PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çin polisinin uygulaması (SIS farı manyaklarına özel)

sanctuary35
22-02-2016, 20:38
herkes de acaip bir alışkanlık oldu gidiyor ön arka sis açma ve uzunları kapatmamak, bunun sebebi nedir amacı nedir bilen varsa banada söyleyin bende açık gezeyim. başkasını rahatsız etmekten bu kadar keyif alınamaz. hadi ön sisleri sözüm ona görüşün artıo die açıolar ama arka sisleri neden açarlar hiç aklım almıyor. bi ara uzunları açıp arkasından kovaladım ama artık onla uğraşmaktanda gına geldi ***** her sıçılcak ağza sıçmaya kalsan *** dayanmaz diye bir laf var.
çin polisi güzel bir uygulama yapmış darısı bizim polisimizin başına

Bunun ad (http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/52325--bunun-adi--cin-iskencesi-/1)

ufuksaracci
22-02-2016, 20:48
Eeee sonrasında cezayı kesip yolluyorlar mı ? Çok yanlış bir uygulama bence .

painkller
22-02-2016, 22:36
Bende bunu yapiyorum. Cin'e gitsem polisim burda degerim bilinmiyor.

LnchCntrl
22-02-2016, 22:39
yakacan baba sis uzun kısa ne varsa hatta ben bazen lazer bile tutuyom karşıya

serci
22-02-2016, 22:53
ford connecti olan varsa alınmasın

abi alayımı arka sis acık geziyor bu kadar öküzlük olamaz. gerçekten ciddi göz alıyor frene basıp basmadıgını bile anlayamıyorum .

sanctuary35
22-02-2016, 23:23
cidden biri bi açıklama yapsın nedir bu sis açık gezmenin olayı anlamı?

Yiğit G.
22-02-2016, 23:32
Normal yere öne vuran sis farı göz almaz arkadaşlar... Ben orj sis farını sarı yapmıştım hep açık geziyordum hiç sorun olmuyordu hatta 1-2 kere ön araçta giden arkadaşımı cepten arayı sormuştum gözünü alıyormu diye sorun yoktu... Ha ama sise xenon takarsan o ayrı.. veya arka sislerini açarsan... ama orj ön sis farı öndeki araca zarar vermez..

HondatugraL
23-02-2016, 00:05
Uzun yolda tek seritli yolda onumde arac yoksa uzunlari acip gezerim genelde diger taraftan gelen kamyonlar once 2 kere selektor yapip sonra epey guzel korne caliyorlar buyuk ihtimal sovuyorlardirda bende senin diyip geciorum onun yolu ayri benim yolum ayri. Bazi kıl polislerden cekinmesem ve yoldan geri kalmaktanda endisem olmasa sisleride acarim bazen aciyorumda sikinti olmuyor sisleride sekil olsun diye degil yolun yanlarini aydinlattigi icin aciyorum genelde bol virajli yollarda viraja girmeden once yolu rahat gostersin diye aciorum. Ama arka sisleri acanlari bende hic anlamiorum benim gozumu almior sorun olmaz ama sacma geliyor bana.

Sert@ç
23-02-2016, 00:57
Karşımdan gelen park sis açık veya farlar ve sisler açık geliyorsa veriyorum bi-xenonu
Özellikle arka sis açanlara yapıyorum
Afs olduğu için nereye kaçsa farlarla adamı takip ettiriyorum :)

Wankel Batu
23-02-2016, 02:03
arka sisin mantikli hicbir aciklamasi olamaz.Arabalarinin fonksiyonlardindan biri diye aciyolar heralde
Genelde de fazla fonksiyonu bulunmayan araclarda goruyorum arka sisi

dahan
23-02-2016, 02:38
önleri açınca otomatikmen arkalarda yanıyo,,.trafikte bir arcın arka sisleri benim hiç dikkatimi çekmedi demekki rahatsız olunuyomuş,,böle yazdım diye yanlış anlamayn sis açan biri degilimdir sisleri açanlarıda savunmuyom yanlış anlamayın,,o degilde şu çakma xenonmudur nedir beyaz yanan farlar benim acaip gözümü alıyo yolu göremiyom yavaşlıyom ,,tam bende uzunları yakacam gec kkalıyom bundan sonra elim tetiikte beklicem

AliGizda
23-02-2016, 07:22
Bir de bu Ducato' ların farları nedir arkadaş, tam dikiz aynanda bitiyo gözlerin anası ağlıyo arabanın içi olduğu gibi aydınlanıyo. Yemin ediyorum önlerinden kaçıyorum.

Bir keresinde bu arka sislerle alakalı başka bir forumda bir arkadaş yazmıştı, adam ne işe yaradığını bilmiyormuş ve kendince güzel gözüktüğü için yakıyormuş, vatandaştan bir kaçı gözlerimizi alıyo kapat gibi uyarıda bulunmuş ve forum ahalisine soruyordu gerçekten insanların gözlerini alırmı diye, yurdumda ne insanlar var..

gazi
23-02-2016, 07:46
inişe geçen uçaklara lazer tutan neslin evlatlarına sis yakma diyorsunuz. hele hele arka sisleri. duymamış olsunlar :(

poseidon
23-02-2016, 07:54
Arabada ne kadar far stop sis ıvır zıvır ışık varsa hepsini açıp pavyon gibi dolaşmaktan ve insanları rahatsız etmekten ne anlıyorlar bilmiyorum.

Yani şöyle mi diyeceğiz sanıryorlar: vaaayyy arkadaş arka sis çok tarz olmuş araba buradayım diyor helal olsun mu diyeceğiz yani.

Arkasına uzun çakıp gitsen de anlamıyorlar insan olsa zaten o arka sisi baştan yakmaz ama öküz her daim öküz.

tremx
23-02-2016, 07:59
Benim bi arkadas park sis geziyor surekli.Sisler xenon tabi.Dedim niye bole geziyosun ozel bi anlami varmi..Aldigim cevap xenonlara o kadar para verdik abi yakmayak mi oldu :))

SMTTKZ
23-02-2016, 08:11
Askerdeydim yeni geldim Sakarya'da akım mı olmuş bu uzunları ve sisleri açık gitmek düşünmedim değil.Çünkü bi insan bu kadar öküz olamaz duble yolda 20 dklık yolda 5 6 kişiyle karşılaştım arka sisleri uzunları açık...arkamdan uzunları açmış geliyor,geçtim önüne arka sislerle sellektör ediyorum yok yine de anlamıyor adamlar Allah akıl fikir versin.Herhalde sisi uzunları açınca caf caflı oluyor

1.8 turbo
23-02-2016, 08:20
arka sisleri cıfte cevıren var. sankı muhendısın kafası calısmıyor adam arkandan gelen frenden ayırt edebılsın dıye tek yapmıs arka sıslerı. gerı sısı acanın elıne ne gecıyor anlamıs degılım. gerı sısı acan gorursem yol boyu ugrasıyorum,dayıyorum arkasından selektoru

barisy
23-02-2016, 08:28
Yol şartlarının gerektirdiği durumlar Hariç olmak üzere, ön arka sis lambalarını yakıp gezenler için söylenecek söz en hafif tabirle görmemişlik olabilir. Daha hafif izahı yok

Berkan
23-02-2016, 08:29
arka sisleri cıfte cevıren var. sankı muhendısın kafası calısmıyor adam arkandan gelen frenden ayırt edebılsın dıye tek yapmıs arka sıslerı. gerı sısı acanın elıne ne gecıyor anlamıs degılım. gerı sısı acan gorursem yol boyu ugrasıyorum,dayıyorum arkasından selektoru

çoğu hyundai-kia modelin standartında arkada çifT / sağlı sollu sis lambası var.

Maxi
23-02-2016, 09:05
bu arka sis farlarını yakanlar varya gerçekten zavallı sünepedir hepsi.

bakın o aracı kullanana göreceksiniz
küçücük beyni ile arabasına yapabilecek en büyük modifiye o zannediyor çünkü.
gerçekten zavallı ve eziktirler, şeyine sürecek kalitede insan değiller.

johnie
23-02-2016, 09:11
herkes de acaip bir alışkanlık oldu gidiyor ön arka sis açma ve uzunları kapatmamak, bunun sebebi nedir amacı nedir bilen varsa banada söyleyin bende açık gezeyim. başkasını rahatsız etmekten bu kadar keyif alınamaz. hadi ön sisleri sözüm ona görüşün artıo die açıolar ama arka sisleri neden açarlar hiç aklım almıyor. bi ara uzunları açıp arkasından kovaladım ama artık onla uğraşmaktanda gına geldi ***** her sıçılcak ağza sıçmaya kalsan *** dayanmaz diye bir laf var.
çin polisi güzel bir uygulama yapmış darısı bizim polisimizin başına

Bunun ad (http://www.milliyet.com.tr/fotogaleri/52325--bunun-adi--cin-iskencesi-/1)

çin bazı konularda mantıklı işler yapmıyor değil.

Çinli arkadaşım var, çocuk oraya gittiğinde motor aldı kendine.

Önce, plakasız dolaştı, sona ehliyetsiz falan derken devlet sınırlama getirdi. Plaka yoksa benzin yok.

Plaka var, ehliyet yok ise yine benzin alamıyordun.

Hava kirliliğini önlemek için, adamlar her gün enteresan çalışmalar yapıyor.

Orada ki uygulamalar burada olsa, kafayı yer insanlar emin ol.

PiscocuK
23-02-2016, 09:21
clio opel tarzı araçlarda jdm park dedikleri turuncu sinyalleri dayayıp 50K xenonları sise takıp tın tın gidiyorlar..nasıl bi keyif lan bu diye çok sorup düşünmüşümdür..bende bixenonları çakınca araba farı görmüş kedi gibi kalıyorlar arabaların içinde :D

Sezgin
23-02-2016, 09:26
bizim forumda da çok fazla var sislere xenon takıp park sis gezen apaçiler, arka sisini yakıp farklı olduğu sanan modeller.

turkerrr
23-02-2016, 09:27
benim gözümde büyük bir öküzlük göstergesi, polise şikayet ediyorum her gördüğümü ama hiç bir uygulamada far-sis xenon a birşey yapıldığını görmedim.

şikayet edip takibe aldığım bir navara polislerin önünden geçti gitti.

artık sağa yanaşıyorum geçsinler s..tir olup gitsinler diye

oKsEAt
23-02-2016, 09:33
106'nın ön sislerini 8000k yapmıştım. Seyir halinde karşıdan uzunlarla gelene anında karşılık veriyordum sislerle adamlar neye uğradıklarını şaşırıyorlardı.
Aynı şekilde önümde giden aracın arka sisleri rahatsız etmeye başladığında dibine kadar girip sisleri yakıp başlıyordum tacize.

İnsanların bi çoğu bilmiyor anahtarı çeviriyor, ne yanıyor haberleri bile yok.

OrcunInce
23-02-2016, 09:47
Bir de bu Ducato' ların farları nedir arkadaş, tam dikiz aynanda bitiyo gözlerin anası ağlıyo arabanın içi olduğu gibi aydınlanıyo. Yemin ediyorum önlerinden kaçıyorum.

Bir keresinde bu arka sislerle alakalı başka bir forumda bir arkadaş yazmıştı, adam ne işe yaradığını bilmiyormuş ve kendince güzel gözüktüğü için yakıyormuş, vatandaştan bir kaçı gözlerimizi alıyo kapat gibi uyarıda bulunmuş ve forum ahalisine soruyordu gerçekten insanların gözlerini alırmı diye, yurdumda ne insanlar var..

