PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kule Gergisi ne işe yarar

CTR
10-11-2005, 08:22
AMORTİSÖR KULE GERGİLERİ VE VİRAJ ÇUBUKLARI

Amortisör Kule Gergileri (Ön-Arka) Ne İşe Yarar?

Modifiyeli bir otomobilde sık yapılan bir diğer uygulama da amortisör kule gergisi montesidir. Kule gergileri, amortisör kulelerini karşılıklı olarak tek bir parça halinde birleştirmek için kullanılırlar.

Kule gergilerinin amacı, özellikle sert girilen virajlarda amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri minimize etmektir. Viraj alınırken amortisör kuleleri normalde esnerler, ve bu da bir miktar çekiş kaybına (ya da yol tutuşta bir miktar zaafiyete) yol açar. Kule gergileri amortisör kulelerinde meydana gelen esnemeleri önlemek üzere dizayn edildiklerinden, viraj alımı sırasında enerjiyi gücün yüklendiği tek bir kuleden alıp diğer kuleye de iletmek suretiyle paylaştırırlar. Bu, jantları yere paralel tutmaya, o da lastiklerin yere daha iyi temas etmesine yardımcı olur. Sonuçta, viraj sırasındaki çekiş ve yol tutuş iyileşir.

Amortisör Kule Gergileri Ne Zaman Monte Edilmelidir?

Montaj sonrasında elde edilecek performansın otomobiliniz üzerindeki kilometreyle ilgisi olmamakla birlikte, eğer spor bir otomobil sahibi iseniz otomobilinizi aldığınız ilk gün en azından ön amortisör kule gergilerini monte etmenizi öneririm. Ancak, biraz da isteğe bağlı olan bu durum haricinde amortisör kule gergilerinin muhakkak uygulanması gerekli durumlar da vardır.
Kule gergileri ön veya arka olsun farketmez, sonradan daha büyük jant/lastik kombinasyonlarına geçildiğinde muhakkak uygulanmalıdır. Daha sert ve kısa olan spor yaylar, daha sert ve kısa spor amortisörler veya büyük çaplı janta (dolayısıyla daha ince profilli lastiklere) geçilmesi gibi süspansiyon sistemini etkileyecek modifikasyonlar sonuçta amortisör kuleleri ve hatta tüm şasi üzerindeki yükü arttırırlar. Tüm bu uygulamaların sonunda şaside esneme eskiye oranla çok daha fazla olacaktır. İşte bu modifikasyonların ardından uygulanacak kule gergileri sadece şasiyi desteklemek ve esnemeyi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda direksiyonunuz daha hassas olacak ve verdiğiniz komutlara daha çabuk cevap verecektir.

Viraj Çubukları Ne İşe Yarar?

Viraj sırasında fizik kuralları gereği otomobiler sadece tek bir tarafa (virajın dış tarafına doğru) yatarlar. Viraj çubukları virajın iç tarafında kalan (aynı aks üzerindeki karşı taraftaki) tekerleği de yere bastırmak sureti ile tüm otomobilin yol tutuşunu iyileştirmeye yardımcı olurlar. Böylelikle önden ve arkadan kaymalar daha az yaşanır.
Özellikle yüksek hızda girilen virajlarda amortisör kule gergileri ile tam uyum içerisinde çalışırlar. Ancak, arazi kullanımında tek bir lastiğin havada kalması şeklinde dezavantajları vardır.

Kaynak:Tuninglinx

RPS13
10-11-2005, 14:11
Viraj Çubukları Ne İşe Yarar?

Viraj çubukları virajın iç tarafında kalan (aynı aks üzerindeki karşı taraftaki) tekerleği de yere bastırmak sureti ile tüm otomobilin yol tutuşunu iyileştirmeye yardımcı olurlar.
Kaynak:Tuninglinx
bu bolum tamamen yanlis viraj demirleri aractaki total roll'u kontrol eder yani turkcesi aracin ne kadar yatacagini belirler aracin arkasi cok kayiyosa arkasina ondekine gore daha ince[yumusak] bir viraj demiri takilir boylece on ve arkadan tekinin daha erken kaymasinin onune gecilir. Birakin virajin icindeki lastige agirlik transfer etmeyi onlarin uzerindeki agirligi alip virajin disindaki yani asil yuku tasiyan lastiklerin uzerine verir cunki onlarin uzerine ne kadar bastirirsaniz o kadar tutunurlar fakat bu sebeple kullanilan a$iri sert viraj demirleriyse sizi konforunuzdan eder sag on tekerleginizle bir cukurua girdiginizde sol on tekerleginizde cukura girmi$ gibi kapanmak ister a$iri sert bi viraj demiriyle :) buna en iyi ornekse Fiat Doblo'dur surekli ziplar ve cukurlara 2 tarafiyla birden girmeye calisir fakat amortisorlerinin sertligi bunu size farkettirmez arac yuk tasirken yatip yatip takla atamasin diye a$iri sert viraj demirleri takilmis aracin uzerine dolayisiyla bo$ken surekli ziplayan konforun K'si olmayan fakat viraja hepimizin istedigi gibi giren bir aractir :)

