yer menderes tarafından gaziemire çıkış virajımı?

dragon
07-06-2016, 14:27
4 yıl önce ünlü bir kadın şarkıcıdan 98 model 5.28 Bmw almıştım.Hem eksiklerini giderir,hem binerim,satarken biraz da para kazanırım ( zarar ettim ) diye.3 ay kadar sonra satmaya karar verdiğimde Maslak'ta ki sevdiğim bir boyacı abime gittim,satıyorum abi haberin olsun dedim.Araç tavan dahil temizlik boyalı ama kazasız. Ertesi gün telefon çaldı,açtım.Antalya'dan bir esnaf.Boyacı ..... usta bir araçtan bahsetti,fiyatı nedir? dedi.Kısa bir pazarlık ardından anlaştık ve O hiç tanımadığım adam paranın tamamını 5dk sonra havale yaptı bana.Akşam bir arkadaşım gelip alacak,Pazartesi de satışı alırız dedi. ( günlerden Cuma ) Arada ..... usta var diye tamam dedim.Akşam biri geldi ve aldı arabayı.Pazar öğle vaktı Antalyada ki esnaf aradı; Yavuz kardeş selamun aleyküm.Bu senin yaptığın çok ayıp oldu birader.. ! Hayırdır dedim. Sen bize tavan boyalı arabayı boyasız diye sattın demez mi!! Ki arabayla ilgili para hariç tek kelime konuşmadık,sormadı da. Meğer bizim meşhur ..... usta 250 lira avanta için 30 yıllık arkadaşına,komple boyalı arabayı boyasız demiş. Böyle karakterli!! insanlar da var maalesef. Pazar akşamı araba geri geldi,Pazartesi adamların parasının büyük kısmını,10 gün kadar sonra da kalanını anlaştığımız şekilde yollamıştım.

BARR
07-06-2016, 14:33
4 yıl önce ünlü bir kadın şarkıcıdan 98 model 5.28 Bmw almıştım.Hem eksiklerini giderir,hem binerim,satarken biraz da para kazanırım ( zarar ettim ) diye.3 ay kadar sonra satmaya karar verdiğimde Maslak'ta ki sevdiğim bir boyacı abime gittim,satıyorum abi haberin olsun dedim.Araç tavan dahil temizlik boyalı ama kazasız. Ertesi gün telefon çaldı,açtım.Antalya'dan bir esnaf.Boyacı ..... usta bir araçtan bahsetti,fiyatı nedir? dedi.Kısa bir pazarlık ardından anlaştık ve O hiç tanımadığım adam paranın tamamını 5dk sonra havale yaptı bana.Akşam bir arkadaşım gelip alacak,Pazartesi de satışı alırız dedi. ( günlerden Cuma ) Arada ..... usta var diye tamam dedim.Akşam biri geldi ve aldı arabayı.Pazar öğle vaktı Antalyada ki esnaf aradı; Yavuz kardeş selamun aleyküm.Bu senin yaptığın çok ayıp oldu birader.. ! Hayırdır dedim. Sen bize tavan boyalı arabayı boyasız diye sattın demez mi!! Ki arabayla ilgili para hariç tek kelime konuşmadık,sormadı da. Meğer bizim meşhur ..... usta 250 lira avanta için 30 yıllık arkadaşına,komple boyalı arabayı boyasız demiş. Böyle karakterli!! insanlar da var maalesef. Pazar akşamı araba geri geldi,Pazartesi adamların parasının büyük kısmını,10 gün kadar sonra da kalanını anlaştığımız şekilde yollamıştım.

Bu baya şaka gibi olay olmuş..

arifba
07-06-2016, 22:30
Böyle bir olayı çözüme kavuşturan karşılaştığım ilk kişisin :) tebrik ederim.

semavi
07-06-2016, 23:39
Ben arabalarımı genelde arkadaşlardan aldım, arkadaşlarıma sattım...

Çok şükür yüzüm kızarmadı bu güne kadar...

Tanıdığımda varsa, istediğim fiayata veriyorsa, uğraşmam onla bunla...

Leader01
08-06-2016, 00:43
geçmiş olsun, kasko var mıydı ?