Allah o Ducato'ların belasını vermesin, o farları tasarlayan mühendise monte etsinler o iki farı. Böyle bir kör etme şekli olamaz.

rebelh
23-02-2016, 10:07
bu arka sislerin fotosunu çekip gönderip ceza yazdırabileceğimiz bi yer var mı?

MCN21
23-02-2016, 10:07
Senede 1-2 defa bu konus aciliyor sovup rahatliyoruz :) en guzel yontem inip sopayla stoplari kirmakta neyse...
Bu arada on sisler goz almiyor diyen arkadaslar yagmurlu havada hic aynaniza baktiniz mi? Kullanim amaci oldukca basit bir sekilde yapilmis ve isinlendirirkende tekrardan tanimlanmis. "sis fari" yani sisli havalarda kullanicaksiniz.

Frid
23-02-2016, 10:08
çoğu hyundai-kia modelin standartında arkada çifT / sağlı sollu sis lambası var.

blue modellerinde teke düştü, saçma bir sistemleri var ama kimisinde kırmızı kimisinde beyaz fabrika bile ne yapacağını bilemiyor, yada aydınlatma özellikleri ülkelere göre değiştiğinden kime ne gideceğini karıştırır oldular. :D

suriyeden gelen çoğu standart araçta arka sis yok, yine çoğu ülkede yan çamurluk sinyali yok.

DOHC
23-02-2016, 10:11
Arka camın altına/üstüne şerit haline veya geri vites lambalarına takacaksın LED lambalarını. Böyle bir durumda önüne geçip açacaksın hepsini, kamyon farı gören tavşan gibi göremeyecek bir süreleiğine önünü......

osmanaydo
23-02-2016, 10:17
Gece, dar bir sokakta karşıdan gelen arabaya yol vermişsem.
Karşımdaki önünü rahat görsün diye farları kapatıyorum.

Arka sis farını yakanlara nasıl derin sövdüğümü buradan çıkarın :)

ogunozcan
23-02-2016, 10:20
farlara xenon takanlarda cok ıc acıcı degıl.ha arka sıs yakıp mılletın gozunu kor etmıssın ha on farların cakma xenon optık farsız mılletın gozunu kor etmıssın

poseidon
23-02-2016, 11:59
Bir de uzunları açık unutan veya farları ayarsız olanlar var aracın içi gündüz oluyor arkadan insanın gözüne gözüne vuruyor o farlar.
Arka camda şöyle bir süper fener olacak allah ne verdiyse çakacaksın suratına lavuğun.

http://76.my/Malaysia/ultrafire-cree-xml-t6-bulb-super-bright-torch-light-5-mode-torchlight-andios-1207-27-andios@4.jpg

onurc
23-02-2016, 12:08
uzun menzilli lazer var bende.isterseniz link paylaşabilirim size. gözün gördüğü yere rahatlıkla gidiyor daha fazlasına hatta.trafikte yardımı dokunabilir uyarmak için.

AyrtonSenna
23-02-2016, 12:12
Bence ön sis farı açıp gezen ağır barzodur.:D Ya arkadaş ne akla hizmet geziyorlar akşam vakti xenon full açık sislerde ful xenon açık bu nedir ya :D

Kutluhan
23-02-2016, 12:34
frene basınca stoplarda extra yanıp yanıp sönme muhabbeti var, beyin a... geçirtiyor adama :D çok sövüyorum çakma xenonculara küfür dağarcığım gelişti bunlar sayesinde :D

2jz
23-02-2016, 12:41
Bir de uzunları açık unutan veya farları ayarsız olanlar var aracın içi gündüz oluyor arkadan insanın gözüne gözüne vuruyor o farlar.
Arka camda şöyle bir süper fener olacak allah ne verdiyse çakacaksın suratına lavuğun.

http://76.my/Malaysia/ultrafire-cree-xml-t6-bulb-super-bright-torch-light-5-mode-torchlight-andios-1207-27-andios@4.jpg

Çok iyiymiş. Bulabileceğimiz link var mı?

alp1903
23-02-2016, 12:53
Ön - Arka fark etmez açması çok garip bi olay, birde arka sis farını açma mantıgı nedir anlamıyorum, ciddi anlamda sıkışık trafikte gözü pert ediyo. Hadi arka sis farklarını kararan aynalar bi nebze önledi ama ön sis farını çözemedik.

HONDAHAN
23-02-2016, 12:58
Ben de arka sis yakana çok uzunlarımı yaktım da bitmiyor, bitmiyor. Bir tanesi dörtlü yaktı, sağa geçti, derken camı açtı. "Abi uzunların yanıyor farkında değil misin" dedi, "yoo farkındayım, arka sisin gözümü alıyor, önümü görebilmek için açtım" dedim, ben giderken hala bakıyordu :D
Bu arada ben de gündüzleri, gündüz farı niyetine park+sis geziyorum. Umarım buradaki kötü eleştirilerin hedefi olmuyorumdur lakin gündüz göz almamakla beraber daha kolay farkedilmeyi sağlıyor. Farım da hep açık, yolum da ;) Gündüz sis, akşam far.

aqustic
23-02-2016, 13:10
Kısalar yakılınca karizmaya zarar veriyor,sisler yakılınca karizmaya karizma katıyor diye düşünüldügü için olsa gerek.Başka açıklaması yok bunun

fatihcakin
23-02-2016, 13:43
Bu önünü göremediği için sisi yakan arkadaşlar, 124 falan mı kullanıyor :D far ayarlarınızı kontrol ettirin bence.

Frid
23-02-2016, 13:44
yeni türeyen xenon yerine led farlar nasıl trafikte göz alıyor mu ?

997TT
23-02-2016, 14:20
Cakma zenonları normal merceksız farlara takanlar...
Far ayarını yaptırmayanlar,bılmem kac bınlık lumenı olan farı ayarsız sekılde yakanlar.
Çin keranesı gıbı onde ne varsa yakanlar.
Arka sıslerı ne bokk yedıgı belırsız dıye acanların TOPUNA kufuru basıp uzunları dayıyorum arkadas!
Nedır amac? Ha soylesın bırı bana,anlayım....
ARka sıslerı acınca 5cm buyuyorsa,bende acayım?
Goz almakdan baska ne ıse yarar?Asırı sıslı havada emınım acmaz bu LAVUKLAR!
On sıslerı neden acarsın sehır ıcınde?Zaten her yer aydınlatma ve araclarla dolu?
Hatta sadece sıslerı acarak gezmenın mantıgı nedır? Daha fazla goz almak mı?
YAda ınsanlar sıze hayranlık mı duyuyor?Vayyy,arabası sekıl olmus falan mı dıyorlar?
Kızlar"aa sıs farlarını acmıs,dur suna hemen vereyım" mı dıyor?
Emın ol,begenen de senın gıbı cahıller....
Karsındakıne ve arkandakıne rahatsızlık vermekten baska HICBIR ıse yaramıyor,emın ol buna...
Yapma,ınsanların gozune tecavuz etme,rahatsızlık verme. Emın ol,daha huzurlu olucaksın....
Sırf bu tıpler yuzunden,gunluk kullandıgım araca Sıslere ve uzunlara led taktırıp,havaya kaldırttım....

uniquel
23-02-2016, 14:37
Arka sis acık gezmek, evet diger sürücüler için ciddi derecede rahatsız edici bir durum
Ama ön sislerin nesi rahatsiz edici anlayamıyorum? Zaten sis farının amacı direkt en kısa mesafede yeri aydınlatması ve bu sayede serit takibi yapılmasını saglaması.
Ha tabi sis farına xenon takıp gezenlerinki rahatsız edici oluyor.

onurc
23-02-2016, 14:40
güzel uygulama aslında (:

997TT
23-02-2016, 14:43
Gorusun acık oldugu zaman acılan sıs farları,ısıgın dagılma alanı cok dar oldugundan,asırı parlak gorunuyor.
Ayrıca neden su aklınıza gelmıyor;
Ismı SIS farı,yanı SİS'de acılır.Adamda bunun ıcın tasarlamıs....

mur_84
23-02-2016, 14:46
EK kasa civicte arka sisi hep iptal ederim İstanbul da lazım olmuyor zaten 4 park 4 fren+3. fren lambası daha çok hoşuma gidiyor..

geçen birini uyardım adam acemi herhalde komple farları kapattı.. :)

Birkan61
23-02-2016, 14:48
Ducato ve Sprinter tarzi servis araclari icin ufak bi aciklama yapayim :) bende sprinter kullaniyorum

Farin yuksek konumundan ve aracinda daha genis olmasindan dolayi ufak taksilere gore ne yaparsan yap taksi aynasindan goz aliyor far ayari yapili olsada motoru asagi yukari oynatsanda :)

He birde servis arabasina cakma xenon takan tipler var, dusman gotune..

uniquel
23-02-2016, 14:55
Dagılma alanının darlıgı mı goz alır? Yoksa reflektorun yanlış yere yansıtması mı?
Eger dagılma alanı darlıgı ise neden mercekli far rahatsı etmiyor sizi?

997TT
23-02-2016, 16:45
Sıs farı ne ıcın ve ne zaman kullanılır?

onurc
23-02-2016, 16:47
açıkcası benı pek rahatsız etmiyor sis farı yakanlar.gözümü almıyor yani.belki de bana denk gelmemiştir göz alanı

Fırtına_siR
23-02-2016, 17:22
merceksiz fara zenon takanlar ve sislere zenon takanlar hakikaten karşıdakinin gözünü alıyor arka sislerini yakanaların yediği küfür jüpiterden mars a yol olur onlara eyvallah. ben arka sislerimi çok fazla aşırı siste açarım yoğun olmayan siste zaten stop lambalarınız nizami şekilde yanıyorsa araç belli oluyor. Ama her ampül orjinal olup amerikan park yaptıktan sonra bu kombinasyonu sadece hava ilk kararmaya başladığındaki anda kullanmak şahsen benim hoşuma gidiyo tabi işin bokunu çıkarıp sürekli öyle gezenler var Allah akıl fikir versin. Amerikan park'ta bence zevktir herkezin parası herşeye yetmiyor vag com vs özellikli araba alıpta yazılımsal olarak açtırsın. herkezin zevki ve rengi ayrı herkes istediği şeyi yaşamakta özgür ama karşısındaki insana rahatsızlık vermeden. değerli abilerim bu konuda herkese rahatsız oldukları sitemlerini dile getirmiş saygı duyuyorum ama zamanında 3 metre çıkıntılı bodykit yapılan araçlara ben dahil gençliğinde hayranlık duyanlar abilerim şimdi orjinalden yanayız gençlik,delikanlılık yaşanması gerekir bence ama gene dediğim gibi başkasına kesinlikle ve kesinlikle rahatsızlık vermeden.

sanctuary35
23-02-2016, 18:03
son zamanlarda birde farsız ışıksız gezmek moda oldu. ayarsız milletiz yeminle ya sis uzun kısa park ne varsa yakıyorlar yada hiç bir şey yakmıyorlar

Wankel Batu
23-02-2016, 18:10
Ducato hakkinda yazilan herseye sonuna kadar katiliyorum.Sprinter , Crafter degil ,direk Ducato. hicbiri ducato nun yaptigini yapamiyor.O Pörtlek igrenc on yüzünü aynadan gördügüm gibi yolumu degistiriyorum bu kadar kötü tasarlanmis cevreye rahatsizlik veren bir ticari olamaz.Bide ici kirmizi ledli heryeri xenonlu ise direk beynime agri saplaniyor vuran isik yuzunden.
Eger forumda ducato sahibi olup kerane gibi takilan varsa yalvaririm duzeltsin , yediginiz kufrun hesabi yok

emp:)
23-02-2016, 18:17
Uzun yolda tek seritli yolda onumde arac yoksa uzunlari acip gezerim genelde diger taraftan gelen kamyonlar once 2 kere selektor yapip sonra epey guzel korne caliyorlar buyuk ihtimal sovuyorlardirda bende senin diyip geciorum onun yolu ayri benim yolum ayri. Bazi kıl polislerden cekinmesem ve yoldan geri kalmaktanda endisem olmasa sisleride acarim bazen aciyorumda sikinti olmuyor sisleride sekil olsun diye degil yolun yanlarini aydinlattigi icin aciyorum genelde bol virajli yollarda viraja girmeden once yolu rahat gostersin diye aciorum. Ama arka sisleri acanlari bende hic anlamiorum benim gozumu almior sorun olmaz ama sacma geliyor bana.