cumhur
23-11-2005, 01:00
kulelere eşit dağılımından çok kulelerin içe kapanmamasına yarar kule gergisi ve ayrıca standart amortisörlerde faydısını göremessiniz çünkü kuleleri kapatacak kadar ii değillerdir ancak sert amortisörlerde kulelere kadar etki yapar ve kule gergisinin farkını anlarsınız ve aracın daha stabil olmasını sağlarlar

sWaped rEx
18-03-2008, 18:31
herkeze verdiği bilgiler için teşekkürler. Ben yol tutuştan ziyaye artık yorulan araca destek olması ve gelen vıcıvıcı sesleri birazcık önlemek amacı ile bu tarz bi uygulamaya gitmek istiyorum.

arac 98 hb vtec

normal ön üst kule gergisi şu anda mevcut fakat bunları takriben arka üst, arka alt ve C-pillar denen bagaj amortisörlerinin arasına takılan barı almak istiyorum.

bunların faydaları ne kadar olur ne kadar mantıklıdır ?

bir de arka üst gergiyi takmak için amortisör başlarında bagaj içerisinden ulaşılabilicek bir göz yok bakili kesme gibi bir işlemin mi yapılması gerekiyor illaki eğer öğle bişi varsa direk vazgeçicem

teşekkürler.

sWaped rEx
24-03-2008, 11:57
http://images.channeladvisor.com/Sell/SSProfiles/12001151/Images/3/FURURLHBCPBARHC9600B.jpg

http://www.hktuning.com/Advanation/Bar_8800CV_5pc.jpg

bi fikri olan yok mu? :heyoo::soru::confused::beuj::icon_wack

2 setten birisini almayı düşünüyorum ??

aliyo
25-03-2008, 01:13
tabiki + sı olucaktır fakat stock süspansiyon sistemli arabaya pek gerek yok bence yay ve amortisör varsa gerekebilir.. buarada vti lardaki kule gergisinin yol tutuşuna bi faydası yok söliim. onlar kutuplara çakılmış şaseyi güçlendirmek için. yol tutuşuna etkisi olması için resimlerdeki ön kule gergileri gibi amortisör kule başlarına takılanların bi faydası olr.. arkaya takman içinde bagaj döşemesini sökmn gerekiyıo :)
bi ön bi arka yeter bana göre

sWaped rEx
25-03-2008, 22:14
süspansiyon+ yay var araçta

ön de zaten bu tarz bi kule gergim var.ç

ön alt kısmı kafamda soru işareti arka üst ü takmaktan vazgeçtim bakaliti sökmek veya delmek gerekiyomuş kıyamam :)

ön alt taksam bi yerlere takıp kaportayı şaseden ayırırmıyım die düşünüyorum :beuj:

onun dışında arka alt ve c-pillar bar takıcam şu anda birde değişik kombinasyonlar buldum onları bulabilirsem onlarıda alıcam sağ ön kemerden arka kemere uzanan barlar var kafayı kurcalı :beuj:

CRX_Power
01-05-2008, 15:22
Okancım H barlı olanı alma sen gidemezsin onla benden sana tavsiye :)

BlackEmperor
03-07-2009, 02:28
konuyu hortlatmak gerekirse. Benim araçta sadece 3.5 cm yay var amortisor standart. yorumlara göre bende bi işe yaramaz deniliyor kule gergisi doğrumudur ? Birde kasislerden geçerken aracın ön takımı daha mı çok yorulur yoksa daha mı az ?

MeMo
21-08-2011, 01:37
Konuyu hortlattıgım için özür dilerim ama bir sorum var?

Bu viraj çubukları meganeların kronık hastalıgı olan vırajda yoldan atma ıstegını azda olsa bastırıyormu?