Uzun farların açısı sebebi ile sadece senin şeridinde gidenleri değil, duble yol dahil karşıdan gelenlerin gözünü ağır derecede taciz ettiğinin farkına varman lazım. Kamyoncular iyi sellektör atıp bırakıyor, inatla bu şekilde uzun farlarını kapatmayanlara uzun-kısa-sis yakıyorum sırf bunun için ekstra led takasım bile geliyor.

Ertekin
23-02-2016, 18:18
Keşke trafik polisi olsaydım. Meslek hayatım belki kısa sürerdi ama çok sıkıntı çıkartırdım.

Network
23-02-2016, 19:16
Güzel yapmışlar bence, anlasınlar ne etki ettiğini görsünler diye...

Bununla birlikte sadece arka sislere ağırlık veriliyor forumda bu günlerde,
konu şoförün gözünü rahatsız eden ayarsız, anormal güçteki aydınlatma sistemi ise farlarını yakmayıp aşırı parlak sislerle dolaşan şahin tofaş ve honda grubunu da unutmalım...

Ayrıca benim için manyaklıkta son nokta sinyal lambaları kırmızı olanlar, arkada hep bir kırmızı ışık yanıyor ama sinyal ama fren ama sis... birde frenleri çakar yapıyorlar cila oluyor...
nasıl olsa karışan görüşen yok istediğini yap... ne güzel memleket...

HondatugraL
23-02-2016, 19:49
Uzun farların açısı sebebi ile sadece senin şeridinde gidenleri değil, duble yol dahil karşıdan gelenlerin gözünü ağır derecede taciz ettiğinin farkına varman lazım. Kamyoncular iyi sellektör atıp bırakıyor, inatla bu şekilde uzun farlarını kapatmayanlara uzun-kısa-sis yakıyorum sırf bunun için ekstra led takasım bile geliyor.

Farkındayım zaten yolda kendi güvenliğimi başkası için tehlikeye atmam önce kendimi düşünürüm, bazısı sellektör yaptıktan sonra uzunları açıp devam edıyor isterse projektor açsın sorun olmuyor gözlerım için kendı yoluma konsantre gıttıgım ıcın uzunları açıkmı değilmi farkında bile olmuyorum. Araç 3 kişi + 2 kişilik bagaj yuku dolu Artvıne gıttıgı zaman burnu havaya kalktıgından kısalar bıle karşıdakının gozunu alıyor kısalar açıkken uyaranlar için far ayarını düşürüyorum onun dışında uzun yolda kendı yolum boşsa açarım gittiğim yol bol virajlıysa sisleride açarım çift yön ve şehir içinde ne uzun ne sis açarım kısalarla devam.

Tayfun.O
23-02-2016, 20:55
Bütün şahin dogancılar mı çakma x enon takar.
Bi keresinde arka tamponuma yapışan uzun farı yanan çakma x enonlu şahini yavalşayıp önüme alıp 40 km boyunca. En üst kademe far ayarı ile tecavüz ettmiştim. Akıllandığını sanmıyorum :D

Enes-x
23-02-2016, 21:01
haberin ilk fotoğrafında adamı domalmış görünce ikinci fotoğrafı açmadım beyler neymiş cezası :D

AşkınS.
23-02-2016, 21:14
Sise ya da mercekli fara xenon takanlar evet göz aliyor ama orjinal sari far ve sisler goz almiyor yani yakilmasi ya da yakilmamasi biseyi degistirmiyor. Arka sis icin ayni seyi soyleyemeyecegim. Arka sis gercekten hem kötü görünüyor hem de cok goz aliyor.
Aslina bakarsaniz egzozun da bu durumdan farki yok.Adam saatlerce bebegini uyutmaya calisiyor,barzonun biri! Yapistira yapistira geçiyor. Bunun da o xenonlu sisi acip gezenlerden farki yok.

AşkınS.
23-02-2016, 21:15
Merceksiz far olacakti o. Yanlis yazmisim.

ÜSTÜNERC
23-02-2016, 22:34
arka sis farını gerçekten kullanılacak zaman yakmayan insanlarada küfür ediyorum,gereksiz yere yakanlarada küfür ediyorum.Göz gözü görmeyen sağanak yağışta ve sisli havada yakmak lazım.

Sert@ç
23-02-2016, 23:06
Yıl 2016 hala sis farı açanları tartışıyoruz
Modifiye 2006dan bu yana sadece fiber yerine plastik kullancak kadar gelişti...

suk3b3
23-02-2016, 23:09
cidden biri bi açıklama yapsın nedir bu sis açık gezmenin olayı anlamı?

Apaçi camiasında +5 hp.
Oo ayar araba etiketi vb.

uniquel
23-02-2016, 23:11
Sise ya da merceksiz fara xenon takanlar evet göz aliyor ama orjinal sari far ve sisler goz almiyor yani yakilmasi ya da yakilmamasi biseyi degistirmiyor. Arka sis icin ayni seyi soyleyemeyecegim. Arka sis gercekten hem kötü görünüyor hem de cok goz aliyor.
Aslina bakarsaniz egzozun da bu durumdan farki yok.Adam saatlerce bebegini uyutmaya calisiyor,barzonun biri! Yapistira yapistira geçiyor. Bunun da o xenonlu sisi acip gezenlerden farki yok.

İşte tam da demek istedigim sey buydu. Orjinal ve ayarlı olduktan sonra göz alcak bişey degil ön sis farı.
Tamam adı sis farı olabilir, ama "onun adı sis farı, sis yokken yakarsan rahatsız olurum, küfür ederim, vs. vs." gibi bi durum da yok, kimse kusura bakmasın lütfen.

997TT
23-02-2016, 23:48
İşte tam da demek istedigim sey buydu. Orjinal ve ayarlı olduktan sonra göz alcak bişey degil ön sis farı.
Tamam adı sis farı olabilir, ama "onun adı sis farı, sis yokken yakarsan rahatsız olurum, küfür ederim, vs. vs." gibi bi durum da yok, kimse kusura bakmasın lütfen.

Sis farı acınca,elıne ne gecıyor?

Jam
24-02-2016, 00:14
Hepimiz arka sis farlarından ve projektör gibi olan sislerden rahatsız oluyoruz bundan yana şüphe yok peki ledli stoplardan benden başka rahatsız olan yok mu sadece frene basıldığı zaman led kısım devreye girse sorun değil ama abilerimiz nasıl yapıyor nasıl ediyor bilmiyorum o ledler seyir halinde kesintisiz yanıyor eğer akmayan dur kalk trafikte ledli abilerin birinin arkasında ilerliyorsanız vay halinize

erdem325
24-02-2016, 00:23
far aarlari bozuk, sisli hava disinda arka sis acik gezen, on sislere bilmem kac k xenon takan, merceksiz fara da bilmem kac k xenon takan her kim varsa arabasini ya sadece tenha yollarda kullansin yada allah belasini versin. net!
ben bu hanzolar yuzunden trafikte aci cekmek zorunda miyim?

uniquel
24-02-2016, 00:32

Abi ben "sis farlarımızı acalım, acık gezelim, geziyorum" demiyorum. Elime tabiki bişey gecmiyor.

Sadece bir soru sordum, nasıl rahatsız ediyor dedim ve buna "dagılma alanının dar olması göz alıyor" seklinde cevap aldım.
Dagılma alanının darlıgı degil, yansıtıcının ayarsızlıgıdır aslında goz alan ama bunun konuşmak yerine "bunun adı sis farı, sissiz havada ön sis farı acmakla eline ne geciyor" dediniz.
Neyse durum benim acımdan anlaşıldı, daha fazla uzatmayalım.

Ertekin
24-02-2016, 00:35
Bence hepsini öldürmeliyiz

997TT
24-02-2016, 00:36
Sıs farı,aracın onunu en alt sevıyeden,yogun sekılde aydınlatmak uzere tasarlanmıs bır aparat.
Cıktıgı yer kucuk oldugu ıcın parlama yapıyor ve yansıma had safhada.
Ama sen hala sıs farı acarım,rahatsız etmıyor ayarlı olanları vs dıyorsun. Yahu sadece sısde acsan??

uniquel
24-02-2016, 00:41
Tamam sadece siste acıcam :)
Ama yanlış bir bilgiyi düzeltmeden gecemiyecegim.
Evet, aracın onunu en alt seviyeden aydınlatmak üzere tasarlanmış, buraya kadar dogru.

Ama yogun sekilde kısmı yanlış. Cunku kullanılan ampul yine kısa ve uzun far ampulü gibi halojen ampul.
Aracın en alt seviyesinden ve yine yolun en yakın seviyesini aydınlatmak üzere tasarlanmış. Cunku sis farı sis bulutuna carparsa yine işlevini görmez.

kadireren
24-02-2016, 01:16
Sis farındaki kesilme çizgisi çok net değildir kısa mesafeyi ve yere yakın kısmı aydınlatsada kısa farların hizasından yukarıya ışık yansımasına sebep oluyo aracı duvar karşısına 10mt mesafade çekip kısaları açın daha sonra sisleri açın sisleri açınca far hizasından daha yukarıya ışık vurduğunu farkedersiniz bu nedenle göz alıyo özellikle aydınlatma olmayan şehirler arası yollarda baya baya göz alıyo

Eren
24-02-2016, 01:54
sisler +10 hp veriyo bilmiyomusunuz

turbo&quattro
24-02-2016, 01:59
Arka sis farinin acik oldugunu insanlari kor ettigini muhtemelen bilmiyorlardir diye dusunuyorum, cok iyimserim galiba.

Bu arada bende orijinalinde arka ledli stoplara takigim ozellikle toyota prius, lexus vs. Belki tr de pek yaygin degiller ama gece yada gunduz farketmez isiklarda frene basili beklerken direkt kor ediyorlar.

dahan
24-02-2016, 04:22
ankarada bi iki tane tofaş var arka sislerimi parklarımı artık neyse far gibi yanıyo,,arabanın bana dogru geldigini sanıp karşı şeride kaçmıştım hatta

phoenixs
24-02-2016, 08:06
Eski arabam da sis farı yoktu hiç böyle dertlerim yoktu :-)

AliGizda
24-02-2016, 08:16
Eski arabam da sis farı yoktu hiç böyle dertlerim yoktu :-)

Sizin ki yine iyimiş :) Benim bundan önceki aracımda 'Sapık' herif arka sisleri parklara bağlamıştı, epey bi kullandıktan sonra fark ettim, ampülleri sökmeye çalıştım sökemedim ampüllerini kırdım :)

Ome_RS
24-02-2016, 08:26
Arka sisi yanık ve gözümü alan bir araç önüme geldiğinde direk uzunları açıyorum. Hanımla da bu yüzden çok tartışırız, karışma der hep.
Uzunları yakınca arka sisi yanık aracın içinde hemen kıpraşmalar başlar aynadan kesmece, el kol harektleri ne oldu gibi. Bir şekilde önüne geçer arka sisi 2-3 defa aç kapa yaparım. Anladı diye düşünerekten tekrar önünden çıkar arkasına geçerim hala sisleri yanıyorsa tekrar uzunları yakar tacize devam ederim. Umarım bir gün 3. sayfaya konu olmayız ama duyarsız ve bencil insanlar gerçekten çok can sıkıcı.

Karanlık yollarda ön sisi bende kullanıyorum. Yoğun bir şekilde yakın mesafe de olsa ön tarafı aydınlattığı için bilinmedik yollarda çukur tümsek açısından faydalı oluyor. (Aracımda kaliteli bir aydınlatma sistemi olsa belki hiç ihtiyacım olmaz)
Arka siste karanlıkta geri park ederken büyük kolaylık sağlıyor.

Draniela
24-02-2016, 08:40
komple film çekince hiç sıkıntı kalmıyor alayı açsın hatta karşıdan gelen 30000k xenonlu şahinler bile rahatsız etmiyor :D

Draniela
24-02-2016, 08:42
O değil de üniversite öğrencisiyken çok gidip geldim Bursa - Yozgat arası. Bilen bilir yol dümdüz e tek başına 650 km adamın canı çok sıkılıyor ben de devamlı mola verir yolda çalışan edene korna çalıp selam verir karşıdan gelen tırcılarla selamlaşırdım.
Bir gün gidiyorum akşam tıra selam verdim almadı yine yaptım almadı yine sellektör yaptım adam bi açtı projektörleri işte o an kör oldum :D Sis farı da neymiş :D

AliDogukan
24-02-2016, 09:01
2011 T5 GP kullanıcısıyım malesef sis-arka sis-uzunlar kapalı olmasına rağmen sadece kısalardayken çok kez selektör ile uyarılıyorum.Üstelik kendi görüşümden feragat ederek kısaları komple en aşağı bakacak şekilde ayarlamama rağmen.

Bir de asla sis ve kısa sis yakmam ancak forum kısa sis mevzusuna fazla takıyor sanki.Ben hiç arka sisten rahatsız olmuyorum gözümü almıyor yani.Galiba bunlar arabanın çok yüksek olmasından kaynaklanıyor..Birisinin arkasındayken uzunları açtığım zaman içerideklerin üzerine spot lambası yakmışım gibi oluyor.

kadioglu
24-02-2016, 09:46
Fizikte ışık çarpışması diye bir şey var.Bir ıiığın karşısından başka bir ışık gelirse, ışınlar çarpışarak kırılıyor ve ilerlemiyorlar. Bu sebeple, arka sislerini yakan bir araç denk gelirse bende uzunları ve sisleri yakıyorum. Öyle yapınca fazla rahatsız etmiyor.Adam söndürürse, bende kısalara düşüyorum. Yok söndürmezse geçene kadar devam. Böyle yaparak artık strese girmiyorum. Eskiden sinir krizleri geçirirdim. Ama hakikaten bitmiyorlar. Yolda uyar, dikkatini çek falan filan bitmiyorlar deli oluyor insan.
Çin polisinin uygulaması güzel olmuş. Keşke bizde de olsa.

HaKo
24-02-2016, 10:06
bizimkilere sis farını söküp biyerlerine monte edip yakıp söndürmek lazım o zaman eğitici olur. Bu şekilde anlamaz andaval sürüsü

SErhat.
24-02-2016, 10:07
Uzun yolda tek seritli yolda onumde arac yoksa uzunlari acip gezerim genelde diger taraftan gelen kamyonlar once 2 kere selektor yapip sonra epey guzel korne caliyorlar buyuk ihtimal sovuyorlardirda bende senin diyip geciorum onun yolu ayri benim yolum ayri.

Şeritler ayrı olsa da uzun farlar insnaın gözünü alır. Anlık da olsa adamın gözünü alır ve sürekli direksiyonda olan birisinin gözlerinin kamaşması belli bir süreden sonra kabak tadı verir. O yüzden sana korna çalmaları çok normal..

Ducato değil de Jumper'in farı yüzünden adamı silahla çekip vuran birisini gördüm geçen kış. Olay Halkalı'da oluyor. Minibüs aracın arkasına gelmiş, kısalar yanıyor tabi. Bir müddet böyle ilerlemişler. Öndeki araçtaki en son uzunları kapatsana anlamında çıkarmış el kol hareketi yapmış, bakmış hâlâ değişen birşey yok. Ki çok normal, o aracın kısaları ön camın hemen altında ve yüksekte. Adam uzunlarını falan açmamış yani. Ama öndeki sürücü senin a.... a...., ne kapatmıyorsun uzunları diye yolda durup arabaya da sıkmış, şoförü de yaralamış. Olayda şüpheli avukatı olarak atanmıştım Cmk sisteminden ve tutanakta yazan aynen buydu.

Aracın tasarımından kaynaklanan bir sorun o tamamen. Arkama Ducato, Jumper ya da Boxer geldiği zaman benim de gözümü alıyor kısalar yanmasına rağmen. Hele kısalarda çakma xenon varsa evlere şenlik..

HaKo
24-02-2016, 10:17

adam inanmış yakacak illa. Valla ben sis yoksa yakana küfür ederim rahatsız olurum sende kusura bakma. O dediklerin avuntu çünkü gayet gör ediyor.

ogunozcan
24-02-2016, 10:25
sis farı gece bence on de arkada cok rahatsız edıyor ozellıkle gece gec saatlerde ınsanın gozlerı yoruldugu ıcın bırak sıs farını normal farlar bıle ayarsızsa cok rahatsız edıyor.camlarda allahtan fılm var bı derece kırıyor ısıgı onde arkada cakma xenonda lanet bısı

mimarsertac
24-02-2016, 11:25
Arka sisini açana, ön sisine xenon takana, emniyet şeridine girene hem sövüyorum hem lanet ediyorum.

dirk
24-02-2016, 11:52
çakma xenon takanlara diyecek laf bulamıyorum. ulan ne sen görüyorsun ne ben :(

AşkınS.
24-02-2016, 13:03

Eline bisey gecmesi mi gerekiyor ? Birine zarar vermedigi surece,istedigini yapabilir. Bundan sizene? Sonuc olarak sari sis farlari acik olunca göz almiyor. Yakar yakmaz kendi bilecegi iş.

imprezaWRC
24-02-2016, 13:03
Fizikte ışık çarpışması diye bir şey var.Bir ıiığın karşısından başka bir ışık gelirse, ışınlar çarpışarak kırılıyor ve ilerlemiyorlar. Bu sebeple, arka sislerini yakan bir araç denk gelirse bende uzunları ve sisleri yakıyorum. Öyle yapınca fazla rahatsız etmiyor.Adam söndürürse, bende kısalara düşüyorum. Yok söndürmezse geçene kadar devam. Böyle yaparak artık strese girmiyorum. Eskiden sinir krizleri geçirirdim. Ama hakikaten bitmiyorlar. Yolda uyar, dikkatini çek falan filan bitmiyorlar deli oluyor insan.
Çin polisinin uygulaması güzel olmuş. Keşke bizde de olsa.

Aynısını bende yapıyorum, aksi taktirde gözlerim acıyorum ve başıma ağrılar saplanıyor. Uzunları dayıyorum, içeriden el kol hareketleri falan yapıyorlar ama umrumda olmuyor. Bir ara hella'nın delici tabir ettikleri farlarından da taktırmayı düşünmüştüm.

kadioglu
24-02-2016, 13:28
Eline bisey gecmesi mi gerekiyor ? Birine zarar vermedigi surece,istedigini yapabilir. Bundan sizene? Sonuc olarak sari sis farlari acik olunca göz almiyor. Yakar yakmaz kendi bilecegi iş.
Aşırı sarı sis farları var. Onlardan olursa tavşan gibi kalıyor insan. Adı üstünde sis farı. Çok karanlık ve dar yollarda iyi oluyor gerçekten ama, karşıdan gelen için de bir o kadar kötü oluyor. Ben karşıdan gelen olursa söndürüyorum geince tekrar yakıyorum mesela.

*MERT
24-02-2016, 13:44
frenlere çakar yapanlar la arka sisleri yakanları aynı kefeye koyuyorum şahsen , adam trafıkte önumde duruyor gece sabahtan berı uyanıgım gozleırm portlemıs trafıkte ece donmeye calısıyorum zıttırpoz arkadasımız arabasına cam fılmı cektırmış bırde cakar yaptırmış atmış kendını yollara, frene basıyor trafıkte gozume çakıyorda çakıyor beynime işledi yav. farlar sisler acık gezıyorum farlarımda xenon valla ama tabı su var , elin gavuru 90 model bmw ye sislerede farlarada mercek koymuş , kafa rahat :D :D

AşkınS.
24-02-2016, 14:02
Aşırı sarı sis farları var. Onlardan olursa tavşan gibi kalıyor insan. Adı üstünde sis farı. Çok karanlık ve dar yollarda iyi oluyor gerçekten ama, karşıdan gelen için de bir o kadar kötü oluyor. Ben karşıdan gelen olursa söndürüyorum geince tekrar yakıyorum mesela.

Aşırı sarilar evet. Onlar da kötü fakat bahsettigim orjinal fabrika çıkışı sarı olanlar.

HONDAHAN
24-02-2016, 15:40
Sonradan led yapanlara laf ediyoruz da ; A7 idi yanılmıyorsam, Allah duran trafikte arkasına düşürmesin.!

onurc
24-02-2016, 15:48
Sonradan led yapanlara laf ediyoruz da ; A7 idi yanılmıyorsam, Allah duran trafikte arkasına düşürmesin.!

Allah yazdıysa bozsun o ledli sinyaller kör ediyor. Allah'ım Allah'ım... en kral sis lambasından bin beter.

997TT
24-02-2016, 15:54

Zarar mı?Rahatsız edıyor dıyorum ama senın kafa hala nerede.....
Bana nesı mı? RAHATZSIZ edıyor ve en agırından kufuru basıyorum uzunlar eslıgınde.Hatta aracımın uzun ve sıslerıne LED taktırdım sırf bu laf anlamaz denyolar ıcın.Hele bazıları var,aman tanrım... Zaten onlarda emınım benım gıbılerın KUFURLERINDEN rahatsız olmuyorlardır....
Mesajın harıka...

onurc
24-02-2016, 15:55
sis olayının sonucu bence diss oluyor. o ona o ona. rastgele (:

Emre Akçay
24-02-2016, 16:09

A7'nin 3. stop lambası adamın gözünde yıldız şimşek çaktırıyor. Boylu boyuna led takmışlar araba zaten otomatik adam frene basarak gidiyor.

AşkınS.
24-02-2016, 16:33
Bana nesı mı? RAHATZSIZ edıyor ve en agırından kufuru basıyorum uzunlar eslıgınde.Hatta aracımın uzun ve sıslerıne LED taktırdım sırf bu laf anlamaz denyolar ıcın.Hele bazıları var,aman tanrım... Zaten onlarda emınım benım gıbılerın KUFURLERINDEN rahatsız olmuyorlardır....
Mesajın harıka...

Sizinki psiklojik sanirim. Ben orjinal sis farinin göz aldigini ilk defa sizden duydum,xenon olsa evet ama orjinal sis fari göz almiyor.siz sövmeye devam edin.zamaninda gtra egsoz takmistiniz,eminim birileri de arkanizdan sovmustur.. O konuda esitsinizdir saniyorum..

997TT
24-02-2016, 17:21
Sizinki psiklojik sanirim. Ben orjinal sis farinin göz aldigini ilk defa sizden duydum,xenon olsa evet ama orjinal sis fari göz almiyor.siz sövmeye devam edin.zamaninda gtra egsoz takmistiniz,eminim birileri de arkanizdan sovmustur.. O konuda esitsinizdir saniyorum..

Haha!Bak 2002 de sti'ımada takmıstım,hatta emnıyet serıdıne gırmıstım. Unutmadan makas atmıslıgımda var...
Allah kurtarsın. Aksam aksam ıyı guldum! Allah aglatmasın...
Ha,ilkokulda da zıle basıp kacardım...!

AşkınS.
24-02-2016, 18:31
Hele bazıları var,aman tanrım... Zaten onlarda emınım benım gıbılerın KUFURLERINDEN rahatsız olmuyorlardır....

Demekki....

dahan
24-02-2016, 18:39
orjinal ön sislerde bi sıkıntı yok bence,,bu roverde ön sisleri açınça otomatikmen arkalarda yanıyo,,mecbur kalmadıkça zaten açmıyom ,,ön sislerdeki ve fardaki çakma xenon lar acaip göz alıyoo,, bu xenonları genellikle tofaşlar takıyo ,,,

ModulaRKinG
24-02-2016, 18:54
Uzunları Yakıp Gitmek Nedir Ya Hangi Akla Hizmet Acaba , Arka Siste Aynı Şekilde Benim Fikrim
Ön Sisleri Akşamları Mahallede Kısa Mesafe Gidiceksek Yakıyorum Ama Öbür Türlü E5 - Tem - Otobanda Asla Açmam

SerkanYazgan.
24-02-2016, 19:20
Park sis dolaşmayı çok mu istiyorsunuz? Hava tam karanlık olmadan yani tam güneş batmadan 1 saatlik vakitte yakın. Geceleri açmayın, çift yolsa sorun değil ama tek şeritte ve aydınlatmasız yolda büyük bir sorun. Şehir içi aydınlatmalı yolda orjinal ön sis insanı çok rahatsız etmez. Arka siside hiç açmayın bugüne kadar yakışan arabayı görmedim.

997TT
24-02-2016, 19:31
Park sis dolaşmayı çok mu istiyorsunuz? Hava tam karanlık olmadan yani tam güneş batmadan 1 saatlik vakitte yakın. Geceleri açmayın, çift yolsa sorun değil ama tek şeritte ve aydınlatmasız yolda büyük bir sorun. Şehir içi aydınlatmalı yolda orjinal ön sis insanı çok rahatsız etmez. Arka siside hiç açmayın bugüne kadar yakışan arabayı görmedim.

Anladıgınızı dusunerek sıze sorayım.
Sıslerı acıp dolasmak ne kazandırıyor? Hatta farı yakmadan ısık patlaması halınde dolasmak.
Bende genc oldum,hatta toplum zararlısı cınsden bır adamdım ama ozamanlar bıle akıl erdıremezdım.
eger sız aydınlatırsanız sevınırım.bu guruh ne kazanıyor?Arac az mı yakıyor-Yol cok mu ıyı gorunuyor-Kızlar vermelıyım dıye mı dusuyor?Yanı kazanım nedır? Guzel gorunmedıgı asıkarda,rahatsız edıcı bırsey guzel gorunemez....

ModulaRKinG
24-02-2016, 19:34
Sıslerı acıp dolasmak ne kazandırıyor? Hatta farı yakmadan ısık patlaması halınde dolasmak.
Bende genc oldum,hatta toplum zararlısı cınsden bır adamdım ama ozamanlar bıle akıl erdıremezdım.
eger sız aydınlatırsanız sevınırım.bu guruh ne kazanıyor?Arac az mı yakıyor-Yol cok mu ıyı gorunuyor-Kızlar vermelıyım dıye mı dusuyor?Yanı kazanım nedır? Guzel gorunmedıgı asıkarda,rahatsız edıcı bırsey guzel gorunemez....

İki ' dir Kızlar Veriyor - Vermiyor Diye Bahsediyosunuzda Yaşınıza Uygun Sözlermi Acaba
Yanlış Anlamazsanız Sevinirim

ModulaRKinG
24-02-2016, 19:35
Bence Herşeye Yarar , Zarar Tarafından Bakmamak Lazım , Amerikan Parkın Bi Yararı Varmı Peki Yok Ama Herkes Seviyor İlgi Duyuyor Beğeniyor Burda Sisçileri Savunmuyorum Ama Uslubunuzu Beğenmedim Açıkçası

997TT
24-02-2016, 20:06
İki ' dir Kızlar Veriyor - Vermiyor Diye Bahsediyosunuzda Yaşınıza Uygun Sözlermi Acaba

Buna mı takıldın yanı?Konu gereksız-zararlı-rahatsız edıcı-kanunlara aykırı aydınlatma!
Yahu sıs farı acmak sıslı havalar harıcı yasakkkk.
Amerıkan parkıda boyle savunmanı bılgısızlıgıne verıyorum.Amerıkalıların sart kostugu bır guvenlık aksesuarı.Bundan amerıkadakıler kurtulmaya calısır,bazıları yapmaya calsıır.Sısle tamponun yanındakı parkın ne alakası var?
Kızlar vermıyor mu? Pardon hoslanmıyor mu??
Asıl konuyu cevaplayın,bırakın cımbızla laf cekmeyı. Bana uslup dersı verın ama karsılıgında sızde uslup dersı almayın.

Satanael
24-02-2016, 20:13
Ön sislerde xenon olmadıgı sürece ayarları ise öndeki aracı rahatsız etmiyor cogu aracta böyle zevkler renkler buna bişi diyemem diyemem ama ;

Arka sisler öyle değil.irek arkadaki sürücünün gözlerini alacak gücte parlaklık seviyesine sahipler ve neredeyse cogu aracın arka sisleri arkadaki aracın icini florasan gibi maşallah aydınlatıyor.Böyle bi durum söz konusu olursa elbette sıkıntı olur.Bu yüzdendirki arka sis acmak salak sacması ve arkadaki insanın gözünü almak ve bi ton küfür yemektn başka bişiye yaramıyor.

Şehir ici trafikte uzunlar ile gezmekten bahsetmiyorum bile hiç..Sanırım bunlar bilincsiz kişiler tarafından yapılıyor olabilir.Sonucta trafik gercekten bilincsiz kullanıcı ile dolduki cogu insanda aracının ekranına bile bakmadan gidiyor.(ne yanıyor ne yanmıyor diye.)

onun dısında görsel anlamda tehlike yaratmayacak cakar sistemleri ve buna benzer görsel aydınlartmaların bi sıkıntısını görmüyorum ben.(normal farlarını yakmayıp xenon sisleri yakıp gezenler haric).Dikkat cekmek icin yapılan şeyler sonucta.

Yazılanları okuyunca gecenlerde izledigim bi video geldi direk onu aradım buldum :D siz gene dua edin bizim memlekette böyle gezenler yok :D

aman yarabbi modu :

https://www.youtube.com/watch?v=3tBnupnQxYg

Sert@ç
24-02-2016, 20:19
Bu tarz kekoluk yapan kim gördüyse hepsi abaza tiplerdi
Bence yerinde bir tespit olmuş

Alper_
24-02-2016, 21:00
arka sisi açık araç denk gelince güzelce küfür yiyor..

bayramoglu
24-02-2016, 21:10
o işler bitek sis farına kaldıysa işimiz var...

gokhansaler
24-02-2016, 23:51
far ayarı bozuk olanların da bu işkenceden geçirilmesi gerekiyor bence:)

SerkanYazgan.
24-02-2016, 23:53

Abi bu zevktir, senin hoşuna gitmeyebilir ama üsttede dediğim gibi orjinal sis farı yani ayarlı sisler gündüz göz almaz :) Gece bile şehir içinde ışıklı yerlerde, geniş yollarda göz almaz. Yani birşeyleri kullanacaksakta bilinçli kullanalım diye yazdım. Ha sis açınca kimse verir mi? e46 angel, sise verildiğine şahit oldum.Çok hoşuna gitmiş kızcağızın :) arkadaşa vereceği vardı oda bahane oldu :D

Bizim milletimiz empati kurmayı bilmez, bana dokunmayan yılan bin yaşasın der. O yüzden şuan ülkece bu haldeyiz. İnsanlarımızı değiştiremeyiz fakat yönlendireceksekte bu şekilde olmamalı diye düşünüyorum. Arkalarından küfür ettiriyorlar elbette ama yeri geliyor hepimiz küfür yiyoruzdur. Kimse 4 4 lük şoför ya da insan değildir. Kısaca sopayı göstermek yerine doğru yolu gösterelim :)

997TT
25-02-2016, 00:47
Hala goz almaz diye bakarsak,bir cok alanda bu esnetilir.
Birde bu zevk nasil oluyor? Mesela egsoz takarsin,sesi zevk verir. Yanlarsin,g kuvveti zevk verir.Pistte gazlarsin,adrenalin zevk verir. Roll yaparsin,hizlanmak zevk verir. Sesi koklersin,muzik zevk verir. Bunun gibi yuzlerce ornek verilebilir. Yani elle tutulur birsey... Sis farini acmak nasil bir zevk? Orayi cozemiyorum ben :)
Buarada,sis farki her kosulda goz alir,belki asiri aydinlik havada,sis farinin yaydigi isik gucu baskilanirsa,anca fark edilmez. Topu taca atmaya gerek yok.

uniquel
25-02-2016, 00:49
Saka gıbı yorumlar, ornekler gelmıs.
Ulkemızdekı herkes amerıkan parkı guvenlık onlemı dıye yapıyor, oldukca faydalı, guvenlık onlemı sonucta. Ama muayeneden gecmez..
Yasak olan hıc bıseyı hıc bırımız yapmıyoruz ya.. onun ıcın haklı-haksız ınsanlara kufur etme hakkına sahıp oluyoruz.
Inandıgımız dogruları oyle bı savunuyoruz kı, sasıyorum gercekten.

AşkınS.
25-02-2016, 08:30
Hala goz almaz diye bakarsak,bir cok alanda bu esnetilir.
Birde bu zevk nasil oluyor? Mesela egsoz takarsin,sesi zevk verir. Yanlarsin,g kuvveti zevk verir.Pistte gazlarsin,adrenalin zevk verir. Roll yaparsin,hizlanmak zevk verir. Sesi koklersin,muzik zevk verir. Bunun gibi yuzlerce ornek verilebilir. Yani elle tutulur birsey... Sis farini acmak nasil bir zevk? Orayi cozemiyorum ben :)
Buarada,sis farki her kosulda goz alir,belki asiri aydinlik havada,sis farinin yaydigi isik gucu baskilanirsa,anca fark edilmez. Topu taca atmaya gerek yok.

Yahu sizene? Egsoz size zevk verir baskasina iskence gibi gelir arkanizdan söver. Anlatabiliyo muyum. Ayni olay.sizin kafa sisleri yakmak bana zarar veriyor yasak,egsoz keyif veriyor yasal. Ne guzel

997TT
25-02-2016, 08:52
Iyıde benım aracıma hıc bır zaman sanayı ısı egsoz-susturucu ıptal yada TUV belgesı olmayan parca takmadım kı? Hepsının desıbel sınırı var. Yanımdan 1.6 arac gecıyor,yıkıyor ortalıgı. Senın kafa fena halde karısmıs,nereye *** atıcagını sasırmıssın. Olmaz canım olmaz. Ismı uzerınde "sis" farı. Yanlısıda yanlısla savunmak,senın zaten dusunce yapını gosterır. Yazık....
Elma-armut ayrı sepete.
Yasal mı sıs acmak? HAYIR.

HaKo
25-02-2016, 09:38
Yahu sizene? Egsoz size zevk verir baskasina iskence gibi gelir arkanizdan söver. Anlatabiliyo muyum. Ayni olay.sizin kafa sisleri yakmak bana zarar veriyor yasak,egsoz keyif veriyor yasal. Ne guzel

egzoz takan var diye sis açmak da meşru mu oluyor yani. Kafalara gel bi de zevk meselesiymiş, ya milletin gözüne tecavüz etmenin nesi zevk meselesi oluyor.

Gerçekten deli oluyorum artık bu zihniyetlere diyecek hiç bir şey yok bu forumda bile bunlar yazılıyorsa zaten..

bayramoglu
25-02-2016, 09:46
yahu kardeşim yıl olmuş 2016 başka birinin taktığın egzozda hasta yatağımda beni rahatsız ediyor göz delen sis farı ve uzunlar da trafikte kör olup saçma sapan şekilde fren yapmama neden oluyor diğerinin açtığı müzikte gecenin bi vakti beşikteki bebeğimi uyandırabiliyor o zevk makul bu zevk sövmelikmi? iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıramadık hala.

onurc
25-02-2016, 10:02
sis farı olayı fazla abartılmış.hava karardıktan sonra belki göz alan modeller vardır ama gündüz adam karşımda uzunları yakıyor gözümü almıyor. ne alaka sis farının göz alması gündüz vakti ? çok şahit oldum polis sis farlarına hiç bir zaman takılmıyor.denk gelmedim hiç.

kadioglu
25-02-2016, 10:05
Aslında ben egsoz sesinede sövüyorum. Özellikle konvoylarda havalı korna + egsoz sesiyle insanı evde yatırmayanlara. Adam 10 metrede kesiciye giriyor sonra yavaşlıyor tekrar giriyor vs. Ama egsoz kaza sebebi olmuyor. Karşıdaki aracın ışıkları çok dengeli bile olsa bir kör nokta oluşuyor ki ışık dengesizleşince bu kör nokta çok daha büyüyor. Bizim dengesiz insanımız da arabası arıza yapmış falan oluyor ve arabasını taşla sabitliyor (el freni olanlar bile yapıyor bunu). Sonra karşıdaki amcam yakmış geliyor ve sen bam diye taşa giriyorsun. Bu hafif olanı. Işıksız motorlu olabiliyor, koyu renk giyimli yaya olabiliyor, hayvan olabiliyor. Bu şekilde kaza yapan insan çok maalesef. Başka insanların hayatını riske etmeye kimsenin hakkı yok ki bunu zevk için yapmaya hiç hakkı yok. Tabi rahatsızlık vermeye de. Geçen yıla kadar buna dikkat ediyordum ama şimdi karşıdan gelenin sisleri yanıyorsa bende yakıyorum, farları dengesiz, sisleri yanıyor ve uzunlarla geliyorsa, sisleri yakıyorum, uzunlara alıyorum ve üzerine sürüyorum. Bazıları ışığı yüzünden yolu göremediğim için yaptığımı sanıyor ve yaptığım işe yaramış oluyor. Bazı ehliyeti kasaptan almış arkadaşlar için bir şey değişmiyor maalesef.
Sözün özü senin zevkin birilerini rahatsız ediyor ya da hayatını riske atıyorsa, o zevkten taviz vereceksin ki sis ne olursa olsun göz alıyor. Sadece sis varsa göz almıyor. 7-8 saat araba sürmüşsün, gecenin körü olmuş, yoldasın. El fenerinin dengesizi bile rahatsız eder insanı. Ha pavyon gibi gezen kamyoncular da cabası. Bizim memlekette en büyük problem empati yoksunluğu. Bu da insanlara nasıl verilir bilmiyorum.

onurc
25-02-2016, 10:17
şu taciz edeni taciz ederim mantığı nedir.eyvallah tamam karşıdan gelen yiyor bi ***. e senin yaptığın daha beter ? hayırdır demezlermi adama sence ? sis yakana uzun çakarım , k*cına yapışırım , anlayana kadar şöle yaparım böyle yaparım. istinye parkın önünde efendi efendi gidiyordum 2 tane audi 2 şeritli g*t kadar yolda makas atıyordu ,yapıştı kıcıma korna selektor , ben uzadım aradan beyefendi hat minibüsüyle akraba oldu.dikkat edin size de aynısı olabilir.(yanlış anlamayın lütfen)
yaptığınızda marifetmiş gibi söylüyorsunuz.

bayramoglu
25-02-2016, 10:25
şu taciz edeni taciz ederim mantığı nedir.eyvallah tamam karşıdan gelen yiyor bi ***. e senin yaptığın daha beter ? hayırdır demezlermi adama sence ? sis yakana uzun çakarım , k*cına yapışırım , anlayana kadar şöle yaparım böyle yaparım. istinye parkın önünde efendi efendi gidiyordum 2 tane audi 2 şeritli g*t kadar yolda makas atıyordu ,yapıştı kıcıma korna selektor , ben uzadım aradan beyefendi hat minibüsüyle akraba oldu.dikkat edin size de aynısı olabilir.(yanlış anlamayın lütfen)

+1 ve o kişinin mallaşıp size çarpmasına da sebep olabilirsiniz. en mantıklısı usullu şekilde frene basıp anlayan kadar selektör yapmak...

kadioglu
25-02-2016, 10:57
Zaten yolu görmüyorum ki. Sağa kaçacağıma sola kaçıyorum biraz da o düşünsün. Zaten tek şeritli yol. Her dengesiz yüzünden dursam yol bitmez. 200 kilometrelik yolda en az 50 kişi çıkıyor böyle. Ha arka sisini yakanı taciz etmem. Geçene kadar uzunlarımı söndürmem o kadar.
Tabi yaşanan yer ve gidilen yol çok büyük etken bu işlerde. Çift şeritli yollarda filan hiç takılmıyorum böyle olaylara ama, Antalya- Mersin arasında 200-300 metreden denize uçman ihtimal dahilinde. Eeee zaten streslisin. Bir de arkadan dengesizin birisi geliyorsa kaçacak yerin yok. Sinir hat safhaya ulaşıyor ve bulaşıyorsun.
Keşke bizim trafik ekiplerimiz de yapsa şu uygulamayı da kurtulsak.

fsunnetci
25-02-2016, 11:04
hala daha sis farı ve arka sis farı açıp gezmeyi zevk hobi olduğunu savunanlarınız var valla pes doğrusu,yazık çok yazık.

sanctuary35
25-02-2016, 21:52
şaka gibi yorumlar cidden. adı üstünde sis farı, zevk farı değil havada sis varke görüş mesafesi düştüğünde karşıdaki aracın sizi fark etmesi için kullanılacak far SİS FARI bunu zevk için açıp karşıdan geleni arkadakini rahatsız etmek nedir nasıl bir zevktir.

Kadyr
25-02-2016, 21:54
iyi yapmşlar. bide bazı ameleler var hava yağmurlu falan ne far açıyorlar ne birşey ama gündüz sis açarlar

rx-7
26-02-2016, 00:43
Bazen gündüzleri gündüz farı niyetine sis farı yakarım.Ayrıca Angel farlar ile birlikte uyum sağladığını ve güzel göründüğünü düşünüyorum.Benimki zaten kendini bile zor aydınlatan bir sis.Yoksa sislere xenon takıp gezenlerden bende rahatsızım.Ama burada çok abartılmış olay.Gece anlarımda gündüzleri normal far bile göz almazken(ki uzun yolda farlarım hep açıktır) sis farı gözümü kör etti diyenler neyin kafasını yaşıyor? Bide bu nasıl zevk falan diye insanlara sövmeye hakkınız yok,sizi ilgilendirmez nasıl bir zevk olduğu,kimseye rahatsızlık vermedikten sonra istersem aracımın tavanının tam ortasına kanat takar öyle gezerim,en fazla iğrenç olmuş diyebilirsiniz.Bende sizin zevkleriniz içinde iğrenç olanları bulabilirim.Bu bana hakaret etme hakkını verir mi?

997TT
26-02-2016, 01:36
Kanat tak tabi kime ne?
Far ac,onun yaydigi isik gayet homojen hatta gunduz farlarin acik olmasi harika.
Sis fari,yumruk kadar bile olmayan yerden cikan isik demeti,hala bunu zorla anlamak istemeyenler var.
Nasil bir uyumdur bu parklarla yada angel vs ile uyum? Adamlar bunu park ve angel vs ile uyumlu olsun diye mi yapmis? Bak bu aklima gelmedi....
Okudukca bazi seyleri daha iyi anliyorum. Bizim cok yolumuz var cokkkkk....

rx-7
26-02-2016, 03:42
Sis farının güpegündüz vakti göz aldığını düşünüyorsan bir göz doktoruna görünmeni tavsiye ederim,en kallavi far,hatta projektör bile gündüz göz almaz,gündüz sadece güneşe bakarak gözünü "aldırabilirsin".Ha dikkat çekiyor göz zevkimi bozuyor demek istiyorsan da senin göz zevkini düşünmek zorunda değilim derim.

Adamlar "onun için" yapmamışlar ama ben "onun için" yani bildiğin amaç dışı olarak gündüz yakmak suretiyle insanların gözünü almayarak kullanıyorum.Aracımdaki herhangi bir özelliği amaç dışı kullanırken birilerine mi sormam gerekirdi? Koltukların üzerine de amaç dışı olarak bavul koyduğum oluyor.Onu da sana sormalı mıyım?

Tasarımcılar sis farı yuvalarını tasarlarken de tasarımının iyi olması için çalışırlar.Sence neden böyle yapıyorlar yandığında "şık" görünmesi gerekmiyorsa? Rx-8 in arka sis farı rotary motor şeklinde mesela.Sadece işlevi olan aydınlatmayı düşünselerdi böyle bir tasarım için uğraşmazlardı.

Hakaretler küfürler vb ediliyor sis farı yakan "herkese" karşı,gece 30.000k xenon sis farı yakıp benim küfrümü yiyen insanlarda var ama bu konudaki genellemeyi kabul etmiyorum.İlginç olan konudaki insanların bunu kanıksamış olması.Her sis yakana hakaret edemezsiniz arkadaşlar.Buradaki ölçü sizi rahatsız edip etmemesi.Gündüz böyle bir şey mümkün olmadığına göre vay efendim amaç dışı yakıyorlar salaklar bunlar apaçiler falanda filan...iyi de size ne?

forwett
26-02-2016, 04:27
Sis farının güpegündüz vakti göz aldığını düşünüyorsan bir göz doktoruna görünmeni tavsiye ederim,en kallavi far,hatta projektör bile gündüz göz almaz,gündüz sadece güneşe bakarak gözünü "aldırabilirsin".Ha dikkat çekiyor göz zevkimi bozuyor demek istiyorsan da senin göz zevkini düşünmek zorunda değilim derim.

Adamlar "onun için" yapmamışlar ama ben "onun için" yani bildiğin amaç dışı olarak gündüz yakmak suretiyle insanların gözünü almayarak kullanıyorum.Aracımdaki herhangi bir özelliği amaç dışı kullanırken birilerine mi sormam gerekirdi? Koltukların üzerine de amaç dışı olarak bavul koyduğum oluyor.Onu da sana sormalı mıyım?

Tasarımcılar sis farı yuvalarını tasarlarken de tasarımının iyi olması için çalışırlar.Sence neden böyle yapıyorlar yandığında "şık" görünmesi gerekmiyorsa? Rx-8 in arka sis farı rotary motor şeklinde mesela.Sadece işlevi olan aydınlatmayı düşünselerdi böyle bir tasarım için uğraşmazlardı.

Hakaretler küfürler vb ediliyor sis farı yakan "herkese" karşı,gece 30.000k xenon sis farı yakıp benim küfrümü yiyen insanlarda var ama bu konudaki genellemeyi kabul etmiyorum.İlginç olan konudaki insanların bunu kanıksamış olması.Her sis yakana hakaret edemezsiniz arkadaşlar.Buradaki ölçü sizi rahatsız edip etmemesi.Gündüz böyle bir şey mümkün olmadığına göre vay efendim amaç dışı yakıyorlar salaklar bunlar apaçiler falanda filan...iyi de size ne?

Hiç tartışma kardeş hakaret de ederler haklı da çıkarlar keyfine bak sallama. Gece milleti kör etme yeter ki.

Kadyr
26-02-2016, 05:33
Unuttugunuz bir sey var galiba sis fari frene basarmis gibi yaniyor x2 yani birde gunduz yaksa bile adam sanki frene basar gibi gorunuyor uzaktan! Sis fari sis var iken yakilir okadar basit iste bu. Amaci disinda gunduzde kullananlar goz almasada kufuru yiyor malesef.

onurc
26-02-2016, 07:50
gündüz sis farı ve lambasından rahatsız olan varsa bence lütfen yanlış anlamasın doktora bir görünsün.böyle saçma bir laf duymadım. nası pohpohluyolar nası abartıyolar. beyler kimse yakıyorum kime ne falan diyip laf dalaşına girmesin boşverin.herkes kendine.

McKrop
26-02-2016, 08:14
Benimde anlamadığım arabanın orjinal beyaz xenonlarını değiştirip 9876543k xenon takanlar? birincisi beyaz diye taktığını o xenonlar mavi yanıyor kardeşim ve uzaktan kalitesiz araba izlenimi veriyor ikincisi özellikle ışıksız yollarda karşıdan gelenin gözünü almasını geçtim yakıyor resmen. Birde farlara taktığı 98765432k xenonun aynısını sislerede takıyolar onlarıda açıyor tabi. Yemin ederim lunaparklardaki atlı karıncadan farkları yok ışık yumağı. Neden yaptın diye sorduğundada yakınca flaş gibi patlıyomuş öndeki adamın gözünü alıyomuş bir iki kerede selektör atıncada çekiliyomuş öndeki rahatsız oluyomuş. Gülerek anlatılar bide marifetmiş gibi :) bu tarz arkadaşlarımızın arabalarına bindiğimizdede ilk gösterecekleri marifetleri genellikle bu olur. Önüne gelen her arabada sana canlandırmalı olarak gösterir nasıl olduğunu, beğenip beğenmediğini sorar. Genelliklede ön camlarında stance nation ve ya kral tacı şeklinde bilimum stickerlar mevcuttur :D Arka camlarında facebook, twitter adresleri olan türler bunların bir üst versiyonlarıdır :D her iki türde arka sislerini açıp dışarıdan gelen yüksek markalı araçların sözde tehditlerine karşı kendilerini hazırda tutarlar ve ne hikmetse o yüksek markalı güçlü motorlu hiç bir arabaya şimdiye kadar hiç geçilmemiştir ve aynadan arkaya baktıklarında adamın onu geçmek için ciddi uğraş verdiğinide sözlerine ekler :D

Kadyr
26-02-2016, 08:35
valla benim gözlerim gayet sağlıklı. ön sis zaten göz almıyor gecede yağmur yoksa ön sis benim gözümü almıyor ama başkasının alabilir almıyorsada yakamaz... arka sis yakından göz alıyor ve fren basma hissiyatı yaratıyor. arkadaşlarda söylemiş audinin falan led stopları frene basınca acayip göz alıyor trafikli yerde arkasından çıkıyorum yapcak birşey yok fren lambası dikkat çekilmesi içindir.
sis farıda sis te kullanılması içindir. görsellik düşünenler arkasında tek sis yansa ne zevk alıyorlar gündüz açanlar? çoğu arabadada ön arka ayrı yanıyor açıyosan gündüz önleri aç. arka sadece benim gözümde amacı dışında kullanıldığında serseri edası apaçi edası yaratıyor başka bir şey değil. ama polis birşey demiyor orasıda ayrı illa demesi gerekmez ama bizim millete bu şekilde çin işkencesi şart

kadioglu
26-02-2016, 10:51
gündüz sis farı ve lambasından rahatsız olan varsa bence lütfen yanlış anlamasın doktora bir görünsün.böyle saçma bir laf duymadım. nası pohpohluyolar nası abartıyolar. beyler kimse yakıyorum kime ne falan diyip laf dalaşına girmesin boşverin.herkes kendine.
Ne yani şimdi bu yazın üzerine göz doktorunamı gitmeliyim? Herkesin göz yapısı, kulak yapısı vs. farklıdır. Benim gözlerim oldukça sağlıklıdır ama ben rahatsız oluyorum. Gözlerim bozuk anlamına mı geliyor bu şimdi? Çok iyi duyarım ama yüksek sesten de çok rahatsız olurum. Düğünleri filanda hemen terk ederim ya da mümkün mertebe salonun dışında takılırım. Kulaklarımdadamı arıza var? Esas bu saçma olmuş kardeş.
Zevk meselesine gelince : İnsanın bir şeyden zevk alması ya da zevk aldığı şeyi yapması, başkasına rahatsızlık vermesini gerektirmez. Hatta başkalarına rahatsızlık vermemek adına, zevk aldığı şeyi yapmaması bir erdemdir. Örneğin : Ben silah kullanmaktan zevk alırım. Ama canım her sıkmak istediğinde, çıkıp dışarıya sıkmam. Çünkü, mahallede hasta olan olabilir, uyuyor olan olabilir, korkan olabilir ya da birini vurabilirim. Hatta bu zevk değil gereklilikte bile geçerlidir. Örneğin ağaç motoruyla odunları kesmem gerekiyor. Bunu pazar günü saat 16-17 civarlarında yaparım ki insanların en az yattığı saat ya da piknikte filan oldukları saate denk gelsin. Evvelki yıl portakal ağacımı gençleştirmem gerekiyordu. Gövdeyi bırakıp bütün kolları kesiyorsun gençleştirme için. Ağaca bir kumru yuva yapmış ve kuluçkada olduğu için 1 yıl ertelemek zorunda kalmıştım. Tavuklarıma bir karga dadanmıştı. Havalı silahla vuracaktım ama karganın arkasında sera olduğu ve seranın naylonunu delme ihtimalim olduğu için kargayı vurmaktan vazgeçmiştim.
Sözün özü : Başkalarına rahatsızlık ve ya zarar verme ihtimalin varsa, zevkinden vazgeçmelisin. Saygı gösterirsen, saygı görürsün. Rahatsızlık vermezsen, daha sonra rahatsız olduğunda itiraz hakkın olur. Yoksa karşıdaki şahıs "sende şöyle bir rahatsızlık vermiştin" deme hakkına sahiptir. Forumda bir konu var eskidende böylemiydi diye. Eskiden böyle değildi çünkü insanlar sadece kendilerini düşünmüyordu. Başkarını da düşünüyorlardı. O yüzden sen sis yakacaksın diye ben göz doktoruna gitmek zorundaysam, sen de ben doktora gitmeyeyim diye o sisi yakmamalısın.

koray ozan
26-02-2016, 10:57
Bi gün çevirmede öndeki jipin arka sislerinin yandığını, rahatsız ettiğini güzide polisimize söyledim, bişey yok onda ondan mı rahatsız oluyorsun diye cevap geldi :) Türkiye de bişey yapcaklarını sanmıyorum.

onurc
26-02-2016, 11:05
Ne yani şimdi bu yazın üzerine göz doktorunamı gitmeliyim? Herkesin göz yapısı, kulak yapısı vs. farklıdır. Benim gözlerim oldukça sağlıklıdır ama ben rahatsız oluyorum. Gözlerim bozuk anlamına mı geliyor bu şimdi? Çok iyi duyarım ama yüksek sesten de çok rahatsız olurum. Düğünleri filanda hemen terk ederim ya da mümkün mertebe salonun dışında takılırım. Kulaklarımdadamı arıza var? Esas bu saçma olmuş kardeş.
Zevk meselesine gelince : İnsanın bir şeyden zevk alması ya da zevk aldığı şeyi yapması, başkasına rahatsızlık vermesini gerektirmez. Hatta başkalarına rahatsızlık vermemek adına, zevk aldığı şeyi yapmaması bir erdemdir. Örneğin : Ben silah kullanmaktan zevk alırım. Ama canım her sıkmak istediğinde, çıkıp dışarıya sıkmam. Çünkü, mahallede hasta olan olabilir, uyuyor olan olabilir, korkan olabilir ya da birini vurabilirim. Hatta bu zevk değil gereklilikte bile geçerlidir. Örneğin ağaç motoruyla odunları kesmem gerekiyor. Bunu pazar günü saat 16-17 civarlarında yaparım ki insanların en az yattığı saat ya da piknikte filan oldukları saate denk gelsin. Evvelki yıl portakal ağacımı gençleştirmem gerekiyordu. Gövdeyi bırakıp bütün kolları kesiyorsun gençleştirme için. Ağaca bir kumru yuva yapmış ve kuluçkada olduğu için 1 yıl ertelemek zorunda kalmıştım. Tavuklarıma bir karga dadanmıştı. Havalı silahla vuracaktım ama karganın arkasında sera olduğu ve seranın naylonunu delme ihtimalim olduğu için kargayı vurmaktan vazgeçmiştim.
Sözün özü : Başkalarına rahatsızlık ve ya zarar verme ihtimalin varsa, zevkinden vazgeçmelisin. Saygı gösterirsen, saygı görürsün. Rahatsızlık vermezsen, daha sonra rahatsız olduğunda itiraz hakkın olur. Yoksa karşıdaki şahıs "sende şöyle bir rahatsızlık vermiştin" deme hakkına sahiptir. Forumda bir konu var eskidende böylemiydi diye. Eskiden böyle değildi çünkü insanlar sadece kendilerini düşünmüyordu. Başkarını da düşünüyorlardı. O yüzden sen sis yakacaksın diye ben göz doktoruna gitmek zorundaysam, sen de ben doktora gitmeyeyim diye o sisi yakmamalısın.

Yaşınız bizden oldukça büyük hepimizden fazla görüp geçirmişsinizdir tabi ki, geçenlerdede aynı konu tartışıldı.ben kimseye yakın gezin demiyorum.üstüne basa basa gündüz bile bundan rahatsız olduğunu söyleyenler var.bilmiyorum benim gözlerim rahatsız olmuyor.bende 999999k xenon takandan rahatsız olurum.mercek yoksa sarı tak derim.sis lambası mevzusu da adam yakıyorsa tutup taciz etmem ne uğraşıcam,türlü türlü insan var.geç git. yok adam sis yakıyo diye taciz ederim vs bunlar mantık çerçevesinde gelmiyor.asıl sen tehlikeye atıyorsun o zaman trafiği. madem rahatsız oldun yanına gelip kornaya basarsın açarsın camı söylersin böyle böyle diye.küfür edeceğine yanına gelip insan gibi söylemek şahsen daha mantıklı.kaldı ki sis konusu gibi binlerce mevzu var hayatta.bu kadar abartılmamalı.

kadioglu
26-02-2016, 12:23
Yaşınız bizden oldukça büyük hepimizden fazla görüp geçirmişsinizdir tabi ki, geçenlerdede aynı konu tartışıldı.ben kimseye yakın gezin demiyorum.üstüne basa basa gündüz bile bundan rahatsız olduğunu söyleyenler var.bilmiyorum benim gözlerim rahatsız olmuyor.bende 999999k xenon takandan rahatsız olurum.mercek yoksa sarı tak derim.sis lambası mevzusu da adam yakıyorsa tutup taciz etmem ne uğraşıcam,türlü türlü insan var.geç git. yok adam sis yakıyo diye taciz ederim vs bunlar mantık çerçevesinde gelmiyor.asıl sen tehlikeye atıyorsun o zaman trafiği. madem rahatsız oldun yanına gelip kornaya basarsın açarsın camı söylersin böyle böyle diye.küfür edeceğine yanına gelip insan gibi söylemek şahsen daha mantıklı.kaldı ki sis konusu gibi binlerce mevzu var hayatta.bu kadar abartılmamalı.
Kardeş ben de senin gözlerin rahatsız olur demiyorum. Ama benim oluyor. Ha haklı olduğun nokta, taciz yanlış. Ama yanına gidip söyleme olayı mümkün değil. Çünkü ben ön sislerden bahsediyorum :) Fakat arka sis meselesinde de vatandaşı uyarmaya kalktığın zaman absürt tepkiler alabiliyorsun ve iş iyice çıkmaza giriyor. İşte bütün bu sebeplerden ötürü bu işe devletin el atması gerekiyor. Huku sistemi neden var? Vatandaşın kendi arasında halledemediği meseleleri çözüme ulaştırmak için. Bunu da devlet sağlamalı. Yasa sis farını sis haricinde yakma diyor. Ama bunun sonucunu takip etmiyor ve biz de burada tartışıyoruz. Aferin Çin'e. Onlar takip ediyor demekki. :)

metinalan
26-02-2016, 12:27
mal gibi savunan var ya sis farı yakmayı

rx-7
26-02-2016, 15:01
mal gibi savunan var ya sis farı yakmayı

İstersem tek farımı iptal ederim tek farı yakarak dolaşırım.Gündüz yakılan insanları rahatsız etmeyen sis farına kimsenin ileri geri konuşmaya hakkı yok.Amaç dışı olsun yada olmasın.Gelmişsin 35 yaşına uluorta kullandığın kelimelere bak.Lafını aynen iade ediyorum sana.

alp1903
26-02-2016, 15:20
Bu nasıl bişiydir böyle? :Deli:

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/alpatak1903/DC9A2E24-5043-480F-9351-405BA8332BDB_zpsjudkax6r.jpg

dahan
26-02-2016, 15:24
mod ,,,bazı kişiler ortamı gerip millete hakaret ediyo,,,,

forwett
26-02-2016, 15:27
mod ,,,bazı kişiler ortamı gerip millete hakaret ediyo,,,,

Aman kardeşim cezayı sen yersin. Benzin konusunda aynısını yazdım demedikleri kalmadı cahil oldum, koyun oldum, eğitimsiz oldum, bazı partilere mensup ilan edildim bir de bir hafta ceza yedim. Serbest burada sen de hakaret et.

Er34
26-02-2016, 15:29
Sis farını gereksiz yakmayı savunanlar bu forumda bile varmış. Helal ..

Berkan
26-02-2016, 16:14
Dün yada ondan önceki gün yağmurda çektim. biraz titredi ütü kıvamında cıktı resim ama :D bu halde bile muhteşem focusun muhteşem sisini parlaklığı ortada

http://i217.photobucket.com/albums/cc239/berkanokan/47ab9475-ae89-4686-bc38-0c0dec489a35.jpg

dahan
26-02-2016, 16:21
aractan inip uyarsaydın

imprezaWRC
26-02-2016, 16:46
Gündüz fark edilmek amacıyla ön sis farlarını yakanlara pek birşey demiyorum. Ama normal hava ve yol koşullarında gece arka sis lambalarını açanlara bende arkasından uzunları ve sis farlarını yakıyorum öyle geziyorum. En azından gözümü daha az alıyor ve böyleliklede başıma ağrılar saplanmıyor.
Seni rahatsız etmiyor diye başkasını da rahatsız etmeyecek anlamına gelmez, sen normal hava ve yol koşullarında hava karardığında arka ve ön sis farlarını açıp bana ne istediğimi yaparım mantığı ile geziniyorsan rahatsızlık duyup tepki olarak arkandan sana bi-xenon, led...vs yakanlara da laf etmeyeceksin.
Bende bir ara piaa'nın sis farları vardı; bir yaz akşamı e-5'te normal hava ve yol koşulunda ne var ne yok yakıp gezen vatandaşın birine uzunları, orijinal sisleri birde piaa'ları yakmıştım eleman 5dk sonra normale dönmüştü. Niye çünkü beyimiz rahatsız olmuştu; dikiz aynasından gözüne gözüne yansıyan farlardan önünü göremez kıvama gelmişti. Bende o normal hayatına dönünce sadece kısaları yakmaya devam etmiştim, yanından geçerken bana cins cins bakmıştı ama öyle değil böyle rahatsız edilirin cevabını almıştı.
Adam hava kararır kararmaz çakma xenon'lu ön sis farlarını açıyor. Sıkışık trafik zaten canımı sıkıyor birde bu umursamaz çıkmış aşırı yansıyan ışıkları gözüme sokuyor. Sırf bu umursamazları kör etmek için arka cama iki tane hella, piaa, halı saha aydınlatması,uçak farı, gemi projektörü, yüksek güçte flaş...vs takacağım vereceğim coşkuyu öyle kör edilmez böyle kör edilir diyeceğim, trafik açıldığında o orada çakılı kalacak ben yoluma devam edeceğim, sonra herifi dürtecekler ne oldu ne oldu hadisene birader yürü diyecekler, demin burada birşey oldu bir ışık huzmesi gözüme gözüme girdi sonra da geçici kör oldum diye cevap verecek.

sanctuary35
26-02-2016, 22:26
sis farının tasarım amacı siste karşıdan gelenin aracı fark etmesi gecede olsa gündüzde olsa fark edilmesi için yapılmış. bu nedenle gündüzde gecede her daim göz alıyor. yinede ben gündüzü geçtim gece açmayın şu arka-ön sislerinizi. git gide yayılıyor bu alışkanlık bayanlar, yaşlı amcalar falan full sis açık geziyor. burdaki herkes eşine dostuna arkadaşına gereksiz sis açma diye uyarsa büyük çoğunluk uyarılmış olur belkide hatasını anlar. ben şöförle giderken bile uyarıyorum sisleri açtığında

LnchCntrl
26-02-2016, 23:14
ben ön sisimi yakarım farımı yakarım arabadakilerede birar çakmak veririm onlarıda yakarım ne kadar ışık o kadar iyiiii

AşkınS.
26-02-2016, 23:16
Ne kadar cok uzadi konu. Gerekli yaptirimi polis uygular,dogru ya da yanlis.

997TT
26-02-2016, 23:51
Yasak olan bır uygulamayı savunmakda sevıye ve bakıs acımızı NET sekılde gosterıyor.........

dahan
27-02-2016, 03:47
dün akşam cektim,,
http://i.hizliresim.com/v5g1Rr.jpg (http://hizliresim.com/v5g1Rr)
http://i.hizliresim.com/0n7MNR.jpg (http://hizliresim.com/0n7MNR)

AşkınS.
27-02-2016, 08:42
Yasak olan bır uygulamayı savunmakda sevıye ve bakıs acımızı NET sekılde gosterıyor.........

Herkesin bakis acisi ayni olacak diye bi kaide yok.

Kadyr
27-02-2016, 10:10

murat bey sizinle bir çok konuda ters gitsekte bu konuda hem fikiriz. gerçi bu ülkede makas atmayı savunanlar var makas atıp kamyon altına girene iyi olmuş dediğimde bana kızanlarda var:) sanada kızanlar olduğuna şaşırmıyorum. forumdaki insanların saygı ve bakış açısını baz alarak, ülkedeki insanların birbirine saygısını hakknda bir çok bilgi edinebiliyoruz. anket gibi bir şey bu.

997TT
27-02-2016, 10:48

Sevgili kardesim,senin gibi dusunenlerin israrla ve hala kafanizin almadigi su;KANUNEN YASAKKKKK.....
Bakis acisi da,zevk de olamaz bu. Yakisti gakismadi da degil,goz alip almamasida degil;YASAKKKK yahu.
Ve benim bakis acisi derken;insanlari korumak icin yapilmis kanuna muhalefet edip bunu savunmakdan bahsediyorum. Kanunsuzlugun kanun olmasini siz gencler savunursaniz,suan ulkemizin dustugu durumun cokkk daha derinlerini yasiyacagiz ki yasiyoruzda....
Kadir,ne konuda ters gittik hatirlamasamda,hatam varsa affola.

Kadyr
27-02-2016, 10:50
affola denilecek bir şey yok abi her konuda aynı düşünemeyiz sıkıntı yok benden yanada bir şeyler olmuş olabilir. bende hatırlamıyorum zaten kin tutan biri değilimdir.

kadioglu
27-02-2016, 11:34
Ne kadar cok uzadi konu. Gerekli yaptirimi polis uygular,dogru ya da yanlis.

Pek uygulamıyor ama.

kadioglu
27-02-2016, 11:36

Doğru tektir. Ha kanunla etik çakışabilir ama yinede doğru tektir.

powERS
29-03-2016, 20:56
bu konuda bende hassasım. öyleki normal farlarım bile bir tık aşağıda yanıyor aracı aldığım gün normalinin biraz yüksek oldugunu farketmiştim nitekim normale getirince karşıdan gelenlerın bazıları sellektor atıyor bende ındırıyorum. otoyolda genelde kaldırıyorum yol musaıt oldugunda..

ön sislerden ziyade insanların uzun larını yakıp oyle dolasmaları dortlulerle sellektorle uyarmana ragmen aldırıs etmemesı ne bende delırıyorum, ha eger bu uyarıları gormuyorsa zaten kendı uzun farınıda gormuyordur o zaat.. yada egodan bencıllıkten kafasını kaldıramıyordur.

ve ızmır cesme otoyolunu bılenler vardır o yolda bıle kı kendısı yaklasık 6 7 şerit genişliğinde bölünmüş yoldur. karşıdan gelen araçların uzunları yollarımız ayrı olmasına rağmen aşırı derecede göz alıyor.. bir iki sellektör atarım kimisi söndürür kimisi farkına varmaz bile bende aldırış etmeden uzunlarımı yakıyorum..

arka sisler için ise diceğim allahınızdan bulun.

_Burak_
31-03-2016, 00:16

öyle bir saçmalık var mı?
karşıdan gelen önünü göremediği için korna selektör karışık giydiriyor

misal uzun yolda karşıdan araç gelsin gördüğüm an kısalara düşürürüm farları , kazaya davetiye çıkarmaya gerek yok